O, ,e cXrr„°,VSk°S ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. da's erger! INGEZONDEN STUKKEN. RAAD VAN VUSSMGEN. richZÏ Tl denktl dat een andere a# Daar ligt m'n STER-TABAK GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. ■ssa— draf-ruimte verschuldigd is: voor een ge metseld graf 50, voor een ongemetseid draf 12, voor boeking of overboeking fn het daartoe bestemde register een bedrag van 3; voor het luiden der klok f 5 per uur; en als gewoon recht, onver- mmderd het voorgaande, voor een per- i soon van 12 jaar eti ouder 6, voor een i kind van 1 t.m. 11 jaar 3 en voor een j kind beneden het jaar 1.50. De i De J o n g e gaf in overweging de kloK bij begraven kosteloos te doen lui en. De V o o r z. merkte op, dat zulks cieele bezwaren voor de ée™ee^ wordt niet ondersteund. De verordening werd daarna vastge steld, benevens de verordening op de in vordering dier rechten welke m wer king zullen treden op 1 Juli a.s. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een tijdelijke salarisvermindering toe te passen ten aanzien van de ambte naren die niet va'len onder de tijdelijke calarsvernrndering krachtens voor schriften va" Ged. Skaten. Deze korting werd bepaald op 4 pet. der jaarwedde over het tijdvak van 1 Juli-31December 1934, doch uitsluitend voor jaarwedden van f 100 en daarboven. Na eenige begrootingswijzigingen werd besloten, een gedeelte van het pand naast het gemeentehui ondershands te verhuren tegen f 1 per week. Bij de rondvraag informeerde de heer de Jonge, naar de motieven tot stop zetting' van de steunverleening. Spr meende, dat het voor sommige catego rieën van werkloozen wenschelijk was om de steunverleening te blijven toepas sen De voorz, zegde, dat dit prac- tische bezwaren oplevert; thans reeds is de steunregeling langer toegeoast dan een vorig jaar. Bovendien verkeert de gemeente in een bevoorrechte positie, daar het Armbestuur, hetwelk tot dus ver in belangrijke mate ontlast was, in het vervolg cle zorg voor de behoeft'ge wevk'oozen op zich kan nemen. De on derhandelingen hiertoe zijn loopende. Op de vraag van de heer de Jong'e of de uitkcersngen zullen kunnen plaats hebben via de afdeelingspenningmees- ters, antwoordde de Voorz. ontken kend, aangezien het Armbestuur de nauwkeurige controle aan zich wenscht te houden. Het gaat om eerbiediging van het ge- Vergadering van Vrijdag 25 Mei te 3 uur. Afwezig de heer Marijs met kennisge ving. Onder de over te leggen stukken wa ren er betrekking hebbende op een ver zoek van de afdeeling Vlissingen van de N.S.B., om bemiddeling ten einde het bestuur van de Openbare Leeszaal te bewegen het weekblad „Volk en Vader land" ter lezing neer te leggen en een adres van het bestuur der Ned, Centra le reddingsbrigade te Rotterdam inzake een verordening met maatregelen ter voorkoming van verdrinking bij de be veiliging van de watersport. Deze beide zaken zijn in handen van B. en W. gesteld om advies. Ambtenaren- en werklieden' reglementen. Het voorstel tot aanvulling van de ambtenaren- en werklieden reglemen ten, deed den heer RORIJE mededeelen, dat zijn fractie mede kan gaan met het verbod om uniformen of insignes in dienst te dragen, en het hijschen van vlaggen, maar niet met het ontslag van revolutionnaire gezindheid, omdat er reeds voldoende bepalingen in de ver ordening staan, en omdat wat heden re- volutionnair is, morgen gezag kan zijn. Het ontslaan van rijksambtenaren be rust bij den minister-president'wat wel een bewjjs is, dat het een teere kwestie betreft, en nu zal voor gemeenteambte naren die waarborg tegen plagerijen en verkeerde voorstelling niet aanwezig zijn. Met het verbod lid te zijn van bepaal de vereenigingen kan de farctie, als zijn de dit in strijd met de grondwet, zich niet vereenigen en ook niet met de be paling van ontslag aan de huwende vrouw. De heer VAN OORSCHOT is tegen het ambtenarenregelement, zooals het nu wordt voorgesteld, omdat het in breuk maakt op de persoonlijke vrijheid vrl hè;/®11. aantastjnë van de meenings- beter J,an.het maatschappelijk bestel beter zal zijn: Het is aantasting van grondwettelijke rechten. Spr. behandelde o.a. de kwestie van e gehuwde ambtenaressen z.i. een ge- beteren" toestanden' die men moet ver- De heer HARTS zal voorstemmen maar ]S geen bewonderaar Ïan a7e be palingen, zoo is het v-m i» teï HM SehUW<le dium gekomen. ander sta" De heer LAERNOES wees ei- m heid ie voogrkoLn„° g °m die Vrij" zag. Tegen het ontslag bij revolutionaire g'ez:ndheid en tegen ontslag van de hu wende ambtenaressen stemden de S.D.A.P. en de heer van Oorschót. Tegen het voorstel in zijn geheel ver klaarde zich alleen de heer van Oor schot. Het taxi-bedrijf. Bij het voorstel inzake een verorde ning op het taxi-bedrijf, vroeg de heer Kön g wanneer de kosten van onder zoek van het motorrijtuig op den eige naar zullen worden verhaald, hoe hoog die kosten zijn, en bepleitte het ophan gen van goedgekeurde tarieven in de De VOORZITTER zegde dit laatste toe en verzekerde, dat de kosten billijk zullen zijn, en op den eigenaar verhaald zullen worden. De heer KöNIG achtte dat laatste onbillijk vooral als de wagen goed is, en omdat het iedere drie maanden terug komt. Het voorstel werd z. h. st. aangeno men. Het Tapverbod. "et verzoek om voor „Britannia" vrij stelling van het tapverbod te verleenen gedurende de kermis, waarop B. en W. afwijzend wilden beschikken, wordt in zooverre verdedigd door den heer RO RIJE, dat deze de billijkheid voelde, maar het onmogelijk achtte uitzon dering te maken. De heer PAAP vond dit ook, maar kon niet mede gaan met het idee, dat het tapverbod het drankmisbruik zoo belangrijk heeft verminderd. Iemand die bepaald sterken drank wil gebrui ken, zal het toch wel doen. Spr. deed een voorstel tot geheele opheffing van het tapverbod. De heer SOREL zou het zeer ver keerd achten het tapverbod op te hef fen. De heer VAN OORSCHOT zeide, dat men niet alleen voor de kermis, maar ook voor Nieuwjaarsdag en andere feest dagen een tapverbod heeft. Zeker werkt het clandestienen verkoop in de hand. Maar anderzijds heeft het zedenverbe- terend werk verricht en de kermis te handhaven gemaakt. Uitzonderingen acht spr. ook zeer verkeerd. De heer RORIJE zeide, dat zijn frac tie is tegen opheffing van het tapverbod. Mocht dit geschieden, dan zou zij voor afschaffing der kermis zijn. De heer HARTS meende dat 't volk volkomen mondig' is, om 't tapverbod op te heffen. Als men een badplaats wil hebben, moet men er zoo weinig mo gelijk moeilijkheden voor in den weg leggen. Spr. vraagt nader te overwegen of een bepaald rayon niet kan worden droog gelegd. De VOORZITTER zeide, dat de zaak grondig in B. en W. is nagegaan, en zij het ook heel erg betreuren dat men Britannia niet helpen kan. Men krijgt voor opheffing van een tap verbod geen meerderheid, en opheffen der kermis kan financieel niet. Wel is spr. op een vraag van den heer Van Spanning bereid te overwegen de ker mis op een anderen tijd in het jaar te houden. De heer PAAP trok zijn voorstel in en dat van B. en W. werd z. h. s. aangeno men. Sluitingsuur. De heer RORIJE voelde veel voor het verzoek van „Nienebokos" om op Za terdag van kermis de café's te 2 uur te sluiten, maar begreep dat men op het besluit van den raad in zijn zelfde sa menstelling als nu niet kan terug ko men en het 12 uur moet blijven. Overige voorstellen. De overige reeds eerder vermelde voorstellen gingen z.h.s. onder den ha mer door. Het laatste der agenda, dat inzake het aanbrengen van een eilandje in den Spuiboezem, gaf den heer KöNIG aanleiding te wijzen op den muizen plaag ter plaatse en te vragen of het niet te verbeteren zou zijn door af en toe zee water binnen te laten, De heer ANKER vreesde, dat het eilandje een verzamelplaats voor ratten zal worden. Spr. gaf verschillende wen- ken om den toestand ter plaatse te ver beteren. De heer DE MEIJ zeide, dat 't spuien tegen den muggenplaag wel goede resul taten heeft; het idee van den heer König, zal nader worden bekeken. Geheel dempen zou ver boven de fi- nancieele draagkracht gaan van de ge meente, maar het plan van nu is in werk verschaffing uit te voeren en het zal het aanzien der badplaats verbeteren. Als men de ratten kan concentreeren op 't eilandje zullen zij makkelijker te ver delgen zijn. De andere wenken van den heer An ker zal spr. rustig bekijken en ook toet sen aan de financieele draagkracht van de gemeente. Veiligheid. De VOORZITTER deelde naar aanlei ding van een destijds door den heer König gestelde vraag, dat de veiligheid van de kolendragers voor de P.Z.E.M. en de firma Anker, bevorderd wordt door tijdens het lossen aan beide zijden van het pad op den Koningsweg een bord te plaatsen met „Let op de kolen lossers". De heer KöNIG dankte mede na mens de betrokkenen voor dezen maat regel. Hierna ging de vergadering over in eene met gesloten deuren. Geslaagd voor het machinisten diploma B, de heer J. H. Scheijbeler, leerling van de „de Ruijtersahool te Vlissingen. In hooger beroep. De Ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te Middelburg heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen het von nis van den Kantonrechter te Middel burg waarbij S. L, K., 26 jaar, landbou wersknecht, wonende te Souburg wegens overtreding van het Crisis-aard- appelbesluit is veroordeeld tot f 15 of 10 dagen hechtenis. De veroordeelde kwam eveneens in hooger beroep. Arron dissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag' werden de volgende zaken behandeld: K. H. S., 29 j., koopman te Fredeburg (Duitschland), werd ten laste gelegd dat hij op 6 April 1933 te Vlissingen den Ho telhouder W. D. Coomans heef, o: licht voor eenige dagen log es en den kost. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. P. P., 40 j., brievenbesteller te VPssin- gen werd ten laste gelegd dat hij te of nabij Vlissingen: lste in het tijdperk lusschen April- September 1931 althans in 1931 opzette lijk van geldsbedragen van f 5 die hij we kelijks namens het Burgerlijk Armbe stuur kwam uitkeeren aan Maatje de Doelder en welk geld, dat toebehoorde aan een ander dan hem verdachte, hij ontvangen had om dit aan Maatje de Doelder uit te keeren, zoodat hij dit geld aldus althans anders dan door misdrijf onder zich had, telkens f 1 per week wederrechtelijk zich heeft toegeëigend; 2de met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen door listige kunstgrepen en een samen weefsel van verdichtsels en wel door op zettelijk listiglijk en bedriegelijk en valschelijk op of omstreeks 17 November 1932, 16 December 1932, 17 Februari 1933, 22 April 1933, 20 Mei 1933 en 16 Augustus 1933 aan Willem de Wolf se cretaris van Maatschappelijk Hulpbetoon te zeggen, dat hij om op de vergaderin gen van Maatschappelijk Hulpbetoon op respectievelijk 16 November 1932, 14 December 1932, 15 Februari 1933, 19 April 1933, 19 Mei 1933, 14 Augustus 1933 tegenwoordig te kunnen zijn, nader vermelde kosten had moeten maken, voornoemde W. de Wolf 'heeft bewogen hem ter vergoeding van die door hem gemaakte kosten, op of omstreeks re spectievelijk 17 November 1932; 16 De cember 1932; 17 Februari 9133; 22 April 1933; 20 Mei 1933; 16 Augustus 1933 uit te keeren respectievelijk f 5, f 5; f 4,25; f 4.50; f 4.50; en f 4.25 zijnde dit volgens verdachte de door hem gemaakte on kosten terwijl hij geen of minder onkos ten had behoeven te maken om toen op die vergaderingen aanwezig te zijn. Verdachte was ter terechtzitting ver schenen en werd rechtskundig bijge staan door mr. van der Slikke, advocaat te Vlissingen. In deze zaak werd een zevental getui gen gehoord, waaronder voorzitter en secretaris van Maatschappelijk hulpbe toon. Verdachte ontkende zich aan verduis tering te hebben schuldig gemaakt. Ten aanzien van de oplichting beweerde hij presentiegeld in rekening te mogen breng'en en hij mocht opgeven wat hij voor zijn plaatsvervanger bij de post in rekening mocht brengen. Op een vraag van den President of hij dat ook deed als hij vrij was, antwoordde verdachte be- hij dat mocht. Verdachte meende geheel en al te goeder trouw te hebben gehan- en aalte goeder trouw te hebben gehan deld. De Officier van Justitie noemde de houding van verdachte droevig, omdat hij blijkbaar niet weet wat goedertrouw is. Uit de getuigenverklaringen toch is gebleken, dat de wed. de D. die op een uitkeering van f 5 s' weeks van het Bur gerlijk Armbestuur kon rekenen, van verdachte slechts f 4 kreeg uitgekeerd, en toen de man van de vrouw was over leden gaf hij haar f 4 daarbij als reden opgevende dat nu geen versterkende middelen meer moesten worden gekocht. Het O.M. vindt dat schandelijk. Ook wat het presentiegeld betreft staat volgens het O.M. de schuld van verdachte vast, omdat het geen presen tiegeld was doch geld dat hem voor een vervanger werd verstrekt als verdachte vergadering had van Maatschappelijk Hulpbetoon, Al gaat het hier niet om groote bedragen, zoo valt de ernst der feiten toch niet te ontkennen. De Officier eischt 3 maanden gevan genisstraf, en vindt geen termen voor een voorwaardelijke veroordeeling. De verdediger van verdachte vindt de dagvaarding niet duidelijk gesteld en acht in tegenstelling tot het O.M. de fei ten niet bewezen. Listige kunstgrepen om den secretaris van M. H. tot afgifte van de gelden te bewegen acht pleiter j niet aanwezig, omdat het slechts een ge-j wone mededeeling was. Evenmin acht verdediger vaststaande de data waarop verdachte geld ontving voor een plaats vervanger, die niet gesteld was, omdat de data niet vaststaat. Pleiter acht het niet aannemelijk dat verdachte voor f 1 per week zijn betrekking bij de post in den waag zou stellen en zichzelf en zijn gezin ten gronde zou richten, teminder waar hij destijds in de gelegenheid werd gesteld, indien hij wilde bekennen daar van geen verdere gevolgen zou onder vinden, Ook pleiter gelooft dal verdach te te goeder trouw is geweest. Met het oog op zijn gunstigen staat van dienst bij de post waar verdachte reeds bijna 25 jaar werkzaam is, vraagt pleiter de Rechtbank indien zij tot ver oordeeling mocht komen, een voorwaar delijke straf op te leggen. M. B. D„ 21 j., chauffeur te Souburg, was op 4 April 1934 door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot 5 b. s. 5 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet, gepleegd te Middelburg op 6 Ja nuari 1934 in de Seisstraat. Tevens was hij veroordeeld tot betaling van 30.10 schadevergoeding. De veroordeelde was in hooger be roep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. P. C. Adriaanse verdachte's raadsman achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak, K. M., 48 j„ visscher te Arnemuiden, werd verdacht dat hij in de maanden Februari en Maart 1934 de gemeente en het Rijk heeft opgelicht voor bedra gen van 6.60, 5.93 en 6.10, door formulieren voor den steun aan werk loozen foutief in te vullen, hebbende hij daarbij verschillende bedragen van gezinsinkomsten niet verantwoord. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Ie. P. D., 21 j., arbeider en 2e. J. D., 30 j„ koopman, beiden te Vrouwenpol der, waren op 28 Maart 1934 door den kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot 25 of 10 dagen hechtenis, ieder, met verbeurdverklaring van de geweren, inlevering daarvan of beta ling van 15 of 5 dagen hechtenis voor elk geweer, wegens overtreding van de Jachtwet te Vrouwepolder op 12 De cember 1933. De verdachten waren in hooger be roep gegaan. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak. A. C. B„ 49 j„ slager te Serooskerke, was op 21 Maart 1934 door den Kan tonrechter te Middelburg veroordeeld tot 25 of 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Vleeschkeurlhgs- wet, gepleegd te Veere op 2 Decmbr 1934. De verdachte was in heoger beroep gekomen. Eisch bevestiging' van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Kuipers, verdachte's raadsman, achtte het ten laste gelegde niet bewe zen^ en vroeg vrijspraak. M. B„ 34 j„ slager te Veere, was op 21 Maart 1934 door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld wegens overtreding van de vleeschkeuringswet te Veere op 18 November 1933 tot 25 of 25 dagen hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch geheel als voren, P. B., 51 j„ landbouwer te Middel burg, was op 14 Maart j.l. veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Boschwet, te Mid delburg, (niet voldoen aan een aan schrijving van den minister om een aangewezen iep te vellen en de schors onschadelijk te maken). (Ingez. Med.) De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Vergadering van den Raad der ge meente Middelburg op Woensdag den 30 Mei 1934, des namiddags te 2 uur, en, zoo noodig, voort te zetten des na middags 8 uur, ter behandeling van de onderstaande zaken: 1. Notulen vergadering van 18 April 1934. 2. Ingekomen stukken. 3. Verhuring gemeentegrond Smids- bolwerk. 4. Pachtvermindering gronden Onde Middelburgsche Haven. 5. Wijziging Ambtenarenreglement en Wachtgeldverordening. 6. Seizoenopenstelling winkels op Zondag. 7. Rapport Raadscommissie ad hoe tot eventuecle reorganisatie open baar U, L. O. 8. Gratificatie gemeenteambtenaar. Middelburg, den 25 Mei 1934. De Burgemeester, IAfzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij werdt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort 1 MOREELE ZORG VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN IN ZEELAND. Het Provinciaal Comité in Zeeland van de Centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor practisch Christen dom gaat van 4 Juni tot 14 Juli eenige werk- en leerkampen organiseeren voor jeugdige werkloozen te Seppe in Noord- Brabant, op het prachtig terrein van het Ned. Herv. Rusthuis „De Wilder". Het terrein is klaar. Werkobjecten zijn er in overvloed. Maar daar zijn we er nog niet mede. Er is geld noodig. Het Nat. Crisis Comité geeft ons wel subsi die, maar die is afhankelijk van het be drag dat langs particulieren weg wordt bijeen gebracht. Wij hebben nog onge veer 500 noodig om onze minimum plannen geheel te kunnen uitvoeren. Daarom doen we een ernstig beroep op alle Protestantsche Christenen in Zeeland. Ook op kerken en jeugdorgani saties en sociale bonden. Broeders! Vrienden! helpt ons. Predikanten kun nen een collecte voor ons werk doen houden. Jeugdvereenigingen gelden voor ons verzamelen. Particulieren ons een bijdrage zenden. Muziekcorpsen kunnen voor ons een rondgang met collecte door de plaats hunner inwoning houden. Wie neemt in zijn stad of dorp het ini tiatief? Met geld alleen zijn we echter nog niet klaar. We hebben ook jongens noo dig. Tot heden lieten zich er 50 in schrijven. Dat moet minstens 150 wor den en nog meer. Onze Zeeuwsche jon gens staan een beetje kopschuw tegen over deze zaak. Ze weten er zoo weinig van af. Jongen! wees flink, pak aan en ga mee. 't Zal je heusch niet berouwen. Een werk- en leerkamp is heusch geen concentratiekamp hoor. Je bent er heerlijk vrij! Je zult nieuwe indrukken op doen. Je zult frisscher en sterker naar lichaam en geest terug keeren. Tien dagen kunnen jullie in een pracht om geving buiten doorbrengen met handen-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7