m ZEELAND. BEURSTHERMOMETER van Zaterdag. BIOSCOPEN. •EBBS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 5 Mei. Het eerste get&l is de vorige notee- i'ing, daarop volgt de officieele notee ring van beden. MIDDELBURG. EEN JUBILARIS. EEN AFSCHEID. EEN NIEUWE WINKEL. HET ONWEER. Wie is de eigenaar GOES. Drogisterij „De Wolf." Jubileum boogschutters. WALCHEREN. EEN PIJNLIJKE ZAAK. HET ONWEER. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Robber Amerika H.V.A. Markt Suiker Schepen Industrie Young Tabak KoninkL VERZWEGEN VERMOGEN. Middelburg. CITY. Grootvorstin Alexandra- Inspecteur No. 13. ELECTRO. Verboden huwelijk. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Ned. 34 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 89%89%. O. Indië 32 1000-5 100%—100%. O. Indië 26 1000-4% 99%—99%. O. Indië 34 1000-4 98%—98%. Denemarken Oblig. 1926-5 84%—84%, Duitschl. 100-7 45%46%. Duitschl. 30 1000-5% 39%39%-40%. Engeland 1960-90 4 72% Zwitserl. oblig. '24-5 99%99%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4 97%97%. Amsterdam 1933-5 100%—100%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 96%96%. Berlijn 1925-6% 21%21. Zeeuws. Hyp. B-5 100%—100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%—100%, Cities Service Cy. P. 1958 5 29%29% A Amsterd. Bank 108%107% C Rott. Bankver. 74%74% A Twentsche Bank 80%80% A Pref. Gruyter Zn A. 122129 A Pref. Jurgens A 9494% A Ned. Gist- en Spiritusf. 393%393% A De Schelde N.B. 20%—19% A Ver. Papf. v. Gelder 54%56% C Am, Car Foundry 15%15% C Am. Smelt Ref. 24%24% C Farbenind, I. G. 66 C Stand. Brands 1312% C U. States St. C. 28%—28% C North Am. Cy. 10%10% A Born. Sum, H.M, 125125 A Linde Teves en Stokv. 6564% A Ned. Wol Mij. 95%—95% A Singkep Tin M. 9394% A J. C. Japan Ln. 25% A Rotterd. Lloyd 37%—37 A S. M. Nederland 4141 A Amst. Thee C.M. 58%—50 haar juiste waarde geschat de dwaas heden van der nationalisten broeders in andere landen, waar b.v. nog dezer da gen een rechtbank den werkgever in het gelijk stelde, die een procuratiehouder ontsloeg alleen omdat hij niet met het overige personeel wilde luisteren naar de uitzending van een radiorede van den Leider (de man werd bovendien na dit civiele vonnis nog gevangen genomen ook!); en tevens heeft ons volk gezien, hoe vaag en dikwijls tegenstrijdig Mus- sert's plannen zijn. Ik geloof daarom, dat wij thans, ook in verband met de in het volgend jaar te houden verkiezingen, onze aandacht meer in andere richting moeten leiden. Het zal immers het jaar zijn van de voorbereiding voor de ver kiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. Het is vooral in de laatste, dat de S.D.A.P. nog een zeer verkeerden invloed uitoefent. Daarom hier nog eenige beschouwingen over de S.D.A.P. Ongetwijfeld heeft het congres te Utrecht zich in een richting bewogen, welke wij waardeeren kunnen. Maar woorden alleen beduiden zoo weinig, we willen ook daden zien. Wat zal de S.D.A.P. doen bij de opening van het Parlement in September? Wat betee- kenen haar vriendelijke woorden aan het adres der Landsverdediging? Zal zij nu ook stemmen vóór de Defensiebe- grooting? En hoe zal de S.D.A.P. han delen tegenover de overzeesche gewes ten? Deze vormen immers een onver brekelijk geheel met het Moederland? Ik stel dit alles slechts als vragen, maar gij weet evengoed als ik, dat de S.D.A.P. t.a.v. al deze vragen nog verre staat van het nationale standpunt. Het spijt mij, dat ik in dit verband moet gewagen van een uitlating van Mr. Goseling, die door het sleutelgat de uiterste noodzaak probeerde te bespie den. Dit is een gecoquetteer van den voorzitter der R.K. Staatspartij met de S.D.A.P., dat beter achterwege ware ge bleven. Ik zal geen groote woorden ge bruiken, doch mij ertoe bepalen in uwen geest op te roepen de lieflijke termen, welke men tegenover de liberalen zou hebben gebruikt, wanneer wij eens zoo'n slippertje zouden gemaakt. Neen, deze tijd, welke meer dan ooit eischt, dat wij de lessen der oeconomie niet in den wind slaan, maakt het noo- dig, dat wij bij de verkiezingen van het volgend jaar krachtig stelling nemen tegenover de sociaal-democraten en tegenover allen, die zich door hen laten meeslepen. Vooral in de gemeentebestu ren hebben we menschen noodig, die de Regeering niet heimelijk tegenwerken, die haar integendeel krachtig steunen bij haar saneeringspogingen, die ons volk verlossen van allerlei heel of half socia listische regelingen, welke ons al verder naar der. afgrond \oeren." Spr. besprak verder o.m. nog de be zuiniging op onderwijsgebied. Deze mag niet eenzijdig geschieden ten koste alleen van het openbaar onderwijs en men ga er niet te ver mee. En vervolgens de quaestie van de win kelsluiting. ,,Ook de middenstand heeft het thans bijzonder moeilijk. En nu is het merkwaardige, dat deze stand al zoo geholpen zou zijn, als men maar een beetje terugkwam op de inperking van zijn vrije werkgelegenheid. Men zou zoo zeggen :dat is nu eens een wensch, wel ken we zonder veel moeite vervullen kunnen. Maar neen; de Regeering talmt en schuift een verbetering voortdurend maar op de lange baan. En een meer derheid in de Tweede Kamer steunt haar daarin. Daarin kunnen wij niet be rusten; trouwens wie Dr. Vos kent, weet, dat hij dat zeker niet doen zal: er is in de heele Tweede Kamer geen man. die den middenstand zulk een warm hart toedraagt als hij! We zullen voortgaan geheel in de liberale lijn om te doen wat ons mogelijk is ten be hoeve van den, ook door de verfoeilijke klassenstrijdtheorie, zoo in het nauw ge brachte middenstand." Spr. besloot o.m. met het vertrouwen uit te spreken, dat de liberale staats partij een schoone toekomst tegemoet gaat. Heden herdenkt dr. E- Scheps den dag, waarop hij voor 25 jaar verbonden is aan het Homoephatisch Ziekenfonds te Mid delburg. Verschillende bloemstukken, en schrif" telijke en mondelinge gelukwenschen, bereikten reeds hedenmorgen den jubi laris. als blijk van belangstelling en waardeering van zijn persoon- Heden nam de heer A. L. Dikken- berg, procuratiehouder der N.V. Hout handel v. h. G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg afscheid van zijn directie en personeel bij het verlaten van zijn werkkring. Meer dan vijftig jaren is hij bij deze zaak in dienst geweest. Zoo wel van de directie als vanwege het personeel werd hem onder eenige har telijke woorden een aandenken aange boden. Heden opende de heer S. A. Cornelis- se, in perceel F 20 in de Korte Delft een Olbahuis, waar speciaal artikelen van de N.V. Bakhuis Olba fabrieken worden verkocht, zulks als een voortzetting der bekende zaak in fijne vleeschwaren enz. F 21. De nieuwe winkel maakt in alle op zichten een hygiënischen indruk, mede dank zij de toepassing van een tot nu in Middelburg onbekend materiaal nml. eterniet émail voor muren, toonbank enz. en van het aanbrengen van graniet vloer op betonen ondergrond. Alleen de deuren en de raamkozijnen zijn van hout. Het geheel is ontworpen en uitge voerd door den heer L. F. Groosman. De vloer en zoldering moesten belang rijk lager worden gelegd. Vele bloem stukken waren bij deze opening toege zonden. j Wij vernemen nog dat Donderdagavond bij de eerste bui, de bliksem in de wo ning van den heer Hollebrandse op 't Zand D 35 is geslagen, en wel in de schoorsteen. Groote stukken steen wer den naar alle richtingen geslingerd en vernielden eenige dakpannen. De blik sem vervolgde zijn weg van den schoor steen naar beneden door de kamer naar het licht, liep vervolgens naar het ra diotoestel. Hoewel dit geheel uitgescha keld was en geen contact met het licht had, is het toch geheel versplinterd. Achter het toestel werd een gat in den muur geslagen waardoor stukken be hangsel overal lagen verspreid. Van daar heeft hij langs een gaspijp de wo ning verlaten en in zijn loop een andere schoorsteen beschadigd. Hoewel het ge- heele huis vol rook stond veroorzaakte het ongeval geen brand. De lichtleiding was geheel onklaar geworden. Ook in de omgeving kwamen verschillende ge vallen voor van kleine storing op het licht. De bewoners kwamen met den schrik vrij. DE DWERGENSTAD. De Lilliputteis troffen het ook gisteren slecht met het weer, toch waren er nog een paar honderd bezoekers aanwezig. Heden en morgen werkt het gezelschap voor het laatst. In het straatvuil is Donderdag een bankbiljet gevonden, dat op het kantoor der Gemeentereiniging is terug te beko men. „Dolle Hans." Het meest-gespeelde en succesvolte tooneelspel van J. Fabricus „Dolle Hans zal, naar een advertentie in dit nummer meldt, Donderdagavond a.s,, in de „Prins van Oranje" opgevoerd wor den. Deze opvoering zal plaats hebben door „Het Rotterdamsche Volkstoo- neeP', leider Willem Goossens. Een gezelschap dat dit seizoen in de „Prins A Houth. Alberts 32%—30%. C Baltimore en Ohio 16%16%, A Southern Rlw. 17%17%. C Union Pac. Rr. 75%—75%. C Int. Nickel Cy. 17%—17%. A Koloniale Bnk. 55%55%. A N.I. Hbk. 1000 59—58%. C Ned. H. M. .1000 44%—44%. A Alg. Kunstz. U. 40%—40%-%. A v. Berkels Pat. 17%17%. C Calvé-Delft 55%55%. A C. Suiker Mp.. 24%24. A Ned. Ford A.M. 205—204%-08. A Philips Gem. B. afg. 233%—232-34. C Unilever 81%82%-81%. C Anaconda Cop. 9%9%. C Bethlehem St. 23%—23%. C Kennec Copper 13%13%-%. C Un. States Leather 5%5%. A A.N.I.E.M.—N.B. 212—211. A Kon. Petr. Mpij. 157%—159-60%. C Contin. Oil Cy. 11%—12-11%. C Shell Union O.C, 5%-45%-5%. C Tide Water Ass. Oil 7%—7%-7 A K.N. Stoomb. Mij, 6%6% A Ned. Scheepv. U. 37%38 A H.V. Amsterdam 180%—184-82 A Java Cult. Mij. 92%93 A N.I, Suiker U. 7575 A Deli Batavia 133%—133%-35 C Deli Mij. 1000 128%—130-32 A Senembah 142%144 C Chicago Milw. 3%4-3% A Amst. Rubb. C. 115%—118%-17 A Deli-Bat. Rubb. 65%—67-69 A Hessa Rubber 5253-54 A Serbadjadi S.R. 52%—54%-56 Prolongatie 1%1% WISSELKOERSEN. 4 Mei. 5 Mei. Londen 7.53 7.52% Berlijn 58.10 58.10 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.47 34.47 Zwitserland 47.87 47.86 Kopenhagen 33.65 33.65 New-York 1.47 1.47% van Oranje" reeds enkele malen met veel succes optrad. Naar een advertentie in ons blad van gisteren meldde, zou heden, in het voor malige pand van Boekhandel Sandijck in de Kerkstraat, drogisterij „De Wolf" worden geopend. Toen we gisteren de nieuwe zaak eens gingen bezichtigen, was het oude interieur niet meer te herkennen. Res tauratie en moderniseering hebben er een ruimen, frisschen winkel van ge maakt, met twee stofvrije étalages. De leidster, en eigenares, mej. J. B. de Wolff, apothekers-assistende, deelde ons mede, dat het drogistenvak, in den ruimsten zin des woords, vertegenwoor digd zal zijn. Niet alleen worden ver pakte geneesmiddelen, chemicaliën, eau de colognes e.d, nagehouden, maar ook verfwaren, borstelwerk, sponzen en zeemen, wasch- en poetsartikelen, e.d. Bedoeling is ook een fotohandel aan de zaak te verbinden, doch daar de voorbereidende werkzaamheden, nog niet gereed konden komen, zal deze afdeeling pas over eenige weken geo pend worden. Het 85-jarig jubileum van de Goesche boogschutters, thans allen vereenigt in de Kon. Handboog-sociëteit „Jacoba van Beijeren", belooft een groot succes te worden. Voor de jubileumwedstrijden, die 10 Mei (Hemelvaartsdag), aanvangen, be staat niet alleen zeer veel belangstel ling een 1000 schutters worden ver wacht maar ook van de zijde der hoogste autoriteiten wordt alle mede werking verleend. Wijzen we er in deze slechts op, 'dat o.a. medailles beschikbaar gesteld wer den door H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik, H. K. H. Prinses Juliana, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Com missaris der Koningin in Zeeland, en den heer Hajenius, burgemeester van Goes. Voorts liet de Sociëteit fraaie, karakteristieke medailles met het eigen wapen slaan, en werden nog tal van fraaie kunst- en gebruiksvoorwerpen als prijs beschikbaar gesteld. Deelen we verder nog mede, dat tij dens de wedstrijden, op het terrein Baarends, aan de Voorstad, een expo sitie ingericht zal worden van de his torische voorwerpen op de handboog schutterij betrekking hebbend. In deze zal de medewerking van het Goesciie gemeentebestuur en den conservator van het museum voor Zuid- en Noortf- Beveland verkregen worden. De Oudheidkundige Vereen. „De Bevelanders" hoopt onder de beproefde leiding van den heer P. C. de Gelleke, een Excursie te ondernemen naar het Aartsbisschoppelijk Museum te Meche- len. Te Antwerpen zullen eenige Be stuursleden van den Oudh, kring „Ant- werpia" zich bij den kring voegen, ten einde als gidsen, den heer de Gelleke te aissisteeren. VEERE. In de Vrijdag gehouden raads vergadering heeft de Voorz,, wet houder Castel, eenige mededeelingen gedaan, betreffende den gang van za ken ten opzichte der burgemeestersbe noeming en om een misverstand uit de wereld te helpen. Men is steeds be nieuwd of de indertijd benoemde bur gemeester van Veere nog zal komen en zoo ja wanneer. Hierop kon spr. geen antwoord geven. Alleen de feiten kon en wilde hij uiteenzetten. Op den 3 April heeft spr. een telegram naar Iden nieuwen functionaris gezonden na mens de burgerij. Kort daarop is hij zelf naar den heer Huinink te Den Haag geweest om kennis te maken en een en ander te bespreken, waarbij de heer H, hem mededeelde drie weken te voren in Veere geweest te zijn. Op den dag der beëediging zou de burgemees ter naar Veere komen, doch spr. vei-- zocht hem zulks niet op Dinsdag te doen, daar hij dien dag voor dringende zaken weg moest en derhalve niet te genwoordig zou kunnen zijn bij het of ficieus bezoek. Men kreeg echter Dins dag telefonisch bericht, dat de heer H. zou komen. De heer Castel is toen naar den trein gegaan om te zeggen, dat hij maatregelen getroffen had bij het be zoek aan Veere. De tweede wethouder was aanwezig in de gemeente en ook de secretaris. Terloops vroeg spr. hoe laat de beëediging zou plaats vinden en was pijnlijk getroffen, toen de heer H. zeide, dat die pas Zaterdag zou zijn. In weerwil van de afspraak, dat de heer H. Veere alleen zou bezoeken op den dag der beeëdiging ten einde onkosten te sparen, was deze toch op een ande ren dag gekomen. Zaterdag zou de be ëediging doorgaan en den daaropvol- genden Maandag de installatie. Begrij pelijker wijze werd toen, echter geheel ten onrechte, de afwezigheid van den heer Castel op den dag van het offici eus bezoek in verband gebracht met een eventueele wrijving tusschen den nieuwen burgemeester en den eersten wethouder. De nieuwe functionaris wist, dat de heer Castel dien Dinsdag niet te Veere zou zijn. Den Vrijdag vóór de beëediging kwam officieel bericht, dat de heer Huinink niet beëedigd zou worden op Zaterdag, noch op Maandag, maar dat men nog moest afwachten. De heer H. zou den wethouder echter telefoneeren op een aangegeven uur, doch na een uur wach ten was nog niets doorgekomen en de heer H. heeft niets meer van zich laten hooren, hetgeen weer een pijnlijk geval was voor den wethouder. Een bezoek aan Minister de Wilde, den Commissaris der Koningin in Zeeland en den heer Huinink bracht geen opheldering, zoo dat men nu zal moeten afwachten of de benoemde functionaris al dan niet zal komen, en zoo ja, wanneer dan. De heer Castel gaf als zijn meening te kennen, dat hij een andere behandeling van de zijde van den nieuwen burgemeester had verwacht, waarbij wethouder Van B e v e r e n zich aansloot door mede te deelen, dat bij het officieus bezoek van den heer Huinink hij te huis was, maar dat de burgemeester niet de moeite ge daan had met hem kennis te maken. Deze schijnt dus, aldus spr., al heel wei nig belang te stellen in de gemeente. Op het verder ter vergadering be handelde komen wij Maandag terug. VEERE. Gedurende de hevige slagre gens, die het noodweer van den nacht van Donderdag op Vrijdag vergezelden zijn door het overloopen der riolen groo te waterplassen ontstaan aan den lagen kant der Markt alhier, zoodat het over- stroomende water sommige huizen zelfs binnendrong. KRABBENDIJKE. In een buitenge wone vergadering van stemgerechtigde ingelanden op Vrijdag van het Water schap „Krabbendijke", werd besloten tot de beffing van een geschot voor het gebouwd en wel 4 pCt. van de belast bare opbrengst volgens de grondbelas ting. Dergelijke heffing is mogelijk ge worden na het op 3 Mei inwerking tre den van de aangebrachte wijzigingen In het Algemeen Reglement voor de pol ders of waterschappen in Zeeland, zoo als deze in Dec. 1933 door de Staten van Zeeland zijn vastgesteld. TERNEUZEN. Bij het hevig onweer dat zich Donderdagavond boven onze gemeente ontlastte, is de bliksem ge slagen op de antenne van den heer M. V., in de Tuinstraat. Radiotoestel en luidspreker werden geheel vernield, ook de electrische lichtinstallatie, terwijl het plafond in de voorkamer van de balken werd gerukt, en pannen van het dak. In een paar huizen verder werd in den muur der keuken een gat geslagen en eveneens de electrische lichtleiding vernield, terwijl op de woning bewoond door den heer E. Y. een aantal pannen werden afgerukt. Ook in andere woningen in de omge ving kwamen defecten aan de lichtlei ding wegens het doorslaan van stoppen, terwijl ook het Radio-distributiebedrijf schade ondervond door het onklaar (Weitig gedeponeerd worden van apparaten. Op de hofstede „De Leeuwtjes" sdoeg de bliksem op een achter de schuur staanden boom waarvan een stuk werd afgescheurd. Naar de Tern. Crt. verneemt be draagt het verzwegen vermogen in de Inspectie Ter Neuzen omvattende Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen, blijkens de ingekomen 720 aangiften over elk der jaren 1931 en 1932 4.200.000. Maria Jeritza's vocale prestaties voe ren hier de boventoon. Haar kunnen heeft men als 't ware onderstreept en sterk op den voorgrond gebracht. Het dient gezegd, dat haar stemgeluid mooi tot zijn recht komt: een heldere, warme stem, die veler bewondering zal hebben. En met recht, want het is een genot er naar te luisteren. Maria Jeritza, men be merkt het al spoedig, is geen zingende filmster, maar een zangeres, die tot luis teren dwingt. Zij zingt vele liederen, wat den loop van het gegeven wel eens te lang on derbreekt. Haar zang vergoedt dit ech ter weer geheel. Daarmede beinvloedt zij de gebeurtenissen van het verhaal, dat men op den koop toe zou kunnen nemen, ware het niet dat spel en inhoud boeien en verrassend zijn. Maria Jeritza zingt voor haar gelief den man, grootvorst Michael, tijdens een kortstondig geluk, haar stem redt haar uit gevangenschap, zij zingt in cabaret en in de opera juicht men haar geestdriftig toe. Tot de vermiste vorst ten tooneele verschijnt en haar de keus wordt ge steld tusschen kunst en liefde- Szöke Szakall, de onderdanige van den grootvorst (Paul Hartmann) zorgt voor de note gaie in deze goede Ufa-film. Gevaarlijk, avontuurlijk en sensatio neel is het beroep van inspecteur bij de motorpolitie, in volle vaart overtre ders najagend. AJs een der twee vrien den-inspecteurs door een gewetenloozen avonturier gedood wordt, vat de ander den strijd aan tegen bedrog, leugen en omkooperij. Het lukt hem den strijd te winnen als een charmante getuige hem te hulp snelt. In de hoofdrollen Monte Blue en Lila Lee. (-§-) Een jonge officier wordt tijdens den oorlog oogenschijnlijk ten gevol ge van een verwonding door een gra naatscherf krankzinnig. Jarenlang ver pleegt men hem in een gesticht, doch zijn geval lijkt ongeneeslijk. De jonge vrouw, waarmee hij kort voor zijn ver trek naar het front trouwde, krijgt een kind en wacht.Maar haar verdriet slijt vrij spoedig uit, omdat ze haar man eigenlijk nooit heeft liefgehad. Dan kruist na jaren een andere man haar pad en ze besluit zich van haar krankzinnigen echtgenoot te laten schei den. (Het stuk speelt in Engeland en daar laat de wet in tegenstelling met de Nederlandsche zooiets toej Een paar dagen voor den nieuwen trouwdag 't is juist Kerstmis gebeurt er ech ter iets bijzonders. De eerste echtgenoot geneest plotseling, dwars tegen de ver wachtingen der medici in en nu ont staat natuurlijk een conflict. Of eigenlijk een dubbel conflict, want de opgetreden krankzinnigheid is inmiddels gebleken niet een incidenteel geval te zijn, louter ontstaan tengevolge van een uitwendi ge oorzaak. De ziekte is meer voorge komen in de de familie van den jongen officier en hij had dus nooit moeten trou wen, of althans geen kinderen hebben Zijn dochter, een zeer vastberaden meisje, hoort uit den mond, van een ge neesheer, hoe 't er mee staat en h&ar conflict nu is het, dat zich bij liet reeds gesignaleerde komt voegen. Zij had haar i ja-woord reeds gegeven aan een jongen 1 man, doch besluit hoezeer haar ge-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2