ADI iV ZUID-BEVELAND. DE ZIEKTE VAN WEIL. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zou dit jaar de sla zelf malscher zijn Malsche sla is er altijd geweest, maar dit voorjaar is er voor het éérst Saladine. En deze allervoortreffelijkste slaolie geeft, volgens de ondervinding van duizenden huisvrouwen, aan de voor- jaars-sla zooveel zachtheid en aroma, dat in dezen tijd van het jaar geen groente zoo graag gezien wordt op tafel, als de jonge salade. Gebruik dus voor sla, mayonnaise en voor alles waar sUh olie bij te pas komt bESTE SLAn, uitdrukken van zijn zielevreugd- In de allereerste plaats gaat zijn dank uit naar H.M. de Koningin, daarna tot allen die hebben medegewerkt, om die benoeming tot stand te brengen. Voorts bracht spr. dank uit aan den loco-burgemeester voor de welwillende wijze, waarop deze hem was tegemoet getreden, èn persoonlijk èn namens de gemeente. Spr. was verheugd, dat de heer Castel bij het uiten van wat men in Veere van den nieuwen burgemeester verwachtte, niet te veel in details was getreden. Dit is naar den geest des tij<k en waarin wij dezen moeten zien. Onze taak van vandaag kan morgén anders zijn, omdat alles wisselt, maar ook om dat onze dagen zulke groote moeilijk heden met zich medebrengen- In de eer ste plaats geldt dit de economische moeilijkheden, doch God geve, dat Veere bij een opleving in de economische maat schappij een plaats met eere mag be kleeden. Gelukkig leven wij in een lanc met een kerngezonden parlementairen regeeringsvorm, waar niet alles om één persoon draait. Ook in den gemeente raad moeten wij tezamen regeeren en niet naar den persoon vragen, doch den nadruk op het „wij" laten neerkomen Spr. heeft zich ten doel gesteld deze eendracht te zoeken: wie die eenheic met ons zoekt is onze vriend, wie haar zou willen breken moet op onzen tegen stand rekenen. Eendracht wortelt in rechtvaardigheid en trouw en die twee hoopt spr. steeds met volle klaarheid aan te toonen. Wederkeerig wil hij deze ook van het college vragen, hetgeen hem reeds toegezegd is. Ook -van den Secre taris en zijn corps is spr. van alle hulp verzekerd. Namens zijn gezin bracht bur gemeester Huinink dank uit aan alle burgers van Veere voor de wijze waar op zij de vriendschapsbanden reeds ge legd hebben, aleer hij en zijn gezin tot poorters der stad waren geworden, zoo ook aan de pers, van wie het spr. aan genaam zal zijn, als oud-journalist, steeds de objectiviteit te mog'en zien betrachten en zoo tot een vlotte samenwerking tot heil der gemeente te komen, In het vas te geloof door God te zullen slagen in zijn streven aanvaardt burgemeester Huinink zijn taak. Hierna deed Wethouder Castel de mededeeling, dat oud-burgemeester Dronkers verhinderd was deze plechtig heid bij te wonen, alsook de gemeente ambtenaar A. Geldof en de voorzitter van het Godshuis, die door ziekte ver hinderd was. Voor het sluiten der vergadering, sprak burgemeester Van 't Hoff, van St Laurens, mede namens de burgemees ters van Vrouwepolder en Koudekerke, die ook aanwezig waren, en hoopte, dat zij dezelfde medewerking zouden mog'en ondervinden, als steeds het geval ge weest was. Hierna was er gelegenheid den nieu wen functionaris te feliciteeren, waarvan druk gebruik gemaakt werd, waarna een bezoek aan het Godshuis en enkele ge meentelijke gebouwen op het program ma stonden. BURGEMEESTER VAN MEERENDONK FEESTELIJK INGEHAALD. 'S-GRAVENPOLDER. Een geest van blijde vreugde vaart door de harten en een glans van feestbetoon vervult het heele dorp, waar heden, Woensdag, van huis tot huis de vlaggen wapperen on der een hemel, die van alles geven kan, Wat zou 't jammer zijn, als de fraaie poorten, die op vijf verschillende plaat sen zijn opgericht 'n regenbui kregen, immers: men deed zijn best om het dorp mooi te maken ter eere van den nieu wen burgemeester, den heer J. van Meerendonk, die vanmiddag zal wor den geïnstalleerd op het eveneens in feestkleed gestoken Raadhuis. Zoo gaat men Th hoop en vrees den middag tege moet. En nu is het groote moment gekomen. Reeds bekend bij Napoleons soldaten in Egypte? De oor zaak is tegenwoordig onom- stootelijk vastgesteld. Mag er weer vrij gezwommen wor den in water, waar verleden jaar ziektegevallen voorkwa men? (Van onzen geneeskundigen medewerker). Nu wederom in ons waterrijke land met rasse schreden het tijdstip nadert waarop de zwemsport ook buiten de overdekte zweminrichtingen jkan wor den beoefend, is het begrijpelijk dat er tevens weer meer belangstelling komt voor de vraagstukken welke samenhan gen met het optreden van de ziekte van Weil. De Duitsche geneeskundige A. Weil beschreef reeds in 1886 een eigenaardige infectieziekte, waarvan de voornaamste verschijnselen bestonden uit geelzucht met koorts, een gezwollen milt en ont steking van de nieren. Vier jonge man nen waren er gelijktijdig door aangetast. Wel waren ook vóór dien tijd reeds me- dedeelingen over soortgelijke ziektetoe standen in de geneeskundige tijdschrif ten verschenen, b.v. reeds in 1866 door M. Weisz en in 1883 door Landouzy (on der den naam van typhus hépatique, d.i. Gelukkig houdt het weer 't nog goed. Aan de Vier Linden wordt de nieuw benoemde opgewacht en toegesproken door den secretaris der feestcommissie, den heer Th. de Klerk en begeleid door een eerewacht van meer dan 30 ruiters, Burgerwacht en vrijwillige landstorm trekt de optocht het dorp in en dóór. In derdaad: 'n optocht, want achter de auto's, in de voorste waarvan de heer Van Meerendonk met zijn ouders heeft plaatsgenomen, heeft zich een stoet ge formeerd: kleurig en fleurig. Een roei boot, een aardig versierde hitten-wagen, een wagen waarop het landbouw-bedrijf in volle werking (de vrouw, die kousen stopt en een melkonttroomer ontbreken niet) een schoenmakersbedrijf, een boot, en heel mooi de beide wagens waarvan de eerste met in 't wit gekleede meisjes den Mei symboliseert en de andere: ge loof, hoop en liefde. Onder schallende tonen .gaat het langzaam onder blij gejubel voorwaarts tot aan het Raadhuis. Hier staan de kin deren der openbare school om den bur gemeester hun welkomstliederen toe te zingen. Geestdriftig en uitgelaten klin ken hun stemmetjes en vriendelijk wui ven de handen bij het: „Heil U Burge meester! Heil Van Meerendonk!" De ze muzikale begroeting wjhrdt gediri geerd door den maker der liedjes, den heer Poldermans, die juist gister den dienst als Schoolhoofd met pensioen verliet. Vervolgens had de installatie plaats door wethouder Schouten. Na voorle zing van de gebruikelijke protocollen spreekt hij den nieuwen titularis toe, waarbij hij zijn onverdeelde vreugde uit over deze benoeming. Waar hij den heer Van Meerendonk leerde achten èn als mensch èn als ambtenaar, twijfelt hij er niet aan of deze zal zijn beste krachten schenken in zijn nieuw ambt. Hierna hangt hij hem den ambtsketen om. De heer Van Meerendonk begint met zijn dank te uiten aan H. M. de Koningin, den betrokken Minister en den Commissaris der Koningin. Hij wijdt waardeerende woorden aan het adres van zijn ambtsvoorganger, den heer Prümers en wethouder Schouten- Groot is zijn vreugde over de feestelij ke ontvangst, hem bereid en met Gods hulp hoopt hij, bijgestaan door den Raad en de andere ambtenaren zijn volle kracht te geven tot 's-Graven- polder's bloei. Zonder aanzien des per- soons is hij voor ieder toegankelijk. En al moge het waar zijn wat De Savornin Lohman -schreef: „Overheidsmacht is het ademhalingswerktuig der maat schappij". Hij zal die macht aanwenden zonder vertoon. Hiermee aanvaardt hij het voorzitterschap. Deze plechtige vergadering werd bij gewoond door 'n talrijk publiek, waar onder burgemeesters uit omliggende ge meenten, ook door den majoor der Rijksveldwacht, den heer Ganseman, die den burgemeester toesprak als hulp-officier van justitie. Ook de commandant der Burgerwacht krijgt een woord van lof van het nieuwe gemeentehoofd. Na afloop der plechtigheid brengt de heer Van Meerendonk met zijn familie en den Raad een bezoek aan beide scho len, waar de jeugd druk aan 't feesten is. Hij wordt hier warm toegesproken door de hoofden en ook door het oud- hoofd, den heer Poldermans. Een gezellig samenzijn ten Raadhuize van tal van gasten volgt hierna. In dien tusschentijd is een druilerige regen gaan neerzijgen. Dit werkt wel wat tempe rend op de spelen, die op de wei van den heer Vermue gehouden werden: voetbal, stoeltjesrijden te paard, spelen der schooljeugd enz. enz. Maar de feest vreugde zit er in en terwijl we dit schrij ven, ziet alles er toch naar uit, dat die tot laat in den nacht zal voortduren. „leverlyphus"), maar na de genoemde mededeeling heeft dit ziektebeeld toch den naam van Weilsche ziekte verkre gen en behouden. De prioriteit voor de eerste beschrijving van deze ziekte wordt intusschen toch weer door de Franschen opgeëischt voor Larrey, eer sten chirurg van de Garde, die reeds in 1800 tijdens den veldtocht van Napoleon in Egypte dezelfde ziekteverschijnselen heeft waargenomen. Langen tijd bleef de oorzaak even duister als raadselachtig. Langzamerhand is in de 20e eeuw ook op dit gebied van de geneeskunde een belangrijk verrijking van kennis en ver ruiming van inzicht opgetreden, zoodat thans vrijwel alle factoren, welke voor het ontstaan aansprakelijk gesteld kun nen worden, bekend zijn- De ziekte blijkt te worden veroorzaakt door een bepaal de schimmelsoort, behoorende tot de eptospirea en door,, de vaklieden be stempeld met den naam van spirochaeta j ictero-haemorrhagica. Ook de versprei- i ding door en de samenhang met het wa- ter is opgehelderd. De leptospirea wordt namelijk waargenomen bij bepaalde zieke en gezonde ratten, welke deze schimmels vooral met de urine naar bui ten brengen. Tot voor korten tijd bleef de ziekte in Nederland tot enkele gevallen be perkt. Op Zondag 13 Mei 1917 demonstreert Vergadering van Woensdag 16 MeL Voorzitter de burgemeester. Aanwezig 16 leden. Een vacature. 1. Beëediging en installatie nieuw benoemd Raadslid R. van Roo. Het nieuwe raadslid de heer R, van Roo werd door den secretaris binnenge leid en legde in handen van den voor zitter de voorgeschreven eed af. Hierna wees de VOORZITTER op de wettelijke wijziging in de voorziening der raadsvacatures en wenschte den heer Van Roo geluk met zijn benoeming tot raadslid. 2. Ingekomen stukken. Verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten waren ingekomen. Tevens een bericht van het bestuur van de school aan den Zuidsingel, dat het in be roep zal gaan van het besluit inzake de driejaarlijksche afrekening. Terzake 't uitgeven van 't vischrecht in de sprinken, vroeg de heer HART HOORN of er niet meer gegadigden wa' ren dan Van Ouwerkerk en of het gaat om deze aan den steun te onttrekken De heer ONDERDIJK zeide, dat er één persoon bij was, die reeds een eigen bestaan heeft en een andere steuntrek ker, die niet geschikt was. Van Ouwer kerk geniet 13.50 per week. De heer HARTHOORN is tevreden, maar hoorde bij geruchte dat v. O. een deel heeft onderverpacht. De heer JERONIMUS meende, dat men normaal had moeten verpachten en ook de vesten met de noodige restric tie tijdens het uitdiepen. De heer ONDERDIJK schetste v. O, als een deskundige. Hierna is de mededeeling voor kennis geving aangenomen. Bij het adres der Ned. Centr. Red dingsbrigade, inzake bepalingen voor de veiligheid, bepleitte mevr. WEIJL het belang daarvan en vroeg te onderzoe ken of er elders een verordening als bedoeld staat- De VOORZITTER betwijfelde dit sterk, maar bovendien ziet hij de wen- schelijkheid van zulk een verordening niet in. Mevrouw WEIJL bleef bij haar mee ning. De heer v. d. FELTZ hoorde in zijn functie nog nimmer van gewelddadige dood door roei-ongelukken. De heer MONDEEL achtte het ge- wenscht het toezicht houden op het bootmateriaal in de nieuwe politiever ordening op te nemen. De VOORZITTER verklaarde zich bereid bij de Vereeniging van Nederl. Gemeenten nader te informeeren. Hierna is het adres voor kennisge ving aangenomen. Het rapport inzake het U.L.O.-onder wijs, zal met een advies van B. en W. in de volgende vergadering in behan deling komen. Het adres inzake de boter- en eier markt, gaf den heer HARTHOORN aanleiding op te merken, dat het adres van de Maartvergadering niet is terug gezien. De VOORZITTER meende, dat het destijds voor kennisgeving is aangeno men. Nu zal weer een advies aan den heer Zwagerman worden gevraagd. De vragen van den heer v. d. Feltz in zake het uitsteken van roode vlaggen en het weigeren aan schoolkinderen op 1 Mei en van den heer Jeronimus inzake onderzoek van klinkers, zouden behan deld worden na afloop- der agenda. 3. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. Voor de benoeming van een lid van het Armbestuur bestond de niet-alpha- betische aanbeveling uit de hecren P. M. Baijens en D. C. Beaufort. Benoemd werd de heer Baijens met 6 stemmen, tegen 2 op den heer Beaufort en acht blanco. Kuenen op een vergadering van de Ne- derlandsche Vereeniging voor Tropische Geneeskunde voor het eeret praeparaten van den ziekteverwekker. Ze zijn hem toegezonden uit Japan, waar Inodo in 1915 het bewijs heeft geleverd dat de ziekte van Weil wordt veroorzaakt door de reeds hierboven genoemde spiro chaeta ictero-haemorrhagica. Door dier proeven werd het oorzakelijk verband onomstootelijk vastgelegd. Onafhankelijk van deze Japansche onderzoekingen en ontdekking werden intusschen ook in Duitschland in 1925 door Huebener en Reiter dezelfde ziektekiemen als oorzaak gevonden- De Japanner Miyajima toonde nu boven dien aan, dat de besmetting door ratten wordt verspreid. Hij vond dezelfde lep tospirea in de nieren (en ook in de urine) van gezonde en zieke ratten. In Nedreland komen 2 rattensoorten voor, de huisrat of Mus rattus en de Mongoolsche of rioolrat, de Mus decu- manus (norwegicus). De beide soorten onderscheiden zich in schedelvorm; de huisrat is donkerder gekleurd, heeft groote ooren en een langen staart, die omgebogen over den rug de neuspunt bereikt, terwijl de rioolrat weer grijs bruin is, kleine ooren en een korter staart heeft. De hoogleeraren Kuenen en Schuffner nu hebben in het Instituut voor Tropi sche „Geneeskunde een onderzoek inge S L A O L GOUDZEGEL 80 CENT - OROENZEOEL 65 CENT ROODZEGEL 50 CENT Ook verkrijgbaar bij: B. C. GEERS, Noordpoortstraat, Middelburg. (Ing. Med.'j 4. Verleening wachtgeld ontslagen kantoorbediende Bedrijven. B. en W. stelden voor aan mej. L. W. M. van der Zanden, eervol ontslagen kantoorbediende bij de gemeente-bedrij ven, wachtgeld te verleenen. Aldus besloten. 5. Voorstel den Hollander nopens werkzaamheden architect Godshui zen. Aan de orde kwam nu het reeds een; paar maal aangehouden voorstel om niet aan te nemen de motie-Den Hol lander, waarbij aan B. en W. verzocht wordt geen vrijstelling te geven aan den Directeur der Gemeentewerken voor het maken van plannen, of het toezicht hou den op andere werken dan voor reke ning der gemeente worden uitgevoerd, met uitzondering van die, welke in be trekking staan tot het gewoon onder houd van de Godshuizen en waarvoor hij met 350, wordt gesalarieerd. De heer DEN HOLLANDER bleef, on danks hetgeen het bestuur der Godshui zen schreef, bezwaren hebben tegen het samenvallen van betrekkingen. Daarbij komt, dat men ook erg zou vinden, als een werkman der gemeente 's avonds nog bij particulieren ging wer ken. Het kan een voordeel zijn voor de Godshuizen, maar dan is dit nog niet het geval voor de gemeente en spr. meende, dat men hoofdwerk niet goed kan doen met zooveel ander werk. Beide werken lijden er onder, en heb ben den persoon niet voor 100 pet. De revenuen moeten niet komen aan den architect, maar aan de gemeente. De heer ONDERDIJK: Hij zal gek zijn. De heer DEN HOLLANDER: Dat zeg ik ook niet, maar hij heeft wel tijd om in den tijd van de gemeente naar het ander werk te gaan kijken. Er is een fi- nancieele band tusschen gemeente en Godshuizen en er zou daarom een reden zijn, een groot deel van hetgeen de ar chitect krijgt in de gemeentekas te doen vloeien. De heer JERONIMUS zeide, reeds jaren geleden deze zaak te hebben be sproken maar toen kreeg hij geen steun. Spr. voelde het bezwaar, dat de gods huizen voor onderhouds- en nieuw werk verschillende architecten hebben. Maar z.i. kunnen B. en W. opdracht ge ven voor alle werk, al was het voor een particulier, aan de ambtenaren en in de ze moet het ministerie gemeentewerken ter beschikking kunnen worden gesteld. Men moet den heer Jansen geen bur germans kapitaaltje laten verdienen. steld naar het voorkomen der spirochae- ten bij de Amsterdamsche ratten, in sa menwerking met den Directeur van den Geneeskundigen Dienst en den Directeur van Artis gevangen. Volgens hun mede- deelingen in 1923 vonden zij bij 209 rioolralten in 27 pet. dezelfde ziekte kiemen en werd de spirochaeta bij den huisrat slechts in 3 pet. der onderzochte gevallen gevonden. Eenerzijds wijzen zij er op, dat deze ratten-spirochaetosis als een gevaar voor de volksgezondheid moet worden beschouwd, al staat daar anderzijds nog geruststellend tegenover, dat in Amster dam 'de ziekte van Weil tot de zeer hooge uitzonderingen behoort. Waak zaamheid was dus wel geboden en spe ciaal op den rioolrat behoorde streng te worden gelet- Uit 1925 is er een beschrijving van een typisch geval, waargenomen in Zaan dam na een val in vuil water. De patient overleed. De spirochaeta icterohaemorr- hagica werd als ziekteoorzaak gevonden en dezelfde leptospirea-soort werd ook aangetoond bij enkele ratten welke in dat zelfde water werden gevangen. Dit is het eerste geval waarbij alles volgens de nieuwere inzichten werd nagegaan en waarbij alles klopte. Na 1925 neemt langzamerhand het aantal waargenomen gevallen toe. Deze vermeerdering van het aantal ziektege vallen heeft etn zekere belangstelling De heer v. d. FELTZ zeide, dat men' alles kan laten zooals het is, men kan den architect alleen onderhoud opdra gen en ten deele opdragen werk als ge meente-architect. Tenslotte zou men hem alles kunnen opdragen voor zijn gemeentesalaris. Nu betaalt de gemeente ten slotte toch aan de Godshuizen. Het eenige bezwaar is of den huidigen directeur iets ten deze is voorgespiegeld. Maar dit blijkt uit niets, de betrokkene kreeg toch reeds een groote verbetering van positie. Spr. meende dan ook dat 'men moet blijven bij de 350 als salaris voor toezicht op hét onderhoud. De heer ONDERDIJK zeide, dat men alleen een herhaling kreeg van hetgeen reeds bij de begrooting is gezegd. Er is geïnformeerd bij het bestuur van de Godshuizen. Nu ontkende spr. dat de heer Jansen een onderkruiper is van an dere architecten, zooals de. heer Den Hollander liet doorschemeren. Men noemt de verdiensten van 10.000 gulden, maar dat is overdreven. Een hoofd van dienst heeft alles uit te voeren wat hem voor de gemeente wordt opgedragen. Heeft hij dan nog tijd over, dan mag men hem niet belet ten ook werken voor de godshuizen voor te bereiden. De groote verbouwing be hoort lot de geschiedenis en nu rest nog de barak, maar daarvoor zijn de plan nen gereed. Vroeger deed de directeur allerlei werkjes, nu is het beperkt tot de Godshuizen, en dit geeft den directeur gelegenheid op de hoogte van zijn ken nis te blijven. De huidige financieele verhouding tus schen Godshuizen en gemeente bestond niet toen de heer Jansen het werk aan nam. Men kan toch ook een boekhouder der gemeentewerken niet naar het kan toor der Godshuizen zenden en het loon innen- Als men dit zou doen voor de heer Jansen, dan zou hij als man van karak ter moeten bedanken voor de Godshui zen. Als men het voorstel aanneemt trekt men de toestemming destijds verleend in- De heer DEN HOLLANDER meende dat het vooral gaat om het doen van werken voor de Godshuizen in tijd van de gemeente. En als dat moet, dan 'komt het geld ook aan de gemeente toe. Men moet niet tornen aan het be staande. Spr. nam het eerste deel van zijn voorstel terug. Mevr. WEIJL stelde zich voor, dat iemand als de directeur, ook veel s er. spanning bij het waterminnend pu bliek doen ontstaan, welke nog meer wordt verhoogd doordat van welhaast elk nieuw ziektegeval onmiddellijk me dedeeling wordt gedaan. De gevallen duiken grillig en geheimzinnig op, maar blijven in een bepaald gebied gewoonlijk slechts tot een of enkele gevallen be perkt. Bijna steeds kan de bron der be smetting worden gezocht in het feit, dat de patient ongeveer een week te voren gezwommen heeft, tenzij in een plas, een vennetje of soortgelijke gelegenheid waarin weinig' verversching plaats had of in een kanaal waar veel riolen op uit komen of door andere oorzaken besmet te rioolratten aanwezig kunnen zijn. De goede zijde van de publiciteit, wel ke men aan het optreden van deze ziek te geeft, is ongetwijfeld deze, dat hier door het publiek kan weten, welke wa tergebieden in ons land op een bepaald oqgenblik 'als besmet moeten worden beschouwd. Door niet in zulk een besmet gebied te gaan zwemmen en door ook verder contact met de ratten te vermij den kan men besmetting voorkomen en wanneer men het er, ondanks de waar schuwing, toch maar op waagt en er des ondanks gaat zwemmen, is men zelf me de verantwoordelijk voor de eventueele gevolgen. Merkwaardig, en geruststellend te vens, is het intusschen, dat het aantal besmettingen in een bepaald gebied tot van voor stel- Vc spr. t kan i niet zond ken de n een f is, d dan De de n men men eiach men bach kan recte De duidc huize dan I tect, niet De" dat ook De moeh omda is. Ai 6. 7. B. vange L. J. De 8.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6