BEURSTHERMOMETER van Woensdag. LEBER EN VLOOT. SPORT. ONDERWIJS. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 24 Apr. 25 Apr. BEVELAND. RECHTSZAKEN. AMSTERDAM, 25 April. Het eerste getal is ae vorige flotee- rtng, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Ned. 34 1000-4 99%—99%. Certificalen-3 89%89%. O- Ind:e 32 1000-5 98% O. Indie 26 1000-4 98%98%. O. Indie 34 1000-4 98—97%. Denemarken Oblig. 1926-5 87%86. Duitschl. 100-7 43%—43%. Duilschl. 30 1000-5% 37%—36%-37%. Engeland 1960-90 4 71%—72%. Zwitserl. oblig. '24-5 98% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 96% Amsterdam 1933-5 100%100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4 95%—95% Berlijn 1925-6% 22—21% Zeeuws Hyp. B-5 100%100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 26%28 A Amsterd. Bank 108%108% C Rott. Bankver. 74 A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruwt er en Zn. A. 121%-121% A Pref. Jurgens A 88%88% A Ned. Gist- en Spiritusf. 389390. A De Schelde N.B. 20%20. A Ver. Papf. v. Gelder 53%54. C Am. Car Foundry 17%16% C Am. Smelt Ref. 26%25% C Farbenind. I.G. 62%62% C Stand. Brands 13%13% C U. States St. C. 31%—31 C North Am. Cy 11%11% A Born. Sum. H.M. 124%—124 A Linde Teves en Stokv. 64%64% A Ned. Wol Mij. 97%—97 A Singkep Tin M. 9393. A J. C. Japan Ln. 25%25%. A Rotterd. Lloyd 3737%. A S. M. Nederland 38%39%. A Amst. Thee C.M. 58%—58%. gaat niet aan de voorstellen van B. en W. zoo maar aan te nemen. De Raad wordt op deze manier geheel onmondig gemaakt. Een en ander is z.i. in strijd met de gemeentewet en 't reglement van orde. Het geheele stuk had getypt kun nen worden en als de overige heeren er precies eender over denken, wil spr. voorstellen om dit alsnog te doen en de ze vergadering te verdagen. De v o o r z. zegde, dat B. en W. de verantwoording niet op zich durven ne men om aan dit verzoek te voldoen we gens bezuinigingsmotieven en ook zal dit een groote stagnatie geven in de werkzaamheden. De heer Goedbloed was het wel eens met den heer de Priester doch spr. was er niet voor, om de stukken te doen typen. De heer De Priester was van meening dat deze kosten wel zouden meevallen. Stagnatie zou hierdoor niet komen. De stukken komen inzien en de ze overnemen is gewoon ondoenlijk, daar deze tusschentijds nog worden aan gevuld of ook wel gewijzigd zijn gewor den. De v o o r z. zag geen mogelijkheid om aan het bezwaar van den heer De Priester tegemoet te komen- Nu volgede artikelsgewijze behande ling der stukken. De heer de Priester had geen bezwaar om de voorgestelde wijzigingen door Ged. Staten inzake de legesgelden over te nemen, doch wilde tevens ook de verordening opnieuw vaststellen. Dit bleek thans echter niet mogelijk. Bij het artikel handelende over de radiodistributie vroeg de heer de Priester of met de maatschappij is gesproken over de verhooging van be lasting met 50 procent. Dit is niet ge schied aldus de voorz., waarop de heer de Priester opmerkte, dat de instelling de verhooging niet dragen kan. De heer Goedbloed wilde bij Ged. Staten dit feit kenbaar maken wat de voorz. toezegde. Voorstel verhoogingscho o 1- geldheffing. Uit de stukken bleek, dat tot heden Souburg aan de spits staat hiermede- De heer de Priester was er tegen dat ook door de lagere inko mens zal moeten betaald en deze bijna de geheele hoogere opbrengst zullen bij dragen. De heer Goedbloed was tegen de voorgestelde wijziging van B. en W. al wilde hij wel Ged. Staten tege moet komen. De heer v. S o e 1 e n had ook ern stig bezwaar tegen de voorstellen van B. en W. en wees op het groote ver schil met Vlissingen voor wat betreft de laagste klassen. Als het op deze manier doorgaat ziet hij in de toekomst een verhuizing naar andere gemeenten van sommige bewoners. De heer Suur mond was als anti-rev. voor beta ling naar draagkracht. Dat Souburg bo ven Vlissingen uitkomt, vond hij geen bezwaar. Als verhooging van bovenaf wordt opgelegd dient deze alle klassen te treffen. Dat nu een klas welke tot heden vrij was, mede wordt getroffen, hieraan zal gezien het verlaagde loon peil wel niet zijn te ontkomen. Weth. Jacques zegde, dat de verhoogingen de middelklassen het meest zullen tref fen, wat niet onbillijk kan zijn De Voorz. zeide dat de laagste klassen 2.40 zullen moeten betalen per jaar. De heeren v, Soelen en de P rj e s- t e r repliceerden; de laatste stelde voor om te verzoekn, geen verhoogin gen te moeten invoeren zooals Ged. Staten wenschen. Weth. Jacques wilde wel namens B. en W. aan Ged. Staten dit verzoek doen. Weth. C y- s o u w zeide, dat er dan geen gelden méér zullen inkomen, en dit is noodza kelijk volgens Ged. Staten. De Voorz. bracht nu in stemming het voorstel om te verzoeken geen wijzigingen te moe ten aanbrengen. Dit werd aangenomen met de stem van weth. Cysouw tegen. B. en W. stelden voor om op verschil lende begrootingsposten verlagingen toe te passen, o.a. op den post: even tueel inwinnen rechtskundig advies, wat de heer De Priester onvoor zichtig vond. Een voorstel om den Kasteelweg voorloopig niet te verbeteren vond be strijding bij den heer De PriesTer zijn voorstel om dezen post te handha ven werd aangenomen met de stem der wethouders tegen. B. en W. stelden verder voor, om te A Houth. Alberts 33%33%. C Baltimore Ohio 17%17%. A Southern Rlw, 19% C Union Pac Rr. 76%76% C Inter. Nickei Cy. 17%17% A Kolniale Bank 48%47% A N.I. Hbk. 10C0 56%—56 C Ned. H. M; 1000 44%—44% A Alg. Kunstz. U. 43%43-% A v. Berkels Pat. 17%17% C Calvé-Delft 52%—52% A C. Suiker Mpij. 21%21% A Ned. Ford A.M. 159%156%-% A Philips Gem.B. afg. 232%-228%-32% C Unilever 75.%75%-74% C Anaconda Cop. 10%10 C Bethlehem St. 25%25%-% C Kennec Copper 13%13%-% C Un. States Leather 5%5% A A.N.I.E.M.— N.B. 205%—205- A Kon. Petr. Mpij. 151%145%-48%. C Contin. Oil Cy. 1312%. C Shell Union O.C. 5%— 5%. gen verschillende door Ged. Staten voorgestelde verlagingen bezwaar te maken waarmede de Raad accoord ging. Vervolgens worden goedgekeurd de door B. en W. in te dienen tegenvoor stellen van Ged. Staten. Wijziging ontwerp bouw verordening. De heer D e Priester vond de houding van Ged. Staten in dezen zonderling. Als de te genwoordige bouwverordening buiten werking worde gesteld, zooals Ged. Sta ten dicteeren is het gewenscht dat door B. en W. stappen worden gedaan bij an dere autoriteiten, die mede hebben te beslissen. Spr. bestreed vervolgens de meening van Ged. Staten over verschillende ar tikelen. De heer Suurmond wilde met klem er op1 aandringen, om het verbod van tweeverdiepingshuizen te doen schrappen en deelde in deze de meening van B. en W. De heer Janssen vroeg, of bij ver bouwing van 1 perceel in 2 perceelen de verplichting tot aansluiting bij de waterleiding toch blijft. De Voorz beantwoordde dit bevestigend. De heer de Priester wilde uit de verorde ning een bepaling weren welke 't aan sluiten van de waterleiding zou scha den. Wat de Raad overnam. Een voor' stel, om ontheffing te verzoeken van de bepaling, inzake het bouwen van kleine woningen met 2 kamers werd eveneens aangenomen. Het voorstel in zake verkoop grond Nieuwe Vlissing- sche weg werd na een opmerking van den heer Goedbloed aangenomen. Bij de rondvraag deelde de V o o r z. mede, dat de raadsleden per circulaire zullen worden ingelicht inzake werk- verschaffings-objecten in de toekomst. De heer de Priester zag gaarne dat de eventueele plannen eerst in den Raad werden besproken voor werd be gonnen. De Voorz. zegde zulks toe. De heeren v. Soelen en Goed bloed vroegen naar de plannen in de Braamstraat, welke de voorzitter gaf. Aan den heer v. Soelen werd nog mede gedeeld dat de breedte van den rijweg door het leggen van een tegeltrottoir niet in gevaar komt. De heer v. Soelen bespreekt den onlangs plaats gehad hebbendenbrand aan den nieuwen weg. Hierbij zijn ver keerde dingen voorgevallen. Spr. hoop te, dat dergelijke feiten zich niet zullen herhalen. De Voorz. antwoordde, dat de Middelburgsche brandweer toch voortreffelijk werk heeft gedaan? De heer Suurmond deelde als commissaris van de brandweer de toe dracht der zaak bij dezen brand mede. Toen de Middelburgsche spuit kwam was het gevaar voor uitbreiding feitelijk reeds geweken, en was dit bereikt met de betrekkelijk gebrekkige middelen. Uit een en ander is komen vast te staan, dat de brandweer uit Middelburg eerder was gewaarschuwd dan die van eigen gemeente. Spr. verzocht een onderzoek van B. en W. hetgeen werd toegezegd- De heer de Priester vroeg o.m. nog, om gehoord de meening van den Raad in de vorige zitting een oproeping te plaatsen voor een controleur voor de steun verleening. Verder om te voorzien in de hinder, welke bewoners ondervinden bij de stortplaats van de reiniging aan den Vlissingschen weg. Ook hierop zal wor den gelet. De heer Janssen besprak den plaats gehad hebbenden rouwdag van enze Koningin-Moeder. Spr. kon zich vereenigen met 't feit dat 't secre- tariepersoneel vrijaf werd gegeven doch waarom de arbeiders bij de reiniging niqf De voorz. zegde, dat dit is ge laten om de extra kosten wat de heer J anssen niet kan goedkeuren. De heer Suurmond vroeg, waarom bij het bouwen van een perceel de rooilijn niet, door den Raad is gekeurd en vastgesteld geworden- De voorz. zegde, dat dit geen opzettelijk verzuim is geweest. De heer Suurmond stelde er prijs op, dat dit alsnog geschied wat de voorz. toezegde. het initiatief deed nemen, tot het beleg gen van een vergadering, den lOen Juni, met alle Coöperaties en Kolenvereeni- gingen op Zuid- en Noord-Beveland. Óp die vergadering hielden de heeren Stok en Talsma een inleiding. De eerste namens „De Handelskamer", de tweede namens den Centralen Bond van Ver bruikscoöperaties in Nederland. Na de aangename besprekingen, werd staande deze vergadering een comité van actie opgericht bestaande uit de heeren. J. Stokman, Goes, P. Crucq, Goes. W. K. C. Schrier, Kapelle, G. Duindam, Kruiningen, J. Hoogvliet, Baarland, C. Philipse, 's Heer Arends- kerke en G- Heyboer, Kortgene, terwijl als secr. penn. aan het comité werd toe gevoegd de heer J. S. Visscher te Goes. Dit comité toog direct aan het werk en wel door publicatie in de pers van de door de coöperaties aan de handelaren, te bieden tegenstand en een schrijven aan de huisbrand-commissie uit de ko- lenconventie. Dit eerste verzet had tot resultaat dat men van een vergadering met de brand- stoffenhandelaren tot op heden niets meer gehoord heeft en dat weldra in Walcheren, Tholen en St. Philipsland, Schouwen en Duiveland eveneens comi- té's van actie werden opgericht. Na eenigen tijd was het voorloopig comité van actie, van meening, dat het voorloopig karakter dezer actie omge zet moest worden in een meer definitie ven vorm en wel door het oprichten van een vereeniging van Coöperaties en Kolenvereenigingen op Zuid- en Noord- Beveland. Er werd besloten toe te tre den tot de inmiddels opgerichte Federa tie Zeeland van Ver. van Coöp. en Ko lenvereenigingen in Zeeland en Zaterdag 21 October werd het reglement dezer vereeniging vastgesteld. Op deze vergadering werd het bestuur als volgt samengesteld: C. Philipse. 's Heer Arendskerke (voorzitter), J. Stokman, 2e voorzitter, G- Duindam (plv. secr. penn.) W. K. C. Schrier, Ka pelle, J. Hoogvliet, Baarland, P. Crucq, Goes, P. Goulooze, Colijnsplaat, (leden), J. S. Visscher, Bierkade 3, Goes, (Secr. penn.). Begin 1934 kon de commissie de verheugende tijding zenden, dat de huisbrand-commissie uit de Kolencon- ventie uit elkaar ligt! Het jaar 1933 is, aldus het jaarver slag, voor de leden een jaar geweest, dat een felle aanslag gepleegd is ge worden op het Coöperatieve werk; door samenwerking is echter veel on heil afgeweerd. In 1932 hebben de aangesloten ver- eenigingen omgezet ongeveer 95.000 hl eierkolen. De door de handelaren vast gestelde prijzen voor eierkolen seizoen 1933'34 kan men veilig stellen op 1.45 gemiddeld. De prijs, die de parti culiere handelaren gaarne hadden ge zien. De werkelijke prijs, waarvoor de meeste vereenigingen hebben verkocht, is niet te laag gesteld op 1.20. Alzoo een verschil van 25 cent per hl of in totaal drie en twintig duizend zeven honderd vijftig gulden. C Tide Water Ass. Oil 7%—7% A K.N. Stoomb. Mij. 6%6% A Ned. Scheepv, U. 37%—37%-38% A H.V. Amsterdam 168-165-67 A Java Cult. Mij. 8483 A N.I. Suiker U. 68—68% A Deli Batavia 127129 C Deli Mij. 1000 126—124% -26 A Senembah 142141%-41 C Chicago Milw. 43% A Amst. Rubb. C. 104%—106%-05 A Deli-Bat. Rubb. 46%48 A Hessa Rubber 38%38% A Serbadjadi S.R. 34%34% Prolongatie 1%2 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 7.55 57.79 9.75% 34.58% 47.85 33.75 1.46% 7.56% 57.90 9.75% 34.55 47.86 33.80 1.47 Aku Schepen Tabak Suiker H.V.A. - Ford Koninkl. Young verboden vervoer van aardappelen: P. R., 25 j., chauffeur, 's-Heerenhoek, be vestiging vonnis van den kantonrechter behalve de straf, 25 of 10 d, h.; overtr. Motor- en Rijwielwet: P. C. V., 27 j., arbeider, Hoek, bevestiging von nis kantonrechter, 5 of 5 d. h.; straatschenderij: M. W., 16 j., schii- dersknecht, Sint Laurens, vernietiging vonnis van den kantonrechter 10 of 1 week tuchtschool; overtreding motor- en rijwielwet: H. B. A. H., 31 j., bibliothecaresse, Vlis singen, vernietiging vonnis van den kantonrechter 15 of 15 d.h.; overtreding van de motor- en rijwiel wet: A. C., 31 j., koopman, Vlissingen, vernietiging vonnis van den kanton rechter, vrijspraak; overtreding vleeschkeuringswet: J G., 41 j., landbouwer te Meliskerke, be vestiging vonnis van den kantonrechter behalve de straf 15 of 10 d.h.; straatschenderij: P. G., 18 j., arbeider te Kapelle, niet ontvankelijk verklaard in het aangeteekende hooger beroep. overtreding van de arbeidswet: C. O., 54 j„ landbouwer te Vrouwepolder, be vestiging van het vonnis van den' kan tonrechter behalve ten opzichte van de straf 10 of 5 d. h. Rubber Industrie Z Philips Markt Amerika Unilever (Wettig gedeponeerd.) De K.N.A.C. De jaarlijksche algemeene vergade ring der Kon. Ned. Automobiel Club is Dinsdagmiddag in hotel Wittebrug te Den Haag gehouden onder voorzitter schap van den heer ir. E. L. C. Schiff In zijn openingswoord wees de heer Schiff er op, dat hij als voorzitter zal al treden en zich niet herkiesbaar stelt. Het is van groot belang, dat er in deze moeilijke tijden een jongere kracht aan het hoofd van de club komt. Het bestuur stelde als candidaat roor het voorzitterschap mr. J, Linthorst Ho- man, burgemeester van Vledder. (Dr.jt Met overgroote meerderheid werd mr. Linthorst Homan tot voorzitter gekozen De periodiek affredende bestuursle den, de heeren H. J- Jannink en jhr. J. van Vredenburch te Capellen (België; werden herkozen. Ver. van Coöperaties en Kolenver eenigingen op Zuid- en Noord-Beveland. Begin Juni 1933 werd door vele leden van kolenvereenigingen en coöperaties een schrijven ontvangen van den Bond van Brandstoffenhandelaren hetwelk de l Coöperatie ,,Ons Belang" U.A. te Goes Arrond.-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Woensdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: verboden invoer van rogge: E. J. de M., 37 j., koopman te Breskens, vernie tiging van het vonnis van den kanton rechter, 250 of 50 d. h. en verbeurd verklaring van de rogge; overtreding Jachtwet: C. C. V., 20 j., metselaar, Graauw, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, behalve betreffende de straf 25 of 10 d, h. en verbeurd verklaring van het geweer; f verboden vervoer van tarwebloem: E. A. M., 37 j., molenaar Boschkapelle, be vestiging van het vonnis van den kan tonrechter, behalve de straf, 25 of 10 d.h. met verbeurd verklaring van de hoeveelheid meel; idem: E. K. M„ 36 j., molenaar, Axel, bevestiging vonnis kantonrechter behal ve de straf, 25 of 10 d. h. en verbeurd verklaring van de bloem; L. v. C., 49 j., jager, Axel, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter behalve de straf, 40 of 10 d. h. en ver beurdverklaring geweer; Luitenant ter zee le kl, P. Koen- raad, commandant van Hr. Ms. pantser boot Friso te Vlissingen, is over geplaatst naar Nieuwe Diep en belast met het bevel over Hr, Ms. torpedoboot- jager Evertsen- Bij Kon. besluit is met ingang van heden, 't bevel over Hr, Ms. opleidings schip van Speyk opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. A. Sonnen- berg. Bij Kon. besluit is met 2 Mei de kapitein-luitenant ter zee K. van Aller eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. Lagaay. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Mei 1934, aan den vice-admiraal J. F. Osten, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewe zen langdurigen diensten. Geslaagd voor het ingenieurs-exa men scheikundig ingenieur aan 'de echnische Hoogeschool te Delft, de ïeer W. L. Ghijsen te Middelburg. Geslaagd aan de Leidsche Univer siteit voor het cand. examen recfatsge- eerdheid, de heer W. H. Spr enger te Breda. Registratie clubnamen. De volgende clubnamen werden gere gistreerd bij den Zeeuwschen Voetbal bond: Nieuwvliet te Nieuwvliet .voorheen N. S.V.; Oostkapelle te Oostkapelle, voor heen O.V.V.; S.C.D. te Driewegen (gem Biervliet), voorheen Exelsior; Tragel te Schoondijke, voorheen T.V.V.; Turkije te Turkije (gem. IJzendijke), voorheen N.G.D. Postduiven, De Zeeuwsch-Vlaamsche Bond van Postduivenhouders te Oostburg hield j.l. Zondag een wedvlucht vanuit Arras, waarvoor 113 duiven waren in geschreven, De duiven werden los ge laten te 8.07; de eerste arriveerde op het hok te ruim 9.35. Er waren 29 prijzen; de eerste prijs werd toegewezen aan C. de Meijer te Sluis; voorts hadden prijzen: A. de Baets te Sluis, C- de Meijer (SI.). A. van Hoorn te Retranchement, J. Buijze (Retr.), B. P, de Ridder (Cadz.) M. Provo (Cadz.), J. den Hollander (Oostb.), P. C. de Meij (Cadz.), C. de Meijer (SI.), I. de Weef en W. Brevet (Cadz.), A. van Hoorn, voorn.d. A. de Gardeijn (Oostb,), A, de Putter (Cadz.) M. Provo voornd., Ir. Misilje (Cadz.) C de Meijer voornd. W, van Beker (Cadz.) Adr. Daansen (Oostb.). Ir. Misilje voornc W, Brevet, B. P. de Ridder, G, Pleijte (Cadz.), W. Brevet, A. de Putter (twee maal), P. van Grol (Retranchem.) L. van Dale (Retr.) Voor overduiven W. Brevet en B. P. de Ridder. ERNSTIGE KNOEIERIJEN ME1T TARWE. Regeering voor tiendmfeen- den guldens benadeeld. De Meelcentrale te Den Haag is eenigen tijd geleden op het spoor ge komen van een ernstige knoeierij ffitet tarwe, waarbij de regeering, naar een officieele schatting, voor een bedrag van 50.000 ad 70.000 is benadeeld geworden, meldt de ,,Msb.' In verband met deze knoeierij zijn gearresteerd de graanhandelaar O., uit Wieldrecht en de molenaar O., uit Öud- Beijerland. (Om misverstand te voor komen: de namen zijn niet dezelfde). Bij de verwerking van tarwe wordt het product gescheiden van de zgn, vi ta-tarwe en een overschot. De knoeierijen hebben nu daario be staan, dat in plaats van de vita-iarwe het overschot is geleverd, hetgeen door hen, die zich aan de knoeierijen heb ben schuldig gemaakt, een voordeeltje van 10 per 100 kilo oplevert. O,, uit Wieldrecht, gaf de tarwe, of beter gezegd, het overschot, ter bema ling aan den molenaar O., uit Oud- Beijerland die zich daarmede aam de knoeierijen mede schuldig maakte. Door het vervalschen van de betreffen de staten en bescheiden en het doen van onjuiste opgaven, wist men de con troleurs en de politie een tijd lang om den tuin te leiden. Ongeveer een half jaar geleden is het toezicht op de naleving van de bestaan de voorschriften en bepalingen ver scherpt. De controle bij bakkers en boe ren bracht aan het licht, dat er ernsti ge onregelmatigheden waren gepleegd, en het onderzoek leidde tenslotte tot de arrestatie van de beide O.'s. De Meelcentrale heeft het onderzoek overgedragen aan de Dordtsche justitie, die in deze ingewikkelde en veel om vattende zaak thans klaarheid tracht te brengen. Het is lang niet onwaarschijnlijk, dat er nog meer fraude's aan het licht zullen komen. Het misdrijf, door de beide O.'s ge pleegd, zal juridisch vermoedelijk als oplichting en valschheid in geschrifte gekwalificeerd kunnen worden. DE MOORD TE WASPIK. Om- trent het vinden van een lijk te W a s- pik wordt nog het volgende gemeld: Dinsdagmorgen ontdekte de landbou wer H. N., dat er in den zijtak van het Zuider afwateringskanaal een tiental meters van den provincialen weg, een lijk lag waarvan een klein gedeelte foor ven den waterspiegel uitstak. Het Week

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2