KERKNIEUWS. ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. LANDBOUW. ONDERWIJS. VERKEERSWEZEN P. T. T. RECHTSZAKEN. Verzegel Uw Nationaal gevoel! ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 197 -Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ARNEMUIDEN. Briefgeschrief tusschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. De netto-opbrengst der Crisis-Postzegels komt Uw noodlijdende landgenooten ten goede. Gebruik ze op Uw correspondentie: frankeerwaarde 5 ct. idem 6 Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité. Hl L' e Ma; d| 4 d| e| vT M dollar verloren. Hoewel opnieuw obtl- gatiën werden ingekocht, zijn de kas middelen nog gestegen van 28.48 milt. dollar op 1 Januari tot 30.16 mill. doll, op 31 Maart j.l. tegen 23.80 mill. doll, op 31 Maart 1933. Omgerekend in gul dens, is het bedrag dés kasmiddelen echter natuurlijk aanzienlijk kleiner dan vorig jaar. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop: Amsterdam-Rubber 108116 115 Deli Bat. Rubb. 506664%. Hessa Rubber 4154%. Serbadjadi 36 55. H.V. „Amsterdam" 167176%. Deli Mij. 126%—124-431—129. Senembah 140%136146, Kon. Petroleum 148%146158 157%. Philips' 233229233 232. Unilever 74%t—79%. Koloniale Bank 48%55. De classis Middelburg van de Ge- ref. Kerken heeft na afgelegd peremp- toir-examen, toegelaten tot de Evange liebediening in de Geref. Kerken den heer M. J. van Dijken, cand. te Gronin gen, beroepen predikant te Oost- ka p e 11 e. Willem Kloos 75 jaar. De dichter Willem Kloos, één van de belangrijkste figuren uit de beweging van '80, die een vernieuwing van de Ne derlandsche letteren tengevolge had wordt morgen, Zondag, 75 jaar. Er is een comité gevormd, dat den dichter op den dezen dag zal huldigen. Middelburg. (Ingez. Mod.) Moedermelk als bloedstelpend middel. „Die Umschau", het Duitsche week blad voor wetenschap en techniek meldt dat de Weensche geneesheer dr. Solé bij recente proeven met moeder melk toevallig een geheel onbekende eigenschap daarvan heeft gevonden. De proeven golden kleurreacties en daar bij werd moedermelk ook met bloed gemengd. Toen bleek dat het bloed in verrassend korten tijd na de menging stolde. Toen bij herhaling hetzelfde verschijn sel optrad, heeft dr. S. onderzocht welk bestanddeel van de melk deze eigen schap had. Dat bestanddeel bleek met centrifugeeren af te zonderen; het ging dan in de room over en kan daaruit worden gewonnen als een wit goeder dat drie maanden zijn uitwerking be houdt. De chemische samenstelling van deze stof is nog onbekend, maar wel kon reeds vastgesteld worden dat zij haar stelpende kracht door verhitting weer verliest. Dr. Solé heeft proeven genomen zoo wel bij gewone menschen als op hae- mophilen (lijders aan de „bloederziek te" Red.) om de uitwerking van moe dermelk als bloedstelpend middel te toetsen. In het Weensche Klinische Weekblad meldt hij daaromtrent dat de moedermelk inderdaad het middel bij uitnemendheid is gebleken om een bloeding, sneller dan alle andere be kende middelen te stelpen. Bij een haemophiel kind konden b.v. twee hoektanden tegelijk getrokken worden, waarbij in moedermelk ge drenkte, tampons prompt de bloeding deden ophouden. Maar ook bij de ver wijdering van neus-poliepen bleek geen bloedstelpend middel zoo werkzaam als moedermelk. Inspuitingen met moe dermelk blijven daarentegen volkomen zonder resultaat want alleen in aanra king met het bloedstelpend weetsel komt de bloedstelpende werking tot haar recht. Van den chemischen bouw, het we zen, het doel en de oorsprong van deze bloedstelpende stof in de moedermelk 'weet men intüsschen nog niets.... (N. R. Crt.) O. EN W. SOUBURG. De collecten ten bate van het plaatselijk Crisiscomité heb ben in April opgebracht 52.91. O. EN W. SOUBURG. Toen Vrijdag morgen de brug over het kanaal wegens het doorlaten van een schip geopend was, is een auto, bestuurd door M, v. d. V. alhier, tegen de ijzeren leuning, welke naast die brug aan het jaagpad bij de tramhalte is aangebracht, opgereden. De leuning werd geheel van haar plaats gelicht. Door den geweldigen schok brak tevens een der hekken open, HET ONWEER VAN DONDERDAG AVOND. OOST EN WEST SOUBURG. Tijdens het hevige onweer is Donderdagavond alhier de bliksem ingeslagen in den schoorsteen van de woning van den heer J. W. v. K., aan de Nieuwstraat. Schoorsteen en dakpannen werden ver nield. In de buurt werden verschillen de electrische lampen in de huizen on bruikbaar. Voorts is de bliksem geslagen op de telefoondraden langs den spoorWeg, waardoor de isolaties doorbrandden. In den tuin van den heer M. F. aan de Kanaalstraat sloeg de bliksem een gat in den tuin. Storing werd veroorzaakt aan de electrische straatverlichting van den Nieuwen Vlissingschen weg. In het Tuindorp werd een antenne door den bliksem geraakt. Ten slotte sloeg de bliksem rakelings langs een scheepje in 't water. AAGTEKERKE. Tijdens het hevig on- weder dat zich Donderdagavond boven deze gemeente ontlastte werd een koe van den landbouwer S. d. P. te Dom burg in de weide door het hemelvuur gedood. VROUWENPOLDER. Tijdens het he vig onweder dat Donderdagavond boven Gapinge woedde sloeg de bliksem in den schoorsteen van de woning van den landbouwer Vos, ging vervolgens op den zolder over en sloeg de gasleiding stuk, waarna het uitstroomende gas vlam vatte, met een emmer water werd het vuur gedoofd. In vele woningen in den omtrek werden de electrische zekerin gen en verschillende lampen stukgesla gen. WESTKAPELLE, In den kom der ge meente sloeg de bliksem Donderdag avond in een schuur, waarbij een ge deelte van den nok van het dak uit el kaar werd gerukt, terwijl een paar ge binten werden versplinterd. Evenwel werd geen brand veroorzaakt. Bij een inwoner daar tegenover sprong in de. kamer het electrisch gloeilampje uiteen, zoodat de scherven de doodelijk ver schrikte bewoners, die aan tatel zaten, in het gezicht vlogen. Met den schrik kwamen zij evenwel vrij. In verschillen de woningen was men tijdelijk van licht verstoken. Ksatï DIEFSTAL VAN PALING. KRUININGEN. Dezer dagen ontdekte de visscher N. alhier, pachter van het vischwater van het Kanaal door Zuid Beveland, dat een vischmand, die hij eenige dagen tevoren aan zijn roeiboot in het Kanaal onder Schore had vast gemaakt, daaraan niet meer was be vestigd doch in het Kanaal dreef, ter wijl ongeveer 10 kg paling die in die mand had gezeten, was verdwenen, n waarde vertegenwoordigend van onge veer 16. Vermoed wordt dat de visch is gestolen. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 14 Mei a.s. de gemeen ten Hoek, Philippine, Hontenisse en Stoppeldijk. Donderdagavond werd te Axel zekere V. aangevallen door zijn honc en zoodanig gebeten, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De hond was angstig geworden van het onweer en toen V. hem naar buiten bracht werd het dier kwaad en besprong zijn mees ter. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. ZEIJGER, Rundvee-keuring. AAGTEKERKE. Vrijdag werd alhier op het Dorpsplein de jaarlijksche rund vee-keuring vanwege het Ned. Rundvee stamboek gehouden. Er werden aange voerd 4 stieren en 20 koeien. Door verschillende vereenigingen wa ren prijzen voor dit doel beschikbaar gesteld. Naar het oordeel der commissie was de kwaliteit der koeien vrij goed. Verschillende dieren werden bekroond Middelburg, Mei 1934. Goeie vriend Jan! Joen, wat ei je 't zuur- Mè dienkt er noe iher om: dan stae je 't zoet te wach ten. En dat is werentig waer, oor, wan kiek, de schoönmaekduvel, die in Jan netje gevaeren is, za z'n eige an joe openbaere as een^goeie geest van zinde- lijkeid, zödrae as aoles wi prontjes op z'n plekke staet en aoles tegen joe op- blienkt. Mè 'k kan daerom toch best be- griepe, da je bitter wier, toen jie daer as een erreme verstöotelienk buten in de kouwe moch zitte schrieve. Da je je galle uugespogen eit over den gasoörelog, ei m'n instemmienge, 'oor. 'k Docht er zelf lest ook nog over, toen die vliegers ulder leven waegde om die menschen van da schip in 't ies t' aelen, 'k Zei nog: kiek, noe bin die vliegers el- den deu 't redden van menschen en over een paer jaer oórt ulder moed gepreze as ze mi gasbommen zóvee menschen as 't meugelijk is van kant maeke, Mer apperepo. Jan, wis jie wè, dat deur aol dat zie vliegen vee menschen moeite om bie 't maeken van plannen mit aolebei ulder beênen op de grond te bluven? Da 's pas wir uugekomme mit een man, die an 't zweven rocht, toen 'n z'n groöte plannen openbaerde. Mè wat wier 'n tegen de grond ge- boensd, nie zachtjes, oor, Noe za je meschien dienke, da 'k z' ook een bitje zie vliege, Mè da 's nie waer, oor. Jan, je moe wete, dat er een man onder ons is opgestae, die de werrekelooseid zou laete verdwiene. En die man ao meer in z'n oöd dan zö mer is een vesje uubag- gere. Nee, die man ao vee werrek en vor aolderlei menschen. 'k Docht a, wa za dat aordig zien, as de mart zó leeg zal oöre, wan Jan, g'liek as in de daegen van Paulus vee werrekeloözen in Athene op den Aréopagus kwaeme, zö komme z' ier op de mart en.... mit 't zelfde doel. Mè m' aode ons blie gemaekt mit een dooie mosse: dae za van aol z'n plannen wè niks komme, wan op die vergaederienge moch 'n an oöre, da z'n medecienen tegen de ziekte van de wer rekelooseid niks deugde. A 'k 't goed begrepen beschouwde z'm zö 'n bitje as een kwakzallever op da gebied. Noe, 'k ope, dat er mer is gauw een goeien dokter komt. De steun moe vanself noe bluve. En noe is 't mè vee spietig, dat meneer Slotemaeker de Brune daemee moe minnezeere. Laete toch aol de men schen g'loove, dat die ■man dat ook nie Voor de eindexamens der Chr. HB.S. te Leiden 'óp 9, 10, 11, 12 en 13 Juli is o.a. als deskundige aangewezen de heer C. D. Zimmerman, oud-directeur der R.H.B.S. te Middelburg. Geslaagd voor het machinisten diploma A), de heer W. R. Burgmeijer, leerling van de „de Ruijterschool" te V1 i s s i n g e n. Jaarvergadering Schoolraad. Het negende district van den School raad voor Scholen met den Bijbel, om vattende de provincie Zeeland, hield Vrijdag zijn jaarvergadering te Middel burg in de sociëteit St. Joris. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter werden de verslagen van den secretaris en den penningmeester goed gekeurd. Ter vervanging van de heeren J. C. Jansen en mr. P. A. Schwartz werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. Laport te Goes en C. J. Nobels te Sluis kil. De aftredende leden hebben Zeeland verlaten. De voorzitter herdachte den 25en jaar dag van Prinses Juliana en het overlij den van de Koningin-Moeder. Op zijn zou doe, as 'z'n 't nie moch, Mè noe wi 'k je toch is iet over da steunen schrie ve, dat m'n indert. Om dudelijk te zien wi 'k een veronderstellienge maeke. Laete d'r is twee werrekeloözen zien, Z'ebbe aolebei jaeren achter mekaore vast werk g'aod en ook zö wat even vee verdiend. De vrouwe van den eênen probbeerde d'er ook nog wat bie te ver dienen en mit da zie en d'er man aole bei zunig waere, krege ze vor ulder doen een flienke spaerpot. Den anderen z'n vrouwe ao een gat in d'er and en toen die man zag, dat er niks an ielp, kwam 'n d'er toe om dikkels nae d'erreberrege te loopen. Om kort te gaen in dat uus- ouwen was 't aoltied op of te kort. 'k Zei 't a, dat aolebei die mannen werre- keloös waere. Je begriept, dat den erremsten sebiet steun kreeg. Mè den anderen moch eest aol z'n geld van z'n ^paerboekje verleve. Je begriept, da gieng van 't erten bloede, Ie lee erre- moe, wan ie nam d'er nie zö vee af as den anderen as steun trok. Wi 'k daemee noe zeie, dat er onrecht gebeurde? Neen 'k, neen 'k, mè toch aeperde d'er iet, wan nae mien meênienge oort er noe deu die meniere van steunen de reden weggeslogen om zunig te zien. Spaere of nie spaere, je komt er even verre mee, oört er gezeid. En zoö 'n zeien is vreêd erreg: 't is de dood in de pot- En noe zou 'k wille, Jan, da zukke menschen, die werrekeloos oöre, ook steun kriege, verzoek zong de vergadering 2 couplet ten van 't Wilhelmus. Verder werden de twee aanwezige In specteurs van 't lager' onderwijs verwei komd. De heer A. Janse te Biggekerke were door den voorzitter, onder instemming der vergadering, gefeliciteerd met zijn benoeming tot lid van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. De heer Janse sprak vervolgens over „De schoolhervormende kracht van het beginsel van het christelijk onderwijs tegenover begrippendressuur en tegen over belevingskuur bij de lessen". De groote hervormers op godsdienstig en politiek gebied, zooals Luther en Oranje, hebben gehandeld volgens be ginselen, die hen bezielden. Ook op onderwijsgebied hebben groo te mannen hun beginselen gepropageerd De onderwijzer dient beginselen te heb ben en daarnaar te handelen. Hij meene niet, dat de zijne de beste zijn. Verschil lende wegen leiden naar Rome. Maar de spreker waarschuwde tegen begrip pendressuur, zooals die door de huma nistische school wordt voorgestaan. Wel zijn begrippen onmisbaar. De leerstof moet zooveel mogelijk door den onderwijzer met de leerlingen beleefd worden. Maar men hoede zich voor overdrijving, die dan belevings kuur zou worden. Aan de kinderen moe ten Gods groote werken worden ver teld; daarin moeten ze worden onder wezen. De uitwerking van dit beginsel is voor ieder vak naar zijn aard ver schillend. Van de gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen werd door 4 personen gebruik gemaakt. In de middagvergadering werd beslo ten ook eens te Bergen op Zoom te ver gaderen. Daarna hield dr. J, H. Bavinck te Wassenaar een rede over: „Opvoeding en levensbeschouwing". Spr. kwam tot de conclusie dat de christelijke levens beschouwing boven alle andere staat, daar zij in nauw verband staat met God, die de bron is van kracht en wijs heid. Bovendien wijst die op het eeuwi ge leven, waartoe God den zondigen mensch in Jezus Christus geroepen heeft. Na een vraag beantwoord te hebben eindigde dr. Bavinck met dankzegging. Auto- en Reiskaart. Bij den uitgever J- F. van de Ven te B a a r n is' een nieuwe kleine auto- en reiskaart van Nederland, België en het Duitsche Industriegebied, verschenen. De kaart voor wielrijders, motorrijders, automobilisten en water-to.urisitte, is be werkt door M. Stenvert, Op de kaart ko men voor de kilometerafstanden tusschen de plaatsen onderling. De minister van Waterstaat brengt ter kennis dat aan K. Roelse, koopman, wonende te Westkapell e, inge volge vonnis van het kantongerecht te Middelburg, de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen is ontzegd gedu rende een termijn van 3 maanden, in gegaan zijnde, 19 April 1.1. Arrondissements.rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 4 Mei 1934. De volgende zaken werden behandeld: A. D., 32 jaar, stoelenmatter, 's Gra venpolder, werd verdacht dat hij in Jan. een geldsbedrag van ongeveer f 115, toe- behoorende aan de Vereeniging Weeg brug „de Neledijk", dat hij voor wegen ontvangen had, heeft verduisterd in Ne derland of Belgi*;. Verdachte erkende de hem ten laste en dat alleênig den intrest van ulder kappetaoltje in minderienge gebrocht wier. En an de werrekeloóze, die een eig' uusje ook steun, mè d'uusure d'er af. Wa dienk je, Jan, zou 'k 't is an me neer Slotemaeker de Brurie durreve schrieve? En noe is eêl wat anders. In de Schu- felstraete staet op een steen een vae6je, D'eêste regel daevan is. Die bij de wege timmert, die heeft veel [berecht. Noe, a t'er iet waer is, dan dat, Jan. En a t'er iemen 't nie g'looft, dan moet 'n dat mer is vraege an dien meneer van 't vraogenuurtje. Die kan d'er over mee- praote. Wat is die man toch lest vuul weggezet. Ie wier toch mè gewoonweg verwete, dat 'n mit da b'antwoorden van aolderlei gekke vragen de gosdienst toet een anfluitienge maekte. Noe da vin 'k vreêd overdreve. Toch zou de man daerom wè goed doe om vee raore en kinderachtige vraegen mè stilletjes op zie te leien- Dae zou 't vraogenuurtje smaekelijker deur oöre, wan noe ei je gemeênlienge tusschen deur vee flauwe iiflafjes mer ienkelde artelijke beten, 'k Zien eigentlijk in aol da vraegen een an- klacht tegen de domenies en 'k vraege op mien beurte: is t'er ook verband tus schen 't vermeerderen van aolderlei \»raegen en '1 verminderen van 't uusbe- zoek? Dae mankeer vee an, oor. De meeste domenies Ioope bie de menschen gelegde feiten. Hij beweerde het geld bij een bestuurslid te hebben willen afdra gen doch deze toen niet huis te hebben aangetroffen. Op een vraag van den President of verdachte met het geld naar België is gegaan, antwoordt hij bevestigend, doch verklaarde het daar te hebben verloren, zonder er aangifte van te doen bij de politie. De officier van Justitie is van meening dat de feiten vast staan. Verdachte ver telde tegen verschillende menschen dat hij in België op stap was geweest en heeft tegen niemand gezegd dat hij het geld verloren had. Verdachte is reeds voorwaardelijk veroordeeld, doch dit heeft niet geholpen. De Officier van Justitie eischt 3 maanden gevangenisstraf. A. H. van A„ 40 jaar, arbeider-rem mer te Rotterdam, gedetineerd werd verdacht dat hij op 14 Maart 1934 terwijl hij als pakmeesler in den trein van Rot terdam naar Middelburg diénst deed, uit een reismandje een gulden en een si naasappel heeft weggenomen. Verdachte door den President on dervraagd, erkende de feiten. Op een vraag van den President of hij dat al meer had gedaan, antwoordde verdach te ontkennend, wat de President doet opmerken; dat er toch al meermalen iets vermist werd op treinen waarop verdachte dienst deed. Op een nadere vraag van den President, zegt verdachte reeds 19 jaar in dienst bij de Spoorwe gen te zijn. Uit het verhoor van een tweetal re chercheurs, bleek dat men vermoedens op verdachte had en men het mandje waarin een gulden, die vooraf was ge waarmerkt, ter verzending had mede gegeven. Bijl nader onderzoek bleek, dat de gulden, die uit het mandje was ont vreemd, door verdachte te Middelburg was uitgegeven bij een winkelier al waar het geldstuk door de recherche werd opgespoord, waarop verdachte 'n bekentenis aflegde. De officier van justitie acht verduis tering hier aanwezig. Verdachte zegt de deure nie plat. Dae bin d'er wè, die 't uusbezoek eêlemaele an d'ouderlien- gen overlaete. As die domenies as er- der en leêraer berope bin, dan zou Tc wè durreve zegge, dat er an 't volbrien- gen van ulder roepienge den elt man keert, Mer ulder preeken kun ook nie eêl goed zien, wan Jan 'k bin t'er mee seens, dat 'n domenie in een vreemde gemeente nie goed preéke kan. En zuk ke domenies bluve tegenover ulder ge meente toch aoltied min of meer vreemd stae, wa jie Jan. En noe nog is wat. Ei jie meneer Mar- san op 'n prentje wè zie zitte kieke nae 't voetballen? Joen, wa keek, die man effen, 'k Zag 't an z'n wezen, dat 'n docht, wat is t'er deur aol die menschen saemen een boenk centen uugegee om ier te komme kieken, 'k Wee zeker, dat. 'n zat te broeien op een plan voo meneer Oud om in 't vervolg mer is een flienk pursent van aol 't plaesegeld bie 't voel- aallen te vraegen vor onderwies, kun sten en wetenschappen, 'k Moe zeie, dat meneer Oud daer eêl Wel an zou doe, wan dan zou meschien 't bezunigen in dien tak van dienst is toe staen kunne comme. Me zü 't mer is afwachte. 'k Moet uuscheê. Aolebei de groetenisse van Jikkemien Oosl dat I delf hooi duifl I vral lee I de-I ver| heil ll vanl rij Vil wol E gen C. rim 5 v.1 dacl de Veij bra en je goeie vriend, Jewannes. vool jari I volll wasl op I sprei ken I huisl om\l AI te wel I dan 1 een ze ll zen wasl zee:| een I den in jl El van| wee| lijk groi" toe: dat| de besl tl 23 's-gi beh T de restl Midi ging I rvih r tot E ver| n| ree I dar ml blijl

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6