HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOd KRONIEK van den DAG. ZEELAND. FORTINBRAS, KERKNIEUWS. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 23 MEI 1934. No. 119. BINNENLAND. Examens in aantocht. MIDDELBURG. yUSSINGEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSOK-VLAANDEREN W.D. FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, De onbloedige staatsgreep in Bulgarije. Het leger maakt een einde aan de ontaarding van een parlementair regime. Een paar kantteekeningen. De nazi's in Duitschland plegen er prat op te gaan, dat hun „revolutie v.lallsv,1IC elllul iU1 maar heel weinig menschenbloed heeftnle*tzijn, diemoeten doen vloeien. Dat is ook inderdaad zoo, al zouden wij niet graag de verantwoor delijkheid dragen voor al het bloed, dat er dan toch nog vergoten werd. Maar ze zullen voortaan een beetje voorziéh tig in het hanteeren van dit reclame artikel moeten zijn. Want de geschiede nis kent nu een fascistische omwente ling, die de goedaardigheid der Duit- sche verre in de schaduw lijkt te stel len, die van Zaterdag j.l. in Bulgarije. Daarbij heeft geen mensch letsel gekre gen. Er zijn zelfs maar heel weinig lie den achter slot' en grendel gezet, een stuk af wat Macedonische leiders, die gewoon waren hun politieke ideeën met het argument van den revolver kracht bij te zetten. Juist met het oog op dit laatste, mag het verbazingwek kend heeten, dat de staatsgreep zich zonder stuiptrekkingen voltrok. Dat wil iets zeggen voor een land, ;waar het normale politieke leven het nauwelijks zonder een moord op zijn tijd scheen te kunnen doen. De menschen, die het zaakje organiseerden, moeten djat su bliem gedaan hebben. Nadere berichten wijzen trouwens uit, dat het al een heelen tijd in den maak was. Todorof, de nieuwe minister van financiën verklaarde dat zes maanden geleden de plannen reeds in hoofdlijnen vaststonden. De laatste weken had men besteed aan het treffen van nauwge zette voorbereidingen. Men moet, hoe men overigens over het geval wil den ken, respect hebben voor een organisa tie-talent, dat, in 't geheim en zonder dat er ook maar iets uitlekte, de din gen zoo goed op pooten wist te zetten. In een paar uur tijds voltrok de omwen teling zich. Toen het Bulgaarsche volk Zaterdagmorgen ontwaakte, had het 'n nieuwe regeering: militair en fascistisch. Het zal er wel even van opgekeken heb ben. Maar in zijn breede lagen schijnt het de nieuwe heeren niet onwelwillend gezind. Het feit, dat deze een goeden naam hebben, dat ze bekend staan als onkreukbaar en plichtsgetrouw, zal daar wel niet vreemd aan zijn. Voor zoover de politiek hem niet lichtelijk aan het malen had gebracht, moet de gemiddelde Bulgaar trouwens a priori de meening toegedaan zijn, dat het er allerdroevigst uitzag met de politiek in zijn land, Het parlementaire régime was er een aanfluiting van zichzelf gewor den. Tegen deze ontaarding is het leger nu tenslotte in verzet geraakt. Met een overweldigend ,succes. Als toen daar naar de kwaliteiten van het nieuwe ré gime zou mogen afmeten, viel Bulgarije duizendmaal te feliciteeren. De nieuwe heeren zullen alevel op andere wijze moeten toonen, wat ze waard zijn, voordat men aan dat felici teeren kan beginnen. Veel slechter dan hun voorgangers" kunnen ze het welis waar niet maken, maar ze hebben toch één ding op die voorgangers tegen. N.l. dat ze militairen zijn en als zoodanig vermoedelijk niet het meeste verstand van financiën en justitie, onderwijs en oeconomische zaken en wat dies meer zij zullen hebben. Dergelijke dingen la gen tot dusverre buiten hun lijn, om zoo te zeggen. Men moet tenminste aan nemen, dat ze zich er niet in gespeciali seerd zullen hebben (wat van een be paalden kant bekeken trouwens weer n voordeel zou kunnen zijn.) Ze hebben alvast een heel stel maatregelen beloofd ter saneering van, in 't generale gespao- ken: de crisis. Dat is natuurlijk zeer be minnenswaardig, doch: zeggen is niets, maar doen is een ding. Ze zijn de eer sten niet, die dergelijke goede voorne mens aankondigden, ook niet in 't fas cistische. Wellicht zullen ze de laatsten ervaren, dat de praktijk maling heeft aan een voorop gezette theorie. Inplaats van de Sobranje, het parle ment, dat Bulgarije er tot dusver op na hield zal een volksvertegenwoordiging komen, eenigszins op corporatieven leest geschoeid. Drie kwart van haar 100 leden, zal de regeering aanwijzen de overige 25 mogen de corporaties kie zen. Omtrent de bevoegdheden dezer volksvertegenwoordiging' verneemt men nog niet veel. Vermoedelijk zal ze in elk geval den eersten tijd wel heel weinig in de melk te brokkelen hebben. Wat de buitenlandsche politiek betreft, heeft de nieuwe regeering aangekon digd, dat ze zal streven naar samenwer king met de buurstaten. Op de eerste plaats wil zij de betrekkingen met Zuid- Slavië hartelijker makem Daft is ,van groot belang en zeer sympathiek. Het Balkan-vedrag, dat onlangs tusschen Zuid-Slavië, Griekenland, Roemenië en Turkije, werd gesloten en dat zoo uit nemend geschikt lijkt om Zuid-Oost Eu ropa in politiek opzicht te saneeren, zal nu binnenkort allicht de begeerde af ronding kunnen krijgen. Alleen Albanië mankeert dan nog, doch daar behoeft men zich het hoofd niet over te breken. De rol, die dat landje speelt, heeft momenteel tenminste weinig om het lijf. Mussolini rookte er de laatste ja ren geen prettige pijp. Dat is nuttig geweest, als afschrikwekkend voorbeeld. Het zal eventueele gegadigden de lust hebben benomen, om in dit deel van Eu ropa politieke avontuurtjes op touw te zetten. Gelijk dit eertijds maar al te vaak het geval is geweest en dan niet zelden tot schade en beschadiging van zijn bevolking. Trouwens ook de we reldoorlog werd in deze buurt ontke tend, tot beschadiging van nog een paar volken meer. Allicht was die er even goed gekomen, als er geen vorsten moord in Servië was gepleegd. Maar men kan het desondanks geruststellen der vinden, dat de groote mogendheden geen kans meer in~den Balkan krijgen. Het Balkan-verdrag zal naar alle waar schijnlijkheid een goede borstwering vormen tegen mogelijke pogingen, om de Zuid-Europeesche staten» tegen me kaar uit te spelen. En het dient zoo doende den vrede. Moge het nieuwe be wind in Bulgarije daarom spoedig tot toetreding besluiten. Een wat duistere aangelegenheid in de omwentaling is de rol, die koning Boris daarbij gespeeld heeft. Men krijgt daar niet goed hoogte van. Vermoe delijk is ze, zijns ondanks, tot stand ge komen; wat wil zeggen, dat men hem eerst op 't laatste nippertje met een en ander in kennis heeft gesteld. Toen de zaken geen keer meer konden nemen. Noodgedwongen zou de koning er dus zijn fiat aan gegeven hebben. En niet van harte. Dat is dan een beetje pijn lijk, maar lijkt voor het overige van wei nig aanbelang. DE MET HANDELSBETREKKINGEN SPANJE. De sedert enkele weken te Madrid ge voerde Nederlandsch-Spaansche han delsbesprekingen hebben thans geleid tot het parafeeren van een handelsver drag en een contingentenregeling door de voorzitters der beide delegaties. Onze afgevaardigde, de heer Lamping bevindt zich thans te Lissabon, teneinde te onderhandelen over een handelsver drag met Portugal. Een kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van groot belang'. Mijnhardt's Zenuwtabletten houden U rustig, geven U het noodige zelfvertrou wen en maken U het examen doen lich ter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Pinkster-drie. Het was op Pinkster-drie minder trisch dan de beide eerste dagen, maar van bepaald mooi weer kon men toch niet spreken. Er zijn natuurlijk een groot aantal personen er op uitgetrokken en andersom kwamen velen ook dezen dag een kijkje nemen in de „Stad", wat ook nu weer vrij groote drukte veroorzaak te, zulks ook bij de velschillende mid delen van vervoer, met name den trein. O.a. het vertrek van nog vele meisjes, die den Bondsdag hier mede maakten, en van loopers van den „Tweedaag- schen", uitgeleide gedaan door de nieuw gemaakte vriendinnen en vrien den, bracht daar een opgewekte stem ming. Gisteravond veroorzaakte de drukte eenige vertraging van het vertrek van den trein van 7.13, wat tot gevolg had, dat de stationsbrug open werd gezet toen nog slechts enkelen van hen, die op het perron afscheid hadden genomen, waren gepasseerd. Als altijd ontstond een rij van auto's enz. Een motorrijder had de onbehoorlijkheid, om nadat hij eerst tusschen de menschen voor het station stond zonder eenige waar schuwing met vrij groote snelheid zich in eens vlak langs rustige wachtenden heen naast een der eerste auto's van de rij te verplaatsen. Of hij bemerkte, dal zijn haast dank zij den aanWezigem en op zijn ruwheid gewezen politieman niet zou helpen, reed hij weer zonder eenige waarschuwing met een zwaai door de menschen naar zijn eerste plaats terug. Toen de weg over de brug vrij zou ko men, wilde hij het spelletje herhalen, maar toen kon hij wachten en dit o.i. volkomen verdiend, tot alles was gepas seerd. De man moest.naar een café aan de overzijde van de brug. Een dergelijk bravourachtig optreden kan niet streng genoeg worden tegenge gaan. Het nummer van het motorrijwiel is ons bekend. Wij meenden dit voorval, één uit velen, die ook door weldenken de, rustige bestuurders moeten worden afgekeurd, eens te moeten signaleeren, als een bewijs, dat er nog velen zijn, die denken, dat de weg alleen voor hen is. Opgepast. Meer en meer blijkt o.i. hoe goed de verandering van aanleg van het Molen water het doet; vooral zal dit in de toe komst het geval worden als de vele jon ge boomen gegroeid zijn. Onder de verschillende nieuwe laan tjes is ook dat van af de richting Koe poortstraat naar het groote grazon, grenzenden aan den nieuwen rijweg. Dit laantje nu is, naar wij meenen tijdelijk, met prikkeldraad afgesloten. Enkelen liepen daar echter tegen aan. Men neme zich dus in acht. SOMBERE VOORUITZICHTEN De Vlissingsche Courant schrijft: Het is wel een verbijsterende mede- deeling, welke de directie van de N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde" ter alge- meene kennis brengt. Zij heft een nood kreet aan en daarvoor is alle reden, want de vooruitzichten zijn zeer som ber. Welke gevolgen een eventueele slui ting van „De Schelde" voor onze ge meente zouden hebben, behoeven wij niet uiteen te zetten. Iedereen voelt dat dit een groote ramp voor onze gemeen te zou beteekenen en niet alleen voor onze gemeente, doch ook voor Souburg en in zekere mate voor geheel Walche ren. Minister De Wilde zal bij de conferen tie, welke heeft plaats gehad tusschen Zijne Excellentie en de directie der „ScheldeT met het college van Burg. en Weth. wel volkomen op de hoogte zijn gesteld van de vooruitzichten van „De Schelde". Dat de directie nochtans de alarmklok luidt, wijst er op, dat uit Den Haag nog niet die steun is toegezegd, welken „de Schelde" noodig heeft om haar bedrijf voort te zetten. Er is uitzicht geopend op werkver ruiming, want de directie zegt aan het slot van haar mededeeling dat het toe gezegde werk van den bruggenbouw nog steeds op zich laat wachten. Onze grootste industrieele onderne ming verkeert in nood, dus is hulp bie den noodzakelijk. Gedachtig aan het spreekwoord dat als de nood het hoogst is, de redding nabij is, hopen wij vurig dat dit ook thans het geval zal zijn. Een groote industrieele onderneming als „De Schelde" mag niet ten onder gaan. Dat zou verschrikkelijk zijn. Daarom hebben wij nog goeden moed dat het zoover niet zal komen. Een opgewonden jongeman. Maandagavond wachtte een jonge man uit deze gemeente de laatste boot uit Breskens af, waarmee zijn vroegere verloofde meekwam. Hij wilde tot hand tastelijkheden overgaan, maar werd daarin door tusschenkomst van het pu bliek verhinderd. Hij wilde toen bij de sluizen te water springen, doch dit werd hem belet. Later is de jongeman van den Oranjedijk gesprongen; hij be kwam wonder boven wonder daarbij geen letsel. De politie heeft den jongeman ver maand zich wat kalmer te gedragen. SCHORE. De P.Z.E.M. zal een electr, laagspaningskabel leggen van het trans formatorhuisje bij de Schorebrug naar den brugbouw en het spoorwegstation te Vlake. SCHORE. Over 1933 zal aan deze gemeente eene bijdrage worden ver leend uit 's Rijks kas ad 40 pCt. van de kosten voor werkloozenzorg (steun- verleening en werkverschaffing). AARDENBURG. Op den eersten Pinksterdag gaf het fanfare-gezelschap een concert op de Markt, dat veel be langstellenden trok. Na afloop werd nog een serenade gebracht aan de Ned. Herv. Pastorie waar dien dag een kroonjaar gevierd werd. SLUIS. Tweeden Pinksterdag had al hier een botsing plaats tusschen een auto uit Utrecht en een motor van een inwoner dezer plaats. De botsing liep gelukkig zonder persoonlijke ongeluk ken af. De motor en de auto hadden alleen wat materieele schade. Proces verbaal werd opgemaakt. door WILLIAM LOCKE. 22). Toen begon zij zich zelve te verdedi gen. Met wien kon men in dit kleine, on beduidende nest nu in 's hemelsnaam pratenDe conversatie van Félise was even opwekkend als die van een kind van tien jaar. En in hun samenzijn, ze ven weken achtereen, waren Martin en zij totaal uitgepraat. Natuurlijk kon hij zitten zwammen met de mannen uit het café. Hij had een allergrappigst men gelmoes van kennissen, zoowel manne lijke als vrouwelijke, in de stad opge pikt en had een zekeren slag om met hen om te gaan. Een paar dagen geleden had zij hem aangetroffen in een van de rotswonin gen, waar hij over politiek zat te pra ten met een aartsschooier, die in de zandsteengroeve werkte, terwijl de slor dige vrouw des huizes hem overlaadde met haar lachjes en met den afschuwe lijken lichten landwijn, dien hij dronk uit een kommetje. Zij, Corinna, had geen café om te bezoeken; ook kon ze geen punten van aanraking vinden met ban dieten of steenkloppers en hun vieze vrouwen; het gaf het air van armenbe zoek als men hun woningen binnen ging, philantropisch werk, dat zij, als opstan (Ingez. Med.) dige predikantsdochter, verafschuwde. Waarheen moest zij zich wenden voor gezelligen omgang met haar medemen- schen? Ze wist genoeg van de manieren van den Franschen middenstand om te beseffen, dat zij duizend jaar in Bran- töme kon wonen, eer een dame haar zou komen bezoeken, een questie van locale gebruiken, waarover zij zich niet bekla gen kon. Maar zij had behoefte aan het stimuleerende van aardige, pittige ge sprekken, zooals ze die in Parijs de laat ste drie jaren dagelijks had gevoerd. Ko lossaal, en volstrekt niet alledaags, was Bigourdin aan den horizont verschenen. Zijn eerste handsch kennis van men schen en dingen bepaalde zich tot Brantöme en Lyon. Maar hij had een diepen en breeden kijk. Hij had weinig gelezen, maar dat weinige heel grondig. Van Europeesche, ja zelfs van Engel- sclie politiek wist hij heel veel, wat Co rinna in het nauw bracht, want ze had hem heel luchtigjes daar eens wat van willen vertellen. In twee tijdperken van de Fransche letterkunde was hij vol maakt thuis: hij kende de schrijvers van de vijftiende eeuw over liefdesavontu ren, en de latere romantici op zijn duimpje. Hij kon heele bladzijden van Victor Hugo, Alfred de Musset en The odore de Banville opzeggen. Wanneer het aangedaan was, kreeg zijn stem n verontrustende klank. In den mane schijn réciteerde hij den Zang van For- tunio en den Zang van Barberine. En Corinna hield den adem in, terwijl kou de rillingen haar langs den rug liepen. Te rillen was een nieuwe gewaarwor ding voor Corinna, te rillen bij het hoo- ren van een mannenstem.... Maar ik heb haar te lief, Om haar naam te noemen, En voor mijn lief wil ik sterven, Zonder te zeggen wie zij is. Ze was naar bed gegaan, terwijl dié woorden haar als muziek in de ooren klonken. En wel beschouwd was het veel prettiger om met Bigourdin te pra ten dan om huishoudles te nemen bij Félise. Eindelijk brak de dag aan waarop ze moed vatte om Martin te vragen verantwoording te doen van zijn be heer, Hij rachtte er zich af te maken door eenige bankbiljetten voor haar oogen heen en weer te zwaaien. Ze hadden nog hoopen geld om net zoo door te blijven gaan. Met vrouwelijke vasthoudendheid hield Corinna vol. Had hij wel alles opgeschreven? Na tuurlijk had de methodische Martin dit gedaan. Waar waren dan de notities? Al tegenstribbelend trok hij een vies opschrijfboekje uit zijn zak, en naast elkaar gezeten aan een klein tafeltje op de veranda, terwijl haar blonde ha ren tegen zijn bruine wang kroezelden, zaten ze de cijfers op te tellen en te deelen en de uitgaven om te slaan en eindelijk konden ze de balans opmaken Corinna was voor één franc vijf en ze ventig centimes bij Martin in de schuld. Ze bezat geen stuiver, ze had een franc vijf en zeventig centimes minder dan niets. Met witte lippen stond ze op. Dat had je me moeten zeggen. Waarom? Vroeg Martin. Er is ge noeg in de gemeenschappelijke kas. Er is nooit een gemeenschappelij ke kas geweest. Ik dacht van wel, beweerde Mar tin. Ik dacht dat we dit met Fortinbras hadden afgesproken. In alle geval is er dan nu een. Dat is niet waar, riep ze veront waardigd. Denk je dat ik van jouw geld wil leven? Voor wat soort meisje zie je me aan? Voor een onconventioneel meisje, zei Martin. Maar zeer fatsoenlijk, als je blieft! Het mag onconventioneel zijn om zoo op je vrijheid te staan, alleen in Parijs te wonen en met jou door Frankrijk te dolen. Maar het is heel iets anders voor een jong meisje om te leven van het geld van een jongmensch en het niet terug te geven. Ze bleven een poos aan het redetwis ten en konden elkaar niet overtuigen. Zij gaf hem ongelijk. Martin had iederen dag moeten afrekenen. Hij kwam weer aan met de gemeenschappelijke kas, waaraan zij haar goedkeuring had ge hecht. Kom aan, zei Martin eindelijk, er is niets oneervols in om geld te leenen. Je kunt mij een schuldbekentenis ge ven. Dat is een wettig document. Maar hoe denk je dan, dat ik je dat ooit terug kan betalen? Dat kan me geen lor schelen, mijn lieve Corinna, antwoordde hij. Woedend keek ze hem aan. Weet je wat jij bent? Zal ik je dat eens vertellen? Je bent de meest zelf zuchtige man op de wereld. En weg rende ze door de leege salie a manger en liet Martin staan, den blik gericht op de eeuwige heuvelen van le Limousin. Te Barneveld is de Gen. Synode der Gereformeerde Gemeenten gehou den, onder voorzitterschap van ds. G. H. Kersten. Tot leden van het moderamen werden gekozen de predikanten ds. J. Fraanje te Barneveld, praeses, ds. G. H. Kersten te Rotterdam, scriba, ds. M. Hofman te Krabbendijke en ds. A. Verhagen te Middelburg, assessoren. Tot tweede docent aan de Theol. school werd benoemd naast ds. G. H. Kersten, ds. J. D. Barth te B o r s s e- 1 e n. Ds. Waardenburg, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Br ui nis se, heeft Zondag aan zijn gemeente mede gedeeld, dat hij met September of Octo ber a.s. emeritaat zal nemen. Ned, Herv. Kerk. W. van Griethuysen cand. te Stap horst is beroepen te Oud-Vossemeer. De tentoonstelling te Kruiningen. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de groote landbouwtentoonstelling, wel ke op Woensdag 20 Juni a.s, te Kruinin gen wordt gehouden. Naar wij vernemen, overtreft het aan tal inschrijvingen de stoutste verwach tingen. Nederlandsche Groenten in Duitschland. Men schrijft aan hét „Vad." uit Ber lijn: Met de Nederlandsche worteltjes gaat het dit jaar heel goed; zij hebben overal in Duitschland een vlotte markt. Nederlandsche sla mag er niet meer in, maar Nederlandsche komkommers zijn op het oogenblik goed gevraagd; zij doen in den groothandel 2540 mark per 100 stuks. Nederlandsche tomaten hebben hier nu weer overal een vaste sten stuiver in eer en goede kameraad schap te deelen met een lid van het andere geslacht, die ik altijd met de meeste fijngevoeligheid behandeld heb; dat niets voor me is, dat niet met me zou willen trouwen net zoo min als ik met haar, dat me allerlei minachtende scheldnamen heeft toegeworpen ik bied haar aan mijn laatste stuk brood met haar te deelen en zij noemt mij een egoist. Eeuwige Heuvelen, lost gij dit raadsel op. Maar de heuvelen hadden zich ge huld in purperen herfsttinten en ver waardigden zich niet in te gaan op beuzelachtige menschenvragen. Zonder iets verder te zijn gekomen, slenterde hij door eetzaal en vestibule en voor het hotel zag hij de rammelige onnibus en den mageren ouden onni- busknol, triestig en verlaten staan. Om den tijd te verdrijven, schudde het paard af en toe den kop, zoodat de ko peren bellen rinkelden en de vliegen kast tuschen zijn ooren op en neer danste. Martin ging naar het dier toe, streek het over den bek en legde het raadsel voor. Maar het paard, dat blijk baar een lekker hapje verwachtte, werd ongeduldig, wendde boos het hoofd op zij en wilde blijkbaar naar die gekke- praat niet luisteren. Het viel Martin op, hoe weinig belangstelling in de zon derlinge humeurigheid van de vrouw èn heuvelen èn paarden aan den dag leg den. (Wordt vervolgd.) Ik bied aan, zei hij, om mijn laat -

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5