RECHTSZAKEN. BUITENLAND. AGENDA, 1 Hooger Beroep. FRANKRIJK. VLIEGTUIG IN HET KANAAL GESTORT. De zes inzittenden omgekomen. Zoo zijn onze manieren. Woensdag middag zou mevrouw Caillaux, de vrouw van den radicalen politicus 'n oud-mi- nister, een lezing over den schilder Van Dijck houden in de Louverschool te Pa rijs. Toen zij op het podium verscheen, barstte er in de zaal, die door onge veer 150 menschen werd gevuld, een hevig tumult los, dat door een twintig „camelots du roi", aanhangers van de royalistische groep der Action Francai- se, /werd veroorzaakt. i„'Mooirdenares" werd er geschreeuwd en een vrouw riep: „uw plaats is niet hier, maar in de Santé-gevangenis." Mannen en vrouwen stormden naar het tooneeltje, waarop mevrouw Caillaux stond en in de zaal aanwezige politie moest haar ontzetten. Zij liep enkele schrammen op. De zaal werd ontruimd, waarbij twee jonge man nen in hechtenis werden genomen en na korten tijd verscheen de oud-minister Cajlaux om zijn vrouw ,naar huis te brengen. Het entrée-geld werd aan de menschen, die de lezing hadden willen bijwonen, teruggegeven." DUITSCHLAND, ACHTERUITGANG VAN DEN HANDEL. 0. 0. 0i 0. 0. Oi 0, 0, 0, o. ASTROLOGIE OF STERREWICHELARIJ. HONGARIJE. Een partijtje biljart. Tijdens een partij biljart, bij een vriend van den heer Lazle, te Boedapest in Hongarije, werd een ivoren bal, tengevolge van 'n forschen stoot, in het raam van een villa, welke aan den anderen kant van de straat is gebouwd, geslingerd. Een Siameesche kat wierp bij het verschrik ken een alcoholcomfoor in de villa omver met het gevolg, dat een tapijt vuur vatte. IERLAND. Een begrooting, die klinkt als een klok. De Iersche Minister van Finan ciën heeft in de Dail de begrooting in gediend, die met een verrassend batig saldo van bijna 114 miljoen sloot, zoodat de inkomstenbelasting met 6 stuivers kon worden verlaagd en van 5 shilling op 4 14 gebracht. De rechten op thee OOSTENRIJK. BOMMEN. VEREENIGDE STATEN. Rassenplagerij. Het Huis van Af gevaardigden te Washington (de Ame- rikaansche „Tweede Kamer") heeft een restaurant-. Er is nu een wetsontwerp in behandeling om dat instituut af te schaffen en den inventaris te verkoo- pen. Dit voorstel is een uitvloeisel van een moeilijkheid. Een der leden van het Huis is n.l. een neger, Oscar de Priest, en nu was het de praktijk van dit res taurant dat er ook andere negers kwa men. Dezen worden sinds kort niet meer bediend door de kellners omdat zij neger zijri. Dit liet de Priest niet op zich zitten; hij bracht het geval ter sprake in het Huis en wist gedaan te krijgen dat er een commissie werd be noemd, om de zaak te onderzoeken en advies uit te brengen. Dit voorstel werd aangenomen; bij het debat er over, gaf de Priest zoo duidelijk mogelijk te ver staan dat hij voor het recht van negers om van deze openbare eetzaal van het Huis gebruik te maken, zou vechten tot het eind. Hierop werd door de leden van het Huis die de negers willen we ren, iets gevonden. Er kwam een Bord in de zaal waarop te lezen stond: „Al leen voor leden." De kwestie is dus eigenlijk niet in de eerste plaats of het LEe N CIGARET OP TWEE Zï CENT STUKKEN MIDDELBURG. BIOSCOPEN. VUSSIMGEN. «0ES. Vrijdag, Ï1 Mei. Concert' „Euphonia'1* Groote Markt 8 uur. Z S r 'd a g 12 en Z 'd a 13 Mei. Feestelijk concours ter, 'gelegenheid 85-jarig bestaart Handboogschutters Ver. „üacoba van Beijeren." 5n \et gebouw, doch hetgeen zij geha vend hadden is ruim vergoed- De armen ontvingen, voor derving der collecte f 500. Opnieuw rezen moeilijkheden in de vorige eeuw om het groote oude gebouw te onderhouden, tot in 1853, op voor dracht van de Algemeene Synode der Ned. Herv- Kerk door het Pijk voor her stelling f 4750 werd toegestaan, terwijl het fonds voor noodlijdende kerken en personen een bedrag van f 237 e- schikbaar stelde met uitzicht op de som voor het volgende jaar. In 1854 werd weer een gelijk bedrag toegestaan zoodat men toen de beschikking had over f 9500. Het bedrag bleek echter voor geheel herstel niet voldoende en daar men vast overtuigd was,! dat het onderhoud in de toekomst voor zulk een arme gemeente als Arnemuiden niet te dragen was, be sloot men tot slooping en herbouwing van de tegenwoordige kerk. De minister .van Waterstaat brengt ter kennis dat aan G. Eckhardt te Kruiningen de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd, ingevolge vonnis van het kantongerecht te Middelburg, gedurende een termijn van drie maanden, ingegaan 26 April hl. A- N. K., 24 j„ vrachtrijder te 's H e e r Arendskerke heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet op 9 Mrt. 1934 te Wolphaarts- dijk is veroordeeld tot 40 of 20 dagen hechtenis. Idem D. W., 26 j„ voermansknecht te Middelburg tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waar bij hij is veroordeeld tot 25 of 10 da gen, wegens een dier arbeid doen ver richten, welke kenlijk zijn krachten te boven gaat. Idem A. M. B„. 20 j-, werkman te V rouwepolder tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij hij wegens overtreding van de Jachtwet is veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. De Ambtenaaar van het O.M, is eveneens in hooger beroep gegaan. Een gevaarlijke „weldoenster." Een zonderlinge zaak is te Lyon het voorwerp van vele gesprekken. Het betreft een geschiedenis van kwakzal verij, waarbij een zoogenaamde won- derdoenster betrokken is. In deze streek schijnt men nog veel geloof te hechten aan de bovennatuurlijke kracht van sommige vrouwen. Op 1 April werd het kindje van de echtgenoote Poncet, dat 14 maanden oud was, ziek en de ouders raadpleeg den. mevr. X., die een zekere faam ge niet en die den raad gaf het kind hut ten te dragen. Zijn toestand verergerde en toen moest het kind binnen gehou den worden. Het stierf weldra en de moeder, die geloofde dat zij een schuld en boete moest betalen, begon met ko kende voetbaden te nemen, waardoor haar kindje opnieuw moest levend wor den. Osk haar zuster, mevr. Ereydier begon deel te nemen aan zekere prak tijken, maar beide vrouwen die volko men onder den invloed van mevr. X. stonden, geraakten er zoo erg aan toe, dat de eerste in het hospitaal terecht kwam, waar zij overleed, en haar zuster teekens van zinsverbijstering gaf, en eveneens in het hospitaal verpleegd wordt. Beide gezinnen geloofden in de won derkracht Van mevr. X., omdat zij zoo genaamd een paar familieleden van pijn in de leden en het hoofd genezen had. Daar er geen klachten tegen mevr. X. werd ingediend bleef deze zaak tot dusver zonder gevolg. Het Fransche verkeersvliegtuig F- AMHP, dat Woensdag om 11.15 van Le Bourget (Parijs) naar Croydon (Londen) vertrokken was, is ter hoogte van Bou logne in het Kanaal gevallen en veron gelukt. Aan boprd bevonden zich zes personen, de bestuurder, een marconist, een hofmeester en drie passagiers, van wie er twee Franschen waren en een Zwitser. Men neemt aan, dat zij om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig heeft omstreeks het middaguur noodsignalen uitgezonden, die door het vliegveld Croydon zijn gehoord. Men denkt dat 't toestel in dikken mist is geraakt. Na meer dan vier uur op zee gezocht te hebben op de plaats waar eerder op den dag door een vliegtuig het wrak ge zien was van het vermiste Fransche ver keersvliegtuig, zijn de reddingbooten van Dungeness en Dover onverrichter- zake naar hun 'standplaatsen terugge keerd. Ruim twintig jaar geleden, in Maart 1°14, heeft mevrouw Caillaux den toen- maligen hoofd-redacteur van de „Figa ro", Calmette, doodgeschoten. Calmette voerde toen een dag aan dag voortge zette meedoogenlooze campagne tegen Caillaux, die in dien tijd minister was in het kabinet Doumergue en het hoofd van de radicale partij. In deze campagne werden de meest intieme dingen uit Caillaux's persoonlijke leven, ook de verhouding tot zijn vrouw, als strijdmid delen gebruikt. Helaas is dit in Fransche persveldtochten meermalen het geval. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph schrijft: De Duitsche zakenman staat voor een raadsel. Fn officieele nazi-kringen vertelt men hem dat de herleving aan den gang is en men wijst ten bewijze op de vermindering Ongeregelde opstellen over ongewone onderwerpen, opvallende ontdekkingen of opmerkenswaardige onderzoekingen. I. De sterrewichelarij begint, naar 't schijnt, met verrassende snelheid uit 't duister der eeuwen in het daglicht te reden, en zij begint al verwonderlijk dicht te naderen tot het punt, waarop men haar desgewenscht zou kunnen gaan beoefenen, zelfs onverbloemd zich aanhanger van haar leerstellingen zou kunnen verklaren, zonder voor een warhoofdigen dwaas te worden aange zien. Dat bewijst wel dr. De Jongs ge citeerde lezing", het werk van mr. Van Kossem, en het feit, dat de astrologie als een der methoden ter bepaling van den aanleg en het karakter van een proefpersoon officieel is ingevoerd in f. le. Cfrecht gevestigde «Nederlandsche stichting' voor psychotechniek, waar zij door dr. T. Kuiper en jhr. drs. D. J. van Lennep, directeuren dezer stich ting, naast andere methoden doodnuch- ter bedreven wordt. Merkwaardigerwijze zijn deze psy- chotechnici langs den weg der ervaring en ondervinding, niet op grond van een 1 reeds aanwezig inzicht in den samen-j hang der dingen, tot de astrologie ge komen. Dr. Kuiper althans vertelde dit in een interview, hetwelk hij met een redacteur van de „Telegraaf" had, aldus: „Wij hadden twee jongens van een. middelbare school gekeurd. Nu zond hun oom hun geboorte-uur op aan dr. A. F. Thierens astroloog te Zand- voort. Die maakte van de jongens een horoscoop-beschrijving, welke naar ons werd doorgezonden. Zoowel wat de ka rakterologische beschrijving als wat het aangeven van de studierichting betreft kwam de horoscoop-beschrijving o p zooveel punten overeen met het i e s u 1 t a aj t var ons onderzoek, dat wij zagen, dat er verband moest bestaan tusschen den stand van de hemellicha men op het oogenblik van iemands ge boorte en zijn karakter. Wiji hebben toen gedurende drie jaar van alle personen, welke we psycho technisch onderzochten, het geboorte uur gevraagd en de gegevens van den horoscoop vergeleken met die van ons onderzoek." Op een vraag van den interviewer, of deze sterrenrichalerij toch eigenlijk „niet te ver ging'", antwoordde dr. Kui per: „Het staat er zoo voor, dat i I den moed niet zou heb ben om dit element niet bij het beoordeelen van den persoon in aan merking te nemen!" Men kan nu wel, zooals de „Tele graaf" in een snorkend slotartikel doet, De heer Thierens is oud zee-offi cier en een vooraanstaand theoreticus op het gebied der Nederlandsche astro logie. Red. Midd. Crt. van het aantal ingeschreven werkloo- zen, maar een groot zakenman met wien ik den algemeenen toestand van handel en industrie besprak, zeide mij: Duitsch- land's oeconomische positie kan door j één woord gekenschetst worden, maar ongelukkigerwijze is het een woord dat u niet kunt laten drukken. Mijn eigen waarnemingen zijn daar- mee in overeenstemming. De uitvoer blijft afnemen en de. twee hoofdoorza ken hiervan zijn, dat Duitsche goederen te duur zijn wegens de positie op de wisselmarkt en dat de oeconomische boycott Duitschland afzetgebieden heeft doen verliezen, in sommige gevallen waarschijnlijk voor altijd. Met dalende uitvoercijfers en stijgen de voorraden is de z.g. herleving slechts kunstmatig. Fabrikanten moeten blijven produceeren om hun arbeiders aan den gang te houden en ontslagen zijn niet geoorloofd zonder officieele toestem ming. Een firma die door overmaat van productie haar fabrieken één week sloot, heeft haar arbeiders, omdat zij toch loon moest uitkeeren, een week naar Beieren op vacantie gezonden. Zooiets wordt dan door de Nazi-pro- palgandadienst uitgebazuind als een „prachtig voorbeeld van de kameraad schap tusschen werkgevers en werkne mers". De gemiddelde loonstandaard blijft dalen en het aantal werkuren blijft toenemen en de index van het levens onderhoud op den basis van 100 in 1913 '14 is weer gestegen van 117 in Janu ari 1933 tot 120 in Maart j.l. Sinds begin 1933 is de productie in bedrijven, die van staatswege gesubsidi eerd worden, met 94 procent gestegen, in de andere bedrijven daarentegen slechts met 17 procent. Hieruit blijkt het kunstmatige element in de z.g. herleving wel het duidelijkst, De twee biljartspelers sprongen da delijk toe en doofden de vlammen. Op dit oogenblik trad een oude dame in de kamer en de twee manspersonen ziende, viel zij in bezwijming en gaf weldra den geest. Die oude dame had een nichtje en zij bleek vastbesloten haar vermogen aan het meisje over te maken, maar daartoe was een wijziging aart' het - testament noodig en zulks was nog niet geschied toen de oude dame van angst den 'geest gaf, zoodat het nichjje slechts een klein gedeelte van het fortuin kan er ven. En met het fortuin, verloor het meisje haar verloofde, die haar verliet, toen hij vernam dat zij niet de groote som zou erven. Maar de ontrouwe verloofde had vele schulden en de schuldenaren vroegen hun geld terug. Zij! deden hem een pro ces aan en hij werd failliet verklaard. Thans zijn er vier processen aanhan gig, welke een gevolg zijn van een har den stoot op een biljartbal. zullen verlaagd worden en voor alle sport in de open lucht zal geen verma kelijkheidsbelasting meer gevraagd wor den in het nieuwe begrootingsjaar, De invoerrechten, vooral die op auto's en bier, hadden 3/5 van het batig saldo op- geleverd, maar ook de inkomstenbelas- ting was 200.000 pond boven de raming gebleven. Te Salzburg is Donderdag een boe- renbetooging gehouden, waar dr. Doll- fuss en vice-kan,selier Starhemberg 't woord hebben geveord. Er zijn in ver band daarmee ernstige daden van sabo tage gepleegd, welke ten doel hadden, de betoogers te belétten naar Salzburg te komen. De spoorlijnen naar Salzburg waren op verscheidene plaatsen opgebroken en wel bij Pinzgau en bij Werf en. Bo vendien werden langs den spoordijk op verschillende plaatsen bommen gevon den, welke niet tot Ontploffing zijn ge komen. Het verkeer kon na enkele uren weer normaal geschieden. Op-" het vliegveld van Salzburg, waar Dollfuss des morgens arriveerde, was kort voor zijn aankomst door politiemannen een houder met 55 bommen gevonden. Deze bommen waren zeer scherp ge laden en zouden bij een ontploffing een vreeselijke uitwerking hebben gehad. Er zijn reeds eenige arrestaties ver richt. - Reeds Woensdagavond waren in de stad Salzburg donderbussen geworpen welke tot ontploffing kwamen. In de ri vier werden planken met daarop ge bonden patronen, waarvan twee ont ploften, gevonden. Verder werden twee seinpalen ver nield en nabij Henndorff was een tele foonkabel doorgesneden. Droogte. Boven de Midden-Weste lijke Sfaten heeft een hevige storm ge woed, welke tengevolge van de hitte en de droogte, groote stofwolken over ver re afstanden heeft opgejaagd, en belang rijke schade heeft gedaan aan de oogst- vooruitzichten, welke toch al te lijden hadden van de heerschende hitte en droogte. Men voorziet een stijging van de landbouwprijzen, vooral van de melk prijzen. De tarwe-prijzen te Chicago ste gen in een dag tijds met 5 cent per bus hel. Er zijn nog geen vooruitzichten dat in de eerstvolgende dagen eenige regen zal vallen. van „Verdwaasde sterrenwichelarij' spreken, een „Voortwoekerend kwaad", waaraan een onaanvaardbaar de terminisme ten grondslag ligt".... en zeggen: „Slechts een tijd van decaden tie kan opvattingen doen ontstaan, vol gens welke in de sterren zou liggen „hetgeen worden zal".., dergelijk apri- oristisch wegschelden van een stelling heeft voor den ernstigen onderzoeker niet de minste waarde. Indien de ster renwichelarij inderdaad nonsens en humbug mocht zijn, dan zal dat dienen te b 1 ij k e n; en de resultaten van de tot dusverre, ziji het dan nog spaar zaam, veel te spaarzaam, ingestelde on derzoekingen wijzen vooralsnog niet in de „Telegrafische" richting van „ver dwaasdheid" bij haar ernstige beoefe naren. 6. We mogen, en moeten, dus wel zeg gen, als resultaat van deze voorloopige en, uit den aard der zaak, nog ietwat opervlakkige verkenning van het ter rein, dat er momenteel verschillende belangrijke aanwijzingen zijn voor de onderstelling, dat er wel eens eenige waarheid zou kunnen schuilen in de oude wijsheid, die leerde, dat 's men schen lot in de sterren beschreven stond. De vraag, die hier nog rest, is deze: indien voortgezet wetenschappelijk on derzoek eens zoude uitmaken, dat het inderdaad zoo is, dat het leven van den individueel-menschelijkèn mikrokosmos uit den makrokosmos zou zijn af te le- en dan hebt Ge precies de lengte, breedte en dikte van zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 "AKKERTJES". Ge hebt er geen last van in Uw vesrzak of taschje. Wel kunt Ge last -krijgen van Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn of Zenuwpijnen, maar dan kunt Ge .die dadelijk verdrijven met de "AKKERTJES" uit Uw zakdoosje. Zakdaos II Glazen buis mei 12 sluks slechts 52 cent 20 cent Ge kunt hieruit 4 x Uw zakdoosje vullen. (lngez. Med.j neger-lid van het Huis, de Priest, al of niet bediend zal worden, maar of in Je tot dusver openbare eetzaal van het Huis alle gegadigden dus ook de ne gers toegang en recht op bediening zullen hebben. Het voorstel om nu het restaurant maar te sluiten en den in ventaris te verkoopen is gedaan dooi den Democraat R. A. Green, die zitting heeft voor Florida. Hij lichtte zijn voor stel toe met de opmerking, dat de dienst van het restaurant verlies ople vert en dat men in dat gedeelte van de Ver. Staten van waar hij afkomstig is, nu eenmaal niet in één vertrek met ne- gers eet. zen of een afspiegeling daarvan zou zijn wat moet dan onze houding daar tegenover zijn? Mijklunkt, dat hier twee factoren moe ten overheerschen. De eene is deze, dat het volstrekt on-wetenschappelijk en redelijk dus onverdedigbaar is, iets wat exact bewijsbaar was en dan bewezen is, te verwerpen of niet te willen aan vaarden, omdat het nu eenmaal niet past in de van oudsher overgeleverde wereldbeschouwingen of vertrouwde kosmologische opvattingen. De andere overweging is evenwel, dat de mensch, ongeacht de wetenschappe lijke juistheid en onaantastbaarheid van een stelling of stelsel, niettemin zede lijk volkomen vrij gelaten moet worden of hij deze wetenschap al dan niet wenscht of meent te mogen beoefenen. Er zijn kerkvaders geweest, o.a. Ori- genes, die de juistheio van de grondsla gen der sterrewichelarij aanvaardden, maar daar naast of daar tegenover stelden hun opvatting, dat deze als dui velskunstenarij zondig en uit den booze was, en dat men er dus verre van dien de te blijven. Deze opvatting was der kerkvaders goede recht evenals de overtuiging van andere lieden, die de meening zijn toegedaan, dat de innige band welke de astrologie tusschen schepsel en schepping, tusschen mensch en heelal legt, slechts „ad majorem Dei gloriam'" kan strekken. C i ty-t heater. Noordstraat. Vanaf Vrijdag iederen avond half acht. „De Cohen's en Kelly's in Moei lijkheden" en „Tijgerhaai". Zondag matinée 3 uur. „Electro" (Markt) Vanaf Vrijdag iederen avond 8 uur. Zondag ma tinée 3 u. „En wie kust mij?" en „Middernachtclub." A 1 h a m b r a-t h e a t e)r. Van Vrij dag 11 tot en met Donderdag 17 Mei. „Mister Rubinson Cru soe" en „Onsterfelijke Liefde". Luxor-t'heater. Van Vrijdag 11 tot en met Donderdag 17 Mei. „Vervloekt goud" en „Duivels kunstenaars". Zaterdag, 12 Mei. 5e Ontwikkelings dag in Zeeland, georg. door de Z.L.M. de Ver. Oudleerl. R-L.W. S, en Bond Ged. leerl. Land- en Tuinb. cursussen. St- Joris. Donderdag 17 Mei- Alg. Verg. aan- deelh. N.V. Bad en Zweminrich ting. n.m. 4 uur. Nieuwstraat. Donderdag, 24 Mei. Jaarvergade ring Vereen. Ziekenhuisver pleging op Walcheren. St. Joris 414 u. Woensdag, 30, Donderdag 31 Mei en V r ij d a g 1 Juni. Jaar vergadering Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. Dinsdag 12 Juni. Opening eerste zitting Prov. Staten, n.m. 2 uur. Donderdag 21 Junj. Jaarl. Paarden markt. Molenwater. Zaterdag, 12 Mei, Concert „Hosan na". Groote Markt 8 uur. Zaterdag 26 Mei. Alg. verg. Vereen. Het Schoolmuseum. Spr. de hr. K. Brants, Hoofdinsp. L. O. V r ij d a g, 8 Juni. Concert „Euphonia". Groote Markt 814 uur. Donderdag, 21 Juni. Concert „Ho sanna". Schuttershof 814 uur. V r ij d a g. 6 Juli. Concert „Euphonia". Groote Markt 8 14 uur. Dinsdag, 10 Juli. Concert „Excelsior" Kloetinge. Groote Markt. 814 uur. Donderdag. 26 Juli. Concert „Ho sanna". Groote Markt. 814 uur. V r ij d a g, 10 Augs. Concert „Euphonia" Schuttershof 814 uur. Vrijdag, 31 Augs. Concert „Eupho nia". Groote Markt 814 uur. Donderdag, 13 Sept. Concert „Ho sanna". Groote Markt 814 uur.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7