mm m mm, BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. WOENSDAG EERSTE BLAD. Het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland zal een eenvoudig' parti culier karakter dragen. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. - anke, vei- dap- per 3ste- |30— i* 3 jbei- uis- -12, II 2, 1,5, pe- ra- per rop- alle» 1— Dom illes 14— 20— ct., |pot. ging id. izie ide |0— 12 1100 3.80 1.50, lem U, NUMMER 125. TWEE BLADEN. provinciale 30 MEI 1934. 177c JAARGANG. M1DDELBURQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 32* GOESCHE COUQANT£!££ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extraBewijsnommers 5 cent RADIO-DISTRIBUTIE DOOR P.T.T. Het Staatsbedrijf van de posterijen, telegrafie en telefonie zal er binnen kort toe overgaan, haar telefoonnet te exploiteeren voor radio-distributie. Te Hilversum of Noordwijk zal een centrale ontvangjinrichting worden ge bouwd. De ontvangst zal aldaar worden gecontroleerd en geregeld, waarna via de telefoonkabels vier programma's door het geheele land zullen kunnen worden doorgegeven. Het Staatsbedrijf zal beginnen met te Enschedé en Delft een distributiebedrijf in te richten. In deze beide gemeenten namelijk bestaat geen radio-distributie, noch van overheidswege, noch van par ticulieren. De eerste aansluitingen te Enschedé zullen vermoedelijk in den loop van Oc tober gereed zijn. Het ligt in de bedoeling van het Staats bedrijf der P.T.T.overal dit distribu tiesysteem door te voeren, waar plaat selijke behoefte bestaat en de uitvoe ring technisch mogelijk is, FUSIE TUSSCHEN N. S. B. EN NATIONAAL HERSTEL? Naar verluidt, worden er onderhande lingen gevoerd tusschen de Nationaal- Socialistische Beweging en het Natio naal Herstel om tot samensmelting te komen. De onderhandelingen zouden worden gevoerd tusschen ir. B. Wiegers- ma voor de N. S. B. en generaal Snij ders voor hel Verbond voor Nationaal Herstel. DE HANDELSBETREKKINGEN MET ENGELAND. In hel Engelsche Lagerhuis deelde de minister van handel, Runciman, Dinsdag mede, dat men hoopte dat de onderhan delingen met Nederland over een nieuw handelsverdrag in den loop van de vol gende maand geopend zullen kunnen worden. De minister zeide dat de be langen van den Engelschen tuinbouw daarbij zeker niet over het hoofd g'ezien zullen worden. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET HONGARIJE. In verband met de verschillende re- geeringsmaatregelen op handelsgebied, zooals hier te lande de contingenteerin- gen en in Hongarije de deviezenvoor- schriften waardoor verschillende moei lijkheden in de wederzijdsche handels betrekkingen tusschen Nederland en Hongarije zijn gerezen, zijn enkele we ken geleden door onzen gezant te Wee- nen, die tevens als zoodanig te Boeda pest is geaccrediteerd, besprekingen met de Hongaarsche regeering gevoerd. Deze onderhandelingen betroffen even wel slechts enkele punten. Naar thans verluidt, zullen deze be sprekingen gevolgd worden door directe oeconomische onderhandelingen op breeder grondslag tusschen Nederland sche en Hongaarsche regeeringsdelega- ties. Deze besprekingen zullen in Den Haag worden gevoerd, zoodat eerlang de komst van een Hongaarsche handels delegatie in Den Haag kan worden te gemoet gezien. De contingenteering van den in voer van lucifers welke per 31 Mei af loopt zal ongewijzigd voor den tijd van drie maanden verlengt worden. Het hoofdbestuur der vereeniging tot behartiging van de belangen der Ned. Longlijders maakt bekend, dat dr. Sonis besloten heeft in September as zijn arbeid als geneesheer-directeur van het Nederlandsch sanatorium te Davos te eindigen. Tot opvolger werd be noemd dr. P. V. Gugelot, longarts en directeur van het consultatiebureau te Hilversum. Looqen en arbeidsvoorwaarden in het landbouwbedrijf. De landarbeiders roepen den hulp van den minister van eco- nu'sche zaken in. Naar wij vernemen is door de land arbeidersbonden voor het landbouwbe drijf in West-Zeeuwsch Vlaanderen en op Tholen de hulp van het Departement van Economische Zaken ingeroepen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat de landbouwers overleg over loonen en ar beidsvoorwaarden met de landarbeiders bonden geweigerd hebben, en steunt op het 11 April 1934 genomen K. Besluit waarbij de werkgevers in art. 8 lid 4 verplicht worden de door den Minister van Economische Zaken te geven voor schriften ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en werknemer nauwgezet in acht zullen hebben te ne men. Voor meerdere streken in Zeeland zal als ook daar de laatste poging tot over- leg mislukt dezelfde weg bewandeld worden. SALARISVERHOOGING EN -VERLAGING. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten o.m. een wijziging van de salarisregelmg der provinciale ambtenaren voor. Deze voorziet aan den eenen kant in verhoo ging van sommige hoogere jaarwedden aan den anderen kant in, een verla ging van verschillende lagere jaarwed den. Men zie onder; „Provinciale Sta ten waar het voorstel in extenso is opgenomen. GEMEENTERAAD VOLTALLIG. De heer J. W. Kögeler heeft de be noeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen, zoodat de raad weer vol tallig is. Tentoonstelling Ambachtsschool. Gaarne hebben wij heden weer een kijkje genomen in de Ambachtsschool, waar als vorige jaren verschillend proefwerk was tentoongesteld. Een goed deel der expositie was bestemd voor de verloting. De desbetreffende voorwerpen kónden nauwelijks in één groote zaal behoorlijk worden onder gebracht. Keurige kamer- en tuinameu- belementen wisselden af met niet min der fraaie kleinere artikelen. Op de tweede verdieping waren de resultaten geëxposeerd van de cursus sen voor werkloozen, waarop wij een paar weken geleden reeds de aandacht vestigden. Collecte Crisis-Comité. De collecte voor het Plaatselijk Cri sis-comité heeft deze week f 67.11 op- j gebracht. N.V. STOOMTRAM „WALCHEREN." KOUDEKERKE. De op 29 Mei j.l. gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. „Stoom tram Walcheren", ten kantore te Kou- dekerke, werd bijgewoond door 6 aan deelhouders, vertegenwoordigende 38 aandeelen, uitbrengende 22 stemmen. De balans- en winst- en verliesreke ning over het boekjaar 1933 werden vastgesteld en goedgekeurd, evenals 't verslag over dat boekjaar. Als commissaris werd herkozen de heer C. A. van Woelderen. In de plaats van den heer H. P. baron van der Borch tot Verwolde, die bedankt heeft werd jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle tot commissaris gekozen. Bij de rondvraag werd door een dei- aandeelhouders de vraag gesteld of, ge zien de ongunstige finantieele resulta ten over 1933 de uitloting van obliga- tiën niet tijdelijk moet worden stopge zet. Het college van commissarissen er kende dat hiertoe aanleiding kan be staan. In verband met het te dezer zake aangenomen wetsontwerp zullen commissarissen een voorstel dienaan gaande voor 1 September a.s. overwe gen. WAARDE. Maandag vergaderden de ingelanden van het Waterschap Waar de, ten huize van de wed. Kloet, onder leiding van den Dijkgraaf M. H. J. Weststrate. Tegenwoordig waren 21 ingelanden, uitbrengende 25 stemmen. Het dijkgeschot werd van 10 op 9 per ha gebracht. De rekening 1933-'34 werd der ver gadering aangeboden en goedgekeurd. De inkomsten hebben bedragen 19709, de uitgaven beliepen 16050, zoodat er een batig saldo is van 3659. De waarheid, die men 't minst gaar ne hoort, is juist die, welke 't nood zakelijkst is om aan te hooren. De begrooting voor 1934-'35 werd goedgekeurd tot een bedrag aan in komsten en uitgaven van 16357. Met het oog op het herstel van het bestaande Kaaihuis werd besloten een verzoek te richten tot Ged. Staten, om het benoodigd kasgeld voor bedoel de herstelling, of bij het niet verstrek ken daarvan tot het aangaan van eene geldleening. Aan het bestuur werd opgedragen voor de volgende vergadering te onder zoeken het plan om de gebouwde eigendommen te bezwaren met poMer- lasten. Aftredende gezworene is thans Ma- rinus v. Fraassen. De voordracht luidt 1. Mart. v. Fraassen, 2. Mars. Dijl, 3. Machiel Zandijk. Militaire belangstelling. AXEL. Een viertal auto's in stoet op gesteld in onze gemeente trok Dinsdag meer dan gewone aandacht, doordat ze blijkbaar afkomstig waren van het mili taire garnizoen, afdeeling motordienst te 's-Gravenhage. Enkele officieren, waarbij ook een luitenant ter zee maakten een korte wandeling door de stad en na de lunch trok men weer verder ter oriënteering' door Zeeuwsch-Vlaanderen. De „Axel sche Crt." vernam dat het een jaarlijk' schen verkenningstocht gold. Aangenaam is het zeker ie weten, dat Zeeuwsch-Vlaanderen nog in de belang stelling ook van onze militaire autori teiten deelt, als het maar „in vredes naam" is zegt het blad. BIERVLIET. Dinsdag werd de eer ste vergadering gehouden van de afd. der vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging voor Zeeuwsch-Vlaanderen on der leiding van den heer M. Maas. Deze deelde mede. dat vanaf de pro- paganda-vergadering het aantal inge schrevenen was geklommen van 64 tot 186. Dat de belangstelling groot is, bleek mede uit de goede opkomst voor deze vergadering. Het hoofdbestuurslid, de heer Meertens uit Terneuzen, gaf nog nadere inlichtingen. Daarna wer den tot leden van het bestuur gekozen de heeren M. Maas, J. J. de Vogelaar te Driewegen, P. Ducheine, A. P. Kos- tense en A. Moggré. WAT IS LUXEMBURGSCH GELOOF? Onzin over een eigen geloofsbe- weging. Wij lezen in „De Nederlander": „Evenals in Duitschland een „Ar beidsgemeenschap van de Duitsche Ge- loofsbeweging" is, die voor een Duitsch geloof strijdt is er nu in Luxemburg een Arbeidsgemeenschap gesticht van de Luxemburgsche Geloofsbeweg'ing. Beide bewegingen lijken veel op ei kaar. De Luxemburgsche beweging gaat uit van de volgende gedachte: Wij allen gelooven dat wij wortelen in de goddelijke werkelijkheid met on zen Luxemburgschen oorsprong; en dat wij voor dezen oorsprong en voor ons volk den plicht en de verantwoordelijk heid voor een eig'en geboren en geto gen Luxemburgsch geloof hebben." Welk een dwaasheid is het hier ge stelde, voor wie, als wij, de toestanden ter plaatse eigener aanschouwing en lange jaren kent. Het antwoord op de vraag: „Wat is Luxemburgsch geloof?" moet eenvoudig aldus luiden: op luttele procenten na is de geheele bevolking van het groother togdom goed Roomsch-Katholiek; ver der zijn er een klein aantal protestan ten en enkele joden. Reeds vóór den wereldoorlog er op uit, zijn nationale zelfstandigheid en souvereiniteit t.o.v. Duitschland te be waren, moest de Luxemburger gedu rende den oorlog 1914-1918 al bijster weinig van Duitschland hebben ge tuige de honderden Luxemburgers, die als vrijwilligers aan den kant der ge allieerden hadden dienst jgjenomen e»'n sneuvelden. Op het Derde Rijk, hetwelk in mentaliteit, ondanks markante ver-1 schillen, toch weer vrij dicht bij het Duitschland van vóór en in den wereld oorlog staat, zijn de Luxemburgers als geheel gansch niet gesteld daarvoor zijn ze veel te gemoedelijk en te nuch-' ter. Ofschoon goed vaderlandslievend, is alles wat naar onmatige zelfverheerlij king zweemt, alle visie huiten de nor male verhoudingen in dit opzicht, den Luxemburger volkomen vreemd. Der halve is een geestesgesteldheid van zoo merkwaardigen, zelfoverschattenden en tenslotte bekrompen aard, als die van de lieden dezer Duitsche Geloofsbewe- ging, dermate in strijd te achten met den diepsten Luxemburgschen volksaard, dat zoo het bericht van „De Neder lander" al op goede gronden berust hier toch ten hoogste sprake kan zijn van enkele gedesequilibreerden. Van een beweging, welke ten minste eenigen substantieelen aanhang onderstelt, zal hier geen sprake kunnen zijn. Doopsgezinde Sociëteit. Ds. O. L. v. d. Veen te Groningen vroeger te Viissingen is beroepen te Amsterdam. Te Hoofdplaat is benoemd tot hoofd van de R.K. jongensschool de heer A. Spinnewijn, van Biervliet. Bij Kon. besluit is benoemd tot vice-president van het gerechtshof te 's Gravenhage, mr. C, W. Schlingemann, thans raadsheer in gemeld college. In hooger beroep. G. de W„ 40 j„ autobusondernemer te Z i e r i k z e e, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Zierikzee, waarbij hij wegens overtreding van de motor en rijwielwet is veroordeeld tot 3 da gen hechenis. In vrijheid gesteld. De rechtbank te Middelburg heeft de invrijheidsstelling bevolen van J. K. schipper te St. Philipslan d, die eenige dagen geleden werd aangehou den als verdacht van diefstal van een rijwiel, gepleegd te Zierikzee. Arr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Woensdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Wederspannigheid en goederen ont trekken aan gelegd beslag: A. A. G., 20 j„ werkman te Aardenburg', gedetineerd: 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Idem: C. V. G., 25 jaar, werkman te Aardenburg, gedetineerd: alsvoren- Mishandeling: P. V,. 35 j., arbeider te Schoondijke, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 2 jaar. Overtreding Motor- en Rijwielwet: J. A. C., 27 j„ veekoopman, Hoofdplaat: 30 dagen hechtenis, voorwaardelijk proeftijd 1 jaar plus f 25 of 10 dagen hechtenis. Diefstal: L. de P„ 50 j„ visscher, Bres- kens. Vrijspraak. Overtreding Wet op de geneeskunst.' M. R. J., 34 jaar, barbier, Zierikzee: f 100 boete of 1 maand hechtenis. Veroorzaken van gevaar op een tram weg: P. E. F. S., 21 j„ chauffeur, Ove- zand, 15 of 5 dagen hechtenis. Filmsterren gevraagd. Ter zake van oplichting stonden Dinsdag voor de Haagsche rechtbank terecht de 26-jarige C. R. en de 29-ja- rige W. de K„ zich noemende publicis ten, beiden gedetineerd. Aan R. was bovendien verduistering van boeken ten laste gelegd. Gelijk men zich zal herinneren, werd in April j.l. door de politie ingegrepen toen R. en de K. in het café De Kroon op het Spui te 's-Gravenhage spreek uur hielden, waartoe zij per adverten tie een oproep hadden gedaan, waarin gegadigden voor de betrekking van filmkoristen werden uitgenoodigd zich aldaar te vervoegen. Een drietal meisjes, dat naar aanlei ding van deze advertentie zich had aangemeld, verklaarde, dat toen zij zich Middelburg, 3G-V-'34. Woensdag hoog ste lucht temperatuur 17.5 °C; (64 F); laagst 9.6 °C (49 °F). Heden 9 h: 11.5 °C; 12 h: 17.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.9 mm te Groningen; laagste 750.4 mm te Aku- reyri. Verwachting tot Morgenavond r Zwakke tot matige wind uit O. rich tingen, licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 4 h 47; onder 21 h 08. Licht op: 21 h 38. Maan op: 24 h 22; onder: 6 h 41. L.K.: 4 Juni. Hoog- en Laagwater te Viissingen. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 30 2.47 15.17 9.22 21.47 Do. 31/S 3.37 16.05 10.08 22.41 Juni. Vr. 1 4.32 16.52 10.59 23.34 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. (Zomertijd.) Mei. Hoogwater. Wo. 30 4.49 17.22 Do. 31 5.39 18.11 Juni. Vr. 1 S 6.32 18.56 Laagwater. 22.45 23.39 10.17 11.06 12.04 24.33 kwamen aanmelden, zij door de ver- dachten werden ontvangen, die haar mededeelden, dat de Nationale Film Coöperatie te Amsterdam figuranten zocht en dat gegadigden een formulier moesten onderteekenen. Bij geschikt heid zouden zij door den regisseur worden uitgenoodigd. Intusschen moest als garantie een bedrag van 2.50 wor den gestort. Slechts een van de ge hoorde getuigen betaalde dit bedrag onmiddellijk. De beide verdachten bekenden de hun ten laste gelegde feiten. Het O.M. betoogde, dat door het tij dig ingrijpen van de politie vele min vermogende meisjes voor geldelijke schade waren gevrijwaard. Spr. achtte het opzet om elk van de gegadigden 2.50 afhandig te maken bewezen en noemde dit een hoogst bedenkelijke methode van oplichting. De antecedenten van de K., die reeds herhaaldelijk is veroordeeld, zijn verre van fraai, terwijl R. behalve dit feit, ook verduistering pleegde. Rekening houdende met het bovenstaande eiscbte spr. tegen R. 6 maanden en tegen de K. 1 jaar gevangenisstraf. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Gisteren werden voor het Kanton gerecht te Terneuzen behandeld een ze vental zaken, wegens onbevoegd uit oefenen der geneeskunde, teg'en J. D. marktkoopman te Rotterdam, die aan menschen te Hoek en Zaamslag na per soonlijk onderzoek geneesmiddelen heeft afgeleverd. Verd. ontkende geneesmiddelen te hebben afgeleverd, doch alleen midde len, die ter versterking van het lichaam kunnen dienen. Hij had voor de genees middelen bedragen berekend tot plm. f 16. Hij werd overeenkomstig de vorde ring' van het O.M. veroordeeld tot 5 boe ten van f 200, ieder te vervangen door 50 d. hechtenis. In twee gevallen volgde vrijspraak volgens gebrek aan bewijs. De zaak Onnes van Nijenrode. Naar de Msb. verneemt, zullen de met de Onneszaak samenhangende straf zaken worden afgehandeld. Aan de ver dachten Koning, Witbraad en de drie in brekers is medeplichtigheid en oplich ting ten laste gelegd. Aangezien de heer Onnes door de rechtbank van de oplichting is vrijge sproken, zal een veroordeeling wegens medeplichtigheid niet kunnen volgen, 't O. M. zal dus vrijspraak moeten requi- reeren, doch pro forma moeten de za ken worden afgehandeld.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1