DE NORTH STATE MAN HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor-IOH te KAPELLE bij GOES ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. Vergeet Uw North State sigaretten nooit! VLISSINGEN. WALCHEREN. komt HEMELVAARTSDAG 10 MEI naar het ZANGCONCOURS Hij is, als steeds, op zoek naar mogelijke North State rookers en hoopt er weer velen op het feestterrein aan te treffen. Indien hij U een pakje sigaretten uit Uw zak ziet nemen, of een sigaret ziet opsteken, of indien U op eenige andere wijze zijn aandacht trekt.... en hij lèt op U, zal hij U gratis, naar keuze het splinternieuwe dames- of heeren Nederlandsche Kroon rijwiel geven, of een van de vele andere fraaie verrassingen, welke hij voor dit doel beschikbaar heeft gekregen. ZUID-BEVELAND. ttSSSttfl Hét eerste Concert. Vrijdagavond te 8 uur zal „Ons Ge noegen" het eerste Concert in de tent op den Boulevard geven, RAAD VAN VROUWENPOLDER. Electrische straatverlichting te Gapinge. De waterlei dingtarieven. De Baatbelas ting. VROUWENPOLDER. Maandag kwam de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. Louwerse Wzn., in voltallige vergadering bijeen. Alvorens met de gewone werkzaamheden werd begonnen, gaf de gemeente-opzichter eenige toelichtingen inzake den voor genomen verbouw van het schoolge bouw te Vrouwenpolder. De V o o r z. deelde vervolgens o.m mede, dat de bijdrage der gemeente in de kosten van verpleging van een arm lastige krankzinnige voor het 2e kwar taal is vastgesteld op 157 en dat door de Algem. vergadering van den Polder Walcheren eene bijdrage van ten hoog ste 400 is toegezegd in de kosten van verharding van den L'ange- en Korte weg- Overgegaan- werd tot stemming over het al of niet aanbrengen van verande ring in de wijze der straatverlichting te Gapinge. Nadat de V o o r z. den heer Dinge- manse, die in de vergadering waarin cïe stemmen omtrent deze aangelegenheid staakten afwezig was van toelichting had gediend omtrent het door hem ter zake gevraagde, werd met 5 tegen 2 stemmen besloten de straatverlichting te Gapinge met ingang van 15 Augustus e.k. electrisch te doen geschieden. Met aig. st, keurde de Raad het voorstel van B. en W. goed, verhooging der tij delijke korting op de jaarwedde van den veldwachter. Daarna had de sfem ming plaats over het al of niet door trekken van het aan te brengen water leidingnet te Vrouwenpolder tot het eind van den Langeweg, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen staakten, welke tot resultaat had dat met 5 tegen 2 stemmen werd besloten de Langeweg in het plan op te nemen Na breedvoerige bespreking werd m.a. st. besloten het tarief van aansluiting van woningen aan de waterleiding vast te stellen als volgt: voor „zomerwonin gen" 10 en voor pernanent bewoonde woningen 15. Na bespreking en voorlezing van het ontwerp werd m.a.st. besloten tot vast stelling van esn gemeenschappelijke ver ordening met de gemeente Middelburg nopens de levering en betrekking van drinkwater. De V o o r z. deelde mede, dat bij den Minister van Binnenlandsche Zaken be zwaren waren gerezen tegen de vastge stelde verordening op de heffing van een Baatbelasting No. 2. De Minister zou nader in de verordening omschreven willen zien, welk bedrag verschuldigd is, indien de verschuldigde belasting in een maal wordt voldaan terwijl het vastge stelde tarief van de belasting hem te hoog voorkomt, zoodat z.i. niet meer van eene billijke bijdrage kan worden 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. Ongeregelde opstellen over ongewone onderwerpen, opvallende ontdekkingen of opmerkenswaardige onderzoekingen. I. ASTROLOGIE OF STERRE WICHELARIJ. Den 27en April van dit jaar heeft dr. K. H. E. de Jong, privaat-docent voor de Grieksche philosophie aan de univer siteit te Leiden, voor de Rotterdamsche groep van de Ned. studievereeniging voor Psychical Research een voordracht gehouden over de astrologie, en daarbij de vraag gesteld, of zij op waarheid be rustte- „Het is nu wel wetenschappelijk waarschijnlijk zoo zeide dr. De Jong daar volgens het verslag in de „N. R. Crt." dat de astrologie ontstaan is in Mesopotamië; een bibliotheek in spij kerschrift van ongeveer 650 vóór Chr., daar gevonden, bevatte werk van astro- logischen aard. De oudste astrologie be treft niet het wel en wee van het indi vidu, maar van het geheele volk. Via het religieuse materialisme der Stoïcijnen, de Grieksche Epicuristen en Sceptici en de Romeinsche Neo-Platonici en andere wijsgeeren, vroeg-christelijke denkers als Augustinus, Thomas van Aquino en Copernicus kwam dr. De Jong tot onzen tijd en daarbij stelde hij toen de vraag: Zijn er gecontroleerde astrologische voorspellingen, die pleiten voor haar realiteit? Hij gaf daarvan en- enkele historische voorbeelden. Heden ten dage worden er dikwijls horoscopen gepubliceerd van beroemde personen; zij kunnen ons echter zoo meent spr. geen zekerheid verschaffen omtrent de waarheid der astrologie, wijl het mee- rendeels „achteraf" horoscopen zijn en als zoodanig ongeschikt als wetenschap pelijk materiaal. Nu de belangstelling voor de astrolo gie hand over hand toeneemt, achtte spreker den tijd gekomen voor een streng wetenschappelijk onderzoek, BROWN WILLIAMSON TOBACCO CORP. IEXP.), LTD., LOUISVILLE - KENTUCKY - U.S.A. (Ingez. Med.) gesproken. B. en W. stelden voor. het bepaalde inzake 't in eenmaal voldoen van de belasting te laten vervallen, op grond dat van de daartoe te stellen ge legenheid practisch geen gebruik zal worden gemaakt, en gaven verder in overweging het tarief van heffing onver anderd te laten op grond, dat de gemeen te naast de beschikbaarstelling van een geldelijke bijdrage tevens den on derhoudsplicht van den weg, die voor de verharding bij de aangelanden berust, voor hare rekening heeft genomen en met dezen factor bij de vaststelling der tarieven van heffing geen rekening is ge houden, terwijl toch te verwachten is dat de kosten van het jaarlijksch onder houd veel hooger zullen zijn dan voor de aanbrenging van de kunstbedekking het geval was. Na bespreking werd m.a.st- overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Kesteloo of reeds overeenstemming is verkregen ,met den heer W. Louwerse, waarop de heer Lange beeke me dedeelde dat deze aangelegenheid tot zijn volle tevredenheid was opgelost. De heer Kesteloo wees voorts op de wijze van werkverschaffing en vroeg of B. en W. den tijd niet gekomen achten om de werkverschaffing stop te zetten daar het nu de tijd is, waarop de gewone werkzaamheden aller wege weer een aanvang nemen. De heer Dingeman- s e vroeg inlichting inzake het weghalen van de afgestoken graszoden van den weg in de afd. Vrouwenpolder en of al een besluit is genomen door B. en W. inzake het verbeteren van den aschbak in de afd. Gapinge. De V o o r z, diende genoemde heeren in den breede van toelichting" en deelde o.m. niede. dat B. en W. het tijdstip van stopzetting der werkverschaffing nog niet aangebroken achten. SCHORE. Met de voorbereidende werkzaamheden, noodig voor de nieu we spoorwegbrug te Vlake is een aan vang gemaakt. IV'oorloopig zijn daarbij 35 personen te werk gesteld. WOLPHAARTSDIJK. De Emma- bloemcollecte heeft in deze gemeente opgebracht ruim 80. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdag werd alhier onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. M. C. van den Ende, die tot voor eenige jaren onderwijzeres was aan de openbare school te Oud-Sabbin- ge en nadien van een welverdiende rust genoot. De overledene was de laatste jaren cassière van de Nutsspaarbank en lid van de verschillende commissies. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren J. C. Koert als voor zitter van de Nutsspaarbank, Nieuwen- huyse, hoofd der school te Oud-Sabbin- ge, M. de Vos, onderwijzer te Oostker- ke en ds. Van Dijk, die evenals de vo rige sprekers getuigde van groote waar deering voor de overledene en woorden van troost sprak tot de familie. Ds. van den Ende dankte namens de familie voor de belangstelling die was betoond. Een 4-tal kransen dekten de baar, n.I. een van de spaarbank, een van de oud leerlingen, een van het onderwijsperso neel en een van vriendinnen van de overledene. Op 7 en 8 Mei werd op de Inrich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom het examen gehouden ter verkrijging van het Rijksdiploma Ziekenverpleging B. Als Regeeringsgedelegeerden waren hierbij tegenwoordig de heeren H. Sap te 's- Gravenhage, F. J. J. Kerstens te Noord- wijkerhout en G, Kraus te Santpoort. Aan het examen namen deel 10 broe ders en 13 zusters. Hiervan slaagden de broeders: C. van Boven, M. Duine. J. Fioole, J.\C. Maat, A. Marteijn, G. Overbeeke en J. W. van Soelen; en de zusters: M. van As, A. M Baars, M. J. van den Bout, J. van He- mert, J. L. de Laater, M. H. Lukas, L M. Nieuwenhuize, A. de Nooijer, A. van Rijsbergen, K. van der Veer en S. Wa genaar. Gids voor schoolreizen. De Gids voor Schoolreizen beleeft zijn 12den jaargang en wordt weer. evenals vorige jaren, gratis en franco toegezonden o.a. aan alle scholen in Nederland. Behalve de beschrijving van eén groot aantal plaatsen in Nederland met vermelding van tal van bijzonder heden, bevat het 192 pagina's tellende boekje gegevens omtrent schoolreizen naar het buitenland. Vooral de dit jaar voor het eerst opgenomen afdeeling Groot-Brittanië is de moeite van het raadplegen waard. Bijzondere vermelding verdient de belangrijke tariefsverlaging der uitstap jesbiljetten voor kinderen per spoor. In de meeste gevallen bedraagt die verla ging 50 pCt. Ongetwijfeld zal daardoor het aantal reizende kinderen, dat nu reeds minstens 600.000 bedraagt, nog grooter worden en zal het reizen over groote afstanden Zeer toenemen. Om eens een voorbeeld te noemen: voor 1.68 per kind heeft men een retour biljet ArnhemDen Haag. De Spoorwe gen doen echter nog méér; ze hebben zgn. Standaardreizen vastgesteld, d.w.z. op de plaats van aankomst verzorgen de N. S. het geheele programma. En te gen welke lage prijzen! Al de bijzonder heden omtrent deze 17 Standaardreizen vermeldt de Gids voor Schoolreizen 1934. Eveneens zal echter de aandacht ge trokken worden door het artikel van de redactie van den Gids: „Offer een IJswefel!'" Onder deze leuze wil de re dactie de gezonde kinderen een kleinig heid laten offeren om daardoor de ge brekkige en zieke kinderen in staat .te stellen, ook eens een dag uit te gaan. Ten einde het den lezer gemakkelijk te maken zijn steun aan dit sympathieke doel te verleenen, is bij eiken Gids een Giro-stortingsformulier ingesloten. Het aardige daarvan is, dat dit het eerste geïllustreerde stortingsformulier in Ne derland is. (Ing. Med.) waarvoor hij de Nederlandsche S-P.R. de bij uitstek aangewezen corporatie achtte Groote ziekenhuizen en artsen zullen voor het zuiver registreeren van geboortemomenten hun hulp belange- oos moeten verleenen; esn en ander zal op groote schaal moeten geschieden. Astrologen zullen b.v. van een duizend tal anonyme pasgeborenen de horosco pen moeten trekken, welke dan verze geld in een archief bewaard moeten wor den. Na één jaar kan men in verband met de zuigelingensterfte (46 op de 1000) voorspellingen daaromtrent reeds con troleeren. Alleen langs dezen weg kan, volgens dr. De Jong, de vraag of astro- ogie op waarheid berust, een weten schappelijke bevestiging of ontkenning verkrijgen." Men ziet hieruit, dat, wat men pleegt te noemen de officieele wetenschap, in dezen thans haar houding gevonden heeft: streng-wetenschappelijk onder zoek wordt er nu gevraagd. En het zal er t.g.t. ook wel komen- Natuurlijk is het niet geheel juist, wat dr. De Jong, blijkens vorenstaand ver slagje, gezegd heeft omtrent de waarde- oosheid der z.g.n. achteraf-horoscopen. Want indien slechts op grond van e bestaande astrologische itteratuur, de gegevens in de ïandboeken welke in overvloed en grooten omvang bestaan de dwingen de noodzakelijkheid der conclusies, uit de horoscoop getrokken, te bewijzen valt zoodat willekeur is uitgesloten, dan kan ook aan deze conclusies niet alle waar de ontzegd worden. En naar zoo aan stonds zal blijken, zijn er nog wel andere betrouwbare verificatie-methoden denk baar ook. Als een der vele „uitgekomen" astro logische voorspellingen moge hier, zij het dan slechts met anecdotische waar de, vermeld worden wat Bacon vertelt in zijn Essay of Pr c^p h e c i e s: ....„Toen ik in Frankrijk was vertelde een zekere Dr. Pena mij, dat de konin gin-moeder, die allerhande vreemdsoor tige kunsten beoefende, de geboorteho- roskoop van haar echtgenoot, onder een valschen naam, had laten trekken. De astroloog voorspelde daar uit, dat hij in een duel gedood zou worden, hetgeen de koningin deed lachen, daar zij haar gemaal boven uitdagingen en duels ver heven achtte; maar hij werd doorsto ken in een toernooi waarbij de splinters van Mongomery's lans in zijn keel dron- gen". Het zou interessant zijn te weten, of de door Bacon vertelde voorspelling in quaestie nog te vinden was, en of zij t e- voren gedaan was, dan wel daarna herinnerd, met de mogelijkheid van verdoezeling en verdraaiing om haar passend te maken. 4. Mr. C. P. van Rossem, bekend als vlot en vaardig journalist, is daarenboven een scherpzinnig en ijverig vorscher in tal van gebieden en problemen, welke min of meer buiten de platgetreden pa den der tegenwoordige officieele weten schap liggen. Bij W. P. van Stockum Zn. te 's-Gravenhage is van zijn hand kortgeleden een boek verschenen, geti teld „Twee Occulte Problemen"; een dezer twee problemen is dat van „Den mensch in de horoskoop".*) Dit boek brengt ons min of meer tot het uitgangspunt van dit opstel terug, want mr. Van Rossem heeft in 1933/'34 zoo ongeveer het onderzoek ingesteld, hetwelk ik in 1922 aan dr. Brugmans had willen voorstellen. Na terecht, in zijn voorwoord, er op gewezen te hebben, hoe de wetenschap, jwanneer zij geen raad weet met of, voegen wij er aan toe. te indolent is om belangstelling te toonen voor een oude quaestie of een nieuw probleem, „deze mogelijkheid met een Grieksche of Latijnsche constructie gaat uitschelden", en alsdan rust heeft „omdat ze het speel goedje van een woord-symbool in han- Op den omslag komt voor een facsi mile van een „Horoscopium gestellet durch Ioannem Kepplerum 1608. den heeft", stelt mr. Van Rossem de astrologie als zulk een, tot „occult" ver klaarde maar daarmede niet en deson danks volkomen onopgeloste vraag. En hij zegt dan: „Is astrologie „occult"? Mocht het blijken, dat astrologie slechts onzin en humbug is, zoo is er weinig re den er iets „verborgen" (occultus) in te zoeken. En steunt het astrologisch stel sel op juiste praemissen, zoo is de astro logie ook al niet „occult", want dan is er een paralellisme, dat we ieder oogenblik met wiskundige formules kunnen con troleeren". Mr. Van Rossem heeft getracht een bijdrage tot de oplossing van deze vraag te leveren in het thans geciteerde werk. Hij deed dat als volgt: 1. Er werden zijnerzijds een aantal juiste geboorte-tijdstippen verzameld van hem goed bekende en min of meer markante persoonlijkheden. 2. De heer Van Rossem verzocht een der meest vooraanstaande serieuze Ne derlandsche astrologen den heer Leo Knegt (p.a. J. F, Duwaer Zn., Prinsen gracht 735, Amsterdam), enkel en alleen op grond van de hem verstrekte geb,oor- te-datums, uren en minuten, de meest markante bijzonderheden uit de, op grond van deze simpele gegevens te trekken horoscopen, te beschrijven. 3. De heer Van Rossem voorzag de aldus ontvangen „duidingen' van zijn commentaren. 4. Hieraan werd toegevoegd, in elk geval, het oordeel van een tweeden onafhankelijken commentator, die den betrokken persoon goed kende. 5. Uit 't al of niet of matig „kloppen" der aldus verkregen gegevens werd een conclusie getrokken, niet inzake „het pos iti erve probleem, of het be staansrecht van de astrologische me thodiek bewezen ïs", maar „wel be- Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 8 Mei wer den de volgende personen gedagvaard: P. J„ 25 j,, coiffeur, Breskens, wegens mishandeling van J. A. Quaghebeur te Breskens, door hem een stomp of een slag te geven, en hem te beleedigen, gepleegd op 4 Maart 1934. Eisch 25 b. s. 25 d.h. Vonnis 30 b, s. 10 d.h. M. de M„ 53 j„ werkman, Aarden burg, wegens beleediging van P. E, de Milliano, te Aardenburg op 29 Maart 1934. Eisch 10 b. s. 10 d. h. Vonnis 5 b. s. 2 dagen hechtenis, J. A. van H„ 29 j„ werkman, Hulst, wegens beleediging van Petrus van de Vijver te Hulst op 21 Maart 1934 Eisch: vrijspraak. Vonnis: vrijspraak. M. M. v. d. B„ huisvrouw van Th. de K„ 39 j„ zónder beroep, Hontenisse, wegens mishandeling van Adriana Pols poel, door haar eenige slagen toe te brengen. Eisch 40 b. s. 20 d,h. Vonnis 20 b. s. 10 dagen hechtenis, R. F. H„ 31 j„ schipper, Antwerpen, wegens beleediging van den sluismees- ter te Terneuzen J, R. Harms cfp 3ï Maart 1934, toen deze in de rechtmati ge uitoefening van zijne bediening wésV Eisch 20 b. s. 10 d.h. Vonnis 15 b. s. 5 dagen hechtenis. W. R„ 33 j„ slagersknecht, Middel burg, wegens vernieling van een tafel tje, toebehoorende aan P, Adriaanse, te Vlissingen op 18 Maart 1934. Eisch, 25 b. s. 10 d.h. Vonis 25 b. s. 10 d.h. K. C. G„ 27 j„ kanaalloods, Ter Neu zen, wegens diefstal van een bankbil jet van 10, toebehoorende aan S. J. Gazan, te Ter Neuzen op 11 Maart '34. Eisch 40 b. s. 20 d.h. Vonnis 40 b. s, 20 d.h. P. C„ 29 j„ leurder, Nieuw-Namen, wegens diefstal van een autolamp, toe behoorende aan A. Peersman, te Stop peldijk op 15 Maart 1934. Eisch 20 b. s. 10 d.h.; Vonnis J 15 b. s. 5 dagen hechtenis. J. F. v. d. B„ 29 j„ arbeider, Sas van Gent, wegens diefstal 'van een paar pantoffels, toebehoorende aan F. Ca. Dieleman, te Axel op 15 Maart 1934. Eisch 1 maand gev. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Vonnis idem. K. L. Al S„ 35 j„ werkman, Kemse- ke, (België), wegens het wederrechte lijk binnendringen op het erf van P. Ji van de Velde te Hulst, in den nacht van 21 op 22 Maart 1934, om 3 uur, al- zoo gedurende den voor den nachtrust bestemden tijd. Eisch 1 maand gev. Vonnis idem. J. S„ 19 j., tremmer, Roterdam, we gens mishandeling van H. Schipper, door hem een klap op den arm te ge ven, te Ter Neuzen op 18 Januari 1934. Eisch 5 b. s. 5 d.h. Vonnis 5 b. s. 5 dagen hechtenis. L. B„ 35 j„ tuinder, Kapelle, wegens mishandeling van Francina Bruinooge, door haar in de keel te knijpen te Ka pelle op 17 Februari j.l. Eisch 15 b. s. 10 d.h.; Vonnis J 15 d. s. 10 d.h. Het spreekt vanzelf dat de kwak zalvers die per advertentie zich als „den Oosterschen ziener Fakir Ali Baba' e.t.q. aandienen, volkomen buiten het veld onzer beschouwingen blijven! slissend voor het negatieve pro bleem Is de communis opinio wel ke de astrologie als louter nonsens, humbug en kwakzalverij karakteriseert, verantwoord ten opzichte van de uit komsten van het experiment, ja of 711 Zonder eenig voorbehoud moe* hier geconstateerd worden, dat mr. Van Rossems experiment geslaagd is. In dien we niet willen twijfelen aan de goede trouw van allen, die hier bij be trokken waren, dan eischt het nuchte re verstand de erkenning, dat hetgeen de heer Leo Knegt uit den stand van zon, maan en planeten op het precieze oogenblik van de geboorte dezer per sonen astrologisch wist te lezen zoo verrassend overeenstemt met hun wer- kelijken aard, hun karakter en hun levensloop, dat zoowel de gedachte aan toeval als aan bedrog hier volko men uitgeschakeld moet worden. i Met andere woorden: indien deze vergelijkende studie van tien horosko pen zou worden uitgebreid tot een aan tal, voldoende groot om aan de door de „officieele wetenschap" daaromtrent te stellen eischen te voldoen, en indien de resultaten van zulk een groot aan tal astronomisch-astrologische, psycho- iogisch-karakterologische experimenten even verbluffend juist zouden blijken te zijn, als in deze studie het geval reeds was dan zou de menschheid voor deze toch waarlijk niet gering te schatten consequentie geplaatst wor den: dat 'smenschen lot en levensloop ofp het uur van zijn geboorte tn de sterren beschreven staat.... te lezen voor een ieder, die zich de kennis dezer dan tot weten schap verheven kunst zou willen eigen maken! (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6