GOESCHE COURANT UITGIFTE CRISIS-POSTZEGELS W.9 de PIÖI3 BINNENLAND. STATER-GENERAAL ZEELAND. WEER EN WIND. BIOSCOPEN. NUMMER 100. DRIE BLADEN. ZATERDAG 28 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Heden neemt de verkoop der crisispostzegels een aanvang deze zal drie maanden voortgang vinden en 1 Augustus worden gesloten. in omloop komen een 5 cents zegel met de beeltenis van H. M. de Koningin, Beschermvrouwe, en een 6 cents zegel met voor de eerste maal de beeltenis van H. K. H. Prinses Juliana, Eerevoorzitster van het Nationaal Crisiscomité. Eèn bijzondere mogelijkheid opent zich thans den zwaren arbeid der crïsiscomité's te steunen. Waar het steeds moei lijker blijkt voldoende inkomsten voor hunne steunverleening te behouden, nochtans de behoefte aan deze werkzaamheid niet vermindert, is aanvulling der middelen dringend nood zakelijk. Hlet Nationaal Crisiscomité doet een dringend beroep op ailüer medewerking. Deze verkoop moetslagen S. VAN CITTERS, Voorzitter. VAN HEEMSTRA, onder-Voorzitter. FREDERIKS, Algemeen Secretaris. MENTEN, Penningmeester. SOES. '3SINGEN. WALCHEREN. 2EEUWSCH-VLAA1IDEREN W.D. D00RL00PEND MODESNUFJES J. F. WOLSKY - MIDDELBURG. Middelburg. Zater- mede del- firma Delft. Vanaf acht. uchte- ur. rijdag g ma- el" en Vrij- nnder- nacht- 1". lag 27 dag 3 „De home- Spiri- alche- nverg. Vrij- elburg ments Cöhler, ovsky. en ;rgade- pleging 4% u. 31 Jaar- Tuin- K. MIDDELBUBGSCHE COURANT >ugblad Voor Middelburg, Goes eu agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.S0 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Poetrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent iS VERZWEGEN BELASTINGSCHULD. Nu de termijn, binnen welken men nog .ongestraft aangifte kan doen van te wei nig betaalde of geheel verzwegen belas tingschuld, over enkele dagen, n.l, 30 April a.s., afloopt, komen op het laatst nog zóóvelen hun geweten zuiveren, dat de belastingambtenaren den toevloed nauwelijks kunnen verwerken. In Den Haag (inclusief Voorburg en Rijswijk) kwamen totnutoe 3200 van der gelijke aangiften bij de belastinginspectie binnen en in de laatste weken waren het er gemiddeld 200 per dag, 'Om 1 Mei klaar te zijn met het dan geheel af te sluiten belastingjaar 1931 '32 worden in de laatste dagen alleen die tot en met laatstgenoemd jaar afge werkt; de opgaven betreffende de jaren 1932'33 en '33'34 worden in de Mei maand afgedaan, opdat per 1 Juni rap port aan den minister kan worden uit gebracht. Het totaal-cijfer zal dus nog wel en kele weken op zich laten wachten. DE HUWENDE ONDERWIJZERES. Minister Colijn heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een wetsontwerp betreffende ontslagverle ning aan de huwende onderwijzeres het departement van Onderwijs heeft ver laten. NED. GEZANT IN ZWEDEN. Naar de ,,Utr. Crt." verneemt kan de benpeming van mr, J. E. H- baron van Nag$ll, tot gezant te Stockholm, in Zwe den, eerstdaags tegemoet worden ge zien. Baron van Nagell is momenteel te Bameveld woonachtig. EEN AFSCHEID. In een der zalen van het departc- vaB binnenlandsche zaken heeft V njdagmiddag een huldiging plaats ge had van dr. J, H. Schuurmans Stekho ven, ïsispecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen, die op 1 Mei als zoodanig zal aftreden. Om hem te huldigen voor wat dr. Schuurmans Stekhoven in zijn 32-jarige ambtsvervulling voor het krankzinni genwezen heeft gedaan, had zich een comité gevormd, en een eere-comité onder voorzitterschap van den minis ter van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde. De bedoeling was, dat de huldiging, gezien de tegenwoordige tijdsomstandigheden een sober karak ter zou dragen en tevens de studie der geesteszieken zou worden gediend. De huldiging^ zou bestaan in het aanbieden van dfe inrichting van een vertrek, welks bestemming o.m. zou zijn het be waren en bewerken van het materiaal betreffende de statistiek van het krank- zinmgenwezen, dat dr. Schuurmans Stek hoven tijdens zijn langdurigen dienst heeft verzameld. Het comité was ervan overtuigd, dat dit materiaal van zoo groote wetenschappelijke waarde is, dat het verdient, ook voor de toekomst op zoodanige wijze bewaard en gerang schikt te worden, dat het voor dege nen, die er voor hun studiën gebruik van wenschen te maken, toegankelijk zal zijn. Uit de verzamelde gelden wilde men dit vertrek meubileeren en voorzien van een beeltenis van dr. Schuurmans Stekhoven. De minister van binnen landsche zaken was bereid, zulk een vertrek in het gebouw van zijn depar tement beschikbaar te stellen. Vrijdagmiddag heeft de aanbieding van dit bedrag plaats gehad. Het woord werd o.m. gevoerd door minister De Wilde. N. S. B.-INSIGNE IN RECHTSZAAL. Toen mr. C. Wolters, advocaat en pro cureur te Venlo bekend propagandist der N.S.B. aldaar, Donderdagmiddag te Roermond het gerechtsgebouw verliet, werd hij door den in het paleis van ju stitie zittenden rijksveldwachter bekeurd wegens het dragen van het N.S.B.-insig- ne, dat in beslag werd genomen. Naar het Hbld. verneemt was het mr. Wol ters bekend, dat hem te Roermond zulk een proefbekeuring wachtte. De bekeu ring is nl. op last van hoogere justitie- autoriteiten ingesteld om, mede letten de op de kleur der kleedingstukken waarop het insigne was gedragen, een uitspraak in hoogste instantie te verkrij gen omtrent het al of niet opzichtig zijn van het insigne. HET UITSTEKEN VAN DE ROODE VLAG OP 1 MEI. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft, naar aan leiding van een bericht in de Arbeiders pers waarin opgewekt wordt om in alle plaatsen, behalve in Den Haag op 1 Mei de roode vlag uit te steken aan alle af- deelingen, opgedragen om zich tot het gemeentebestuur te wenden teneinde te verkrijgen, dat, overeenkomstig den geest van het uniformverbod, een ver bod wordt uitgevaardigd om de roode vlag als demonstratie op 1 Mei uit te steken. Dit geldt niet voor Den Haag, waar een zoodanig verbod reeds bestaat TWEEDE KAMER. Het 60-millioenenplan. De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslagingen over het wetsontwerp, om 60 millioen gulden beschikbaar te stellen voor werkverruiming door uit voering van openbare werken voortge zet. De heer W ij n k o o p (comm.) zou het Pioniers zijn de ontdekkers van on geziene mogelijkheden. voorstel niet aanvaarden wegens den beoogden loondruk. Spr. diende een mo tie in, volgens welke de werkverrui- mingsloonen niet lager mogen zijn dein de plaatselijke geldende of die collectief in het bedrijf zijn vastgesteld. De heer Van Poll (r.-k.) betwijfelde of de aanpassingspolitiek van de regee ring zal slagen. De heer W e i t k a m p (c.-h.) wensch- te zooveel mogelijk kleine landbouwers in hun bedrijfjes te helpen handhaven. De heer Van Houten (chr. dem.) zegde, dat het scheppen van werkgele genheid voor eenige duizenden arbei ders zal worden aangegrepen als middel om de loonen over de geheeTe linie te doen dalen. Spr. zal het ontwerp steu nen, mits de regeering tevredenstellen de verklaringen aflegt betreffende de vast' te stellen minimum-loonen. De heer Arts (r.-k. volksp.) had een wetsontwerp als dit eerder verwacht, doch betreurt zijn loondrukkende wer king. De heer Sneevliet (rev. soc.) con stateerde dat in dit kabinet met christe- lijken inslag het „mammonnistisch libe ralisme" den doorslag geeft. De heer Kupers (s.-d.) drong aan op collectieve contracten bij de werk- ver.'uimingsplannen, op korte werktij den, er op instelling van huurcommis- sies. De heer Vervoorn (plattel.) wenschte maatregelen, opdat kleine on dernemers worden vrijgesteld van soci ale lasten. De belangen van industrie en van landbouw moeten meer samen wor den gebracht. De heer Van Dis (staatk. ger.) be toogde dat aan verlaging der loonen niet is te ontkomen. De heer J. ter Laan (v.-d.) bepleit te het nut van bruggenbouw en drong aan op bevordering van tunnelbouw te Rotterdam. Minister C o 1 ij n, vervolgens het woord bekomende, betoogde dat er veel is gezegd dat niet bij het onder werp thuis behoort. Het is thans nog niet te zeggen, of de werken machinaal of met handenarbeid moeten worden uit gevoerd. Een wetsontwerp betreffende de huwende onderwijzeres heeft het de partement van Onderwijs verlaten. De crisis zal eerst kunnen verdwijnen als de wereld erkent dat ze één economisch belang heeft. Anders staan we voor een permanenten crisistoestand. Het ontwerp heeft het karakter, den crisis-patiënt te doen weten dat hij niet aan zijn lot is overgelaten. De regeering wil geen loonsverlaging beneden het economisch mogelijke. Doch met name in beschutte bedrijven komen loonen nog voor, schadelijk voor het algemeen welzijn. De regeering wenscht geen directen dwang op de loonen in het vrije bedrijf. Bij de onderhandelingen met de vak- vereenigingen is het slotwoord aan wie het geld geeft: de regeering. Concrete gevallen van vestiging van nieuwe industrieën zal de regeering steunen, misschien geldelijk, als ze op gezonde basis berusten. Voor den staatsindustriebank voelt de regeering niets. Het initiatief moet uitgaan van de vrije maatschappij. Zoo noodig is de regeering bereid, in bepaalde gevallen in het bedrijfsleven regelend op te treden. Besloten werd hierop de stemming over het ontwerp en de ingediende mo ties Woensdag te doen plaats vinden. Wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting is door den ont vangen der directe belastingen te Axel 3.70 ontvangen; te Bres kens 25.08; f 22.66; 7.68; 1,50; te Hulst f '29.49; f 29.49; f 27.06; f 24.50 f 16.08; f 16.04; f 14.70; f 14.64; f 5.10 f 5.22; f 3.60; f 2.28; te Kortgeni f 7.35; te Oost burg f 81.20; f 43.69 f 40.90; f 34.44; f 15.66; f15.36: f 12.34 f 12.15; f 7; f 6.50; f 5.22 f 3.80: f 4.05. te Sas van Gent f 29.30; f 17.52; te Terneuzen f 32.08; f 22.41; f 18.25 f 17.15; f 16.68; f 12.22; f 12.03; f 11.52, f 10.99; f 8.84; f 7.85; f 7.68; f 7.50 f 6.30; f 6.02; f 4.26; f 2.30; f 2.10. ÊWMmm. LÏLIPUTTERSST AD Op het Molenwater verrijst volgende week zooals uit een advertentis blijkt en wel vanaf Woensdag tot en met Zondag een Dwergenstad. Slechts 5 dagen zal deze inrichting, waaraan ook een circus verbonden is, te bezich tigen zijn. Het is een complete stad met miniatuur-huisjes, winkels, raad huis, postkantoor, waar men brieven kan verzenden met het poststempel der liliputters, een politiebureau enz. enz. In het circusw ordt door de liliput ters een volledig programma vertoont met paardendressuur, acrobatiek, clow nerie en wat dies meer zij. „Die Sehöpfung". De Vrijdagavond door Toonkunst in de „Prins van Oranje" gegeven uitvoe ring van „Die Sehöpfung", trok een bijna geheel gevulde zaal met belang stellenden. De uitvoering was een groot succes, zoowel voor koor als orkest en solisten. In ons volgend nummer komen we er uitvoeriger op terug. Verjaardag Prinses Juliana. Het programma van het Volksconcert te geven door de Harmonie „Hosanna" op de Groote Markt, alhier, a.s. Maan dagavond, ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana luidt als volgt: 1. a. Wilhelmus; b. Prinses Juliana, marsch, W. van Erp; 2. Cyrus, ouvertu re, W. van Perck; 3. Sur le lac Leman, valse, L. Langlois; 4. Fête Galante, fan tasie, J. Furgeot; 5. Adm. de Ruijter, marsch, arr. C'. G. Govaarts. Pauze 6. Le Calife de Bagdad, fantasie, Boiel- dieu; 7. Cocktail, walspotpourri, arr. C. G. Govaarts: 8. La Serenata, Toseïli; 9. Chant de Gloire, fantasie, J. Louys; 10. Le Grand Due, marsch, ,'J. Furgeot. Een bijzondere huisvlijttentoonstellfng. Van Dinsdag 1 tot en met Donderdag 3 Mei wordt te Vlissingen een bijzon dere huisvlijt-tentoonstelling gehouden in de voormalige Middelkerk in de Kor te Vrouwenstraat. Het betreft hier een tentoonstelling van voorwerpen in den afgeloopen winter door de werkloozen onder deskundige leiding vervaardigd. Het is een uitgebreide collectie van voorwerpen van zeer uiteenloopenden aard van hout en metaal. De voorwer pen van hout bestaan uit Slöjd- werk, meubelen, steek- en zaagwerk. Ook in de afdeeling metaalwerk zijn zeer mooie voorwerpen door de werkloozen ver vaardigd, als gesmeed stalen schoor steen-garnituur, koperen bloembakje. bureau lampje enz. Als een zeer bijzon der werkstuk mag wel worden gewezen op een brandkast geheel naar de eischen afgewerkt. Deze tentoonstelling levert het bewijs, dat de werkloozen onder deskundige leiding zich kunnen bekwamen in een of ander ambacht, waarvan de kennis al tijd te pas kan komen. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagavond heeft de burgemeester, jhr. H. A. van Doorn, de Souburgsche winkelweek of ficieel geopend. Voordat hiertoe werd overgegaan heette de voorz. de heer J. M. Deurwaarder de vele aanwezi gen van harte welkom, inzonderheid den Eere-voorzitter en eereleden. Voorts den heer Zeilmaker, opzichter bij de P.Z.E.M. Dank werd gebracht aan burgemeester en wethouders voor hun welwillende medewerking. Hierna opende de burgemeester met eenige passende woorden de winkel week. Hij wenschte Nemidso geluk met haar organisatie. Na afloop1 hiervan werd een tocht langs de etalages ge maakt. AARDENBURG. Naar we vernemen worden er pogingen aangewend, om op 2 Juni, den Zaterdag der kermis, weder een wegwedstrijd te houden. Een verzoek daartoe is reeds bij de bevoegde autoriteiten ingediend. GROEDE. Heden begaf het gemeen tebestuur van Groede zich naar de school te Kruisdijk om aldaar afschcri te nemen van personeel, ouder-commis- sie en leerlingen fvan hoogerhand is bevolen deze school met ingang van 1 Mei 1934 op te heffen). Middelburg, 28-IV-'34. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 13.1 °C (55 °F); laagste 8.1 °C (46 °F). Heden 9 h: 10.4 °C; 12 h: 15 °C. 11 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769,3 mm te Blacksod; laagste 753.6 mm te Isa- fjord. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind uit O. rich tingen, afnemende bewolking, waar schijnlijk weinig of geen regen, iets zach ter. Zon op: 4 h 38; onder: 19 h 19. Licht op: 19 h 49. Maan op: 18 h 37; onder: 3 h 36. Zondag 29 April. Zon op 4 h 36; onder 19 h 20. Licht op: 19 h 50. Maan op: 20 h 04; onder: 3 h 53. V.M. 29 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Za. Zo. Ma. 28 29 30 April. Hoogwater. 0.21 12.48 0.55 13.20 1.29 13.56 Laagwater. 6.55 19.02 7.30 19.40 8.08 20.16 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. April. Hoogwater. Laagwater. Za. 28 2.11 14.35 7.51 20.10 Zo. 29 2.49 15.13 8.25 20.45 Ma. 30 3.27 15.55 9.01 21.20 IN HANDSCHOENEN, SHATOS, KRAAGJES EN MUTSEN. (Ingez. Med.) Nadat de burgemeester allen had toegesproken, bood het gemeentebe stuur als aandenken aan het personeel een presse-papier en aan de kinderen een draagpenning in goudbrons met de beeltenis van H. K. H. Prinses Juliana aan. OOSTBURG. De heer P. de Hullu Hz. te Oostburg herdacht Vrijdag het feit, dat hij 40 jaar geleden aangesteld werd als agent der Assurantie-Maat schappij „de Nederlanden van 1845". Bij monde van den directeur van het kantoor Breda, den heer mr. F. E. Ma- thon, werden hem de gelukwenschen der Maatschappij overgebracht terwijl hem als aandenken een stoffelijk blijk van waardeering werd geschonken. ELECTRO. „Ik ben geen Engel." Mae Westdes lechte vrouw waarbij Mariene Dietrich vergeleken wèl een engel is. Mae West, de incar natie van de wulpsche sensualiteit, wier films om den andere verboden worden door keuringscommissies.... Als dat niet trekt. Eerlijk gezegd, het valt erg mee, of tegen, al naar men "t nemen wil. Ja, er zijn gedeelten in deze rolprent o, er komt geen centimeter teveel nudi teit naar de maatstaven van onze bra ve Haagsche keurlieden, en wanneer zij rein van ziele nog is, dan zoudt ge on- zentwege gerust met uw dochtertje van veertien jaar naar de bioscoop kunnen gaan ditmaal! maar toch, als gezegd, er zijn gedeelten in deze rolprent die gemeen zijn. Of misschien ook wel door ons mannen gemeen gevonden worden, omdat ze een striem in ons gelaat be- teekenen vanwege hun onmeedoogende, harde waarheid. Maar wie daarvan niet weet, die deert het nog niet, en wie er wel van weet, die deert het niet meer. Overigens loopt het met dit riet-een engel-zijn van Mae West nog al los. Ik geloof dat ze, behalve een weinig na tuurlijker en ongecultiveerder dan het gemiddelde vrouwvolk, weinig on-en- gelachtiger is dan de rest, en het einde

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1