KORT ZEEUWSCH NIEUWS. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam betaalt f 10.000 SPORT. LANDBOUW, NOORD-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. aan Uw erven- -indien gij van Uw 30ste jaar af jaarlijks 167,stort van Wissekerke en daarna „E. M. M." van Kruiningen terwijl om half elf een schitterend vuurwerk werd afgestoken bestaande uit 15 groote nummers. Het slotnummer was een groote decoratie met de woorden „Hulde aan E.M.M.". De uitslag is als volgt: In de 4e afd. Harmonie-vereenigingen behaalde „Wilhelmina" te Colijnsplaat 148 punten, 1ste prijs en extra-medaille van den ambachtsheer van Kruiningen; „Eendracht maakt Macht" te Kortgene 146 p. 1ste prijs; „Advendo" te Wol- phaartsdijk 108 p. 3e prijs. In de 4e afd. Fanfare-Vereenigingen: „Con Amore" te Hoedekenskerke 133 p. 2e prijs; „De Echo" te Wilhelmina- dorp 133 p. 2e prijs; „Ons Genoegen" te Nisse 128 p. 2e prijs; „Prinses Juliana" te Baarland 128 p. 2e prijs. 3e Afd. Fanfare-Vereen.: „Oefening kweekt Kunst" te Wemeldinge 129 p., 2e prijs. 2e Afd. Fanfare-Vereen.: „Eendracht maakt Macht" te Kruiningen 150 p., Ie prijs, en „Excelsior" te Kloetinge 135 p., 2e prijs. In de eerste afdeeling Fanfare-Ver eenigingen behaalde „Oefening na den Arbeid" te Nieuw- en St. Joosland 152 p. 1ste prijs en extra-medaille van den Ambachtsheer van Kruiningen; „Oefe ning na den Arbeid" te Middelburg 156 p. 1ste prijs en extra-meaille van den burgemeester van Vlissingen en de nieu we wisselbeker; „Vlijt en Volharding" te Souburg 148 p. Ie prijs; „Oefening kweekt Kunst" te Borsselen 138 p. 2e prijs; „Mozart" te Yerseke 137 p. 2e prijs; „Ons Genoegen" te Kapelle 136 p. 2e prijs; „Rillandia" te Rilland 135 p. 2e prijs; „Con Affeszione" te Kwaden- damrae 134 p. 2e prijs; „Euterpe" te Heinkenszand 134 p. 2e prijs. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare- Vereen,: „Scheldegalm" te Hansweert 149 p. Ie prijs en extra-medaille van den Ambachtsheer van Kruiningen; „Oefe ning na den Arbeid" te Ritthem 149 p. lste prijs; „Oefening en Uitspanning" te Kattendijke 129 p. 2e prijs. In de afd. Uitmuntendheid Harmonie- Vereeniging behaalde „Euphonia" te Goes 134 p. 2e prijs; in de Eere-afdee- ling Fanfare-Vereenigingen „Excelsior" te Middelburg 137 p. 2e prijs en in de Superieure Afdeeling Harmonie-Vereeni- gingen „Apollo" te Wissenkerke 149 p. lste prijs. WOLPHAARTSDIJK, Vrijdagavond was alhier vanwege de N.S.B. een open bare vergadering belegd in de groote zaal van het gebouw T.a.v.e.n.u., welke tot in de uiterste hoeken was gevuld. Als spreker trad op de heer Roskam van Amsterdam met het onderwerp: „Is er voor een Christen plaats in de N. S. B.?" Spr. beantwoordde die vraag be vestigend. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren F. Kaan en C. Verschuure. Ten aanzien van eerstgenoemde merkte de heer Ros kam op, dat deze dichter bij de N. S. B. stond dan bij de A. R. Partij, hetgeen de heer Kaan echter verre van zich wierp. Het „Wilhelmus" werd aan 't slot door een groot aantal personen meegezongen. De vergadering werd gesloten met dank aan spreker en debaters door den heer J, Dekker uit Goes. Er heeft zich alhier een afdeeling van de N. S. B. gevormd, die thans 17 leden telt. RAAD VAN SCHORE. Geen verlenging van de steun regeling,- Salarisverlaging voor gemeente-ambtenaren en werklieden, SCHORE. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van den burgemeester. Ingekomen was een dankbetuiging voor de betuigde deelneming bij het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. Van den secreta ris van de voormalige gezondheidscom- missis te Kruining'en was bericht ontvan gen, dat aan de gemeente Schore zal worden betaald 35.56, zijnde het de gemeente toekomende deel der batige sloten over 1932 en 1933. De heeren Anemaet en Luijk vroegen om verlaging van het bedrag ad 2 per pers. en per jaar, dat moet worden be taald voor uitweg over een voetpad der gemeente. B. en W. stellen voor dit be drag te bepalen op ƒ1, welk voorstel werd verworpen met 5 legen 2 stem men [voor de beide wethouders). In verband met het feit, dat de steun regeling op 12 Mei is geëindigd en een tweetal verzoeken zijn ingekomen om verlenging der steunregeling, werd be sloten, om voorloopig geen verlenging aan te vragen. Vervolgens werd de heer M. Karelse Wzn, te Schore benoemd tot agent van de arbeidsbemiddeling. Met algemeene stemmen werd beslo ten tot toepassing van een tijdelijke kor ting op de jaarwedden der ambtenaren van 4 Yi pet. boven de pensioensbijdra gen ad 8 pet., zulks voor den duur van drie jaar, ingaande 1 Januari 1934. Een blijvende koriing werd eveneens met al gemeene stemmen toegepast (ingaande 1 Juli 1934) op de jaarwedde van den gemeente-werkman (verlaging van 850 tot 820), grafdelver (verl. van 50 op 40) en deurwaarder (verl. van 23 tot 15) en op de vergoedingen van den gemeente-veldwachter voor kleeding en uitrusting (verl. van 125 tot 100) en voor eigen rijwiel (verl. van 25 tot 15). De heer Van Nieuwen h u ij- z e n was van meening, dat de jaarwed de van den gem.-werkman nog te hoog is in vergelijking met hetgeen tegen woordig door een landarbeider wordt verdiend. De heer Karelse en met hem verscheidene leden vinden, dat de vergelijking met een landarbeider niet altijd opgaat. De heer Glerum achtte de jaarwedde van den secretaris-pen ningmeester van het Armbestuur zeker niet te hoog, doch hij zag er bezwaar in, om in dit geval een uitzondering te maken. Tenslotte werd het ambtenarenregle ment gewijzigd en aangevuld overeen komstig de betreffende wenschen der Regeering' (verbod dragen van insignes en uniformen, uitsteken van vlaggen van dienstwoningen, ontslag wegens revolu- tionnaire gezindheid enz.) COLIJNSPLAAT. Zaterdagavond gaf het harmonie-gezelschap „Wilhelmina" alhier, een goed geslaagd concert op de muziektent in de Voorstraat, Er was zeer veel belangstelling. AARDENBURG. In de Vrijdag te Eede gehouden algemeene vergadering van stembevoegde ingelanden van den „Biezenpolder'1', werd de rekening van het afgeloopen dienstjaar vastgesteld op 3653 in ontvangst en 3166 in uitgaaf. De begrooting voor het loopen- de dienstjaar werd vastgesteld op 3283 met een post van 90 voor on voorzien. Als afgevaardigden naar de vergadering van het waterschap „Sluis aan de Wielingen" werden herbenoemd de heeren M. Rodts en M. A. Buijck. Het dijkgeschot dat vorig jaar 6 be droeg werd vastgesteld op 5.50. Aan de afgevaardigden naar de vergadermg van het waterschap „Sluis aan de Wie lingen" werd opgedragen, om te wijzen op het onveranderd blijven der bijdra gen van de polders nl. 1 per ha, en op bezuiniging aan te dringen. De heer B u z e ij n zeide, dat als hï) weder op die vergadering mocht ko men, hij zou aandringen op afschaffing van de 2.50 presentiegeld dat boven den uitgebreiden maaltijd nog gegeven wordt aan de meestal 60 a 70 aanwe zige afgevaardigden. RAAD VAN CADZAND. Een verordening inzake het bouwen van zomerhuisjes. CADZAND. De Raad dezer gemeente kwam j.l. Vrijdagmiddag in vergadering bijeen; behalve wethouder Van Iwaar- den waren alle leden aanwezig. Het verzoek van L, J. de Broek te Sluis om een concessie voor radio-dis tributie, werd afgewezen, voornamelijk op grond, dat bij de vele palen van het laagspanningsnet en de telefoon, die thans reeds het landschap ontsieren, geen behoefte is aan nog meer palen, terwijl de Raad van meening was, dat weinigen genegen zouden zijn tot aan sluiten, omdat velen een ontvangappa raat hebben. Overeenkomstig den wensch van de regeering werd 't ambtenarenreglement aangevuld met bepaling omtrent 't dra gen van insignes, uitsteken van vlaggen enz. - Met het voorstel het centraal agent schap der arbeidsbemiddeling drie jaar te doen voortbestaan, werd accoord ge- gaan. Teneinde regelend op te treden bij het bouwen van zomerwoningen, dat tot dusver zonder vergunning van het ge meentebestuur werd gedaan en waarbij uiterst onooglijke gebouwtjes zijn verre zen, werd een verordening vastgesteld. Voortaan moeten zomerwoningen min stens 40 m van elkaar staan; minstens een vloeroppervlakte van 25 vierk. m hebben en aan door B. en W. te stellen eischen van welstand voldoen, terwijl in het duingebied ten Westen van de Ha ven geen zomerverblijven mogen worden gebouwd. Tot kommies tweede klasse der directe belastingen te Aardenburg is benoemd de heer P. J. Last, thans als zoodanig te Koewacht. NATIONALE (Ingez. Med.j zondheidsredenen bedanken van den heer J. Bottenberg te Oudelande, geko zen tot bestuurslid de heer J. Eversdijk te Kortgene. Het bestuur heeft de functies thans alsvolgt verdeeld: A. Blok, Kloetinge, voorzitter; J. C. P. Jansen Verplanke, Kruiningen, secretaris-penningmeester J. K. Voogd, Souburg, vice-voorzitter, J. Eversdijk, Kortgene, vice-secretaris en A. Provoost, Wilhelminadorp, plaatsver vanger. De heer Blok sprak daarna de feest rede uit, waarin hij er op wees, hoe we thans leven in een tijd van gehaastheid, waarin de gebeurtenissen elkaar verbij sterende snelheid opvolgen. Er is nau welijks tijd om aan het verleden terug te denken, doch zoo af en toe bereikt men een mijlpaal, waarbij men zich on willekeurig het ,halt" hoort toeroepen. Spreker achtte vandaag de tijd geko men om eens achterom te zien en eens te herdenken diegenen die nu 25 jaar ge leden, op initiatief van den heer W. P. Markusse destijds te 's-Heer Arends- kerke, de vereeniging hebben opgericht. In het bijzonder memoreerde hij daarbij de namen der heeren K, van der Slikke voorheen te Wolf aartsdijk, D. J. van der Graaff te 's Heer Hendrikskinderen, W. P. Markusse, thans te Roosendaal, M. N. van der Linde te Rilland, M. van Weele te Waarde, P. van der Werff voorheen te Wemeldinge, Fl. Remery te Koe wacht, J. Smit, voorheen te Krabben- dijke, W. de Wolf te Veere, P. Ie Feber te Axel en wijlen A. A. ter Haar. Som migen daarvan zijn reeds overleden, an deren wonen met ons deze vergadering bij. In 1924 werd besloten de tuinbouw- vakonderwijzers ook als leden der ver eeniging toe te laten, zoodat er thans een 12-tal dfer aktebezittërs ilid jder vereeniging zijn. De vereeniging openbaarde zich wei nig naar buiten, wat evenwel niet zeg gen wil dat men in rustige rust geduren de deze 25 jaar is voortgeschreden. In tegendeel. De werkzaamheden zijn nu eenmaal van dien aard, dat hiervan wei nig naar buiten blijkt, In gevoelvolle woorden herdacht de heer Blok vervolgens den overleden nestor der vereeniging, den heer Van der Slikke, die zoovele jaren voorzitter der afdeeling is geweest. Spreker eindigde met te wijzen op de goede verstandhouding welke er in Zee land bestaat lusschen de land- en tuin- bouwonderwijzers onderling en tusschen deze en de consulenten. Hij sprak de wensch uit, dat dit tot in lengte van da gen zoo moge blijven. Hij wekte ten slotte zijn collega's op steeds als tot nu toe te blijven voortgaan, om de rijpere jeugd te helpen opvoeden tot 1 goede staatsburgers en hen zooveel mogelijk kennis mede te geven, welke strekken kan tot heil van den land- en tuinbouw. Hierna vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk l.unch,. waarbij nog menig ernstig, zoowel als luimig woord gesproken is. Algemeen waren alle sprekers het er echter over eens, dat de "heer Blok, die zooveel goeds van anderen wist te vertellen, zelf de ziel der vereeniging is. Dat hij thans bereid is om het voor zitterschap te aanvaarden vond aller in stemming, al meenden enkelen dat het bezwaarlijk gaan zou een secretaris te vinden die alle goede eigenschappen be- ,zil, welke de Iheer Blok daarvoor in zich vereenigde. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJZERS. Zaterdag vergaderde te Goes in „Het Schuttershof" de afdeeling Zeeland vap bovengenoemde vereeniging, teneinde het 25-jarig bestaan der afdeeling op feestelijke wijze te herdenken. De lei ding berustte bij den wnd. voorzitter, den heer A. Blok te Kloetinge. Deze riep alle aanwezigen een har telijk welkom toe, waarbij hij zien in 't bijzonder richtte tot de beide consulen ten, den afgevaardigde van het hoofdbe stuur den heer Van der Vliet en tot de aanwezige dames. Na afdoening van eenige huishoude lijke zaken, werd wegens net om ge DE TWEEDAAGSCHE OP WALCHEREN, Mag Nijmegen nu al enkele jaren bo gen op de bekende vierdaagsche af- standsmarschen, thans heeft Middelburg, heeft Walcheren, de tweedaagsche in gezet, dank zij het zeer te waardeeren initiatief van de Zeeuwsche Wandel- sportvereeniging, die daardoor de wan delsport hier in Zeeland een grooten dienst heeft bewezen, maar aan de an dere zijde ook krachtig medewerkt om aan ons eiland bekendheid te geven. Wij denken daarbij aan den ploeg uit Den Haag, leden van de Nationale Wandelsport Vereeniging en aan die uit Rotterdam van de vereeniging Charle roi. Zondagmorgen startten voor de 30 km 9, voor de 40 km 64 en voor de 50 km 35 deelnemers, o.w. vele van het zwak ke geslacht, dus in totaal 108. Hier van zijn 106 teruggekeerd, er waren dus 2 afvallers. De 106, die goed in Mid delburg waren aangekomen en grooten- deels des avonds de feesteelijke bijeen komst medemaaaklen, startten Maan dagmorgen opnieuw, weer voor denzelf den afstand als Zondag. Nu moesten het 3 van de 106 opgeven onderweg de anderen bereikten ook nu weer welge moed den finish. Vooral den tweeden dag maakte de wind het loopen nu niet zoo heel mak kelijk. Des avonds was de laatste bijeen komst op de bovenzaal van de „Verge noeging", waar de heer Van Kem pen, op verzoek der bestuursleden de bijeenkomst met woorden van welkom opende. Spr. wees er op, dat deze twéé daagsche marschen mede zijn ingesteld, om hen, die niet naar Nijmegen gaan, of althans nog niet gaan, eens een idee te geven van een meerdaagschen marsch, waarvan uitvoering en deelne ming nu niet zoo heel eenvoudig is. Want juist de tweede dag doet het hem. Toch is alles goed verloopen en, dat er nog geen 5 pCt. der deelnemers is uit gevallen, mag speciaal worden geme moreerd. Dank bracht spr. aan het be stuur voor de voorbereiding en dit speciaal aan de heeren Goossens en ba ron van Randwijck, die hij onder da verend applaus beide een lauwerkrans omhing. Dank bracht spr. vervolgens aan dr. de Weerd uit Nieuwland, die op den tocht present was en aan de le den van het Roode Kruis uit Vlissin gen, die veel hulp verleend hadden en wien hij daarvoor een medaille aan bood. Vervolgens aan de controleurs en de wegwijzers, aan mevrouw van Randwijck en haar beide dochtertjes, welke laatste een versnapering in ont vangst hadden te nemen. Met groote erkentelijkheid maakt spr. melding van een gelukwensch van „Achilles" per telefoon uit Vlissingen toegezonden, gen, 't eenige lid van „Achilles" was, het afstaan van de zaal en gaf daarna het woord aan den heer Imanse, lid van de commissie van controle, die zicli bereid had verklaard de prijzen uit te reiken. De heer Imanse zeide, dat de tippe laarsters en tippelaars den weg schitte rend hadden volbracht, Hierna reikte spr. eerst de vereeni- gingsprijzen uit en wel die voor de verst komende aan de „N.W.V." te den Haag; verder een aan de „Vroolijke Tippe laars" te Vlissingen en een aan „E.M. M." te Middelburg. Bij hen die daarna ieder op hun beurt de personeele kruisen, waarop later een 2 of hooger cijfer kan worden geplaatst als men weer terug komt en het par cours volbrengt, in ontvangst kwamen nemen, waren ook de beide heeren van „Charleroi" te Rotterdam, die weer te voet terug gaan. Een hunner bood aan de „Z.W.V." een zilveren beker aan, waarvoor de voorzitter, baron Van Randwijck, dank bracht. De heer G. M. B u d d e, die in ver band met de turnwedstrijden te Vlissin gen, 't eenige lid van „Achilles" was, dat mede liep, heeft namens „Achilles" dank betuigd voor de goede organisatie. Ten slotte sloot de heer Van Kem pen het officieele deel der bijeenkomst en noodigde hij de aanwezigen tot den dans. DE TURNFEESTEN TE VLISSINGEN. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de „V.T.V." te Vlissingen en het 25-jarig bestaan van haar damesafdeeling zijn Zaterdag middag voortgezet met een receptie in het door de tallooze bloemstukken in een echte feestzaal herschapen Noord- zee-boulevard hotel. Onder degenen, die het bestuur kwa men complimenteeren werden opge merkt de wethouder van onderwijs, de inspecteur van het L. O., de garnizoens commandant, vertegenwoordigers van tal van zustervereenigingen enz. De voorzitter van den „Zebra", de heer J. J. Th. Bakker, richtte zich spe ciaal tot den voorzitter der „V.T.V.", den heer F. G, Lemmers en wees er op dat in deze vereenigd zijn drie eenhe den: voorzitter der vereeniging, be stuurslid van den „Zebra" en veteraan van het „K.N.G.V." De burgemeester en o.a. ook de heer Kievit, oud-leider der vereeniging zon den telegrafische gelukwenschen. Behalve de bloemstukken voor de vereeniging was er een van den Zebra voor den heer Lemmers persoonlijk en deze ontving van „Vlisingen Vooruit" tevens een plateelen bord, vervaardigd ter herinnering aan wijlen Koningin Em ma. Des avonds had in het Concertge bouw een turnwedstrijd plaats, waarbij de heer Lemmers, de talrijke bezoekers het welkom toeriep, speciaal den wet houder, den heer Edelman den twee den voorzitter van het K.N.G.V., d«L heer De Graaf, het bestuur van de Ze bra enz. Nadat de heer Sio van Prins Hendrik uit Breda aan V.T.V. een bloemstuk had aangeboden kon de wedstrijd tusaohen zes leden van die vereeniging e» zes van andere vereenigingen van de Zebra nml. 3 van Wilhelmina te Middelburg, twee van Volharding te Goes en 1 van UDI te Bergen op Zoom, een aanvang nemen. Onder leiding van den heer M. Mol hoek en met de heeren L. van der Steen en J. H. Koers als jurylede» had de wedstrijd een geregeld en goed ver loop. Er is door alle schitterend werk gepresteerd en de aanwezigen beloon den dit met flink applaus. Het resultaat was, dat de ploeg van Prins Hendrik 48914 en de andere 49214 punten behaalde, dus wel een zeer klein verschil als men bedenkt, dat Prins Hen drik alle zes turners geleverd Ead. De heer Lemmers reikte aan de deel nemers medailles uit, aan de winnaars een verguld zilveren en aan de man nen van Prins Hendrik een zilveren, ep ten slotte werd namens „Vlissiigen Vooruit" aan den hoogst geclassificeer- den turner, den heer E. P. Melkman, uit Bergen op Zoom, door den voorzit ter, den heer J. P. van Krieken een medaille overhandigd. Spr. wetischte den heer Melkman, die binnenkort te Budapest gaat turnen veel succes. De heer Bakker, voorzitter van den. „Zebra" bracht hulde aan de kranige leden van de „Zebra" voor ketgeen zij presteerden, waarna de heer Lem mers dank bracht aan juryleden, alge meen leider en groepsleiders. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. Zondag is in het Luxor-Theater de Sokol-film driemaal gedraaid, waarbij de heer Bakker er op wees, dat &et jammer was, dat niet meer turners wa ren komen kijken naar dezen film, die weer geeft wat er leeft in de Tsjech o- slowaaksche natie, dat tot uitdrukking komt in de vereeniging „SokoF. De KringuitvoeringS van Maandag. De „Zebra" had in verband met het jubileum van de V.T.V. haar jaarlijk- sche kring-uitvoering voor „Vlisstngen" bepaald en wel op den Tweeden Pink sterdag. Nadat des morgens de geza menlijke nummers waren gerepeteerd, had te kwart voor één een optocht van de besturen van „Vlissingen Voor- ui", den „Zebra" en de „V.T.V.", enkele genoodigden en besturen van de Ver eenigingen met hun vaandeldraagsters of -dragers plaats van het plein van de voormalige Willem III kazerne at' naar het stadhuis. Hier zijn allen in de Raadzaal m|tvan- gen doer het volledige college van 15. en W. De burgemeester, de heer C. A. van Woe 1 d e r e n, heette allen welkom, wees op het jubileum, dat herdacht wordt en zeide, dat de aanwezige vaan dels en de opgewekte gezichten, wijzen op de juistheid van de spreuk van het K. N. G. V. dat in een g'ezond li chaam, een gezonde ziel kan leven. Sport is zeer toegenomen, maar dan vooral sport in den vorm van verschil lende spelen, maar bij turnen en wande len komt de oorspronkelijke sport het besten naar voren. De g'oede resultaten van lichaamsoefening ziet men aan per sonen als de heer De Graaf en Lemmers die er ondanks het eenigszins klimmen der jaren jeugdig en g'ezond uitzien. Spr. stelde hen allen jongeren ten voorbeeld. De heer Lemmers dankte voor den steun, die V. T. V. steeds van het ge- mieentebastuur; 'Heeft ondervoncbap /en ook van den burgemeester persoonlijk, die nog juist toonde zoo goed te begrij pen het nut van lichaamsoefening- De heer Bakker noemde het een goede traditie, dat vroeger bij een. uit voering van het gewest Zeeland en nu bij een van den Zebra, de officieele ont vangst van het gemeentebestuur hoort en vooral als het te Vlissingen is, waar de burgemeester telken jare steun ver leent. Spr. wees er op, dat hier voor het eerst het veteranenkorps zal optreden. De heer W. de Graaf zeide, te we ten, dat Vlissingen steeds groote waar deering heeft getoond voor de zaak: van het turnen en slechts met een bloedend hart tot opheffing van de lichamelijke opvoeding op de lagere school is over gegaan, Spr. uitte zijn beste wenschen voor Vlissingen, dat het door meer werk op de fabriek en door bloei van het haven-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2