BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMOHETER van Woensdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. DE STERRENHEMEL 2—9 MEI 1934, 22 h MT. ZUID DE PLANETEN. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. AFSCHUWELIJK HUWELIJKSDRAMA TE DEN HAAG. DE ONTPLOFFING TE UTRECHT. Nadere bijzonderheden. POLITIE EN COMMUNISTEN SLAAGS TE PARIJS. AMSTERDAM, 2 Mei. Het eerst* getal ts de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Ned. 34 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 88%88%. O. Indie 32 1000-5 100—100%. O. Inde 26 1000-4 98%—98%. O. Indie 34 1000-4 98%—98%. Denemarken Oblig. 1926-5 83%83%. Duitschl. pndst. 100-7 44%45%. Duitschl. 30 1000-5 39%—39%-41. Engeland 1960-90 4 72% Zwitserl. oblig. '24-5 99%99%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 96%97%. Amsterdam 1933-5 101 's-Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4% 95%96. Berlijn 1925-6% 21—21%. Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%—100%. Cities Service Cy. P. 1958 5 27%28% A Amsterd. Bank 109 C Rott. Bankver. 74%74%. A Twentsche Bank 81 A Prtl' ?rU/ter A& Zn" A- 121 a \r iurÊens A 90%—91%. A ïfu'u" e° Sp-^br. 391% A De Schelde N.B. 20%—20%. r ACr' r 'o GeIder 53%—54. "n. Gar Foundry 16 C Am. Smelt Ref. 24%24%. C Farbenind. I.G. 65%64%. C Stand. Brands 1313, C U. States St. C. 28%— 28%. C North Am, Cy. 1111. A Born Sum, H.M. 124%125. A Linde Teves en Stokv. 64%-^-64%. A Ned. Wol Mij. 9695%. A Singkep Tin M. 95%95%. A J. C. Japan Ln. 25%—25%. A Rotterd. Lloyd 37% A S. M. Nederland 41% A Amst. Thee C.M. 5858. A Houth. Alberts 31%31%. C Baltimore en Ohio 16%16%. A Southern Rlw. 18%48%. C Union Pac. Rr. 7'5% C Int. Nickel Cy. 16%- A Koloniale Bnk. 50%53. A N.I. Hbk, 1000 56%—58. C Ned. H. M. 1000 44%—44%. A Alg. Künstz. U. 41%41%-42. A v. Berkels Pat. 17%—17%. C Calve-Delft 52%—53. A C. Suiker Mpij. 23—23%. A Ned. Ford A.M. 201-10. A Philips Gem. B. af. 230%—231 -33% C Unilever 77%—78% -79%. C Anaconda Cop. 9%9%-9%. C Bethlehem St. 24—23%-24%. G Kennec Copper 13-13%-%. C Un. States Leather 5%5%. A A.N.I.E.M.—N.B. 210%—210. A Kon. Petr. Mpij. 149%—153%-55%. C Contin. Oil Cy. 1241%-12 ex-div, C Shell Union O.C. 5%—5%-%. Ster Vd 3' grootte, of kkin» Ster */d 2' grootte. Ster gr. rü Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau */i Indus trieelen Eigendom onder No. 64222 EERSTE K\£ VOLLE MAMi O LA/JSTE KGARIlBï NIEUVE MAAN VENUS MAES© JUPITEEQ) SATURNUS© den adderkop. Serum was te Steenwijk niet en ook in Meppel niet te krijgen. Gelukkig wist een geneesheer daar, dat er te Staphorst onlangs serum gebruikt was. Dit serum is toen terstond ge bracht. De patiënt maakt het tamelijk goed. INBRAKEN OPGEHELDERD. Te Roermond is Zondagnacht een tweetal inbraken gepleegd, waarbij bij den heer L. een aantal gouden horloges en an dere voorwerpen werden gestolen. Thans is onder de gemeente Echt aangehouden een Belg, voorheen mijn werker te Genk, die in het bezit bleek van een aantal horloges, welke door inwerping van een ruit bij den juwe lier L. te Roermond waren ontvreemd. Het onderzoek heeft voorts uitgewe zen, dat de aangehoudene ook den dief stal ten huize van den heer H. in de Steenstraat te Roermond eveneens Zondagnacht gepleegd heeft, waarbij een hoeveelheid linnengoed werd ont vreemd. Ook het bij de aanhouding in het bezit van den Belg aangetroffen rijwiel bleek te Roermond te zijh ont vreemd. De aangehoudene heeft een volledige bekentenis afgelegd en is op last van den officier van justitie in het Huis v. Bewaring te Roermond opgesloten. Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te tien uur Middelbare Tijd, gelijk aan 12 h 40 min. Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge teekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoeg. Op dit kaarje loopt van het Westen laag door het Noorden naar het Oosten, door de sterrenbeelden Wagenman, Cassiopeia en Zwaan een gebogen stip pellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters -vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon veran dert deze maand van 53° tot 60°; de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), neemt toe van 14 h 53 min. tot 16 h 24 min. De schijngestalten der maan zijn: L.K.: 6 Mei; N.M.: 13 Mei; E.K.: 21 Mei; V.M.:28 Mei; op bovenstaand kaartje komt nog geen enkel maantje voor echter, omdat zij des avonds te tien uur deze week nog niet op is. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus, voorzoover alhans in den avond waarneembaar. Venus (m 3.8) is morgenster in de Visschen. Mars (m 1.5) staat te dicht bij de zon om waargenomen te kunnen wor den. Jupiter (m 1.9) de eenige pla neet op onze kaartjes in Mei, is een heldere fraaie avondster, iets ten N.W. van Spica van de Maagd. Men obser- veere deze maand, hoe Jupiter zijh af stand tot de ster theta van de Maagd wijzigt. Saturnus (m 1.1) is morgenster in den Waterman. (m magnitude helderheid, verge leken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft). gen. Een van de mannen, die tevens is aangebracht omdat hij zich niet op bevel van de politie uit een volksop loop verwijderde, heeft daarbij een klap met een sabel opgeloopen, waar door hij niet ernstig aan den pink werd verwond. Vermoedelijk door dezelfde menschen was van te voren een ruit van een fi liaal der firma Simon de Wit in rie Boekhorststraat ingeworpen. DOOR AUTO VERPLETTERD. Dinsdagmiddag heeft op den Catharijne- singel te Utrecht een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. Dit is het vierde ongeluk, dat hier binnen veertien dagen heeft plaats gehad. Op dien tijd stond, ter hoogte van de Bartholomeusbrug een heer, met zijn rijwiel aan de hand, te kijken naar den 1 Mei optocht, die aan de overzijde van den Singel, door het Willemsplantsoen voorbijtrok. In de richting van de Willemsbrug reed een groentenwagen, die werd inge haald door een lange hout-auto. Beide wagens reden met een kalm gangetje. De heer moet toen even een stap achter uit gedaan hebben, niet bedenkend, dat de wagen zoo lang was. Hij is gegrepen door de zware achterwielen. Hij werd op slag gedood; het hoofd was afgrijse lijk verminkt. Den chauffeur treft naar alle waar schijnlijkheid geen schuld- Het slachtoffer was de 50-jarige L. RELLETJES TE LAREN. Te La ren heeft een botsing plaats gehad tusschen een groep O. S. P.-ers en de politie. De demonstranten vormden een spreekkoor en riepen beleedigingen aan het adres van den burgemeester, 't O.S.P.-raadslid Van Praag raakte ver wond. Deze en vijf anderen zijn gear resteerd en na verhoor op het politie bureau weer vrijgelaten. VAN EEN PAARD GESLINGERD. Te de Punt is Dinsdagmiddag de 16-jarige B. D. van een paard gevallen dat hij naar den smid bracht, doordat het dier op hol sloeg. De jongen kwam met een smak te gen een boom terecht en werd in zorg- wekkenden toestand opgenomen. DOOR AFGESNEDEN ADDERKOP GEBETEN. Twee zoons van den heer S. te S t e e n w ij k, meldt het „Handelsblad',', vonden tijdens eenf wandeling op den Woldberg een ad der. De een ging op den kop staan en de ander op den staart, waarna met een zakmes den kop van het lichaam werd gesneden. Na deze onthoofding raapte de eene jongen den afgesneden kop van den grond op, maar de kop beet den jongen in den vinger. Later begon de vinger op te zetten en pijn te doen. De huisdokter was niet thuis, een ander evenmin, tot de derde plaatselijke ge neesheer vergiftiging constateerde ten gevolge van de beet van een afgesne Middelburg. Bevallen: S. P. Hollebrandse-Roelse d. G. de Looff-van Eenennaam z. C. van Vlaanderen-Malipaart d. Getrouwd: L. Joosse 25 j. en C. van Leerzem 25 j. J. H. von Lindern 24 j, en M. M. Alberts 25 j. Woensdag 30 Mei v.m. 11 uur geb. Prov, bestuur te Middelburg van wege hoofding dir. Rijkswater staat 't uitvoeren zuigwerk in de Sardijngeul te Vlissingen. Zie Staatscrt. 27 April 1934. TWEEDE KAMER. De moties-Kupers en De Visser verworpen, Het 60 millioen- plan aangenomen. Het voor stel-Vos niet op de agenda. De Tweede Kamer heeft heden middag achtereenvolgens verworpen: de eerste motie Kupers betreffende verla ging van de steunbedragen voor Twent sche werkloozen met 61 tegen 32 stem men (die der s.d., communisten Van Houten, Sneevliet, Artz, IJsselmuiden, Steinmetz, Zandt, Van Dis en Lingbeek); de tweede motie Kupers. betreffende verlaging in de steunnormen in de groote steden des lands met 63 tegen 30 stem men (dezelfde verhouding, behalve dat de heeren Zandt, Van Dis nu tegen stem den); de mot:e de Visser, betreffende de verlaging van den steun aan werkloozen en van de loonen in de werkverschaffing met 66 tegen 28 (voor. de communisten s.d. Artz, Sneevliet Van Houten), en de motie Wijnkoop betreffen de het bedrag der loonen bij de uit voering van werken ingevolge het voorgestelde crediet voor werkverrui ming met 89 tegen 5 stemmen (com munisten en Sneevliet.) Het wetsontwerp crediet voor werk verruiming (60 millio en-plan) werd aan genomen met 89 tegen 7 stemmen (te gen de heeren Sneevliet, de communis ten, de heeren Artz en Van Houten). Het voorstel-Vos om aan de agenda toe te voegen het initiatiefvoorstel-Vos tot wijziging van eenige bepalingen van de winkelsluitingswet, werd verworpen met 53 tegen 40 stemmen (voor linker zijde en de heer Artz.) OVERVAL OP EEN BANK TE AMSTERDAM. Hedenmorgen heeft een 22-jarige werklooze man getracht in een bank op het Damrak te Amsterdam zijn slag te slaan. Een der vrouwelijke bedienden van de Noord-Hollandsche Bank, geves tigd Damrak 24, was bezig met het in or de maken van een étalage, waarin de bank als wisselkantoor allerlei soorten vreemd geld etaleert. Toen zij hierme C Tide Water Ass. Oil 7%7%-7%. A K.N. Stoomb. Mij. 6%6%. A Ned. Scheepv. U. 38%38%-39%. A H.V. Amsterdam 168%173-75%, A Java Cult. Mij. 84% A N.I. Suiker U. 69%71. A Deli Batavia 128-129-33%. C Deli Mij. 1000 124%—124%-29%. A Senembah 136%139-43. C Chicago Milw. 44-3%. A Amst- Rubb. C. 109%111 %-14%. A Deli-Bat, Rubb. 54—59%-63. A Hessa Rubber 4751%. A Serbadjadi S.R. 4047-49. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 1 Mei. 2 Mei. Londen 7.53% 7.51% Berlijn 58.11% 58.13 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.50 34.48 Zwitserland 47.84% 47.88 Kopenhagen 33.65 33.60 New-York 1.46% 1.47 de bezig was, kwam plotseling een jon geman binnenloopen, die een greep deed in den stapel bankpapier welke voor het etaleeren gereed lag. Voordat de juffrouw iets kon doen, had de man de zaak weer verlaten en het op een loopen gezet. Er werd onmiddellijk al arm gemaakt en een achtervolging werd geopend. Op het geroep van „houdt den dief" werd hij tenslotte door een chauf feur gegrepen. Dze leverde hem aan de politie over die hem naar het bureau overbracht. Hier bleek dat hij nog in het bezit was van verschillende soorten geld tot een bedrag van ongeveer 400. Hoeveel geld hij bij zijn overval in de bank wist te bemachtigen staat nog niet vast. Het bleek dat hij op zijn vlucht geld had verloren. Een gedeelte daarvan is reeds weer terecht. Verder is geble ken dat de jongeman sinds eenige dagen zwervende was. Sinds Zondag was hij niet meer in de ouderlijke woning ge weest. BEROOVING. Woensdagnacht heeft in de Aart v. Nesstraat te Rotterdam een bru tale beroving plaats gehad. Een bui tenman die een bezoek had gebracht aan een verdacht pand, is daar van 1500 beroofd. In verband hiermede werden twee vrouwen en een man aan gehouden. Het geld is echter nog niet teruggevonden. In een ander pand in deze straat is een buitenman van f 25 beroofd. De po litie hield voor deze laatste berooving drie mannen en twee vrouwen aan. In een benedenwoning aan de Bun- schotensche straat te Den Haag moet zich in den afgeloopen nacht een ern stig huwelijksdrama hebben afgespeeld. Buren vonden hedenochtend het huis gesloten. Leveranciers hadden te vergeefs gebeld. Men waarschuwde de politie, die zich daarop door verbre king van een ruit aan de achterzijde toegang tot de woning verschafte, en die in een slaapkamer het lijk van de 36-jarige vrouw badende in het bloed aantrof. Met een hard voorwerp, ver moedelijk een bijl, bleek de schedel in geslagen te zijn. De echtgenoot, de 35- jarige W. van den B„ bleek zich door gasverstikking van het leven te hebben beroofd. Het lijk lag in de keuken. Het 6-jarig zoontje van het echtpaar bleek den avond tevoren bij kennissen te zijn ondergebracht, zoodat dit kind het leven heeft gered. Uit gevonden pa pieren werd de indruk bevestigd, dat men hier te doen heeft met een huwe lijksdrama. De verhouding tusschen de echtgenooten liet veel te wenschen over. De beide lijken zijn voor sectie- onderzoek naar het ziekenhuis Zuidwai overgebracht. EEN OFFER VAN DE WERKENDE VOOR DE WERKLOOZE JEUGD? Men meldt ons uit Den Haag: De centrale jeugdraad heeft in een onlangs gehouden vergadering uitvoerig van gedachten gewisseld over de mo gelijkheid van 'n actie voor jeugdige werkloozen, welke zou kunnen bestaan in het organiseeren van een nationaal offer van de werkende jeugd voor de werklooze jeugd. Indien de voorloopig opgezette plannen voor verwezenlijking vatbaar blijken te zijn, zal een beroep worden gedaan op de jeugdorganisaties. De jeugdraad zal binnenkort een gecom bineerde vergadering houden met het algemeen college van advies voor de lichamelijke opvoeding, waar o.m. de ge varen welke de middelbare jeugd tegen woordig bedreigen door sommige gees- tesstroomingen onderwerp van bespre king zullen uitmaken. MISHANDELING VAN EEN CONTRO LEUR DER CRISIS-ZUIVEL- CENTRALE. Het gerechtshof te den Haag deed he den uitspraak in de zaak tegen den landbouwer S. v- d. W. uil Nieuwerkerk, die door de rechtbank te Middelburg wegens wederspannigheid tegen en po ging tot mishandeling van een controleur der Crisis-zuivel-centrale was veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal vernietigde het Robber Markt Amerika Aku Suiker ObLMarki- Philips - Young - Ford - Koninkl. - Unilever - Tabak - {Wettig gedeponeerd.) hof dit vonnis en veroordeelde verdachte tot 250 boete subs. 100 dagen hechte nis. Omtrent de ontploffing te Utrecht wordt nog nader gemeld: De loods in welke de noodlottige ont ploffing plaats had, behoort tot een. complex werkplaatsen van de Neder- landsche Spoorwegen, gelegen aan den Daalschendijk nabij den Amsterdam- schen straatweg, even voorbij het buur - station Utrecht. De loods was geheel van hout opge trokken en bevatten een acetyleenin- stallatie, welke de benoodigde acety- leengassen voor het bedrijf opwekt. De acetyleen wordt in een compressor op 1 atm. druk gebracht. Toen hedenmor gen de werklieden in de smederij, gele gen naast de houten loods hun werk aanvingen, bemerkten zij dat er geen gas was. Een der arbeiders, begaf zich naar den compressor om te zien wat er aan haperde. Op het moment dat hij de loods was binnengegaan had de ontplof fing plaats. Het houten gebouwtje sloeg geheel uit elkaar. De steenen muur van de sme derij aan den kant van de loods werd weggeslagen. Het dak van de smederij werd ten deele afgerukt en in de smede rij zelf werd een groote verwoesting aangericht. Naar alle kanten vlogen met groote kracht de stukken ijzer en hout, en richtten ontzettende ver woestingen aan. Tot op zeer grooten af stand zijn in de omliggende gebouwen alle vensters gesprongen. De kinderen van een openbare school in de nabijheid hebben vrijaf gekregen omdat van de school de vensters totaal zijn vernield. De 57-jarige arbeider Van V., liep op bet moment van de ontploffing op het terrein van de werkplaatsen in de ouurt van de houten loods. Hij werd door een wegvliegend stuk ijzer of hout zoodanig aan het hoofd ge wond, dat hij op slag werd gedood. Van het viertal ernstig gewonden is de ar beider T. G. G„ die zich naar den com pressor had begeven om te zien wat er aan haperde er het ergst aan toe. Hij is de eenige, die nadere inlichtingen over het gebeurde kan geven, doch tot he denmorgen elf uur kon hij nog niet wor den gehoord. De politie stelt een onderzoek in. Om trent den omvang van de schade kan nog niets worden gemeld. Deze is vrij aanzienlijk, hoewel behalve de acety- leen-installatie geen machines verloren zijn gegaan. Den geheelen morgen werd het opruimingswerk voortgezet. Een doode, verscheidene ge wonden. Omtrent de „viering" van den 1 Mei dag in Frankrijk, wordt nader gemeld, dat in het Oosten van Parijs nog een botsing tusschen communisten en po litie heeft plaats gegrepen. Een geheele stadswijk kwam in rep en roer. Woens dagavond hadden de taxi-chauffeurs van 't O. deel der stad hun wagens uit de garages gehaald, omdat zij nacht dienst moesten doen. De communisten beschouwden zulks evenwel als een schending van de arbeidsrust en in een oogenblik waren eenige honderden de monstranten samengeschoold, die met steenen naar de auto's gooiden. De politie, die niet direct de rust kon herstellen, requireerde versterking, doch toen deze aankwam, namen de commu nisten een dreigende houding aan. Ten slotte trokken zij zich in eenige zijstra ten terug en barricadeerden zich in de arbeiderswoningen, in de zgn. Cité Jeanne d'Arc. Toen kwam 't tot een ernstig treffen met de politie. Uit de vensters werd geschoten, en met alle mogelijke voorwerpen gegooid. De nau we straatjes veroorloofden de politie niet krachtig op te treden, zonder ge vaar te loopen. De communisten maak ten daarvan gebruik, en stuurden steeds weer groepjes van 50 man de straat op, die straatsteenen aansleepten, welke dan later uit de vensters werden ge worpen. Op een andere plaats werden loop graven aangelegd, welke eveneens wer den beschut met barricades van straat-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2