Waarom Verkade's Beschuit nooit .«oudbakken" wordt. VERKADE'S BESCHUIT KORT ZEEUWSCH NIEUWS. BUITENLAND. MARKTBERICHTEN. cent p.rol IN6EZ0NBEN STUKKEN. GEVAAR IN BIERVLIET. BELGIE. DUITSCHLAND. ENGELAND. SPANJE. iedere winkelier zal U Verkade's be schuit steeds heerlijk versch en knap- perig-bros afleveren. Dat komt, omdat Verkade's beschuit den tijd niet krijgt om „oudbakken" te worden, want deze voortreffelijke, voedzame beschuit wordt het meest van alle merken verkochtl Ondanks het feit, dat Verkade's be schuit thans slechts 9 ct. per groote rol kost, blijft de oude kwaliteit strikt ge handhaafd! Vergelijkt U yeens ieder willekeurig ander merk met de echte Zaansche Verkade's beschuitUw eigen smaak zal er dan voor zorgen, dat U ze Mijit gebruiken, deze beroemde BULGARIJE. ZUID-AFRIKA. VEREENIGDE STATEN. CHINA. beginnen bij de eerstvolgende toelatmg meisjes en jongens tezamen onderwijs moeten gaan genieten, terwijl de 2e en overige klassen der meisjesschool door gaan, waardoor over enkele jaren beide scholen zijn samengesmolten. Tot zoover over de hoofdkwestie „al of niet samenvoegen der beide scho len," Op de verder in het rapport opgeno men reorganisatie van school G. komen wij in een volgend uittreksel terug. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau H. J. van Nouhuijs, notaris te Zie rikzee, lid van de kamer van Toe zicht over de notarissen en candidaat- notarissen te Middelburg. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 September 1934 aan J. van Hermon, op eigen verzoek eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter in de gemeente Hoek. Omstreeks Januari is er in de Mid- delburgsche Courant een feuilleton ver schenen over het land van Cadzand in de litteratuur; en met dit doel was het eigenlijk geschreven, schijnt het het eindigde met een pleidooi voor Tiet bedreigde stadhuisje in Biervliet, net stond er met dikke letters. „Het bedreigde Stadhuisje in Bier vliet" men wilde het afbreken! Uit de gesprekken met verschillende Zeeuwsch Vlaamsche autoriteiten bleek toch dat dit „zoo makkelijk niet gaan zou" en dat er van verscheiden zijden al tegen geprotesteerd was. Gedurende enkele maanden hoorde niemand er meer wat over, en men dacht dat dit gevaar gelukkig geweken was, toen voor enkele dagen in het geïllustreerde weekblad „Ons Zeeland*'' een photo kwam van 't Stadhuisje; „Een Hoekje dat verdwijnen gaat" en „wat we noo- de zullen missen ter plaatse"' stond er onder. Het schijnt dan toch door te gaan! Overal in Holland wordt nu over die schoonheidswacht; de „Heemschut" ge sproken, men erkent nu, eindelijk, ook, die simpele waarheid, het een totaal- aanblik van veel meer waarde is clan één afzonderlijk, gevechtje, al is dit nog zoo mooi. Maar, zooals altijd, dringen nieuwe denkbeelden langzaam door tn de provincie, en nu hebben we reeds de droeve werkelijkheid te constatee- ren, dat er nergens meer brutale Iee- lijkheid is, dan in sommige, afgelegen, plaatsjes. Ge kunt tegenwoordig tien tallen dorpjes bezoeken, in alle streken van ons land, waar op de meest bru tale manier de onbeschaamde hand van een groven geest heeft ingegrepen ongerepte duinen werden bij voor beeld binnen het jaar totaal, en voor goed geschonden. Tot van uit Amerika komt men de nieuwe schoone architectuur in Am sterdam of in sommige wijken van Den Haag bewonderen en bestudeeren: wat in Zeeland nieuw gebouwd wordt ont snapt dikwijls aan elke controle; kilo meters lange lintbebouwing beblind- doeken hier en daar ieder die de schoo ne Zeeuwsche vergezichten lief heeft. De Zeeuwen weten het veelal niet. Ze zijn onthutst en verwonderd als ge er hen op wijst en vaak begrijpen ze u dan; maar ook kunt ge wel eens op grofheid stuiten en zelfs ontdekt ge misschien wel eens berekeningen van niet geheel zuiveren aard Maar van die kleine photo uit Bier vliet bleek nog weer eens op nieuw die aardige harmonie van dit opgaande straatje, de twee torentjes, die van 't raadhuisje en die van de „beroemde" (dus: .veilige") kerk, die elkaar op zoo'n schoone manier beantwoorden: een eenheid vormen. Het is vreemd, iemand moet al heel grove ooren hebben wil hij niet pijnlijk gehinderd worden door een ontstemde viool of contrabas in een orkest, maar voor „oogen" harmonie, dus, óók: harts-geestes harmonie, schijnen niet zoovelen ontvankelijk te zijn. Over „burengerucht'wordt spoedig geklaagd, maar, als ge van „burenge rucht voor 't oog" zoudt spreken ziet men u verbaasd aan. En toch is dit zoo: grove schennis is „burenge rucht voor 't oo g." Misschien is het nog niet te laat. Er bestaat nog een „tweede instantie", er bestaat nog cassatie-mogelijkheid"* en cassatie-recht van dit, ons inziens, on rechtvaardige „vonnis". Er kan i n- w e n d i g verbouwd en gewijzigd worden. Het kleine Biervliet heeft zoo 'n groote ruimte en vooral, zoo veel groote kosten niet van noode. En we blijven hopen, dat het aan architectoni sche schoonheid toch zoo arme, West Zeeuwsch-VIaanderen dit trieste van dalisme gespaard zal blijven. Amo Nesciri." Omdat zij niet in bet gras wilde zlt- ten. Een 22-jarige jongeling uit St. Pietersleeuw was Zondag met zijn 24 jarige verloofde in het Ter Kameren bosch, te Brussel, gaan wandelen. Hij wilde met het meisje in het gras gaan zitten, doch deze weigerde omdat zeide zij, de grond vochtig was en zij haar kleeren niet wilde vuil maken, 's Avonds ontstond hierover te Ruys- broeck twist en de jongen ging zoo ve»/ dat hij een revolver trok en het meisje dood schoot. Daarna is hij zich op de spoorlijfn Brussel-Hal gaan leggen, waar hij door een trein aan stukken werd ge reden, Afnemende werkloosheid. De jong ste officieele cijfers van de werkloo- zensteunverleening, bij het departement van arbeid en sociale voorzorg ingeko men, wijzen op een verbetering van den algemeen en toestand in België. Telde men in Maart nog 373,961 werkloozen, in April was dit cijfer gevallen op 345,341. Zelfs indien rekening wordt ge houden met het feit dat ongeveer 8000 werklooze textielarbeiders uit Verviers thans als stakers worden beschouwd, bieden de laatste cijfers toch nog reden tot bevrediging. In de metaal-industrie alleen is 't aantal werkloozen met 6200 verminderd. Ook in de bouwvakken konden ongeveer 5800 werklooze arbei ders weer aan het werk worden ge steld. (N. R. C.) Twee luchtvaar ders verongelukt. Zondagmorgen steeg te Bitterfeld de sub-stratosfeerballon „Bartsch von Sig- feld" op, voor het doen van waarnemin gen. Den geheelen Zondag en ook Maandag hoorde of zag men niets meer van de ballon, tol Maandagavond be kend werd dat hij op Russisch gronden was. De ballon was twintig kilometer ten Oosten van het plaatsje Sebesj nabij de Lettisch-Russische grens, neerge stort. In de gondel vond men den ballonbe stuurder, Viktor Massuch, dood. Van den tweeden inzittende, dr. A. Schenck was aanvankelijk geen spoor te ontdek ken. Later heeft men zijn lijk echter in een bosch, op eenige kilometers afstand van de plaats van de ramp gevonden. Voor groote gezinnen. Maandag op „Moederdag'" heeft de minister van Binnenlandsche Zaken Frick in een radio-rede nogmaals het belang van groote families voor den staat uiteen gezet, Hij wees er op dat het geboorte cijfer dat nog in 1901: 36 per 1000 per jaar had bedragen, in 1933 tot 14.7 per duizend was gedaald, waarmee Duitsch- land het record voor het jaar in geboor te-beperking had gevestigd. De redding van Duitschland hangt volgens den minister niet ^lleen af van het enthousiasme van de mannelijke jeugd voor herleving van het vaderland maar in even sterke mate van den te rugkeer van de jonge meisjes tot het fa milieleven en den wensch naar het moederschap. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph teekent bij deze rede aan, dat volgens zijn meening de Duit- sche vrouw in het algemeen nog weinig overtuigd is van het nut van groote ge zinnen. Vele Duitsche vrouwen zeggen: Zoo dra Hitier, Roehm en Goering getrouwd zijn zullen wij ook eens aan een huis- ïouden met veel kinderen gaan denken. WEER EEN LABOUR-OVERW INNING Ondanks een mooie begrooting en belastingverlaging blijft het politiek ge tij de Engelsche regeering tegen. Maan dag heeft in het Londensche distfict Westham een tusschentijdsche verkie- ing plaats gehad, welke een klinkende overwinning voor de arbeiderspartij opleverde. De conservatieve afgevaar digde die voor dit district zitting had, is overleden. Thans is de labour-candi- daat gekozen met een meerderheid van plm. 3500 stemmen. Bij de vorige vei- tiezingen bedroeg de conservatieve meerderheid 5108 stemmen. kwaadaardige politiek, Het is Dins dag in Spanje op verschillende plaat sen weer tot bloedige botsingen en schietpartijen gekomen. Zoo ontston den te Daimiel botsingen tusschen poli tieke tegenstanders, doordat de gouver neur den geheelen tot de socialistische partij behoorende gemeenteraad had af- g'ezet. Om de orde te herstellen moest de politie van de vuurwapenen gebruik maken, waarbij drie betoogers werden gedood en vijf ernstig gewond. Te Barcelona hebben anarchisten drie roofovervallen op winkels gepleegd. Toen de politie de achtervolging inzette, werd zij door de anarchisten beschoten- Daarbij werden drie voorbijgangers, die met het geval niets te maken hadden, enstig gewond. Ook te Valencia trachtten de anar chisten een roofoverval te plegen. Zij werden hier echter door de politie ver rast en een hunner werd doodgeschoten. In Malaga werd eveneens een over val gepleegd. De daders konden hier evenwel ontsnappen. 9 (Ingez. Med.) Een jongeman levend begraven. Dezer dagen is een jongeman in de Bul- gaarsche stad Orhamie levend begraven. De jongeman had typhus en hiertegen werden hem in het ziekenhuis verschil lende inspuitingen toegediend. Het ge volg was echter, dat het geheele lichaam van den jongeman verstijfde en de be handelde geneesheeren meenden dat hij dood was. Het lijk werd overgebracht naar het doodenhuis van het gasthuis en op een steenen bank neergelegd. Den volgenden morgen vond men den jonge man echter uitgestrekt op den grond liggen. Niettemin werd de toelating tot de begrafenis gegeven. Enkele uren na de begrafenis kwamen eenige vrouwen langs het kerkhof en hoorden gekreun in het versche graf. Zij haalden onmiddellijk hulp en de doodkist werd weer opgegra ven en geopend. Toen men de kist opendeed zag men de jongeling liggen met verwrongen ge laatstrekken en samengebalde vuisten, waaruit kon worden opgemaakt, dat hij voor zijn dood vreeselijk geleden moet hebben. De redding was echter te laat gekomen en ditmaal was de jongeman werkelijk dood. Bij het bekend worden van dit nieuws maakte zich een groote verontwaardi ging meester van de bevolking en een groote menigte bestormde het zieken huis. De gendarmen moesten ingrijpen om te voorkomen dat de dokter, die den jongeman behandeld had, zou wor den gelyncht. De geneesheer ie echter uit zijn ambt ontzet en ter beschikking gesteld van het gerecht. Bijgeloof. Uit Alma (Transvaal) wordt gemeld, dat inboorlingen in het Waterberg Veld den laatsten tijd veel van droogte te lijden hebben. Men be sloot derhalve den Raad der Oudsten bijeen te roepen, teneinde uit te maken wie hiervan de schuld was. De Raad kwam tot de conclusie, dat de krokodil len de schuld zijn van de droogte. Een van de ouderlingen zeide: „De krokodil len moeten hun eieren beschermen te gen natworden en indien zij nu regen wolken zien naderen, steken zij hun staart op en de wind komt en blaast de wolken weg'. Wij moeten nu de eieren vinden en vernietigen." Den volgenden dag gingen de jonge mannen van den stam erop uit om kro kodillen-eieren te zoeken. Zij vonden 'n nest met 106 eieren en een groot aantal nesten met minder eieren. De eieren werden in plechtige optocht meege voerd en met veel ceremonieel ver brand. Of het hierna is gaan regenen, ver meldt het bericht jammer genoeg niet Twee slachtoffers van ontvoering te recht, Uit New-York wordt gemeld, dat de 6-jarig'e June Robles en de pe- troleummagnaat Gettle, die ontvoerd wa ren, thans zijn gevonden. Een brief, afkomstig van de ontvoer ders van het kind, leidde tot de opspo ring. De ouders hadden reeds geen hoop meer op het levend terugzien van hun dochtertje; er was voor haar geen los geld betaald. Het meisje was schrikba rend mager geworden. Beide slachtoffers zijn door de ont voerders bijna gelijktijdig, en zonder dat eenig losgeld uitbetaald was, vrijgelaten. De petroleummag'naat werd met twee van zijn ontvoerders aangetroffen in een huis van de bij Los Angeles gelegen plaats Glendale. Door een toeval was de politie er achter gekomen, dat Gettle zich wellicht in dit huis zou bevinden. De kleine June Robles vond men on geveer 15 km van Tuscon in een uitge graven hol. Het kind was uitgeput en verkeerde in ziekelijken toestand. Nader wordt nog g'emeld, dat de Kidnappers" zelf den gouverneur van den staat Arizona met een in Chicago verzonden luchtpostbrief medegedeeld hadden, dat de kleine op een afstand van slechts 150 passen ten noorden van een eenzamen landweg, in de omgeving van Tucson, verborgen was. Onmiddel lijk werden daarop door den gouverneur nasporingen in het werk gesteld, waar bij men inderdaad in een verborgen hol, dat slechts ongeveer twee meter lang, vijf en tachtig centimeter breed en een meter diep was, het kleine meisje vond. De voeten van het kind waren vastge bonden. Naast haar stond een kruik en lag eenig verdroogd brood en een paar sinaasappelen. Het kind was geheel be dekt met vuil en ongedierte en bleek zoo zwak te zijn, dat wanneer het niet spoedig zou zijn gevonden, het waar schijnlijk het leven erbij zou hebben ge laten, Een „kinderjaar", De Chineesche minister van opvoeding heeft een plan opgesteld om China te doen herleven door een „kinderjaar". Hij wil de kracht van China, dal ge leden heeft door overstroomingen, hon gersnood, bandieten, aanvallen van bui ten en den opium door een betere zui gelingenzorg versterken. Hij wil dit doen door cursussen in zui gelingenzorg te doen houden in alle scholen voor vrouwen in het land, het doen oprichten van tehuizen voor de kinderen van werkende vrouwen, het in voeren van eugenetische maatregelen, zoodat alleen gezonde kinderen, zoowel lichamelijk als geestelijk geboren wor den en het doen gewennen van jonge kinderen aan ontberingen door een groo te plaats in te ruimen aan gymnastiek op lagere scholen. Tenslotte zal de regeering hulp ver- leenen bij de voeding, kleeding en huis vesting van de kinderen der armen. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort 1 MIDDELBURGS STADSSCHOON. Naar aanleiding van het ingezonden antwoord van den heer Van Loo betref fende de bebouwing van het terrein aan de Bleek het volgende: Ondernemingen als deze hebben na tuurlijk verscheidene aspecten. Volko men eens ben ik het met den heer Van I oo, dat deze bebouwing uit econo misch oogpunt van het standpunt der (toevallige) eigenaar, en ook voor de werkloosheidsbestrijding zooals vanzelf preekt, is toe te ju'chen. Deze (bijna geheel particuliere) voordeelen zullen zelfs wel opwegen tegen de (algemeene) nadeelen van het verlies van dit mooie stadshoekje. Maar is dit al noodig, doe het dan toch minstens zeer piëteitvol, in het kader van het bestaande mooie, en vernietig niet eerst grondig wat in zooveel jaren is gegroeid, maak er niet eerst een woestijn, een pannekoek van. Wat een uitstekend voorbeeld van re- centen datum is er niet aan het Bolwerk: het consultatiebureau van arch. Jansen. Bij dit prachtige gebouwtje is de om geving zooveel mogelijk gespaard, daar is met zorg en piëteit een mooi geheel bereikt tusschen bestaand en nieuw. We zullen hopen, dat de heer Van Loo het er even mooi afbrengt, maar de eerste stap is in ieder geval niet gelukkig' ge weest. Tenslotte geloof ik niet, dat het toe zicht van de overheid zonder goed functioneerende schoonheidscommissie in staat is het leelijke te keeren, ge tuige juist verschillende der in de laat ste jaren gebouwde huizen. Om een voorbeeld te noemen: het totaal bedor ven stadsbeeld van het station af -naar den Blauwen Dijk, Een dergelijke op gaaf, het bouwen van ruime woonhuizen aan een kade is door zooveel voorgan gers van den ontwerper op zoo prach tige wijze opgelost in Middelburg. Had hij hen geëvenaard in eigentijdsche vor men! Nu is het maar een rommelig en onbenullig gedoe geworden. Jacques van Veisen. [Met veel van wat de inzender schrijft, kunnen wij accoord gaan. Met name hét vernietigen van een grooten tuin, welke generaties van noode had om te worden tot wat hij was, beschouwen wij met hem als grenzend aan vandalisme; in zulk een geval behoort de bouwer of verkavelaar geen enkele struik of boom meer te rooien dan onontkoombaar noodzakelijk is. Dat is niet alleen een eisch van pië teit, maar ook in het belang van de toe komstige bewoners der te bouwen hui zen. Voor 't overige: het dubbele woon huis dat er aan den Zuidsingel bijge bouwd zal worden is van een vrij pre- tentielooze architectuur, dat dien toch al niet overmatig imponeerenden plein- wand zal ontsieren noch ophalen. De huisjes in de Bleek zijn volstrekt con ventioneel doch niet wanstaltig, en zij zullen daar, wanneer de andere ontwor pen verbeteringen zijn aangebracht (verbreede toegangsweg etc.) zeker niet misstaan. Dat de Blauwe Dijk geen ver- rukkelijk-mooien aanblik oplevert, zijn we met den inzender eens; de com plexen zijn elk op zichzelf misschien draaglijk maar het geheel is verre van indrukwekkend. Zoolang er nog boo- men stonden, merkte je dat zoo niet. Inzenders hoofdvraag: om piëteit en om gevoel voor Middelburgs schoonheid en sfeer, onderstrepen wij gaarne en volledig mits men zich voor overdre ven aesthetiseeren hoedt! Red.]. Goes 15 Mei. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Veiling van: Appels: Goud Reinette 40; Reinette Tulpa 13; IJziken 1314; Zoete Bellefleur 16; Pomme d'Oranje lie soort 8; Peren: St. Remy 21; Diversen: Aardbeien 33—83; Asperges 34; Postelein 1215; Spina zie 610 per 100 kg; Wortelen 510; Radijs 1.401.80; Rabarber 0.903.70; Selderij 1.60; Bloemen: Anjelieren 6; Seringen 4; Rozen 7; Narcissen 24; per 100 bos; Spirea's 2931; Worten- sia's 3559; Azalea's 911; per 100 pot; Asterplanten 0.150.17; Madelief jes 0.500.80; Violenplanten 0.500.80; Kropsla 1.603.90; idem He soort 0.60 1.20; Bloemkool 9—16; idem lie soort 410; Koolplanten 0.150.17; Kom kommers 810; Kipeieren 1>70ly80; Ganseieren 4.104.90; per 100 stuks. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 8