KRONIEK vaa den DAG. BINNENLAND. FORTINBRAS, ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 1 MEI 1934. No. 102. FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, PERSKRONIEK. MIDDELBURG. ALLE BABIES DIE PER JAAR IN NEDERLAND GEBOREN WORDEN WEGEN TEZAMEN nog niet '/7 van de hoe veelheid Sunlight Zeep die de Nederlandsche huis vrouwen jaarlijks gebrui ken! En waarom wordt er zooveel Sunlight Zeep ge bruikt? Omdat de huis vrouw door ervaring over tuigd is van de voortreffe lijke kwaliteit van Sunlight Zeep! 25 THANS VOOR 4 GROOTE STEKKEN. BOVENDIEN C TS. OP ELK PAK EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN i >tel !623 f973 ïrhui- r, die pjs bij it W JEN 7 met Ge- straat dit Een rumoerige verkiezing in Frankrijk. Matig succes voor de nationale regeering. De positie van Herriot versterkt. Er zijn Zondag in Frankrijk een paar tusschentijdsche verkiezingen gehouden, waarvan één onze belangstelling vraagt, n.l. die in het district Mantes (niet ver van Parijs), aangezien zij was opgezet als een soort van protest-actie tegen de de .nationale" regeeringDoumergue. De radicale afgevaardigde Bergery, die voor Mantes zitting had, vreesde, dat 't bewind in Frankrijk geheel naar rechts zou afzakken en daarom stelde hij on langs tegen den zin der partij zijn man daat ter beschikking. Hij wilde de kie zers een uitspraak laten doen, hopende, dat die uitspraak voor hem een groote overwinning en dus voor de regeering 'n nederlaag zou worden. Bij de eerste stemming, verleden week Zondag, liep het hem echter niet mee. Hij kreeg vrij wat minder stemmen dan waarop hij had meenen te kunnen rekenen, zoodat het toen reeds twijfelachtig was, of hij zou worden herkozen. Inmiddels gebeurde er echter iets merkwaardigs. De secre taris-generaal der radicale partij, Mil- haud, raadde den kiezers te Mantes aan tegen Bergery te stemmen en voor den rechtschen candidaat Sarret- Doch tegen Milhauds advies rees een storm van ver zet. Het centrale comité der partij des avoueerde hem en liet de 'afdeeling Mantes vrij. waarop het radicale ver kiezingscomité te Mantes den kiezers raadde op Bergery te stemmen. Milhaud voelde zich toen gedrongen ontslag te nemen als secretaris der partij. Van deze herrie heeft Sarret van de Republikeinsche Federatie geprofiteerd. Sarret is Zondag gekozen, zij het met 'n zeer geringe meerderheid. Hij behaalde 8788 stemmen, tegen Bergery 8489. Ber gery heeft zijn doel dus niet bereikt; 't kiezersvolk te Mantes heeft een uit spraak gedaan, die allesbehalve ongun stig voor de regeering mag heeten. Maar zeer profijtelijk voor Dou mergue kan men den uitslag toch ook weer niet noemen. Dan had de meerder heid voor Sarret veel grooter moeten zijn, vooral ale men bendenkt, hoezeer de candidatuur van Bergery ongunstig werd beïnvloed door den stap van Mil- Ihaud, waarbij dan nog komt, dat de voorstanders van nationale eenheid, al le krachten tegen hem in het geweer hadden geroepen. Met man en macht is gewerkt om Bergery te laten vallen. De strijd was zeer ongelijk. Voor de radicale partij lijkt de uit slag intusschen van te grooter beteeke- nis. Lang niet alle aanhangers dezer partij, die nooit een toonbeeld van een heid was, zijn er mee accoord gegaan, dat de Kamer-fractie indertijd besloot, om de nationale regeering te steunen en o.a. Herriot in het kabinet zitting te doen nemen. Men heeft den laatsten tijd nogal eens de vrees hooren uiten, dat het Congres der partij, dat binnenkort gehouden wordt, zou besluiten, om Her riot terug te roepen, gelijk een vroeger congres hem eens dwong, om uit de regeeringPoincaré te treden. Na de gebeurtenis van Zoridag lijkt naar de „N. R. Ct." meldt, de kans daarop ech ter niet groot. Bergery was het parade paard van de z.g. jonge radicalen, die tol de socialisten overhellen. Na zijn échec is hun invloed natuurlijk leelijk geslonken en zal de meerderheid zich nog wel eens tweemaal bedenken, voor ze dingen doet, die het kiezersvolk bbjkba'ar niet wenschelijk acht. Ook „lijkt het zeer onwaarschijnlijk, dat de afgetreden secretaris Milhaud door het Congres op zijn post teruggeroepen zal worden. 5) door WILLIAM LOCKE. HOOFDSTUK II. Na deze onverwachte mededeeling, wisselde Martin 'n snellen blik met Co- rinna. Glimlachend nam ze 'n vijf francs stuk uit haar beurs en legde dit op de ta fel. Met verwondering deed Martin het zelfde. De Marchand de Bonheur knoop te zijn gekleeden jas los en met iets pro fessoraals in zijn manieren, liet hij de geldstukken in zijn vestzak glijden. Mr. Overshaw, zei hij, u moet goed begrijpen, zooals onze charmante vrien din Corinna Hastings en de heele stu dentenwijk het begrijpen, dat ik geen stuiver in rekening breng voor het ge luk dat ik de menschen misschien be zorg. Maar daar ik van mijn beroep le ven moet, reken ik 5 francs voor elk consult, al duurt het tien uur in plaats van tien minuten. En wat dat betreft, mag het ook langer duren dan tien uur. Voor onbepaalden tijd ben ik tot uw dienst altijd als u dien tijd niet onder breekt. Dat is heel aardig van u, zei Martin. Ik hoop dat u ons gezelschap houdt, ver Een. deel varf Bergery's aanhangers hebben zijn nederlaag niet kunnen ver kroppen. Toen de uitslag bekend ge worden was, zijn ze herrie gaan maken. Onder het zingen van de Internationale trokken ze door de straten en tracht ten het hotel, waar Sarret en zijn vrien den, waaronder het ultra-nationalisti sche Kamerlid Franklin Bouillon, hun intrek hadden genomen, te bestormen. De eigenaar van het hotel had als voor zorgsmaatregel de ijzeren rolluiken la ten zakken. De politie stond een tijdlang machte loos, en evenals in Februauri te Parijs braken de demonstranten de ijzeren hek ken rond de boomen weg en gebruikten de stukken als projectielen. Toen vervolgens Franklin Bouillon, gevolgd door eenige honderden aanhan gers, een krans neerlegde op het monu ment voor de in den oorlog gevallenen, raakten zij slaags met hun tegenstan ders, die trachtten een zware vracht auto als vechtwagen te gebruiken-. De politie wist de strijdenden te schei den en nadat de politie uit Parijs en Versailles versterking had ontvangen, is de rust hersteld. De versterking werd eerst gezonden, nadat Bouillon bij de prefectuur en later bij het ministerie van binnenlandsche zaken op den ernst van den toestand had gewezen. Een twintig tal agenten is door stukken ijzer of stee- nen meer of minder ernstig gekwetst. NATIONALE DEMONSTRATIE „NEDERLAND VOORUIT". Mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem en mr. J. Huges, secretaris van de Kamer van Koophandel aldaar hebben zich onlangs tot de Regeering gewend met de gedocumenteerde mede deeling, dat zij, nagebleken instemming, bereid zouden zijn om een onderzoek in te stellen naar de uitvoerbaarheid van eene Nationale demonstratie „Neder land Vooruit" in de zomermaanden van 1935 op het landgoed Zypendaal te Arnhem. De bedoeling is om, in den vorm van Tentoonstelling en Demonstratie, op populaire en vóór alles, aanschouwe lijke wijze, het Nederlandsche Volk voor te houden de economische reali teit van het oogenblik, hoe die voor zoover althans aanwijsbaar ontstaan is en wat er gedaan en gelaten moet en kan worden, om voor ons Land de voor aanstaande plaats, die wij tot nutoe veelal in de wereld hebben gehad, zoo veel mogelijk te behouden, resp. terug te winnen. Het voorstel is door den ministerraad beoordeeld en heeft geleid tot de me dedeeling, dat de regeering voor de uit werking der plannen niet alleen groote belangstelling heeft, maar deze in be ginsel ook moreel, financieel en op meer andere wijze, daadwerkelijk wil steu nen. Op grond van deze gunstige ont vangst hunner denkbeelden, gaan de beide initiatiefnemers thans door om te trachten, in den kortst mogelijken tijd, den financieelen grondslag van het werk tenvolle te verzekeren, terwijl tege lijkertijd aan de vorming van een uitge breid Nationaal-Comité wordt gewerkt. NEDERLAND NAAR BRUSSEL. Omtrent de Nederlandsche deelne ming aan de Brusselsche wereldtentoon stelling in 1935 verneemt de „Maasb." dat de Nederlandsche Regeering met 'n officieele inzending zal uitkomen, wel ke echter in verband met de tijdsom standigheden binnen zekere financieele grenzen moet worden gehouden. •CWWMJOTR.W. volgde hij, toen de bediende met de kopjes koffie binnenkwam- Dank u, ik heb mijn koffie al op, maar als ik iets anders bestellen mag? Wel zeker, zei Martin gastvrij. Wat wilt u hebben? Cognac, likeur, whisky met spuitwater? Fortinbras hief zijn hand op, de hand van een gemoedelijken ietwat suffen prelaat en glimlachte. Ik heb in jaren geen alcohol ge bruikt. Ik vind dat het je fijn opmerkings vermogen, een onmisbaar iets voor een Marchand de Bonheur, bij de uitoefening van zijn beroep, afstompt. Auguste zal mij een glas Frambozen-limonade bren gen. Goed mijnheer, zei Auguste. Maar ik wil heel graag één van uw fijne Engelsche cigaretten opsteken. Dank u, permitteer me. Met iets voornaams in zijn manieren hield hij een brandende lucifer voor de cigaretten van Corinna en Martin, blies haar uit en stak een andere aan voor zijn eigen cigaret. Dat is bijgeloof, zeide hij bij wijze van verontschuldiging. Dat vindt zijn oorsprong in het ritueel bij de Russische begrafenissen, waar de drie kaarsen op t altaar aangestoken worden met het zelfde stuk papier. Drie wereldsche voor werpen, sigaren en cigaretten op dezelf de manier aan te steken, wordt als hei ligschennis beschouwd, en brengt onge luk. Zoo mogen ook twee menschen niet hunne handen steken in zelfde bak met water, zonder daarin het teeken des kruises te maken, wat zijn oorsprong Deze inzending za'i worden onderge bracht in een eigen' klein paviljoen, dat volgens ontwerp van een onzer voor aanstaande Nederlandsche architecten zal worden opgetrokken- Van Regeeringswege zal onderzocht worden, hoe het staal met de belang stelling van handel en industrie in ons land op deze tentoonstelling. Wanneer de deelneming van die zijde groot ge noeg is, is het de bedoeling ook voor deze handels- en industrieele inzendin gen een afzonderlijk gebouw te stichten. Blijkt dit niet wel mogelijk, dan zal daarvoor plaats worden aangevraagd in de algemeene tentoonstellingshall. EEN NIEUWE DUITSCHE MAATREGEL. Blijkens een bericht in de „Berg- werks-Zeitung" heeft het bestuur der Duitsche Rijksspoorwegen een nieuw uitzonderingstarief voor ijzer en staal, zoomede voor ijzer- en staalwaren met ingang van 25 April van kracht ver- klaard. De tot op dezen datum geldende spoorvrachtcijfers voor bovengenoemde artikelen zijn met 15 tot 22 pet. ver laagd, waardoor het voor de fabrieken welke in het Rijngebied gelegen zijn, oeconomischer is, iftplaats van de tot nu toe gevolgde route via Nederland- j sche havens, de lading thans via Duit- sche .havens te verschepen. Deze nieuwe maatregel der Duitsche Spoorwegen is van verstrekkende na- deelige beteekenis voor de Nederland sche Rijn- en scheepvaart. Nu doorzetten. Het Tweede Kamerlid Th. M. Kete laar, schrijft in de „Vrijzinnig Demo craat": Met genoegen nam ik kennis van het rapport der commissie voor de spel lingherziening. Zeker, er zullen velen wezen, die zich niet ten volle bevre digd gevoelen, ook ik had nog wel en kele veranderingen meer gewensciu. Maar laten wij allen, voorstanders van de vereenvoudig-' niet alleen, maar ook van de eenheid in de spelling, thans gezamenlijk achter de commissie gaan staan. Er gaan reeds weer verschillende stemmen op, om toch vooral de zaak niet te overhaasten. Er. is gesproken over invoering in September a.s. Dat is veel te snel, kermen de conservatieven. Nietwaar, de krijgsman wint al veel, al wint hij niets dan tijd. Ik ken dat; reeds veertig jaren gele den, toen dr. Kollewijn zijn beweging begon, werd dezelfde leuze gehoord. En telkens, wanneer er weer kans was op een stap in de goede richting, brak het zelfde gejammer los. In mijn jeugd heb ik nog hooren ful- mineeren tegen de afschaffing der Sie- genbeeksche spelling met vele argu menten, die wij nu weer vernemen. Het zal mij ten zeerste verheugen, als het Minister Marchant gelukt de nieuwe voorstellen ingevoerd te krij gen. Met genoegen las ik, dat ook de Belgische minister van onderwijs, Lip pens, in een persgesprek als zijn oor deel te kennen heeft gegeven, dat Bel gië zich bij de voorgestelde regeling behoort aan te sluiten. De leerlingen van alle scholen, het meerendeel der daaraan verbonden leerkrachten en het overgroote deel der bevolking zal de invoering met blijdschap begroeten. Minister Mar chant toone ook hier voortvarend- en doortastendheid! vindt in het gebeurde bij het laatste avondmaal. En Corinna, morsen met zout, zooals jij doet op dit oogenblik, is een schenden van de heilige vriend schapsband. Dat is allemaal heel interessant, zeide Corinna leukjes, maar wat moeten Martin Overshaw en ik doen om geluk kig te worden? Met vriendelijke slimme oogen keek Fortinbras van den een naar den ander en ademde de sigarettenrook in. Hoe staat het met onzen jongen inedischen student, Camille Fargot? Een vuurroode blos overtoog Corin- na's gezichtje. Alleen bleek blondines kunnen zóó b'ozen. Wat weet u van Camille af? vroeg ze. Alles en niets. Kom, kom, het is mijn recht om een vaderlijk oog over jul lie te laten gaan, kinderen. Waar is hij? Wie voor den duivel is die Camille, dacht Martin. Hij is in Bordeaux in de armen van zijn malle moeder, zei Corinna snibbig. Goed hoor, zei Fortinbas. En u, mr. Overshaw, waar is de dame op wie u de oogen hebt geslagen? Martin lachte hartelijk. Dat weet de Hemel, Die bestaat niet. Misschien de verre prinses die ik nooit heb gezien. Weer keek Fortinbas van den een naar den ander. Dat maakt het moeilijker, zei hij. En aan den anderen kant vereenvoudigt het de zaak. Daar je dus geen punten van overeenkomst hebt op den weg naar het geluk, moet ieder geval apart be ZEEUWSCHE BOND VAN ACCORDEON EN MONDACCORDEON- VEREENIGINGEN. Zaterdagmiddag hield bovengenoem de Bond een algemeene vergadering in „De Eendracht" te Middelburg onder voorzitterschap van den heer J. Lam- b e r m o n tdie er zijn vreugde over uitsprak, dat deze vergadering wees op eenig crescendo in het Bondsleven. Spr. bracht speciaal hulde aan „Concordia" te Wemejdinge, voor het uitschrijven van een festival, waaraan ook niet-aan- gesloten vereenigingen kunnen deelne men en waarvan dus een propaganda moet uitgaan. De secretaris, de heer W. J, Bos, bracht het jaarverslag uit, waarin hij ge waagde van de moeilijkheden bij het op richten, maar ook van het nu te consta- teeren opleven. Uit de rekening van den penning meester, den heer J. d e R ij k, bleek, dat er een goed saldo is van 25, De voorzitter bracht dank voor het gehouden beheer. Op een verzoek aan het bureau-Bu- ma, om de vereenigingen niet te zwaar aan te pakken voor het auteursrecht, had dit Bureau geantwoord, dat vast is komen te staan, dat de vereenigingen 2 pet. van hun budget kunnen afdragen voor de componisten. De v o o r z. was het daarmede niet eens, wat hij in den breede toelichtte, en waarmede de ver gadering accoord ging. De vergadering herkoos tot bestuursleden de heeren Lambermont, De Rijk en Riekwel en koos in plaats van de heeren Schuit te Middelburg en Ganzeman te Kapelle, de heeren Smidt te Wemeldinge en Pee man te Vlissingen, Bij de rondvraag kwam o.a. het houden van een concours naar voren- Hierover ontspon zich een nog al uitgebreide gedachtenwisseling. De heer Smidt lichtte de wenschelijk- heid toe en daarbij sloot de heer Vente- vogel zich aan, die tevens toezegde bij de vereeniging „Crescendo" te Vlissin gen het houden van een concours al daar te zullen voorstellen, wat toch ze ker ook in het belang van den Zeeuw- schen Bond zou zijn. Dezelfde spreker richtte zich aan het y- - slot der vergadering-namens-„Crescen do" te Vlissingen tot den heer Lamber mont en bood hem een foto van die ver eeniging in lijst aan als blijk van waar deering voor zijn werk voor den Bond. PRINCESSE-DAG. De aubade. Als wij terugkomen op de herdenking van den 25sten verjaardag van Prinses Juliana, dan zij eerst vermeld, dat een „Oranjezon de aubade den geheelen middag heeft opgeluisterd en daardoor aan het geheel, aan de kinderen, de muzikanten, de vlaggen en het publiek een opgewekt aanzien gaf. In afwijking met het plan ging de sig- naalafdeeling van Achilles niet aan t hoofd van den stoet, doch omdat de padvinders, die aanvankelijk medewer king hadden toegezegd, op het laatste oogenblik verhinderd bleken, nam zij halfverwegen plaats. Zooals gemeld was de eerste halte voor de woning van den Commissaris der Koningin, die met zijn echtgenoote en verdere familieleden op het bordes aanwezig was toen de kinderstoet na derde. Nadat twee der mede zingende meisjes aan de familie programma's hadden aangeboden, zetten muziek en keurig opgestelde kinderen het „Wil helmus" in, gevolgd door „Holland' woorden van A(. Bogaers en muziek van J. D. van Ramshorst; „Hollands Zee", woorden van W. Zaalberg en mu ziek van Dan. de Lange; „Hollands Vlag" van G. W. Lovendaal en J. P. J. Wierts. Het volgende nummer „Ons Prinsesje" was zoowel wat woorden als muziek betreft, van den algemeenen lei der, den heer A. Bosdijk. Dit was aanleiding voor den Commis saris der Koningin, om den heer Bos dijk, bij zich te noodigen; de Commis saris en mevrouw Quarles van 'Uttord hebben hem gecomplimenteerd voor wat hij in dit lied heeft gelegd en voor de wijze, waarop hij het geheel leidde. Nadat de Kleppermarsch van Annie Frank was uitgevoerd, die al zeer in den smaak viel, noodigde de Commis saris ook den heer Joh. H. Caro, direc teur van het Middelburgs Muziekkorps bij zich en ook deze had den dank yan den Commissaris en zijn echtgenoote in S 36-0252 H (Ingez. Med.) handeld worden. Voorrang aan de da mes. Corinna moet me eerst de oorzaak van haar groote ontevredenheid mede- deelen. Begin dus Corinna. Zij zat met haar vingers op de tafel te trommelen, haar jong voorhoofd was gerimpeld. Martin schoof zijn stoel ach teruit. Zou ik maar niet een beetje om wandelen tot ik aan de beurt ben? Corinna verzocht hem niet zoo on- noozel te zijn. Hij mocht best hooren wat ze te zeggen had. Het was ook veel beter dat hij het hoorde; dan zou hij zijn eigen bezwaren lichter tellen. Ik ben een volslagen mislukking, riep ze op uidtdagenden toon. Goed zei Fortinbas. Wat ik schilder is geen cent waard. Goed, zei Fortinbas. Dat oude gedierte Delafosse zegt, dat ik nooit zal leeren teekenen en dat ik kleurenblind ben. Dat is ruw gezegd, maar het is toch min of meer waar. Dus ik kan mijn levensonderhoud niet ver dienen met schilderen. Ik ben nu 3 jaren aan den gang en nog even ver als toen ik kwam. Ik heb nog twintig pond over. Als ze op zijn, dan moet ik naar mijn lieve, eeuwig glimlachende familie te rug. We zijn met z'n tienen. Ik ben de oudste en de jongste is drie maanden. Ik zou me ook zoo op mijn gemak voelen, thuis, na drie jaren in Parijs te zijn ge weest! De laatste keer dat ik thuis was, zei mijn goede moeder, dat ik onzedelijk was als ik iets vertelde van dingen van physiologischen of socialen aard, zooals d'e 'n .en voorkomen en mijn zus ters met starende oogen ademloos van verwachting, vroegen me in het geniep om nadere inlichtingen. Als ik haar ver tel, dat ik menschen ken, die het zonder huwelijksceremonie doen, denken ze dat ik haar de hel van ongerechtigheid voor houd. Ze vinden dat heerlijk en zijn te gelijkertijd bang. Moeder zegt dat ik haar jongen en argeloozen geest bederf en vader herdenk! mij in het morgenge bed. En het is misselijk zooals ze lederen jongen man, die ze zien, naloopen. Ik ben bij hen vergeleken een preutsche oude juffrouw. Heb je ooit gezien dat ik de mannen naloop? Je bent een moderne Penthesilia, zei Fortinbas. Hoe het ook zij, Wendlebury, mijn woonplaats zou me gek maken. Ik zal weg moeten gaan en mijn eigen weg ba nen. Vader kan me geen toelage geven; 't is al mooi dat hij de slagersrekenin gen betaalt. En buitendien hou ik niet van hulp. Ik wil mij alleen redden. Maar er is niets dat ik ken, waarmede ik mijn eigen brood verdienen kan. Ik kan am per een knoop op een borstrok naaien. De tafels van vermenigvuldiging zitten er niet vast meer in, ponden, shillings en stuivers kan ik niet goed optellen, al ging het om mijn leven. Ik kan geen ei bakken en als ik een klein kind zou ba den, zou ik het laten verdrinken. Ik kan niet typen, stenografie ken ik niet. Ik ben vier en twintig jaar oud en een to tale mislukking. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5