tofutttcial* SS ELBUBGSCHE COURANT GOESCHE COURANT - W.9 de MANTELS. PlÖtt BINNENLAND. Pinkster Aanbieding ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. WEER EN WIND. LANDBOUW. NUMMER 109. TWEE BLADEN. WOENSDAG 9 MEI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Zeer voordeelige Prijzen. S. WIENER Co.,Middelburg Ziet etalages. MIDDELBURG. GOES. VUSSINGENi WALCHEREN. 's-HEER ARENDSKERKE. D>agbiad Voor Middelburg, Goes en agent- uchap viissingen 2.30, elders 2.SO per kwartaal Week'-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BU contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent m HET 60 MILLIOEN-PLAN. Een goed idee. Onder auspiciën van den Bond van jonge liberalen is gisteravond in Excel sior te Den Haag een landelijke open bare vergadering voor vrijzinnig Neder land gehouden. Het woord werd daar gevoerd door prof, mr. A. C. Josephus Jitta en door prof, mr. C. W. De Vries- Laatstgenoemde bracht o.m. het 60 millioen-plan ter sprake, ten aanzien waarvan hij een voorstel wilde doen. De regeling heeft als middel tot bestrijding van de werkloosheid een plan en een fonds voor werkverschaffing ingericht. De werken zullen moeten worden uit gevoerd in arbeid, verricht beneden den marktprijs. Nu is voor de uitvoering van werken ook noodig een kapitaal, dat door den Staat moet worden verleend. Naarmate de werken vorderen wordt ook over deelen van het kapitaal be schikt- Dit wordt nu eerst gefinancierd uit geldleening van het Rijk op korten termijn als vlottende schuld. De rente last is dan niet hoog. Maar eens komt de noodzakelijkheid om de vlottende schuld te consolideerep. Spr. zou, wanneer die tijd gekomen is, ee» vrijwillige leening willen uitschrij ven tot een bedrag van 60 millioen tegen een lager percentage dan de marktprijs. De regeering heeft belang bij lage loonen om die werken niet te duur te maken, en de arbeiders brengen, bij den dalen den loonstandaard, toch nog vrijwillig een loonoffer van bijv. 10 pet. Dan zou den de vrijwillige kapitaal-verstrekkers op de rente van de markt ook 10 pet- kunnen laten vallen. Wij leven als in oorlogstijd. Toen had den wij ook vrijwillige leeningen onder bijzondere waarborgen. Het crediel van den staat zou worden verhoogd wanneer een krachtig nationaal elan deze leening financierde en de arbeiders zouden niet alleen hun offer hebben gebracht. PROF MEES UIT DE LIBERALE PARTIJ. Naar V.D. verneemt heeft prof. mr. W. C. Mees R.Azn. te Wageningen, voor het lidmaatschap van het Hoofd bestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", en voor dat van die partij zelf, bedankt, omdat hij niet langer de mede-verantwoordelijkheid voor de politiek van deze wenscht te dragen. In het bijzonder heeft hij bezwaar te gen de medewerking dier partij gescha pen chaos van steunmaatregelen, zon der dat voldoende de crisis zelf is be streden, en verder tegen de houding der partij tegenover andersdenkenden, waarbij z.i. met zeer verschillende ma ten wordt gemeten. [Wat dit laatste betreft is 't ons be kend, dat prof. Mees op de vergadering in Nijmegen, het verschil in houding tegenover N. S. B. en S. D. A. P. scherp gegispt heeft. Red. M. C.] HERDENKING LOMBOK-EXPEDITIE. Nu het in de tweede helft van dit jaar 40 jaren geleden is, dat de Lombok-ex peditie heeft plaats gevonden, welke, door Ide tragische gebeurtenissen van den verraderlijken overval in den nacht van 25-26 Augustus 1894 en de daarop gevolgde schitterende veroveringen van Mataram en Tjakra Negara en de ge vangenneming van den Radja, terecht 'n voorname plaats inneemt in de historie van ae bevestiging van ons gezag in Ne- deriamasch-Indië, zal wellicht een her denking van deze expeditie zich in ve ler sympathie mogen verheugen. ren emde zich te vergewissen, of dit inderdaad het geval is, en pogingen om tot een passende herdenking te gera ken, genoegzame deelname en mede werking zouden ontmoeten, heeft zich te i-Gravenhage een klein voorloopig comité gevormd, samengesteld als volgt: Gep. luitenant-generaal-tit. H. Q "j ter Beek; gep. kolonel P. M. Vis; gep.' kapitein H. J. Schenk de Jong; gep. ko lonel der mariniers P. S. Groen; gep. luit. ter zee le kl. K. M. Res. A. C. W. baron van Haersolte van den Doorn eep. sergeant W. J. K. van Erp; gep.' sergeant J- Jongman en gep. matroos 2e kl. K. N. Mar. J. Kramer- Dit comité wekt een ieder en in het bijzonder alle oud-strijders van Land en Zeemacht, die aan de Lombok-expe ditie hebben deelgenomen, op, om wan neer zij met deze herdenking sympathi- seerem, van hun instemming schriftelijk te doen blijken aan het lid van het co mité: gep. kolonel P. M. Vis, Laan van Poot 154 te 's-Gravenhage. Blijkt voldoende sympathie e be staan om tot een waardige herdenking te kunnen komen, dan zal dit voorloo- pige comité zijn taak overdragen aan een op breede basis berustend uitvoe- rings-comité. EEN STROP VOOR DE DRUIVENTELERS. De laatste dagen heerscht er onder de plm. 1500 Westlandsche druiven- kweekers een ware verslagenheid, nu bekend is geworden, dat de Duitsclie invoerrechten, die tot nu toe 15 RM. per honderd kg bedroegen, voor den nieuwen druivenoogst bepaald zijn op 75 Pfg of 45 ct. per kilogram druiven. Men zal moeten toestemmen, dat een dergelijk invoerrecht vrijwel gelijk staat met een invoerverbod. De N. R. C. teekent hierbij aan, dat de verhooging alleen geldt voor de maand Juli. Het zit er als volgt mee: het Duitsche invoerrecht voor fruit lag wat dei maand Juli betreft alleen vast door het han delsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. Dit handelsverdrag is met veertien dagen opzegbaar en is dienten gevolge een slechts zwakke Bescher ming voor de landen, die op grond van de meest-begunstiging van zijn bepalin gen mee profiteeren. Hoezeer dit ook overigens het geval was, is kort geleden gebleken toen Duitschland en Frankrijk de koppen bij elkaar hebben gestoken en overeen ge komen zijn, dat Frankrijk het invoer recht op fruit in het verdrag vastge legd, zou prijsgeven, zoodat Duitscn- land de vrije hand zou krijgen het te verhoogen, in ruil waarvoor van den Duitschen kant aan Frankrijk zekere voordeelen zijn toegekend. Frankrijk kon deze concessie gemakkelijk doen, omdat het bij den invoer in Duitsch land van fruit voor wat de maand Juli betreft in het geheel geen belang heeft. De Fransche druiven, waarom het dan speciaal te doen is, komen pas later (van den kouden grond). Aldus heeft Duitschland vrij spel ge kregen voor de verhooging en het heeft daarvan als bovenaangegeven gebruik gemaakt. Dit is een hoogst-onaangena- me zaak voor onze druivenkweekers, omdat Juli inderdaad juist wel een be langrijke maand is voor de vroege dure druiven. Verleden jaar hebben wij daarvan in Juli ruim 100.000 kg naar Duitschland uitgevoerd, een waarde van een 60.000. Dit zal nu van het jaar niet kunnen. Gelukkig is echter de voornaamste uitvoertijd van onze drui- vencultuur Augustus, September, Octo ber en November nog altijd beschermer. Voor dezen tijd ligt het invoerrecht vast en verschillende handelsverdragen (Italië, Spanje, Bulgarije e.a.) en daar kunnen de Duitschers dus niet aanko men. Prins Hendrik is gisteravond voor eenigen tijd naar het buitenland ver trokken. De heer Hans doet mee. De „Avondpost" van gisteren bevat een driestar van de hand van zijn hoofd redacteur, den heer D. Hans, (voorzit ter van den Nederlandschen Journalis ten Kring) waarin deze enkele opmer kingen maakt over de radio-rede van minister Marchant inzake de vereen voudigde spelling. Volgens de „Avp." bevatte deze rede „een aantal sterke argumenten ten gun ste van de nieuwe spelling", en al „heeft de Minister ons niet geheel overtuigd", toch concludeert de hoofdredactie, na verschillende harer in zwaarte vermin derde doch toch nog bestaande bezwa ren te hebben toegelicht, als volgt. „Tenslotte nog een opmerking over het beroep, dat de Minister op de te genstanders deed, om, als het nieuwe eenmaal is ingevoerd, daaraan ter wille van de eenheid mede te werken. Wij voor ons zullen aan dat beroep zeer stel lig voldoen. Wij zijn niet overtuigd, dat het volstrekt noodzakelijk was met dit compromis te komen, en evenmin hier van, dat men er thans mee komen moest, nu wij toch al in moeilijkheden van allerlei aard en op elk gebied zitten (want dat de invoering zoo eenvoudig zal zijn, als de Minister het voorstelde, gelooven wij niet) maar wanneer de Re geering eenmaal met September de nieu- Dit alleen kan voldoening geven aan ons hart: een doel voor ons leven te hebben en voor iemand, die een zamer en treuriger is dan wij, tot troost en steun te kunnen zijn. we spelling heeft ingevoerd, zullen wij er ons aan onderwerpen". Wij hebben ons veroorloofd in dit ch taat twee zinsneden vet te laten druk ken: het blad, waarvan de heer Hans de hoofdredactie voert, zal dus met ingang van den datum, waarop eventueel onze minister van onderwijs officieel of van regeeringswege een nieuwe spelling invoert, zich daarnaar richten. Dat is een verheugend verschijnsel. Met belangstelling mag worden afge wacht welke andere dagbladen zullen volgen in hun bereidverklaring om, on geacht hun instemming of verfoeiïng van het voorgestelde compromis, het in te voeren wanneer de regeering, of des noods de minister van onderwijs alleen, het officieel vaststelt (Ingez. Med.) WEER EEN STAPJE VERDER. De datum van 7 December 1929 zal steeds met zwarte letters blijven staan in de geschiedenis van Middelburg. Met zoovele andere gebouwen ging ook het prachtige oud-patriciershuis in de Lan ge Delft, waar het Grand-Hotel in ge vestigd was, grootendeels in vlammen op, en van de hardsteenen gevel bleven slechts kleine resten over. De laatste overblijfselen van dezen indrukwek- kenden gevel, tusschen het magazijn van de firma Helder en het herbouwde hotel, vallen thans onder de hamersla gen van den slooper. Het gemeentebestuur heeft begrepen te moeten helpen aan de verbetering van den nu reeds vier en een half jaar bestaanden, onhoudbaren toestand. Het verklaarde zich bereid de eigenaren van dit perceel grond, tegemoet te ko men en in werkverschaffing het laatste stukje van den gevel, als mede het daar achter liggende puin te laten verwijde ren. De stoep voor het perceel zal aan de gemeente in eigendom worden over gedragen en het ligt in de bedoeling daar dan een verbetering aan te bren gen in het verlengde van de stoep voor het hotel. (Is er aan de stoep voor het terrein der firma Kaan, ook niets te verbeteren?) Over hetgeen op het open terrein zat verrijzen loopen wel geruchten: naar te bevoegder plaatse kon men nog niets met zekerheid mededeelen. EEN BEZUINIGINGSMOGELIJKHEID. Men vraagt wel eens naar concrete bezuinigingsvoorstellen. Moge wij nu eens aanwijzen, waar een mogelijkheid tot bezuiniging te vinden is, zonder dat er ook maar één gemeentebelang behoeft te worden geschaad? Uit een door B. en W. voorgestelde wijziging in de gemeente-begrooting 1933 blijkt, dat de kosten van het drukken van het officieele Raadsverslag verleden jaar f 552 meer bedroegen dan was geraamd! Wij onderstellen, dat deze raming be rustte op wat vroeger zoo al noodig was in dezen. Wij hebben nimmer den in druk gekregen, dat onze Raad vroeger zich een al te groote zelfbeperking in de besprekingen oplegde. Indien hij nu eens trachtte, dat peil van vroeger te bena deren, dan was er zóó f 550 schoon ver diend. Wie weet was er, met nóg wat meer soberheid in de discussies, zelfs wel een duizend gulden mee te be zuinigen! Als men.... eens over dit idee ging praten? Maar dan onder conditie, dat het niet in de Handelingen-1934 gedrukt wordt, want dan zijn we nóg verder van huis EEN MUZIKALE WANDELING. De Muziekvereeniging „Crescendo", die verleden week Donderdag haar voor genomen muzikale wandeling in den let terlijken zin des woords in het water zag vallen, heeft besloten bij gunstig weer nu morgenochtend er op uit te trekken. Te acht uur vertrekt het gezelschap van het repetitielokaal en gaat langs Seisdam, Kromme Weele, Segeerstraat, Stationstraat, Kanaalweg naar Arnemui- den en Nieuwland. Te 12 uur keert men in de stad terug en gaat langs Kanaal- weg, Blauwen Dijk, Teerpakhuizenstr. Vlissingsche straat, Gortstraat, Korte Geere, Lange Geere, Lange Viele, Ach ter de Houttuinen naar het repetitielo kaal terug. POST OP HEMELVAARTSDAG. Het Post- en Telegraafkantoor alhier is morgen geopend als op Zondag. Be stelling van brieven heeft- niet plaats, maar wel kunnen deze, evenals op Zondag tusschen 11 en 12 uur worden afgehaald. Jubileum „Jacoba van Beijeren." Naar wij vernemen zullen de jubileum wedstrijden van de Kon. Handboogso ciëteit „Jacoba van Beijeren", morgen 12 uur officieel geopend worden op het terrein van café Baarends aan de Voor stad. De burgemeester van Goes en an dere autoriteiten, zullen hierbij aanwe zig zijn. Om half één wordt daarna een op tocht door de stad gehouden. Het „museum", van oude bijzonderhe den op handboogschuttersgebied is een interessante bezienswaardigheid gewor den. We hopen hierop nader terug te bomen. Wielrenners in training. Naar men ons mededeelt heeft' de eerste Goesche Wielrenners vereeniging „De Zwaluw", in café Sinke, op de Ka de, haar club- en oefenlokaal gevestigd. Er wordt reeds druk getraind op een „home-trainer". In de Westerhaven gevallen. Dinsdagmiddag is een jongen, wonen de te Souburg, bij het Beursplein in cTe Westerhaven gevallen. De jongen werd spoedig gered, doch bleek het dat hij een ^lichte hersenschudding en. enkele wonden bekomen had. De jongen werd naar de ouderlijke woning te Souburg overgebracht. FAMILIE-DRAMA TE WESTKAPELLE. Vader slaags met zijn drie zoons- WESTKAPELLE. Maandag is de vrachtrijder F. alhier op het erf achter zijn woning door drie van zijn zoons ern stig mishandeld. De oorzaak tot deze vechtpartij en de daaruit voortgevloei de mishandeling moet blijkbaar worden gezocht in een vermoedelijk minder zachtzinnige wijze, waarop de man zijn jongens dien morgen had gewekt voor hunne werkzaamheden. Bij de vechtpar tij is de vader door een zijner zoons zoo danig met een bijl op het hoofd gesla gen, dat de man even later bewusteloos ineenzeeg. Door de mishandeling in woede ontstoken heeft de vader zijn zoons nog met een geopend mes ach terna gezeten, doch hij is er gelukkig niet in geslaagd, kwaad te doen. De po litie is met het gebeurde in kennis ge steld en heeft de drie knapen in ver zekering gesteld. Ze zijn aan de Justitie te Middelburg voorgeleid. DONDERDAG (HEMELVAARTSDAG) ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. VAN DER PLASSCHE. Jo Vincent in het huwelijk getreden, In de r. k, kerk te Overveen, bij Haarlem, is Dinsdagochtend het huwelijk ingezegend tusschen den heer C. G. J. Bos en de bekende zangeres Jo Vin- Middelburg, 9-V-'34. Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 13 °C (55 °F); laagste 8.2 °C (46 °F). Heden 9 h: 9.8 °C; 12 h: 14.8 °C. 6.8 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 777 mm; laagste 775 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.4 mm te Nancy; laagste 736.6 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond Meest zwakke wind uit Z. richtingen, afnemende bewolking, weinig of geen regen, warmer overdag. Zon op: 4 h 18; onder 19 h 36. Licht op: 20 h 06. Maan op: 2 h 27; onder: 15 h 08. Donderdag 10 Mei. Zon op: 4 h 16; onder: 19 h 38. Licht op: 20 h 08. Maan op: 2 h 39; onder: 16 h 28. N.M. 13 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Mei. Wo. 9 Do. 10 Vr. 11 Hoogwater. 10.23 22.45 11.19 23.37 12.06 Laagwater. 4.26 16.50 5.21 17.38 6.08 18.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 9 11.53 5.21 17.59 Do. 10 0.21 12.58 6.19 18.47 Vr. 11 1.21 13.50 7.08 19.30 cent. De belangstelling voor deze plech tigheid was zeer groot. Honderden moesten zich in de dorpskerk met een staanplaats vergenoegen. Dientenge volge was het bijna onmogelijk, een overzicht te krijgen van de aanwezigen. De bruid was gekleed in een eenvou dig donkerblauw costuum en droeg een boeket witte orchideeën. De mis werd opgedragen door den broeder van den bruidegom, pater P. Bos. Na afloop van de kerkelijke plechtig heden begon in de ruime dorpspastorie het défilé voor het jonge paar; honder den kwamen hun gelukwenschen aan bieden. Daarna is een aantal vrienden en kennissen van Jo Vincent naar het land huis van dr. Bos gegaan en toen het jonge paar daar arriveerde, stond op het bordes een koor opgesteld, waarbij de zangeressen Suze Luger, Di Moorlag, Jo Hendrichs-Zalsman, Willem Ravelli, Jacques van Kempen en vele anderen, die onder leiding van Anton v. d. Horst een welkomslied aanhieven. Hun huwe lijksreis gaat naar Duitschland. De Centrale Landbouw-Onderlinge en de Tuinbouw- Onderlinge jubileeren. De vereenigingen „de Centrale Land bouw-Onderlinge" en „de Tuinbouw- Onderlinge", aangesloten bij de Coöpe ratieve Vereeniging „Centraal Beheer" te Amsterdam zullen dit jaar 25 jaren bestaan en hebben ter herdenking van dit feit elk een Gedenkboek in het licht gegeven, waarin de geschiedenis van de ze voor onze Sociale verzekeringswet geving zoo belangrijke vereenigingen uitvoerig is beschreven. De angst, die in de eerste jaren dezer eeuw in land- en tuinbouwkringen be stond, dat ook zij zouden worden belast met een wettelijke ongevallenverzeke ring naar het model van de Ongevallen wet 1901, uitgevoerd door een Rijksor gaan met al de administratieve gevolgen daarvan en in het bijzonder de indiening in 1905 van een ontwerp Landbouwon- gevallenwet deed het besluit ontstaan, zelf de handen aan den ploeg te slaan en vrijwillig een ongevallenverzekering tot stand te brengen, die den arbeider in het land- en tuinbouwbedrijf de voor deelen van een goed gefungeerde onge-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1