W.odc GOESCHE COURANT PI6I3 ZEELAND. WEER Ei WIND, NUMMER 118. TWEE BLADEN. DINSDAG 22 MEI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. Gasthuisbestuur. WALCHEREN. lUEi-BEVELAND. wr 'i MIDDELBUrQSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en* agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. pet regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen j 't regels 2.10, elke r. ra. 30 ct. Rnhriak „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 ft-jcs», a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. raai „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent EEN WERKLOOZENKAMP VOOR DE ZUIDELIJKE PROVINCIES. Vorige zomers moesten de jeugdige, werkloozen uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, als ze aan een leer- en werkkamp wilden deelnemen, een verre reis maken, wat de kosten belangrijk hooger maakte. Thans is het Prov. Co mité van de Centrale voor Werkloozen - zorg, gesticht door den Raad van ker ken, in Zeeland en Noord-Brabant er in geslaagd een kamp tot stand te brengen te Seppe bij Roosendaal. Op het terrein bij het Prot. Chr. Rust huis „De Wildert" zullen de jeugdige werkloozen zich bezig kunnen houden met het aanleggen van een zwembassin, een openluchttheater en wandelpaden. Het is de bedoeling van dit terrein te maken het centrum van de Prot. Chr. actie in West-Brabant, speciaal van het jeugdwerk. In de morgenuren zal worden gewerkt, terwijl des middags aan sport en ont spanning* zal worden gedaan. Des avonds zullen allerlei onderwerpen aan de or de worden gesteld. Het ligt in de bedoeling drie of vier kampen die elk hoogstens 14 dagen zul len duren, te organiseeren. Het eerste kamp zal onder leiding staan van dr. v. Selms, Ned. Herv. predikant te Hans- weert. Het Walchersche Zendingsfeest. Maandagmiddag werd te Valke- n i s s e onder Biggekerke het zendings feest gehouden der Classicale Zendings- vereeniging „Walcheren". In zijn ope ningswoord toonde de voorzitter, ds. L. C. Spijkerboer van Oost- en West-Sou burg, aan, waarom de Christelijke ge meente de zending moet uitoefenen, Ne derland, dat zooveel aan Indië te dan ken heeft, heeft de plicht daar het Evan gelie te brengen. Zendeling G. -F.- C. Bakker, die 9 jaar op Zuid-Oost-Borneo onder de Dajak- kers beeft gearbeid, vertelde van de moeilijkheden waaronder, door de be droevende maatschappelijke en geeste lijke toestanden van dit volk, een zen deling te arbeiden heeft. Maar ook kon hij getuigen van de zegeningen, die hij daar heeft mogen ontvangen. Zijn echtg'enoote, mevrouw Bakker Valkenburgh deelde het een en ander delingsvrouw. Veel arbeid heeft zij sa- mede van de ervaringen van een zen- men met haar man verricht, zooals zie ken verzorgen, jongens en meisjes op voeden in hun huis, reizen per prauw naar verschillende dorpen, enz. Ds. A. T. W. de Kluis van Vlissingen sprak over „Jeugd en Zending". Hij con stateerde dat er over 't algemeen weinig of geen verband is tusschen beide. Naar aanleiding van de geschiedenis van Johannes Markus uit de Handelin gen, die als jongeling zich voor de Zen ding' gaf, wekte hij alle jongens en meis jes op om zich in de Zending te ver diepen. In zijn slotwoord wees ds. G. W. Ko- revaar van Biggekerke er op, dat het nu juist de tijd is voor de Zending. Over al vragen de heidenen om zendingson- derwijs. Nu staan de deuren open voor het Evangelie. Niettegenstaande het winderige weer was de opkomst zeer goed. De verschillende zangnummers wer den begeleid door de muziekvereeniging van Zoutelande. Een radiorede over Zeeland. Zaterdag a.s. om 6.35, Nederlandsche tijd spreekt de heer G. Houtekamer, secretaris van V. V. in Zuid-Beveland, volgens de Radiobode, voor den Vlaam- schen zender te Brussel over „Zeeland". Verplaatst naar Breda met 1 Juni a.s. mej. J. Lammerts, teekenaar bij het kadaster en domeinen te Eindhoven, vroeger alhier woonachtig. Boerenleenbanken. Zaterdagmiddag vergaderde alhier de Ring Walcheren van Boerenleenbanken. n Z1jn openingswoord, wees de voor zitter, burgemeester Van 't Hoff van St. aurens op de groote beteekenis van het fandbouw-credietwezen en de waar e van de Boerenleenbanken voor ,en .^tuinbouw, vooral ook in blezen crisis-tijd. Uiteraard hebben de bestuurders der banken tegenwoordig een moeilijke taak, maar hij constateer de met vreugde, dat de liquiditeit voor- a! het laatste jaar zeer was toegeno men. Tot lid van het bestuur werd her kozen de heer C. Jongepier te KoUde- kerke, tot afgevaardigde naar de Cen trale Ringvergadering te Utrecht de voorzitter en tot diens plaatsvervanger de heer C. Louwerse te Domburg. Uitvoerig werd de agenda van de te Utrecht te houden algemeene vergade ring van de Centrale Bank besproken, waarbij de Voorzitter en de heer Hen- drikse, inspecteur der Centr. Bank uit voerige inlichtingen gaven. Het eerste lustrum van „Crescendo," Zondagavond herdacht de Middel burgsche Mondharmonica Vereeniging „Crescendo", directeur, de heer I. J. Lindenberg, haar 5-jarig bestaan in een feestelijke bijeenkomst in „Mercurfus." De Voorzitter, de heer W. J, Bos, opende dezen feestavond en heette in het bijzonder de aanwezige zusterver- eenigingen welkom. Spr. gaf een over zicht van hetgeen de vereeniging in het afgeloopen tijdperk is wedervaren, o.a. bleek, dat de tijdsomstandigheden het ledental deden terugloopen van 72 tot 36, en dit gaf spr. aanleiding op te wek ken lid of donateur te worden. Van den heer Lambermont, voorzit ter van den Zeeuwschen Bond van Mondorgelvereenigingen was een schrij ven ingekomen, waarin deze zijn geluk- wensch aanbood met het jubileum. Nadat de voorz. dank had gebracht aan den directeur den pianist de neer F. van Hercules en aan een vaste me dewerker onder aanbieding van een bloemstuk, kwamen verschillende per sonen het bestuur complimenteeren. Mej. Poerstamper bood namens een dames-comité den voorzitter en den di recteur een bloemenhulde aan. De Keer L. Franchimont sprak namens de leden onder aanbieding van een voorzitters hamer. Met woorden en bloemen huldigden vervolgens het bestuur de heeren L. Vermeulen, namens de tooneelvereeni- ging Avedo; H. Eibers, namens de Mondorgel- en Tooneelvereeniging „E. M.M."; W. Groenewegen namens de af- deeling Midelburg van den Transport arbeidersbond; D. Peeman Jr. namens de accordeon-ver eeniging „Crescendo" te Vlissingen en den heer J. Buijze, namens den houder van 't Clubgebouw. Een vaste medewerker van „Cres cendo" droeg een voor dit feest zelf vervaardigd gedicht voor. De Voorzitter dankte allen voor de aan de Vereeniging en hem persoonlijke gebrachte hulde en hiermede was de officieele opening afgeloopen. Vlug achter elkaar zijn daarop een 8-tal muzieknummers op de bekende goede wijze vertolkt, waarna een paar aardige duetten de lachlust opwekren. „Den Toonders Jazz", die reeds voor de fanfares na iederen toespraak en voor aanvulling der pauzes had ge zorgd, bleef ook aanwezig op het bal, dat tot in de kleine uurtjes velen nog bijeen hield. Het was een geslaagde feestavond. De Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: geheel werkloos: 797 mannen en 6 vrouwen. Gedeeltelijk werkloos: 66 mannen en 4 vrouwen. Niet werkloos: 7 mannen. Al gemeen totaal vorige week 874, bijgeko men 32, afgegaan 26, over 880, VERORDENING POLITIEPERSONEEL De door den Raad 29 Jan. 1.1. vastge stelde verordening op het politieperso neel, is door B. en W. terugontvangen, met enkele bezwaren van den minister, omschreven in een 27-tal punten. De minister heeft o.a. aan art. 9 (be treffende wedden enz.) het volgende op gemerkt: De in dit artikel opgenomen wedden zijn in minimum en maximum 50 hoo ger gesteld dan de thans geldende. Zulks schijnt verband te houden met de om standigheid, dat de toelage voor uni- formkleeding is verminderd met een be drag van 50. Ik acht deze handelwijze niet juist. De verlaging van de toelage voor uniformkleeding is een gevolg van de daling der prijzen. De wedde te ver- hoogen met het bedrag der verminde- ring-^óu neerkomen op een salarisver- hooging, welke in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zeker niet kan worden aanvaard. Blijkens het bepaalde in het derde lid van dit artikel worden de wedden tel kens na 1 jaar dienst verhoogd met een bedrag van 50. Bedoelde periodieke verhoogingen worden blijkbaar automa- Waar om zouden wij nog langer streven en de waarheid najagen, ter wijl de goedheid ons gelukkiger maakt? Immers die waarlijk goed is, dient de waarheid. Slechts een ontrust geweten heeft een dekmantel van noode om het kwaad te bedekken. tisch toegekend. De minister acht zulk 'n regeling, mede gelet op hetgeen door de Commissie -Schouten ten aanzien van dit punt in haar rapport is opgemerkt, niet wenschelijk. In de verordening wa re nog een bepaling op te nemen, dat periodieke verhoogingen alleen worden toegekend bij gebleken geschiktheid en voldoenden dienstijver. Met betrekking tot de regeling van de vergoeding voor overwerk is de mi nister van oordeel, dat een ver goeding van 100 pet. voor op Zon- en daarmede gelijkgestelde dagen verricht overwerk voldoende kan worden ge noemd. Hij acht^et voorts wenschelijk, dat in de verordening een bepaling wordt op genomen inhoudende, dat slechts ver goeding voor overwerk wordt gegeven voor zoover daarover geen gelijkwaar dige vrije tijd wordt teruggegeven. Aan de opgenomen regeling voor overwerk waren bovendien nog de na volgende beperkingen te verbinden. A. geeji vergoeding wordt gegeven voor overwerk: a. dat noodzakelijk is ter herstelling van eenig verzuim of b. dat slechts een korte verlenging van den arbeidsduur medebrengt. B. In de verordening dient een ge middeld aantal diensturen per week te worden vastgesteld (b.v. 48), opdat blijkt, wanneer van overwerk sprake is. C. In bijzondere omstandigheden, als bedoeld in art. 217, le lid, der gemeen tewet, behoort geen betaling voor over werk aan de -politie plaats te vinden. Veeleer is er aanleiding, voor die om standigheden bijzondere activiteit, tact en dienstijver met gratificaties te beloo- nen. steU-en voor alle aangegeven wijzigingen in de verordening aan te brengen. B, en W. doen den Raad de volgen de aanbevelingen toekomen voor de benoeming van leden van het Gasthuis- bestuur. 1. Voor de beide plaatsen, bedoeld in artikel 3, sub a der verordening (twee leden van den gemeenteraad): Eerste vacature; 1. de heer A. Ver- maire; 2. de heer H. Hollestelle. Tweede vacature: 1. de heer J. S. Visscher; 2. de heer P. Crucq. 2. Voor de plaats, bedoeld in artikel 3, sub b der verordening (een te Goes gevestigd geneeskundige): 1. de heer dr. J. M. Planteijdt; 2. de heer J. F. O Huese. 3. Voor de drie plaatsen, bedoeld in artikel 3, sub c der verordening (meer derjarige ingezetenen der gemeente): Vacature Duvekot: 1. de heer C. Du- vekot Lzn.; 2. de heer L. Duvekot Czn. Vacature Pieterse: 1. de heer J. A. Pieterse; 2. de heer mr. J. W. Goed- bloed. Vacature Thomassen: 1. de heer A. M. C. J. Thomassen; 2. de heer A. L. van Melle. Excursie „De Bevelanden." De Oudheidkundige vereen. „De Be velanden" hoopt een excursie op 9 Juni a.s, naar Mechelen te houden. De~ver- eeniging zal officieel ten stadhuize wor1 den ontvangen door B. en W. Tevens hoopt de beiaardier van den St. Rom- boutstoren, de bekende Jef. Denijn, een concert te geven ter eere der bezoe kers. De tocht zal per autobussen wor den gedaan. Pinksteren. Het gure, onbehagelijke weder heeft ongetwijfeld aan de gewone Pinkster- drukte te Goes afbreuk gedaan. Het was tenminste lang niet zoo druk op straat als op Hemelvaartsdag. Anderzijds zocht echter een grooter percentage van de menschen café, danszaal en bioscoop op, zoodat vele neringdoenden wel weer te vreden zullen zijn. ARNEMUIDEN. Onder groote be langstelling gaf de muziekvereeniging Arnes Genoegen o. 1. van haar directeur den heer F. Buijs haar eerste zomercon- cert op 't Marktplein. De verschillende muzieknummers werden zeer verdien stelijk ten gehoore gebracht. RITTHEM', Vrijdagavond vergaderde de afdeeling' Ritthem van de Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging op Wal cheren. Uit het jaarverslag over 1933 bleek dat, het aantal leden steeg van 296 tot 331, zijnde 50 pet. der geheele bevolking. Uit Ritthem zijn er in 1933 4 personen elk 10 a 20 dagen en 1 persoon meer dan 20 dagen ter verpleging in een zie kenhuis opgenomen. Samen 94 verpleeg- dagen. Tot afgevaardigde naar de a.s. alge meene jaarvergadering werd gekozen de heer M. Hoogesteger en als secun dus de heer A. Tange, Tot bestuurslid werd gekozen de heer K. Louwerse in de plaats van den heer A. Tange, die aan de beurt van aftreden was, doch niet meer in aanmerking wenschte te komen. KNOEIERIJEN MET REGEERINGSGRANEN. Twee graanhandelaren in verzekerde bewaring. In verband met vermoedens van kneoierijen met regeeringsgranen, heeft de politie op Zuid-Beveland een uitge breid onderzoek ingesteld in samenwer king met de controleurs der meelcentra le. Ook heeft de justitie te Middelburg zich in het onderzoek gemengd; zij be val de in-verzekering-stelling van twee graanhandelaren; D. uit Goes en S. uit K 1 o e t i n g e. Deze aanhouding en het geheele onderzoek, dat nog wordt voort gezet, heeft in de kringen van handel en landbouw op Zuid-Beveland en ook daarbuiten groot opzien gebaard. KAPELLE. Uit het pas verschenen verslag van de Veilingsver. „K. B. en O" alhier blijkt, dat de veiling een zeer gunstig jaar achter den rug heeft. De omzet is belangrijk gestegen. Voorge- sield wordt, om een flink bedrag af te schrijven. Op de a.s. Zaterdag te houden algemeene vergadering zal Prof. Spren- ger te Wageningen een inleiding houden over het onderwerp; „De verwerking van vruchten tot dranken in het belang van de rentabiliteit der fruitteelt". BOND v. HARMONIE- EN FANFARE- VEREENIGINGEN IN ZEELAD. Het concours te Kruiningen. Op tweeden Pinksterdag had alhier den 16en muziekwedstrijd plaats van den Bond van Harmonie- en Fanfare- vereen. in Zeeland ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de fanfare „E. M. M.", zulks in den zeer fraaien boom gaard „Pomona" van den heer A. van Hootegem. Het bestuur van „E. M. M." met me dewerking der commissarissen en buurt- vereeniging hadden geborgd ivoor een waardige ontvangst, verschillende stra ten waren versierd met vlaggen en eere poorten. Om 11 uur had de ontvangst plaats door B. en W. ten gemeentehui ze waar het Bondsbestuur, de besturen der deelenmende 25 vereenigingen en de jury door burgemeester B. C. de Mul namens het gemeentebestuur een harte lijk welkom werd toegeroepen, Spr. hoopte dat het doel van den Bond: „ver edeling der muziek", door dit concours een stap nader gebracht zal worden, en een aangename herinnering daaraan zal achterblijven, 't Woord richtend tot den heer H. C. Baarens Jr. feliciteerde hij dezen als voorz. van ,,E. M. M." met 't 70-jarig jubileum en sprak den wensch uit dat „E; M. M." niettegenstaande haar hoogen ouderdom steeds jong en in goede conditie in deze gemeente mag blijven vergasten op goede muziek. Na mens het college van B. en W. bood spr. de ver. een zilveren palmtak met in scriptie aan. De heer Baarens dankte het college voor dit vereerend ge schenk. De heer H. Blok eere-voorz. van den Bond memoreerde de vorige burgemees ter Elenbaas als een man die steeds den Bond een goed hart toedroeg, en sprak zijn vreugde uit dat de opvolger, bur gemeester De Mul, bij de voorbereiding van dit concours getoond heeft de voet sporen van zijn overleden voorganger te willen drukken. Spr. bied hem het lid maatschap aan van het Eere-Comitè wat door den burgemeester werd aan vaard. Verder feliciteerde spr. E. M. M. met dit jubileum en herdacht daarbij wij len den heer H. C. Baarens Jr. die 50 ja ren lang de ziel der ver. was. Spr. bood Middelburg, 22-V-'34. Zaterdag, Zon dag en Maandag: hoogste lucht tempe ratuur 21.3 °C (71 °F): laagste 9.7 °C (49 °F). Heden 9 h: 13.6 °C; 12 h: 14.8 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.3 mm te Brest; laagste 748.9 mm te Stensele. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige, W. tot Z.W. wind, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. (Zon op: 4 h 57; onder: 20 h 56. Licht op: 21 h 26. Maan op: 13 h 20; onder: 2 h 07. V.M. 28 Mei, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 22 8.32 20.55 2.14 14.37 Wo. 23 9.43 22.03 3.24 15.53 Do. 24 10.50 23.08 4.37 17.03 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Di. 22 Wo. 23 Do. 24 Hoogwater. 10.03 22.30 11.10 23.35 12.17 24.43 Laagwater. 3.13 15.44 4.20 16.59 5.30 18.08 (Ingez. Med.) E.M.M. een muziekstuk aan naar keuze, hetgeen dankbaar werd aanvaard. De voorz. de heer C. Flipse heette ook wel kom de besturen met hunne vereeniginr gen en wenschte hun veel succes. Spr. dankte B. en W. tenslotte voor de harte lijke ontvangst alsmede E.M.M.en riep een woord van welkom toe aan de drie juryleden n.l. de heeren J. J. Hermans te 's Hertogenbosch, D. Speets te Am sterdam en H. W. de Ronde te Rotter dam. De heer H. C. Baarens dankte voor de hartelijke woorden van gelukwensch door de verschillende sprekers tot E. M. M. gericht en bracht hulde aan de bur gerij voor de medewerking. Spr. hoopte, dat allen een gezelligen dag mochten hebben. Een der juryleden dankte voor de hartelijke ontvangst en de woorden haar toegesproken. De directeur van „E. M. M. mocht een palm met de lir.ten in de kleuren der gemeente van den bur gemeester in ontvangst nemen. Na aan bieding van den eerewijn werd voor 't raadhuis onder directie va nden heer Krijnsen de bondsmarsch uitgevoerd door alle aanwezige vereenigingen, waar na in optocht naar het concoursterrein werd gemarcheerd waar het concours om 12 uur begon. Zoowel op het terrein als in de ge meente kwamen van alle kanten de be zoekers met autobussen en per fiets en hoewel het weer nu niet erg zomersch was heerschte overal een groote drukte. De voorz. de heer Flipse deelde aan het einde den uitslag mede en bracht dank aan de jury, aan de deelnemende ver eenigingen en aan den heer v. Hoote gem voor het beschikbaar stellen van terrein. Onmiddellijk daarna werd in op tocht naar de Markt getrokken waar door alle vereenigingen gezamenlijk de FX-Manhardt-marsch werd uitgevoerd onder directie van den componist de heer P. de Rooij, hetgeen door een groo te menigte werd aangehoord. Van 7 tot 8 uur gaf „Euphonia" uit Goes concert op de Markt van 8 tot 9 uur Apollo"

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1