tl Wfe Draag dit zakdoosje altijd bij U!" AKKÉRTJÉS" (AKKER CACHETS) KRONIEK van den DAG. feuilleton. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 24 APRIL 1934. No. ft. STAVISKY: CHARMEUR, BANDIET EN OPLICHTER. PERSKRONIEK. Nu zijn handige metalen zakdoosjes verkrijgbaar met 3 "AKKERTJES" Voor Uw vestzak! Voor Uw taschje! Altijd bij de hand om dadelijk te kunnen gebruiken tegen: Hoofdpijn, Kiespijn, Gevatte Kou, Griep, enz. Het nieawe Japansche dreige ment Saito maakt het er niet beter op Merkwaardig stil zwijgen van Engeland en de Ver. Staten, Het is weer radicaal mis in het Verie Oosten. De verklaring, waarmee de Ja panners vorige week Woensdag, e we reld deden opschrikken, heeft met een slag de betrekkelijke rust, die er na de bevestiging van hun Mantsjoenjsche avontuur leek te zijn gaan heerschen, vernietigd. De Japanners gedoogen niet langer, dat „het buitenland zich met Chineesche aangelegenheden bemoeit; ze zullen zich desnoods gewapender hand tegen een dergelijke inmenging verzetten. Als China hulp van buiten noodig heeft, is er maar één land, dat deze kan verschaffen: n.l. Japan. Euro pa en Amerika gelieven hun handen thuis te houden. Het is geen wonder, dat deze ver klaring werkte als een bom, die onver wacht ontplofte. Er kwamen den laat- sten tijd uit het verre Oosten eigenlijk alleen maar „goede" berichten. Men scheen te mogen hopen, dat het drei gende oorlogsgevaar daarginds voor goed aan het afdrijven was. De strijd zuchtige gemoedsgesteldheid, waarvan Japan een paar jaar lang blijk gaf, leek bedaard. Helaas, hoezeer heeft men zich er op verkeken. Als de bekende donder slag uit helderen hemel, kwam daar op eens de dreigende verklaring; de lucht betrok en gaat thans opnieuw zwanger van onweer. Zeer vermoedelijk hangt het incident samen met pogingen, die den laatsten tijd in Europa zijn onder nomen, om een internationade leening aan China te verschaffen, ten einde het economische leven er weer op pooten te zetten. Japan heeft zulks blijkbaar opgevat als een bedreiging van zijn be langen. Aanvankelijk was men geneigd het opzienbare dreigement min of meer als een proefballonnetje te beschouwen, waarop waarschijnlijk wel een minder geharnaste „verduidelijking" zou vol gen. Die „verduidelijking" kwam inder daad af: Zondag heeft de bekende heer Saito, de Japansche gezant in de Ver. Staten, zich laten interviewen door de „Washington Star"; maar wat hij vertel de lijkt niet erg geschikt, om olie op de golven te gieten. Zijn toelichting moet veeleer opgevat worden als een beves tiging van het dreigement. Japan zal voortaan, aldus de heer Saito, elke over eenkomst, welke een derde mogendheid met China sluit, buiten Japans mede weten en goedkeuring, als een „onvrien delijke daad" beschouwen. In de diplo matieke terminologie beteekent 'n „on vriendelijke daad" een daad, waar het afbreken der diplomatieke betrekkingen op volgt. Dus zal ook volgens Saito „in menging" van derden in China's huishou ding heel gemakkelijk tot een oorlog leiden. De Japansche gezant vertelde bovendien nog, dat Japan voortaan Chi na ter verantwoording zal roepen, wan neer, zooals onlangs geschiedde, met Amerikaansche hulp vliegvelden wor den aangelegd en van Amerika vliegtui gen worden betrokken. Waar dat „ter verantwoording roepen" in de praktijk op neer zou komen, hoeft zeker geen betoog. Amerika en Engeland, de beide mo gendheden, die groote financieele- en economische belangen in het Verre Oos ten hebben, bewaren tot nog toe het stilzwijgen over de onverkwikkelijke zaak. Tegen hen is de Japansche be dreiging in de eerste plaats gericht en zij zouden er eigenlijk iets tegen moeten doen. Blijkbaar durft geen van beiden echter de kastanjes uit het vuur te halen uit vrees, daarmee een gewapend con flict te ontketenen, dat niet begeerd wordt. Tenzij natuurlijk in het geheim stappen worden ondernomen, hetgeen in elk geval denkbaar is. De dingen krijge dan direct niet zoo'n prestige-karakter j als bij een behandeling in het openbaar j en laten zich wel eens wat makkelijker j sussen. Men kan dat ook ten deze ho pen, al ziet het er allerminst naar uit. Veeleer lijkt het, dat Japan en nieuwe, bewuste stap heeft gedaan ter verdere verwezenlijking van zijn imperialistische politiek, die de hegemonie in het Oosten wil veroveren. Het doel zou dus zijn, China onder Japansche curateele te stellen. Men kan voorloopig moeilijk aannemen, dat Engeland en de Ver. Sta ten zich daarbij zouden neerleggen. Om nog maar te zwijgen van Sovjet-Rusland, dat als naaste buur met de zaak te ma ken heeft en reeds weer teekenen van groote ongerustheid vertoont. (Nadat bovenstaande reeds gezet was, kwam nog een bericht uit Genève binnen, dat de aangelegenheid weer 'n beetje minder erg maakt. Mien raad plege de rubriek buitenland). door F. DA COSTA. 6). Stavisky's groote liefde! Den volgenden ochtend ontwaakt Stavisky met een bonzende hoofdpijn. Tot zijn eigen verbazing vindt hij zich nog steeds in zijn fauteuil zitten. Waarom ligt hij niet p bed? Wat is er toch gebeurd? Nog seeds is hij te versuft om zich alles te herinneren. Het slaappoeder tje van zijn Delila werkt nog steeds. „Lilo, Lilo, ik heb een vreeselijken droom gehad ik droomde, ik was al mijn geld kwijt en...." Hij zwijgt waar is Lilo? Moeilijk staat hij op en gaat naar de slaapka mer. De bedden zijn niet beslapen Wel verduiveld! Hij kijkt naar de klok het is al tien uur. Hij dwingt zich om conse quent door te blijven denken. Op dat oogenblik wordt er op de deur ge klopt. Hij weet natuurlijk niet, dat er den geheelen nacht een kellner voor de deur op wacht stond, die orders had HET EXECUTIE-RECHT, „Moeilijk, niettemin noodzakelijk" Een „driestar" in de (a.r.) „Stand aard": „Het parlementaire jaar neigt wel haast ten einde en de toezegging in de Troonrede, dat voorzieningen zouden worden getroffen met betrekking tot 't executierecht, trad nog niet in vervul- ing. Zelfs werden hier en daar klanken ge hoord, die duiden op een stemming, wel ke de noodzakelijkheid, ja de wensche- lijkhëid van dergelijke maatregelen loo chent! Enquêtes werden in sommige streken ingesteld, die vaststellen, dat van een toename der executies van landelijke eigendommen geen sprake is, en mits dien geen behoefte bestaat aan voor zieningen tegen uitwinning. De deugdelijkheid van dergelijke en quêtes willen Wij niet betwisten, wel de deugdelijkheid van de conclusie, die er uit getrokken wordt. Immers de noodzakelijkheid van wet telijke maatregelen, ter verlichting van den druk der bezwaarde eigengeërfde boeren- hangt niet af van de veelvuldig heid van doorgevoerde executies. Juist de daling van de waarde van het onderpand is oorzaak, dat thans meermalen schuldeischers nalaten tot uitwinning over te gaan. De vrees is geenszins denkbeeldig, dat later, bij het verbeteren van den economischen toestand, de slag zal wor den geslagen. Bovendien zijn thans reeds verre van sporadisch de zoogenaamde stille exe cuties, waardoor crediteuren als levens verzekeringsmaatschappijen en andere de bezwaarde eigendommen inkoopen. Ook worden moeilijkheden berokkend door opzegging van de credieten, ten einde een gedeeltelijke aflossing te krij gen, die tusschen de waarde van het onderpand en het bedrag der beleening een voor den crediteur gunstiger ver houding schept. Psychologisch en reëel wordt zoo op de bezwaarde eigengeërfden een druk gelegd, die niet wordt weggeredeneerd met de opmerking: de executies zijn ge ring in aantal. y De ervaring van de vorige landbouw crisis was, dat de zwaarste slag werd toegebracht aan de bezwaarde eigenge- erfden. wk(khuiói)tow (Ingez. Med.) Dil zakdoosje kost slechts 20 cent (Omzetbelasting) De glazen buis met 12 stuks 52 cent lis inbegrepen.) Ge kunt hieruit 4 x Uw zakdoosje vullen. De groote verpakking is dus veel voordeeuger in hel gebruik. L Volgens recept van Apotheker Dumont (Ing. Med-) onmiddellijk den directeur te waar schuwen, wanneer hij iets in de ver trekken van „monsieur Alexandre" hoorde. Ja, men moet zich haasten, wil men nog iets van zijn geld zien „Entrez", roep Stavisky. De directeur zelf komt binnen. Hij weet, dat het niet makkelijk zijn zal, geld los te krijgen. Eerst informeert hij beleefd, hoe monsieur den nacht heeft doorgebracht. Maar Stavisky ant woord niet, kijkt alleen naar de reke ning in de hand van den directeur. De directeur vertelt' dan van de groote betalingen, die het hotel juist vandaag doen moet. De directeur vertelt dan van de groote betalingen, die het hotel juist vandaag doen moet. Hij zou monsieur buitengewoon dankbaar zijn, wanneer hij zoo goed zou zijn Besluiteloos kijkt Alexander hem aan. Dan gaat de directeur verder: „Hij zou het niet wagen, monsieur met dit verzoek lastig te vallen, maar monsieur is altijd zoo vriendelijk, dat De directeur begint een beetje te stotteren, maar dit hindert niets. Sta visky weet precies waar hij aan toe is. „Loop naar den duivel", brul hij" woe dend. Het gezicht van den directeur verstrakt. „Dat gaat op oplichterij lij ken, mijnheer!" Een oogenblik lijkt 't, alsof Stavisky handtastelijk wil wor den, dan beheerscht hij zich volkomen. Veel ernstiger dan de pachters wer den deze 'getroffen; in lliïepe ellende zijn toen honderdtallen van boerenfami lies gedompeld. Door de Crisis-pachtwet is thans het leed van talrijke pachters verzacht. 't Zou pijnlijk wezen, indien voor de andere helft van onzen boerenstand, de bezwaarde eigengeërfden, alle poging achterwege bleef om het voldoen aan hun verplichtingen te vergemakkelijken. Natuurlijk is voorzichtigheid van noo- de, opdat niet door verkeerde taktiek het crediet in zijn wezen wordt geschokt. Ook is de verhouding van eigenaar pachter een andere, dan die van schuld en eischer en schuldenaar. Al die omstandigheden hebben onge twijfeld beteekenis bij voorziening in den nood, dien de crisis over de be zwaarde eigengeërfden bracht, doordien rentebedrag en aflossingstermijn hen plaatsen voor verhoudingen, die redelij kerwijze bij het sluiten van de leening niet konden worden voorzien. De m o e i 1 ijk h e i d van de regeling valt niet te onderschatten. Haar noodzakelijkheid even wel worde niet betwist met de drogre den: de executies zijn niet talrijk!" „Komt u over een uur terug. Ik moet eerst even met madame sprekenU krijgt uw geld." „Madame is uit Cannes vertrokken", antwoordt de manager ijzig. De hotel detective heeft de ochtenduren reeds besteed om uit te zoeken, waar mada me gebleven is. Het scheelt weinig of Alexander had het luid uitgeschreeuwd. Dat kan toch nietLilo kan hem toch niet in de zen vreeselijken toestand alleen gela ten hebben. „U liegt," schreeuwt hij, want hij ziet tot zijn opluchting de koffers staan, „een vrouw laat toch geen kof fers achter". Maar de directeur, die wel vaker zoo iets beleefd heeft, zegt kort: „Zoover ik weet, had madame al haar juweelen aan toen zijl het hotel verliet. En dit feit vernielt alle illusies, die Stavisky nog koesterde Hij is een ge broken man, die nu met de handen voor zijn gezicht, in een faueuil zit. Deze slag is voor hem nog zwaarder dan het verlies van zijn geld. 1 Nu heeft ook het geluk bij de vrou wen hem verlaten De heele bagage, Stavisky's kostba re eigen juweelen, kortom alles blijft in het hotel als pand achter. De man, die Frankrijk wilde verove ren, reist derde klas naar Parijs terug. Waanneer hij Parijs binnenstoomt, heeft hij geen tien 'stuivers meer. VEREENIGING ZIEKENHUISVER- PLEGING OP WALCHEREN. Jaarverslag 1933. Aan het in de vergadering van Don derdag 24 Mei uit te brengen jaarver slag van den heer L. Onderdijk, secre taris-penningmeester, ontleenen wij: Dit verslagjaar is wel een bijzonder jaar, omdat tevens daarmede een vijf jarig tijdvak wordt afgesloten, waarop zeker met voldoening kan worden te ruggezien; een tijdvak, waarin de ver- eeniging, voor enkele duizenden van de leden, een flinke financieele steun is geweest in moeilijke omstandigheden. Betreffende het boekjaar 1933 kan met genoegen worden geconstateerd, dat de groei zich ook in dit verslagjaar, niet tegenstaande de moeilijke tijdsomstan digheden, waardoor meer dan vorige ia- ren afschrijvingen moesten plaats heb ben, heeft voortgezet. Buiten rekening gelaten de talrijke af- en overschrijvingen is een zuivere winst te boeken van 1603 leden, waar van er 1339 zijn buiten Middelburg. Een woord van dank aan de afdeelingsbe- sturen en de bodes aan wier medewer king en activiteit dit resultaat mede fs De chique Alexander brengt den eer sten nacht in een asyl door. Gedurende geruimen tijd voert Alex ander nu het leven van een kleinen op lichter. Hij geeft nietgedekte cheques uit beaalt geen logies speelt jjnet gemerkte kaarten in speelholen van het minste allooi en verheugt zich, wanneer hij weer honderd francs bij elkaar ge gapt heeft. Maar voor hem, die met honderd duizenden gesmeten heeft, is dit leven tje een hel. Lang duurt het voor einde lijk het geluk hem weer toelacht. Hij leert de beeldschoone tooneel- speelster Jane Fanny Bloch kennen. Zij bezit 'n eigen theatertje „Cadet Rous- .sel", dat zij van een harer vroegere minnaars cadeau gekregen heeft. Zij verlieft zich hartstochtelijk in Alex ander Stavisky. En deze wordt door haar weer eenigszins de oude „mooie Alexander", de speler, de charmeur. Jane is zoo onzelfzuchtig en ontroe rend in haar hevige liefde voor Sasja, dat zij hem.... haar theater schenkt. En nu, waar hij een ruggesteun heeft, komt zijn oude zekerheid weer terug. Hij speelt niet meer in obscure speel holen om honderd francs! Nu zoekt hij weer de elegante clubs op en speelt om duizenden francsHij is weer mon dain grootscheeps weer „Alexan der de Veroveraar". Zijn geluk bij het spel keert weer te rug. Groote sommen stroomen in zijne te danken, acht de secretaris zeker al lereerst op haar plaats. Zooals uit de cijfers blijkt, deelen alle afdeelingen in dien groei, niet één is er in ledental achteruit gegaan. Mag dit op zich zelf verblijdend worden ge noemd, de zéér sterke vooruitgang van verschillende afdeelingen wijst er op, dat er voor de meeste afdeelingen nog groote mogelijkheden ten opzichte van het ledental open liggen. In het werk gedurende 5 jaar moet voldoende propaganda-materiaal aanwe zig zijn, om zelfs de onverschilligste te overtuigen van het nut van aansluiting bij de vereeniging. Ten allen tijde kan daarbij gerekend worden op de hulp van het Centraal bestuur, en in 't bijzonder op die van den secretaris-penningmeester. Er zijn ook in dit verslagjaar, even als in vorige jaren, op verschillende plaatsen vergaderingen gehouden voor leden en belangstellenden, welke ver gaderingen tevens werden dienstbaar gemaakt aan de propaganda voor de vereeniging, en niet zonder resultaat. Op verschillende dorpen is het leden tal in belangrijke mate gestegen, dank zij mede deze vergaderingen, een be wijs dus dat het kan; en dat men dus zakken. De vrouwen omzwermen hem weer en nu is hij- het die ondankbaar is. Hij laat de vrouw, die hem zelfs een theater schonk, in den steek wanneer hij een mooiere en rijkere vrouw ont moet. Madame P. was de geliefde van een Oostersch tabakshandelaar. De millioe- nen van dezen man worden via mada me P. in de zakken van Stavisky over geheveld. En wanneer deze millioenen eemmaaï zijn eigendom zijn laat hij ook haar zit ten. Hij begint naam te maken, komt in aanraking met de goede kringen. Hij heeft nu goede manieren gekregen, slechts zelden valt het mondaine mas ker en komt de grove oplichter te zien. Slechts zijn vrouwenziekte is hij niet kwijt geraakt tot.... ook bij hem de „groote liefde" haar intrede doet. Met' zijn laatste vriendinnetje stapt hij een van de chiqueste modehuizen bin nen aan de Champs Elysée, om voor haar een passende kleedij te zoeken. Mannequins toonen de fraaiste toi letten. Plotseling schrikt Alexander op. Een mannequin paradeert nu voor hem, die hem een geheel nieuwe sen satie doet ondergaan. Zij is ongemeen mooi maar mooie vrouwen kent Alexander voldoende. Schoonheid alleen is niet voldoende, om hem in vuur en vlam te zetten.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5