„Die nare Hoofdpijn A K K E RT J E S akker-CACHETS) KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. ONDERWIJS. LANDBOUW. is dadelijk weg en dan winnen wij!" Waar Ge ook zijl, als ge zoo'n zakdoosje mei 3 "AKKERTJES" bij U hebl, kunt Ge Uzelf dadelijk afhelpen van kwaaltjes, die steeds ongelegen Uw genoegen verstoren. „Ik heb altijd zoo'n zakdoosje met "Akkertjes" in mijn taschje" pas komen en zoo verrassend snel werken bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn Volgens recept van Apotheker Dumont THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. DE KERK TE ARNEMUIDEN. AGITATIE OF. Glazen buis met 12 stuks slechts 52 cent (Omzetbelasting! Zakdoosje aa —a Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen, (is inbegrepen.) met 3 st. WEMELDINGE. Maandagmorgen kwam alhier binnen het geladen en naar België bestemde sleepschip „Confiance", schipper Verbergt van Rumpst (Bmet een geheel uitgebranden roef. Volgens den schipper was 's morgens, toen hij met hei schip ter hoogte van het Zijpe voer, de roef plotseling in brand gevlo gen, zonder dat hij iets heeft kunnen redden. Met een motorpomp van een naast zich aan den sleep hangend schip, heeft hij den brand kunnen blusschen. Vrouw en kind die zich in den roef be vonden heeft hij ongedeerd kunnen red den. POORTVLIET. De heer J. J. Dron- kers, alhier is tijdelijk werkzaam gesteld aan het Departement van Waterstaat, belast met de wiskundige berekeningen aan de afdeeling Algemeenen dienst: zeearmen en benedenrivieren, De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Notaris Van Dalsum te Hulst heeft Zaterdag het volgende telegram verzon den naar den voorzitter der Eerste Ka mer: „Er is geen water voor een water leiding Zeeuwsch-Vlaanderen en wie zegt het tegendeel liegt. Om deze reden mislukte het groote plan van 1927. De zaak is dus zuiver volksbedrog. Wilt U hiertoe medewerken ?r' Ergerlijke dierenmishandeling. TERNEUZEN. Zondagmiddag, werd door een kolenhandelaar, die naar de weide op het schietplein naar zijn paard ging kijken ontdekt, dat er iets gaande was met het paard van den kolenhande laar A. B., dat daar ook in de weide liep. Bij onderzoek bleek dat een touw, flink aangehaald tusschen de lagers van het gebit waren getrokken en om de tong van het dier gesnoerd, terwijl dat touw voorts onder de kin van het paard was vastgemaakt, en na te zijn aange trokken met een flinken knoop was vastgemaakt. Het dier moet van een en ander veel pijn hebben geleden, en een geheel op zetten van hak en kop was er het ge volg van. Spoedig werd de hulp van den dierenarts, ingeroepen, die het dier van de knellende banden wist te bevrijden. Gelukkig is het feit spoedig ontdekt, en kon tijdig worden ingegrepen, zoodat het nu nog al zal losloopen- Aangezien door het afbinden van de genoemde lichaams- deelen de bloedsomloop wordt gestoord, zou dit, na langen duur, afsterven dier lichaamsdeelen kunnen tengevolge heb ben. Men verdiept zich in gissingen om trent de dader of daders, meldt de Tern. Crt. AARDENBURG. Zaterdag vierde het echtpaar I. v. d. Hooft zijn 60-jarige echtvereeniging. Van vele zijden werden de oudjes, die beiden voor hun leeftijd nog flink zijn, met dit feit gelukge- wenscht. SLUIS. Naar we vernemen zijn de plannen lot electrificatie van de tram lijn SluisWestcapelle zoover gevor derd, dat deze lijn nog dezen zomer in gebruik zal kunnen worden genomen. SLUIS. De Emmabloem collecte bracht in onze gemeente ruim f 25 op. SLUIS. De 'werkzaamheden aan de RijksgrensWestkapelle zijn reeds in zooverre gevorderd, dat de weg in ge bruik zou kunnen worden genomen als de Belgische regeering dit maar toe stond. In deze gemeente ziet men reik halzend naar 't in gebruik stellen van genoemden weg uit, daar dit voordeel zou brengen voor de neringdoenden. SLUIS- Tot tijdelijk hulpkommies te Sluis is benoemd de heer P. de Jong te Spakenburg. Zondagmorgen werd in de Geref. Kerk te K r a b b e n d ij k e, na een vacature van 1 jaar, ds. M. Ros in zijn ambtswerk bevestigd door zijn schoon vader ds. J. v. d. Berg van Renswoude, met een predikatie over 1 Cor. 4 verzen 1 en 2- Na de bevestiging zong de ge meente haar nieuwen leeraar staande toe Ps. 134: 3. 's Middags verbond ds. Ros zich aan zijn gemeente met de woorden van 1 Cor. 18: 36 en 37. Na afloop van de pre diking volgden de gebruikelijke toespra ken. Namens kerkeraad en gemeente werd ds. Ros toegesproken door ouderling C. P. Vogelaar Sr, Op zijn verzoek zong de gemeente haar nieuwen leeraar toe Ps- 121. 2, Vervolgens werd ds. Ros toege sproken door den bevestiger ds. J. v. d. Berg, ds. Le Cointre van Bergen op Zoom als consulent, ds. Veltenaar van Tholen namens de classis Tholen, den hr. Tange namens de kerk van Rilland- Bath en door ds. de Regt van Dinteloord namens studievrienden- Beide malen was het kerkgebouw flink bezet, vooral des middags. Op 10 Mei 1857 werd de laatste dienst geleid in de oude Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden. Drie en een halve-eeuw was in dit gebouw dienst gedaan en op genoemden datum werd een tijdperk van aanhoudende zorg afgesloten. Dat het bezit van een monumentaal gebouw voor een kleine plaats als Arnemuiden geen ongestoord genot is, moge uit wat volgt blijken. In 1240 wordt melding gemaakt van de filiaalkerk van St. Maarten of West- monsterkerk te Middelburg, waarschijn lijk dezelfde welke door Middelburg in 1479 werd afgebroken en stond op den Stedendijk in Mortiere. Volgens over levering werd in de Kerk te Middelburg een stuk van het Kruis des Heeren be waard, dat jaarlijks in ommegang door de Stad werd gedragen en waarbij de Arnemuidenaars, met medebrenging van wapens, wagens, e.a. moesten tegen woordig zijn. Alle kosten hieraan ver bonden moesten zij zelf betalen. Ver moedelijk was het in deze Kapel, waarin op 14 Oct. 1438 Heer Gillis van Arne muiden, het laatste mannelijk lid van dat geslacht begraven werd. Behalve de kerk in Mortiere stond ook een kerk in Nieuwerkerke, welke de'Hoofdkerk was. Deze was gewijd aan St. Jan en stond onder het Patronaat van Middelburg. Op 9 Mei 1505 werd de eerste steen gelegd van een nieuwe Kapel of Kerk te Arnemuiden verhaalt Reigersberg in zijn „Kroniek van Zeeland". Dit was de Kerk welke in 1857 werd afgebroken en welke St. Maarten tot beschermheili ge had- Met de regeering van Middel burg werd op 10 Juni 1545 een overeen komst gesloten om de Kapel te Arnemui den tot Parochiekerk te verheffen. De ze overeenkomst werd 8 Aug. d.a.v. door Georgius van Egmond, Bisschop van Utrecht, bekrachtigd, en op 13 Maart' 1546 door den Grooten Raad van Me- chelen bevestigd. Van nu af aan konden in de Kapel van Arnemuiden alle handelingen wor den verricht welke tot een Parochiekerk behoorden, b.v. het celebreeren der Hoofdmis, het bedienen der sacramen ten van doop, huwelijk, enz. Middelburg behield echter zijn recht tot voorstelling van priesters en andere zaken, welke zij in de oude Kerk bezat, ook in de nieu we. Den Parochianen werd toegestaan bij hun Kapel een begraafplaats aan te leggen en hoogtijd te houden, maar zij waren verplicht de oude rechten te be talen. Ook moesten zij zorgen voor het onderhoud van den toren, het koor, de Kapel van Onze-Lieve-Vrouwe en de toegangsstraat der oude Kerk in Nieu werkerke. Hun werd tevens toegestaan, op eigen kosten, de voorbeuk dezer Kerk af te breken. Ook moest op Zon- en Heilige dagen in de oude Kerk des morgens om 8 uur een mis opgedragen worden op de fun datie van het St. Anthonius-altaar ter wijl de Parochianen jaarlijks op Paschen met feestelijke processie de gewijde olie uit de oude Kerk moesten halen en naar de nieuwe Kapel overbrengen. Op St. Jan moest men zich van de nieuwe Ka pel naar de Hoofdkerk begeven, om er een eerlijke, devote mis aan dezen Hei lige te zingen. De Kerk in Nieuwerkerke is later in verval geraakt en de regeering van Mid delburg besloot 24 Mei 1591 de steen der kerkmuren te gebruiken tot het ma ken van een hoofd in het Jonker-Fran sen-Gat (het Sloe.) Het kerkhof werd verhuurd door het Stadsbestuur van Ar nemuiden, doch de huurder moest toe staan dat, indien de bewoners van Ar nemuiden zulks verlangden, er nog begraven kon worden, zonder hiervoor een vergoeding te ontvangen. De toren werd soms mede verhuurd, want in 1574 werd aan Kapitein Adriaan Meuninck voor 30 schellingen per jaar den toren met het kerkhof in erfpacht gegeven „om 't zelve land met den toren te gebruiken en te verbeteren met timmering, planta ges, en anderszins, zoo hem believen zal". Dit is vermoedelijk niet doorge gaan, want enkele jaren later was, vol gens de Stadsrekening, de toren aan den Baljuw verhuurd, om er duiven op te houden. De bezittingen der kerk bestonden in 1565 uit 14 gemeten. 83 roeden bouw land, doch moesten later ter ,,algemeene zake worden afgestaan, waarvoor een jaarlijksche vergoeding van 6 pd. VI. werd ontvangen. Wanneer de Kerk te Arnemuiden in gebruik genomen is, kan niet met ze kerheid worden gezegd. Het was een ruim kruisgebouw met 8 kapellen, waar op een zeer spitsen toren op het kruis, gedragen door vier vrijstaande pilaren. Voorts was een lokaal aangebouwd dat na de hervorming voor consistorie-kamer werd gebruikt en daarvoor waarschijn lijk als sacristie gediend zal hebben. Zij is gebouwd op de plaats waar de tegen woordige kerk staat. Een zijbeuk stond op de plaats waar thans de pastorife staat. Oorspronkelijk stond de voorge vel tusschen de tegenwoordige brand put en de pomp op de Markt, want in de rekening van Simon Romboutsz komt een post voor van verkochte materialen van de kerk, welke luidt: „Op den 26- sten September 1564 zoo heeft het den goeden heeren van Middelburg geliefd te verbieden ,,de put binnen de oude vervallen kerk, nu afgebroken, te mogen delven, dal, niettegenstaande wij con sent daartoe van den Eerw. Bisschop van Middelburg hadden". Hieruit blijkt dus, dat de tegenwoordige put op de markt, binnen de Kerk werd gegraven. De Kapellen waren ten dienste der Gilden, welke er vóór de hervorming hun altaren hadden- Sommigen hadden een voor zich alleen, anderen een ge zamenlijk. Genoemd worden de broeder schappen van timmerlieden, smeden, kleermakers, scheepmakers, schoenma kers, St. Jacob (schippersgilde), waarden en 3 schutterijen. Na de hervorming werd een deel der kerk, dat niet voor godsdienstige doelein den gebruikt werd, voor berg- en werk plaats gebruikt. De regeering beval ech ter op 1 Dec. 1590 dat er geen zeilen en materialen meer mochten geborgen wor den; op 18 April 1598 werd den zeilma kers verboden in de kerk hun werk te verrichten. (Wordt vervolgd.) Geslaagd te Amsterdam voor het examen landmachinist de heer S. Sin- teur en te 's-Gravenhage voor het ma chinistendiploma A de heer S. Vos, beide leerlingen van den machinisten cursus verbonden aan de Ambachts school te Middelburg. Onze landbouwkundige medewerker Schrijft ons: Naast ons ligt het jongste nummer van „Landbouw en Maatschappij", het or gaan van de Noordelijke Boerenbonden, „die in agitatie hun kracht zoeken en fascistische neigingen hebben". Van agi tatie geen spoor. Integendeel. Alle bij dragen, door verschillende hand geschre ven, elk voor zich het lezen ten volle waard, munten uit door de waarde van de aangevoerde argumenten en daaren boven een hoofdartikel van den leider, den heer Smid. waarin deze een niet on vriendelijke, maar niettemin scherpe cri- iiek uitoefend op een hoofdartikel uit „Volk en Vaderland", het orgaan der N.S.B., dat tot titel droeg: „Boerenland in Boerenhand", waarin wordt betoogd, dat alle boeren moeten worden onbe zwaarde eigenaren van den door hen bebouwden grond, dus geen pacht- en hypotheekboeren meer. Al deze artikels, in verschillende toonaard gezet, ademen denzelfden geest: Maak den akkerbouw loonend en vele andere verbeteringen zullen automatisch intreden; er zal dan langs natuurlijken weg een onverbreke lijk verband worden gelegd tusschen de verschillende manieren van bodempro ductie in ons land en van onze export mogelijkheid; er zal intensief wor den geboerd in aile bedrijfstakken, waar door de werkgelegenheid zal verruimen; haal het benoodigde geld uit voldoend hooge invoerrechten op granen en vee- voeder-artikels en steun de veehouderij uit die heffingen als compensatie voor de hoogere voerprijzen; er zal dan veel gereglementair kunnen opdoeken; boer en consument zullen er wèl bij varen. Niemand kan ontkennen, dat hier een stelsel wordt gepropageerd; wie durft in gemoede en met ernst beweren, dat de gangbare methodes op dien naam mogen bogen? Geeft het, om één voor beeld te noemen, niet te denken, dat zoo plotseling en onverwacht een eind is ge maakt aan de afslachting van de be roemde 210000 koeien, waar een week tevoren nog werd gedreigd met opvor dering van vee Geeft 't niet te denken, dat een alleszins bevoegde als ir. Hui- zinga, inspecteur v%n den landbouw, na gehouden enquête, concludeert, dat een nieuwe weg moet worden ingeslagen bij de veestapel-inkrimping, waarbij on dubbelzinnig wordt uitgesproken, dat deze moet worden gezocht op de g e- mengde bedrijven door de teelt der akkerbouw-producten gedurende eenige jaren loonend te maken? Moeten wij, in dit licht bezien, niet wat angstvallig staan tegenover de beperking van den kalverslapel, die nu op 1 Juli, inplaats van op 1 Nov. zal ingaan? Mag de schat ting van 350.000 vaars- -en 60.000 stier kalveren zóó juist worden geacht, dat een teeltregeling daarop gerechtvaardigd is? Is b.v, bij het aannemen van deze ge tallen, naar de telling in 1928, voldoende rekening gehouden met het feit. dat de weide-opbrengst door oordeelkundiger bemesting zeer is vergroot, zonder nog te spreken van verbetering en ontgin ning van minderwaardige gronden? Moet het onrecht blijven bestaan, dat er wekelijks in ons land nog een millioen kg. margarine wordt verbruikt, terwijl wij onze beste boter leveren aan Enge land beneden 20 ets. het pond, waarvoor we onze binnenlandsche consument 80 ets, laten betalen? Waar moet ten slotte het geld vandaan komen om dergelijken export in stand te holden? Wordt door zoo'n verlies-gevenden ruil onze han delsbalans gediend? En dan, geven al de ze maatregelen eenig gunstig perspec tief, zelfs voor de naaste toekomst? Wordt door dat alles het verbroken evenwicht tusschen ons onbeschut land bouwbedrijf en vele beschutte industri- eele bedrijven hersteld? Of is. voldoen de hetgeen mr. dr. Van Rhijn aanvoert: „het doel van de steunverleening is niet, dat de landbouw gaat rendeeren, maar dat de landbouw voor ondergang behoed blijft"? Een drijvend wrak derhalve, gansch ongeschikt om te dienen als fun dament voor ons nationaal bestel. Moet door dat alles de boer b 1 ij v e n leven van de hand in de tand Noem nu het voorleggen van al deze dingen, gepaard met deugdelijke argumenten, maar agi tatie! We aarzelen niet als onze mee ning uit te spreken, dat iedere boer zulke lectuur moest lezen. Hij zou dan een beter inzicht krijgen in al de maat regelen, die om hem heen geweven wor den; hij zou ook steeds meer de betee- kenis van zijn werk in het productie proces leeren kennen, wat hem zijn eigenwaarde beter zou doen beseffen, een onmisbare voorwaarde om zich sterk te voelen in zijn te voeren strijd. Op 18 Mei a.s. zal een groote landdag worden gehouden te Assen, waar ver schillende sprekers in den geschetsten geest zullen spreken voor duizenden! Men meene niet, dat zoo iets Den Haag voorbij gaat. Men staat zelfs versteld van de zwenking, die sommige Kamer leden in deze richting hebben gemaakt, want „Landbouw en Maatschappij" wordt in politiek kringen gelezen- We haalden elders de boerenbonden als voorbeeld aan. Men nam ons dat kwa lijk. We vleien ons, dat vele lezers na 't vorengaande eveneens een parallel zullen trekken en zullen concludeeren in onzen geest. Rundveekeuring. Te Grijpskerke had Vrijdag de jaarlijksche rundveekeuring plaats door de Prov. Comm. Uitslag: Oudere stieren: le pr, Wo- dan Frans 15, van de stierenvereen. te Grijpskerke, 82.3 punten. Zeer beste stier. Jonge stieren: 2e pr. Frida s Wodan, van W. de Buck, Meliskerke; idem, Ce- sar, van P. Wisse, Meliskerke; eervol, Dirk van de Parel, van W. de Buck. Koeien, 1 maal gekalfd: 1. Moortje, van Gebr. Besuijen; 2. Elza, van W. de Wolf; 3. Juliana, van Bierens; 4. Em ma, van W. de Wolf; 5. Sofie, van Bie rens en 6. Grietje, van P. Wisse. Koeien, 2 maal gekalfd: 1. Nellie, van J. H. Geschiere; 2. Mona, v. idem; 3. Bles, van idem; 4. Nellie, van W. de Wolf; 5. Juliana, van idem; 6. Emma, van J. H. Geschiere en 7. Bontje van id. Koeien 3 maal gekalfd: 1. Willy van Kr. Poppe; 2. Bethsie van de Parel, van W. de Buck; 3. Juliana, van C. Louwerse; 4. Juffrouw, van K. Poppe; 5. Bontje, van Bierens; 6. Marie, van C. Louwerse; 7. Bertha, van P. Wisse en 8. Martha van de Parel, van W. de Buck. Koeien, 4 maal gekalfd: Juweeltje, van W. de Buck; 2. Fredie, van idem. Oudere koeien: 1. Mina, van Bie rens; 2. Minerva, van idem; 3. Frida, van W. de Buck; 4. Line, van C. Lou werse; 5. Line, van idem; 6. Boerinne, van P. Wisse en 7. Bertha van K. Pop pe. Vaarzen: 1 en 2, beide van K. Poppe. Mina van Bierens kreeg de kampi oensmedaille; Mootrtje van Bezuijen, die van Eiland Walcheren en Willij, van K. Poppe die van de Coöp. zuivelfabr. Veel vee, vooral koeien, waren in gezonden en van de zijde van het tal rijke publiek was er groote belangstel ling. (Ingez. Med.) Handelsregister, Aan de in de „Ned. Mercuui'opge nomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. „Het Handelsregister", betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: Inschr ij vingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). J. Jilleba, Vlissingen, Walstraat 59, kantoorboekhandel en leesbibliotheek. Kiers en Heida (F.), Goes, Zonne bloemstraat 38, garnalendrogerij. Fili aal gevestigd te Goes, Zonnebloem straat 38. De drogerij) is gevestigd te Geersdijk gem. Wissekerke. Beh.; J. A. Schippers, Goes. Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Fa. J. A,, van Boven en Zonen, Ril- land-Bath, Hoofdweg. Uitgetr. \enn.i J. A. van Boven Jr. Ribbens en Co., Zierikzee, Engelsche kade D 570, handel in en het bewerken van granen, zaden, peulvruchten, vee voeder, kunstmeststoffen en aanver wante artikelen. Zaak omgezet in een naamlooze vennootschap Ribbens en. Co. N.V. Directeur: J. C. A. Ribbens, Zierikzee. Westelijk Noord-Brabant (Breda). Willem Klippel, Oud-Vossemeer, Achterstraat B 137, Omgezet in Klip- pel's Rijwiel- en Motorenhandel N.V/ Directeur W. Klippel, Oud-Vossemeer. Comm.: M. J. Klippel, Oud-Vossemeer, Opheffing e n: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). W. G. Bal, Middelburg, Krommewee- le L 26, koekbakker; N.V. Vlissingsche Duinwaterleiding Mij. in liq., Vlissingen, De Ruyterstraat 2. DE TORENSPRINGER WEER IN ACTIE. Zondagochtend is de toren springer L. Vlasbom, die in den zomer van 1932 van een der heftorens van de Spoorbrug over de Koningshaven te Rotterdam sprong, weer eens in actie geweest. Vergezeld van enkele vrienden is hi} 's ochtends vroeg per auto naar de brug gereden. Onopgemerkt wist hij op de spoorbrug te komen en de brug wachter merkte hem pas op toen hij op de boog van de brug liep. De politie werd gewaarschuwd maar voor deze in kon grijpen dook de waaghals van de dertig meter hooge brug in het wa ter. Toen men hem niet boven zag komen is de politie onmiddellijk gaan dreggen. Terwijl zij daarmee bezig was werd IVlasbom ontdekt op een balk waar hij rustig zat toe te kijken. De politie zal hem vermoedelijk het onverantwoordelijke van zijn gedrag wel eens flink onder de oogen brengen. BRUTALE DIEFSTAL IN DE EEN- DR1AICHTSKAPEL. Zaterdagmiddag was mevrouw D. de Eendrachtskapel te Rotterdam binnengegaan om daar even te gaan bidden. Zij nam plaats op een bidstoel en legde haar tasch waarin zich een bedrag van 1T bevond neer op een stoel naast haar. Even daarna k\yam een jongeman de kapel binnen en voordat mevr. D. het

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6