*2* GOESCM COURANT mm m mm. ZEELAND. KORT ZEEUWSON NIEUWS. LANDBOUW. BINNENLAND. BLAZERS J.F. WOLSKY - M'BURG -1. DINSDAG 2,9 MEI f.934. EERSTE BLAD. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSDH-VLAANDEREN W.D. zoo- j. jm. NUMMER 124. TWEE BLADEN. 177e JAARGANG y?wtnct*«(* ÉS MIDDELBUBQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent EEN AFSCHEID. Maandagmiddag heeft mr. dr. Bosch ridder v. Rosenthal, burgemeester van Den Haag, afscheid van den gemeen teraad genomen in verband met zijn benoeming tot Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht. DE SPELLING-MARCHANT. Een interview van de „Maas bode" met den minister. Aan 'n onderhoud, dat de „Msb." met den minister van Onderwijs, K. en W. had over de nieuwe spelling, ontleenen wij het volgende Het interview is i n de nieuwe spell i n g geschreven, op verzoek van den geïnterviewde. „In welke verhouding staat U met het .spellingvraagstuk jtegenoiver het Kabi net?", zoo vroeg de „Msb." „Men doet het voorkomen zoo ant woordde minister Marchant alsol mijn toeleg is, zoowel de Ministerraad als het volk van Nederland en België te overrompelen. Men wil weten hoe de Ministerraad tegenover de vraag staat en wat tot dusver in de Ministerraad is geschied. Ik wil het nog wel eens her halen. Ik was overtuigd, dat het schep pen van orde op dit gebied noodzake lijk was. Met het oog op de ervaring van mijn ambtsvoorganger, mr. Was zink, wilde ik echter geen moeite doen, indien de Ministerraad niet bereid zou zijn, een aannemelijk compromis te aan vaarden als officieele schrijfwijze. Daar om stelde ik de vraag: Is de Minister raad daartoe bereid, indien wij zullen komen tot een aannemelijk compromis? Het antwoord luidde bevestigend. Toen ben ik aan het werk getogen, heb de commissie benoemd en daarna de ver antwoordelijkheid aanvaard voor het door haar ontworpen compromis. Bij een volgende bespreking in de Ministerraad is besloten, het compromis te püblfcee- ren en de critiek af te wachten, voor dat een definitief besluit zou worden genomen. Daartegen had ik niet het minste bezwaar. Aldus is geschied. Zie daar alles, wat in de Ministerraad is voorgevallen". Maar U hebt daarna Uw radio-rede gehouden. Men moet de inhoud daarvan beschouwen als het woord van de Mi nisterraad? „Ik reserveer mij de vrijheid om ter zake onderwerpen, die mijn departement raken, in een radio-rede te zeggen wat ik verkies. Op mijn eigen risico. Dat doen mijn ambtgenoten ook. Zij wisten dat ik het doen zou. Voor het houden van een radio-rede over alle zenders heeft men de medewerking nodig van de Minister van Binnenlandse Zaken. Hij heeft die volgaarne verleend. Toen ik de rede gehouden had, heb ik de in houd aan mijn ambtgenoten toegezon den". Maar U hebt in die radio-rede ge zegd, dat de invoering van de nieuwe re geling zou plaats hebben met 1 Septem ber. Was dit niet een vooruitlopen op de nog te nemen beslissing van de Mi nisterraad? „Zooals u het formuleert ,heb ik het niet gezegd. Men met name drukkers en uitgevers vroeg zekerheid. Dat is volkomen verklaarbaar. Zoodra 'n voor nemen tot wijziging is gepubliceerd, zijn de uitgevers huiverig om een boek, dat onderhanden is in de afgesleten spelling van De Vries en Te Winkel, af te wer ken. Zij vrezen minder afzet, als de nieuwe schrijfwijze zal zijn ingevoerd. Dit had zelfs tijdelijke werkloosheid van zetters tengevolge. Daarom heb ik ge zegd: absolute zekerheid kan ik niet ge ven; de critiek wordt afgewacht en er is overleg gaande met de Vlamingen. Wilt gij onder die omstandigheden ech ter het maximum van zekerheid, dat ik kan geven: „Rekent er dan op, dat met September voor het onderwijs de schrijf wijze van het compromis wordt inge voerd." Kón ik iets anders zeggen? Nu heb ik al onder meer een adres van alle organisaties van werkgevers in het drukkersbedrijf ontvangen. Onaf hankelijk van de vraag, of de regeling wenselijk is of juist, dringen zij op zo spoedig mogelijke invoering aan, nu de zaak aata de orde is. De organisaties van leerkrachten doen hetzelfde. Allen zien naar de invoering reikhalzend uit. Moet fk, die verantwoordelijk ben voor de goede gang van zaken bij het onderwijs, zelf overtuigd van de juistheid van de gevonden oplossing, dan niettemin van het scheppen van orde afzien of dit' uit stellen?" Vervolgens behandelt minister Mar- c ant uitvoerig de bezwaren van prof. Taverne, dien hij onvoldoende te dezer zake deskundig acht en wiens argumen ten hij breedvoerig weerlegt. HET ESSENTIEELE WONINGPEIL, In de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de woningwet zegt de regeering o.a. dat verlaging van het noodzakelijk minimum peil der woningen allerminst in de be doeling ligt. Het streven naar wegne ming van excessen beslaande in het bou wen van woningen, die verhuurd moe ten worden tegen een prijs, dien de ar beiders voor het overgroote deel niet meer kunnen betalen, behoeft volstrekt niet te worden beschouwd als een aan leiding of oorzaak tot verlaging van het woningpeil. De gezinnen, die sterk ge daalde inkomens hebben en voorshands wel zullen houden, moeten de gelegen heid krijgen, woningen te huren, waar van de prijs binnen hun bereik valt. Dit beteekent wel, dat alles, wat zweemt naar weelde, naar overbodig heid, vermeden moet worden; maar het beteekent geenszins, dat het woningpeil, d.w.z. het essentieele van een woning zal worden verlaagd. HET STRAPERLOSPEL Wordt beslist geweigerd. Den laatsten tijd heeft de regeering onderscheidene adressen ontvangen, waarin, in het bijzonder voor wat be treft badplaatsen, toestemming werd verzocht voor de exploitatie van spelen, welke overeenkomst vertoonen met het z.g. Straperlospel. Op die adressen is bericht, dat de re geering in geen enkel opzicht aan de gedane verzoeken kan tegemoetkomen, doch dat integendeel, wanneer de om standigheden daartoe aanleiding moch ten geven, overwogen zal moeten wor den, om nadere wettelijke voorzienin gen op dit gebied in het leven te roe pen. Vrooiijkheid komt niet van buiten; in het hart ontspringt de wonderlijke bron, waaruit wij kracht en levens vreugde putten. mede aan de sterke hulp van onze be vriende organisaties zooals „De Handels kamer" en het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouwcomité. Gaarne zouden wij het publiek voor leggen het groote financieele voordeel voor onze Walchersche bevolking be reikt. Daarvoor ontbreken ons de juiste gegevens. Nemen wij echter de leverin gen in 1932 als basis, dan blijkt uit de in ons bezit zijnde gegevens een levering van 11.000 ton brandstoffen. Waar de prijs waarvoor de bonden leverden ge middeld f 3 per ton lager was dan de voorgeschreven prijs,der handelaren, dan becijferen wij een voordeel van 11000 maal f 3 is f 33.000. In werkelijkheid is het echter meer, daar de leveringen voor 1933/34 hooger waren. 1933/34 hooger waren. Dat ons verzet groote verwarring heeft gesticht, onder de handelaren is ons allen nu wel be kend. Na de Huisbrandcommissie is ontbon den, en de eerste aanval afgeslag'en, mo gen wij ons aldus dit jaarverslag niet in slaap laten wiegen, doch wij moe ten er rekening mee houden dat de po gingen van die zijde worden herhaald. Onmisbaar zijn in dit seizoen voor Dames en Kinderen, 10 Mode-kleuren Eerste Kwaliteit KOLENPRIJZEN. Minstens f 33,000 uitgespaard. Het Comité van actie inzake kolenprij- zen te Walcheren, zendt ons zijn jaar verslag tot en met 31 Mei 1934, Het volgende is daar aan ontleend. Begin Juni 1933 werden de Kolenbon- den en Coöperaties verontrust door een schrijven van de Prijzencommissie voor Walcheren, waarin de bekende bepalin gen voorkwamen, die een ernstige be dreiging vormden voor de taak en het bestaansrecht dier organisaties. Deze aanslag op de vrijheid der orga nisaties was voor het Bestuur van de Ring van Kolenvereenigingen aanlei ding, pogingen in het werk te stellen om, evenals dit reeds in Noord- en Zu.d- Beveland was geschied, allen op te roe pen tot een gemeenschappelijk verweer. Een Comité werd benoemd met tot taak den tegenstand voor te bereiden. In dit Comité kregen zitting de heeren: J. Jobse, Aagtekerke; L. P. van Oor schot, Vlissingen; J. Stoel, Westkapelle; A. Witte, Middelburg; A. Roos, Vlissin gen; L. Duvekot, Vrouwepolder; P. Jan- se, Biggekerke; L. Melse, Serooskerke; M. Joosse, Nieuwland. De eerste werd tot Voorzitter, de tweede tot secretaris-penningmeester benoemd. Van dit Comité ging o.m. het initia tief uit om te komen tot samenwerking' met de in Zeeland bestaande Comité's. Deze samenwerking kwam tot stand in een te Goes gehouden vergadering op 29 Augustus 1933. Daardoor kwam er meer eenheid in den strijd. Over den arbeid der Zeeuw- sche Federatie mogen wij zeker wel ver wijzen naar het reeds verschenen jaar verslag. Hoezeer samenwerking noodig was, blijkt wel uit het feit, dat de aan vallen der handelaren zijn afgestuit op het hardnekkig verzet onzer organisa ties. Dat de Huisbrandcommissie uit de Kolenconventie is ontbonden, danken wij DOODSLAG. Het slachtoffer van de mis handeling aan de Vlissingsche straat overleden. De 48-jarige weduwe ConollyKlaas- sen is gisteravond om 7 uur aan de haar toegebrachte verwondingen, in 't Gasthuis overleden. De aangehouden 52-jarige caféhouder C. J. M„ had ook gister doorloopend ontkend de vrouw met het nog in een der wonden aangetroffen dolkmes te hebben gestoken, maar toen hij gister avond na het overlijden van het slacht offer opnieuw gehoord werd, bekende hij de misdaad te hebben gepleegd. De scheede van het mes, waarna gister door de politie gezocht werd, had de man in zijn café in de WC weggeworpen. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen en heden heeft dr. Hulst uit Leiden sectie ver richt. Omtrent de redenen, die M. tot zijn daad dreven vernemen wij, dat er een verhouding tusschen het slachtoffer en den dader in het spel was. M. blijft natuurlijk in verzekering en zal daar na aan de justitie worden voorgeleid. Tegen een auto geloopen. Gisterenavond had in de Middelburg sche straat een vrij ernstig verkeers ongeluk plaats. Het 7-jarig zoontje van M. uit de Scheldestraat liep al spelen de tegen den auto van den schoenfa brikant Van Bommel uit Moergestel op. Het ventje bleef bewusteloos lig- genn en is door dr. Snoek verbonden en naar het Gasthuis overgebracht. Het had een vrij ernstige vleeschwond en een lichte hersenschudding bekomen. •Hedenmorgen was de toestand niet di rect verontrustend. Gratis naar Grand Theater. Naar wij vernemen heeft de heer C, J van Liere, eigenaar Grand Theater Maandag- en hedenavond de werkloozen in de gelgenheid gesteld om met vrouw of verloofde, gratis de film „De Jantjes' te gaan zien. Werkloosheid. Het aantal werkloozen te Vlissingen bedraagt thans 860, waarvan 132 bi, de werkverschaffing. Vorige week was het totaal aantal 878. DE BRAND. ARNEMUIDEN. Nader vernemen wij dat de brand welke een landbouwers- schuur annex woning vernielde op de hofstede van den heer P. Goverse, door zekeren C, werd opgemerkt, die zich op eenigen afstand van de plaats bevond, Hij maakte direct alarm en snelde naar de hofstede toe om de bewoners te wekken. Deze konden zich nog bij tijds redden met medeneming van eeni- ge goederen. De brand schijnt in de schuur begonnen te zijn en had de woning ook reeds aangetast. Alles ging zoo snel dat voordat de brand spuit ter plaatse was niets meer van schuur en woning te redden viel. Zij be paalde zich er toe een zgn. wagenhuis met landbouwwerktuigen te bescher men. Op het terrein waren ook aanwezig de burgemeester, de heer H. G. Hor- ninge alsmede de wethouder de heer L. Puijpe, en de gemeente- en rijks veldwachter. Alles is verzekerd. De oorzaak onbekend. IERSEKE. Zaterdag 1.1. was voor het huis van ouden van dagen Vredelust, inwoners en bestuur een bijzondere dag. Op dien avond werd de stichting aange sloten aan het net der P.Z.E.M. Het da- gelijksch bestuur der gemeente was ver tegenwoordigd door den wethouders en den secretaris. De voorzitter, de heer Jac. Willemsen, wees op den vooruitgang: eerst petro leum, toen g'as en nu electrisch licht. De heer de Koeyer (loco burgemees ter) feliciteerde het Armbestuur namens het Dag. Bestuur der gemeente. Om 9 uur (O.T.) werd door den voorz, het licht ontstoken. Hij sprak daarna nog een woord van lof voor den heer Van Oeveren voor de keurige afwerking en van dank voor de goede woorden ge sproken door den loco-burgemeester. Van een schuur gevallen, HONTENISSE. Zaterdagmiddag viel alhier een huisschilder uit Hulst van een 15 meter hooge landbouwschuur, toen hij aan het verven was. De man bekwam door den val een zeer ernsti ge schedelbreuk en zware bloedingen. Terstond werd een geneesheer uit Hulst ontboden die onmiddellijke Over brenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis te Hulst noodzakelijk acht te. Zijn toestand is zorgelijk. De man is gehuwd en vader van negen kinde ren. RAAD VAN BIERVLIET. Het oude Raadhuis is versleten en wordt verlaten. BIERVLIET. Maandag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De heeren Iz. de Blaey (V. B.) en J. du Fossé (S.D.A.P.) werden geinstal- leerd als Raadslid. Het ambtenaren-reglement werd ge wijzigd en er in opgenomen het verbod van het dragen van insignes en unifor men en het uitsteken van partijvlaggen uit ambtenarenwoningen, het ontslag aan de huwende ambtenares, alles als van hoogerhand wenschelijk geacht. Besloten werd voorloopig weer één jaar aangesloten te blijven bij het cen traal agentschap voor arbeidsbemidde ling te Oostburg. Er werd aansluiting gevraagd voor drie jaar, maar verschillende leden ach ten het belang niet evenredig aan de kosten, omdat er van resultaten weinig of niets merkbaar is. Dit zal nu dit jaar nog worden afgewacht. De Commissie van toezicht op het L. O. had haar verslag ingezonden en be pleitte verbetering van de speelplaats bij school A, behalve nog enkele ande re kleinigheden. Tot slot kwam het belangrijkste punt, de ombouw van het aangekochte hee renhuis tot gemeentehuis. Met den ge meente-architect, den heer J. van Baal te Oostburg, was het huis eerst bezocht, waar aan de hand van een teekening de noodige veranderingen werden aange duid. Met algemeene stemmen werd het voorgelegde plan aangenomen. Op voorstel van den heer De B 1 a e ij zal het verbouwingswerk onder ingezete nen worden aanbesteed en zoo eenigs- zins mogelijk gegund, tenzij men al te ver boven de raming zou uitkomen. Dan zal in een Raadsvergadering nader wor den overwogen en beslist. De heer N a ij e had er nog opgewe- zen, dat hij liever opdezelfde plaats was gebleven. Dan had alleen nieuwbouw uitkomst kunnen brengen. Het tegen woordige „stadhuis" is totaal versleten en voor degelijken verbouw niet ge schikt. De ruimte is te klein en de on derbouw is te slecht om er een verdie ping op te bouwen. Trouwens, dan was de oude gevel ook weg, de z.g. roem Middelburg, 29-V-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 15 °C (59 °F); laagste 10 °C (50 °F). Heden 9 h: 13 CC; 12 h: 15.7 °C, Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laag ste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.0 mm te Holyhead; laagste 751.8 mm te Isa- fjord. Verwachting tot Morgenavond: Zwakke tot matige N.W. tot N.O. wind, licht tot half bewolkt, waarschijn lijk droog weer, iets warmer, vooral in het Zuiden. Zon op: 4 h 49; onder: 21 h 06. Licht op: 21 h 36. Maan op: 22 h 45; onder: 4 h 23. L.K. 4 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburj 23 min. vroeger; Veere is 38 rnin. later (S Springtij.) Mei. Hoogwater. Di. 29 2.03 14.31 Wo. 30 2.47 15.17 Do. 31/S 3.37 16.05 Laagwater. 8.37 20.57 9.22 21.47 10.08 22.41 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 29 4.01 16.33 9.32 21.59 Wo. 30 4.49 17.22 10.17 22.45 Do. 31 5.39 18.11 11.06 23.39 voor „Heemschut". Hetgeen er staat is meer typisch dan monumentaal. De mo numenten-commissie gaf dan ook reeds eerder als haar meening te kennen op behoud geen bijzorideren prijs te stellen. Nu is over het toekomstig lot nog niets beslist. „Heemschut" kan het nog be houden, maar niet met platonische lief de of lyrische ontboezemingen, maar met geld op tafel. De kiel met goud belaan is de stad van Willem Beukelsz. voorbijgevaren. (Corr.) Bij de rondvraag vroeg de heer V o n Hout of de gemeente-geneesheer wel eens de scholen bezoekt, wat hem in verband met de gesignaleerde t.b.c. ge vallen bij onderwijzers en schoolkinde ren wel noodzakelijk voorkwam. De burgemeester zei toe, er met den dokter over te zullen spreken. De heer N a ij e vroeg bij herhaling naar de rioleering achter het huis van weduwe De Beer. De burgemeester gaf den heer Naije in vriendelijke overwe ging het Raadslidmaatschap niet op te vatten als boodschapjongen. Intusschen is men aan de voorbereiding bezig, maar de kosten vallen tegen. De heer Maas vroeg beperking van het venten. Men heeft er veel hinder van en voor den middenstand is het schadelijk. De burgemeester zei dat een billijke oplossing moeilijk te vinden zal zijn. Bij Kon. besluit is opnieuw be noemd tot burgemeester der gemeente Ouwerkerk J. Romeijn. Fruitvooruitzichten in Zeeland. Het kruisbessenseizoen in Zeeland is weer begonnen. Zooals men weet, wor den deze onrijp geplukt en worden ze vooral vroeger in groote hoeveelheden naar het buitenland verzonden. Helaas gaat het met deee cultuur, die zoovelen handen werk verschaft, de laatste jaren steeds bergafwaarts. Ieder dalen de prijzen, zoodat het te begrijpen is dat de laatste jaren veel struiken zijn ge rooid. Vorig jaar brachten de eerste par tijen 6 cent per kg op, maar verleden week konden de eerste aanvoeren het het niet verder brengen dan 5, 4 cent. Alwer minder dus. Bij volgende partij en daalde de prijs nog tot zelfs bene den 4 cent. Vrijdag werd te Goes weer iets meer dan 5 cent gehaald. Toch zijn deze prijzen niet loonend, zoodat

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1