=2* GOiSCHE COURANT^ m BINNENLAND. STATEN-GENERAAL, ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 122. DRIE BLADEN. ZATERDAG 26 MEI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goea en agent- -ebap Vlieringen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Gries 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bff contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. ra. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ee»< VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP TABAK. Men schrijft ons van deskundige zijde: Nu 1 Juni, de datum waarop ingevol ge art. 2 van de wet van 29 December 1933 Stbl. 769 navordering van accijns zal plaats hebben ten laste van degenen, die alsdan nog sigaren belast met een accijns van 17 en (of) sigaretten waar voor de verhoogde accijns niet is vol daan, elders dan in entrepot of in een pand, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, voor zich zelf, of voor een ander ten verkoop in voorraad hebben, nadert, kan het wellicht zijn nut hebben, betrokkenen op de formalitei ten welke zij hebben te vervullen te wij zen. Belanghebbenden moeten met betrek- Icing tot aan navordering van accijns on derworpen sigaren en (of) sigaretten uiterlijk 2 Juni a.s. voor elk pand waar in die tabaksfabrikaten zich bevinden een schriftelijke aangifte inleveren bij den ontvanger der accijnzen onder wiens kantoor die sigaren en (of) sigaretten in voorraad zijn. Voor de aangifte moet gebruik worden gemaakt van het van Rijkswege vastgestelde formulier, dat kosteloos aan de kantoren der accijnzen verkrijgbaar is. Voor nog voorhanden sigaren en (of) sigaretten van op 1 Maart 1.1. vervallen kleinhandelsprijzen (voor sigaren de 1 en 1^ cent, voor si garetten de cent) zal navordering van den accijns plaats hebben berekend naar die kleinhandelsprijzen. Voor de navordering wordt gebruik gemaakt van navorderingszegels met uitzondering echjter van stuksgewijze gezegelde sigaren, waarvoor geen na vorderingszegels worden verstrekt. Bij het inleveren van de voorraadsaangifte zal een bewijs van ontvangst worden af gegeven waarop tevens wordt vermeld de datum, waarop de navorderingszegels ten ontvangkantore in ontvangst kun nen worden genomen. Na 20 Juni a.s. moeten de in de aangifte vermelde ver pakkingen, voor sigaren, dus alleen die voor niet stuksgewijs gezegelde, van een navorderingszegel zijn voorzien. TWEEDE KAMER. Heerenveen-één. De Tweede Kamer' heeft gisteren na eenige discussie goedgekeurd het wets ontwerp, om de „vlekj" Heerenveen, welke tot dusverre tot drie gemeenten behoorde: /Engwirden, Haskerland en Schoterland, tot een gemeente te ver klaren en j^ngwirden en Schoterland samen te voegen. Verder werd aangenomen een voor stel van de heeren Aalberse, Albarda, öierema, De Geer en Joekes, tot in stelling van een vaste commissie voor Indische zaken bestaande uit zeven le den, en strekkende tot het bevorderen van een geregelde gedachtenwisseling tusscfeen de regeering en de Kamer over aangelegenheden betreffende Ned.-In- dië, Suriname en Curasao. Met 62 tegen 4 stemmen ging een wetsontwerp tot bekrachtiging van twee ordonnanties (Indische inkom stenbelasting) onder den hamer door. Christelijke Besturenbond. Nadat voor de bestuursleden een her denkingsbijeenkomst was gehouden, vond gisteravond b den „Buitentuin- de feestvergadering voor de leden, die in groeten getale waren opgekomen, plaats, onder leiding van den voorzitter, den heer P. Meliefste. u Pr ^°k' ProP°gandist van het L N. V„ wist met een pittige feest rede de vergadering te boeien, er op wij zend, dat, ondanks de moeilijkheden op sociaal-economisch terrein, er voor de zen Bond reden tot blij herdenken is gezien wat in de afgeloopen 20 jaren voor de leden is bereikt. Het Christelijk muziekkorps, onder leiding van den heer Van Kamer, luis terde de vergadering met vele mooie nummers op. De vergadering had groo te waardeering voor de prestaties van dit corps, dat op het laatst gehouden concours den wisselbeker kreeg toege wezen. In zijn slotwoord wees de voorzitter op de waarde der christelijke beginse len en den eisch van krachtige propo- ganda. Molenwateruitvoering. Gisterenavond had de eerste uitvoe ring van het Middelburgsch Muziekkorps in dit seizoen op het Molenwater plaats onder leiding van den heer Joh. H. Caro. Een 9-tal nummers bevattend program ma is op de bekende verdienstelijke wij ze uitgevoerd. Bekende en nieuwe num mers wisselden elkaar af en gaven blijk van goede studie ondanks de moeilijk heden, waaronder ook het korps gebukt gaat. Vooral de Fantasie over de „Mig non" van Ambr. Thomas en het laatste nummer Tanz-suite van Ivan Tchakoff voldeden uitstekend. De belangstelling was bevredigend, maar van groote drukte kon niet wor den gewaagd. Een aanwinst voor rustige luisteraars zijn de vele banken rond de tent, waarvan niettegenstaande het vrij frissche weder reeds druk gebruik werd gemaakt. De Meimaand vliedt heen. Gisteravond van 6 tot 7 heeft voor dit jaar al weer het laatste Meideuntje van het carillon van den Abdijtoren over de stad geklonken. De Meimaand vliedt weer heen en de vijfde maand van 1934 is dan reeds achter den rug. „Uren, da gen, maanden. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Goes geeft in overweging groote voorzichtig heid te betrachten bij het aangaan van relaties met J, Zegers, makelaar, Griet straat no. 20 te Utrecht. Deze doet advertenties plaatsen waar in door hem wordt aangeboden het ver- leenen van hypotheken-bouwcredieten, koop en verkoop van zaken, belegging van effecten en incourante fondsen. Alvorens met genoemden J. Zegers zaken te doen of in relatie te treden, wordt door den hoofdcommissaris van politie te Utrecht aangeraden, inlichtin gen in te winnen bij de afdeeling centra le recherche, hoofdbureau van politie, kamer no. 16 te Utrecht. Schuimbrandblusch-apparaat, Gisterenavond omstreeks 7 uur wa ren dikke rookwolken zichtbaar in de richting van het terrein van de „Vlis- mar" te Vlissingen. Deze rookwolken deden denken aan een hevigen brand. Het gold hier echter een proef met schuimapparaat voor brandblussching. De schuim werd op brandende olie ge worpen. De vlammen warén hierdoor spoedig gedoofd. De proeven zijn genomen op de ter reinen van de „Vlismar" in tegenwoor digheid o.a. van den commandant van de brandweer. Het schuim-bluschmiddel heeft voldoende aan de verwachtingen beantwoord en de demonstratie trok veel belangstelling. DOMBURG. Vrijdagmiddag had al hier de jaarlijksche keuring plaats uit- Provinciale Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. De heer gaande van de afd. Domburg van de Sietema was niet aanwezig, zoodat er slechts een keurmeester was de heer J. Versluijs. Aangevoerd werden 15 dieren w.o. 4 lammeren. Deze groep was van goede kwaliteit. De eerste prijs viel ten deel aan Jac. de Visser, de 2de aan P. Provoost en de 3de aan J. Pattenier. Groep II Eenjarige geiten, bestond uit 2 dieren, welke beiden een prijs werden toegekend en wel le prijs J. Pattenier, 2e pr. H. van der Welle. De groep tweejarige geiten ontbrak, doch voor de 4de groep 3 jarige en oude re geiten waren 9 dieren aangevoerd waaronder edele goedgebouwde dieren. Hiervoor werden 6 prijzen toegekend en wel: 1ste pr. P. Provoost, 2de B, Bak ker, 3de pr. J. L. Verhage, 4de pr. J. de Visser, 5de pr. B. Bakker en 6e pr. Jac. de Visser. De prijswinnende geiten werden te vens voor de fokkerij aanbevolen. Hoewel de keurmeester over de aan gevoerde dieren zeer tevreden was merkte deze nog op dat de melkproduc tie t' dezer plaatse nog wat opgevoerd moe. worden. abonnement op 't blad „dé Geit" p de i\ -g voor 1935 ten deel aan L. J. V>L Hoeveel vriendschap, niet berus tend op wederzijdsche achting, ware beter nooit gesloten! AAGTEKERKE. Vrijdag hield de geitenfokvereeniging haar jaarlijksche keuring. Aangevoerd werden 52 geiten waar onder 17 lammeren. Klasse I. Stamboekgeiten. P. Boone, le prijs. Klasse II: lammeren van uitmuntende uniformuteit. le pr. W. Wisse; 2e pr. Joh. Vos; 3e pr. L. Wouterse; 4e pr. W. Wouterse; 5e pr. Joh. Wijkhuijs. Klasse III: 8 stuks 1-jarige geiten, le en 2e prijs Joh. Wijkhuijs; 3e pr. C. Joosse; 4e pr. Joh. Vos. Klasse IV: 10 stuks 2-jarige geiten^ goede kwaliteit, le pr. Jac. Jobse; 2e pr. P. Wisse Mz.; 3e pr. IJ. A. Hollan der; 4e pr. Ai Bakker; 5e pr. C. Joos se; 6e pr. B. Dekker; 7e pr. A. Jobse. Klasse V: oudere geiten 17 stuks, le pr. W. Wisse; 2e pr. P. A. Vos; 3e pr. P. Boone; 4e pr. Joh. Wijkhuijs; 5e pr. J. Kwekkeboom; 6e pr. W. Wisse; 7e pr. Joh. Vos, In het Prov. Stamboek werd één geit ingeschreven van P. A. Vos. Het gratis abonnement op de Geit werd gewon nen door L. Wouterse. Aagtekerke's Vereeniging kan terug zien op een zeer mooie keuring, dank zij de medewerking van de Landbouw Vereeniging. VEERE. Vrijdagavond gaf de plaatse lijke muziekvereeniging, „Vèere's Ge noegen", onder leiding van haar direc teur, den heer P. C. J. de Graaf, uit Middelburg, een goed geslaagde uit voering op de muziektent aan de Markt de eerste in dit seizoen. RAAD VAN O. EN W. SOUBURG. Een ontslag-kwestie. De Raad gaat in beroep tegen de beslissing van Gedepu teerden inzake het ontslag van den onderwijzer P. C. J. Smith, O. EN W. SOUBURG. Vrijdagmiddag kwam de Raad bijeen; aanwezig alle le den. Ingekomen was o.m. een dankbe tuiging van H.M., de Koningin voor het gezonden telegram van rouwbeklag bij het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder. De heer Van Soelen zegde dat, in verband met een uitlating zijnerzijds over den plaats gehad hebbenden brand, hij van de brandweer-commissie verzoek heeft ontvangen haar vergadering bij te willen wonen. Is dit verzoek van B. en W. uitgegaan, of van de commissie? De V o o r z. antwoordt, dat dit ver zoek niet van B. en W. afkomstig is. Tot plaatsvervangend gemeente-se cretaris en ambtenaar van den Burger lijken Stand werd benoemd de heer C. C. Mantz. Onder overlegging van een afschrift van het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit tot eervol ontslag aan den onderwijzer der openbare lagere school P. C. J. Smith het door dezen ingestelde beroep gegrond is verklaard, stelden B. en W. voor tegen het besluit van Ged. Staten beroep in te stellen. De heer Suurmond zegde, dat, in dien hem voldoende het standpunt van den inspecteur medegedeeld was gewor den, hij tegen dit ontslag zou hebben ge stemd. De anti-rev. fractie is er thans echter tegen om in beroep te gaan bij de Kroon. Ook geloofde spr. niet, dat het onderwijs gediend zou zijn, als er op dit ontslag werd teruggekomen. De heer Goedbloed was het geheel eens met de zienswijze van Ged. Staten en voel de er dus niets voor, om in beroep te gaan. 't Advies destijds gegeven door 't hoofd der school, gaf geen voorkeur voor ontslag van eenig persoon. Diens mee ning was, dat een mannelijke leerkracht als eventueel waarnemend hoofd moest blijven. Ook is onwaar dat er vanwege de houding van den betrokken onder wijzer, er kinderen van de school zijn afgenomen en naar een andere openbare school in een andere gemeente overge plaatst. Spr, zal er tegen stemmen om in beroep te gaan. De heer De Priester zegde na mens zijn fractie, dat hij achter het voor stel van B. en W, stond. Het zou de eer van den Raad te na komen als men op dit voorstel terug kwam. Het zou niet in het belang van het onderwijs zijn, als straks deze leerkracht terug kwam en een andere zou worden ontslagen. Spr. handhaafde verder ten volle zijn ziens wijze tegenover Ged, Staten aangeno men tijdens het gehouden onderzoek. De heer Y an Soelen kon zich er even eens mee vereenigen, dat men in beroep gaat. De heer Goedbloed echter meende, dat de Raad iets tegen den be trokken onderwijzer heeft. De heer L o r i e r was eveneens van meening, dat men niet in beroep hoort te gaan. H;et voorstel van B'. en W. om in be roep te gaan, werd tenslotte aangeno men met de stemmen van de heeren Suurmond, Lorier en Goedbloed tegen, Werkverschaffi n g. De voorz. deelde mede, dat aan het aan te leg gen rijwielpad veel arbeid door werk- loozen kan worden verricht. Spr. stelt voor vergunning te verleenen, om een desbetreffend verzoek tot de hoogere instanties te richten. De heer Janssen vroeg overlegging der kosten. Deze zul len verstrekt worden doch betreffen en kel arbeidsloon, aldus de voorz. Nadere cijfers zullen zoo spoedig mo gelijk worden overgelegd. Het natuur schoon zal zoo veel mogelijk worden ontzien en indien noodig zai bijplanting plaats hebben. De Raad keurde het voor stel goed. Adres A. Bosshaart in zake verbouwing. B. en W. waren van oordeel dat het hier nieuwbouwbetreft en dat aanslui ting aan de waterleiding dus verplicht is. De heer Suurmond zegde dat er nog geen aanvraag is, om te mogen bou wen. Spr. wilde wachten met een beslis sing tot dat deze er officieel is. Spr. bleek overigens tegen bij deze bouw aansluiting aan de waterleiding ver plichtend te stellen. Dit lag indertijd niet in de bedoeling in 'n geval als dit. Moet er iederen keer als 'n dergelijke verbouwing aan de orde komt 'n beslis sing van den Raad worden uitgelokt? Als bij 'n oud gebouw 't water goed is, blijft dit toch goed als verbouwing heeft plaats gehad? De voorz. zegde dat door den betrokkene een onderzoek is gedaan naar al of niet verplicht zijn tot aansluiting. Na inzending der teekening bleek dat het verzoek geen verbouwing kan worden genoemd doch nieuwbouw is. De heer Leenhouts kwam tot een geheel andere conclusie dan B. en W. Als een afdoend antwoord was ge geven, was de zaak afgeloopen ge weest en had aanneming moeten wor den toegepast. De heer de Priester was het eens met de heeren Suurmond en Leenhouts. B. en W. hebben 'n ver keerde houding in dezen aangenomen. Zij hadden moeten antwoorden dat adressant aan het verkeerde adres was en voorbarig was met zijn aanvragen. Spr. stelde voor om het adres voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. Verbetering Nieuwe Vlissingsche weg. B. en W. stelden voor om enkele strooken grond aan te doen koopen door de Provincie voor dit doel. In de kosten zal de gemeente 25 pCt. moe ten bijdragen. D'e heer Janssen zegde, dat door één eigenaar een veel te hooge prijs wordt gevraagd voor 'n perceeltje in tegenstelling met andere. Hierover zal nader worden onderhan deld antwoordde de voorz. Het voorstel werd vervolgens goed gekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer Lorier, waarom er menschen uit an dere gemeenten zijn te werk gesteld bij het boomen rooien. Dit kan toch wel door ingezetenen geschieden De Voorz. antwoordde, dat het rooien in den koop was inbegrepen en de Provincie dit in behandeling heeft. De heer Louwerse besprak de gewel dige stofplaag van den Padweg bij wind, en verzocht hier verbetering in te brengen. De Voorz. antwoordde, dat er weinig aan te doen zal zijn. De heer de Priester vroeg of het geen tijd is om de bestrating in de Burgt- straat door te rekken daar er thans aan beide zijden is gebouwd. De Voorz. zegde toe, dit punt in over weging te nemen. De heer Janssen wilde wijziging in de uren dat de lantaarns branden en voor hetzelfde geld enkele lichtpunten meer aanbrengen. De Voorz. zegde, dat het laatste niet wordt toegestaan. Verkregen bezuinigingen mogen niet worden benut. De heer Janssen vond dit zeer jammer. In de Nieuw- straat is het 's avonds erg donker. De heer Goëdbil,oed verzoekt Middelburg, 26-V-'34, Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 17.1 °C (63 °F); laagste 9.1 °C (48 °F). Heden 9 h: 10.7 °C; 12 h: 12.6 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 772 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.8 mm te Blacksod; laagste 752.1 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond Matige tot zwakke, later waarschijn lijk weer toenemende N. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk wei nig of geen regen, kouder des nachts, overdag iets zachter. Zon op: 4 h 52; onder: 21 h 02. Licht op: 21 h 32. Maan op: 18 h 35; onder: 2h 56. Zondag 27 Mei. Zon op: 4 h 51; onder: 21 h 04. Licht op: 21 h 34. Maan op: 20 h 02; onder: 15 h 14. V.M. 28 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Mei. Hoogwater. Za. 26 12.26 24.41 Zo. 27 13.08 Ma. 28 1.22 13.49 Laagwater. 6.28 18.42 7.13 19.24 7.54 20.09 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge, Mei. Za. Zo. Ma. 26 27 28 Hoogwater. 1.40 14.10 2.29 14.58 3.16 14.46 Laagwater. 7.26 19.50 8.10 20.31 8.50 21.14 wijziging aan te willen brengen in de rioleering in het Koopmansvoetpad. Wteth. C y s o u w zegde, dat dit voor- loopig technisch niet mogelijk is. Als er weer materiaal beschikbaar komt zal de zaak in overweging worden ge nomen. De heer Suurmond onderstreep te het gezegde van den heer Goed bloed. Als er een fout is gemaakt moet deze hersteld worden. De Voorz. zegde nog dat een onderzoek zal ge schieden. "UITVOERING LANDARBEIDERS- WET. Jaarverslag over 1933 der ver eeniging „Eigen Erf" te Goes. Moeilijkheden te wachten. Men schrijft ons: Verschenen is het jaarverslag over 1933 der vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders Eigen Erf, gevestigd te Goes. De balans per 31 December 1933 sluit met een bedrag ad f 211.784.14 voor ac tiva en passiva, terwijl blijkens de winst en verliesrekening' het winstsaldo over het verslagjaar f 1897.15 bedraagt (v.j. f 1755.64, geboekt als winst op de reke ning 1933). De saldilijst der verstrekte hypotheken wijst een eindcijfer aan van f 174.280.03. Het bestuur der vereeniging merkt in het verslag op, dat in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden de beta ling der anmuïteiten enz. te wenschen overliet. Wel heeft de vereeniging ge durende 1933 nog aan al haar verplich tingen tegenover de gemeenten kunnen voldoen, doch hierop behoeft voortaan niet meer gerekend te worden, tenzij de omstandigheden zich in gunstigen zin wijzigen of van Rereeringswege een an dere regeling wordt mogelijk gemaakt. Wat het bestuur precies bedoelt met „een andere regeling" is moeilijk te zeg gen, Hier valt voor de daarvoor in aan merking komende gevallen o.m. te den ken aan uitstel van betaling der anmuï teiten of 'n gedeelte daarvan, zoodat ge durende 'n reeks van jaren minder of alleen rente wordt betaald, om dan bij wijziging der tijdsomstandigheden! in gunstigen zin weer terug te keeren tot den thans bestaanden toestand, "n Ge volg van 'n dergelijke regeling zal zijn, dat 't langer duurt dan oorspronkelijk is aangenomen, eer dat de plaatsjes in vol len eigendom toebehooren aan de bewo-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1