POKOM RP BenJien.PoIconfdLr.N aarden HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IO<4 KRONIEK van den DAG. FQRTINBRAS, BINNENLAND. FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, KUNSTMEST!J FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. iWLtüL iSLAU VAN UK rKUVINUALfc ALfcUYYauiL imuuirLDunuotnc. wurawi \n.u. un uvtjtim vui.; »rui iiniwwnu c i»lh i De mutaties in de Duitsche re- geering. Goering wordt ver moedelijk opperhoofd der ge- heele staatspolitie. De weg naar unificatie en de kerk strijd. Wij hebben deze week in het kort melding gemaakt van een paar mutaties in de Duitsche regeering: Aan Goering werd ontslag verleend als Minister van Binnenlandsche Zaken in Pruisen; dr. Frick, Rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft de portefeuille er bij ge kregen. Verder is een Rijksministerie van Eeredienst ingesteld, aan het hoofd waarvan dr. Rust is gekomen, die reeds Minister van Eeredienst in Pruisen was. Uiteenzettingen werden aan het offi- eieele bericht dezer mutaties weinig toegevoegd, zoodat men aanvankelijk in het ongewisse verkeerde omtrent de beteekenis er 'van. Op 't eerste gezicht leek de zaak neer te komen op een échec" voor Goering. Al had hij dan zelf naar het heette zijn ontslag aange boden, 't bleef eigenaardig, dat hem zoon belangrijk stuk van zijn bevoegdheden werd ontnomen. Men voelde zich daar over niet onaangenaam beroerd: Goe ring heeft zich nu eenmaal van een min der sympathieken kant laten, kennen. Edoch de vreugde is van korten duur geweest. Naderhand zijn berichten door gekomen, die een heel ander licht op 't geval wierpen. Goering behoeft het zich naar daaruit valt af ie leiden niet uan te trekken; hij heeft n.l. de Pruisi sche politie onder zich gehouden en zal binnen afzienbaren tijd vermoedelijk het hoofd van de politie in het geheele Rijk worden. In plaats van een vermindering van bevoegdheden lijkt dat veeleer op een vermeerdering en bovendien zal de nieuwe functie geheel en al in de lijn van Goerings ambities liggen („de commu nistische slang" den kop verpletteren en zoo.) De groote beteekenis der mutaties ligt naast dit feit in de omstandigheid, dat men de ministeries vdh Binnenland sche Zaken_ van Pruisen en het Rijk in één hand heeft vereenigd. Daarmede is een nieuwe stap gezet op den weg naar unificatie, naar de uitwissching van de grenzen der afzonderlijke Duitsche landen. Van den beginne af, dat Hitier aan het bewind kwam, is zijin streven daarop gericht geweest. De Duitsche Statenbond met zijn peperdure be stuursapparaten kan hem niet bevredi gen. De verbrokkeling is hem een doorn in het oog, omdat ze latent de macht van het Duitsche volk ondergraaft. Van deze veelheid een één en ondeelbaar geheel te maken onder een krachtig centraal gezag heeft hij zich daarom tot een taak gesteld. Gemakkelijk is die taak zeer zeker niet: traditioneele hei- lige huisjes moeten er voor opgeruimd worden; particularistische gevoelighe den aangetast. Maar Hitler is er de man niet naar, zich door die dingen te laten afschrikken. Tot groote consternatie vooral jjan het Duitsche landjonker- dom gaat hij stap voor stap verder op den weg der unificatie. En het ziet er positief naar uit, dat hij het einddoel zal bereiken. Hoe een toekomstig oor deel over zijn bewind dan moge uit vallen, dit resultaat zal men hem in elk geval ten goede moeten houden. De grondslag van het eenwordings proces werd het vorige jaar reeds ge legd, toen de Nazi-regeering besloot rijksstadhouders voor de verschillende landen- aan te stellen en de parlemen ten op te heffen. De diverse bestuurs apparaten kwamen daarmee alvast on der invloed van het centraal ge door WILLIAM LOCKE. 9) me nu Met in de rede, zei fortinbras. Je verstoort mijn gedach ten gang. Ik twijfel er niet aan dat je in je tegenwoordigen, wanhopigen toe stand, zoudt beloven een Turk te trou wen, maar je groote kleinmoedigheid zou je op het laatste oogenblik terug doen krabbelen. Je bent als „de arme poes in het spreekwoord". Welke poes? vroeg Corinna. In Macbeth, een stuk van Shakes peare, eerste bedrijf, derde tooneel. Je hebt ontwikkeling noodig Corinna, om boven den poezenstaat uit te komen In dit zielenverstikkende Parijs heb je je hoofd volgepropt met allerlei ideeën over de dingen en die ideeën martelen je nu, maar met de dingen zelf ben je nooit in aanraking geweest. En wat onzen vriend Martin aan gaat, hij heeft nog niet eens het poezen- stadium bereikt. De glimlach, die zijn grove trekken verhelderde en de muzikale klank In zijn vriendelijke stem, ontnamen het be- leedigende aan die woorden. Met een lach gaf Martin hem gelijk. zag te staan. De combinatie van de Mi nisteries van Binnenlandsche Zaken van Pruisen en Het Rijk geeft thans aan, hoe het proces zich verder zal ontwikkelen: allengs moeten de afzonderlijke regee ringen in het centrale gezag worden op gelost. Uiteindelijk kan dan de laatste stap op den langen weg worden gezet: de uitwissching der grenzen en een in deeling van het Duitsche Rijk in provin cies. De benoeming van dr. Rust lot Rijks minister van Eeredienst past ook in dit systeem. Tevens zal die benoeming ech ter beteekenis krijgen ten aanzien van den kerkstrijd in Duitschland. Verwacht wordt n.l., dat dr. Rust een deel van de taak van dr. Goebbels over zal nemen. (Göebbels beheert het departement van Propaganda en Volksvoorlichting, waar onder tot dusver de kerkelijke en onder- wijs-aangelegenheden ressorteerden.) Al direct heeft dr. Rust dan gelegenheid, om te tooneel, wat hij waard is. In de Evangelische kerk is n.l. een nieuwe „opstand" uitgebroken. De oppositie in de kerkelijke provincies van Rijnland en Westfalen die daar in de meerder heid is heeft haar vertegenwoordigers zich doen proclameeren tot wettige kerk-regeering voor deze beide provin cies. De vertegenwoordigers hebben tot de regeering een aanvraag gericht om erkenning als onafhankelijke rijkskerk, hetgeen de scheiding van Rijnland en Westfalen van de evangelische rijks kerk zou voltrekken. Indien dit gewei gerd wordt, krijgt men vermoedelijk een nieuwe felle oplaaiïng van den kerke- lijken strijd. Dr, Rust staat zoodoende al dadelijk voor weinig prettige aange legenheden. de oplosbare I I voor Cactussen, Blad-en Bloeiende planten. Verkrijgb.in fles- schen 40 ct. met gratis kleurenfoto's van planten met aanwijzingen der ver zorging bij de Bloem- en Zaadwinkels. (Ingez. Med.) Dr. F. E. POSTHUMA. Dr- F. E. Poslhuma, oud-minister van Landbouw, Handel en Nijverheid die zich momenteel ter bijwoning van een congres te Rome bevindt hoopt 20 Mei a.s. zijn zestigsten verjaardag te vie ren. De jubilaris zal dien dag te Ruurlo vertoeven. Op 1 Mei j.l. was het 25 jaar geleden, dat dr. Posthuma, president-directeur van Centraal Beheer, aan deze organi satie verbonden werd. In verband met het verblijf van den heer Posthuma bui tenslands, zal dit jubileum gevierd wor den op Zaterdag 12 Mei a.s, ten hoofd- kantore van Centraal Beheer te Amster dam. Folkert Evert Posthuma werd 20 Mei 1874 te Leeuwarden geboren. Hij be zocht van 1887 tot 1890 de H.B.S. te Leeuwarden en van 1890 tot 1893 de af- deeling B van de toenmalige Rijksland bouwschool te Wageningen. In 1893 ver wierf hij 't diploma van Landbouwkun dige en in 18% de acte M.O. voor 't ge ven van onderwijs in landbouwkunde. Daarna bezocht hij de colleges aan t „Landwirtschaftliche Instituut" der Uni versiteit te Halle a.d. Salae .In 1898 werd hij benoemd tot secretaris van den Bond van coöperatieve zuivelfabrieken in de provincie Friesland en in 1899 tot zuivel- consulent in de provincie Drenthe, wel ke betrekking hij tot 1905 waarnam. In 1900 was hij bij de oprichting van den Alg. Ned. Zuivelbond (E.N.Z.) benoemd tot secretaris, welke betrekking hij be kleedde tot 1909. Van 1909 tot 1914 was hij directeur van de Coöperatieve Ver- eeniging „Centraal Beheer" te Amster dam, waarbij in dien tijd waren aange sloten de Centrale Werkgevers-Risico- Bank, de Centrale Landbouw-Onderlin- ge, de Tuinbouw-Onderlinge en de Ver- eeniging Wet-Risico, Ten tijde van den wereldoorlog was hij van 19 November 1914 tot 9 September 1918 Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Op 6 September 1921 volgde de heer Posthuma den heer Everwijn als voor zitter van den Nijverheidsraad op. Hij bleef deze functie vervullen tot 1933, toen hij voor vele openbare functies be dankte. Op 15 Januari 1921 kwam hij te rug in den Alg- Ned. Zuivelbond, de ver- eeniging, die hij eerst als secretaris ge diend had en waarvan hiji daarna be stuurslid was geweest [19091914), deed opnieuw een beroep op hem, nu om de leiding als voorzitter op zich te nemen. Ook deze functie vervulde hij tot mid den 1933. Evenals in den Alg. Ned. Zui velbond volgde hij den heer baron Collot d'Escury na diens overlijden op als voor zitter van het Natinaal Comité, van den Internationalen Zuivelbond, hetgeen hem als onder-voorzitter van den interna tionalen zuivelbond de gelegenheid ver schafte zijn talenten op internationaal gebied te ontplooien. Zoo bezocht hij na 1924 alle internationale zuivelcongressen als gedelegeerde der Regeering. Hij was geruimen tijd voorzitter van de Federatie van Ned. Kamers van Koop handel in het buitenland. In 1927 werd hij door de regeering aangezocht, de lei ding op zich te nemen van een commis sie, die een onderzoek had in te stellen naar de meest gewenschte organisatie van den economischen voorlichtings dienst. Toen in het eind van 1931 de crisis in het veehoudersbedrijf zich begon af te teekenen werd onder zijn voorzitter schap een samenwerking tusschen de drie zuivelorganisaties in Nederland tot stand gebracht. Het Crisis-Zuivel-Bureau werd opgericht en de heer Posthuma werd er voorzitter van. Tevens werd hij voorzitter der verschillende commissies voor den uitvoer van zuivelproducten ingevolge de Crisis-uitvoerwet en de ge machtigde der Regeering om de uitvoer- certificaten voor den gecontingenteerden uitvoer van zuivelproducten af te geven. In 1933 kwam aan dit alles een einde, toen hij het besluit nam om van de vele functies, die hij bekleedde, er niet min der dan 24 neer te leggen. Zijn eigenlijke functie, n.l. die van president-directeur van Centraal Beheer, eischte in verband met de tijdsomstandigheden meer van hem en zijn gezin, dat onder al deze openbare plichten ongetwijfeld aan hem was te kort gekomen, deed zijn rechtma tige eischen gelden. Toch bleef hij nog eenige belangrijke functies vervullen. Als één daarvan dient te worden ge noemd het voorzitterschap van het Cen traal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer met het buiten land. (Msb.) BIJ ZWAARLIJVIGHEID wordt door een bescheiden gebruik van het natuur lijke „Franz-JoseF'-bitterwater de darm functie aangespoord en het lichaam van overtollige vetaanzetting bevrijd. (Ingez. Med.; Regeling van den rubberprijs door productie-beperking en uitvoerheiiing, De koers stijging van rubber-aandeelen deed zich over de geheele li nie kennen. De Amsterdamsche beurs heeft in 't midden der afgeloopen week een flinke koersstijging te zien gegeven, welke uitging van de rubber-aandeelen, in verband met de totstandkoming der restrictie-plannen. Voor zoover uit de tot nu toe be kend geworden bijzonderheden is af te leiden, is het geenszins de bedoeling van de regeeringen, welke zich met de uitvoering der restrictie-plannen zullen belasten, een sterke stijging van den rubberprijs uit te lokken. Trouwens, ook in de kringen der rubberproducen ten zelf is men er wel van overtuigd, dat een hooge prijs niet in het belang is van de cultuur, omdat de zoo zeer gewenschte uitbreiding van het ver bruik hierdoor zou worden tegenge houden. Het groote voordeel van het nieuwe plan, waarjdoor dit zich gun stig onderscheidt van zoovele andere projecten tot regeling der voortbren ging van een bepaald product, is dan ook wel gelegen in zijn groote soepel heid. Een basisprijs 'is niet vastgesteld, men denkt den prijs te kunnen rege len naar gelang van de aanwezige voor raden en de vraag naar het artikel. Wat de ondernemingsrubber betreft, zal door een verbod van nieuwe aan plantingen en voorschriften inzake den omvang van de voorraden de produc tie onder controle worden gebracht. Voor de zoo moeilijk, te controleeren inlandsche rubberproductie moest een andere weg worden bewandeld. Men zal op deze rubber een bijzonder uit voerrecht heffen van 5 cent per half kg droge rubber, dat vermoedelijk bij een eventueele prijsstijging zal worden verhoogd; dit teneinde te voorkomen, dat een hoogere prijs tot 'n sterke uit breiding der inlandsche voortbrenging zal leiden, zooals dit tot dusverre steeds het geval is geweest. Het voordeel van den hoogeren prijs zou dan dus niet aan de inlandsche rubberproducenten ten goede komen, maar aan de regeering. Men mag echter aannemen, dat deze de aldus verkregen gelden op de een of andere wijze ten bate van de injandsche bevolking in de rubbergebieden zal aan wenden. Het plan dat naar men hoopt, op 1 Juni a.s. in werking zal kunnen treden, zal van kracht zijn tot het eind van 1938, dus gedurende 434 jaar. Voor het eerste jaar is een basisproductie vast gesteld, voor Ned. Indië van 352.000 ton, ongeveer overeenkomend met de tegenwoordige productie. Deze basispro ductie zal geleidelijk worden opgevoerd en wel voor Ned. Indië tot 485.000 ton in 1938, d.i, dus in de 434 jaar met bijna 3734 pet. Hierbij is rekening gehouden met de omstandigheid, dat in Ned. In dië een groot aantal jonge rubberboo- men bestaat, die geleidelijk meer gaan (Ingez. Med.) Hij moet ook ontwikkeld worden, ging Fortinbras voort. Of liever, 't is niet zoozeer ontwikkeling, die hij be hoeft, als wel zielindrukken, waardoor de ontwikkeling bevorderd wordt. Je eenige talent is fietsen, als ik het goed begrepen heb. Dat is dus de kiem waaruit het geluk spruiten moet. Kan jij fietsen, Corinna? Natuurlijk kan ik dat, maar ik heb er een hekel aan. Neen, dat heb je niet, zei Fortin bras er bot boven op. Je hebt een he kel aan je eigen opvatting over fietsen. Je moet naturlijk beginen met alle idee ën over fietsen over boord te gooien en doodgewoon beginnen met fietsen. Zoo iets idioots heb ik nog noo. gehoord, beweerde Corinna. Ongetwijfeld, zei Fortinbras met een glimlach. Je hebt nog niet alles ge hoord. Wees er dankbaar voor. Ik her haal en ik zet mijn voorschrift meer uiteen. Jullie moet beiden op fietsen de wijde wereld intrekken. De fiets is voor jullie niet het rad van "t Toeval, maar het rad van het Lot. Rijdt door het wijde Frankrijk, vul je ziel met zonneschijn en vrijheid en je keel met gezonde, dorst opwekkende stof. Hebt geen zorg over den dag van morgen en zie naar toekomst door gouden avondschemering. Daar is niets wat ik liever zou doen. zei Martin, met een blik op Co rinna maar ik kan het niet betalen. Ik moet naar Londen en zien dat ik een betrekking krijg. Fortinbras wischte zich het gezicht af met een veel gebruikten zakdoek. Waarom hebt u mij vijf francs ge geven? Voor het plezier om mij te hoo- ren praten of voor de waarde van mijn raad? Ik moet de zaak practisch opvat ten, zei Martin. Maar goede hemel, riep Fortin bras, zijln handen omhoog heffende, wat is er nu ter wereld practischer, gewo ner en onromantischer dan fietsen? Je wilt uit je moeras der Vertwijfeling ge raken, is 't niet? Natuurlijk, zei Martin. Dan zeg ik: stap op je fiets en rijd uit. Practisch gesproken tot het punt, waar het verhevene in het alledaag- sche overgaat. Martin maakte een tegenwerping. Niemand zal er mij een cent voor be talen, omdat ik door Frankrijk vlieg op mijn fiets. Ik moet leven en dat moet Corinna ook. Maar mijn beste jonge vriend, zij heeft twintig pond en jij hebt er veer tig, zooals je mij getoond hebt. Zestig pond met je beiden. Een fortuin. Jullie tobt allebei om wat er gebeuren zal als de beek droog loopt. Zet dat misselijk denkbeeld uit je bol, ga uit op a4von- tuur. In poëtische bewoordingen wijdde hij uit over de bekoorlijkheid van dat heer lijke vagabondeeren. Zijn welgekozen woorden deden een snaar trillen in Martin's gemoed, wiens bloed sneller begon te stroomen. Zijn horizont werd wijder en wijder. Hij begon te beseffen dat het volstrekt zoo'n haast niet had om een baantje te krijgen. Als hij terug kwam met twintig pond op zak of met vijftien, ja zelfs met tien, dan kon hij het uithouden tot hij werk had. En mis schien zag dit hemelsche wezen met zijn kalme autoriteit en zijin kale plunje, wel werkelijk in de toekomst. De ver leiding had iets betooverends voor hem. Weer keek hij naar Corinna, die zedig en stil voor zich uit zat te kijken, haar kin steunend op haar gebalde vuisten, en 't hart zonk hem in de schoenen, 't Voorstel was besvottelijk. Hoe kon hij dagen en nachten met een jong, onge trouwd wezen op een fietstocht uit gaan? Voor zich zelf was hij niet bang, al was hij een poes, zonder verlangen, de wereld ingezonden om te leeren verlan gen, hij bleef toch altijd een gentleman. Als ze meeging, zou ze veilig bij hem zijn als een zuster. Maar ze zou nooit toestemmen. Dat kon ze niet. Hoe vastj ze ook gelooven mocht in zijn ridderlijk-1 heid, [hare imaagdelijke zedigheid zou het verbieden. Haar goede naam zou weg zijn. Een mensch had er in Wend- lebury maar een woord van te fluiste ren, over dat vagabondeeren en de scherpe schaar van den laster zou haar wonden als ze in Wendlebury uit den trein stapte. En terwijl deze gedachten door zijn hoofd gonsden en Corinna al maar steeds stil Fortinbras zat aan te kijken, ging deze kalm met praten door- Ik raad jullie niet aan om als jonge pelgrims zoo maar naar het onbekende te peddelen. Ik stel voor jullie een doel te geven. In de kleine stad Brantöme produceeren. Op deze basisproductie zal dan een restrictie worden toege past, welker percentage zal afhangen van de marktpositie. Het restrictie-per centage, waarmede zal worden begon nen, is nog niet bekend; verwacht wordt, dat het 30" a 35 pet. zal bedragen. Evenals alle andere schema's tot pro ductie-regeling zal ook het succes van dit rubberplan in groote mate afhanke lijk zijn van de ontwikkeling van het verbruik. In zooverre hoopt men hierop invloed te kunnen oefenen, dat de op brengst van een door alle rubberlanden in te stellen uitvoerheffing op rubber zal worden aangewend voor onderzoe kingen, om voor rubber nieuwe ge bruiksmogelijkheden te vinden. Welke prijs men zich voorstelt te bereiken, is nog niet bekend; vermoedelijk zal rleze zich om en nabij de 9 pence per lb, be wegen, gelijk staande met ca. 35 cent per half kg, terwijl de tegenwoordige prijs, na de reeds ingetreden stijging, ca, 7 pence per lb, bedraagt. De winstverhou dingen der Ned. Ind. rubberondernemin gen zouden door deze prijsstijging na tuurlijk een belangrijke verbetering on dergaan, te meer omdat de periode van lage prijzen geleid heeft tot een sterke verlaging der kostprijzen. Deze betere vooruitzichten worden thans in de koersstijging ter beurze verdisconteerd. Ongetwijfeld loopt men hierbij wel wat erg van stapel, vooral wat de aandeelen der rubberonderne mingen betreft, welker financieele po sitie door den langdurigen, ongunsti- gen toestand der rubbermarkt in sterke mate heeft geleden. Mocht voor deze al sprake zijn van het behalen van winst, dan zal deze in de eerste plaats moeten worden aangewend voor af lossing van schulden, versterking der financieele positie, het kweeken van reserves enz. en zal eerst daarna aan 'n hervatting van de dividenduitkeering kunnen worden gedacht. Door de koersstijging van rubberaan- deelen werden ook andere Indische cultuurwaarden medegesleept, vooral de aandeelen van ondernemingen, die meer of minder groote belangen bij de rubber hebben. Hiertoe behooren, be halve de Handelsver. „Amsterdam", de Koloniale Bank enz., ook de Sumatra- tabaksondernemingen, die dan ook eveneens in koers zijn gestegen. Van industrieele waarden waren Phi lips' en Unilever in herstel. Wlat laatst genoemd fonds betreft, hebben de me- dedeelingen in de jaarvergadering een goeden indruk gemaakt, vooral die, welke betrekking hadden' op de liqui diteitspositie van het concern. Dit be schikt nog altijd over een bedrag van 60 mill, aan kasmiddelen, hoewel in het afgeloopen jaar ca. 40 mill, is be steed voor productieve uitgaven. Oók is het van beteekenis, dat in het laatste jaar geen verliezen van belang zijn ge leden uit valuta-fluctuaties. In laatst genoemd opzicht onderscheidt de Uni lever zich gunstig van zoovele andere wereldconcerns, vooral die, welke groote Amerikaansche belangen heb ben. In zulk een positie bevindt zich de Koninklijke Petroleum Mij-, welker jaarverslag thans binnen niet te langen" tijd tegemoet kan worden gezien. Of schoon de verwachtingen te dien aan zien niet hoog gespannen zijn, was de stemming voor Koninklijke in de afge loopen week toch gunstiger, wat mede te danken was aan de publicatie van de resultaten der Shell Union Oil Corp., de Amerikaansche dochteronderne ming, in het eerste kwartaal van dit jaar. Terwijl in het eerste kwartaal van 1933 nog een verlies was geleden van 9.24 millioen dollar, werd in dezelfde periode van dit jaar nog slechts 41.000 in de Dordogne, beroemd geworden door ,een der eigenaardigste Fransche schrijvers, De abt Brantöme van „La vie des Dames galantes"? vroeg Corinna. Mar tin stond verstomd. Dat boek heb je toch niet gelezen? Ik ken het van buiten, zei zij pla gend, om Martin te doen schrikken. Maar in waarheid had zij dit onsterfe lijke werk alleen maar eens doorgebla derd en had het toen terzijde gelegd, afgeschrikt door het oude Fransch en door een paar sterk gekruide anecdo- ten, die ze had kunnen begrijpen. In de kleine stad Brantöme, ging Fortinbras na een kort oponthoud voort, zullen jullie een hotel vinden, het Ho tel des Grotles, dat beheerd wordt door een uitstekend, zwaaf gebouwd (man, die Bigourdin heet, die dichter en wijs geer is en die verrukkelijke paté de foie gras maakt. Een woordje van mij brengt jullie zijn laagste tarief in rekening. Hij heeft een heele lijst tarieven, een voor automobilisten, een voor handelsreizi gers en een voor gewone menschen. 't Zou verrukkelijk zijn, viel Martin hem in de rede, als het maar mogelijk was. Maar waarom zou 't niet mogelijk zijn? vroeg Corinna met kalmen blik op ziende. Jij en ik alleen de welvoege- lijkheid stamelde hij. [Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5