A KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. SPORT. GEMENGD NIEUWS. Uw Nationaal gevoel I sa Verzegel üe netto-opbrengst der Crisis-Postzegels komt Uw noodlijdende landgenooten ten goede. Gebruik ze op Uw correspondentie: frankeerwaarde 5 ct. idem Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité. ft ONDER ZEEUWSCHE LUCHTEN DE STERRENHEMEL 9—16 MEI 1934, 22 h MT. ZUID (Ing. Med.) De brandstichting aan de W eteringschans. Op 29 November 1933 is brand uitge broken in een alleenstaande villa aan de Weteringschans te Amsterdam, toe- behoorende aan den 79-jarigen .heer L. Schnitzler, die hier woonde met zijn nicht, eveneens een bejaarde vrouw. De vlammen sloegen naar buiten, doch de brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist binnen een minimum van tijd den brand te blusschen. Toen de brand uit brak, vluchtte het dienstmeisje, dat al leen thuis was, en liet de*, deur achter zich openstaan. De geheele eerste ver dieping brandde uit; reeds tijdens den brand bleek, dat in een mahonie kast, die met den rug tegen 'n onbeschadigden g'emetselden wand stond, (de kamer, waarin deze zich bevond bleef onge deerd), zich aan een der laden een brandspoor bevond. Een flesch, waarin zich petroleum had bevonden, werd in deze kast aangetroffen, evenals in de kast op de slaapkamer van mevr. Schnitzler, die evenals ihaar zitkamer, geheel uitbrandde. Na den brand werden geld, juweelen en kostbaar bont vermist, duizenden gul den waard, goederen die niet verbrand, doch gestolen waren. Hierbij bevonden zich o.a. een broche, een armband met briljanten bezet, een garnituur van jade, kostbare oorbellen. Aanvankelijk viel de verdenking op ver schillende personen, ook op de dienst meisjes, die op dat oogenblik bij de fa milie Schnitzler iri" betrekking waren. Op 11 December zagen de rechercheurs het dienstmeisje Stefi K. op het station te Haarlem waar ze aan het bagagedepot een koffer had afgegeven, die ze uit Am sterdam had meegebracht. Het meisje werd gearresteerd, de koffer werd ge opend én bleek het grootste deel der ge stolen goederen te bevatten. Aan het licht kwam, dat op den avond van den brand, het tweede meisje Mizzi S., met deze koffer de villa had verlaten, voor dat de brand uitbrak. Ze had den kof fer in het bagagedepot van het Centraal station gebracht. Beide meisjes stonden terecht voor de Amsterdamsche rechtbank. Na een uit voerig verhoor eischte de officier van Justitie tegen het meisje S. K. 3% jaar en M. S. wegens medeplichtigheid 2 jaar gevangenisstraf. HET KANKER-VRAAGSTUK. Voorloopige resultaten met selenium-verbindingen. De Engelsche bladen bevatten berich ten over belangrijke uitkomsten bij de behandeling van hopelooze kankerpa tiënten met seleniumverbindingen door dr. Todd, uit Bristol. Ook het laatste jaarverslag van de Royal Infirmary te Bristol, waar deze proeven worden ge nomen, getuigt van voldoening over de verkregen resultaten en het bestuur van het Britse Empire Cancer Campaign, heeft dan ook gelden beschikbaar ge steld voor de voortzetting van verschil lende onderzoekingen van dr. Todd, spe ciaal met betrekking tot de bereiding van de desbetreffende verbindingen, waarbij reeds enkele zijn, die genoeg zaam beproefd zijn, om ze op grootere schaal te fabriceeren en verkrijgbaar te stellen. s Di. Todd heeft alleen patiënten in be handeling genomen, waarvan de kanker behanrl ?l1^esc'11|itkeid voor operatieve dat hët lrlVa °nd' Hi> veronderstelt 31 het llchaam °P de aanwezigheid van een kwaadaardig gezwel reageert met de vorming van tegenstoffen wat inderdaad reeds door verschillende an dere onderzoekers langs proefondervin- delijken weg aannemelijk is gemaakt. Volgens dr. Todd zouden daarbij de wit te bloedlichaampjes een belangrijke rol spelen. Zijn oogmerk was nu die ver dedigingsreactie te ondersteunen door het inspuiten van stoffen, die tot ver menigvuldiging van het aantal witte bloedlichaampjes leiden kunnen: voor dit doel komen speciaal colloïdale op lossingen van bepaalde metalen in be paalde verhoudingen in aanmerking. Hij gebruikte eerst loodselenide: toen kreeg hij in 10 pet. van de gevallen „genezing" die reeds vier jaar aanhoudt (daaruit blijkt reeds dat Todd reeds vele jaren met zijn proefnemingen bezig is, wat zoo belangrijk is, omdat men eerst na verloop van vele jaren over de waarde van een zekere behandelingsmethode kan oordeelen). In de helft van de des betreffende gevallen werd een duide lijke verlenging van het leven vastge steld (de patiënten stierven dus wel, maar later dan zonder behandeling). La ter ging hij deze behandeling combinee ren met bestraling en gebruikte daarbij speciaal een zwavel-seleniumcolloïde en een licht radioactief preparaat be reid uit selenium en radiumresidu (dat is dus afval bij de radiumfabricage), wel ke colloïden thans bij de British Drug Houses dan ook verkrijgbaar zijn. De behandeling bestaat uit inspuitingen, die na 8 uur gevolgd worden door bestra lingen met roentgenstralen (elke maand vier behandelingen, gedurende twee maanden), daarna worden beide col loïden afwisselend gebruikt, ook weer eenmaal per week: verondersteld wordt dat zij op bepaalde wijze elkanders wer king ondersteunen. Van de bijna 100 gevallen, die dr. Todd op deze wijze in ,1931 behandeld heeft alle niet meer voor operatieve behandeling geschikte gevallen van kanker zouden thans 15 schijnbaar „genezen" zijn; ook bij de gioep van 62 sedert einde 1932 aldus behandelde gevallen zijn er reeds enke le, die schijnbaar genezen ontslagen zijn. Maar vooral van deze tweede groep geldt, dat het tijdsverloop nog veel te klein is, om over de uiteindelijke resultaten te kunnen oordeelen (men neemt als regel voor dien termijn een verloop van 5 jaar). Ofschoon men dus feitelijk in geen van deze gevallen voor- loopig het woord .genezing" mag ge bruiken, omdat er nog geen enkel bij is, waarin de vrijdom van verschijnselen langer dan vijf jaar heeft geduurd, zijn de uitkomsten bij inoperabele patiën ten toch van dien aard, dat zeker ook in de andere groote behandeling-instel lingen voor kanker in binnen- en bui tenland met proefnemingen zal worden overgegaan, waartoe thans de gelegen heid bestaat, nu de middelen algemeen voor artsen verkrijgbaar zijn. (N. R. C.) Nieuwe aanwinsten van de O. L, en Bibliotheek te Middelburg. Fabricius, Johan. Leeuwen hongeren in Napels. Kesnig, H. Moeder Zondervan. Walschap, G. Trouwen. Boenin, I. Het leven van Arsenjew. Livingstone, Wl P. Mary Slessor, de blanke koningin. Zweig, A. De Vriendt keert weer. Tallada, H. Wer einmal aus dem Blechnapf friszt. Lawrence, D. H. The white peacock. Buskes Jr., J. J. De laatste strijd. Einstein, A. Mijn kijk op het leven. Emma, Koningin door D. Hans. Jackson, G. Gibband. Het boek der ontdekkingsreizen. Kastein, J. Een geschiedenis der Jo den. Belangrijke ontdekking. Langs dijk en weide. Terwijl de morgen aanschreed in n kleed van violet-roze weerschijn, strooide, van af den hoogsten top des ieps, die met voorzichtige zorg z'n eer ste blaadjes ontvouwde, 'n lijster z'n lied over de velden. Hij zong uit blijd schap en om de vreugde van het zin gen zélf en zoo werd het 'n aaneenscha keling van juichtonen waarvan de heugenis bleef, lang nadat ze verklon ken waren. In de weiden, frisch als de boerde rijtjes na hun voorjaarsbeurt, hieven de paardebloemen hun blinkend gepoet ste koperen knoopen trotsch boven de veel bescheidener madeliefjes, welke in groote getale aanwezig waren. Het is aardig te zien, hoeveel ze onderling ver schillen, zuiver wit en zacht roze ge vlekt wat bij de meest brutale over gaat tot het felle rood van 'n lippen stift. Dat dit kleine wezentje vecht voor zijn bestaan blijkt wel uit z'n stijf op den grond liggende blaadjes. Het doet dat niet alleen om zijn plaatsje zoolang mogelijk vochtig te houden, maar te vens om eventueele annexatie-plannen van het omringende gras te verhinde ren. Nu steekt het z'n kunstig gevormde porceleinen bordje waarop in 't midden 'n stukje zuiver goud ligt nog vrijmoedig tot ons op, maar wanneer straks de avond komt, vouwen zich de lint bloempjes samen en vormen zoo een Een belangrijke ontdekking is gedaan door het nabij Mazelspoort, op twintig mijl afstand van Bloemfontein, opgraven van vijftien fossielen van prae-histori- sche dieren, welke moeten hebben ge leefd in een tijdperk van, naar schatting, honderd millioen jaar geleden. De geraamten hebben behoord aan 'n soort hagedisachtig beest, bekend onder den naam Dicynodon. Volgens de door de geleerden verstrekte mededeelingen is de thans gevonden diersoort in het bezit geweest van drie oogen, n.l. een oog aan beide zijden van den kop en een peroscopisch oog aan de voorzijde van den kop. Sommige van de gevonden Dicynodons hebben blijkbaar noch on der, noch boven iri den bek tanden ge had, terwijl bij een ander exemplaar al leen twee groote, benedenwaarts ge bogen tanden aanwezig waren. Verklaard wordt, dat van de Dicyno dons zeer weinig bekend is, daar deze dieren geen overeenkomst hebben met de dieren, welke thans bekend zijri. De grootste dieren van deze soort zijn on geveer een meter hoog geweest, staan de op zware, buitenwaarts gerichte pooten, ongeveeir als een buldog/ Zij hadden een korten staart, niet grooter dan ongeveer de helft van de lengte van de plompe pooten, terwijl de li chaamslengte varieerde van twee tot twee-en-een-halve meter. Het dier be hoort tot de planteneters. «3u Inventarisatie van den Land- en Tuinbouw. Voor de uitvoering van de steunmaat regelen, welke ten behoeve van den land- en tuinbouw werden genomen, zal in het tijdvak van 14 Mei tot 1 Juni a.s. een algemeene inventarisatie van den land- en tuinbouw worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat de Landbouw-Crisis-Organisatie, die in iedere provincie is ingesteld, de uitvoe ring van de telling in haar gebied zal regelen. Tegelijk met de formulieren, welke de gegevens voor de inventarisatie zullen bevatten, zal aan de land- en tuinbou wers, ter onderteekening voorgelegd worden een aanvrage, waarbij hel ver zoek wordt ingediend als georganiseer de bij een der provinciale Landbouw- Crisis-Organisaties te worden toegela ten. Deze aanvrage zal ingediend moeten worden door alle land- en tuinbouwers, die een bedrijf uitoefenen, ten aanzien waarvan bij Regeeringsmaalregel als voorwaarde gesteld is of zal worden aan sluiting als georganiseerde bij een der bovengenoemde provinciale Landbouw- Crisis-Organisaties, b.v, 1. de varkens houderij; 2. de rundveehouderij; 3. de teelt van aardappelen; 4- de teelt van tarwe, rogge, gerst, haver, peulvruchten etc.; 5. de tuinbouw; 6. de pluimveefok kerij; 7. de vlasteelt; 8. de boomen- en bloementeelt; 9. de suikerbietenteelt. Een groot aantal biggen wordt uit de markt genomen. Naar wij vernemen worden maatre gelen voorbereid door de Nederlandsche Varkens-Centrale om een groot aantal biggen uit de markt te nemen. Onze varkens-export is in den laatsten tijd sterk achteruit geloopen en de vooruit zichten Woor de naaste toekomst zijn niet zeer bemoedigend. Om deze reden meende de Varkens centrale tot een maatregel te moeten overgaan welke van groot effect zal zijn voor de toekomst beschutting over het hartje waarin zicti het stuifmeel bevindt. Wat verder bloeien in de lichte schaduw der ont luikende Meidoorns, boterbloem en paarse doovenetel en heft 't herders- taschje met 'n pluk-mij1 gebaar zijn eer ste vruchtje tot ons op. Wanneer wij genieten van deze helaas veel te snel verdwenen frischheid, dan ontdekken we hoe achter dit aandoen lijk teere 'n sterke levensdrang schuilt. Maar er is meer. Achter de juichen de schoonheidsklanken der ontwaken de weiden, klinkt voor hen, die in den tuin tegen de kleurenharmonie zondig den, de sombere toon van 'n aanklacht. Het is goed daarnaar te luisteren want niets kan onze smaak juister opvoeden en ons artistiek geweten beter uit zijn gevaarlijke dommeling van zelfgenoeg zaamheid redden. Laten wij onze schoon heidzoekende oogen de gelegenheid zich te verzadigen aan deze natuurlijke tuin kunst, opdat zij hetb lijven zien nadat dit alles vergaan is. Eens zal het van pas komen en zijn invloed doen gelden om den tuin tot 'n gaver schoonheids plekje te maken. Er is veel te hooren, veel tez ien maar nog meer te leeren op 'n wandeling door en langs de weiden, als maar het verlangen daarnaar ons vervult. Al mist men gaande over de dijken op eens de bekoorlijke intimiteit der wei den, die nu een wijd gespreide sprei schijnen te vormen, het is er niet min der mooi om. Hier heerscht de vreemde bekoring der groote en machtige ruimte en de stilte. Zach en gedempt klinkt 'n enkele maal de roep van 'n zoekende Ster v/d 3' grootte, of kitioer Ster v/a 2* grootte. Ster"/, 1' gr. TI— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/a Industrieelen Eigendom onder No. 64222 O EERSTE KM" ©VOLLE MAAN Cl LAATSTE KVA.RI1ER O NIEUWE MAAN VENUS MARS© JUPITER SATURNUS Sterretijd 13 h 8 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De Nieuwe Maan van den 15en Mei gaat juist in het N.W. onder. Naar verlu'Jl zullen ongeveer 350.000 biggen uit de markt genomen worden. De Varkens-Centrale zal 'binpen zeer korten tijd hiermee een aanvang maken. Waarschijnlijk reeds in den loop van de volgende week. Uitslag van de door de Postdui venvereniging ,de Blauwe Doffer" te Hansweert gehouden wedvlucht van uit Quivrain op 6 Mei 1.1. Afstand 118 km. Los 8 uur. Z.O. wind. Helder weer. Ie, 4e en 17e pr. F. Dommanchet, Hansweert; 2e C. Schrier, Waarde; 3e en 26e A. Verstraeten, Hansweert; 5e en 7e F. Modde, Hansweert; 6e, 8e en 25e A. Krombeen, Hansweert; 9e, 12e en 23e Chr. Louisse, Waarde; 10e M. Willemstein, Schore; 11e en 29e Gebrs. Kok, Kruiningen; 13e, 14e, 20e, 22é en 28e J. P. Theenaart, Hansweert; 15e en 21e L. Lavooij, Kapelle; 16e, 27e en 30e P. Sonke, Waarde; 18e en 31e A. Ver- hage, Kruiningen; 19e K. G. Louisse, Waarde; 24e Gebr. Blaauwkamer, Waarde. Eerste duif 9.32.07 h; laatste/ duif 9.49.03 h. DOOR HIJSCH KATOEN DOODE- LIJK GETROFFEN. Aan boord van het s.s. Stolzenfels, dat in de Nieuwe Haven te Rotterdam ligt is Dins dagavond de 42-jarige havenarbeider W. v. d. V., die bezig was balen kafoen te stuwen, door een hijsch katoen in den nek getroffen. Vermoedelijk heeft de ongelukkige daarbij den nek gebro ken. Hij was op slag dood. meeuw of vallen traag als werden ze met tegenzin uitgeteld, de klokketonen van 'n verren toren. Maar het geluid verliest zich in de ruimte zonder daarin eenig spoor achter te laten. Al starend in de ruimte vergeet men ongemerkt te zien wat er aan schoons nabij is. Dat mag niet en dus gaan we eens even naar beneden waar 'n Mei doorn reeds schijnt te bloeien. Natuurlijk berust dat op 'n vergissing want die bloeit eerst na de ontwikkeling van het blad en daarvan is nog niets te zien. 't Blijkt dan ook wel 'n „doorn" maar niet de verwachte te zijn want het is 'n slee doorn, die haar kale takken vol blinkend witte sterretjes heeft gestoken, en bo vendien nog 'n verbijsterend groot aan tal melk-witte knopjes draagt, die door de toovermacht der zon, zacht glanzen de pareltjes vormen. Intusschen zijn we weer op het meer begaanbare bovengedeelte van den dijk gekomen en zien dan hoe het winter graan er in vogelvlucht uit ziet als of het door onverschillige handen werd ge kamd. Dat dit slechts schijn is weet ieder, die er langs komend zich in zijn frischheid verheugde, Gaande over de dijken zien we de weiden en landen in al hun grootheid. Ze liggen schijnbaar geduldig op iets te wachten en vormen 'n beeld van rust; want niets verraadt den grooten strijd om het bestaan die ook daar gestreden wordt. En naar mate wij die leeren zien en kennen groeit onze waardeering voor de levende pracht, die daar zoo maar, als-van-zelf, schijnt te komen. HET BACON-SCHANDAAL. in 'n druk bezochte vergadering te Roo sendaal, belegd door de afdeeling Rotterdam van de Nat. Slagersvereenl- ging, heeft de heer Roelofsen zijn be kende rede gehouden over het bacon- schandaal. In deze rede heeft hij o.m. beschuldigingen van zwendel en smok kelarij geuit aan het adres der firma Willems en Zn. te Roosendaal. Door den heer Willems werd een aanklacht ingediend bij den commissa ris van politie tegen den heer Roelofsen wegens beleediging. Na afloop der ver gadering werd de heer R. in opdracht van den commissaris van politie aange houden en naar het politiebureau ge leid. Eenige uren later, nadat proces verbaal was opgemaakt, is de heer R weer op vrije voelen gesteld. Naar de Msb. verneemt, heeft de fifr- ma Willems een schrijven gericht aan den minister van justitie en een aan den officier van justitie te Breda, verzoe kende de justitieele behandeling van deze aanklacht te willen bespoedigen. WRAAK VAN INBREKERS. Dins dagmorgen ontdekte een directeur in zijn kantoor aan de Lauriergracht te Amsterdam, dat daar in den afge- loopen nacht was ingebroken. Waar schijnlijk is de buit den dieven niet meegevallen. Uit wraak hebben zij daarom papieren en boeken verscheurd, inkt over den vloer gegooid en laden en kasten opengebroken. Van de da ders ontbreekt nog elk spoor. DRIE „GOUDEN" BUURLIEDEN. Te N a a 1 d w ij k doet het zich wel bijzondere geval voor, dat drie gebu- ren dezer dagen hun gouden huwelijks feest vieren. Het zijn de echtparen van der BeekKarreman; Van Dijkvan Rijn en nogmaals Van Dijk—van Rijn, die hun 50-jarige echtvereeniging vie ren. Waar echter de herdenkingsdata eenige dagen verschillen, zal 't vreug- degeschal er in deze omgeving eenigen tijd niet van de lucht zijn. En ter volle dige mededeeling zij vermeld, dat de totale nakomelingschap van deze drie echtparen 119 bedraagt. OPLICHTING OP EEN POSTKAN TOOR. Dezer dagen hebben twee Duitschers op het postkantoor te G o - r i n c h e m hun slag geslagen. Na eerst postzegels te hebben gekocht wensch- ten ze een biljet van 50 te wisselen voor kleiner geld. De dienstdoende ambtenaar merkte toen ze vertrokken waren, dat hij behalve het wisselgeld ook het biljet van 50 miste. Een na sporing van de politie heeft tot geen resultaat geleid. NA DE KERMIS. Toen Maandag avond na afloop van de kermis te Bel len de 23-jarige wagenmakersknecht Boer, per fiets een meisje naar huis zou brengen, werd hij, zoo meldt het „Nwsbl. v. h. N.", bij de brug over het Homanskanaal te Smalbroek door een paar tot dusver onbekend gebleven jongelui opgewacht, van wie een B. on verhoeds met een mes een diepen steek in den rug toebracht, ter hoogte van de longen. Boer had nog zooveel krachtl, zich zelf naar het huis van dr. Meijering te begeven, die hem voorloopig verbond. Op dokters advies is B. echter daar na onmiddellijk per auto naar het Wil- helmina-ziekenhuis te Assen vervoerd. EEN DROEVIG GEBEUREN. In Uithoorn werd dezer dagen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer Arie Zorn, die de vorige week door een rangeerenden trein werd gegrepen en wien de beide beenen werden afgeknepen. Van elders was daartoe overgekomen

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7