GOESCHE COURANT^ CHEF 25 CT. 20 ST. BINNENLAND. STATEN-BENERAAL ZEELAND. WEER ill WIND. NUMMER 98. TWEE BLADEN. DONDERDAG 26 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. aoES* WALGHEREN. Spaart Uw zenuwen en Uw keel ABD-jLLA MIDDELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct- P- w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bg contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bg het Bureau voor Pübliciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. niet „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent VOORZITTERSCHAP RUNDVEE CENTRALE. Naar Het Handelsblad verneemt, zal de voorzitter der Crisis-Rundveecen trale, de heer H. Tromp van Holst, bin nenkort als zoodanig aftreden. Als zijn opvolger worden genoemd de heeren dr. G. M. van der Plank, conser vator van het Instituut voor Zootechniek van de veeartsenijkundige faculteit der Utrechtsche Universiteit, en ir. H. G; A- Leignes Bakhoven, rijksveeteeltconsu- lent te Leeuwarden. De Crisisrundveecentrale is 't lichaam waaraan is opgedragen, de inkrim ping (door opkoopen en slachting) en de teeltbeperking (door reglementeering van het aanhouden van kalveren) van den rundveestapel, benevens het doen verwerken en verkoopen der uit die runderen verkregen producten, o.a. blik- vleesch voor werkloozen en behoeftigen. De Centrale staat onder de dagelijksche feiding van een directeur, den heer S. van Zwanenberg en onder de algemeene leiding van een Regeeringscommissaris, den heer L. Bückmann, en een bestuur waarvan de heer Tromp van Holst tot ckisver voorzitter was. Reeds eerder zou de heer Tromp van Holst voornemen hebben gehad ontslag te nefojen. De orzaak van het ontslag zou schuilen in meeningsverschillen in zake de te volgen werkwijze door de centrale. RIJWIELVERGOEDING IN DE WERK VERSCHAFFINGEN. In opdracht van den Minister van Sociale Zaken, hebben de Rijksinspecties voor de werkverschaffing aan de ge meentebesturen en aan de uitvoerende lichamen in de gebieden der Rijksinspec ties, medegedeeld, dat de bekende „rij wielvergoeding" voor tewerkgestelden, eenigszins is gewijzigd- Met ingang van de eerste werkweek, tot nadere aankon diging wordt vergoed, voor een afstand van 10 tot 15 km., 50 ent. per man per week; voor een afstand van 15 tot 20 km. f 1 per man en per week. DE MIDDENSTAND EN DE JAPONNEN-PARADE VAN DE A. V. R. O. Het Algemeen Bestuur van den Ko- ninkl. Nederl. Middenstandsbond heeft dezer dagen o.m. het volgende aan het bestuur der Algemeene Vereeniging Ra dio-Omroep geschreven: „Van verschillende zijden hebben ons ernstige klachten bereikt over een door Uw omroep georganiseerde „Japonnen- parade." Deze modeshow moge ais een logisch uitvloeisel beschouwd worden van de knipcursussen van Mevrouw de Leeuw- van Rees, naar veler meening over schrijdt Uw omroep de grenzen van specifiek arbeidsveld door het organf- seeren van dergelijke bijeenkomsten. Daarbij komt, dat blijkens de offici- eele aankondiging in „De Radiobode" een der grootwinkelbedrijven, n.l. de N.V. Magazijn De Bijenkorf, gelegen heid wordt geboden om reclame te ma ken voor zijn japonnen- en stoffenaf- deeling. Het voorkomen van het be kende Bijenkorf-embleem en andere aanwijzingen in de Radio-bode-aankon digingen wijst erop, dat "hier een com mercieel doel wordt nagestreefd, waar voor de propaganda in den omroep verboden is. Bovendien wordt aan deze shows een thé-complet verbonden, alles voor den prij§^van 25 cent, dus voor een bedrag dat ver ligt beneden den gemidde'^T.n prijs, welke in de café-restaurantbe drijven naar redelijke calculatie moet worden berekend. Wiï mogen Uw bestuur dan ook niet verhelen, dat door de aankondi ging van deze „Japonnen-parade" en de daaraan verbonden attracties ïn middenstandskringen ernstige ontstem ming is verwekt en dat de A.V.R.O. de kans loopt om door dergelijke hande lingen de sympathie van duizenden luisteraars te verspelen. Men heeft bij ons Bondsbestuur aan gedrongen op verweer met de krach tigste middelen, doch de groote waar deering, welke ook dezerzijds voor 't mooie, cultureele A.V.R.O.-werk wordt gevoeld, heeft ons ervan weerhouden daaraan aanstonds toe te geven, over tuigd als wij zijn, dat Uw bestuur tot *t inzicht zal komen, dat de A.V.R.O. met zoodanige bemoeiing buiten het terrein van den omroep, op den verkeerden weg is. Wij vertrouwen 'Han ook Uwerzijds de toezegging te mogen ontvangen, dat hierop zal worden teruggekomen." HERDENKING VAN DE MOBILISATIE. De Kon. Ned. Ver. „Ons Leger", de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" en de Nationale Bond „Het Mobilisatie- kruis" hebben het initiatief genomen voor een herdenking van den dag, waarop twintig jaar geleden de mobili satie werd afgekondigd. De minister van defensie draagt ken nis van dit voornemen, waarmee hij in stemming heeft betuigd. INDIE LUISTERT NAAR De Phohi-Philips Omroep Holland- Indië, geeft dit jaar o.m. elke maand een „provinciale" uitzending, d.w.z. el ke maand wordt in het dialect van het betrokken gewest een karakterisjtieke middag gegeven. Als eerste provincie werd op 14 Ja nuari Friesland gegeven. Zoo komen al le provinces aan de beurt, terwijl dan in December met een of meer voor aanstaande personen van de Zuider zeewerken een vraaggesprek voor de microfoon wordt gehouden. In de 12de maand dus de twaalfde provincie. De provincie Zeeland zal in de maand Juni aan de beurt komen, zoo meldt „Lndustria". i De plicht geeft nooit vacantie; hij is het perpetuum mobile van ons be staan. waar, volgens de scherpe uitdrukking van oud-minister de Geer ,,de normale rechtszekerheid ontbreekt naar onze opvatting." De Minister heeft daarop geant woord, dat de plaatselijke politie geen i blaam treft. De gearresteerden waren Duitschers zij waren in Duitschland j woonachtig, behalve één, en zij waren over de Duitsche grens hier binnen ge komen. Bovendien hebben zij te Laren geen bezwaar gemaakt naar Duitsch land te worden overgebracht. Hoe dit verklaard moet worden is een raadsel, maar de Minister was op dit punt per tinent in zijn mededeelingen. De heer Vliegen, hoewel niet geheel bevredigd door de mededeelingen" des ministers, heeft geen motie ingediend zoodat het debat min of meer uitging als een nachtkaars. Hedenmorgen is het K.L.M. vlieg tuig de Havik van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich zes passagiers. TWEEDE KAMER. De verlaging van den werkloo- zensteun. De interpellatie over de steunverla ging in Twen the en de voorgenomen verlagingen elders, is gisteren geëin digd. Minister Slotemaker heeft in zijn repliek niets toegegeven. Hij, is gebon den aan de hem toegewezen 46 millioen en voor crisissteun wordt niet geleend. Ook minimumloonen durft de minister in de huidige abnormale omstandigheden niet aan en de marge-theorie kan hij niet missen. Echter heeft hij in tweeden termijn wel verklaard, dat er een uniforme re geling van den kinderbijslag voor het geheele land komt, die voor Twenthe vermoedelijk een verbetering zal be- teekenen. Differentiatie naar gelang de kinderen jonger of ouder dan 12 jaar zijn zal waarschijnlijk niet plaats heb ben. Ook voor de landarbeiders zal een iets gunstiger regeling worden getrof fen, voorzoover met de werkelijke in stede met een gefingeerde werkweek rekening zal worden gehouden. Er waren drie moties: twee van den heer Kupers inzake Twenthe en de groote steden en één van de communis ten, die tegen elke steunverlaging zijn. Overeenkomstig een suggestie van prof. Ajalberse stelde de soc. dem. interpel- lant voor over de moties te stemmen na de algemeene beschouwingen over het 60-millioen-werkverruimingsplan. Met dit voorstel heeft de Kamer zich, ondanks communistisch verzet vereen- igd. De rechtspositie van vreem delingen. Urenlang heeft de Kamer zich gister middag verder bezig gehouden met de rechtspositie der vreemdelingen in ons land. De heer Vliegen (s.d.) interpel leerde den Minister van Justitie over 'n uitleiding, op last van den burgemees ter van Laren (N.H.), van eenige Duit schers ever de Duitsche grens, die in Februari heeft plaats gehad. Er werd te Laren een geheim jeugdcongres gehou den van internationale links-revolutio nairen. De plaatselijke politie heeft daarvan de lucht gekregen, deed een inval, arresteerde de deelnemers en leidde vier Duitschers over de Duit sche grens. Men heeft dit schending van het asylrecht genoemd en verkapte uitlevering. Ook de interpellant plaat ste zich op dit standpunt evenals de andere linksche sprekers, behalve de heeren Boon (lib.) en Joekes (v.d.) en de heeren Goseling (r.k.) en de Geer (c.h.), die het asylrecht niet geschonden achtten. Ook de Minister onkende dat zulke schending plaats had. Iets anders is de vraag of de vier Duitschers terecht over de Duitsche grens zijn geleid d.w.z. eigenlijk overge leverd aan de justitie van het Ianó, Duitsch consulaat. Bij Kon. besluit is dr. A. Windecker erkend en toegelaten als consul van Duitschland te Rotterdam voor het Zuidelijk gedeelte der provincie Zuid- Holland tot aan de Noordgrens van het arrondissement Rotterdam, het arron dissement Breda, de kantons Heusden en Waalwijk, alsmede voor de provin cie Zeeland. Een goede collecte. De collecte ten bate van het „Tehuis voor alleen staande blinden te Wolfhe- zen" heeft alhier 123.63 opgebracht. Het bestuur verzocht ons dank te brengen aan allen, die ook dit jaar een gave offerden voor het goede doel. Benoeming raadslid. De heer A. D. Littooij, die benoemd was tot lid van den gemeenteraad in de vacature-mr. L. van AndeJ heeft be dankt. In zijn plaats is thans benoemd verklaard de heer K. E. Helder, opvol ger op de anti-rev. lijst. Collecte Crisiscomité. De wekelijksche collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft deze week 69.90 opgebracht. Paard en wagen te water. Hedenmorgen raakte paard en wagen van den landbouwer S. te Kloetinge, van de kade, te water. Toegeschoten hulp wist het paard zwemmende naar een trapje te geleiden. Ook kon de wa gen, die half op een schip was blijven hangen, jyeer 'Op den wal geheschen worden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Goessche wijkverpleging. Aan het jaarverslag-1933 der Goes sche wijkverpleging ontleenen we hel volgende: Het afgeloopen jaar bracht voor de Wijkverpleging groote verandering. Meer dan 25 jaar mochten we een diaco nes uit het Haarlemsche diaconessenhuis in onzen dienst hebben, zoodat we gaar ne die oude banden hadden vastgehou den, maar de financieele verplichtingen, die we moesten aanvaarden, waren te zwaar in verband mede met de tijdsom standigheden, waardoor we verplicht waren andere wegen te gaan- We deden dat niet gaarne, waar we de aangenaam ste herinneringen hebben aan de jaren lange samenwerking en we diaconessen uit Haarlem hadden, wier namen nog met eerbied en dankbaarheid worden genoemd. Ook door ons verslag willen we de laatste der haren, zuster Sophie van de Velde, nog danken voor het vele, dat ze in onze gemeente aan zieken en hulpbehoevenden heeft mogen doen. Uit de vele sollicitanten, die zich, na onze oproep in het weekblad voor zie kenverpleging, aanmeldden, kozen we zuster T. Ouwehand. Ze is niet vree nd a an het diaconessenwerk, wat voor or.s altijd nog meer is dan louter ziekenvei- zorging, waar we ook maatschappelijke en geestelijke hulp verleenen willen. Opgeleid in Haarlem, veranderen we dus wel van persoon, maar niet van geest en opvatting van het werk. Wat we van haar Izien en hooren mogen, geeft ons goede hoop, dat we met vrij moedigheid de voor één jaar tijdelijke benoeming in een vaste zullen kunnen omzetten. In 1933 zijn door onze beide zusters geholpen: 24 mannen, 69 vrouwen en 31 kinderen. Bij ziekte werd 3985 maal hulp verleend, bij overlijden 29 maal. Door vriendenhulp kon menige zieke worden verkwikt met bloemen of vruch ten en werden gedurende de Kerstda gen aan 25 gezinnen kleeren uitgereikt. De Nederl. Naaivereeniging zorgde weer voor een keurige collectie, waarvoor we gaarne dank zeggen. Ook allen, die door gaven steunden, vriendelijk ge dankt. Wat de finantieele kant van de zaak betreft het volgende: Wel bedanken telkens contribuanten, maar de winst is toch opwegend tegen het verlies- We hebben ook nu weer onze hoop geves tigd op de propagandistische kracht van ons verslag. We komen niet te kort en daarover zijn we uitermate verheugd in deze moeilijke tijden. Weer kregen we f 100-in het be gin des jaars van den trouwen vriend van ons werk; de geholpenen steunden over het algemeen goed en zoo behoef den we niet hel in vorige jaren gespaar de op te maken, maar mogen dat nog voor extra-nood bewaren. Op 1 Januari 1934 stonden onder toe zicht van de t. b. c.-huisbezoekster 112 gezinnen met 150 patiënten, In die ver schillende gezinnen werden 1742 bezoe ken gebracht voor toezicht en raad, ter wijl voor maatschappelijk werk 562 be zoeken werden afgelegd- De behoefte aan steun, met name aan versterkende middelen voor dit werk stijgt, omdat het getal gezinnen grooter wordt, dat van magere inkomst geen versterkende middelen aanschaffen kan. Geldelijke hulp blijft daarom dringend geboden. Cursus Brandweertechniek, Gisteren had de laatste les plaats van den te Goes op initiatief van den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond gegeven cursus in Brandweer-techniek. Ruim zestig brandmeesters uit de om liggende dorpen van Zuid- en Noord- Beveland hebben aan dezen cursus, die uit een 15-tal lessen bestond, deelgeno men. De lessen werden gegeven door de heeren H. Bierman te Middelburg, in Or ganisatie; E- Visscher, aldaar, in moto renkennis, natuur- en werktuigkunde en A. J. W. Matthijsen eveneens te Mid delburg in bouwkunde en -techniek De voorzitter van den Z. P. B. B. de heer G. A. Hajenius te Goes, sprak ten slot te een woord van dank, waarbij de bur gemeesters van Kloetinge en Rilland- Bath zich aansloten. Namens de cursis ten voerden de brandmeesters uit Goes en Yerseke het woord, om den dank van allen over te brengen, die aan den cursus hebben deelgenomen. Wedvlucht Duiven. De uitslag van de wedvlucht van de Postduiven-vereeniging ,,De Zeeuw" te Goes op Zondag 22 April van Hulst. Afstand 29 km, luidt als volgt: le, 3e. 4e en 5e prijs J. Foudraine; 2e, 18 M. J. v. Liere; 6e, 7e, 9e. 10e, 16e K. Helder; 8e en 13e J. Mol; lie J. P. v- Sabben; 12e Th. den Boer; 14e, 15e, 22e en 23e L. Baert; 17e P. v. Sabben; 19e J. Voois; 20e en 21e J .Goedege- buur. Vanaf heden zijn diverse luxe prijzen voor de wedvluchten te bezichtigen in de etalage van A, A. Somer in de Wijn gaardstraat aldaar. EEN VEELBEWOGEN VERGADERING. VEERE. Woensdagavond hield de af- deeling Veere-Gapinge van de vereeni ging „Het Groene Kruis" haar alge meene jaarvergadering in de Bewaar school alhier, onder voorzitterschap van dr. G. J. Weyland. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental teruggeloopen is van 303 op 291. Aan een vijftigtal leden te Veere en aan een twintigtal te Gapinge is ma teriaal uitgeleend. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de totale inkomsten van de afdeeling „Het" Groene Kruis" over 1933 bedroegen 1332, de totale uitga ven 1475, nadeelig saldo >143. Het voordeelig saldo per 31 Dec. 1932 be droeg 643, zoodat er bij den aanvang van dit jaar toch nog een voordeelig saldo was van 500. Hierbij merkt de penningmeester op, dat, afgetrokken de AMERICAN CIGARETTES PER PAKJE VAN Door een speciale Melange een uitkomst voor hen, die inhaleeren ABDULLA American (Ingez. Med.) Middelburg, 26-IV-'34. Woensdag: hoogste lucht temperatuur 10.8 °C (52 °F); laagste 7.6 °C (46 °F). Heden 9 h: 10.2 °C; 12 h: 12 °C. 12 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 752 mm; laag ste 751 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 760.3 mm te La Coruna; laagste 742.5 mm te Ho lyhead. Verwachting tot morgenavond Meest matige, Z. tot W. of N.W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, kans op enkele regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. (f# Zon op: 4 h 42; onder: 19 h 15. Licht op: 19 h 45. Maan op:, 15 h 57; onder: 3 h 12. V.M. 29 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Do. Vr. Za. 26 27 28 April. Hoogwater. 11.34 23.45 12.14 0.21 12.48 Laagwater. 5.39 17.52 6.20 18.28 6.55 19.02 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Do. Vr. Za. 26 27 28 April. Hoogwater. 0.45 13.12 1.31 13.56 2.11 14.35 Laagwater. 6.34 19.00 7.15 19.38 7.51 20.10 Het beste middel tegen KOORTS EN KIESPIJN is een KOORTS- EN KIES PIJNPOEDER van Dr. J. B. MEENK, 1XA ets. per p., étui van 6 st. 4214 ets. Let op de Driehoekzegel E.M.B. (Ingez. MedJ loopende onkosten tot heden, er nu slechts een kassaldo van ongeveer 200 rest, terwijl de subsidiën vermin derd zijn en het pas September zal zijn eer men opnieuw contributie zal innen! De totale ontvangsten van de Tubercu losebestrijding waren 416, de uitgaven 602, zoodat hier een nadeelig saldo bestaat van 185, dat gedragen moet worden door de kas van „Het Groene Kruis", doch reeds in die rekening Is opgenomen. Het bestuurslid D. W. Therie werd bij acclamatie herbenoemd. In de va cature mevrouw Dronkers werd mevr. Heerebout gekozen. Vervolgens bracht dr. M. Taytelbaum als afgevaardigde naar de Provinciale Vergadering verslag uit. Dr. T. was niet opgetogen over den uitslag daarvan. Veere wordt daar min of meer als para depaardje behandeld, doch de subsidie wil maar niet komen. Spr. wilde zich niet beschikbaar stellen voor de vol gende Prov. Verg. In zijn plaats werd de heer Jac. Suurmond van Gapinge, benoemd. Betreffende art. 9 van 't huishoudelijk reglement, dat vermeldt, dat bij 't toe treden van nieuwe leden deze 'n inleg- som van 10 moeten storten, vroeg cte Voor.z. een soepeler toepassing van deze draconische wet en het bestuur grootere vrijheid in deze te geven. Op den bazaar was gelegenheid gegeven om als lid toe te treden zonder die som te betalen, echter" behoudens de goedkeu ring der alg. vergadering. Als resultaat

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1