PATERIK BINNENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 106, DRIE BLADEN, ZATERDAG 5 MEI 1934, EERSTE BLAD. 177e JAARGANG, LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". ONZE ETALAGES ZEGGEN HET U SMAAKVOL ELEGANT MODERN VAN KLEUR ZIJN ONZE NIEUWE MODELLEN MIDDELBURG l ijiii-inti j »lljl ii jlll ss' tfl *1» Umu HI. lb,IIUVI MM imillH Mil ,M nr i «»n ^toumcitiU MIDDELBURG ttVWgcU# COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlisssngen 2.30, elders 2.50 per icwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. sy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. ra. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bew|jsnommers 5 cent m. UITVOER VAN ERWTEN NAAR FRANKRIJK. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 7 Mei de uitvoer naar Frankrijk van groene erwten, spliterwten en schokkers verboden zal zijn, tenzij daarbij wordt overgelegd een vanwege hem afgege ven certificaat. Met de afgifte dezer certificaten is belast de heer W. Stenders te 's-Graven- hage. De kosten, aan het afgeven dezer certificaten verbonden, bedragen 1. per 100 kg bruto. DE KWESTIE-SWERTBROEK. De Vereenigingsraad van de V.A.R.A., waarbij de heer Zwertbroek in beroepf was gekomen tegen zijn royement door het Hoofdbestuur van de V.A.R.A., heeft met op één na algemeene stemmen het royement bekrachtigd, meld de Radio- gids. De heer Zwertbroek heeft zijn houding in den Raad verdedigd en hij dreigde dat hij bij weigering om een 'door hem gewenschte scheidsgerecht in te stellen, zijn op papier gestelde verdedigingsrede wederom in brochurevorm zou doen ver schijnen. Dit verhinderde intusschen niet dat de vergadering het royement hand haafde en daarmede zijn eisch afwees. DE WATERLEIDING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot toeken ning* van een renteloos voor schot. .Aan de memorie van antwoord, inza ke het ontwerp tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit s Rijks kas ien behoeve van de N/V. Waterlei ding-Maatschappij. Zeeuwsch-Vlaande ren, gevestigd te Terneuzen, wordt het volgende ontleend: Het oordeel van eenige leden, die den bestaanden toestand in 'Zeeuwsch- Vlaanderen in hygiënisch opzicht, met naine wat de drinkwatervoorziening betreft, ook na kennisneming van het rapport, dienaangaande uitgebracht niet van zoodanigen aard achtten, dat de stichting van een nieuwe waterleiding noodzakelijk zou zijn, kan de regeering allerminst onderschrijven. Uit het rap port blijkt, dat de drinkwatervoorzïen ing, zoowel wat hoeveelheid als hoeda nigheid betreft, hoogst onvoldoende is. De stichting van een drinkwaterleiding is dan ook voor dit landsdeel noodza kelijk en zal voor de bevolking een ge luk zijn. Dat er een deel is, dat een drinkwaterleiding nog niet waardeert, behoeft niet te verwonderen. De erva ring leert, dat ook op dit gebied onbe kendheid beteekent afwezigheid van sympathie; waar men eenmaal bekend is geworden met een drinkwaterleiding, neemt de sympathie regelmatig toe. 't Verdient overigens opmerking, dat bij een groot deel van de bevolking der betrokken gemeenten reeds sympathie voor het plan bestaat. Dat de bevolking verplicht zal wor den tot aansluiting van haar huizen aan de waterleiding, voor zoover niet in huizen een deugdelijk middel voor goe de en voldoende drinkwatervoorziening aanwezig is, was onvermijdelijk voor de rendabiliteit van het bedrijf. De gelde lijke lasten zullen echter voor de oeco nomisch zwakken zóó gering zijn, dat die ruimschoots overtroffen worden door het gevaar en het groote ongerief, dat de tegenwoordige toestand oplevert, M'ei betrekking tot het verzoek van enkele andere leden om voorlichting van de regeering ter zake van de om standigheid, dat eenigen van oordeel zijn, dat de ontworpen plannen te veel uitgaven vorderen en dat een behoor lijke drinkwatervoorziening op goedkoo- pere wijze kan worden bereikt, merkt de regeering het volgende op; Een comité van actie tracht de mee ning ingang te doen vinden, dat het een nieuw, goedkooper plan bezit, dat voor- deeliger geëxploiteerd kan worden. Te dezer zake is het volgende bij het on derzoek gebleken: "Van een nieuw plan is geen sprake; het project van het comité is een kopie van het door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening opgemaakt plan, met dit verschil, dat het comité heeft aangenomen, dat de gemeente Axel aan het p.an zal deelnemen, wat niet verant woord is, omdat die gemeente tot dus ver met een besluit van die strekking heeft genomen, Het comité vergelijkt zijn op de tegen woordige prijzen gebaseerde begrooting van f 1.000.000 met een begrooting van het Rijksbureau van 1930. Die begroo ting van 1930 heeft het Rijksbureau evenwel in 1933 herzien, met het resul taat, dat de tegenwoordige prijzen een raming van f 1.000.000 toelieten. Het comité beweert, tegen lagere ta rieven water te kunnen leveren. Die la gere tarieven zijn echter gebaseerd op de niet verantwoorde veronderstelling, dat de gemeente Axel mee zal doen, en op een hoogere evenmin verantwoor de raming van de ontvangsten uit waterlevering aan industrie, publieke diensten en brandkranen. De bewering van het comité, dat het in tegenstelling met het Rijksbureau van vrijwillige aansluiting kan uit gaan, is onjuist; het comité neemt im mers voor het eerste exploitatiejaar een hooger aansluitingspercentage aan dan het Rijksbureau, De regeering meent op grond van het bovenstaande, dat de actie van het comité een afwijzing van het huidig voorstel allerminst zou rechtvaardigen. Algemeene Vergadering te Nijmegen De openingsre de van mr, W, C, Wendelaar. De algemeene vergadering van de Li berale Staatspartij „De Vrijheidsbond" is heden te Nijmegen geopend met een uitvoerige rede van mr. W. C. Wende- laar. Spr. wijdde eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van de Koningin-Moeder, waarna de gevoelens van deelneming der vergadering tot uiting werden gebracht in een telegram aan H. M. Koningin Wilhelmina. Vervol gens stond spr. stil bij den nood dezer tijden. Dat de depressie nog zoo hevig woedt, is zeker voor een belangrijk deel veroorzaakt door het feit dat de volke ren der aarde voortgaan elkander fel te bestrijden, thans op economisch terrein; zij kunnen in hun kortzichtigheid maar niet begrijpen, dat de menschheid op den duur te gronde gericht wordt, wanneer de volkeren voortgaan hun aandacht al leen aan zichzelf te wijden en te den ken, dat het hun voordeel is andere vol ken te benadeelen. Wij Nederlanders, kunnen niet genoeg herhalen, dat inter nationale samenwerking vereischt wordt om uit de moeilijkheden te geraken; wij moeten dus, niettegenstaan de de veelal teleurstellende resultaten, den Volkenbond blijven steunen alsme de alle mogelijke andere vereenigingen, welke internationale samenwerking be vorderen. Wij staan op dit gebied wel licht in een overgangstijd. Evenzeer als het moeite heeft gekost de stedelingen het bewustzijn bij te brengen, dat zij hun horizon moesten verruimen en uit groeien tot bewoners van een gewest, evenzeer als later de provincialen zich verhieven tot Rijksgenooten, evenzeer moeten wij, leden van afzonderlijke sta ten, ons thans opwerken tot het bewust zijn, dat wij burgers zijn van een groo- tere volksgemeenschap. Voorloopig zou reeds een groote verbetering intreden, wanneer wij, bewoners van de oude we reld, ons Europeanen zouden kunnen gaan gevoelen. Deze crisis zou later blijken een zegen geweest te zijn, wan neer zij b,v. dat zou kunnen bewerken. Eerlijksheidshalve moet ik er bijvoegen aldus spr. dat hoezeer wellicht in ons land en in enkele andere landen het be wustzijn hiervan leeft, er verschillende andere naties zijn, waar men bitter wei nig of niets voor dergelijke ideeën ge voelt. Vervolgens is het noodzakelijk zich te keeren tegen elke neiging tot autarkie Het is een bespotting van de ontwikke ling van de gemeenschappelijke belangen der menschen, van de verbetering van de internationale verkeersmiddelen, om nu plotseling terug te keeren tot een sy steem, dat noodgedwongen moest wor den gevolgd in een tijd, toen de ver keersmiddelen internationale uitwisse ling van goederen nog niet mogelijk maakten. Neen, ook op oeconomisch ter rein ligt de «atuurlijke ontwikkeling der dingen in deze lijn, dat de volkeren zich tneer en meer deelen van een gehee. gaan gevoelen; zij zullen op den duur meer welvaart genieten naar mate al len heler begrijpen, dat in den tegen- woordigen tijd een volk meer kans op welvaart heelt naar mate ook de anderen welvarender zijn En in de derde plaats is hel dringend De wereld wordt geregeerd door aangename herinneringen dit is een zakenprincipe, dat u rijk zal maken, als u het ten volle begrijpt. Herbert Casson. noodzakelijk, dat wij ons in ons land op een eenvoudiger levenspeil instellen. Terwille van de duidelijkheid wilt gij mij veroorloven nog maar weer eens het af gezaagde beeld van het duurte-eiland op te roepen. Zoolang wij hier leven op een hooger niveau dan elders, is het noodzakelijk, dat wij terug gaan om de concurrentie-mogelijkheid terug te krij gen. Wij moeten dus komen tot een af snijding van de toppen der loonen, wel ke liggen boven het niveau in de ons om ringende landen. En daarnaast zullen vele rijkeren meer dan tot dusverre zich van hun plicht bewust moeten worden, dat het deelgenootschap aan een gemeenschap de verplichting oplegt om de moeilijkheden gezamenlijk te dragen. Het is hoogt ergerlijk, dat er onder hen, die blijkbaar nog wat te missen hebben, velen zijn, die de voor den Staat zoo hoog noodige belastingen ontduiken. In zooverre is deze tijd er ook een van mo- reele crisis; het besef is maar al te dik wijls verloren gegaan, dat het plicht is om niet den Mammon te dienen, maar den Keizer te geven wal des Keizers is en ook overigens te leven naar Gods ge bod. Ook hier geldt het, dat men het oog op het geheel gericht moet houden; doet men dit niet, dan vervalt men in een verwerpelijk egoïsme, dat verre is van liberalisme terwille van het algemeen belang. Het komt niet bij me op te beweren in het vorenstaande de oplossing van de crisis te hebben aangegeven; ik heb slechts het een en ander herhaald, dat kan bijdragen tot die oplossing. Maar wat ik wel met grooten nadruk wil zeg gen is dit, dat als men niet spoedig op eenigerlei wijze tot een oplossing komt, dat dan ons land meer en meer zal ver armen, steeds meer bedrijven zullen moe ten stoppen, omdat we de concurrentie met het buitenland niet langer kunnen volhouden; de koopkracht zal verder en verder dalen en de werkloosheid steeds meer toenemen. Dat loopt na korter o langer tijd onvermijdelijk uit op het Staatsbankroet; in welken vorm is on verschillig, hetzij men dat krijgt onder den vorm van tiërceering van de Staats schuld, van inflatie of hoe dan ook. Het kan zijn nut hebben er aan te herinne ren, dat dergelijke middelen in den rege worden toegepast, niet omdat de Regee ring dat wil, maar omdat de feiten het onafwijsbaar noodzakelijk maken; ik zeg dit, omdat nog maar al te velen meenen, dat er op inflatie geen kans is, als de Re geering zegt, die niet te willen. Een der gelijke bewering heeft voor mij even wei, nig waarde als die van den achteruit- gaanden koopman, die mij verzekert, dat hij van een faillissement niet hooren wil. Even zeker als dat faillissement wordt uitgesproken, wanneer de feiten dat noodzakelijk maken, even zeker komt het Staatsbankroet, als men niet vóór het te laat is, de feiten nog in gunstigen zin beïnvloedt. Maar nog eens, dat doe men dan ook terstond; er is magnum periculum in mora: tijd is in dezen in de letterlijke beteekenis van het woord. geld! Wat ik tot nu toe gezegd heb is niet in het bijzonder liberaal; het is aanne melijk voor ieder, die eenig begrip heeft van oeconomie. Ik wijs er trouwens op, hoe onjuist het is om in zoo'n geval te spreken van liberale oeconomie; er is evenmin liberale oeconomie als roomsch- katholieke of socialistische oeconomie. Er is alleen maar oeconomie kortaf, maar men vergeet te dikwijls, dat ook de oeco nomie wetten in wetenschappelijken zin kent, d.w-z. grondregels, aan welker dwingende macht men niet ontkomen kan. Zeker, men kan zondigen tegen een oeconomische wet, maar haar dwingenc karakter toont zich dan door de straf welke op de overtreding vroeg of laat zeker moet volgen. En zoo hebben wij hier te maken met deze oeconomische wet, dat hij, die te hooge loonen betaalt vroeg of laat werkloosheid schept. Voor den oeconoom klinkt het onbe grijpelijk, maar desniettemin het feil be staat; de leiders der vakvereenigingen vinden wij hierbij tegenover ons. Also: niet juist zij, voor wier belangen die lei ders zeggen te waken, in de eerste plaats er het slachtoffer van worden Wij moeten, wij zullen het daarom tot in den treure herhalen: Wie de loonen hoo (Ingez. Med.) ger houdt dan oeconomisch verantwoord is, handelt daarmede niet in het belang van den arbeider in hel algemeen, maar handelt er juist tegen in, immers hij kweekt werkloosheid. Wij zullen dat herhalen net zoo lang, tot de arbeiders zelf zullen begrijpen, wie hun ware vrienden zijn. Laten anderen strijden voor hooge loonen zonder werk; wij vechten voor werk met hel hoogst mogelijke loon. De regeering. Bij haar optreden heeft de regeering verklaaid, dat zij het voornemen had de gezagsverhoudingen van den Staat in goede banen terug te voeren. Op dit gebied kunnen wij met genoegen vast stellen, dat de regeering goed; werk heeft gedaan, gesteund trouwens door het Parlement. Zoowel aan de eene als aan de andere zijde is het besef verle vendigd van een juistere arbeidsver- deeling tusschen Regeering en Parle ment. De uitvoerende macht blijve bij de Regeering, maar zij oefene die dan ook krachtig uit. Tot het verleenen van bevoegdheden, welke zij daarvoor be hoeft, zijn wij bereid mede te werken; slechts waarschuwen wijl tegen te groo te centralisatie. Past een gedecentraii- liseerd systeem zich meer aan bij onze historie, is het voor ons, liberalen, ook- principiëel meer gewenscht, het be hoeft niet te leiden tot verzwakking van de Regeering integendeel. Een sterk man kan zijn kracht juist eerst recht toonen bij een gedecentraliseerd systeem. Zou hier misschien de verkla ring liggen, waarom in dezen tijd zoove- len in binnen- en buitenland, die zich zelf sterk noemen, een maximaal ge- centraliseerden Staat verlangen? Wat wij, liberalen, vragen is een door ieder als sterk erkende Regeering, die het aandurft een gedecentraliseerd systeem te handhaven, dat uitgaat van vertrou wen in de bevolking, dat deze bevoï- king steeds opnieuw weer opvoedt tot een betrouwbare bevolking. Men verge- te nimmer, dat niets de Staatsinstellin gen zoo hecht maakt, als de medewer king van de onderdanen. Erkennen wij dus dankbaar wat de Re geering tot handhaving, tot herstel van het gezag gedaan heeft, dan rijzen toch wel twee vragen; Wat beteekent het rapport-Idenburg en waartoe zal het leiden? Uit de op dracht der Commissie valt op te maken, dat de Regeering wel bezuiniging op de weermacht wil, maar haar desniettemin niet verzwakken. Dat lijkt een beetje op de quadratuur van den cirkel. Hbe het zij, wij zullen de voorstellen der Regeering hebben af te wachten, al kunnen we nu reeds zeggen, dat in ver band met den internationalen toestand zoo hier in de buurt als in het verre Oosten, het oogenblik voor een vermin dering van de defensiebegrooting ons slecht gekozen schijnt. Maar wat daar van zij, tegen een verzwakking van, de weermacht zouden we ons in ieder £e- val energiek moeten verzetten. En verder: Hoe staat het met den geest op de Vloot? Wij heben dezer dagen uit de procedure tegen de officieren opnieuw gezien, hoe treurig het daarmede ge steld was ten tijde van het Zeven Pro vinciën-avontuur. Zou het nu reeds weer geheel in orde zijn? In „De Vrij heid" van verleden week heeft de heer van Kempen een bericht doen opnemen over een bezoek van Hr. Ms. Soemba- wa aan Belawan, waarbij; gebleken zou zijn van verbittering over de „misluk king" van verleden jaar en waar een schepeling zeide, „dat er nog wel eens een nieuwe dag zou aanbreken." Dat doet mij twijfelen. Maar hier mag zelfs voor twijfel geen plaats zijn; er moet absolute zekerheid bestaan. Bij de be grafenis der Koningin-Moeder heeft het leger een voortreffelijken indruk ge maakt zoo door den geest, die heerscn- te bij hen, die het bevel voerden, als bij' hen, die hadden te gehoorzamen. Wij dringen er op aan, dat een soortgelijke geest ten spoedigste weder wordt ge wekt op de vloot. Men stelle zich niet voor, dat een slechte geest onder de be Middelburg, 5-V-'34. Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 11.6 °C (53 °F); laagste 8.1 °C (46 °F), Heden 9 h: 11.1 °C; 12 h: 10.4 °C. 12 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772,3 mm te Vardoe; laagste 743.1 mm te Lerwick. Verwachting tot morgenavond s Meest matige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, tij delijk opklarend, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 25; onder: 19 h 30. Licht op: 20 h 00. Maan op: 1 h 22; onder: 9 h 30. Zondag 6 Mei. Zon op: 4 h 23; onder: 19 h 31. Licht op: 20 h 01. Maan op: 1 h 45; onder: 10 h 59. L.K.: 6 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Za. Zo. Ma. 5 6 7 Mei. Hoogwater. 5.22 17.45 6.28 18.54 7.48 20.18 Laagwater. 11.45 0.23 12.51 1.37 14.13 Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge. Mei. Hoogwater. Laagwater. Za. 5 7.15 19.41 0.27 12.51 Zo. 6 8.15 20.42 1.23 13.59 Ma. 7 9.26 21.59 2.35 15.20 manning de waarde slechts met een ze ker percentage doet dalen; neen, als de geest niet deugt, is de vloot heele- maal niets waard, of nog erger, mis schien zelfs een gevaar voor den Staat. N. S. B. en S. D, A. P. In het verband van de gezagshand- having eenige opmerkingen over de N.S.B, en over de S.D.A.P. De Vrijheidsbond heeft in het afge loopen jaar krachtig stelling genomen tegen de N.S.B. Dat sproot voort uit tweeërlei overweging. In de eerste plaats uit deze principiëele overweging, dat deze beweging naar mijn meening uit haren aard revolutionnair is. Wan neer Mussert met nog zooveel stellig heid het tegendeel verzekert, antwoord ik hem: Dan begrijpt Ge Uw eigen taak niet óf Gij deugt niet voor leider. Zou ik hem aan zijn woord moeten houden, dat hij legaal is, dan begroet ik hem als 54e partij, maar dan hoeft hij niet zulk een beweging te maken. Maar voorts uit deze andere overwe ging, dat de N.S.B. een geheel ander doel nastreeft dan de gewone politieke partijen; ze deelt een en ander slechts met de communisten. De gewone par tijen n.l. begrijpen alle, dat een volk nu eenmaal niet gelijik denkt, dat er ver schillende stroomingen onder een volle zijn,, welke gerespecteerd dienen te worden. Maar wanneer de N.S.B. aan het roer zou komen, dan gaat zij over tot de volledige uitroeiing van de ande re partijen. Mr. Boon kreeg een ant woord: Evenmin als een veehouder een pestbacillenzaaier bij; zijn vee zou toe laten, evenmin zal de N.S.B. komt zij aan de Regeering liberale en an dere propaganda toelaten. Zoowel het een als het ander maakte, dat wij in het afgeloopen jaar de N.S.B. met kracht hebben bestreden, met de Regeering van oordeel, dat velen zich in de tegenwoordige moeilijke omstan digheden zonder veel nadenken zouden kunnen laten meeslepen door de mode van den dag. Maar sedert dien is het Ne derlandsche Volk, gewekt niet in de laatste plaats door de actie van ons liberalen, wakker geworden en heeft op

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1