Neem 'n "AKKERTJE" KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CR T.) VAN WOENSDAG 25 APRIL 1934. No. 97. FEUILLETON. STAVISKY: CHARMEUR, BANDIET EN OPLICHTER. it zoon nieuw handig zakdoosje ij Migraine, "Kater", Hoofdpijn. MIDDELBURG. Een gelukkig paar: jonge sla en Saladine! Eindelijk de allerfijnste slaolie, waar malschej voorjaars-sia recht op heeft: Saladine: Saladine maakt Uw sla zacht en geeft haar een bijzonder fijn aroma. Voor verrukkelijke sla, voor overheerlijke mayonnaise, kortom voor alles waarvoor slaolie gebruikt wordt, is Saladine onovertrefbaar. Frankrijk en Polen Barthou neemt poolshoogte te War schau Een gedurfde specu latie. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Barthou, heeft een dagof wat te Warschau vertoefd. Men begrijpt "wat hij daar doen moest. De betrekkin gen tusschen Frankrijk en Polen zijn er sinds eenigen tijd niet beter op gewor den. Polen heeft onlangs tot groote con sternatie van Parijs te kennen gegeven, dat het ook op eigen houtje politiek kan bedrijven. Het sloot een soort van vriendschapsverdrag met Duitschland, zonder dat het daartoe eerst „vergun ning" aan de groote broer Frankrijk had gevraagd. Om verschillende redenen schijnt het de Poolsche regeering wen- schelijk voorgekomen te zijn, niet lan ger meer zoo braaf aan den Franschen leiband te loopen. Eertijds deed men zulks gewillig; de vrees voor Duitsch land dreef Polen als vanzelf in de ar men van Frankrijk. Blijkbaar is die vrees voor den Westerbuur sinds Hitier aan het bewind kwam al lijkt zulks wat paradoxaal in voldoende mate afgenomen, om eigen wegen te kunnen inslaan. Berlijn en Warschau gingen met elkaar praten en het gevolg was de tot standkoming van het bovengenoemde verdrag, waarin Duitschland o.m. be looft het Poolsche grondgebied, den be raamden corridor incluis, niet te zullen schenden. Dat zulks in Frankrijk geen prettigen indruk maakte, ligt voor de hand en narthou is dan ook zoodra hij zich vrij kon maken op reis gegaan, om te Warschau te hooren, hoe 't er daar nu precies mee staat. De ontvangst van den Franschen minister was buitenge woon hartelijk: men luidde hem in, als den teederbeminden bondgenoot en toastte, dat het een aard had, op de on verbrekelijke vriendschap tusschen Po- ien en Frankrijk. Afgaande op dezen uiterlijken glans zou men kunnen mee- nen, dat er eigenlijk geen vuiltje aan de ijicht is en hoogstens eenig „misver stand \an minder hartelijke betrekkin gen heeft kunnen doen reppen. Edoch van de besprekingen, die Barthou met üe Poolsche regeering voerde, waar het eigenlijk op aan komt, verneemt men niet veel. De communiqué's, welke daaromtrent werden uitgegeven, waren nog veel onbelangrijker dan dergelijke dingen meestal zijn. En dat is nu weer een beetje verdacht, of beter: dat klopt met de situatie, die sinds eenigen tijd was geschapen. Het zou al heel wonder lijk moeten zijn, als Barthou er in ge slaagd was de innige vriendschap van weleer te herstellen: dat verdrag met Duitschland is een ding, dat zich niet laat uitwisschen. Intusschen kan dit niet beteekenen, dat Polen en Frankrijk nu opeens kwa de vrienden zouden zijn geworden. Er zijn veel te veel gemeenschappelijke be ta, ngen, die dat ondenkbaar maken. Maar het gehoorzaam-aan-den-Fran- schen-leiband-loopen van Polen is uit. Barthou lijkt daar niet veel aan veran derd te kunnen hebben. Men kan zich in dit verband de vraag stellen, of Polen nu werkelijk van mee- nïng is, dat Duitschland al zijn aspiraties, wat betreft de grenzen in het Oosten, heeft opgeborgen. Vermoedelijk moet die vraag ontkennend beantwoord wor den. Momenteel is er voor de Duitschers geen kijk op, om die aspiraties na te streven. Vandaar, dat ze genegen wa ren een verdrag met Polen te sluiten. Maar dat heeft een geldigheidsduur van niet meer dan 10 jaar. Na dien termijn hebben ze dus de handen weer vrij. Al licht zal men nergens beter dan te War schau beseffen, dat de bekende eischen tot teruggave van verloren gebied in het Oosten, dan opnieuw door Berlijn door F. DA COSTA. 7} Langzame opkomst, vlugge val. Maar ondanns al zijn manoeuvres om Arlelte te veroveren vergeet hij zijn za ken waarvan Arlette eerst later hoort niet. Met de millioenen, die hij van Madame P. buitgemaakt heeft, onderneemt hij de eene coup na de andere. Het kaart spel als beroep heeft hij allang vaar wel gezegd- Hij weet nu hoe men crediet kan verkrijgen, hoe men bankdirecteu ren om den tuin leidt en groote sommen beschikbaar laat stellen. Hij weet hoe men Naamlooze Vennootschappen op richt en de aandeelhouders hun geld af- troggelt. Maar voor alles weet hij, hoe hij relaties moet maken- en welke rela ties. Vriendschap met politici en poli tie. Maar hij is onvoorzichtig. Hij wordt gearresteerd en opgesloten. En nu, een feit, u slechts zeer wei nigen bekend was, -nu- in de gevangenis, geboeid en tusschen twee cipiers wordt, ....het huwelijk met Arlette gesloten, gesteld kunnen worden. Als de gelegen heid er maar eens was! Toch lijkt Po len van zins, een politiek te voeren, die met dit perspectief weinig rekening houdt. Wil dat zeggen, dat het er op rekent, dat over 10 jaar de kans voor de Duitschers geen haar beter zal zijn dan op 't oogenblik? Dat dus de Nazi- regeering het in geen geval 10 jaar zal kunnen uithouden en er in vervolg van tijd een regeering zal komenwaarvoor men geen vrees hoeft te koesteren? Het kan welhaast niet anders. Maar dan is dat een gedurfde speculatie. Geen mensch kan tenslotte weten, hoe lang Hitier en consorten het zullen bolwer ken. Op grond van verschillende ver schijnselen mag men dan geneigd zijn, hun geen lang politiek leven te geven; de jongste geschiedenis kent voorbeel den, die met dergelijke voorspellingen tot voorzichtigheid manen. Hoe vaak werd reeds niet de val van de bolsjewiki in Rusland geprofeteerd. Desondanks hielden ze stand tot op den dag van vandaag. (Ingez. Med.) De bootdiensten op de Wester-Schelde. De dienstregeling, ingaande 15 Mei, zal weder een verbetering brengen op de lijn Vlissingen—Breskens van den Provincialen stoombootdienst op de Westerschelde. Tot nu toe hadden op werkdagen 11 vaarten heen en weet plaats, dit aantal stijgt tot 12. De eerste dienst van Vlissingen vertrekt om 6.15 en de laatste om 21 uur, van Breskens 6.55 en 21.30. Op Zondag blijft het aantal vaarten tot vier in beide richtingen beperkt, doch de laatste boot van Breskens wordt inplaats van 18.55 nu 20 uur, wat o.a. voor bezoek aan de Belgische badplaat sen van groote beteekenis is. Op de lijn VlissingenNeuzen stijgt het aantal vaarten op werkdagen van 3 tot 4 in beide richtingen; het blijft des Zondags twee. Op de lijn NeuzenHoedekenskerke daalt het aantal van 7 op 6 op werkda gen en blijft het des Zondags twee. Op de lijn WalzoordenHansweert blijft het 8 op werkdagen, en 4 op Zondagen. In ons nummer van Maandag kwam de volledige dienstregeling voor. Provinciale Landbouwcrisisorganisatie. Naar wij vernemen zullen worden be noemd tot leden van de provinciale landbouwcrisisorganisatie in Zeeland de heeren J. M. van Bommel van Vloten te Goes, H. C. van de Zande, Nieuwer- kerk, P. J. J. Dekker, Wemeldinge, A. Wisse, Anna Jacobapolder, C. Franse, Kleverskerke, M. de Bruijne- Pois- sonier, Cadzand en Abr. Haak, Zaam- slag, allen aangewezen door de Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij. A. E. Langenhorst, Hulst en P. Ver- cauteren, Clinge, aangewezen door den Kring Hulst van den Noordbrabant- schen Chr. Boerenbond. J. Bosselaar, Aagtekerke en M. de Putter, Axel, aangewezen door den Chr. Boeren- en Tuindersbond afd. Zeeland en J. Rijk Mz., Ovezand, aan gewezen door den R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond. Als voorzitter zal zooals we reeds meldden optreden de heer J. M. v. Bommel van Vloten, als secretaris ir. J. D. Dorst te Goes. die zwanger is. Maar deze gevangenschap is heel an ders dan die van een jaar geleden. Nu staan hem advocaten ter beschik king enrelaties. Hij is al te hoog geklommen, hij heeft te veel menschen in zijn macht om niet op illegale wijze vrij te kunnen komen. Een paar artsen zijn direct bereid te verklaren, dat hij onmogelijk in hechtenis kan blijven en zoo zwemt hij na een paar maanden weer de gevangenis uit. Zoo is het voortaan steeds; wil men hem arres teeren een tip aan zijn politieke re laties en de gerechtigheid kijkt den an deren kant uit. Zijn invloed stijgt, hij beweegt zich in de beste kringen, de naam Stavisky maakt plaats voor „monsieur Alexan dre.'' Wat vroeger zijn bijnaam was, Is nu een eerenaam geworden. Een naam, die met respect genoemd wordt, die bankdirecteuren haastig naar de tele foon doet grijpen wanneer hij opbelt en een nieuw crediet eischt. Zijn naam is goud waard Zoo officieel wordt zijn bijnaam, dat de politie niet aarzelt een pas op den naam Alexander uit te schrijven. En van zijn geld profiteeren talloo- zen: politie, ambtenaren bij de depar tementen, advocaten, artsen In korten tijd zijn er zeven millioen aan cheques van monsieur Alexandre in omloop. Niemand weet later waar voor deze zeven millioen uitgegeven werden wee dengene, van wien men VEREENIGING „DE AMBACHTSSCHOOL", Jaarvergadering. Dinsdagavond hield de vereöniging „De Ambachtsschool" in het gebouw der school haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer J, A. Vertregt. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat 1933 stond in het teeken der bezuini ging. In verschillende brieven van den Minister 'van O. K. en W. is met groo- ten aandrang verzocht, de meest moge lijke zuinigheid te betrachten. Niet alleen ten aanzien van de gewo ne uitgaven, doch ook met betrekking tot het aantal lesuren, moesten ingrij pende maatregelen worden genomen, die tot gevolg hadden, dat enkele lee raren, die reeds verschillende jaren aan de school verbonden waren, in den loop van het jaar moesten worden ontslagen. De pogingen welke werden aange wend, om op verzoek van de Vereeni- ging tot bevordering van de Vakoplei ding 'in liet Typografisch bedrijfj, een cursus voor dat vak aan de school te verbinden, mochten niet de goedkeuring van het gemeentebestuur verwerven, of schoon een 24-tal cursisten uit de pro vincie zich had aangemeld. Een gevoelig verlies trof de vereeni- ging op 2 April 1933 door het overlijden van mr- J. W. Zijlstra, die vele jaren als lid in het bestuur zitting had. Met dank baarheid gedenkt het bestuur hetgeen de heer mr. Zijlstra in het belang der vereeniging en der school heeft gedaan, terwijl zijn nagedachtenis in den kring van de bestuursleden nog lang in eere zal blijven. In de ontstane vacature werd niet voorzien. In 1933 telde de vereeniging 2 eere leden, 52 leden en belangstellenden, met een contributie van f 168, terwijl zij van particuliere instellingen te zamen f 110 ontving. De heeren J. H. Klarenbeek, H. J. Neugebauer en J, A. Ta venier, zijn in 1933 eervol ontslagen, doordat het aan tal lesuren moest verminderen. Er is getracht het aantal garantie uren zoo gering mogelijk te doen zijn. Het bleek mogelijk de 2 lesuren, die de heer Van der Hulst aan de leerlingen van den machinistencursus gaf en welke vervielen, in den lesrooster van de Am bachtsschool te voegen, doordat de heer Klarenbeek afvloeide. Ten aanzien van den machinistencursus moest het totaal aantal wekelijksche lesuren worden te ruggebracht van 49 7/8 tot 44. De heer Tavenier, die 1 uur les gaf in de Ned. taal, is afgevloeid dit uur werd opgedragen aan den heer Kolsters. Het vak handteekenen is vervallen, zoodat de heer Van der Hulst aan dezen cursus geen les meer geeft. Den heer N. Groe- nenberg, die 4 uren les gaf in soldeeren, moest eervol ontslag worden verleend. Deze lessen worden thans gegeven door den heer E. Visscher. Aan de leeraren, die door inkrimping van het aantal lesuren moesten af vloeien, wordt in het verslag dank ge bracht voor de toewijding waarmede zij zich gedurende den tijd, die zij aan de school verbonden waren, hebben onder scheiden. Gedrag en vlijt der leerlingen wa ren voldoende; 8 leerlingen verlieten tusschentijds zonder diploma om ver schillende redenen de school en 9 wer den tusschentijds toegelaten. De nieuwe cursus is aangevangen met 256 leerlingen, van wie 175 niet te Mid- delburg woonachtig zijn en 16 vrijstelling van schoolgeld genieten, van de 256 leer lingen waren er 84 in de eerste, 75 in de tweede. 68 in de derde klasse en 29 op den cursus voor scheepswerktuigkunde. De vergadering keurde het jaarverslag goed en ook de rekening, welke in ont vang en uitgaaf sluit met een som van 89.050.70. toch ontdekt, dat hij van dit geld ge profiteerd heeft! Stavisky richt banken op koopt juwelierszaken, richt vennootschappen op. Hij' geeft de overvloedigste diners en soupers in ParijsFantastische feesten verspreiden zijn naam. Geld trekt geld! Geld is een magneet. Monsieur Alexandre heeft geld _§n het trekt steeds meer nieuw aan. Arlette stijgt de weelde niet naar 't hoofd. Zij blijft de eenvoudige jonge vrouw, die geheel buiten de zaken van haar man schijnt te staan en die zich aan haar kinderen wijdt. Haar vroegere zaak is zij niet vergeten. Wanneer zij hoort, dat deze slecht gaat, besluit zij te helpen! Op zekeren dag glijdt een prachtige Rolls Royce voor het modesalon. Een zwarte bediende rukt het portier open. Een eleganie dame stap uit. De chefj stormt op haar af. Plotseling blijft hij j verbaasd staan deze dame dat is Arlette, zijn vroegere mannequin. Arlette koopt voor 200.000 francs avondtoiletten, maar de chef moet toe geven, dat zij nu nog even beleefd en eenvoud'g is als voorheen. Rijkdom en luxe hebben haar niet ar rogant gemaakt. „Dit is een vrouw", roept de chef geestdriftig uit en kijkt haar na, wanneer zij wegrijdt. Ja, Arlette is nog steeds de eenvou dige vrouw gebleven. Maar zij houdt van Alexander en hij wil hebben, dat zij als Aan de beurt van aftreding als be bestuurslid was de heer H, van Diffelen die Middelburg verlaten heeft. De vergadering koos den heer A. C. Julianus. VEREENIGING VOOR BEROEPS KEUZE TE MIDDELBURG. In de Dinsdagavond in St. Joris gehou den vergadering van de Vereeniging voor beroepskeuze, voorzitter de heer G. Wagenvoorde, heeft de secre taris, de heer J. S. Hoek, zijn jaar verslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat hel ledental der vereeniging in 1933 slechts geringe ver andering onderging. Er zijn 17 adviezen aangevraagd en verstrekt, n.l- 12 voor jongens en 5 voor meisjes. Dit aantal bedroeg in 1926 10, 1927 27, 1928 11, 1929 12, 1930 26, 1931 20 en 1932 12. Hoewel het aantal aanvragen om ad vies nog ver blijft beneden het getal jongelieden dat jaarlijks zich aanbiedt om arbeidsgelegenheid in het maatschap pelijk bestel, mag toch gewezen worden op het feit, dat het aantal dit jaar uit gebrachte adviezen geen ongunstig fi guur maakt tegenover dat van andere jaren. In dit verband mag de vraag. „Heeft het bureau voor Beroepskeuze ook in deze crisistijd een taak?" toestemmend worden beantwoord. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het bureau niet is een arbeidsbeurs, niet in de eerste plaats een plaatsingsbureau voor werk zoekenden, doch wel een instelling die nagaat, in -samenwerking met de school en de ouders, de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van den beroeps- candidaat en daarnevens beschikt over een ruimen voorraad betrouwbare ge gevens omtrent beroepen van velerlei aard alsmede over de bekwaamheid en de opleiding daartoe benoodigd, dan mag gezegd worden, dat de instelling ook dit jaar haar bestaansrecht heeft aange toond. Een neventaak een crisis plicht zou de secretaris het willen noe men mag het bureau zien in den strijd tegen de moedeloosheid die vele jonge ren aangrijpt en die zich uit in de ver zuchting: wat zal het helpen indien ik mij verder laat opleiden? De begeerde werkgelegenheid moge er inderdaad in vele gevallen niet zijn, wanneer er weer, naar we hopen, werkmeerdering komt zal de open plaats stellig worden inge nomen door hem, die het best voor de vervulling daarvan is toegerust. Doch ook daarvan nog afgezien kan het bu reau er toe medewerken te voorkomen, dat de beroepscandidaal aan de demo- raliseerende lediggang toevalt. Aldus de arbeid over het jaar 1933 overziende stelt de secretaris met vol doening vast zij 't onder erkenning van de onvolkomenheid daarvan dat het werk der vereeniging niet te ver geefs is geweest. Het jaarverslag werd goedgekeurd en de v o o r z. onderstreepte vooral het GOUDZEOEL 80 CENT - OROENZEOEL 65 CENT ROODZEOEL 50 CENT Ook verkrijgbaar bij: Fa. GEBR. STEENLAND, Stationsstraat, Middelburg. (Ingez. Med.) een koningin gekleed gaat. Hij wil heb ben, dat zij feesten houdt en is gelukkig, wanneer hij haar successen ziet. Alexan der is trots, want hij weet dat dit de eerste vrouw is, die hem volkomen is toegedaan. Op haar kan hij vertrouwen als op zichzelf, en dan zij is een prachtige reclame. Haar „jours" zijn de bekendste van Parijs. Kunst, diplomatie, geldwezen. Niemand komt met haar in aanraking, zonder bekoord te worden. Zij verschaft hem nieuwe relaties en hij weet, hoe de ze uit te buiten. Zulk een vrouw kan niet de vrouw van een oplichter zijn. Zij maakt, dat men hem vertrouwt; door haar wordt zijn operatielerrein grooter. Hoe het zij het schijnt een gelukkig huwelijk te zijn. Hij houdt van haar en van zijn kinderen. Alexanders geluk heeft het hoogtepunt bereikt. Aan de internationale conferentie in Stresa, waar men trachten wilde het Europeesche economische leven weer in goede banen te leiden, nam ook mon sieur Alexandre deel. Hij beweegt zich in de diplomatieke kringen, alsof hij er thuis is. Hij maakt vrienden in de inter nationale kringen en als officieus ver tegenwoordiger van een Balkanstaat komt hij ook met Fransche ministers in aanraking die van zijn verleden niets weten. Hij tracht voor Hongarije een leening «»van 200 millioen francs te sluiten. Dit mislukt weliswaar, maar het doel van zijn leven is bereikt. Hij heeft vriend schap gesloten met de Fransche minis ters! En dit zal hem later van onschat bare waarde zijn, wanneer hij als refe renties voor zijn bank van leening in Bayonne deze ministers kan opgeven, die hem ook voor volkomen eerlijk kun nen aanbevelen. Nu pas slaagt hij erin aan de kapitalen van groote assurantiemaatschappijen te komen, die safe beleggingen zoeken. De hartstocht voor het spel is nog steeds niet verzwakt. Alleen speelt hij niet meer valsch; dat zou nu te gevaar lijk zijn. Monsieur Alexandre is nu een. man van eer. Misschien zal men hem spoedig voor aan Frankrijk bewezen diensten ridderorden verleenen. Het vertrouwen, dat men hem schenkt, is enorm. Langzaam aan stijgt de weelde hem naar het hoofd. Hij schijnt hoogmoedswaanzin te krijgen. Op een dag stopt voor het casino van Deauville een Hispano Suiza, die zulk een sprookjesachtige carosserie heeft, als men anders alleen in films ziet'. Tweehonderd van dergelijke wagens vervaardigen de fabrieken slechts per jaar. Naast den chauffeur zit een zwarte bediende. In den wagen zitten monsieur Alexandre en zijn vrouw. Deauville is heel wat dingen gewend». Maar nu maakt men queus. Is dat een maharadja? Niemand vermoedt, dat dit

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5