KRONIEK van den RAG- FORTINBRAS, BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 8 MEI 1934. No. 108. DE KOOPMAN IN GELUK, MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Russische bezorgdheid voor de Baltische landen. Vreest men te Moskou de Duitsche .Drang nach Osten"? Het Lithausch— Poolsch conflict staat de vorming van een Baltisch bloc in den weg. Sovjet-Rusland legt sinds eenigen tijd een merkwaardige bezorgdheid voor de drie Baltische landen: Estland, Letland en Lithauen, aan den dag. Het wil de tfrenzen dier landen opeens met alle ge weld „waarborgen". Eerst heeft 't Po len daarvoor trachten te interesseeren en toen dit mislukte, Duitschland. Maar ook te Berlijn bleek men er niet voor te voelen. De Duitsche regeering gaf op de Russische voorstellen heel diploma tiek te kennen, dat een verdrag tot ga randeering van de onschendbaarheid der Baltische landen, de erkenning zou inhouden, dat die onschendbaarheid op de een of andere manier bedreigd werd. Dat mocht zij niet aannemen. Duiisch- land zelf was zich niet bewust zich aan zoo'n bedreiging schuldig te maken en van Sovjet-Rusland kon toch moeilijk iets anders verondersteld worden. Ergo, geen verdrag. Wij hebben ons bij het lezen van de berichten over deze zaak de voor de hand liggende vraag gesteld, wat Mos kou plotseling zoo diligent gemaakt kan hebben. Het ligt voor de hand, dat het een eventueel gèvaar voor de Baltische staten meent te ontwaren en dat dat ge vaar dan niet uit het Westen, dus van de zijde van Duitschland komt (ondanks de looze verzekeringen van Berlijn). Maar zijn daar zichibare motieven voor aan te wijzen? De situatie in Oost-Eu ropa kenmerkt zich momenteel door 'n betrekkelijke rust in tegenstelling met een paar jaar geleden. Het eenige, wat wellicht te denken zou kunnen ge ven, is een zekere nationaal-socialisti- sche activiteit, vooral in Estland, waar men onlangs een complot op het spoor kwam, dat een staatsgreep beraamd had Vermoedt de Russische regeering nu, dat dat nationaal-socialisme in con tact staat met de Hitler-beweging? On mogelijk is dat natuurlijk niet. In de Bal tische landen wonen nog een aanal af stammelingen van een oude Duitsche be volking en die zullen allicht niet van sympathie voor het Derde Rijk versto ken zijn. Maar zij vormen 'n zoodanige minderheid, dat van hen nauwelijks eenig gevaar te duchten staat. En dan blijft slechts over, dat Duitschland zelf zekere aspiraties in Oostelijke richting zou koesteren. Sommige Duitschers koes teren die zeer zeker, evenals er ook zijn, die meenen, dat Nederland eigen lijk op staanden voet bij het Duitsche Rijk ingelijfd behoorde te worden, mits gaders Polen en Elzas-Lotharingen en Joost mag weten, wat nog meer. Maar dergelijke fantasmagorieën kan men toch niet au serieux nemen. En het lijkt ook niet waarschijnlijk, dat verantwoordelijke lieden in Duitschland hun heimelijke ge dachten over zoo'n geografische uitge strektheid laten rondwaren, al plegen ze dan voor geen klein keetje terug te schrikken. De Russische bezorgdheid blijft zoodoende een wonderlijke aan gelegenheid. Aan den eenen kant is men geneigd te onderstellen, dat de Sovjets spoken zien, aan den anderen kant voelt men zich niet heelemaal gerust. De mo gelijkheid van een latent gevaar in dien onrustigen Oosthoek van Europa kan tenslotte aanwezig zijn. De Baltische landen zelf hebben zich tot dusver niet veel aan den Russischen slap gelegen laten liggen. Dat wijst er op, dat ze voorloopig althans de door WILLIAM LOCKE. 11). Ik geloof niet dat daar eenig ge vaar voor is, lachte Corinna, tenzij dat Martin gek werd. Maar het is misschien wel goed om die komedie te spelen. El- ken avond zal ik in het bijzijn van de holelhoudster, Martin mijn wang voor een kus presenteeren. Bonsoir mon cher frère. Denk je dat je het er goed af zult kunnen brengen, Martin? Martin, niets op zijn gemak, voelde zich al bij voorbaat verlegen en onthutst door de verkeerde uitlegging van de be trekking, waarvan Fortinbras gesproken had en hij maakte zich druk met zijn fiets te inspecteeren. Célibataire en droomer, was hij ge ërgerd over Corinna's koel vertoon van moed, binds die épisode met Gwendoline had hij ver van de vrouwelijke sekse ge staan; zijn moeder was de eenige vrouw, die hij goed kende en daardoor had hij de overtuiging gekregen dat vrouwen beuzelachtig waren en zeer vroom. En Corinna ging maar door op deze overtui ging te hameren. Ze verbijsterde zijn theorie over de vrouw. Hij had het ge voel in dikken mist voor een afgrond*te Russische bezorgdheid niet deelen, al zal er ook wel mee achter zitten, dat ze Moskou evenmin vertrouwen als Ber lijn. Een soort van Russisch patroonaat, dat allicht uit een verdrag tot garan deering hunner grenzen kon voortsprui ten, zou den drie staatjes moeilijk wel gevallig kunnen zijn De tijd, dat ze tot het Russische Rijk behoorden, ligt nog maar een klein aantal jaren in 'l verle den. En dien tijd wenschen ze niet terug, evenmin als een inlijving bij Duitschland- Wellicht ware het het beste, dat men onderling tot toenadering kwam, dus een Baltisch bloc vormde. Maar daar zou alleen kracht van kunnen uitgaan, als ook Polen er in opgenomen werd. Het lijdt niet den minsten twijfel, dat War schau daar wel ooren naar heeft. Ech ter staat de kwestie met Lithauen een dergelijk samengaan in den weg. Het snoode avontuur van 1920, waarbij Po len zich van Wilna meester maakte en Lithauen van zijn hoofdstad en een flin ke lap grondgebied beroofde, beheerscht nog altijd de betrekkingen tusschen die beide landen. Die betrekkingen zijn van positief vijandigen aard. Als Lithauen sterk genoeg was, zou het zeer zeker trachten het verlorene terug te winnen. Alleen het feit, dat het op geen stukken na tegen Polen opgewassen is, voorkomt een conflict. Hoe met het oog op deze situatie het Baltische bloc tot stand zou moeten komen, is niet wel duidelijk. KMMramxt; m <<*- GEDENKTEEKEN MR. H. VAN DER VEGTE. Zaterdagmiddag is op de lommerrijke begraafplaats de Kranenburg bij Zwolle de overdracht geschied van het gedenk- teeken,' dat geplaatst is op het graf van wijlen mr. H. van der Vegte, oud-lid van Ged. Staten van Overijssel en Oud-mi nister van Waterstaat. Het comité dat het initiatief nam tot plaatsing van het gedenkteeken bestond o.m. uit de heeren ds. H. A. Munnik, Geref. predikant en voorzitter van de a.-r. kiesvereeniging te Zwolle, voorzit ter, J. D. Meihorg, secretaris, mr. P. Kapteijn, C. Spanhaak, te Zwolle. Ds. Munnik herinnerde eraan, dat bij de begrafenis in September j.l. op uit drukkelijk verzoek het aantal sprekers zeer was beperkt. Er waren nog zeer velen, die hadden willen getuigen en nu op voorstel van één der „kleine luyden" dezen weg gekozen hebben, den ontsla pene te eeren. Uit het monument spre ken de twee voornaamste eigenschap pen van mr. H. van der Vegte: Eenvoud en soliditeit, maar daarnaast geeft ue pyramidale vorm aan dat de eere van God was het hoogste doel van zijn le venswerk. Uit alle levenskringen, uit alle deelen van ons land kwamen de bijdragen van hen die wilden toonen hun waardeering en dankbare erkentelijkheid voor zijn levenswerk, hun hooge achting en eer bied voor zijn persoonlijkheid. Dr. P. P. Roozendaal sprak een kort woord van erkentelijkheid en dankbare aanvaarding namens de familie. Het grafmonument is een zware zerk met 2 rondgaande treden van Duitsche travertin; bovenaan bevinden zich de emblemen van kerk, staat, handel en industrie, waaronder de naam, Mr. H. van der Vegte, in den steen uitgehou wen. Daaronder ligt de plaquette in brons van den Zwolschen beeldhouwer PBos met geboorte- en sterfdatum. Het geheel is uitgevoerd door de fa. Keuze kamp, den Haag, naar ontwerp van J. N. Munnik, architect in Den Haag. UIT DE S.D.A.P. De kwestie-Duys. In de Zaterdag gehouden vergadering van den partijraad der S.D.A.P. is uit gebracht het rapport van de commissie, die in September 1933 door den partij raad werd ingesteld, om een onderzoek in te stellen naar de gronden, waarop, in strijd met de in een vorige partijraads vergadering gewekte verwachting, mr. Duijs zijn brochure in zake partijtactiek heeft doen verschijnen, en naar de deze verschijning begeleidende omstandighe den en de daarop gevolgde feiten. Een voorstel om over het uitgebrach te rapport niet te discussieeren, werd met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens met algemeene stemmen aanvaardde de partijraad de volgende verklaring van de commissie: „De commissie verklaart als resultaat van haar onderzoek in de haar voorge legde kwestie, dat naar haar oordeel in dezen zoowel door partijgenoot Duijs, als door de leiding van de krant, als door de partijleiding, als door een aan tal afdeelingen der partij, fouten zijn ge maakt, welke echter het karakter van hen, die ze gemaakt hebben, niet aan tasten. Zij beschouwt deze fouten noch afzonderlijk, noch in hun samenhang als van dien aard, dat eenige maatregel tegen een partijgenoot, of tegen een par tijinstantie behoeft genomen te worden en meent derhalve, dat de partijraad" de voorstellen van den congresbeschrij vingsbrief. o.m. strekkende tot roye ment of disciplinaire maatregelen, dient te verwerpen. Zij meent, dat het inci dent hiermede definitief dient gesloten te worden en zij spreekt de verwachting uit, dat alle betrokkenen ook voor de toekomst met het oordeel der commis sie rekening zullen houden en dat hun verhoudingen weer zullen worden als in het partijverband .past". Ontvangers der directe belastingen. De ontvanger der directe belastingen, enz. R. Koen is verplaatst van het kan toor der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Middelburg naar het kantoor der directe belastingen te 's Gravenhage, buitengemeenten en de ontvanger der directe belastingen, enz. F. M. Eggermont van het kantoor der directe belastingen, enz. te Helle voetsluis naar het kantoor dier midde len te H an s w e e r t. Nationaal Crisis Comité. Het Nationaal Crisis Comité mocht in totaal totfl Januari 1934 de volgende bijdragen ontvangen: van het Loodswe zen te Brouwershaven 87; Vlissingen 215.70. HET DERDE LUSTRUM VAN „WILHELMINA". De receptie. Gisteravond heeft het bestuur van de Middelburgsche Turnvereeniging „Wil- helmina" juist op den dag van haar 15- jarig bestaan gerecipieerd in het ge bouw der C.J.M.V. Van vele zijden waren bloemen toege zonden o.a. van de Knapen- en Jonge- liedenvereeniging „Emanuel"; van de Chr. Padvindersvereeniging; van de zus- terturnvereenigingen „Achilles" en „Ons Huis" te Middelburg; „L. O." en „V. T. V." te Vlissingen; „Volharding" te Sou burg en „Volharding" te Goes. Van onbekende vrienden van „Wilhel- staan. Daar stond zij een paar voet van hem af hij durfde niet goed naar haar te kijken rechtop, met koelen blik, het minst beuzelachtige wezen ter we reld, de heele kwestie, die toch haar, een jong meisje, schrik moest aanjagen, als een grap beschouwende. En zelfs zoo, dat ze voorstelde elkaar eiken avond te omhelzen om hun onschuld te bewijzen, Ik zal alles doen, beloofde hij, om onaangenaamheden te vermijden. Corinna lachte en na afscheid geno men te hebben reden ze de snikheete korte straat uit, terwijl Fortinbras hen peinzend naoogde, tot ze uit het gezicht verdwenen waren. Lang dacht hij na over het paar, dat hij op een onsentimen- teele reis gestuurd had. Wat waren ze jong en gemakkelijk te leiden; als jonge muschjes zaten ze met open bekjes te wachten op wat komen zou; wat waren ze aantrekkelijk ieder op eigen wijze, geheel onbevreesd voor zonnesteek. Had hij maar met hen mede kunnen gaan, weg van dit zwoele Parijs, naar de koele schaduwen van de DGrdogne'- rotsen, naar het -hartelijk welkom in de oogen van een jong meisje. Het leven was niets dan een misselijke warboel. Hij zuchtte en veegde zijn voorhoofd af en toen voelde hij een hand op zijn arm. Hij draaide zich om en zag het bezorgde gezicht van Madame Gaussart, de dikke vrouw van een prentenhandelaar in de buurt- Monsieur Fortinbras, u bent de eenige in deze ongelukkige stad, die mij raad kan geven. Gisteren heeft mijn man mij verlaten en hij is niet terug gekomen. Ik ben wanhopig. Ik heb al door gehuild en dat doe ik nog. Dit was waar, de tranen stroomden haar uit de oogen. 't Deerde haar niet dat de menschen het zagen. Wat moet ik doen, beste mijnheer? Men noemt u „de Marchand de Bonheur. Hier is uw honorarium. Ze gaf hem een vijf francs stuk, dat Fortinbras in zijn zak stak. Tot uw dienst, madame, ik zal on getwijfeld in staat zijn u iets terug te ge ven wat een beetje op echtelijk geluk gelijkt- Daar was ik van overtuigd, zei de vrouw, reeds iets gerust gesteld, Wilt u maar binnen gaan, mijnheer? Fortinbras volgde haar en zoo vergat hij voor een poosje zijn jalousie op Mar tin en Corinna, terwijl hij geduldig en met een tikje ironie luisterde naar wan daden van monsieur Gaussard. Gaande uit aPrijs om het eerste ge deelte van hun tocht af te leggen, was het de eenige maal dat de zwervers de middaghitte van Augustus trotseerden. Ze overlegden samen in een prieeltje buiten Versailles, waar het krioelde van oorwormen en waar ze hun dorst lesch- ten met cider. Ze hadden niets geen haast om hun bestemming te bereiken. Een uur of wat in den vroegen morgen b.v. om zes uur beginnen en twee uur 's avonds was voldoende. De rest van den dag was gewijd aan rust. En aan kerken en cathedralen, voegde Martin er bij- Je hebt een vroolijk idéé van een vacantiereisje, zeide Corinna, Maar wat moeten we anders doen? (Ing. Med.) mina" was een voorzittershamer toege zonden en voor de op Zaterdag 16 Juni te houden wedstrijden schonk de „C.J. M.V." een zilveren lauwerkrans; en zeg den de burgemeester, die bericht van verhindering met een schriftelijk ge- lukwensch zond, en mr. J. Adriaanse een medaille toe. Van vele corporaties kwamen een of meer afgevaardigden hun opwachting maken; wij noemen de „Zebra", „Achilles", „E.M.M.", „V.T. V." „Medioburgum"; „Handelsbelang". In het bijzonder willen wij op turnge- bied noemen den heer W. de Graaf, tweeden voorzitter, van 't K.N.G.V. die wees op de voorname plaats, die „Wil- helmina" in het verbond inneemt, nu het ook zoo ten'volle haar aandacht wijdt aan de adspiranten-afdeeling en daarbij begrijpt, dat wie de jeugd heeft, ook de toekomst heeft. Daarnaast zij de komst gemeld van de volledige commissie van bijstand van het „C.J.M.V." wier voorzitter, mr. R. M. van Dusseldorp, er op wees, dat „Wilhelmina" de sport beoefent ont daan van alle uitwassen en daarnaast ook zorgt voor het geestelijk welzijn ha- rer leden. De heer J. F. Vermeulen voerde het woord namens de Chr. Padvinders, waarna ds. J. W. Dippel, zijn groote waardeering en ook die van den Ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente voor het werk van de jubilaresse naar voren bracht. Als laatste gast en spreker noe men wij majoor G. Berghuijs, die met zijn adjudant de luitenant W. K. de Fei; ter aanwezig was, en die schetste hoe de goede opleiding in een vereeniging als „Wilhelmina", voor de toekomstige militairen van beteekenis is; en hoe hij als militair in den naam van de ver eeniging voelde niet afwezig te mogen blijven. Na ieder der toespraken heeft de Voorzitter, de heer A. Krijger, woorden van dank gesproken. In vrijheid gesteld. De rechtbank alhier heeft de invrij heidstelling bevolen van J. P. chauffeur en A. B., werkman, beiden te Goes, die eenigen tijd geleden drrer de politie te Goes werden aangehouden en ter be schikking van de justitie te Middelburg werden gesteld als verdacht van heling en diefstal van aardappelen en steenko len. Coöp. Kolenvereenigingen, Zaterdagmiddag hield de Ver. v. Coöp. Kolenvereenigingen op Zuid- en Noord- Beveland haar le jaarvergadering in de Melksalon „Flora" te Goes. De voorz. de hr. C. Philipse van 's Heer Arendskerke. memoreerde in zijn ope ningswoord den toestand in den Coöpe ratieven-kolenhandel van ongeveer een jaar geleden en wees verder op het zeer gunstig verloop der gevoerde actie. Hij heette voorts de talrijk opgekome- nen hartelijk welkom in het bijzonder de "hr. Stok vert. der Coöperatieve Groot- handelsvereeniging ^,De Handelskamer welke als gast aanwezig was. Het jaarverslag van den secretaris penningmeester den hr. J. S. Visscher te Ons aan een droomerig nietsdoen overgeven, zeide Corinna. Vergeten dat er zulke plaatsen bestaan als Londen en Parijs of Wendlebury. Ik geloof niet, dat Chartres aan een van die drie plaatsen zou herinneren, merkte Martin op. Sinds ik „La Cathé- drale" van Huysmans heb gelezen, droom ik van Chartres. Je bent wat men noemt een ern stige ziel, zei Corinna. Ik heb me den heelen dag er over verwonderd hoe ik er toch toe gekomen ben om met jou op dezen onwijzen pelgrimstocht naar „nergensland" uit te trekken. Daar heb ik me ook over ver baasd, zei Martin. Hij had weinig tijd tot nadenken ge had, want hij had den geheelen nacht wakker gelegen, was dus laat opgestaan; daarop volgden in den morgen drukke bezigheden, een fiets kiezen en huren, praien met den portier van zijn hotel over het verzenden van zijn goed, 't wis selen van zijn geld in goud en bankpa pier en nog een paar boodschappen. En pas toen hij haastig voortpeddelde in de warmte naast dit opvallende jonge meis je, dat hij zoo lang kende en die voor wie weet hoe lang zijn constante met gezellin zou zijn, begon hij na te den ken- Waarom had hij dan toch ook zijn neus daarin gestoken? 't Was prettig dat Corinna precies hetzelfde dacht. Die oude snaak van een Fortinbras moet ons betooverd hebben, ging ze voort, zonder een zinspeling te maken op Martin's gebrek aan galanterie. Hij krijgt je zoo onder zijn invloed door de woorden, die hij met zijn muzi Goes, werd zonder op of aanmerkingen m. a st. goedgekeurd en daar deze functionaris elke financieele vergoeding voor het vele door hem verrichtte werk van de hand had gewezen, werd op voor stel van één der afgevaardigden met ap plaus besloten, als blijk van waardeering hem een bloemstuk aan te bieden, het welk door den secr.-penn. onder dank zegging voor het 'n hem gestelde ver trouwen, aanvaard werd. Het periodiek aftredend bestuur, werd bij acclamatie herkozen- Allen namen hun herbenoeming aan. Daarna volgde een zeer drukke en aangename bespreking over den toe stand van het oogenblik en over de mo gelijkheid van gezamenlijken inkoop in 't groot om alsnog de brandstof aan de ver bruikers voordeeliger. dan thans reeds geschied, te kunnen leveren. Het bestuur kreeg volmacht de moge lijkheid van één en ander nader te on derzoeken en te trachten voor verschil lende groepen deze mogelijkheden te verwezenlijken. De hr. v. Oorschot uit Vlissingen sprak daarop namens de Federatie Zeeland de vergadering hartelijk toe, opwekkend trouw te blijven aan de Coöperatieve ideën. Verder deelde deze mede, dat 23 Juni a.s, een groote vergadering te Goes zal worden gehouden voor geheel Zeeland, waar de hr. K. de Boer een inleiding zal houden met als onderwerp: „De Kolen- Conventie en de Algemeene Economi sche toestand". Met een kort woord sloot de voorz. deze zeer goed geslaagde vergadering waar, op 2 na alle aangesloten vereeni- gingen, vertegenwoordigd waren. KRUININGEN. B. en W. hebben op voordracht van het bestuur der brand weer benoemd tot brandmeester te Hansweert den onderbrandmeester A. le Clercq in de plaats van den heer C. v. d. Brink, in de plaats van den heer A. le Clercq als onderbrandmeester is gekozen de heer M. H. Krombeen en in plaats van den heer Polderman, de heer M. C. Coppens als onderbrandmeester. KRUININGEN. Zondagmorgen werd de 75-jarige A. Leijs op weg naar de kerk op den grintweg aangereden, door een viertal wielrijders (racers). Hij viel en bleef bewusteloos liggen. Hij werd bij den hr. de Groof binnengebracht en spoe dig waren de dokter en de politie aan wezig. De getroffene kwam weer bij kennis en is daarna per brancard naar zijn woning vervoerd. Hedenmorgen ge voelde hij zich redelijk wel. RILLAND. In de Zaterdag gehouden vergadering van stemhebbende ingelan den van den Reigersbergschen polder werd de rekening over 1933-34 vastge steld in ontvang op 23236 en in uit gaaf op 1680 alzoo met een goed slot van 6435 De begrooting voor 't dienst jaar 1934-35 werd in ontvang en in uit gaaf vastgeste'd op 22852 met een post onvoorziene uitgaven ad 5053, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op 16.50 per hectare (over 1933-34 bedroeg dit 18 per hectare) kale stem zegt en hij schijnt zoo'n vrien delijke, wijze man te zijn, dat je er je gewone gezond verstand bij verliest. De oude kerel kan alles gedaan krijgen. Hij heeft eens een meisje, studente in de kunstgeschiedenis, er toe gebracht om non te worden. Hoe hij het deed. weet ik niet, maar hij heeft haar gered naar lichaam en ziel. En zij is nu het gelukkigste mensch op aarde. Een paar dagen gele den kreeg ik een brief van haar om mij te bewegen naar Rome te gaan en de gelofte af te leggen. Daar denk je toch niet over? zei Martin- Daar is geen gevaar voor. Een lang stilzwijgen volgde. Droome- rige stilte heerschte in het dichte bla- derenprieel, gevrijwaard voor stof en schel licht van den grooten verkeers weg. Slechts één van een dozijn groen geverfde en overal gebarsten tafeltjes was bezet door een werkman in blau wen kiel met vrouw en baby; ze dron ken een onschuldigen drank en de baby leschte haar dorst aan de bron der na tuur. De eigenaar, dik, ongeschoren en gestoken in een lustre jasje, zat op den drempel van zijn café, waarvan het pri eel een zomeraanhangsel was, de „Pe tit „Journal" te lezen- Een schurftige bastaard lag aan zijn voeten en hapte naar vliegen. Twee jongetjes met ver warde haren leunden tegen den gewit- ten ingang als twee Peri's uit de volks klasse tegen de poort van het Paradijs. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5