Gem. ZEEVAARTSCHOOL BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 123. TWEE BLADEN. MAANDAG 28 MEI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZJJIB-8EVELAND. GRONINGE met INTERNAAT. 1 tfrovittciHle MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 -Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extraBewijsnommers 5 cent PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. Naar de „Crt." verneemt, zal H. K. H. Prinses Juliana opnieuw enkele weken doorbrengen bij haar nicht prinses Alice gravin van Athlone in Kensington Pala ce te Londen. H. K. H. wordt 15 Juni a.s. in de Engelsche hoofdstad verwacht Het Londensche seizoen nadert thans zijn hoogtepunt en Prinses Juliana zal ongetwijfeld in de gelegenheid zijn om enkele der voornaamste mondaine ge beurtenissen bij te wonen, waaronder de wedrennen te Ascot, die de apotheose vormen van het uitgaande leven. Evenals het vorige jaar zal ook thans de Nederlandsche gezant, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, een bal ter eere van H. K. H. geven. Overigens zal dit bezoek een particulier karakter dragen. PERSONEEL VAN HET PALEIS TE SOESTDIJK MET PENSIOEN. Ten paleize Soestdijk is bericht uit 's-Gravenhage ontvangen, dat het ge- heele personeel, met ingang v. 20 Sep tember, zal worden gepensionneerd. Deze pensionneering zal dus intreden precies zes maanden na het overlijden van H. M. de Koninin-Moeder. Het personeel van het Paleis Lange Voorhout zal met ingang van denzelf den datum pensioen krijgen, ONDERSCHEIDINGEN. H. M. de Koningin heeft de eere-me- daille voor kunsten en wetenschappen van de Huisorde van Oranje in zilver toegekend aan prof. ir. J. A. G. van der Steur, voorzitter van de rijkscommissie voor de monumentenzorg en aan dr. J. Kalf directeur van het rijksbureau voor de monumentenzorg, terwijl H. M. de Koningin heeft benoemd, tot com mandeur in de^Huisorde van Oranje mr. G. van Baren, commissaris van den Ko ninklijken grafkelder te Delft, tot ridder in de Huisorde van Oranje le kl. H. van der Kloot Meyburg, architect en rid der in de Huisorde van Oranje 2ë kl., D. Houtzager, opzichter van den Kon grafkelder te Delft. UITVOER VAN OORLOGSMATERIAAL NAAR BOLIVIë EN PARAGUAY. Nederland zal bod steunen. eventueel ver- De Nederlandsche regeering heeft op een desbetreffend verzoek van den Vol kenbondsraad telegrafisch geantwoord, dat zij onvoorwaardelijk bereid is ge volg te geven aan een eventueele aan beveling van dien Raad om den uitvoer naar Bolivië en Paraguay van wapens, munitie, vliegtuigen en oorlogsmateriaal te verbieden. AFWEERGESCHUT VOOR DEN AFSLUITDIJK. Verleden jaar en ook dit jaar zijn op de begrooting van het Zuiderzeefonds aanzienlijke bedragen uitgetrokken voor de militaire verdediging van de Zuider zeewerken. Die verdedigingszaken zul len onder meer bestaan uit bomvrij; kazematten en afweergeschut. De bom vrije kazematten zijn intusschen gereec g*ekomen en het schijnt, dat thans spoe dig de bestelling van het afweergeschut te wachten is. Dit heeft aanleiding ge geven tot het gerucht, dat Nederland af weergeschut zou koopen in verband met de politieke constellatie in Europa. Naar men aan „de Courant" van be voegde zijde verzekert is dit geenszins net geval. De voor dit geschut benoodig de bedragen staan al lang op de begroo ting' en zijn van den aanvang af bestemd geweest voor de militaire verdediging van de Zuiderzeewerken. Een commissie heeft al sinds langen tijd het vraagstuk van het afweergeschut in studie. Dit vraagstuk is zeer ingewikkeld en moei lijk en eischt een langdurige voorberei ding, voordat een beslissing over den aankoop kan worden genomen. Die be slissing kan thans spoedig tegemoet wor den g'ezien. (In zijn memorie van antwoord op de begrooting van het Zuiderzeefonds 1934 gaf de minister de volgende cijfers: voor de werken van de landsverdediging en de inundatie-voorzieningen is tot en met 1932 f 2.695.000 uitgegeven; de daarvoor na 1932 nog noodige uitgaven worden op f 8.500.000 geraamd). POGING TOT DOODSLAG? Toestand van het slachtoffer hoogst ernstig. Zondagavond werd de hulp der poli tie ingeroepen in een woning in de Vlis- sing'sche straat, waar een aldaar wonen de vrouw met messteken gewond was. De vrouw, die door een dokter verbon den is en daarna naar het Gasthuis werd overgebracht, verklaarde dat de café houder C. J. M., haar met den dood be dreigd had en haar met een dolkmes acht steken zou hebben toegebracht; doch er zijn slechts drie wonden aange troffen. De politie ging onmiddellijk tot arrestatie van M. over, die zeide van niets af te weten. Er waren echter ter men genoeg hem in verzekering te stel len in afwachting van het voortgezet on derzoek. Nader vernemen wij, dat bij 't slacht offer van dezen aanval hedennacht ope ratief ingegrepen moest worden en dal daarbij gebleken is, dat zij er veel lee- lijker aan toe is, dan aanvankelijk leek. De toestand van de vrouw was heiïen- ochtend hoogst ernstig. In verband met het misdrijf zoekt de politie naar de zinken scheede van het dolkmes. Het is niet onmogelijk, dat dit door den dader of verdachte op straat verloren is; een eventueele vinder wordt verzocht het ten spoedigste op het bureau van politie af te geven. Muzikale wandeling. De Chr. Muziek-Vereen. „Oefening na den Arbeid" maakt hedenavond een muzikale wandeling door de stad. Ver trek van den Buitentuin te 8.15 uur. Te volgen route: Zandstraat, Langeviele, Markt, L. en K. Burg, Bogardstraat, Blindenhoek, L. Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat, Balans, St. Pieterstr. Giststraat, Dam, Bateau Port, Rouaan- sche kaai, Nieuwstraat, L. Delft, Markt, Gortstraat, Koestraat, L. Geere, Lange viele, Domb. Schuitvlot, Buitentuin. Christelijk-Sociale Studieclubs in Zeeland. Zaterdag vergaderden te Goes onder leiding van den heer A. Stapel kamp, secretaris van het Chr. Nat, Vakverbond te Utrecht de afgevaai- digden van de Chr, Sociale Studieclubs in Zeeland. Negen clubs waren verte genwoordigd, terwijl twee afwezig wa ren. De voorzitter gaf aan de hand van de ingekomen rapporten een overzicht van de dezen winter gehouden cursus sen, waaruit bleek, dat het aantal clubs zich nog steeds uitbreidt. Hetzelfde kan echter niet gezegd van het aantal deelnemers. Toch blijk dat de clubs in een behoefte voorzien en dat er loffe lijk wordt gewerkt. De behandelde onderwerpen passeerden de revue. Aan de wenschen der clubs bij de keuze der onderwerpen is zooveel mogelijk voldaan. Hierna volgde een geanimeerde be spreking over het werk in den a.s. win ter. Verschillende opmerkingen werden daarover gemaakt. Nadat deze waren beantwoordt, sloot de heer A. Vinger ling, hoofd-bestuurder van den Ned, Chr, Landarbeidersbond, deze goed bezochte vergadering. Motor-ongeval. Onze stadgenoot de heer G. v. L. kwam gistermorgen, met zijn motorrij wiel, bij hoeve „Mosselbank", in 'den Wilhelminapolder, te vallen. Hij verloor daarbij het bewustzijn en liep verschil lende verwondingen op. De geneesheer, die hulp verleende, constateerde een lichte hersenschudding, terwijl de ver wondingen niet van ernstigen aard ble ken te zijn. De oorzaak van het ongeval schijnt in slippen gezocht te moeten worden, HET BEZOEK VAN DE „OSCAR II". De Zweedsche Kruiser „Oscar II", 'n opleidingsschip voor adelborsten, dat Vrijdagmorgen in de buitenhaven aan 'n ponton meerde voor een onofficieel be zoek, mag zich in groote belangstelling verheugen. Niet alleen dat autoriteiten, zoowel burgerlijke, als maritime- en le- gerautoriteiten er bezoeken afstaken, maar ook voor hen, die niet direct in aanmerking kwamen, was het een zeer gewaardeerde geste van den comman- Tracht eigen schuld niet goed te maken, door het kwaad dat gij van anderen weet; de modder op des naas ten mantel, kan nimmer zeep zijn voor uw kleed. dant, dat er gelegenheid was voor ieder het grootste deel van het schip in oogenschouw te nemen. Zeer velen heb ben dankbaar daarvan gebruik gemaakt. Omgekeerd brachten de opvarenden, o.w. naast de adelborsten, ook vele jon ge matrozen, bezoeken aan Vlissingen en Middelburg, wat des te makkelijker voor hen was, omdat de P.Z.E.M. gratis vervoer op de tram had aangeboden. Ook zagen wij er, die gezamenlijk een paar touringcars hadden gehuurd, voor 'n rondrit door Zeeland's tuin. De pas sagierende janmaatjes, toonden zich op zeker gebied van gelijken aard als die in andere landen. Verschillende liepen reeds gearmd met jonge meisjes, waar bij men niet moet vragen hoe de conver satie plaats had. Maar „die Liebe der Matrosen" verstonden beide partijen tocli goed. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN. ARNEMUIDEN. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks 2 uur, werden de bewoners van ons dorp op geschrikt door hoorngeblaas en klok gelui, ten teeken dat er brand was. Het bleek dat de landbouwschuur van de hofstede, bewoond door den heer P. Goverse, in lichter laaie stond. De schuur alsmede het aangebouwde woonhuis werden een prooi der vlam men. Het vee liep. in de weide. Er is geen gebruik gemaakt van de overeenkomst met de Middelburgsche brandweer om te hulp te komen, om dat de hofstede alleen stond en gevaar voor verdere uitbreiding niet aanwe zig was. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Vrij dagmiddag hield de polder Nieuw Sint Joosland de gewone jaarvergadering in het Koffiehuis „de Roode Leeuw". Aan wezig 16 ingelanden uitbrengende 24 stemmen. Behandeld werd een verzoek van den heer P. Oele q.q. baron Huijs- sen van Kattendijke tot verharding van ongeveer 200 m aardebaan aan den zeedijk van den polder. Na bespreking wijzigde hij zijn voorstel zoodanig dat de verharding beperkt werd tot 100 m. Dit voorstel werd aangenomen met 15 stemmen voor en 9 tegen. De rekening over 1933-'34 werd goedgekeurd in ont vangst op 3380 en in uitgaaf op 3037. De begrooting voor 1934-'35 werd vastgesteld op 3159 in ontvang en uitgaaf. Het dijkgeschot werd bepaalc op 10 per ha zijnde 1 minder dan het vorige jaar. Op de aanbeveling voor Gezworene in de plaats van den heer C. Dingemanse, die den 70 jarigen leeftijd bereikte, werden geplaatst no. 1 C. P. Reijnouds, no. 2 C. Baas Jr. no. 3 J. Du rink. Aan het einde der vergadering bracht de voorz. hulde en dank aan den hr. C. Dingemanse voor de wijze waar op hij 26 jaar lang de belangen van de zen polder heeft behartigd, waarbij de ontv. Griffier zich aansloot. De heer Dingemanse dankte voor de vriendelijke woorden. In het zelfde koffiehuis vergaderde Vrijdagmiddag verder de polder „Oud Sint Joosland". Aanwezig 7 ingelanden, uitbrengende 8 stemmen. De rekening 1933-'34 werd goedgekeurd: ontvangen 1490, uitgaven 1412. De begrooting 1934-'35 sloot met een bedrag van 1526.42 aan inkomsten en uitgaven. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 5.50 per ha. Bij de rondvraag had er bespreking plaats over de verbetering van den waterafvoer. Genoemd werden verbreeding van watergangen en 't aan brengen van een pompinstallatie. Het bestuur zal een en ander onderzoeken. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Naar aanleiding van het behalen van een eersten prijs, en 't op één na hoogste aantal punten van al de vereenigingen die te Kruiningen op tweeden Pinkster dag aan het muziekconcours deel geno men heLben, bracht onzë muziekvereen. „Oefening na den Arbeid" den heer P. Meliefste, als directeur Zaterdagavond een serenade. De secretaris der vereeni ging de heer W. Fritz, wenschte hem van harte geluk met de eer hem te beurt gevallen, zijnde hij toch de „ziel' der vereeniging. Spr. hoopte dat de hr Meliefste met dezelfde lust en ijver nog vele jaren de leiding van het gezelschap moge hebben en dat dit onder die lei ding moge bloeien. Het jongste lid bood namens het gezelschap den directeur een blijk van waardeering aan. Omstuwd door de jeugd werd ver volgens nog een rondwandeling gemaakt door de gemeente. BAARLAND. Zaterdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de heer J. Ermerins. Tegenwoordig 5 leden. Met kennisgeving afwezig de heer J. Traas. Eén vacature wegens vertrek van den heer Boonman. De voorz. deelde mede, dat was in gekomen een dankbetuiging van de Koningin, voor de betuiging van deelne ming bij 't overlijden van de Koningin moeder. De begrooling vleeschkeuringsbedrijf is voor 1935 opgemaakt, tot een bedrag van f 3100, waarvan het aandeel van Baarland bedraagt f 322. De voorz. verzocht de heeren De Rijk en Zeevaart, om de geloofsbrieven van den heer M, Koopman te onderzoe ken. Zij werd in orde bevonden. Besloten werd tot afschrijving' van de hondenbelasting van den beer Acda daar deze geen hond heeft. Tevens werd be sloten tot verplichte aansluiting bij de waterleiding bij nieuwbouw als de af stand van hoofdleiding tot 't nieuwe huis niet meer dan 40 m. bedraagt; zulks op advies van Ged. Staten, BAARLAND. In de Vrijdag j.l. alhier gehouden jaarvergadering van ingelan den van het Waterschap „Baarland c.a." waren aanwezig 42 personen, uitbren gende 44 stemmen. De rekening van den dienst 1933-r34 werd goedgekeurd, sluitende met een batig saldo van 3460. Besloten werd verder geen rechtsge ding aan te gaan over een in 1807 aan gegane overeenkomst betreffende het rooven van schorgrond tusschen het Waterschap en de toenmalige Am' bachtsheeren, doch een nieuwe over eenkomst te sluiten met den tegenwoor- digen eigenaar. De begrooting van den dienst 1934-'35 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 37438, met een post voor onvoorziene uitgaven groot 1421. De op te brengen couponbelasting zal op de obligatiehouders worden verhaald Het dijkgeschot blijft bepaald op 17 per ha, dat der vroonen op 12. Wegens periodieke aftreding van den heer A. M. Steketee als gezworene, die als zoodanig ongeveer 35 jaar in functie is geweest en niet meer voor benoeming in aanmerking wenschte te komen, werd de volgende aanbeveling opgemaakt no, 1 K. Zeevaart, no. 2 J. Steketee en no. 3 M. Almenkinders allen te Baarland, KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer H. A. Nijssen kwam de veilingsvereeniging „K. B. O." in alge- rneene ledenvergadering bijeen in het café „de Veiling". De voorz. memoreerde in zijn openings woord de goede resultaten van het voorbije jaar. De regeeringsmaatregelen werkten niet belemmerend. Wanneer er klachten zijn wende men zich direct tot het be stuur, alsdan kunnen maatregelen getrof fen worden tot oplossing. Spr. wekte tenslotte de telers op, de veilingen te bezoeken, aangezien daar veel te leeren valt. De boekhouder A. D. Snoep deed rekening en verantwoording over 1933- '34. Het geveild bedrag bédroeg 579574, waarvan aan provisie werd ontvangen 20025. Tot lid van de financieele commissie in de vacature Lindenbergh werd be noemd de heer A. de Visser van Hans- weert. De contributie voor de leden werd vastgesteld op 1 Het bestuur stelde voor het veilingspercentage als yolgt vast te stellen; Groote veiling 2 pet.; kleine veiling 4 pet., boomgaarden 3 en eieren 1 pet. Namens de Tuinbouwver- eeniging Kapelle en omgeving voerde de heer M Bom het woord. Spr. pleitte voor minder percentage voor de bloc- veiling van aardbeien en ook voor de kroet. Ook de heer De Waard van Bieze- Iinge was er voor om het percentage voor de kroet niet te bepalen op 4 pet. evenals de heer C. van de Vliet. Stuurm., Mach., Rad. Tel. Inlichtingen cursussen H. J. Bartelings. Directeur school en Internaat. (Ingez. Mea. Middelburg 28-V-'34 Zaterdag en Zon dag: hoogste lucht temperatuur 18 °C; (64 °F); laagste 7.9 °C (46 °F). Heden 9 h: 12.7 °C; 12 h: 15 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal'. 774 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.3 mm te Valencia; laagste 752.4 mm te Hel- singfors. Verwachting tot Morgenavond: Zwakke tot matige, N.W. tot W, wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig ol geen re gen, iets zachter overdag. Zon op: 4 h 50; onder 21 h 05. Licht op: 21 h 35. Maan op; 21 h 29; onder: 3 h 42. V.M.: 28 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Mei. Hoogwater. Laagwater. Ma. 28 1.22 13.49 7.54 20.09 Di. 29 2.03 14.31 8.37 20.57 Wo. 30 2.47 15.17 9.22 21.47 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Ma. Di. Wo. 28 29 30 Hoogwater. 3.16 14.46 4.01 16.33 4.49 17.22 Laagwater. 8.50 21.14 9.32 21.59 10.17 22.45 De heer Jan de Jager Mol vroeg of niet mogelijk is, dat alles wordt vastge steld op 3 pet, wanneer spr. ziet op het geen kon afgeschreven worden en de winst welke gemaakt is dan meende hij dat dit best kon. De voorz. verzekerde den heer De Jager dit niet aan te durven, spr. wees op de schuldenlast en de toekomst welke nog niet zoo rooskleurig mag geacht worden. In verband met het kroetper- centage moest spr. antwoorden dat het bestuur in dezen niet anders kon han delen, wanneer alles prima werd gele verd, geen enkele uitgezonderd, zou 't met minder dan 4 pet. wel gaan. De heer Van de Graaff, constateerde, dat aldus handelende de slechte leveran ciers worden bevoordeeld en de goede benadeeld. Het standpunt moest echter zijn; goede waar leveren en geen rom mel. De voorz, ried aan apart te veilen met zijn kroet. Dat is de eenige uitweg; dan kan men voor een lager percentage. In verband met de blocveiling kan spr. geen toezegging doen. De emballageregeling wordt vastge steld zooals door het bestuur was aan gegeven. Hierop sprak prof. A. M. Sprenger uit Wageningen over het verwerken van fruit tot dranken. Het was een zeer in teressante lezing, die met groote vol doening werd beluisterd. OVEZAjND. Zaterdag j.l. had een vergadering plaats van ingelanden van het Waterschap Ovezand. Vertegen woordigd waren 19 ingelanden. De re kening over 19331934 toonde aan ontvangsten een bedrag van 11046, aan uitgaven 9644 en een goed slot van 1402. De begrooting voor 19341935 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een totaal van 9721. De polderlasten voor schotbare gronden werden vast gesteld op 12 en die voor vroonen op 10 per ha. Tot afgevaardigde naar den Dijkraad werd herkozen de heer L. W. B. A. Mulder.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1