LANDBOUW. KRONIEK van den DAG. ZEELAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. ÖN0ERWIJS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 4 MEI 1934. No. 105. FEUILLETON. dalende spoorweg ontvangsten. prins hendrik weer naar boedapest. jhr. mr. c. dedel kamerheer van de koningin. F0RTINBRAS, DE KOOPMAN IN GELUK, MIDDELBURG. het onweer. loos alarm. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. 'N KLEIN DOOSJE IA ET GROOTE GENEESKRACHT tiB M itt.- uuKiu imii'ii a, ibkiiuivi mh imaauaid riiki«^i nr a nam nrii i n u. nr. «11 ir.^i.1 v.iv 1 mi Lnibiu/nu h«ji *•/«/-*• A IVt AWW» Het alcohol-vraagstuk in België. De wet van 1919 heeft niet voldaan. Een voorstel, om de borrel weer in openbare lokalen toe te iaten. In 1919 keurde de Belgische^Kamer op instigatie van de socialisten een wetsontwerp goed, waarbij de verkoop van likeuren in openbare lokalen werd verboden. Sindsdien kan men in café's, restaurants enz. in België geen borrel meer drinken. Wel kan men naar een winkel gaan en er twee liter alcohol koopen en naar huis meenemen. Twee liter is de minimum hoeveelheid, die door de wet wordt verplicht gemaakt. Wie betrapt wordt op het transport van minder, begaat een streng strafbare overtreding. De bedoeling der wet was, om sterke alcoholhoudende dranken minder in het bereik te brengen van de volksmassa. In de praktijk heeft het stel sel echter niet al te goed voldaan en zoo was er permanent eigenlijk wat over te doen, In 1929 leidde dat tot benoe ming van een commissie van onderzoek uit de Kamer, die na een tweejarige be studeering een wijzigingsontwerp op stelde, dat eenige verdiensten had. Zoo rekende het af met de zoogenaamde pri vate kringen. De wet van 1919 verbiedt n.l. wel alcoholverbruik in openbare plaatsen, maar niet in particuliere clubs, met het gevolg, dat deze clubs als pad destoelen uit den grond oprezen. Zij werden de vergaderplaatsen van de on derwereld in de groote steden als Brus sel en Antwerpen en bij menig proces kon men zich rekenschap geven, dat in deze clubs het begin lag van den weg, die naar de misdaad leidde, en waarin maar al te dikwijls een zoon of dochter van een eerlijke familie ten onder ging. Het particuliere karakter was natuur lijk heelemaal denkbeeldig. Iedereen kon lid worden, nadat voor den vorm aan de eischen van de wet was voldaan. Het wijzigingsontwerp rekende dus af met deze private kringen door ze te verbieden en tevens stelde het o.m. strenge fiscale bepalingen en strengere straffing bij overtreding der alcohol-wet voor. Hoewel de regeering het ontwerp in 1931 van de commissie overnam, werd hetom onnaspeurlijke rede nen nooit bij de Kamer ingediend. En momenteel ziet het er naar uit, dat het wel voor goed in portefeuille zal blijven ook. De kwestie is n.l. dat de zaak sinds korten tijd in een geheel nieuw stadium is komen te verkeeren, In de commissie van Justitie van den Senaat kwam ze onlangs tersprake en die nam vrij onverwacht op voorstel van Senator Legrand met 11 tegen 3 stem men een voorstel, aan, waarin de mee ning wordt uitgedrukt, dat de borrel weer in openbare lokalen moet worden toegelaten. De café-houders en restau rateurs ijverden daar al sinds lang voor. Zij vinden, dat het principe van de wet niet deugt. Dat principe zet de deur al leen maar open voor kwade praktijken en onthoudt de schatkist een mooie duit. Het is veel beter, dat er een flin ke „taks" op gedistilleerd komt, zeg gen ze. Dan bereikt men net zoo goed dat de „sterke drank" minder in het bereik der massa komt en kan de staat er een extraatje uit slaan. De Senaats commissie heeft deze zienswijze nu tot de hare gemaakt en als gezegd het voorstel van Senator Legrand aan vaard. Senator Legrand wil, naar onze Brus- selsche correspondent ons meldt, de meening doen ingang vinden, dat sedert 1891 het alcoholverbruik is verminderd. Toen bedroeg dit verbruik per inwoner niet minder dan 10-22 liter, In 1913 be droeg het nog 5,52 liter per inwoner. In 1922 bedroeg het 2,39 per inwoner en in 1926 1.82, Doch sedert 1927 is deze ver houding omgekeerd en in 1930 was het verbruik weer 3.17 per inwoner. Sena tor Legrand leidt hieruit af, dat het al coholverbruik door natuurlijke oorzaken is afgenomen, mede door de fiscale be palingen, die den alcoholprijs hebben verhoogd, en door de omstandigheid, dat tijdens den oorlog geen sterke dran ken werden gebruikt en na den oorlog de nieuwe generaties geen alcoholbe hoeften hadden. Als sedert 1927 het al coholverbruik is toegenomen dan is dit, meent de senator, tengevolge van de wet, die allerlei geknoei heeft begun stigd, die het smokkelen van alcohol heeft bevorderd, de geheime drinkloka- len heeft tot stand gebracht, enz. Het heimelijk karakter van geheel de wet geving wil de senator wegnemen door alcoholverkoop heelemaal vrij te ma ken, mits er een „behoorlijke" belasting komt, waarvan sommigen van 200 tot 300 millioen schijnen te verwachten, dat opnieuw het alcoholverbruik zal afne men. Op deze manier wil hij het vrij verbruik weer invoeren. Of dit voorstel kans heeft, om in het parlement aangenomen te worden, valt momenteel moeilijk te zeggen. De socia listen zijn er natuurlijk tegen, doch dat zou geen bezwaar zijn, mits van de bei de andere groote partijen katholieken en liberalen, dan maar niet te veel af vallen. En dat nu is lang niet uitgeslo ten, De democratische groep in de ka tholieke partij is steeds voorstandster van het alcohol-verbod geweest. Het zal dus zeer de vraag zijn, of zij dit .ver leden wil afzweren, zij het dan ook, dat inplaats van het bestaande verbod een zware belasting 'komt. Protesteerende stemmen gaan reeds uit de rijen der christen-democraten op, doch het zal nog moeten blijken, hoe machtig die zijn. siteit te Utrecht en is in 1924 benoemd tot burgemeester der gemeenten Ab- coude-Baambrugge en Abcoude-Proost dij;. Hij is o.a. onder-voorzitter van tfe Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en heeft zit ting in het bestuur van verscheidene waterschappen. De definitieve opgave der ontvang sten over de maand Januari 1934 van de Nederlandsche Spoorwegen wijzen een totaalcijfer van 10.086.653.86 aan tegenover 11.|055.984,53 in Januari van het vorige jaar, wat per dagkilo meter in Januari 1934 89.67 tegen 97.41 in Januari 1933 beteekent. (Ing. Med.) Het Boedapester blad de „Pester Lloyd" meldt dat een nieuw bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan Hongarije aanstaande is. Zooals be kend, heeft de Prins in Februari reeds twee weken te Boedapest vertoefd. Prins Hendrik zal 9 Mei aankomen en zijn intrek nemen in hotel „Donaupa- last". Het ligt in het voornemen van den Prins een bezoek te brengen aan zijn fa milieleden, den prins en de prinses Bor- win van Mecklenburg. De Koningin heeft met ingang van 1 Juli bevorderd tot kamerheer in gewo nen dienst den kamerjonker jhr. mr. C. Dedel, die met gelijken datum werk zaam is gesteld op de secretarie van de Koningin en op de secretarie van Prinses Juliana. Jhr. mr. Cornelis Dedel is op 6 De cember 1894 te Amsterdam geboren. Hij heeft gestudeerd aan de rijksuniver- door WILLIAM LOCKE. 8). Met een iwelwillenden glimlach zei Fortinbras: Als Cleopatra's neus één centime ter langer was geweest, ik herinner mij het klassieke epigram niet precies meer, zou de wereldgeschiedenis anders zijn geworden. En zoo hier in mindere ma te, want het lot van een individu is na tuurlijk van minder belang dan het lot van de menschheid ware het niet dat enkele uitje, dan zouden de gedachten van dezen jongen man vervuld zijn ge weest van liefde. Slechts één uitje en 't menschenlot is anders geloopen. Mar tin is nog altijd vrijgezel, wiens ziel hon gert en, en hoe heette ze....? Gwendoline. En Gwendoline is de moeder van vijf. Zes, zei Martin. Ik weet dit, voeg de hij er bij, omdat ik nog altijd op ka mers bij haar moeder woon- Corinna draaide haar hoofd op zij om haar teekening op het tafelkleed te be schouwen en al beschouwende vroeg ze: r En is dat je eengie liefdesgeschie- j denis? Ik vrees van ja< antwoordde Mar tin beschaamd. Zelfs zoon zachtmoedig wezen als hij voelde, hoe weinig het in zijn voordeel was, dat hij tegen een vrouw geen verhalen kon ophangen van gebroken meisjesharten en dergelijke dingen, die een man belangwekkend ma ken, door bem te omringen met een waas van geheimzinnigheid- Zijn eenige kus scheen hem een heel alledaagsch ge val, om niet le spreken van de zooveel lachlust opwekkende ui. En hij had zoo weinig emotie gevoeld, dat er geen te leurstelling op gevolgd was. 't Was be ter geweest de allures aan te nemen van een sir Galahad: dat was een type, dat door vrouwen begrepen werd. Als de held in een mislukte omhelzing maakte hij een droevig figuur. Je kunt nog vele vrouwenlippen kussen, zei Fortinbras, terwijl hij' Mar tin geruststellend op den schouder klopte. Gelegenheid maakt den min naar, evenals zij den dief maakt. En waar is de gelegenheid geweest, in de slaap-zitkamer van Hickney-Heath, waar je je jeugd heb gesleten? Ons jong vriendinnetje, door de wol geverfd in het Parijsche leven, heeft er pret in je te plagen. Maar ik houd je wel dege lijk vatbaar voor een groote liefde. Ik zie in je een man, die de heele wereid wil verliezen om een lachje van zijn aangebedene. Corinna kwam tusschenbeide. Wat n geweldige nonsens sla je vanavond toch uit, Fortinbras. Je hebt maar altijd over de liefde. Noch Martin, noch ik breken ons hoofd daarover. De liefde mag naar de maan loopen. We tobben ons dood over het probleem, hoe we Het heeft gisterenavond gedurende enkele uren bijna onophoudelijk geon weerd, aanvankelijk zonder veel regen; doch later gepaard met heel harde re genvlagen. Verschillende hevige donder slagen werden gehoord, maar van onge lukken vernamen wij niet. Het weder was oorzaak dat de eerste maandelijksche „Muzikale wandeling'^ van het muziekgezelschap „Crecendo" niet doorging. Gisterenavond nam een der omwo nenden van de R. K. school aan den Wal in een der lokalen een vlam waar; hij sloeg een ruit in en begaf zich zoo in het gebouw en naar het lokaal waar de vlam te zien was. Het bleek, dat een kaars staande bij een beeldje was blij ven branden. De kaars was nu spoedig gedoofd. Intusschen had men de brand weer reeds gewaarschuwd en was de commandant met anderen per taxi op 't appel verschenen. Zij konden direct weer „inrukken". De dwergenstad. Gisteren was men geheel gereed met het opbouwen van de Lilliputtersstad, maar het bezoek was niet groot, waar aan het slechte weder zeker voor een groot deel schuldig zal zijn geweest. Toch heeft gisteravond een voorstel ling plaats gehad en hebben de artisten ook nu weer waardeering geoogst met hun optreden, O. W.-SOUBURG. De rijksveld wachter-brigadier titulair A. Janse al hier, is met ingang van 16 Mei a.s. in den rang van rijksveldwachter-briga dier bij' het verkeerswezen te 's-Gra- venhage benoemd. AARDENBURG. In een Woensdag avond gehouden vergadering, waar 'n 50-tal belangstellenden aanwezig waren is besloten alhier een zwemvereeniglng op te richten. De bedoeling is om langs een weide, die voor dat doel welwil lend door den eigenaar is beschikbaar gesteld, over een breedte van plm. 50 m de oevers van de Stierskreek van onreinheden te zuiveren en door zana- storting zoo noodig den bodem geschikt te maken. Bij voldoende deelname zu!- len springplank en badhokjes gemaakt worden. Bijna alle aanwezigen ver- ziel en lichaam intact moeten houden, zonder naar onze gevangenis terug te keeren en jij slaat maar al die malle praat over liefde uit, wel niet tegen mij:, maar tegen Martin. Die qualificatie, mijn lieve Corin na, bederft de logica van je mooie zin, zei Fortinbras kalm, nadat hij zijn limo nade had opgedronken. Ik sprak tegen Martin over liefde, omdat zijn ziel er naar hongert. Tegen jou sprak ik er niet over, omdat je ziel aan indigestie lijdt. Ik neem nog een kummel glacé, zei Corinna. 't Is een maagmiddel. Zij" drukte op de schel achter haar stoel, zijzat op den hoek. Auguste verscheen, de bestelling werd gedaan. Hoe kunt u toch al die limonade drinken, zonder misselijk te worden? Ik begrijp het niet, merkte ze op. 't Is niet aan de jeugd en de on schuld gegeven om alles te kunnen be grijpen, mijn lieve kind, zei Fortinbras. Martin keek wat verschrikt over de tafel heen. Als ooit een jong ding op haar nummer was gezet, dan was het Corinna Hastings. Hij verwachtte 'n uit barsting, een vernietigend antwoord aan hem, die haar zoo neerzette. Maar er gebeurde niets van dien aard. Co rinna aanvaardde de aanmerking als 'n schoolmeisje en trok even haar neus op, toen Fortinbras niet keek. Weer begreep Martin er niets van, hij had zoo'n heel ander idee van Corinna ge had. Zij was Corinna uit het land van Rodolphe, Marcel Shaumard; hij had .weinig indrukken van het Quartier la- tin en haar beweringen, wat voor on- klaarden zich bereid tegen 1 per jaar als lid toe te treden. Een voor- loopig bestuur zal verdere plannen uitwerken. BIERVLIET. Woensdag werd onder leiding van den heer M. Maas een ver gadering gehoudeh om te komen tot oprichting van een vereeniging voor ziekenhuisverpleging, als afdeeling van de algemeene vereeniging voor Zeeuwsch-iVlaanderen, gevestigd te Terneuzen. De heer Meertens uit Ter- neuzen hield een inleiding. Op ver schillende vragen werd uitvoerig ge antwoord, waarna een afdeeling werd opgericht met aanvankelijk ongeveer 60 ingeschrevenen. Dit aantal is na de vergadering reeds toegenomen. BIERVLIET. Woensdag werd de al gemeene vergadering van ingelanden gehouden van den Geertruidapolcler. De heer W. P. Dhondt werd als dijk graaf herkozen. Benoemd werd tot ont vanger-griffier de heer M. A. Verplan- ke in de vacature Maarleveld. Bes'.o- ten werd in de kosten van den nieu wen provincialen weg 1,25 per ha bij te dragen, indien hij wordt aangtlegd. Ds. J, H. van 't Hoff te St. Laurens. 1884—4 Mei—1934. Men schrijft ons: Zijn naam heeft niet heel dikwijls in de krant gestaan. Hij was daar de man niet naar. Bescheiden, al te bescheiden zouden we zeggen, hield hijl zich steeds op den achtergrond en deed nauwelijks opgemerkt, zoo wilde hij het zelf, zijn werk met ijver en toewijding. Vij?tig jaren heeft hij dat werk gedaan. Daar om moet de krant nu zijn naam vermel den, opdat op deze wijze een woord van dankbare hulde gewijd worde aan ds. J. H. van 't Hoff, dien stillen wer ker, die zoo trouw de Ned. Herv. Kerk gediend heeft. Op 4 Mei 1884 deed hij intrede ïn Goudswaard. Vandaar ging hij in 1887 naar Hoek. In 1892 verhuisde hij naar Den Bommel, vanwaar hij in 1899 in St. Laurens kwam. Het grootste deel van die vijftig jaren heeft hij dus in zijn te genwoordige gemeente doorgebracht. Hoeveal heeft hij hier zien veranderen. Zijn werk breidde zich steeds uit. Zij'n kracht en zijn belangsteling heeft hij haar steeds gegeven. Ds. Van 't Hoft heeft bijzondere gaven. Niet zulke, waardoor hij dadelijk de aandacht trekt, maar die andere, die hem maken tot een echten zielverzorger en tot een eerlijken prediker. In zijn gemeente wordt ds. Van 't Hoff gewaardeerd om zijn persoon maar zeker ook om zijn werk. Zijn col lega's prijzen hem als een ernstig wer ker. Zijn speurzin en zijn nauwgezet heid bij zijn kerkhistorische onderzoe kingen, welke zoo zeer zijh belangstel ling hebben, zijn onder hen bekend. Dat hij niet in bestuursfuncties gekozen werd, is zijn eigen schuld, hij wilde het niet, omdat hij1 ieder ander daarvoor meer geschikt vond dan zichzelf. Ds. Van 't Hoff heeft gewild dat dit zeer bijzondere ambtsjubileum stil voorbij gaan zal. Om zich aan elke hul diging te onttrekken is hij van huis ge gaan. Maar dat velen, die hem kennen op den 4-en Mei heel hartelijk en met dankbaarheid aan hem denken zullen, ja, daaraan zal hij; zich niet kunnen ont trekken en hij zal dat wel niet willen ook, want dat zal hem in zijn eenzamen ouderdom tot groote vreugde zijn. "AKKERTJES" (Akker-Cachets) zijn thans ook verkrijgbaar in handige metalen zakdoosjes met 3 Cachets. Dat is zoo gemakke lijk. Gij hebt ze dan, waar Ge U ook bevindt, altijd bij U en ze komen telkens van pas bij-. Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Zakdoos Glazen buis mei 12 stuks slechts 52 cent 20 cent J Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen. (Ingez, Med.) Ned. Herv. Kerk. Ds. C. v. d. Boogert, cand. te Som- melsdijk is beroepen te Poortvliet. Voor de dit jaar in den Haag zit ting houdende Examencommissie Hand- teekenen is o.a. tot lid benoemd de heer Louis Heymans te Middelburg. Examencommissie handenarbeid. De Minister van 0„ K. en W. heeft bepaald dat in de commissie te 's-Gra- venhage, welke in 1934 belast is met 't afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor school- en huisonderwijs in handenar beid, zijn benoemd: tot lid en voorzitter: Th. Brouwer, Gorinchem; tot plaatsvervangend voorzitter: B, J. A. Stoopman, Goes; tot plaatsvervangend lid o.a. A. de Jonge te Middelburg. logische redeneeringen zij' ook hield, le ken hem geuit door een godin. Met spanning wachtte hij op een heftig ad rem antwoord op de berisping van For tinbras. En toen er geen antwoord kwam, begreep hij, dat zij' in den scha mel gekleeden, het nu heel arm heb benden Marchand de bonheur, haar meester erkende. Wie Fortinbras was, waar hij van daan kwam, hoe zijn karakter en socia le positie was, hoe hij in zijn levens onderhoud voorzag, behalve de wissel vallige verdiensten, waarop hij zooe ven doelde, van dat alles had Martin geen idéé, maar hij kreeg een groot respect voor Fortinbras. De man was hun meerdere in wijsheid. En in zijn onnoozelheid verbeelde Martin zich, dat uit zijn oogen een bovennatuurlijke gloed straalde. Hij scheen hem een soort van godheid, die behoorde Dij deze Parijsche wonderwereld. Fortin bras stak nog een van Martin's ciga- reten op de kleine blikken doos lag open op tafel en leunde achterover in zijn stoel. Mijn jonge vrienden, zei hij, gij hebt beiden voor mij blootgesteld de omstandigheden ,die u doen wanho pen ooit geluk te zullen vinden in de naaste of in de verre toekomst. Wel nu, Montaigne zegt en ik kan u de lec tuur van zijn werken, als gij den nu nog verren middelbaren leeftijd hebt be reikt, zeer aanbevelen, nu dan, Mon taigne zegt: De menschen worden ge plaagd door de idéés, die zij: over de dingen hebben, maar niet door de din gen zelf. De wijze mensch dit is een' Rundvee-keuring, O. en W.-SOUBURG. Deze week had alhier de Jaarlijksche rundvee-keuring plaats. Ter keuring werden aangeboden: 2 stieren, 2 stuks jongvee, 5 drachtige vaarzen, 8 koeien van hun le kalf, 2 van hun 2e en 5 van hun 5e kalf, oude re koeien. Totaal 30 stuks vee. De die ren waren alle van goede kwaliteit. Aian prijzen waren beschikbaar ge steld 35 benevens 2 kampioensprijzen geschonken door de Coöp. Zuivelfa briek en door de aankoop Ver. Wal cheren. De uitslag der prijswinners zal la ter worden bekend gemaakt. EEN EIGENAARDIG REKENSOMMETJE. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons. Bij de behandeling van het zestig mil- lioenplan in de Tweede Kamer wees de Minister-president er op, dat, hoewel de grondstof van het brood goedkooper is dan vóór den oorlog, de broodprijs algemeene regel, lieve Corinna, en ook op vrouwen van toepassing is hij, die geleerd heeft de dingen zelf te be schouwen en die geen rekening houdt met de opvattingen, die over deze din gen bestaan. En volgens dezen grond slag zal ik mijn oordeel uitspreken, waarvoor ik tien francs heb ontvan gen. Hij bevochtigde zijn lippen met het roze stroopje. Het was alsof een oude grijze leeuw roomijs zat te eten. Jij' Corinna, vervolgde hij, Be hoort tot die nieuwe categorie van vrouwen, die veel te hooge verwach tingen van het leven koesteren. Je hebt een creditpost van jeugd, een weinig schoonheid, een goed verstand en een koppig karaktertje. Maar zoo als je zelf zegt, je bent onbekwaam voor alles op het steile levenspad, dat voert van het baden van een baby tot het schilderen van een stuk. Hadt je nu niet zoo'n puriteinsch temperament en was je niet zoo bezet met de mo derne ideeën over het recht der vrouw op een onafhankelijk bestaan, dan zou je met die creditpost je voordeel doen, zooals vele vrouwen de eeuwen door gedaan hebben. Maar niettegenstaande je kleine amazoneachtige flirtations met er knap en romantisch uitziende medi sche studenten, met harde koppen, houdt je je vast aan de onverantwoor delijkheid van het célibaat. Ik zou morgen met een Turk trou wen als hij me ten huwelijk vroeg, ant woordde Corinna. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5