COESCHE COURANT^ weer ei wind. BINNENLAND. ZEELAND. Nu geen klachten meer KORT ZEEUWS8M NIEUWS. KERKNIEUWS. DONDERDAG EERSTE BLAD. felste Steun-verlaging op 1 Juli. MIDDELBURG. de barak voor besmettelijke ziekten. brutale inbraak op klaar lichten dag. WALCHEREN. 7UID-BEVELAND. hachelijk avontuur. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. NUMMER 126. TWEE BLADEN. 31 MEI 1934. 177e JAARGANG. Sf£33R3Scf«2 f«-~'>r COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VJissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct- P- w- Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extraBewijsnommers 5 cent Hef Ned. Corr. Bureau heeft een on derhoud gehad met den minister van so ciale zaken, prof. Slotemaker de Bruine, die daarin mededeelde, dat met ingang van 1 Juli a.s. de nieuwe regeling voor den steun aan werkloozen zal ingaan. De grondslag dezer regeling is een verlaging de normen met plm. f 1 af 1.50 per week, met dien verstande echter, dat de grondbedragen van f 8 en lager niet zul len worden verminderd. Tegelijkertijd treedt een herclassificatie der gemeen ten in werking, waardoor voor sommige plaatsen, de toestand iets gunstiger zal worden voor andere iets minder gunstig. Ook is de regeling zoodanig ontworpen, dat gezinnen met veel kinderen in be paalde gevallen er op vooruitgaan. Dub- bel-uitgetrokkenen en ongeorganiseerden zullen voortaan dezelfde kinder-bijslag krijgen als de uitgetrokkenen en georga- niseerden. Naar „de Zeeuw" meldt is benoemd tot secretaris van den Armenraad (vac. ds. Tjebbes) alhier de heer J. M. van Linschoten te Vlissingen. In het Kon. Besluit, waarbij aan het bestuur der Godshuizen alsnog machti ging wordt verleend tot den herbouw van de barak voor besmettelijke ziekten, overweegt de Kroon op de eerste plaats, dat, nu de toestand op het eiland Wal cheren zoodanig is, dat bij eventueel plotseling optredende gevallen van een ernstige infectieuze ziekte aldaar ner gens gelegenheid bestaat tot behoorlijke isolatie, de herbouw van de be staande en afgekeurde barak nood zakelijk ,moet worden geacht Weliswaar bestaat omtrent de aan sluiting van buitengemeenten aan het gasthuis te Middelburg nog onzeker heid en beraden verschillende gemeen tebesturen zich blijkbaar nog omtrent aansluiting aan een der ziekenhuizen te Vlissingen, doch de Kroon acht zulks niet van gewicht, nu in laatstgenoemde gemeente nog geen barak voor lijders aan besmettelijke ziekten bestaat, ter wijl het nog geheel onzeker is, of te eeniger tijd wel tot bouw van een zoo danige inrichting zal worden overge gaan. Ook de financieele opzet van 't plan acht de Kroon niet bovenmatig. Op grond van deze overwegingen heeft de Kroon dan ook met vernietiging van de beslissing van de Gedeputeerden alsnog aan meergenoemd Bestuur de gevraagde machtiging verleend. De „Standaard" teekent bij een en ander het volgende aan; „Deze beslissing kan o.i. niet anders dan toegejuicht worden. Natuurlijk moet er tegenwoordig de uiterste zuinigheid worden getracht, maar noodzakelijke uitgaven behooren toch te geschieden. En niemand zal toch betwisten, dat het hier inderdaad een noodzakelijke uitga ve betreft, nu het gaat om de eenige barak voor besmettelijke ziekten op het groote eiland Walcheren met zijn vele vreemdelingenverkeer". Gistermiddag te twee uur was de Hercf6 IC+ n' ^°PP°°lse, wonende Ne- uitdeda*1 w u' j16* z''n huisgenooten nU tf?an' V1' had in den winkel een papier „gesloten neergezet. Toen C s avonds te ongeveer 10 uur thuis kwam, bleek, dat was ingebroken- on geveer een bedrag van S00 a 600 dat op verschillende plaatsen was op geborgen, was weggenomen. Op klaarlichten dag moeten de da ders of moet de dader over een hoogen muur op de binnenplaats zijn gekomen en door het zachtjes weg schuiven van een emmer water, die op een luik stond, na opening van het luik zijn bin- Bengedrongen. In den winkel is de toonbank-Iade geleegd en in de woning is o.a. èen groot kabinet met een beitel geopend- ook een geldkist werd geforceerd De woning is langs den zelfden weg ver- laten en daarbij is zelfs de emmer weer P „Plaats gebracht. De politie is vangen.6 onderzoek a*nge- Onderlinge Veeverzekering „Walcheren" De Onderlinge Veeverzekering „Wal cheren" kwam in ledenvergadering bij een in café „DJ Eendracht", onder lei ding van den heer C. Cornelisse. Aan wezig waren 16 leden. Uit het verslag van den secr.-penningm., den heer Joh. Marinissen, bleek dat een batig saldo in kas was. Tevens dat de vereeniging zeer gunstig werkt: er behoefde dit jaar slechts 20 pet. premie betaald te wor den. Verder dat gemiddeld 530 stuks vee verzekerd waren en het ledental statio nair bleef. De aftredende bestuursleden de hee- ren Joh. Marinissen, J. Overbeke wer den herkozen; en in de plaats van den heer J. Kooman, die niet meer in aan merking wenschte te komen, werd ge kozen de heer C. Polderdijk. Tot com missaris werd herkozen de heer P. de Buck. Besloten werd voor het le half jaar 1 pet. premie te heffen. Verder den tnax. prijs vast te stellen op 230 p. koe. Nieuwe muziek op den Langen Jan. Gisteren is het carillon van den Lan gen Jan stopgezet tot begin volgende week. Dan zullen de volgende nieuwe melodiën worden gesteld; heel uur: „Lied van den Abendstern" van Wag ner; kwart over: „O. Sanctissima", Sci- liaansche Volkswijze; half uur: „Gavot te" van W. Mozart en kwart voor: „Hoofd en hart"' van H. Viotta. DOMBURG. Namens het gemeente bestuur van Domburg hebben de inwo ners, die hun woning nog niet hebben doen voorzien van waterleiding, een uit- noodiging ontvangen, zulks thans te doen. RAAD VAN GRIJPSKERKE. Gedeputeerden stellen den Raad teleur. GRIJPSKERKE. Dinsdag vergaderde de Raad dezer gemeente; alle leden te genwoordig. De v o o r z. deelde o.m. mede dat van H. M. de Koningin een dankbetuiging was ingekomen voor de door het ge meentebestuur betoonde deelneming bij het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder. Uit een schrijven van den secretaris der voormalige gezondheidscommissie te Veere, bleek, dat aan deze gemeente als batig slot over den dienst 1933 is uit gekeerd geworden 3.69 V*. Besloten werd tot wijziging van het ambtenarenreglement, overéenkomstig de bepalingen die door den Minister van Binnenlandsche Zaken den gemeen tebesturen bij circulaire zijn medege deeld. Op advies van B. en W. van Mid delburg werd besloten tot wijziging van de verordening op de heffing van loo- nen voor het keuren van vee- en vleesch- waren in het gebied van den vee- en vleeschkeuringsdienst Middelburg, door te bepalen dat keurloonen voor slacht dieren voor zoover afkeuring plaats vindt, met de helft zullen worden ver minderd. Alleen de heer Vlieger was hier tegen. Hij wilde bij afkeuring niet de helft, maar het volle bedrag terugge ven. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1933 werd na onderzoek goedgekeurd op een bedrag van f 1986 aan inkomsten, en 861 aan uitgaven; goed slot dus 1124,91. De v o o r z. deed mededeeling van een schrijven van Ged. Staten, waarbij bezwaar wordt gemaakt tegen goedkeu ring wijziging begrooting 1934, betref fende den post van 1000 voor loontoe- slagen voor het te werkstellen van werklooze arbeiders in den landbouw. Ged. Staten merkten daarbij op, dat de daarvoor vastgestelde regeling te veel het karakter draagt van steun aan het landbouwbedrijf, daajr het verlee- nen van bedrijfssteun niet behoort tot de taak der gemeente. In verband hier mede werd in overweging gegeven, de regeling te wijzigen door het aantal ar beiders, dat volgens ontworpen regeling geheel voor rekening van het bedrijf komt, voor elke categorie met één te verhoogen. Ook werd bezwaar gemaakt, dat men geheel vrij is in de keuze der met loontoeslag te werk te stellen werkloozen. Wie den meesten steun behoeft, dient het eerst te worden te werk gesteld. Ten slotte werd opgemerkt, dat niet de ingestelde commissie voorwerkver schaffing de uitvoering der ontworpen regeling heeft uit te voeren, maar deze taak overeenkomstig de gemeentewet behoort aan B. en W. De heer Vlieger vond dit geen ant- Nooit komt het bij dwazen op, dat verdiensten en geluk nauw verbonden zijn. over dure BOEKEN. Vanaf heden ruimen wij een collectie BOEKEN op, waaronder exem- i plaren van goede bekende schrijvers, voor ongekend lage prijzen. Ook BOEKEN voor de Jeugd. Zie etalage. Boekhandel DHUIJ, Lange Buig, Middelburg. (Ingez. Med.) woord, en zou Gedeputeerden vriende lijk voor de eer willen bedanken. Nu de tijd verstreken is, heeft men toch geen behoefte meer aan de zaak. De heer C. Louwerse was ook zeer teleurgesteld. Deze zaak was er een in het belang van de gemeente, en voor de werkloozen. Spr. vroeg zich af, of hier maar in berust moet worden. De heer C e v a a 1 meende dat wan neer de ontworpen regeling niet aan Ged. Staten was gezonden, deze zaak anders geloopen zou zijn. Dan waren ze er niet over gevallen. De heer Geschiere vond deze op merking juist, en meende, dat men zich niet direct uit het veld moest laten slaan. Er is geen sprake van dat in dit geval van steun aan den landbouw kan worden gesproken; het is hier een kwestie van steun aan de arbeiders in het belang van de gemeente. De v o o r z. deelde mede, dat aan de ze zaak veel werk is besteed, daar de secretaris deze aangelegenheid in een breedvoerig schrijven, hetgeen mede is gezonden aan Ged. Staten, heeft toege licht. De heer Geschiere meende dat hier nog meer gedaan had kunnen wor den door persoonlijk dit punt te bespre ken, De heer Vlieger zegde te heb ben vernomen, dat de door den Raad vastgestelde regeling was terecht ge komen in de handen van den heer Ste vens te Goes. Spr. vroeg, waarvoor dat noodig was. Zijns inziens had het daar niet noodig. Verder werd nog opge merkt dat tegen de uitgaven, die be steed zijn voor werkloozen, die het vo rig jaar bij Vlieger en dit jaar bij Pou- wer hebben gewerkt, geen bezwaar ge maakt is. Naar aanleiding hiervan werd opge merkt, dat dit nog kan komen. Vervolgens werd besloten, deze zaak verder in handen te stellen van B. en W., en op een volgende vergadering er nader op terug te komen. Nog een korte bespreking volgde over de werkverschaffing in het algemeen. Unaniem oordeelde de Raad, dat half Juni de werkverschaffing stop gezet diende te worden. IERSEKE. De motorbotter YE 58 eigenaar firma D. PolsHolleman (ka pitein W. Duinkerke) vond Woensdag morgen onder Strien een kleine schie ter met twee inzittenden, die Dinsdag waren gaan visschen en door den ster ken wind waren overvallen. Den ge- heelen nacht hadden zij rondgedreven in doodsangsten. Het bleken twee Ber gen op Zoomsche werkloozen te zijn, menschen geheel onbekend met de zee; ze waren zonder eten of drinken en geheel uitgeput. Na de menschen van het noodige te hebben voorzien wer den ze onder Bergen op Zoom aan wal gezet. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdag hield de vereeniging Tavenu haar jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris, J, Lindenbergh, bleek dat er in het afgeloopen jaar een druk gebruik is gemaakt van het ge bouw voor vergaderingen enz. door di verse vereenigingen. Het voorziet voor deze gemeente werkelijk in een be hoefte. De rekening sloot met een klein batig saldo. Aan de aandeelhouders werd een dividend van 5 pCt. uitge keerd. Als bestuursleden werden her kozen de heeren J. C. Koert en L. de Jager. Voor de gymnastiekvereeniging „Uitspanning door Inspanning" werd 25 beschikbaar gesteld, in verband met haar 25-jarig bestaan. W er kverschaf f ing. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag kwam de Raad dezer gemeente in spoedei- schende vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer J. Linden bergh. Besloten werd adhaesie te be tuigen aan een adres van den Christe- lijken Besturenbond, betreffende werk verruiming. Verder werd besloten de werkverschaffing voort te zetten, en 'n gedeelte van de sloot langs het zgn. Zandwegje te Oud-Sabbinge te dem pen. Voor de woningen van het hoofd der openbare school en die van de heeren L. Hubrechtse en W. van Mal- degem. De Raad gaf B. en W. hiervoöT een crediet van 400. GROEDE. Woensdag hield het Water schap: „Groede en Baanst" een vergade ring van stembevoegde ingelanden, in het café „De Witte Leeuw", bij P. Beun te Groede, onder voorzitterschap van den dijkgraaf den heer P. Lombaard, Uit de rekening 1933-'34 bleek, dat was ontvangen f 41073, uitgegeven f 37256; goed slot dus f 3817. Op een verzoek van J. Casteleijn e.a, voor het plaatsen van een comsumptie- tent in de duinen, werd met algemeene stemmen goedgunstig beschikt. Een ver zoek van J. de Feijter om verlenging van den grindweg met ongeveer 30 m. aan den Marolleput, werd afgewezen. Op het verzoek van A. Dossche e.a. tot het rooien van tronkboomen lang's den Barendijk, werd beslist, dat de ver zoekers bedoelde boomen kunnen over nemen van den polder a f 2 per stuk. De begrooting der inkomsten en uit gaven van het waterschap voor het dienstjaar 1934'35 sloot op een bedrag van f 38649, met een post van onvoor zien van f 1931. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 15 per ba. De lijst van aanbeveling voor een ge zworene wegens het bereiken van den leeftijdsgrens door den heer J. de Vlie ger Sr. werd als volgt vastgesteld: le A. C. Salomé te Groede; 2e J. de Vlieger Jr. te Groede; 3e P. Leenhouts-Risseeuw te Groede. Verzwegen vermogen en inkomen. OOSTBURG. Bij de inspectie der di recte belastingen alhier is voor Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen een bedrag aan verzwegen vermogen geboekt van 3.286.000 en aan inkomen 146.000. De over de laatste 3 jaar verschuldigde belasting bedraagt ruim 42.000. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 20 tot en met 26 Mei in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Krabbendijke 1, (het 2e geval in één ge zin); Middelburg 1, Sluis 1 (het 2e geval in één gezin); Diphtherie: Hulst 1, Sint Jansteen 1. 30 Mei 1934. Tijd: midder nacht. Gemeenlijk beslaat de agenda van den gemeenteraad een half kolom metje van ons blad, en indien zij zich zeiven een weinig respecteert, dan be staat ze toch ten minste uit een 15 a 20 punten. Zooals men nu zoo langzamer hand wel weet, eischt verder een lang zamerhand eerbiedwaardige traditie, dat Zeeland's hoofdstad over de behandeling van zulk een agenda prompt van twee tot klokke zes doet, desnoods met een professoraal of gemeenteradiaal kwar tiertje daar boven op. De agenda van den gisteren gehouden Raad bestond slechts uit 8 punten. De vraag, die degenen, welke deze vergade ring beroepshalve moeten bijwonen, zich stelden, was: hoe lang zullen de eene vroede moeder en de vele vroede vaderen daar nu over doen? Een aanwijzing voor de vermoedelijke en zelfs waarschijnlijke richting, waarin het antwoord op deze vraag gezocht moest worden, was reeds te vinden in de toevoeging van 's Raads voorzitter aan den oproepingsbrief, behelzende, niet alleen, dat de vergadering werd uit geschreven tegen „des namiddags 2 uur" doch daarop omineus latende volgen... „en, zoo noodig, voort te zetten des na- middas 8 uur". Het bleek maar al te noodig. 't Was des avonds half twaalf, toen de Raad Middelburg, 31-V-'34. Donderdag: hoogste luchttemperatuur 22 °C; (72 °F; laagste 11.1 °C (52 °F). Heden 9 h: 13.6 °C; 12 h: 19.8 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.7 mm te Stettin; laagste 751.9 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, be houdens geringe kans op onweer in het Zuiden, iets warmer. <i& Zon op: 4 h 47; onder 21 h 10. Licht op: 21 h 48. Maan op: 24 h 49; onder: 8 h 10. L.K.: 4 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min, later- (S Springtij.) Mei. Hoogwater. Laagwater. Do. 31/S 3.37 16.05 10.08 22.41 Juni, Vr. 1 4.32 16.52 10.59 23.34 Za. 2 5.27 17.48 11.47 24.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. (Zomertijd.) Mei. Hoogwater. Laagwater. Do. 31 5.39 18.11 11.06 23.39 Juni. Vr. 1 S 6.32 18.56 12.04 24.33 Za. 2 7.23 19.49 12.56 in comité-generaal ging. Wij hebben er toen de brui maar aan gegeven De agenda luidde als volgt: 1. Notulen vergadering van 18 April 1934. 2. Ingekomen stukken. 3. Verhuring gemeentegrond Smids- bolwerk. 4. Pachtvermindering gronden Oude Middelburgsche Haven. 5. Wijziging Ambtenarenreglement en Wachtgeldverordening. 6. Seizoenopenstelling winkels op Zondag. 7. Rapport Raadscommissie ad hoe tot eventueele reorganisatie open baar U. L. O. 8. Gratificatie gemeente-ambtenaar. Punt 1: accoord. Punt 2: werd nog al wat over ge praat, maar zonder eenig resultaat. Punt 3: accoord. Punt 4: accoord. Punt 5: werd overeenkomstig het re- geeringsvoorschrift, na veel gepraat, des alniettemin geheel ongewijzigd vastge steld,. ten deele zonder, ten deele met hoofdelijke stemming. Punt 6: was het eenige, hetwelk inder daad door de discussies, welke zeer diepgaand waren, aan klaarheid won. Helaas was het resultaat, dat thans niet meer zoo groote zekerheid bestaat, als vóór de debatten heerschte, of de veror dening, welke een deel van onzen win kelstand in zeer beperkte mate een beetje meer vrijheid voor den verkoop op Zondag aan vreemdelingen zal ge ven, wel rechtskracht zal erlangen. Punt 7: Na langdurige en slaapver wekkende discussie ('t was al laat) aan genomen geheel overeenkomstig de voorstellen van B. en W„ gebaseerd op het rapport der Raadscommissie ad hoe. Punt 8: Aangenomen. Rondvraag: uitgesteld omdat het te gen middernacht liep. Onze aanteekeningen bevatten stof voor kolommenlange nabetrachtingen. Doch de lezer, die met vorenstaand ré sumé ditmaal niet content is, vermeie zich maar in het verslag elders in dit blad! Geref, Gem. Ds. J. D. Barth te Borsselen heeft be dankt voor het beroep naar Goes.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1