PUROL KRONIEK van den DAG. FORTINBRAS, De Edele Nederlandsche Huidgenezer BINNENLAND. ZEELAND. iWEEUt BLAÜ VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 22 MEI 1934. No. 118. FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, MIDDELBURG. De 79ste zitting van den Volken bondsraad gesloten. Op 30 Mei weer een bijeenkomst, ter ver dere behandeling van de netelig ste problemen. Het conflict tus- schen Columbia en Peru bijge legd, De gedachte van de vreedzame beslechting van in ternationale geschillen zegeviert De Volkenbondsraad heeft Zaterdag' zijn 79ste zitting geëindigd, doch tegelij kertijd besloten, om op 30 Mei a.s. in een buitengewone zitting opnieuw bijeen te komen. Hij heeft n.l. geen kans ge zien, om ten opzichte van de voornaam ste agenda-punten: de kwestie van het Saargebied en de oorlog tusschen Boli via en Paraguay, veel practisch resul taat te bewerkstelligen. In de uitge schreven buitengewone zitting zullen deze nader onder oogen worden gezien. Ten aanzien van het Saargebied is 't streven er op gericht een (soort van Godsvrede tot stand te brengen. De agi tatie, die er sinds geruimen tijd heerscht en waarbij de Duitsche nazi's zoo als men weet, een ietwat beden- kelijke rol spelen, moet ophouden. Anders zouden er noodlottige dingen kunnen gebeuren, 't Is voorloopig echter nog zeer de vraag', of de Raad in zijn bui tengewone zitting meer zal bereiken dan thans het geval was, De aangele genheid draagt, Izooals we verleden week op deze plaats uiteenzetten, een zeer netelig karkater, Meer verwachtingen mag men koes teren ten aanzien van 's Raads bemoei ingen met het conflict in den Gran Cha- co De kans, dat er een algemeen ver bod van wapen-uitvoer naar Bolivia en Paraguaay zal komen, lijkt vrij groot. President Roosevelt is te dezer zake opeens zeer diligent geworden, en dat geeft de pogingen van den Raad heel wat steun. De commissie van drie, die is ingesteld, zal zich de komende dagen metl ;de 'Verschillende belanghebbende regeeringen in verbinding stellen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat op 30 Mei of onmiddellijk daarna de Raad zijn po gingen dan met succes bekroond zal zien. Intusschen geeft hij het ook nog niet op, tusschen de beide oorlogvoe renden te bemiddelen met de totstand koming van een wapenstilstand als on middellijk doel. Een klein kansje moet men hem wat dit betreft geven, maar klein, heel klein.... Het laatste onderwerp, dat Zaterdag door den Raad behandeld werd, was 't geschil tusschen Columbia en Peru over het gebied van Leticia. Deze zaak bracht gelukkig nog een bevredigend slot van de 79ste zitting. Zij is na de gemoederen bijna 2 jaar verontrust te hebben met een minnelijke schikking geëindigd. Men zal zich herinneren, dat het conflict om Leticia veel overeen komst vertoonde met dat om den Gran Chaco. Ook hier een grensgebied, waar twee landen aanspraak op meenden te kunnen maken. Goddank is het echter niet tot een oorlog gekomen. De ge- 'dachte van de vreedzame beslechting van internationale geschillen heeft hier weer eens de overwinning behaald, zeer ten profijte van den Volkenbond, Ver leden jaar Hemelvaartsdag kon het toen dreigend oorlogsgevaar tusschen Coluiji- bia en Peru afgewend worden, doordat de beide landen er in toestemden het betwiste gebied voor een bepaalden tijd door 'n Volkensbondscommissie te laten besturen. Op die manier werd de gelegenheid geschapen, in een rustige atmosfeer over de mogelijkheid van bij legging van 'het conflict te beraadsla gen. Deze beraadslagingen hebben on door WILLIAM LOCKE. 21). der auspiciën van den Volkenbond, plaats gehad op neutraal terrein, n.l. in de Braziliaansche hoofdstad Rio de Ja neiro; en werden door een neutralen voorzitter geleid, n.l. door den Brazili- aanschen minister van buitenlandsche zaken, De Mello Franco, Juist voor het einde van de 79ste Raadszitting kwam uit Rio de Janeiro het bericht, dat de conferentie geslaagd was. Men had een grensregeling kunnen uitstippelen, wel ke voor beide partijen aanvaardbaar bleek, terwijl verder een algemeene overeenkomst tot stand was gebracht, waardoor Columbia en Peru, (de ver houding liet overigens ook nog wel iets te wenschen over) op veel beteren voet zullen komen te verkeeren Dit fraaie resultaat van vreedzame beslechting van internationale geschil len stemt te meer tot verheugenis, nu het den Volkenbond de laatste jaren al lesbehalve naar den vleeze gaat. Het werd weer eens tijd voor een belangrijk succes. En zoo mag de overeenkomst tusschen Columbia en Peru zeer zeker heeten. Niet alleen lijkt ze van veel duurzamer gehalte dan een na een oor log den overwonnene opgelegd „vre desverdrag" had kunnen zijn, maar bo vendien is den beide partijen een ont zaglijk hoop ellende bespaard. De Raad heeft Zaterdagmiddag tele grafische gelukwenschen gezonden aan de beide reg'eeringen, aan De Mello Franco voor zijn uitstekende bemidde ling en aan' de Volkenbondscommissie die ruim een jaar lang, zonder dat eeni- ge wrijving voorkwam, het gebied van Leticia bestuurde. De gedelegeerden van Peru en Columbia dankten voor al deze hartelijkheid. Een ietwat pikante noot in deze aan gelegenheid is nog, dat Brazilië sinds 1926 niet meer deel uitmaakt van den Volkenbond. Het liep toen weg, omdat het geen permanenten zetel in den Raad kreeg toegewezen. Dezelfde De Mello Franco, die thans zooveel voor den Vol kenbond heeft gepresteerd, was de Bra ziliaansche vertegenwoordiger, die (in opdracht van zijn regeering een en an der moest volvoeren. Zou er thans geen reden voor Brazilië zijn, om tot den Vol kenbond terug te keeren? De Raads voorzitter heeft in fcijn slotwoord de hoop uitgesproken, dat men daartoe in Rio de Janeiro moge besluiten. 1 PRIJZEN VANSOCTAF. BIJ APOTH.EN DROGISTENI (Ingez. Med.) DE BLOEMENAFSCHEIDSGROET VAN DE NEDERLANDSCHE VROUWEN AAN DE KONINGIN-MOEDER. De penningmeesteresse van het comi té voor het huldeblijk der Nederland sche vrouwen voor de Koningin-Moeder, mej. A. L. J. Zuyderhoff, maakt bekend, dat van den raad van commissarissen van de stichting Oranje Nassau's Oord de volgende brief is ingekomen: „Commissarissen der Stichting Oranje Nassau's Oord, na met groote ingeno menheid kennis genomen te hebben van Ik zou hem graag zien eer ik weg ga. Eer u weggaat? Gaat u ons dan verlaten, Mademoiselle? Zij lachte om zijn bedrukt gezicht. Ik kan hier niet altijd blijven. Maar u bent hier nog zoo kort, zei hij. Dat zou net zijn als een klein vogeltje, dat hier op de balustrade is komen zitten; met zijn heldere oogjes kijkt het hierheen en daarheen en dan vliegt het weg. Ja, zoo is het, zei Corinna. Ziedaar. Hij zuchtte. Dat is het el lendige van ons vak. Je maakt kennis met prettige, eerlijke menschen; je hun-, kert naar hun vriendschap, maar voor je die vriendschap veroverd hebt, vlie gen ze weg net als dat kleine vogeltje. Maar mijn vriendschap hebt u ver overd, Monsieur Bigourdin, zei Corin na blozend. U bent heel vriendelijk, Mademoi- selle,, Corinna, maar waarom onttrekt u mjj dadelijk weer die pas geschon ken vriendschap? Dat doe ik niet. Nooit zal ik uwe welwillendheid vergeten. Ja, ja. U kent het gezegde: Alles gaat voorbij, alles valt uiteen, alles verveelt. Dat is nu eenmaal 's werelds loop, s menschen lot. Wij' zeggen, dat wij het ons steeds zullen blijven herin neren, maar er gebeuren allerlei dingen, die de herinnering doen verflauwen, 't gevoel afstompen; enfin, we vergeten, niet omdat we dat willen, maar omdat we dat moeten. Als we dat moeten, lachte Corin na, dan zult u onze vriendschap ook vergeten en dan zijn we dus quitte. Nooit, Medamoiselle, zei hij heel onlogisch. Uwe vriendschap zal me al tijd dierbaar zijn. U kwam in dit som bere huis, met uw frischheid, uw geest, uw charme, u, zoo geheel anders dan de gewone hotelgasten; u bent opge nomen in mijn intiemen kleinen familie kring. Félise is doodelijk van u; u zoudt haar ideaal zijn, zoo ze niet haar moe der had en ik. En u, Monsieur Bigourdin? Haar stem klonk als de slag van een houten hamer op een spijker. De kolos sale man boog met veel waardigheid. Al wat u in mijn leven hebt ge bracht, zal ik zeer ontberen, Mademoi selle. Corinna begon spotachtig te lachen. Forinbras heeft ons gewaarschuwd dat u een dichter waart, Monsieur Bi gourdin. Ieder eerlijk man, die oog heelt voor de schoonheid in het leven, moet een soort dichter zijn. Daar hoeft men uw sympathiek plan tot het houden van een inzameling voor een bloemenhulde der Nederlandsche vrouwen aan wijlen de Koningin-Moeder met de bedoeling, een eventueel overschot aan het sanato rium Oranje Nassau's Oord ten goede te doen komen, hebben met innige waar deering, zoo voor de dames van het co mité voor haar initiatief als voor de Nederlandsche vrouwen in 't algemeen voor haar milden zin, uwe berichten ont vangen betreffende het schitterend sue ces, door u bereikt. Het voor ons sana torium bestemde bedrag ad 9714.39 hebben wij reeds ontvangen. Commis sarissen voornoemd betuigen u hierbij hun hartgrondigen dank voor uw prach tig werk ten bate van eene stichting welke onze diepbetreurde Vorstin zoo na aan het hart lag. HUURVERLAGING. De regeering brengt de rente van Rijksvoorschotten voor woningwetbouw tot 4 pCt. terug om huurverlaging te be vorderen. De minister van sociale zaken heeft aan de betrokken gemeentebesturen de volgende circulaire gezonden: Bij de regeering zijn maatregelen in voorbereiding tot verlaging van de hu ren van bestaande woningwetwoningen. In samenhang daarmede wordt tevens 'n regeling voorbereid, welke ten doel heeft den particulieren aanbouw te bevorde ren van arbeiderswoningen van passen den huurprijs. De uitvoering van deze maatregelen, welke steunen op samenwerking van Rijk en gemeenten, zal van de publieke kassen financieele offers vragen. Alleen reeds deswege vorderen de beoogde voorzieningen een uitgebreid overleg. De regeering heeft intusschen gemeend reeds bij voorbaat een maatregel te kun nen treffen, welke in vele dringende ge vallen reeds aanstonds huurverlaging mogelijk zal maken. Zij heeft namelijk besloten de rente van uit 's Rijks kas verstrekte voorschotten voor woning wetbouw, welke thans meer dan 4 pet. bedraagt, tot dit percentage terug te brengen, zulks met de bedoeling dat de dientengevolge verkregen vermindering van exploitatielasten daar waar verla ging van de huren van woningwetwo ningen noodig is, ten volle tot dit doel zal worden aangewend. De lagere rente zal voor het eerst worden toegepast over het annuïteitsjaar 1934'35. Van de bedragen der her ziene annuïteiten zal u zoodra mogelijk mededeeling worden gedaan. Ik noodig u intusschen uit, in afwachting daarvan en voorzoover zulks nog niet is ge schied, onverwijld aan den directeur-ge neraal van de volksgezondheid een uit gewerkt en gemotiveerd voorstel te doen tot een met de besparing der ren teverlaging verband houdende huurver- laging, onder overlegging van opgaven: a. van de thans geldende huren der wo ningwetwoningen, b. van de huren van gelijksoortige particuliere woningen in de gemeente, c. van de bouw- en grond- kosten der woningen, wanneer deze on der de thans geldende omstandigheden werden gebouwd, d. van het aantal leeg staande arbeiderswoningen in de ge meente met vermelding van de daarvoor thans geldende huurprijzen. Ik merk tenslotte op, dat de rentever laging algemeen zal worden doorge voerd, dus ook in geval de daardoor te verkrijgen vermindering van exploitatie lasten niet of niet ten volle voor huur verlaging behoeft te worden aangewend. In die gevallen zal aan de door rente verlaging te verkrijgen baten in overleg met het gemeentebestuur te zijner tijd een nadere bestemming worden gege ven. geen verzen voor te krabbelen. Doet u dat, maakt u verzen? Nooit van mijn leven, zei hij bout wegv Een hotelier als ik en dan de' woordjes op zijn vingers natellen? Neen! Ik kan heerlijke pate de foie gras maken. Niemand in Périgord kan me dat verbeteren, maar ik zou afschuwe lijke verzen maken. Ik zou je bedan ken! Hij lachte vroolijk en Corinna lachte ook en Martin, die op de veranda kwam, vroeg naar de reden van hun vroolijkheid. Na een paar woorden ver liet hun gastheer hen, zich koelte toe wuivend met zijn hoed.^ Wat kwam je eigenlijk hier doen? vroeg Corinna. Ik was juist voor het eerst van mijn leven echt aan het flir ten. HOOFDSTUK VI. Er ging een week voorbij en Fortïn- bras kwam niet. Corinna schreef hem een brief. Hij antwoordde: Heb geduld, ontwikkel Martin s gevoel voor humor, en laat Félise Je onderrichtten, hoe jez uinig een huis houding moet beheeren. De keukenmeid kan je verschillende lekkere eierge- rechten leeren maken en je kunt ook de behandeling leeren van de fijne wasch. Ik ben bang, dat je den tijd ver spilt. Denk er toch aan, dat 't met jou niet is als me Martin, die deze rust noodig heeft voor zijn zielstoestand. (Ingez. Med.) ONVERSTANDIG. Naar de N.R.C. verneemt, hebben zich bij de Rijkswerkverschaffing aan 't Twenthe-Rijnkanaal, eenige strubbelin gen voorgedaan, welke ertoe hebben geleid, dat ongeveer 250 tewerkgestel- den uit Enschede en Oldenzaal voorloo pig van plaatsing zijn uitgesloten. In verband met de nieuwe dienstrege ling bij de Ned. Spoorwegen zouden de arbeiders uit genoemde gemeenten des Zaterdags 's middags, in plaats van om één uur eerst te drie uur kunnen terug- keeren. Daarentegen is het uur van aan komst op de overige werkdagen 's mid dags ruim half vijf d.i. ongeveer een uur vroeger geworden dan bij de winter- dienstregeling het geval was. Van de zijde der arbeiders werd nu verzocht, een betere regeling voor den Zaterdag te willen maken. De inspectie voor de werkverschaffing, welke ten de ze overleg moet plegen met de Ned. Spoorwegen, heeft aanstonds toen haar het verzoek bereikte, dit overleg aange vat; en wel met gunstig resultaat. De arbeiders uit Enschede en Olden zaal hebben evenwel de resultaten van het op hun verzoek ingestelde overleg met de Spoorwegen niet afgewacht en zijn, tegen het advies der organisaties in, begonnen met den arbeid neer te leggen. Ongetwijfeld zal nu het gevolg zijn een uitsluiting van eenige weken, in welke ook geen hulp ingevolge de steun regeling mag worden gegeven. GEEN WARME, MAAR DRUKKE PINKSTERDAGEN. De Pinksterdagen van 1934 zullen in de analen worden aangeteekend, als niet over-warme, winderige dagen, wei nig geschikt om lang aan strand en duin te zijn, Dit wil echter niet zeggen, dat het niet druk is geweest met vreem delingen op Walcheren en speciaal te Middelburg. Dit was reeds Zaterdag het geval, toen velen, in hotels alhier en ook elders op Walcheren aankwamen, waaronder vele deelneemsters aan den Bondsdag van de meisjesvereenigingen op Gerei grond slag' en deelnemers aan de tweedaag- sche affitandsmarschen. Te hunner eere was Zaterdagavond van 10 tot 11 uur de belichting van het Stadhuis ontstoken; er heeerschte ook van andere zijde groote belangstelling daarvoor. Wij moesten weer constateeren, dat tijdens de belichtng de tram op de Markt kwam en wij herhalen onze vraag van vorge jaren, waarom toch niet ver zocht wordt de tram in zulke ge vallen in de Langeviele te doen wisse len, zooals Donderdags toch altijd ge schiedt. De beide „patates frits" kramen maakten het zicht op het stadhuis ook niet beter. Maandag heeft de drukte haar top punt bereikt, er heerschte den geheelen dag, vooral tegen den avond op Markt en in aangrengzende straten een groot- Zoodra ik met het oog op mijn zaken verantwoord ben, zal ik komen, waar heen mijn hart mij trekt, want ik snak naar mijn kleine Félise. Woedend gaf Corinna dezen brief aan Martin ter lezing, met de vraag, wat hij er van dacht. Hij antwoordde, dat vol gens zijn oordeel de raad van Fortin- bras uitstekend was. Corinna maakte Fortinbras uit voor een aanmatigenden sarcastischen ouden kerel en gaf Mar tin een standje, dat hij zich niet boos maakte over de beleediging, haar aan gedaan. Je hebt hem vijf francs gegeven, omdat hij je op den weg naar het geluk zou brengen, zei hij, Hiji heeft zijn best gedaan en is van plan dat te blijven doen, zonder er iets meer voor te re kenen. Ik vind dat je hem dankbaar moogt zijn. Wat hij aanraadt is heel verstandig. Laat hij met zijn raad naar de maan loopen, riep Corinna. Ik geloof dat onze vriend Bigour din heel blij zal zijn, als je zijn raad volgt. Wlat heeft onze vriend Bigourdin er mee te maken? Zooveel hij kon zou hij je met alles helpen. Een Franschman houdt er van, dat de vrouwen weten hoe ze een zaak moeten aanpakken. Ik ben niet van plan kleeren te gaan wasschen, riep ze uitdagend. Je zou met een stuk zeep wonde ren kunnen verrichten, gaf Martin te rug. steedsch gedoe, zooals wij het ten voor- deele van onze zakendoende stadgenoo- ten zoo gaarne zien. Hier en daar had de politie de han den vol om het verkeer te regelen en het was nog meer dan anders „uitkij ken". BOND VAN MEISJESVEREENIGINGEN OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG IN NEDERLAND. Bovengenoemde Bond heeft zijn 16en Bondsdag gisteren te Middelburg ge houden, waarop niet minder dan 60C vereenigingen vertegenwoordigd waren en dit veelal door verschillende jonge dames. Eenige honderden zijn Zaterdag reeds naar Middelburg gekomen en waren dien avond tegenwoordig op een der begroetingssamenkomsten in de Neer der- en de Hofpleinkerk. In beide ker ken is een welkomstwoord gesproken; had declamatie plaats uit de werken van mej. H. S. Kuyper, was een tableeau „Typisch Zeeuwsch" aan de orde als mede zang op Zeeuwsche toestanden, 't Waren bijeenkomsten waar ernst en vroolijkheid elkander op gepaste wijze afwisselden. Na deze bijeenkomsten hebben velen doch helaas niet allen een kijkje genomen bij de belichting van het Stad huis, en zijn toen met verschillende voertuigen vertrokken naar ie plaat sen op Walcheren en Zuid-Beveland waar zij voor twee of dne nachten wa ren ingekwartierd. De eigenlijke Bondsdag had Maandag plaats in beide genoemde kerken en bovendien in de Oostkerk. In de Noorderkerk was de leiding bij dc Bondspresidente mej. Tj, Torenbeek; hier werd de agenda behandeld. Daarbij is in plaats van mej. Toren beek, die wegens huwelijk aftrad, tot presidente gekozen mej. M. Parmentier te Oegstgeest. Besloten werd het volgende jaar te Arnhem bijeen te komen. in de Hofpleinkerk hield de heer Joh. C. Franken uit Utrecht een reden over: „Waar het hart klopt in ons werk. Het hart klopt in ons werk als....". In de- Oostkerk sprak ds. H. Torenbeek uit Ierseke over „Volgen", in deze beide kerken waren resp. voorzitster mej. E. C. Versluijs en mej. B. van den Berg. In al de drie ochtendbijeenkomsten zijn gezongen Ps. Ill: 1, 2 en 6; het Bonds lied; „Nederland, Nederland, Erfdeel der Vaderen" en „Ach, blijf met Uw gena de". In de middagvergaderingen spraken in de Noorderkerk en de Hofpleinkerk dr. K. Dijk uit Den Haag over „Allen en een ieglijk" en prof. dr. K. Schilder uit Kampen over „Twee Priscilla's" en verder resp. ds. H. W. Wierstnga uit Vlissingen en ds. W. F. M. Lindeboom uit Serooskerke; in de Oostkerk ds. J. Overduin uit Kampen over „Richting en. Beweging"'; ds. S. Wouters van Soest over .(.Levensvernieuwing" en ds. A. Koning van St. Laurens. In deze middagbijëenkomsten zijn gezongen Ps. 66 vers 1 en 2: „Leer mij volgen"; Bondslied en „Te Deumver zen 1 en 3. In de Noorderkerk heeft burgemeester M. Fernhout namens B. Ze draaide hem den rug toe en ging haars weegs. Zijn grof gevoel voor hu mor hoefde heusch niet ontwikkeld te worden, 't Was giftig onkruid. En wat bedoelde hij met die zinspeling op Bi gourdin? Na deze hatelijke toespeling zou ze niet meer met Martin praten, "t Ontnam al 't prettige aan de sympa thieke verhouding, die tusschen haar gastheer en haar in de laatste week ontstaan was. Haar geweten knaagde haar een beetje en dat maakte haar nog boozer op Martin. Zeker, ze had de vriendschapsbetuigingen van Bigourdin veel meer aanmoediging geschonken dan gebruikelijk is tusschen gastheer en gast. De frissche bloemen, die bij lede ren maaltijd naast haar bord lagen, had ze altijd op haar japon gestoken. Den vorigen avond nog had ze een kleinen wenk gegeven, dat Martin wel zonder begeleider naar het Café de l' Univers kon gaan en de kolossale, dichterlijk aangelegde man had naast haar geze ten in den maneschijn en had haar ln juiste, wijsgeerige woorden de eenzaam heid van zijn ziel geschilderd. Ze had erg van dien avond genóten en zag ve le even genotvolle avonden in het ver schiet. En nu had Martin alles bedor ven. In haar binnenste wierp ze hem scheldwoorden naar het hoofd, die haar moeder zouden geërgerd hebben en haar vader zouden noodzaken haar te gedenken in het avondgebed. (Wordt vervolgd.)'

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5