MAGGIsbouillon Adverienilln. Rijks Hoogere Burgerschool Extra aanbieding MARKTBERICHTEN. BUITENLAND. INTERNATIONAAL. BELGIE. DUITSCHLAND. PORTUGAL. PALESTINA. VEREENIGDE STATEN. Jot Oefening en Uitspanning" De repetities zijn geëindigd Hervatting September a.s. Huis op ft Zand en Huisraad te Goes. Baldcostuunras Interlock Slipovers Polohemden Flanellen „AMERIKAAN" Oceaanvlucht naar Rome. Hun vliegtuig „Leonardo da Vinci" genaamd, heeii voor 40 uren brandstof aan boord. Het is de vraag of zij daarmede Rome zul len bereiken, want toen zij ter hoogte van New Foundland waren, geraakten zij in een dichten mist, terwijl er een krachtige Oosten wind woei. NIEUWE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. Mantsjoerijsch schip door Russi sche batterij beschoten. In het Verre Oosten is opeens weer een zeer deladen atmosfeer ontstaan in verband met het feit, dat een Russische batterij een Mantsjoerijsch passagiers schip n de monding' van den Amoer heeft beschoten. Daarbij moet een Ja- pansch officier gedood of gewond zijn. Wat de reden tot de beschieting is geweest, wordt niet gemeld. Maar in elk geval heeft ze de zoo kwetsbare betrek, kingen tusschen Japan en Rusland plot seling weer erg' gespannen gemaakt. Men moei maar hopen, dat het geval op een „vergissing" berust en bijgelegd zal kun nen worden, STAATSLOTERIJ. {Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: ƒ1000: 1939, 11256. 400: 5355, 7715, 11866, 16253, 18879. 200: 426, 1303, 5904, 9227, 10895, 15965, 16391, 17547, 20813. 100: 530, 1854, 11537, 12748, 13936, 17642. ONTWAPENING OF WAPENINGSWEDLOOP Een artikel van Mussolini. Mussolini, de Italiaansche dictator, publiceert in een Duitsch blad, de „Berliner BoersenZeitung" een arti kel, waarin hij uiteenzet, dat er nog maar één middel is, om een wapenings- wedioop té voorkomen, n.l. aanneming van ibet „Italiaansche plan", dat aan Duitschland een zekere herbewapening wil toestaan en de andere landen hun oorlogsuitrusting voorloopig laten be houden. Niemand kan Duitschland ver hinderen zich weer een grooter leger en een grootere vloot aan te schaffen, zegt hij verder, want daartoe zou maar één middel bestaan: de preventieve oorlog! Frankrijk weet echter, dat het in geval van een preventieven oorlog niet op de solidariteit zou kunnen re kenen, die het in den laatsten oorlog geholpen heeft, toen de strategische overwinning aan de Marne door de neu- traliteitsverklaring van Italië mogelijk gemaakt is. Terwijl reeds de bezetting van het Roergebied tot hardnekkigen passieven tegenstand leidde, zou waar schijnlijk op het oogenblik een bezet ting van Duitsch gebied op zulk een krachtig'en tegenstand stuiten dat de preventieve oorlog spoedig in een. wer- kelijken oorlog zou veranderen, die vermoedelijk zeer lang zou duren en ontelbare offers aan mannen en kapi taal zou eischen. Ik geloof, aldus de Duce dat een door Hitier geleid Duitschland heftigen tegenstand zou bieden tegen elk militair optreden van Frankrijk. Op den dag waarop de gedelegeerden ter ontwapeningsconferentie zouden verklaren, dat ontwapening een mooie maar gevaarlijke utopie is, zal de Vol kenbond alle beteekenis verloren heb ben. Zijn politiek, die blijkbaar een statenblok Verhinderen wil, zou vervan gen worden door de voor-oorlogspoH- tiek en ten slotte zal dan zijne Majesteit het kanon weer spreken. Ik schrijf deze woorden niet zonder diepe bezorgdheid. Een ontwapenings conventie zou de wereld een periode van stabiliteit gegeven hebben. Misluk king van de conferentie opent de deur voor onzekerheid. Wellicht is Engeland bereid zijn laatste kaart uit te spelen, n.l. door zijn macht en zijn prestige in te zetten. De wereld wacht daarop sin c> weken en in het bijzonder nu, een tijdstip waarop het niet om het eind van r, abinetscoalities gaat maar om "t leven van millioenen en om het lot van Europa. OORLOG EN WAPENFABRICAGE. De Volkeribondscommissie van vijf le den. die in Zuid-Amerika is geweest om zoo mogelijk een einde te maken' aan den oörlog tusschen Bolivia en Pa raguay (wat haar niet gelukte) heetft aan den Raad van den Volkenbond een rapport uitgebracht, waarin zij het mee- doogenlooze karakter, 't welk deze oor log' n de wildernis heeft, schildert en uiting geeft aan de vrees dat de bloe dige strijd nog zeer geruimen tijd zal du ren. Bolivia toch verwacht, dat zijn klei nere tegenstander uitgeput zal raken en araguay hoopt op een beslissende over winning te velde. De commissie verwacht noch het een noch het ander en wijt èn het bloedige karakter en den langen duur aan de wapenleveringien, zoowel door Ameri kaansche als Europeesche landen, aan de oorlogvoerende partijen. Zij is in hoo- ge mate verrast over het moderne krijgs tuig, waarover zoowel Bolivia als Para guay beschikken en dat is vervaardigd in de bekendste wapenfabrieken ter wereld. Naar aanleiding van dit rapport is er in Engeland groote verontwaardiging ontstaan. Verscheiden bladen kapittelen de Engelsche regeering, dat zij niets doet tegen het feit, dat ook uit Enge land groote wapenvoorraden aan de vechtende Zuid-Amerikaansche landen zijn geleverd. De libérale „Manchester Guardian" spreekt van een „afzichtelij ken handel", waaraan op staanden voet een einde moet komen. Het blad heeft groot gelijk, dunkt ons. De Koninklijke villa te Knocke-Zou- te. De correspondent der „N. R. C." te Brussel meldt: De villa, voor de Ko ninklijke familie gebouwd te Knocke- Zoute, op enkele pasen van het voor malige „Zwin", dicht bij de Nederlancl- sche grens, is thans bijna klaar en Zal binnen enkele weken door Koningin Astrid en hare kinderen worden be trokken. !n de onmiddellijke nabijheid van de nieuwe villa bevindt zich een dennenbosch van 6 ha. Langs den nog open zijnden kant worden nu ook den nen geplant, zoodat het zomerverblijf van het Belgische koningspaar weldra geheel iri het groen verscholen zal lig gen. Zooals reeds vroeger gemeld, is de villa gebouwd in den eenvoudigen, maar zeer smaakvollen stijl van de streek. Het is een echte, moderne W.- Vlaamsche hoeve, die ook, wat de bin- nenvers'ering betreft, van veel goeden smaak getuigt. In de eetkamer is een hooge Vlaamsche haard geplaatst. Er is vooral gezorgd voor ruimte, lucht en licht. Het lijk van den verongelukten waar nemer opgeviSchi. In de Noordzee, ter hoogte van Wenduine hebben Oost- endsche granalenvisschers in hun net 't lijk opgehaald van den sergeant-waarne mer Dumeunier, die eenige dag'en gele den bij een schietoefening van de Bel gische luchtdoel-artillerie uit zijn vlieg tuig in zee is gestort en verdronken- Ge constateerd is, dat het lijk van den ver ongelukten vlieger een gapende wonde droeg aan den schedel. Men kon even wel nog niet uitmaken of Dumeunier door een granaatscherf werd getroffen of od andere wijze den dood heeft ge vonden, voordat hij in de golven te rechtkwam. Vele menschen werden door de groo te hagelsteenen gewond en duizenden schapen zijn gedood. Overstroomingsramp. Duitschland. De behandeling van de Joden. De rede van Goebbels in het Sport-Paleis te Berlijn heeft reeds haar eerste vruch ten afgeworpen. De „Angriff" meldt dat een jonge Joodsche bankemployé, Was- sermann genaamd, die eenige onbeschei den opmerkingen over Goebbels ge maakt had, gearresteerd is en „nu in het concentratiekamp van Oraniënburg ge legenheid zal krijgen om* te overwegen hoe hij zich voortaan als „gast" in het nieuwe Duitschland te gedragen zal hebben". Hetzelfde blad geeft eenig advies aan zijn lezers hoe zij met Joden moeten spreken als iets zoo onprettigs noodig mocht zijn. Als een Jood in een of ander ge sprek arrogante opmerkingen mocht ma ken, dan moet men hem antwoorden: „Vergist u zich niet, waarde heer? U bent nog niet naar Palestina vertrok ken", of een dergelijke zinswending, waaruit in elk geval duidelijk blijkt, dat de Jood in Duitschland niet thuis hoort. Rampspoedige brand. In de ge meente Poppenroth brak in een schuur een groote brand uit, die zich, aange wakkerd door den feilen wind, met groote snelheid uitbreidde en een heele rij huizen aantastte. Het blusschingswerk was door gebrek aan water zoo goed als onmogelijk en pas toen de brandweren uit de omliggende plaatsen met motor spuiten arriveerden, slaagde men erin, den brand tot staan te brengen. Zestien woonhuizen en 22 schuren werden een prooi der vlammen. Door den brand zijn meer dan 100 be woners dakloos geworden. Velen hunner werden door neerstortend gesteente en houtwerk gewond, zoodat de genees kundige dienst in dertig gevallen hulp moest verleenen. Geheimzinnige moorden. Een be woner van Luenen-Horstmar in Westfa len, vond, toen hij Zondagmorgen zijn koeien naar de weide dreef, het lijk van een man. Korten tijd later vond een andere voetganger, ongeveer een kilometer verder 'n ander mannenlijk. Beide lij ken toonden schotwonden. De bewo ners van de omgeving hadden 's nachts schoten gehoord. Een der dooden is de S.A.-man Tess- mer en de ander een oud-lid der K.P.D. Karl Froelich. Officieel geeft men van het geval de lezing dat de S.A.-man Froelich zou zijn neergeschoten waarna de oud-commu nist zelfmoord zou hebben gepleegd. Boos weer. Ruim 2000 boeren op hellingen van de Serra da Estrella zijn dakloos geworden, als gevolg van een hevigen storm, gepaard gaande met re gen en hagel. - De oude stad Tiberias, aan het tóeer van Gaiiiea, is j de laatste dagen door geweldige regens zwaar geteisterd. Ernstige overstroo mingen hebben in de stad verwoestin gen aangericht. Uit de ingestore huizen zijn tot nog toe 21 lijken geborgen. Kr worden nog vele personen vermist. De ontvoering van den olie-magnaat Gettle. Nog steeds bevindt zich de ontvoerde olie-magnaat Gettle in han den der bandieten. Een poging van den vertegenwoordiger der familie Gettle, om zich in verbinding te stellen met de ontvoerders is onder- opzienbarende om standigheden mislukt. Toen bedoelde vertegenwoordiger, na verscheidene, blijkbaar uit het kamp der ontvoerders afkomstige brieven te hebben ontvangen, welke de noodige aanwijzingen bevatten betreffende de betaling van den losprijs, op de aange geven plek was aangekomen, bemerkte hij dat een aantal auto's daar manoeu vreerde en hem poogde te omsingelen. In de overtuiging, dat de inzittenden dier auto's niet de ontvoerders, doch andere bandieten waren, die hem den losprijs wilden afhandig maken, schoot de afgezant der Gettle's op de auto's. Het vuur werd onmiddellijk beant woord, maar de onderhandelaar wist toch, ofsclioon de bandieten hem van alle kanten achtervolgden, te ontkomen. De politie heeft onmiddellijk het ge- heele gebied afgezet en twee verdachte individuën aangehouden. Zooals men weet eischen de ontvoer ders een losgeld van 75.000 dollar. Tegen de menschenroovers, De Amerikaansche minister van justitie, Cumming's, heeft zich oer radio tot het publiek gewend met het verzoek nu toch eindelijk eens op te houden met het als held te beschouwen van de mis dadigers. Mede daardoor heeft de om vang van de misdaad in de Ver. Staten zulk een omvang kunnen aannemen. Er zal een strijdkas gevormd worden, van 2)4 a 3 millioen dollar, waaruit de Ame rikaansche regeering zal kunnen putten voor haar geheimen speurdersdienst, die met kracht tegen de menschenroovers moet optreden. Het beheer over deze som zal berusten bij het departement van justitie te Washington. Het schijnt in de bedoeling te liggen, de Amerikaan sche geheime politie uit te breiden met 270 personen, terwijl aan dat corps de beschikking zal worden gegeven over 20 gepantserde auto's, 200 snelle auto's, machinegeweren en voor kogels on doordringbare vesten. Hoe noodig de versterking van de Amerikaansche politie is, blijkt wel uit het feit, dat te Tucson in den staat Ari zona een misdadigersbende de ontvoe ring van een hooggeplaatst regeerings- persoon, Lewis Douglas, en een vrouwe lijk lid van het Huis van Afgevaardig den, mej, Isb, Greenway, had ontwor pen. Een gedetineerde in de strafgevan genis van den staal Nieuw Mexico heeft het plan verraden. Toen het eerste plan onuitvoerbaar bleek, vergenoegden zich de misdadigers zich met de ontvoering van de kleindochter van een rijken vee boer, June Robles, die zich nog in hun handen bevindt. De politie heeft verder geen maatregelen tegen hen genomen, aangezien zij -af wil wachten tot het meisje, na betaling van een losgeld, te rug is- 465 STEN STAATSLOTERIJ, 5 de klasse lsten lijst. Trekking van Maandag' 14 Mei. Prijzen van. volgende prijzen: 1000 5299 6197 8124 15538 400 15901 200 18811 100 2362 3981 4766 5139 5622 5714 5828 9561 13250 16529 20872 PRIJZEN VAN f 10. 6723 6731 12620 12629 12691 20053 Nieten. 1039 2805 2851 2900 6652 6654 6693 6716 12612 12660 12668 17969 20020 20075 20083 20096 Goes 15 Mei- Op de veemarkt wa ren 58 biggen aangevoerd. V. P. Z. aanvoer 21.468 eieren: Kip eieren f 1.70; eendeieren f 2.40; gans eieren f 4; kalkoeneieren f 4.70; room boter 80 c., boerenboter 65 c., winkel prijs 75 c., kipeieren 1.50, winkelprijs f 2.50; ganzeneieren 6 c. per stuk Rotterdam, 15 Mei. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 231 paarden, 6 veulens, 1057 magere runderen, 773 vette runderen, 350 vet te- en 129 graskalveren, 1405 nuchtere kalveren, 142 schapen en lammeren, 8 varkens, 14 biggen, 33 bokken of gei ten. Prijzen voor: vette koeien: le kw. 58 62, 2e kw. 5256, 3e kw. 4044; os sen: le kw, 5254, 2e kw. 4648, 7(2 kw. 4044; stieren: le kw. 5254, 2e kw. 46-48, 3e kw. 4042; kalveren: le kw. 7080, 2e kw. 5060, 3e kw. 3545; schapen: le kw. 42, 37, 32; lam meren: 44, 39, 33. Prijzen voor: melkkoeien: 250, 200, 150; kalfkoeien: 255, 205, 155; stieren: 250, 190, 140; pinken: 95, 70, 50; gras kalveren: 80, 50, SC; vaarzen: 130, 105, 85; werkpaarden: 110, 130, SO; slacht- paarden: 140, 105, S0; hitten: 95, 75, 60; nuchtere kalveren: 7.50, 5, 4; fokkal- veren: 20, 14, 10; biggen: 86, Eieren. Rotterdamsche veiling: Aangevoerd 240.000 stuks. Prijzen voor Kipeieren: 1.652.80; Eendeieren: 3.75—3.70. Heden overleed, na een ge duldig gedragen lijden, onze geliefde Zuster, LEINTJE CIJSOUW, Wed, A, Geschiere, in den ouderdom van 64 jaar en bijna 9 maanden. De Heere, die geen reken schap geeft van Zijn hande len, doe ons in Zijnen Heili gen wil berusten. Namens de familie, J. CIJSOUW. Westkapelle, 15 Mei 1934. Sinaaswafels, i pd18 cent Ananasbabbels, Calé Noir- biscuits, 2 ons 15 cent Nougatbatons Vanille Nootjes, 2 ons 17 cent Zangvereeniging Middelburg. Al mijn klanten raad ik aan: Poetst koper en nikkel met SI-SÖ koperpoets, de goede, niet bijtende. In bussen van 12)4 en 25 cent. L. TISSINK, Vlissingsche straat 55, Middelburg. te veilen, 18 Mei 1934. Notaris Mr. P. LOEFF. (Afdeeling A en B) De aangifte van nieuwe leerlingen kan schrifttelijk ge schieden door Ouders of Voogden tot 16 Juni en mondeling op 8 en 12 Juni van 911 uur. De Directeur, Ir. C. A. DE LOOZE. nieuwste modellen Tweka en andere □j broekjes en hemdjes p' pracht kwaliteit voor Heerer, Jongens in nieuwste dessins en de met lange en korte mouw, voor Heeren, Jongens en Meisjes 5 jeans en kamgaren Jongens broekjes VERKOOPHUIS MIDDELBURG I I GEVRAAGD @@si gemeubileerde Zitkamer, een Slaapkamer met eigen gemakken (dus badk. en W.C.), met volledig pension, voor de zomermaanden (vanaf 20 Mei tot en met 15 September), in de omstreken van Domburg, lliefst zoo dicht mogelijk aan zee. Brieven met volledige inlichtin gen, vooral prijs, aan het Bureau van dit Blad onder M 1662. De Notaris J. L. VAN DER HARST te Middelburg, is voorne mens om op Donderdag 17 Mei 1934, 's avonds om 8 uur, in „Mercurius" aan de Koepoortstraat, publiek te verkoopen 1. Een Huis met Erf en Tuin, aan den Seisweg R nummer 167a te Middelburg, groot 1 Are 63 centiaren. 2. Een Huis en Erf met Tuin, aan de Leliestraat S nummer 149f, te Middelburg, groot 1 Are 26 centiaren. Bezichtiging daags vóór en op den verkoopdag van 1012 en van 2—4 uur, op vertoon van een be wijs van toegang met inlichtingen, verkrijgbaar ten kantore van ge noemden Notaris, Lange Noord straat L 112. FABRIEK VAN MAGGI'S VOEDING*- HHH MIDDELEN TE AMSTERDAM !IÜ2. MAGGI MAAKT HET U GEMAKKELUK Ion kunt maken, en smaak. want zij toch le vert het Maggi's Bouillonblokje, waarvan U in een oogenblik een krachtigen bouil- ongeëvenaard- in kwaliteit

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3