aoEs. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOd VOOR T BONTE EN T WITTE GOED 1ST RADION,WAT U NEBBEN MOET 2UID-BE¥ELANB. ft laatste deel, terwijl hij dank bracht aan den secretaris voor zijn vele arbeid, hij noemde hem de stille werker in het be stuur. De heer H. W. N a e z e r bracht als penningmeester verslag uit en bleek, dat de ontvangsten bedroegen 255.51 en de uitgaven 179.20, alzoó een goed slot van 76.31. De vergadering herkoos tot bestuurs leden mej. G. W. van Kuijk en den heer J. S. Hoek en koos in plaats van den heer J. W. Kögeler, die zich niet meer herkiesbaar stelde, den heer M. Ham naart. De Voorzitter deelde mede, dat men dit jaar met het oog ook op de financiën, geen spreker heeft doen op treden na de vergadering. Bij de rondvraag kwam nog aan de orde een schrijven van het bestuurslid den heer J. Mondeel, die niet aanwe zig was, waarin deze vroeg of het niet mogelijk zou zijn dit jaar geen contri butie te innen, gezien den toestand van vele contribueerende personen en ver- eenigingen. De penningmeester wees er op, dat dit jaar de contributies reeds geïnd zijn, dat voor de persoonlijke le den de contributie reeds is terugge bracht op 1.50 en voor de donateurs op 0.75. Het aantal leden daalt en de contributie bracht dan ook belangrijk minder op dit jaar. De secretaris meende, dat daar uit blijkt, dat het jfoed is een reserve potje te hebben, dat men dan toch niet ineens mag opgebruiken. De voorzitter zou dit ook geen daad van wijs beleid achten. Het voorstel van den heer Mondeel vond bij niemand innstemming. N.V. VERPLEEGHUIS TE MIDDELBURG, 35ste Jaarverslag, Aan het jaarverslag van de N.V. Ver pleeghuis over 1933 ontleenen wij, dat de beide Wijkverpleegsters, zuster Tismeer en zuster Wanjon, dit jaar haar werk weer vol ijver en zorg voor haar patiënten deden. Tijdens de va- canties kwam zuster van Schagen- Langejan enkele waschbeurten waar nemen. De zusters brachten 5632 be zoeken in 113 gezinnen. De meeste zieken zijn gratis gehol pen of tegen een zeer laag tarief. In dien de ziektetoestand het wensche- lijk maakte, werd dikwijls een gezin financieel gesteund. In het Bestuur kwam geen verande ring. Het bestuur dankt allen, die in 1933 werkten in het belang van de vereeniging of haar op andere wijze steunden. De exploitatierekening der wijkver pleging wijst in ontvangsten en uitga ven aan 4175.80. Ontvangen is aan verpleeggelden 825.65, contributiën 68.50 en bijge past uit revenuen van het reservefonds 3281.65. Van de uitgaven noemen wij salaris sen 3142, vacantiegelden 50, armen wijkverpleging 230 en toelagen zus ter van Schagen 450. De renten van het reservefonds be droegen: van de effecten 2069.59: van hypotheken 1983.75 en van deposi to's 10.15. Een kostbaar werkstuk. elect e voorbijgangers zullen gedurende en aleniée dagen in de étalage van den ju- Te ziteber R. Verhoog in de Langedelft een „ldzaam stuk werks kunnen aanschou wen, afkomstig uit de bekende fabriek wan diamantbewerking van de firma I. J. Asscher te Amsterdam. Ten einde op haar fabriek, die een wereldnaam heeft, in deze dagen ,van dépressie ook eens bijzonder de aandacht te vestigen heeft de firma de voorzijde van haar fabriek in was laten afbeelden en hierin niet minder dan 35ÖÖ diamanten laten plaat sen. Dit zeldzaam stuk werks, dat ieder tegenflonkert en -fonkelt, heeft een g?oote waarde. ling de grootste oplichter van Frankrijk is.. De naam Stavisky staat op de zwarte lijst van alle speelbanken. De naam Alexandre niet. Diep buigen de heeren voor dezen groot-kapitalist. Hij drijft het door, dat zijn zwarte be diende hem in de club vergezelt. De ne ger draagt een geweldig sigarenétui met speciaal voor Alexander gemaakte si garen. Bovendien draagt hij in de rech terhand een reusachtigen waaier, waar mee hij zijn meester koelte toewuift. Alexander speelt slechts met biljet ten van honderdduizend francs. Hij wint en verliest mi.lioenen in enkele uurtjes. Hij is weer „Zijne Hoogheid Alexander". Vergeten is de Lilo de ontrouwe vergeten de dagen, in de gevangenis doorgebracht vergeten madame Z. Pierre Boulanger. Ook in Deauville verovert Arlette de harten van allen. Alexander dwingt haar, de grootste luxe ten toon te sprei den. Zij doet het niet graag, maar haar mari wil het en nog is hij haar God, Zij zelf is niets op dit gedoe gesteld. Haar wensch is een klein huisje buiten, ver van het lawaai van de groote stad, sa men met haar man en kinderen. Maar zij doet wat Alexander wil. Glimlachend beweegt zij zich door Deauville. Maar oprecht is haar glimlach slechts, wan neer zij 's avonds bij haar beide kinde ren aan de bedjes zit Een jaar later besluit Alexander den De diamanten zijn in dit geval ver werkt tot brillanten, dus rond van vorm en zelfs de kleinste met 58 facetten. De firma Asscher, die den heer Ver hoog het agentschap voor Walcheren voor haar artikelen opdroeg, heeft zich in den loop der jaren vooral naam ver worven door het kloven en slijpen van de bekende Excelsiordiamant, een steen van zeldzame kleur, gevonden in 1893 en wegende 971,% caraat en van de Cullinan-diamant, die 3.024% caraat woog en die in 1905 gevonden en aan Koning Edward van Engeiand geschon ken werd, die het bewerken te Amster dam deed geschieden. De diamantindustrie ondervindt ern stige moeilijkheden door de crisis, doch het werken van den heer en A- Asscher en H, Polak, heeft gezogrd, dat weer 2500 diamantbewerkers arbeid vonden, nadat het aantal van 6000 op 600 was gedaald. Antoon Coolen. Zooals een advertentie heeft aange kondigd, zal de bekende schrijver An toon Coolen op Maandag 30 April a.s. in Schuttershof een lezing houden. Zulks in verband met de boekenweek, die 28 April aanvangt. De Volksconcerten. De data der openbare concerten zijn voor 1934 vastgesteld. De vereenigin- gen „Euphonia" en „HosannaT zullen elk een concert geven in den tuin van het Schuttershof. Deze concerten zijn gratis voor een ieder toegankelijk met uitzondering van kinderen beneden 14 jaar. De regeling is als volgt: Groote Markt, „Euphonia" 11 Mei, 8 Juni, 6 Juli en 31 Augustus. „Hosanna" 30 April, 12 Mei, 26 Juli en 13 Septem ber. „Excelsior" te Kloetinge 10 Juli. Schuttershof. „Euphonia" 10 Augus tus. „Hosanna" 21 Juni. De concerten van 30 April, 11 en 12 Mei worden gegeven des namiddags 8 uur; de overige des namiddags 8% uur. Bij ongunstig weder worden de vastge stelde data een week verschoven. mCHEREN. RAAD VAN AAGTEKERKE. De electrificatie. AAGTEKERKE. In de Maandagmid dag, onder voorzitterschap van den heer J. Bosselaar, burgemeester, gehouden vergadering van den Raad dezer ge meente, verzocht de heer C. d e Vis ser verbetering van de notulen van de vorige vergadering. Hij heeft niet ge zegd, dat de werkloozen, wanneer de ge meente geen werk meer verschaft, wel werk zouden vinden maar dat, wanneer de gemeente Aagtekerke niet ook de werkloozen van de Diaconie der Geref. Gemeente overnam, deze diaconie zelf toch weer wel werkloozen te werk zou stellen. Besloten werd deze verbetering aan te brengen. Aan Ged. Staten zal weer ontheffing worden gevraagd van het verbod om in deze gemeente de wagens hooger te la den dan 3.70 m. Vastgesteld werd eene wijziging van de gemeentebegrooting voor 1933. Naar aanleiding van het besprokene in de vorige vergadering stelden B. en W. nu voor om, voor de electrische lei dingen buiten de kom der gemeente 3 van de op te brengen jaarlijksche kosten te garandeeren, voor die lijnen welke na het nemen van dit besluit onder gronds worden aangelegd. De V o o r z, wees er op, dat door het geven van deze garantie ook iets wordt gedaan voor de inwoners buiten de kom der gemeente die wel altijd moeten medebetalen, maar zelden nut hebben van hetgeen de ge ■SSfê meente doet. De heer Wisse zag gara- ne, dat, wanneer dergelijke garantielo nen worden aangelegd, het grondwerk door inwoners dezer gemeente gedaan werd. De heer S. de Visser geloofde dat er weinig gebruik van gemaakt zal worden, waartegenover de v o o r z. op merkte, dat dan de gemeente ook niets zal hoeven te betalen, en de heer Kod- d e dat dan toch de gelegenheid gegeven is om zich aan te sluiten. Het voorstel van B. en W. werd daarna met alge- meene stemmen aangenomen. Voor herstel van de wegen zullen 15000 stuks steen worden aangekocht. Over aankoop van grint zal nader wor den beslist. RAAD KATTENDIJKE. KATTENDIJKE. De Raad dezer ge meente kwam Dinsdag in openbare ver gadering bijeen. De voorz., burgemees ter De Graaff, deelde o.a. mede, dat door de P.Z.E.M. de eerste terugbeta ling heeft plaats gehad van bijdrage in de kosten voor het ondergrondsche net, ad 80.25. Voorts, dat de subsidie voor de locaalspoor, nog 7 jaar betaald moet worden en teruggebracht is van f 241 op f 178.15. Vervolgens werd de regeling van den rechtstoestand der ambtenaren aange vuld als door de regeering voorgeschre ven. Benoemd werden de leden van de „Commissie tot wering van schoolver zuim" en de „Plaatselijk Commissie voor toezicht op het lager onderwijs". Een reclame tegen den aanslag hon denbelasting, van den jachtopziener, werd afgewezen. Verder was er weer een schrijven van het ex-raadslid,, den hr. J. F. Hundersmarck, thans deed deze zijn beklag, dat hij nog niet in de belas ting schoolgeld 1934 was aangeslagen. Na opgave van den Inspecteur directe belastingen zal dat geschieden. KRUININGEN. Maandagavond ver gaderde het bestuur van het fanfarege zelschap E. M. M. in hotel „Korenbeurs" met de besturen der buurtvereenigingen, ter bespreking van de voorbereiding van het a.s. concours op tweeden Pinkster dag, onder auspiciën van den Zeeuw- schen Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen. (E. M. M. herdenkt dit jaar haar 70-jarig jubileum). Ook het college van B. en W„ dat in een eere comité zitting heeft genomen, was aan wezig. De voorz., de heer H. C. Baarens, riep aller medewerking in, opdat dit con cours volkomen zou kunnen slagen. Bur gemeester De Mul zegde de medewer king van het gem. bestuur toe; de buurt vereenigingen verklaarden zich bereid met lijsten te circuleeren en voor eenige versiering te zorgen. Medegedeeld werd dat 25 gezelschappen zich voor deelne ming aan het concours hebben opgege ven. Om 11 uur zal de officieele ont vangst van het hoofdbestuur door het gemeentebestuur plaats vinden. Onmid dellijk daarna worden door de 25 ver- eenigingen gezamenlijk uitgevoerd vóór het Raadhuis de bondsmarsch en een marsch gecomponeerd ter eere van den heer Manhardt. Het concours zelf zal plaats vinden in den mooien boomgaard „Pomona" (vlak bij het dorp) van den heer Van Hootegem. 's Avonds geeft het harmoniekorps „Apollo" van Wisseker- ke een concert op de markt. In een volgende vergadering worden de verdere regelingen getroffen. HANSWEERT. Den heer A. C. van Doorn Assistent der Dir. Belastingen, In voerrechten en Accijnzen alhier wordt met ingang van 16 Mei a.s. overgeplaatst naar Amsterdam. (Ingez. Med.) ZEEUWSCH-7LAANDEREN W.ö, RAAD VAN BRESKENS. Arbeidsbemiddeling. De op- centen-gemeenleionds be'asting verhoogd, BRESKENS. De Raad dezer gemeente kwam Dinsdagmiddag in openbare ver gadering bijeen. Afwezig met* kennisge ving de heer C. de Kruijter- Alvorens met de behandeling van de agenda te beginnen, wijdde de Voorzit ter, burgemeester Van Zuijen, woorden van nagedachtenis aan het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder, die door alle leden staande werden aangehoord. Besloten werd geen bedenkingen te opperen tegen de mededeeling van Ge deputeerde Staten omtrent datumveran dering van de kermis te Kloosterzande. Voor kennisgeving werd aangenomen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij zij het presentiegeld voor de le den van den raad met ingang van 1 Jan. 1934 van f 2.50 op f 2 terugbrachten. B. en W. stelden voor eenige wijzigin gen aan te brengen in de begrooting- 1933. De heer V a s s e u r wees op de post van den Misthoorn, die aanmerke lijk overschreden is. Al betreft deze overschrijding voor een groot gedeelte het betalen van uitgaven in verband met de verlenging van den Westhavendam, zoo achtte spr. het niet meer dan biilijk, dat het Rijk, en vooral de Provincie Zeeland in de onderhoudskosten een bijdrage verleenen- Voor den Provin cialen Stoombootdienst blijkt deze mist hoorn in een ware behoefte te voorzien. Ook de heer Carels was deze mee ning toegedaan en wilde dan ook gaarne het voorstel van den heer Vasseur steu nen. B. en W. zullen deze zaak onder zoeken. De minister wenscht, dat het regle ment op onderscheidene punten zoowel materieel en formeel, aansluit bij het rijksambtenarenreglement. B. en W. stelden derhalve voor hieraan te vol doen. De heer Notebaart stelde voor den brief voor kennisgeving aan te nemen, het welk na bestrijding door den voorz. verworpen werd met de stemmen van de heeren Notebaart en Brand voor- Aan den heer P. J. de Back werd een half jaar ontheffing van de hondenbe lasting verleend, terwijl het verzoek van den heer F. de Clerck om zijn hond naar de 2e klasse terug te brengen, afgewe zen wordt. Van de commissie van toezicht op het centraal agentschap der arbeidsbemid deling was een brief ingekomen, hou dende verzoek om den agent der ar beidsbemiddeling voor 3 jaren tijdelijk te benoemen en te besluiten om het cen trale agentschap, dat te Oostburg ge vestigd is, voor drie jaren te doen voort bestaan. De heer Carels maakte be- (Ingez. Med,' slag van zijn leven te slaan. Hij is een speler, door en door. en niets lokt hem meer dan het milieu van een casino, Hij is het al lang niet meer gewend om niet aan zijn verlangens toe te geyen en nu strekt hij zijn hand uit naar het mooiste casino van Frankrijk: Biarritz. Terwijl hij millioenen vergokt zoekt hij contact met de geldmannen van het ca sino. Maar, merkwaardig genoeg stuit hij op het wajntrouwen van velen! Hoe wel hij millioenen verspeelt, hoewel hij geen geld spaart bij zijn omkooperijen, slaagt hij er niet in bet wantrouwen van eenige belangrijke personen te overwin nen. En na eenigen tijd moet hij niet al leen toegeven, dat zijn pogingen gefaald hebben, maar dat zij hem ook zooveel geld gekost hebben, dat het tijd wordt door een ander zaakje weer aan geld ter komen. Nu valt zijn aandacht op de stedelijke bank van leenmg van Bayonne vlak bij Biarritz. Voorzicht'" verkent hij het terrein en constateert, dat deze instel ling niet in staat is door gebrek aan kapitaal de verschillende panden van in nood geraakte spelers te accepteeren. Stavisky besluit, met de rest van zijn kapitaal aan deze lommerd deel te ne men. Maar ook dat is niet voldoende voor een groote uitbreiding. Wanneer j hij met Tissier, den bedrijfsleider, de j zaak nog eens bespreekt, vallen hem zijn relaties in. Waarvoor heeft hij die, waarvoor die relaties met diplomaten, met'ministers? Hij wil papieren uitgeven, die door geheel Frankrijk zullen circuleeren, pa pieren, waarin de kleine burgers gretig hun geld zullen beleggen. Maar hiervoor heeft hij namen noodig, het vertrouwen van de massa. Nu is hij weer in zijn element. Weer weet hij op juiste wijze zijn geld uit te deelen. Maar meer nog helpt hem de vriendschap van menschen, die hem au serieux nemen. Ministeis noemen hem een man van eer, dien rnen ieder bedrag kan toevertrouwen. Kranten maken re clame voor hem. De papieren van de bank van leen.ng in Bayonne vliegen nu weg. Stavisky heeft de grootste overwin ning van zijn leven behaald. Voor 700 millioen Francs worden pa pieren uitgegeten. Niemand die beseft, dat deze 300 mil lioen alleen het papier waard zijn, waarop zij gedrukt zijn. Het geld stroomt in de zakken van Stavisky. Jarenlang slaagt hij er in iedere con trole te verhinderen. Maar steeds dui delijker worden de stemmen, die aan de zuiverheid van deze instelling gaan twijfelen. De ommekeer staat voor de deur. Is er iets van zijn verleden bekend ge worden Zijn vijanden aan het werk Hier en daar brengen kranten korte berichten over zijn verleden. Alexander tracht zooveel mogelijk te stoppen maar het aantal groeit steeds. Met schrik en ontzetting ziet hij het einde naderen. Vrienden verlaten hem, bankdirecteuren laten hem lang anti-chambreeren credieten worden geweigerd. Men mompelt, dat de obligaties ver- valscht zijn. Langzaam komt de waar heid aan het licht. En dan volgt de in eenstorting vlug. Arlette vertelt hij van zorgen in za ken. „Wij zullen veel geld verliezen, Ar lette." Maar troostend zegt zij. „Zoo veel zullen we nog wel overhouden om een klein huisje buiten te koopen. En dan. de kinderen en jij. Zij kust hem. Alexander Stavisky glimlacht bitter. „Wij zullen werken zegt Arlette dapper. De heele waarheid beseft zij niet „Ja," antwoordt Alexander, maar zelf gelooft hij er niets van Hij weet den toestand maar al te goed. Hij weet, dat de catastrophe zijn vrouw en kinde ren mee zal sleuren in den afgrond. Weinige maanden later is de ineen storting een feit. Alexander Stavisky is gevlucht. Hij is niet langer monsieur Alexander. De politie weet, dat hij de sinds jaren gezochte oplichter Stavisky is. zwaar tegen de aanstelling voor den tijd van 3 jaar. Hij zag daarin geen gemeen tebelang. Elk jaar opnieuw kan de Raad het besluit nemen, wat o.a. dit voordeel zou kunnen geven, dat bij ver scherping van de werkloosheid ter plaatse het gemeentebestuur tot aanstel ling van een plaatselijk agent zou kurir nen, doch ook wellicht zou moeten over gaan. Spr. had in den brief van de com missie van toezicht niet aangetroffen, de motieven, die haar noopten om dit voorstel te doen. Het doen voortbestaan van den huidigen toestand, elk jaar op nieuw te besluiten voor het voortbe staan van dezen dienst, achtte spr. de, voor de gemeente, beste oplossing. Wét- houder C a m b i e r gaf nadere toelich ting. Spr. pleitte voor de aanstelling van den agent voor een tijd van 3 jaar en wees op de moeilijkheden, die voor de andere aangesloten gemeenten zouden kunnen voortvloeien uit 's Raads be sluit om het voorstel van den heer Ca rels aan te nemen. Spr. achtte een cen traal agentschap beter dan een plaatse lijk bureau. Nadat de heer Cap pop ook nog de wenschelijkheid betoogd had van het voor 3 jaar doen voortbestaan van dezen dienst en de heer Vasseur ge wezen had op de eenigszins scheeve ver houding, die er zou bestaan als de Ra den in deze met hun vertegenwoordi gers in het Centraal Agentschap niet zouden meegaan, werd het voorstel van den heer Carels in stemming ge bracht, Het werd verworpen met de stem van den voorsteller voor. Besloten werd een overeenkomst aan te gaan met het bestuur van het St. Antoniusgesticht te Oostburg, dat een besmettelijke ziekenbarak zal bouwen. De kosten zullen voor Breskens onge veer 200 per jaar bedragen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Vasseur, gaf de Voorzitter in lichtingen over de besprekingen ten deze met het gemeentebestuur van Aardenburg. Met algemeene stemmen werd besloten zich te verweren tegen de door den Raad van Aardenburg in gestelde rechtsvordering, op deze zaëk betrekking hebbende. De toestand van de garnalenvissche- rij brengt noodzakelijk mede, dat «ie visschers ondersteund moeten worden. B. en W. stelden dan ook voor de op centen van 20/80 te verhoogen tot 50/80. Een meerdere opbrengst van 5000 wordt hierdoor verwacht. De heer Notebaart kon zich met be- lastingverhooging vereenigen, doch zag gaarne, dat de voorgestelde progessie- ve regeling zoodanig gewijzigd werd, dat het voor de lagere inkomens een niet al te zware belastingdruk zou be- teekenen. Ook de heer V a s s e u r be pleitte dit en wees op het groote on voorzien, waarmede de dienst 1934 be gint. Op een vraag van den heer Brand of de uitgetrokken gelden al leen bestemd zijn voor de visschers, die door het sluiten van de Fransche grens gedupeerd zijin, dan wel of dit voor de geheele visscherij gedaan wordt, ant woordde de Voorz. en weth. C a m- b i e r, dat de steunregeling de geheele Op de voorpagina van iedere krant staat met groote letters: STAVISKY, KONING DER OPLICHTERS. Monsieur Alexandre, grootste oplichter van alle tijden. Zonder afscheid van vrouw of kind is hij verdwenen. Hij is een verloren man. In Chamonix zoekt hij zijn 'toevlucht. Daar woont hij in een eenzamen villa. Maar ook hier vindt de politie hem. En nu besluit hij- te sterven. Twee brieven schrijft hij: één aan zijn vrouw, één aan zijn zoon. Wanneer de politie de deur inramt, vinden zij Stavisky stervend in de ka- mer. In het ziekenhuis overlijdt hij. Zijn laatste woord was: „Arlette." Stavisky is dood. Maar door hem is een moeras in Frankrijk ontstaan, dat lot groote gevolgen leidt. Een ieder tracht zijn voordeel er uit te halen: monarchisten en communisten. Misschien dat Stavisky's leven niet ge heel zonder nut voor Frankrijk zal zijn- EINDE.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6