ONDERWIJS. KERKNIEUWS. LANDBOUW. BEURSTHERMDIETER van Zaterdag. LEGER EN VLOOT. VERKEERSWEZEN P. T. T. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EH WISSELKOERSEN RECHTSZAKEN. AMSTERDAM, 28 April. riet eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 100—100. Ned. 33 1000-4 100—100. Ned. 34 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 89%89%. O. Indië 32 1000-5 98%—99%. O. Indië 26 1000-5 98%—98%. O. Indië 34 1000-4 98—98. Denemarken Oblig. 1926-5 84%84%. Duitschl. 100-7 44%—47%. Duitschl. 30 1000-5 38%—39-40. Engeland 1960-90 4 72%—72. Zwitserl; oblig. '24-5 99—100. ZwitserL Staatssp. 1927-4% 96%98. Amsterdam 1933-5 100% 's-Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4 95%—95% Berlijn 1925-6% 21%—21% Zeeuws. Hyp. B-5 100100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 28%29%. A Amsterd. Bank 108107%. C Rott. Bankyer. 7474. A Twentsche Bank 8080%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 121%—121% A Pref. Jurtfens A 90%89%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 390390, A De Schelde N.B. 20%20%. A' Ver. Papf. v. Gelder 54%—56%. C Am. Car Foundry 16%16%. C Am. Smelt Ref. 25 C Farbenind. I.G. 63%64%. C Stand. Brands 13%13%, C U. States St. C. 30%—30%. C North Am. Cy. 11%11%. A Born. Sum. H.M. 124%124%. A Linde Teves en Stokv. 64% A Ned. Wol Mij. 97—97, A Singkep Tin M. 93%92%. A J. C. Japan Ln. 25%25%. A Rotterd. Lloyd 39 A S.M. Nederland 4241%. A Amst. Thee C.M. 58%57%. is zelfs bedenkelijk dicht bij de Kemel- sche happy-sfeer. De scène in het gerechtshof echter is mooi, geestig en knap gezien. Daar aan kan men z'n vreugde beleven. De voorfilm „Terug naar 't G^'ik" met dien prachtigen komiek Heinz Rüh- mann is een genoegen op zichzelf; dat viel trouwens niet anders te verwach ten. CITY. Vluchtelingen. De gebeurtenissen in het Verre Oos ten in 1928, de chaos van militaire en politieke verwikkelingen en de verwron gen toestanden in de Oost-Aziatische landen zijn hier in een uitermate boeien de film naar voren gebracht. Een groep Europeanen, het Sowjet- regime ontvlucht, komt terecht in het wanordelijke Charbin. Op dezen vreem den bodem zijn zij, ondanks vele be sprekingen daaromtrent in internationa le commissies nog niet veilig voor de wraakzuchtige Russische achtervolgers. Meegesleept en voortgestuwd tusschen de krioelende, luidruchtige en vechten de Charbineezen dwalen de zoekende, dorstige stakkers rond. Daarheen waar het lot hun leidt. Tweedracht, angst en moedeloosheid beinvloeden dewils kracht der vluchtelingen ongunstig. Dan komt de hoop op redding in de gedaante van een officier (Hans Albers). Óm diens plan, tot ontvluchting uit deze hel per trein, te verwezenlijken is eensgezind heid noodig. De officier weet dit op de kritieke momenten met een enkel ge baar, een enkele blik of door zijn eigen moedig voorbeeld met veel moeite te bereiken. Zijn belooning daarvoor is welverdiend, en de dank der ongelukki- gen groot. Dit Ufawerk is ongemeen boeiend, knap van regie en de typeerin gen der verschillende spelers zijn voor treffelijk. Janmaat op stap. De drie matrozen-vrienden zijn vroo- lijke kerels. Ze houden van een grapje en niet minder van meisjes. Als het trio aan 't passagieren gaat beleven ze vele avonturen. De talrijke komische scenes die zij veroorzaken zijn ook werkelijk amusant en verschaffen een genoeglijk uurtje, Voor een stevig vuistgevecht schrikken deze pootige, vroolijke Jantjes evenmin terug, vooral als het gaat om de charmante Sally (Sally Eilers). Een buitengewoon grappige ge schiedenis- GRAND THEATER. De drie Musketiers. De avontuurlijke geschiedenis van ,,De drie Musketiers" is reeds vele ma len verfilmd. Meestal waren het Ame- rikaansche producten, en er waren hee- le goede bij. We herinneren ons o.a. nog 'n „Drie Musketiers", van een jaar of tien geleden, die als zes-weeksche serie-film vertoond werd. En ook toen in dien golden ouden tijd, toen men er nog zes weken voor nam om één film geschiedenis te zien, was deze rolprent reeds een groot succes. De nieuwe versie, die thans in Grand Theater draait, is een Fransche, ge speeld door zeer goede Fransche artis- ten. Ongetwijfeld is dit de reden, dat thans zoo zuiver de geest van den oorspronkelijken roman benaderd werd. Het ziin de Fransche zwier, de Fran sche charme en de Fransche luchthar tigheid die sDreken van het eerste tot het laatste filmbeeld. En die maken 't geheel tot een groot cinematografisch gedicht. Aan de hoofdfilm gaan vooraf een komische rolprent, twee teekenfilms en de journaals, waarvan we vooral de in teressante opnamen van de 9-3 voet baloverwinning op België memoreeren willen. De Vereeniging van Chr. Onderwij zers in Nederland zal in de Pinksterweek hare jaarlijksche vergadering te Haar lem houden. Als spreker zal daar o.a. optreden de heer W. 't Hooft te Goes. De heer J. Hulleman, onderwijzer op wachtgeld te Tholen, is tegen 1 Mei a.s. benoemd tot ambtenaar aan het Rijksbureau voor bijstand Notaris ambt. Tot hoofd der Chr, School te Westkapelle (thans hoofd J. Kooi man) is tijdelijk benoemd de heer J. P. Vijfwinkel te Molenaarsgraaf. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School te Magrette bij A x e 1, is benoemd, mej. Corn. Aarnoutse, wacht geldster te Groede. Overgang Ambachtsschool te Oostburg. Aan de Ambachtsschool werden gedi plomeerd: timmeren, J. Dubois, Zuidzan- de; E. Corthals, J. Hollebrand, A, de Cocq, G. E. Dierick alle te Aardenburg; A. Petermeijer, Middelburg; J. Hemme- kam, J. van Dijk beide te Oostburg; C. I. Scheerens, A. Hennekeij beide te Groede; I. Buijze, Retranchement; Th. van Waes, Hoofdplaat; E. F. Rockx, IJzendijke; J. G. Boeije, Waterland kerkje. Smeden :^A. J. Elfrink, E. W. Standaert beiden te Sluis; G. Pleijte, Breskens; G. Jansen, Aardenburg; H. Bruggeman St. A.nna ter Muiden; G. Neijssen, IJzen dijke; A. de Koene, Retranchement. Bevorderd: van de 2e naar de 3e kl. timmeren A. Versprille, Nieuwvliet; I. J. de Kramer, Sluis; J. A. de Hulster, Schoondijke; P. I. Risseeuw, W. A. de Groote beide te Groede; A. M. de Schot, G. Stuij beide te Oostburg; A. Nicolai, Breskens; J. Verduijn, Groede. Smeden: J. ^A. Dierx, I. van Hoorn, beide te Nieuwvliet; A. P. Steijart, Schoondijke; H. van Haneghem, Bres kens; P. I. de Bruijne, Sluis; C. C. de Veth, IJzendijke; J. P. de Bruijne, Oost burg; S. P. van de Velde, F. P. Cop- pens beide te Sluis; P. J. de Meij, Re tranchement; I. Buijck, Oostburg. Bevorderd van de 2e naar de 3e kl. schilderen: I. J. Verplanke, Aardenburg; C. E. v. d. Veire, Oostburg; J. van Lare, Schoondijke; E. Rougies, Hoofdplaat; F. v. d. Bussche, Sluis. Van de le naar de 2e kl.: timmeren: J. D. Zwemmer, F. A. Christiaansen bei den te Oostburg; I. J. van den Broecke, Breskens, A. Groosman, IJzendijke; A. A. J. van Hoorickx, Sluis (Heille). Smeden: M. J. Lucieer, St. Kruis; J. C. van Haneghem, Groede; B. C. Ver- herbrugge, Oostburg; M. Reijniers, IJzendijke; J. Goossen, Nieuwvliet; J. Krocké, Groede; J. P. van Sorgen, IJzendijke; F. Rijckaart, Hoofdplaat; A. Verduijn, Breskens; W. Mechielsen, Zuidzande; W. P. van de Broeke, Groe de; J. I. de Keuninck, Cadzand; J. F. Aarnouts, IJzendijke. Bevorderd van le naar de 2e kl. schil ders: P, J, de Schot en H. C. Tas, bei den Oostburg. Niet bevorderd 5. Nieuw toegelaten leerlingen: smeden 15, timmeren 8, schilderen 3. Vereeniging van Inspecteurs en school opzieners l,o. De Vereeniging van Inspecteurs en Schoolopzieners van het L. O. in Neder land hield dezer dagen te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergadering. We gens benoeming tot hoofdinspecteur trad de heer L. Welling als voorzitter af. Tot voorzitter werd gekozen mr. A. J. Fock, te Utrecht, en tot bestuurslid de heer C. de Wit, te Middelburg. Geref. Gem. Ds. J. D. Barth te Borsselen heeft be dankt voor het beroep naar Westzaan. A Houth. Alberts 33%33% C Baltimore Ohio 1717 A Southern Rlw. 19%—19% C Union Pac. Rr. 75% C Int. Nickel Cy. 17%—17% A Koloniale Bank 48%48%. A N.I. Hbk. 1000 56%—56%. C Ned. H.M. 1000 44%—44%. A Alg. Kunst'z. U *41%41-41%. A v. Berkels Pat. 17%—17%. C Calvé-Delft 50%50%. A C. Suiker Mpij. 21%22. A Ned. Ford A.M. 154%—152%. A Philips Gem. afg. 234-232-233. C Unilever 74%75-76. C Anaconda Cop, 9%9% -9%, C Bethlehem St. 25%25%. C Kennec Copper 13%13%. C Un. States Leather 5% A A.N.I.E.M.—N.B. 205—207%-208%. A Kon. Petr. Mpij. 148%—149%-148. C Contin. Oil Cy. 12%—12%. C Shell Union O.C. 5%:5 Zware straf voor gebruik geheime zender. De kantonrechter te Almelo veroor deelde Vrijdag den electricien C. D. te Almelo wegens overtreding van het ra dioreglement overeenkomstig den eisch tot zes maanden hechtenis. Hij zou te Notter, gemeente Wierden, een gehei men zender hebben gebruikt. P.T.T.- ambtenaren en marechaussée hebben hem tijdens een uitzending overvallen. De kantonrechter legde genoemde hoo- ge straf op, omdat D. reeds eerder te dier zake veroordeeld is. Zijn medeverdachte, de koopman U H. Z, te Almelo, werd overeenkomstig den eisch vrijgesproken. Crisisbotermerk, 29 April tot en met 5 Mei f 1 per kg.; vervoerver- gunning buitenl. boter f 1 per kg. DE VEILINGSVEREENIGINGEN EN DE REGEERINGSCOMMISSARIS Op de jaarvergadering van de „groep veilingsvereenigingen, welke 17 Mei a.s. te Utrecht zal worden gehou den, komen voorstellen van een drietal afdeelingen aan de orde, waarbij aange drongen wordt op verhooging der mi nimum-prijzen. Het groepsbestuur geeft hierop het gebruikelijke prea-advies, het onthoudt zich daarvan, „omdat de vast stelling en de uitbetaling der minimum prijzen door de Regeering geschiedt". Wat het bestuur zegt is geen nieuws, dat weten de voorstellende afdeelingen ook wel. Maar zoo iets kan toch aan de Regeering, behoorlijk gedocumen teerd, fatsoenlijk worden gevraagd Iets dergelijks is toch in de land- en tuinbouw-wereld al zoo vaak gebeurd De eigenaardige houding voor 't groeps bestuur zal wel oorzaak vinden in het feit, dat zijn voorzitter isRegee- ringscommissaris, adviseur van de Re geering, de man, die in eerste instantie en misschien ook wel in laatste instan tie beslist en zich daarom liever op een groote vergadering niet uitlaat. Zoo ook een voorstel om, indien iemands eigendommen bij executie wor den verkocht als gevolg van de slechte tijdsomstandigheden, de goederen van den nieuwen eigenaar niet op de veilin gen te doen veilen. Een preventieve maatregel, die tegelijk blijk geeft van so- lidariteitsgevoel, dat reeds toepassing vindt bij sommige coöp. zuivelfabrieken. Het groepsbestuur wil hierop niet in gaan, omdat „de organisatie zich uit sluitend bezig houdt met de vraagstuk ken, welke samenhangen met de bevor dering van den afzet van het product". Formeel is dat juist we zouden er vrede mee hebben, als hiermede ware volstaan, al zouden wij elke opleving van saamhoorigheid in den land- en tuin bouw stand trachten te benutten. Maar nu volgt: „De kwestie van de executie van tuinbouwbedrijven be hoort daarom niet tot het terrein van de werkzaamheden onzer organisatie.' Formeel is dat weer juist, maar we le ven in een abnormalen tijd, die noodig maakt, dat vaak middelen moeten wor den aangewend, waaraan men in gewo nen tijd niet denkt. Bovendien zijn veV„ tuinders uitsluitend in hun veiling ge organiseerd. Waarom mogen zij in de zen buitengewonen tijd geen afwijking van den gewonen gang van zaken vra gen? We hebben in een Regeerings- commissaris altijd gezien de brug tus schen de belanghebbenden en de re geering, 't begint nu te lijken op een afzwaaier, een golfbreker.' Stand der Wintergewassen, Aan het in de Staatscourant opgeno men overzicht van den stand der win tergewassen op 20 April 1.1., ontleenen wij het volgende: Gedurende de maand October werd de uitzaai der wintergranen door de weersomstandigheden begunstigd, ter wijl 't regenachtige weder in de maand November een vlot verloop der najaars werkzaamheden belemmerde. De op komst van de laat bezaaide perceelen was dan ook niet gunstig, te meer daar reeds in het begin van December een periode intrad van betrekkelijk strenge vorst, ten gevolge waarvan het laat ge zaaide graan op verschillende perceelen, vooral de tarwe op de lichtere gronden, sterk is uitgewinterd. Voor het verloop der voorjaarswerkzaamheden zijn de weersomstandigheden zeer gunstig ge weest. Als bijzonderheid dient nog te worden vermeld, dat in verschillende streken, met name in Groningen, Zuid- Holland en Noord-Brabant, geklaagd wiordt over schade, welke door veldmui zen wordt aangericht op grasland, kla- verland en bouwland, beteeld met graan gewassen. De laat gezaaide wintertarwe is vooral op de zand- en veengronden dus danig uitgewinterd, dat een groot aan tal perceelen moest worden omge ploegd; elders heeft men zomertarwe bijgezaaid. De stand op de lichtere gron den is dooreengenomen hol, hoewel hierin door het gunstig weder in de maand April een belangrijke verbetering is gekomen. C Tide Water Ass. Oil 7%-—7%. A K.N. Stoomb. Mij, 6% A Ned. Scheepv. U. 38%—39%-38%. A H.V. Amsterdam 166%—168-67. A Java Cu t. Mij. 8583%. A N.I, Suiker U. 69%69%. A Deli Batavia 128%129. C Deli Mij. 1000 126—127-25%. A Senembah 140%140-%. C Chicago Milw. 4—4. A Amst. Rubb. C. 105%—107-.. A Deli-Bat, Rubb. 48%49-50%, A Hessa Rubber 40—41. A Serbadjadi S.R. 35%36%-37. Prolongatie 22%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 27 Apr. 7.53% 58.17% 9.75% 34.54 47.88% 33.75 1.46% 28 Apr. 7.54%. 58,25 9.74%. 34.52 47.90 33.80 1.46% Rubber Schepen Tabak Suiker Obl.Markt Unilever Young Markt Philips Industrie Amerika Aku (Wettig gedeponeerd.) Op de kleigronden kan de stand van dit gewas goed worden genoemd. In Zeeland, Noordholland en Friesland is de stand goed tot zeer goed. De ontwikkeling van de rogge is zeer bevredigend. Gedurende de warme dagen in de maand April is dit gewas zoo snel gegroeid, dat de kans op lege ren groot wordt geacht. Op de' meeste zandgronden is de stand van de vroeg gezaaide rogge eenigermate te dicht. Van de perceelen, welke in November werden bezaaid, zijn verscheidene uit gewinterd. Dooreengenomen is de stand van de rogge goed. De gerst vertoont eveneens een goeden stand. Het koolzaad heeft van de vorst geleden, in het bijzonder op de percee len, welke bij het invallen van de koude het sterkst ontwikkeld waren. De k a r w ij heeft in de provincie Groningen gedurende den herfst en den winter geleden van dezelfde wortelaan tasting, waarvan reeds melding is ge maakt in het oogstbericht van 22 April 1933. Hoewel dientengevolge enkele perceelen in hun ontwikkeling ten ach ter zijn, kan toch dooreengenomen de stand van dit gewas goed worden ge noemd. In Zeeland is de stand eveneens goed; in Noordholland goed tot zeer goed. Aanvankelijk was de ontwikkeling van het grasland tengevolge van het langdurige droge weder niet gunstig. De regenval in de maand April met de daar opvolgende warme weersgesteldheid heeft den groei van het gras evenwel aanzienlijk bevorderd, zoodat de stand van de weide dooreengenomen goed tot zeer goed kan worden genoemd. De GAS OVER NEDERLAND. Geen gebruik van gassen in toekomstige oorlogen Voor de Alg. Ver. van Ned. reserve officieren, afd. Den Haag, heeft de le luitenant der Jagers A. A. Schwing, in café Bagatelle een voordracht gehou den over het onderwerp: „Gas over Ne derland Na een inleiding over het ontstaan van de oorlogen kwam spreker tot de conclusie, dat ondanks den Volkenbond de mogelijkheid van oorlog voor ons land blijft bestaan. Spr. stelde dan de vraag of dan ook de oorlog met chemische strijdmiddelen zal terugkeeren en gaf daarop het ant woord, dat hij aan die mogelijkheid op degelijke gronden meent te kunnen twij felen. Ondanks dien twijfel blijven echter gasafweermiddelen als gasmaskers voor de weermacht noodzakelijk. De twijfel aan de mogelijkheid van te rugkeer van de chemische oorlogvoe ring baseert hij niet alleen op het rati- ficeeren met of zonder voorbehoud van het protocol van Genève, waarbij de voornaamste landen als Duitschland, Italië, Engeland, Frankrijk, België van het gebruik van gas zullen afzien, doch ook om practische overwegingen. Spr. somde op: 1. De moreele bezwaren en de publie ke opinie; 2. tactische bezwaren, waarbij de vol gende onderverdeeling wordt gemaakt: a. De gasoorlog in 1914 begonnen, be reikte in 1918 zijn hoogtepunt, terwijl de gasafweer slechts even voldoende was te achten, b. Vergeleken bij 1918 zijn de te verwachten strijdgassen dezelfde ge bleven; er is geen enkel gegeven aan wezig, waaruit het bestaan van nieuwe gassoorten met nog ongekende werking valt af te leiden: c. Voor een juiste gasbescherming moet de troep te velde over een gas- dicht sluitend gelaatstuk beschikken en over een vullingbus, die de te verwach ten gassen geheel afvangt. d. De moderne legers ook het Ne- derlandsche beschikken over gelaat stukken en vullingbussen, die aan de on der c. genoemde eischen volledig vol doen. e. Als conclusie uit de punten a. b. c. en d. volgt: de gasbescherming van de elkander bestrijdende troepen is zóó volledig, dat het gebruik van gas weinig waarde heeft, immers bij tijdig opzetten van de gasmaskers is de uitwerking van de gassen minimaal. Een en ander neemt niet weg, dat gas kan worden verspreid met het hoofd doel hinderend en besmettend op te tre den, immers in alle gevallen, waarin gas- vuur wordt gegeven, zullen de troepen het gasmasker moeten dragen en daar door zeer in hun bewegingen worden belemmerd. 3. Technische bezwaren. Aanmaak van strijdgassen vereischt honderden tonnen chemische stof en is alleen mo gelijk, indien een groote chemische in dustrie aanwezig is. 4. Dan zijn er nog de meteorologische bezwaren, die vooral voor ons land van veel belang zijn. Spr, kwam tot de con clusie, dat, alles bij elkaar genomen, ve le redenen aanwezig zijn om aan te ne men dat bij het uitbreken van een oor log wederzijds van het gebruik van gas zal worden afgezien. Na de pauze behandelde spr. de vraag: gas over de burgerbevolking. Hij geloofde niet aan die mogelijkheid anders dan geheel onopzettelijk en be sprak de eventueel te nemeft maatrege len, die uitermate eenvoudig moeten zijn. Hij betoogde, dat de verdediging te gen aanvallen uit de lucht militair geor ganiseerd moet zijn en in ieder geval een zaak van het leger is. (Msb.) Honden en bakfietsen, De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben zich met een adres tot den minis ter van Binnenlandsche Zaken gewend, waarin zij mededeelen, dat naar hun meening aan het spannen van honden voor of naast bakfietsen een niet te on derschatten gevaar voor het verkeer op den weg is verbonden, aangezien de op het voertuig gezeten bestuurder het dier niet in bedwang kan houden. In verband hiermede vragen adressan ten zoodanige aanvulling van het Trek- hondenbesluit, dat het gebruik van hon den als bespanning voor of naast bak fietsen worde verboden- Slaaprijtuigen 3de klas. Van 15 Mei a.s. af zullen de treinen D 8 en D 19, ParijsAmsterdam en terug, een slaaprijtuig 3de klasse bevatten. Daardoor is aan den wensch van vele reizigers tegemoet gekomen. POLDER WALCHEREN. Heden (Zaterdag)morgen vergaderde het Polderbestuur van Walcheren in het polderhuis in de Abdij te Middelburg. Het uitvoerige verslag dezer vergade ring zullen wij Maandag opnemen, thans bepalen wij ons tot beslissing over de voornaamste punten. Het jaarverslag over 1933 werd onge wijzigd vastgesteld. Het voorstel tot aangaan van kasgeld- leening tot een maximum van 200.000 werd aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van een crediet van 7500 voor het maken van een brandvrije archief bergplaats werd z.h.s. aangenomen. Ook kwam in behandeling het voor dag. best. een vierde te betalen van de op 140.000 geraamde kos ten een verbetering van den weg Domburg—Westkapelle en na over dracht van den weg aan de provincie van l350 Per iaar< wel ^en jaarlijk- schen last af te koopen voor 30,000. Na eenige discusie z.h.s. aangenomen. De voorstellen tot bijdragen in de kosten van verharding van wegen _te Zoutelande en te Vrouwenpolder wer den z.h.s. aangenomen. RAAD VAN OVEZAND. OVEZAND. 'De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag voltallig. In het ambtenarenreglement werden de be kende wijzigingen inzake verboden poli tieke partijen, uniform-verbod enz. aan gebracht. Omtrent het verbeteren van den Borsselschendijk volgens het Pro vinciaal Wègenplan werd besloten, zich te houden aan het Raadsbesluit van 26 Januari j.l. en niet in te gaan op een voorstel van de Commissie uit Gedeputeerde Staten. Besloten werd de voorjaarsveemarkt af te schaffen, daar hiervoor geen be langstelling meer bestaat. De rekening van den Vleeschkeuringsdienst over

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2