*2* GOESCHECOUBANT^ BINNENLAND. ZEELAND, SPORT. heuma? kapelle. middelburg. goes. wilgheren. - WIER El WIND. NUMMER 119. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Auto te water gereden. KERKNIEUWS. Neemt dan a ileen Aspirin TWEE BLADEN. WOENSDAG 23 MEI 1934. ïIR EERSTE BLAD. 177e JAARGANG MIDDELBURGSCHE COURANT flsgijjsrf Voor Middelburg, Goes en agent- •cbap Vliasingen 2.30, elder3 2.50 per Wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 13 et. p. w. Advertentiën 30 ct. pet regel, Ingez. mededeeiingen 80 ct. p. r. Bë contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De MiddelburgSche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten ea rlankbetnigiegan 2 —1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. mst „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommera 5 c»ut DE KONINGIN EN DE PRINSES IN GRONINGEN. De Koningin heeft heden een gedeelte van de provincie Groningen bezocht. Prinses Juliana vergezelde H.M, Het booge gezelschap kwam per trein van 13 b 17 te Winschoten aan en zou vandaar per auto de volgende plaatsen bezoeken: Wedde, Vlagtwedde, Onst- wedde, Nieuwe Pekela en Veendam, om verder over Hoogezand naar Groningen te rijden, waar in het gouvernementsge bouw aan enkele personen gehoor zou worden gegeven. Met den trein van 19 h 38 zouden de beide vorstelijke perso nen Groningen weer verlaten. CONSUMPTIE-IJS. Het Staatsblad bevat een Kon. Be sluit, waarin bepalingen voorkomen, welke een scherper toezicht op de fabri cage en verkoop van consumptieijs voorschrijven dan tot dusver bestonden. Het nieuwe besluit geeft voorschriften omtrent de eischen, waaraan die bereid- plaatsen van consumptie-ijs moeten vol doen, voorts betreffende de kwaliteit van de waar, de verkoopgelegenheden als mede het vervoer en de behandeling van het consumptie-ijs. DE VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND—ZWITSERLAND. A.V.R.O. en V.A.R.A, kunnen het niet eens worden over de uitzending. Tusschen de A.V.R.O. en de V.A.R.A, zijn onderhandelingen gaande over de radio-uitzending van den voetbal-wed strijd NederlandZwitserland op 27 Mei a.s. te Milaan. De vooruitzichten zijn nog onzeker. De V.A.R.A. wil het tweede gedeelte van den wedstrijd zelf uitzenden met den heer Hollander als spreker. De A.V.R.O. is niet bereid in dit voor stel te treden; zij vroeg aan de V.A.R.A. een duidelijk antwoord op de vraag of zij, bereid was aan de A.V.R.O. toe te staan het verslag* van den wedstrijd te voltooien. Hierop heeft de V.A.R.A. ge antwoord met een herhaling van haar eigen voorstel. De A.V.R.O. zal nu in ieder geval het eerste gedeelte van den wedstrijd ver slaan, het aan de V.A.R.A. overlatend, of zij alsnog voor Zondag wil besluiten ten bate van het luisterende publiek, het verzoek van de A.V.R.O, in te willigen. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard niet bereid te zijn zend- tijdruil vóór te schrijven, zonder over eenstemming tnsschen de beide vereeni- gingen. EEN „DRAADLOOZE" TEWATER LATING. TJit Johannesburg wordt gemeld, dat generaal Herzog, minister-president van Zuid-Afrika op 16 Juni draadloos het nieuwe, 17,000 ton metende stoomschip Bloemfontein, dat te Amsterdam wordt gebouwd, te water zal laten, door te Pretoria op een knop te drukken. Tegelijkertijd zal minister Colijn hier te lande deelnemen aan deze tewaterla ting door op een anderen knop te druk ken. Deze eerste „draadlooze tewaterla ting" brengt een zeer ingewikkelde or ganisatie teweeg wat betreft een vol maakte synchronisatie van de telegram men tusschen de radio-deskundigen van beide landen. EEN HONGAARSCH GESCHENK. EeI? aanial Hongaarsche moe ders heeft een Comité gevormd met 't doel uiting te geven aan haar dank baarheid jegens de Hollandsche moe ders, die de Hongaarsche kinderen hier te lande zoo liefdevol hebben ver pleegd. Het Comité beeft aan den kunste naar öberregierunsrat prof. Ferenix Sidlo opgedragen hiertoe een beeld houwwerk te vervaardigen. Dit is thans tot stand gekomen en 't stelt voor een Hollandsche boenn die haar rechterarm beschermend om een tv?'l heeft ^slagen. 1 beeldhouwwerk zal te Den Haaé worden geplaatst. g _^B0NNEMENTEN en ADVERTEN- voor dit blad worden aangenomen door den Agent LIERE, Postweg B 23. DE STATEN-VACATURE. Zooals we gisteren meldden, is door het bedanken van den heer H. A. van Dalsum te Hulst een vacature onsxaan in de Provinciale Staten van Zeeland. Inzake eventueele voorziening in deze vacature doet zich het geval voor, dat de heer van Dalsum alleen op een lijst candidaat is geweest in de kieskringen Hulst en Sluis en dat dus zijn lijst is uitgeput. Daardoor zal in deze vacature niet worden voorzien, zulks ingevolge arti kel 105 der Kieswet, waarin o.a. als toelichting voor komt: „De opengeval len plaats mag alleen worden vervuld door een candidaat van de partij tot welke het uitvallend lid behoort." Deze regel geldt volgens de verdere uiteenzetting en ook volgens de Memo rie van antwoord bij de behandeling der kieswet, niet voor gemeenteraden, doch wel voor de Tweede Kamer en mede, omdat de Provinciale wet de op volging niet regelt ook voor de Provin ciale Staten. Tot het volgend jaar na de nieuwe verkiezingen, zullen de staten dus slechts 41 in plaats van 42 leden tellen. Bond van Meisjesvereenigingen op Gereformeerden grondslag. Men verzoekt ons het volgende te melden: Niet voor het Bondsgebouw dat de Bond reeds lang bezat, maar voor het onlangs geopende vacantiehuis hebben de Zeeuwsche vereenigingen den keukeninvenlaris aangeboden. Dit huis genoemd haar de in dit Bondsjaar over leden eerepresidente mej. H, S. S. Kuy- per draagt den naam: Huize Henriefte. MEDIO NAAR AXEL. Gisteren trok een 55-tal damesleden van „Medioburgum" naar Axel om deel te nemen aan door V.V. aldaar georga niseerde feesten. Afgehaald door bet plaatselijk muziekgezelschap om half drie, trok men naar het gebouw „Het Centrum'", waar eenige leden reeds met de décors waren aangekomen om ze op te stellen. Te drie uur was de zaal goed bezet en kon in de in het donker gezette zaal op het van speciale verlichting voorzie ne tooneel de uitvoering aanvangen. De bekende reien en rythmische dansen zijn met groote stilte en belangstelling gevolgd en na ieder nummer klonk luid applaus, terwijl aan het slot een ovatie aan „Medio" is gebracht. De Voorzitter vaxx V. V. bracht den heer Mazure dank voor den kunstzin- nigen, genotvollen middag aan de men- schen uit het land van Axel geboden. Namens de aanwezigen zeide spr. „Uw werk is nieuw voor ons, maar wij waar- deeren het ten hoogste. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland. Aan het verslag van de N.V. Water leiding Mij. Zuid-Beveland ontleenen wij het volgende: Toen eind 1932 het restant van het renteloos voorschot aan het Rijk was terugbetaald, verviel daarmede de re de waarom sedert de tariefsverlaging van 1927 (afschaffing huur controle-me ters) het tarief op hetzelfde peil was gehouden. Het werd verantwoord ge acht tot verdere tariefsverlaging over te gaan. De gevolgen dezer verlaging komen in vollen omvang in 1933 nog niet tot uiting. Toch wijzen de jaarcij fers 1933 wel reeds op deze verlaging. De gemiddelde ontvangst per 1000 kub. m bedroeg in 1932 f 374.2 en in 1933 353.6. Het aantal aansluitingen vermeer derde in 1933 met 236; geleverd werd 542.600 kub. m water (v. j. 529.700); waarvoor ontvangen is 191.885 (v. j. 198.236). De winst- en verliesreke ning geven aan: Debet alg. kosten 14.297; waterwinning 13.454; wa- terverdeeling 11.939; waterverkoop 21.244; installatiebedrijf 3017; wa- termeterbedrijf 272; vorige dienstja ren ƒ591; afschrijving op huurleidingen, watermeters en meubilair 3119; op werken en buisleidingen 61.844; be- drijfsoverschot 71.351, totaal bedrag 203.132. Credit: Waterlevering 191.885; huur leidingbedrijf 1.223; intrest 9536; winst uitgelote effecten 487, totaal bedrag 203.132. Deelen we mede, dat in de Zaterdag 1.1. gehouden aandeelhoudersvergade- Geduld is de deugd, die wij gaarne in onze schuldeischers zien. ring het periodiek aftredende lid van den Raad van Beheer, de heer Joh. Pi laar, te Goes, met algemeene stemmen werd herkozen. ARNEMUIDEN. Op den Pinkster-drie hield de afdeeling van den Bijzonderen Vrijw. Landstorm haar jaarlijkschen schietwedstrijd waarvan de uitslag als volgt luidt; lste prijs P. de Nooijer met 145 pun ten, 2de pr. H. Meulmeester 145 p„ 3e pr. J. van Belzen 144 p„ 4de pr. P. Boo ne 144 p„ 5e pr. D. Goedhart 142 p„ 6e pr. C. Joosse 142 p„ 7e pr. J. Coppoolse 142 p., 8e C. Schroevers 141 p„ 9e pr. J. Siereveld 140 p„ 10 pr. P. Janse 139 p„ lie pr. J. Theune 138 p„ 12e pr. J. de Nooijer 137 p„ 13e pr. A. de Hamer 136 p„ 14e pr. M. Meulmessler 133 p„ 15e pr. A. Kodde 133 p„ 16e pr. P. Poort vliet 133 p„ 17e pr. J. Cornelisse 133 p.. 18e pr. J. Kramer 128 p. en 19e P. de Vos met 117 punten. De wisselbeker werd met 49 punten genomen door J. Coppoolse. KOUDEKERKE. De ringrijderij op Pinkster-drie had even als vorig jaren een prettig verloop, er was den gehee- len dag' een geweldige belangstelling Onder de talrijke aanwezigen merkten we op de Commissaris der Koningin met familie en vele vreemdelingen. Op de muziektent gaf het muziekgezelschap „Voorwaarts", dir. de heer André Geij- zen van 1011uur een concert. De burgemeester wenschte de deel nemers een aangenamen dag wees op het hoog bezoek, en dankte de muziek-ver- eeniging-voor bet gegevene. Uitslag der ring'rijderij: 1 prijs J. de Pagter met 18 ringen; 2 C Koole met 17 ringen; 3 J. Koole met 16 ringen; 4 J, de Wilde met 16 ringen; 5 W. Koole met 13 ringen; 6 A. Provoost met 13 ringen; 7 J. Reijnierse met 11 rin gen; 8 J. Stroo met 10 ringen; 9 L, Job- se met 10 ringen; 10 J. de Potter met 9 ringen; 11 J. Kluyfhout 9 ringen; 12 A. de Lange met 8 ringen; 13 F. Brasser 8 ring'en; 14 A. Janse met 8 ringen; 15 A. Reijnierse met 8 ringen; 16 A. Verhage met 7 ringen; 17 P. Brasser met 7 ringen; 18 J. Cijvat met 7 ringen; 19 P. Wiele maker met 7 ringen; 20 A. Abrahamse 6 ringen; 21 J. Brasser met 6 ringen; 22 Ad. Abrahamse met 6 ringen; 23 C. Bosschaart 5 ringen; 24 P. Jobse met 5 ringen; 25 W. Roelse met 4 ringen; 26 J. Harthoorn met 4 ringen; 27 D. van de Voorde 4 ringen; 28 A. Melis met 4 ringen; 29 C. Wielemaker met 3 ringen; 30 A, Brassen met 3 ringen. De extra prijs voor het grootst aan tal ringen achter elkaar en een medaille werd gewonnen door A. Reijnierse; de potlepel door J. Koole en de wisselbe ker van burgemeester A. Bakker door J. de Pagter. Het wisselstuk van baron H. C. P. van der Borch tot Verwolde viel ten deel aan J, de Wilde. Te half zeven was de ring rijderij geëindigd. NIEUW ST. JOOSLAND. Dinsdag, Pinkster-drie werd alhier weder „ring gereden". Het was nu 110 jaar geleden dat men daarmede begonnen is. Baron Thoe Schwartzenberg en Hohen- lansberg, de pas afgetreden burgemees ter dezer gemeente, had 'n mooien prijs beschikbaar gesteld, als elk jaar. De voorzitter van de ringrijderij de heer H. Luitwieler heeft den oud-burgemeester hartelijk dank betuigd voor dien prijs en voor de steeds ondervonden medewer king. Hij drukte namens de rijders zijn spijt er over uit, dat de burgemeester deze gemeente verlaat, doch wenschte hem tevens hartelijk geluk met zijn be noeming en hoopte dat het hem en zijn gezin in Gaasterland wel mag gaan. Baron thoe Schwartzenberg betuig de zijn dank, voor de g'esproken woorden en hoopte dat het aloude volksvermaak in eere zal gehouden worden, TERNEUZEN. Maandagmorgen is de heer J. Huyssen de Koeyer, lid van den gemeenteraad van Terneuzen en be stuurslid der Coöp. Beetwor'telsuik,er- fabriek te Sas van Gent, die met zijn zwager, den heer J. de Mul Wzn„ per auto langs het kanaal van Terneuzen naar Gent reed, te water geraakt en verdronken. Men vermoedt dat de heer Huyssen onwel geworden is, waardoor hij de macht over het stuur is kwijt ge raakt. Men was op weg naar het Belgische grenskantoor om triptieken te laten ver nieuwen. Het ongeluk geschiedde om streeks 11 uur, even nadat men een paard met wagen was gepasseerd. On middellijk schoten van alle kanten om standers toe. Zekere Kaan, tijman aan de sluis van Terneuzen, die het ongeluk zag gebeuren, bedacht zich geen oogen- blik en sprong gekleed te water. Hij heeft eenige malen gedoken, doch kon de auto niet vinden. Met dreggen, waar mede dadelijk werd begonnen, had men echter spoedig resultaat. Men vond het lijk van den heer Huyssen de Koeyer op een afstand van den wagen, uit welk feit de conclusie kan worden getrokken, dat deze zich nog uit den wagen heeft we ten te werken. Met behulp van een lier van een pas- seerende sleepboot heeft men de veron gelukte auto opgehaald en op het droge gebracht. In den wagen lag het lijk van den heer De Mul. Het kanaal is ter plaatse acht a ne gen meter diep. De auto was gezonken tot een diepte van ongeveer 6 M. en lag niet minder dan 4 meter uit den kant Nader wordt nog gemeld, dat den heer Huysen vermoedelijk een hart verlamming heeft getroffen. Het was hem met het oog op zijn gezondheids toestand eigenlijk verboden, te chauf- feeren. gggtaac&aagtag&saj Zeeuwsche Hervormde Diakenen. Dinsdag kwamen een 100-tal diake nen van verschillende Hervormde ge meenten in de Bogardzaal te Middel burg onder auspiciën van de Federa tie van Diaconieën bijeen, onder voor zitterschap van den waarnemenden voorzitter van de diakonie te Middel burg, den heer L. van Sparrentak. Na een welkomstwoord en de gebrui kelijke opening heeft de heer W. J. Hemmes uit Utrecht, alg. secretaris der federatie; een inleiding gehouden over „de Grondslag van ons werk" en de heer D. G. P. Mulder uit Arnhem over „Diaconale(n) arbeid zonder geld." Ds. M. van Empel sprak een opwek kend woord. Verschillende belangrijke vragen betreffende den arbeid kwamen naar voren. Ned. Herv. Kerk. C. van den Boogert candidaat te Som- melsdijk heeft bedankt voor het beroep naar Arnemuiden. Ds. M. G. Gerritsen te Amersfoort heeft bedankt voor het beroep naar Scheveningen (vac. wijlen ds. B. Tichel man). Postduiven. Op Zaterdag 1.1. hield de Postd. ver. „de Telegraaf" te Middelburg 'n wedvlucht van Mons (België). In con cours 126 duiven. Los 12 uur met Z. Oosten wind. De prijzen werden als volgt behaald: 1, 4, 5, 16 en 26: Jan van Maaren, Middelburg; 2, 7 en 28: J. Sturm, Co- lijnsplaat; 3, 9, 22: K. Schroevers, Ar nemuiden; 6 en 30: W. Hendriks, Mid delburg; 8: E. Polvliet, Middelburg; 10, 11, 13, 14, 18, 19, 23: J. Sturm, Veere; 12, 29: S. Kodde, Veere; 15: J. Daat- huijzen, Souburg; 17, 31: C. Blok, Mid delburg; 20: Korf, Souburg; 21: J. Kok, Middelburg; 24 en 32: J. Lamain, Mid delburg; 25: Roose, Souburg; 27: Lou- werse, Souburg. Motorwedstrijd. Voor het eerst hadden Maandag op het voormalig fort Linkerreduit te V 1 i s s i n g e n wedstrijden met motor rijwielen plaats, uitgaande van enkele motorsportbewonderaars. Het weder was oorzaak dat van de 15 ingeschreven personen er slechts 8 aan den start verschenen. Er haperde nog wel wat aan de grasbaan maar dit zal volgens den exploitant voor een vol gende keer worden verbeterd. De baan is 200 m lang, maar heeft het bezwaar, dat er geen rechte stukken aan zijn en de rijders steeds in een bocht rijden. Ook waren er oneffenheden, die enkele Middelburg, 23-V-'34. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 19.7 °C (67 °F); laagste 12.5 °C (55 °F). Heden 9 h: 13.5 C; 12 h: 17 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 774 mm; laagste 773 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.0 mm te Scilly; laagste 743.6 mm te Helsing- fors. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige N. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 56; onder: 19 h 58. Licht op: 20 h 28. Maan op: 2 h 33; onder: 2 h 19. V.M. 28 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min, later (S Springtij.) Mei. Wo. 23 Do. 24 Vr. 25 Hoogwater. 9.43 22.03 10.50 23.08 11.42 23.56 Laagwater. 3.24 15.53 4.37 17.03 5.36 17.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Wo. 23 Do. 24 Vr. 25 Mei. Hoogwater. 11.10 23.35 12.17 24.43 13.21 Laagwater. 4.20 16.59 5.30 18.08 6.31 19.02 TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl a 10 ets. (Ingez. Med.) rijders af en toe met den grond kennis deden maken, zonder ernstige gevolgen. De prijzen zijn als volgt behaald; 350 c.c. klasse 3 X 15 ronden: 1. C. van der Bout, Middelburg; 2. C. Gilling, Middelburg; 3. C. Huijbregts, Middel burg. In de 500 c.c. klasse 3 X 15 ronden: 1. Sporre, Zierikzee; 2. Bob Huijbregts, Et- ten; 3. C. Verton, Zierikzee. In de 350 c.c. klasse 25 ronden: 1. C. Gilling, Middelburg; 2. C. van der Bout, Middelburg; 3. Willems, St. Laurens. In de 500 c.c. klasse 25 ronden: 1. Sporre, Zierikzee; 2. Bruinzeels; 3. C. Huijbregts, Middelburg. Voetbal. H.K.I.Zeelandia 23. Het is Zeelandia gelukt de kleine kans welke zij nog had op het 2de klas- serschap te behouden, alhoewel het wederom weinig heeft gescheeld ol zij had beide punten in Breda moeten la ten, want het was nog slechts 6 minu ten spelens toen de stand nog 21 :n 't voordeel van H.K.I. was. H.K.I. verscheen volledig, terwijl Zee landia één invaller had. In 't begin was Zeelandia iets meer in den aanval, maar de hechte H.K.I.-verdediging wist steeds het gevaar te keeren. Ook H.K.I. met haar snellen linksbuiten aan het hoofd, trok zoo nu en dan gevaarlijk ten aan val, doch eveneens zonder succes. Na de rust kregen de groen-zwarxen den straffen wind mede; zij waren voortdurend in het offensief. Het was echter wel de thuisclub, die door haar linksbuiten bij een snellen uitval Adri- aansen het nakijken gaf. Niet ontmoe digd speelde Zeelandia verder, totdat Gabriëlse met een -eurig schot de partijen op gelijken voet bracht. Vinnig werd om de winnende goal ge streden. De thuisclub bracht 6 minuten voor het einde den stand op 21. Daar op trok het geheele Zeelandia elftal ten aanval; het was v. d. Kamer die wel dra gelipt maakte. Nog 3 minuten waren

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1