KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. 0N0ERWIJS. LEGER EN VLOOT. HANOEL EN NIJVERHEID. LAATSTE BERICHTEH. van Dinsdag. VERKEERSWEZEN P. T. T. GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Een hoofdzaak voor Uw welzijn. AMSTERDAM, 24 April. Het eerste getal eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van beden. Ned. 31 1000-4 99%—99% Ned. 33 1000-4 99%—99% Ned. 34 1000-4 99% Certificaten-3 89%89% O. Indië 32 1000-5 99%—99 O. Indië 26 1000-4 98%—98% O. Indië 34 1000-4 98—98 Denemarken Oblig. 1926-5 88%—87% Duitschl. f 100-7 43%—43% Duitschl. 30 1000-5 35%—36%-38% Engeland 1960-90 4 72% Zwitserl. oblig. '24-5 98% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 96% Amsterdam 1933-5 100% 's Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-130-4 96—95%. Berlijn 1925-621%—22. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100%. Cities Service Cy. P. 1958 5 27%26%. A Amsterd. Bank 109%108%. Rott. Bankver. 74 Twentsche Bank 81 Pref. Gruyter Zn. A. 121% Pref. Jurgens A 88%88%. Ned. Gist- en Spiritusfabr. 386389. De Schelde N.B. 20%— 20%. Ver. Papf. v. Gelder 53%53%. j C Am. Car. Foundry 17%17%. C Am. Smelt Ref. 26%26% C Farbenind. I.G, 6162%. C Stand Brands 13%13%. C U. States St. C. 31%—31%. C North Am. Cy. 11%11%. A Born. Sum. H.M. 124%124%. I A Linde Teves en Stokv. 64%64%. 1 A Ned. Wol Mij. 97%—97%. A Singkep Tin M. 9393. A J. C. Japan Ln. 25%25%. A Rotterd. Lloyd 38%37. A S. M. Nederland 39%38%. A Amst. Thee C.M. 58%—58% in welke richting zich de tuinbouw moet onwikkelen. Te Biezelinge is een proefveld aan gelegd van bramen, reeds in 1933 wer den daar enkelen bramen geveild wel ke een goede prijs opbrachten. Besloten werd om den datum van de te houden fruit-, bloemen- en groen- tententoonstelling te bepalen op 6, 7 en 8 September e.k. Het program voor de jaarvergadering in de 2e helft van Mei werd vastgesteld alsdan zullen ook worden besproken c!e te houden excursie's. Tenslotte sprak de voorzitter over 't onderwerp „Bloemen" en „Insecten". Allereerst bepaalde spr. zijn gehoor bij het aesthetisch genot, verder bij het nuttige voor den tuinder om te eindigen met het wetenschappelijke. De jaarvergadering van de afdee- ling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland zal worden gehouden Woensdag 9 Mei, des mor gens 10 uur, in de zaal van het Nea. Herv. Vereenigingsgebouw aan het Vrijen te Zierikzee. Als sprekers zijn uitgenoodigd de heeren ir. C. Zwagerman te Middel burg en ds. Joh. Gerritsen te Zierikzee. SCHOONDIJKE. Even buiten de kom dezer gemeente had de heer v. q. S. van Breskens het ongeluk Maandag morgen van zijn motor te vallen. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen en opname in het ziekenhuis te Oostburg noodzakelijk geacht. AARDENBURG. Zaterdag maakte het muziekgezelschap een wandeling door de gemeente, terwijl de boden bij de ver schillende ingezetenen de giften in na- tura ophaalden die deze beschikbaar hadden gesteld voor de, ten bate der kas, te houden verloting. Met het oog op uitbreiding van het aantal muzikan ten, was n.l. per circulaire bij de inge zetenen aangeklopt, met verzoek om een bijdrage in geld of in natura dan wel bei de. Het resultaat is geweest, dat 276 werd ontvangen, en tal van voorwerpen voor een te houden verloting werden beschikbaar gesteld. We vernemen dat ruim 700 loten ad 25 ct. werden ver kocht en dat er voor eventueele gega digden nog vele beschikbaar zijn bij het bestuur. AARDENBURG. We ontvingen het jaarverslag van de Coöperatieve Aar- denburgsche roomboterfabriek g.a. en ontleenen daaraan het volgende: Op 1 Januari 1933 bedroeg het aan tal leden 218 met 691 koeien; het was op 31 December 1933 toegenomen tot 229 leden met 704 koeien. Evenals vorig jaar gaf ook thans we der een groot deel der leden (ruim 70 pet.) geen gehoor aan de oproeping, om bij de ontvangst der room tegenwoordig te zijn voor controle, terwijl ruim 50 pet. der opgeroepenen voor controle bij het roomonderzoek van geen belangstelling blijk gaf. In verband met klachten over stank, veroorzaakt door den afvoer van afval water, moest de fabriek een buisleiding leggen, welke ruim 400 kostte. De gebouwen enz. komen na een af schrijving van 2385,44 op de balans per 1 Januari 1934 voor, tot een bedrag van 23920. Het terrein, gebouwen en ma chinerieën verkeeren in vrij goeden staat. Het bedrijf ondervond ook dit jaar weder de nadeelen van den slech ten economischen toestand. Het plaat sen van het afgewerkte product bracht veel extra-kosten mede. Door beperkte afzet in België werd 12350 kg. geleverd aan de mijn te 's Hertogenbosch, terwijl door toevallige omstandigheden aan de zustervereenigingen te Kloosterzande en IJzendijke, respectievelijk 15800 kg. en 8300 kg. kon worden geleverd. Een vijf tal keeren werd room naar België uit gevoerd en daar gekarnd, doch dit werd daarna door België verboden,. Aan de leden werd 3756 kg boter gele verd tegen verminderden prijs. Ook den verkoop van karnemèlk naar België wer den moeilijkheden in den weg gelegd, zoodat 44300 kg. kosteloos aan de leden moest v/orden teruggegeven. De bedrijfs kosten bedroegen in 1933 0,1788 per kg. In 1933 werd geleverd 406287 kg. room waaruit werd geproduceerd 90473 kg. boter, wat tegen een gemiddeld vet gehalte van 3.1 pet. vertegenwoordigt 2475100 kg. melk. De boter bracht op 101489, netto of 1.10 per kg. De rekening sluit in ontvangsten en uitga ven met 195249. Op den weg van Hulst naar Axel is een auto uit Hulst, door 't defect ra ken vein een der voorwielen gekanteld en over den kop geslagen. De chauffeur liep ernstige verwondingen op. Drie passagiers liepen lichte kwetsuren op. De auto is zwaar beschadigd. De Koningin schildert te Terwolde. H. M. de Koningin was de laatste da gen eenige keeren nabij Terwolde, waar H. M. de schilderkunst beoefende en de prachtige bloeiende boomgaarden haar tot onderwerp dienden. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor: Semi-arts de heer W. P. Blokpoel te Goes. De heer W. Rijn Cz. te S c h o r e is te Oisterwijk geslaagd voor het schriftelijk deel van het examen ge meente-administratie van de Nederl. Vereeniging voor gemeentebelangen. Benoemd tot hoofd van de school met den Bijbel te Kruiningen de heer D. Huizer, hoofd eener Chr. school te Hellevoetsluis. De gouden medaille voor 36-jari- gen dienst is toegekend aan den opper- konstabel D. Jongsma, den majoor zie kenverpleger M. Tronchet en den majoor-bottelier J. D. van dér Waal. Luitenant ter zee 2e kl. A. van Strien, onlangs uit Oost-Indië terugge keerd, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserboot Friso te Vlissin- g e n. Bij beschikking van den Minister vein Defensie is de luit. ter zee 2e kl. marine reserve J. D. van der Star, den ten Mei geplaatst aan boord van H. M. Wachtschip te Vlissingen. Bij Kon. Besluit van 7 April is met ingang van 1 Mei 1934 eervol ontslag uit den Militairen dienst verleend aan den kapitein F. W. N. Brouwer van het 14e Regiment Infanterie. A Houth. Alberts 33%—33%. C Baltimore Ohio 17%17%. A Southern Rlw. 19% C Union Pac, Rr. 76% C Int. Nickel Cy. 16%17%. A Koloniale Bank 4948% A N.l. Hbk. 1000 56%—56% C Ned. H.M. 1000 44%—44% A Alg. Kunstz. U. 45%44-43% A v. Berkels Pat. 17%17% C Calvé-Delft 53%52% A C. Suiker Mpij. 2221 A Ned. Ford A.M. 158%—158%-59% A Philips Gem. B. afg. 236233%-3l C Unilever 75%75%-75 C Anaconda Cop 1040% C Betrlehem St. 26%25%-% C Kennec Copper 13%43% C Un.. States Leather 65% A A.N.I.E.M—N.B. 211—205-206. A Kon. Petr. Mpij. 155%152%-49%. C Contin. Oil Cy. 13—13%-12%. C Shell Union O.C. 5%6-5%. P. Brakman Czn., Groede, Markt A 66, bakkerij, kruidenierswaren, comes tibles, wijnen, sigaren, enz.; C. E. Ma- besoone-Verdick, Oostburg, Brouwerij straat 9, brood- en banketbakkerij, in kruidenierswaren, wijnen en alcoholvrije dranken. Handelsregister. Aan de in de „Ned. Mercuur" opge nomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. „Het Handelsregister" betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: Nieuwe insch rij vingen. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). C, J. Krocké, Schoondijke, Zuidstraat 204a, tuinman en bloemenhandel. Ls. van Waesberghe-Janssens' Wijn handel, Hulst, Markt C 26. Eigenaar: M. L. Gh. van Waesberghe-Dequet, HuUt. Gevolmachtigde: J. F. J, M. van Waes- berghe. Hulst. W ij z i g i n g e n Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). J. van de Sande, Breskens, Spuiplein K 263, handel in granen en zaden. Over leden eigenaar: J. van de Sande. Opheffingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). H. van Diffelen, Middelburg, Lange Delft B 119, meubelmaker, behanger en stoffeerder. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). C Tide Water Ass. Oil 7%—7%-8 A K.N. Stoomb. Mij, 6%—6% A Ned. Scheepv. U. 38%37%-37 A H.V. Amsterdam 170%169%-66% A Java Cult. Mij. 8784 A N.I. Suiker U. 7068 A Deli Batavia 128%127 C Deli Mij. 1000 126%—126%-25% A Senembah 143142%-41% C Chicago Milw. 4%4 A Amst. Rubb. C. 104%105%-04% A Deli-Bat. Rubb. 46%46%-% A Hessa Rubber 38%38% A Serbadjadi S.R. 34%34% Prolongatie 21% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 23 April 24 April 7.54%— 7.55 57.72 57.79 9.75 9.75% 34.57 34.58% 47.84% 47.85 33.75 33.75 1.46% 1.46% De doktoren zijn eenstemmig in hun oor deel, dat voor het lichamelijk welzijn weinig zóó belangrijk is, als een goede stoelgang. Zorg daar dus geregeld voor. Maar veel laxeermiddelen prikkelen den darm. Neem daarom uitsluitend ISTIZIN- TABLETTEN! Zij werken aangenaam zonder gevaar voor darm en nieren. (Ingez. Med.) DE INBRAAK TE MIDDELBURG. Het onderzoek van de politie in ver band met den inbraak in het gebouw van de Coöperatieve Veilingsvereeni- ging te Middelburg heeft aan het licht gebracht, dat de misdaad moet hebben plaats gehad in den nacht van Zater dag op Zondag. In dien nacht na middernacht, hebben een drietal personen staan praten bij den overweg bij den Ouden Vbssing- schen weg. De Commissaris van Politie verzoekt die personen zich aan zijn bureau te melden. DE ZAAK ONNES VAN NIJENRODE. Twee jaar en zes maanden geëischt. In den nacht van 29 Febr. op 1 Mrt. 1932 werd een „inbraak" gepleegd in 't kasteel „Nijenrode"' nabij Breukelen, destijds bewoond door den heer Onnes van Nijenrode. Een aantal schilderijen en andere kostbaarheden, die hoog ver zekerd waren, hadden de dieven naar het heette meegenomen. Het onderzoek, dat de politie instel de, stuitte echter al spoedig op vreem de omstandigheden en na ijverig speu ren, kwam mede door een toeval aan het licht dat men hier met een1 gefingeerde inbraak te doen had. Onnes van Nijenrode, een aantal beruchte lie den uit de Amsterdamsche onderwereld en een particuliere detective werden gearresteerd. Weken geleden is het proces tegen hen begonnen. Een gecompliceerd pro ces, waarbij van alles overhoop werd ge haald en dat soms eindeloos scheen te zullen worden. Maar tenslotte geraakte men toch door het getuigen verhoor heen en vandaag kon de officier van justitie aan het woord komen, die in den loop van den middag tegen den voornaamsten verdachte, Onnes van Nijenrode: twee jaar en zes maanden gevangenisstraf eischte, met aftrek van 8 maanden voor arrest. TWEE HUIZEN AFGEBRAND. Hedenochtend zijn twee huizen, re spect. bewoond door de wed. B, en den heer W. B. aan den Arnhemschën weg te R h e d e n tot den grond toe afge brand. De brand ontstond in de woning van de wed. B„ doch sloeg door den vrij sterken wind over naar de achter ge legen woning van den heer B. De brand weer stond tegenover de vlammenzee machteloos. De geheele inventaris der twee huizen is mede een prooi der vlammen geworden. Alles was laag ver zekerd. RELLETJES OP JAVA. De bevolking van de dessa Kepoeh in het onderdistrict Gedjajan (Java) is in verzet gekomen tegen de betaling van de landrente. Zij viel het dessa- hoofd aan, die zwaar werd gewond. Bij dezen aanval werd diens vrouw even eens zwaar gewond. Het dessahoofd en de vrouw zijn oni kernen. 30 Man uit Kepoeh gewapend met groote slagwapens en pieken viel de politie aan, die onmiddellijk optrad met klewang en knuppels. Vier perso nen, waaronder de belhamels zijn gear resteerd. Twee aanvallers werden zwaar gewond. Een mantri-politie werd aan den schouder door een steek met een kris gewond. (Aneta). RAMPSPOEDIGE BRAND. Maandagmiddag werd het plaatsje Babin Tsjecho Slowakije, door een groo- ten brand geteisterd. 130 huizen zijn ver woest. Drie menschen zijn om het leven gekomen. Ook veel vee is in de vlam men omgekomen. MOORD Hedenmorgen ontdekte men in het Zuider afwateringskanaal te Waspik, 't lijk van den 70-jarigen ongehuwden J. K. uit Waspik. Het lijk had een die pe snijwonde aan den hals. Op eenige meters afstand van het water vond men bloedsporen en voetstappen zoodat men overtuigd is, dat hier een moord is ge pleegd, en dat na den moord het lijk in het water is geworpen. Omtrent den dader of eventueele da ders is nog niets bekend. De politie heeft de zaak in handen. Onder leiding van dr. Hirschfeld heeft de Nederlandsche handelsdelegatie heden op het Britsche ministerie van handel besprekingen gevoerd met de En- gelsche vertegenwoordigers teneinde de basis te leggen voor latere handelsbe sprekingen tusschen de Britsche en de Nederlandsche regeering. Unilever Tabak Rubber Ford KoninkL Young Obl.Markt— Markt Amerika Suiker Philips A ka H.VJV. Schepen (Wettig gedeponeerd.) Jaarboek N. R. V. Verschenen is het Jaarboek 1934 van de Nederlandsche Reisvereeniging. Het boek bevat, zooals gewoonlijk, allereerst verschillende gegevens de vereeniging betreffende, tal van inlichtingen en me- dedeelingen voor de leden enz. Een groot gedeelte van het Jaarboek is gewijd aan de reisprogramma's. Daar uit blijkt dat de leden keuze hebben uit een groot aantal georganiseerde reizen, o.a. naar Noord-Afrika, Scandinavische landen, Engeland, Tsjecho Slowakije enz. Niet alleen voor het buitenland, doch ook voor het eigen land zijn vele uit stapjes samengesteld. Tenslotte bevat het boek nog eenige algemeene gegevens. HET DRAMA TE PUTBROEK. De 3 slachtoffers zijn als honden neergeschoten. Omtrent den inhoud van de door Van der Elzen afgelegde bekentenis in het drama Putbroek wordt nader gemeld: Na in den avond van het drama te Posterholt verschillende café's te heb ben bezocht, wilde de zoon zich ter rus te begeven. Hij werd echter door zijn vader weer naar beneden geroepen, om zich met hem naar Putbroek te begeven. De zoon voelde hier eerst niets voor, doch gaf tenslotte toe, en beiden gingen zwaar gewapend op weg. Buiten geko men deelde de vader den zoon mede, dat hij naar het huis van de Kerstens ging, om zich daar verdekt op te stellen, en de bewoners naar buiten te lokken. Hij zou echter eerst een schot door de rui ten lossen en als daarop de zoons van Kersten naar buiten kwamen, zou hij hun ieder een schot in de knoken geven. Zij zouden het stroopen dan wel af leeren. De zoon had hier niet veel lust in, maar ging tenslotte met het voorstel van zijn vader accoord om den stroopers schrik aan te jagen. Voorbij de woning van Reijnders in Putbroek gingen beiden het veld in, al waar ze onverwacht een paar mannen ontmoetten. De jonge v. d. E, zag zijn vader in gesprek raken met W. Ker sten. Zij hadden het over stroopen en strikken. Er waren nog twee personen op den weg. Een van hen bleek te zijn M. Kersten en in den derde meende hij een zoon van Wehrens ie herkennen. Vader Van den E. en W. Kersten kwamen naderbij. Zij waren in een hef tig twistgesprek gewikkeld. Plotselihg ging er een schot af uit het geweer van vader van den E. W. Kersten vluchtte in de richting van zijn woning, terwijl vader Van den E. onmiddellijk op Fr. Wehrens schoot. De zoon zag W. vallen, terwijl M. Kersten begon te huilen. De vader gelastte zijn zoon om op W. Kersten te schieten, ter wijl hij zelf M. Kersten neerschoot. De zoon vervolgde W. Kersten en loste ver schillende schoten op den vluchteling. Deze kwam te vallen, en toen van den E. jr. zijn revo^er op hem wilde af schieten, bemerkte hij dat deze niet meer geladen was. Hij bracht K. vervolgens bij zijn vader, die hem a bout portant doodschoot. Toen lagen alle drie dood neer. Met hun tweeën legden zij de lijken in een greppel langs den weg. De vader zond zijn zoon vervolgens naar huis, om een schop en eenige zakken te halen, terwijl hij zelf bij de lijken de wacht hield. Toen de zoon terug kwam werd een kuil gegraven, waarin de lijken gelegd werden. De zozon moest den grond bo ven de lijken blijven aantrappen. Ten slotte werden er zakken overheen ge legd, waarop nog weer aarde er inos kwam. Door de bosschen keerden zij huis waarts. Thuis gekomen bleken de klee- ren van den zoon met bloed besmeurd te zijn. Vader Van den E. zeide, dat hij zijn kleeren bij elkaar moest binden en maar direct in het water aan den boschrand achter het huis moest laten zinken. Toen de zoon terugkwam, overhandigde de vader hem twee por tefeuilles om te zien wat er in zat. In 3e eene waren drie bankbiljetten van 25 en eenige van 10, terwijl iba de andere 2 en eenig kleingeld zat. Van deze portemonnaies heeft men later niets meer gezien. Toen de zoon zich verder uitkleedde bemerkte hij dat ook zijn onderkleeren geheel vol bloed zaten. De vader heeft deze klee ren verborgen. Naar de zoon meetif in de bosschen in een konijnenhol. Daar na hebben vader en zoon elkaar niet meer gesproken voor Zondagavond. Toen zeide de vader tegen zijn zoon: zij hebben de geweren in beslag geno men, maar als zij komen, moet je zwij gen. Ze kunnen ons niets bewijzen; de wapens zijn goed gepoetst. KANO OMGESLAGEN. -TeZaan- d a m is Zondagmiddag de zesjarige N. V. in een sloot bij de Prins Hendrïkstr. verdronken. Naar zijn vriendjes mede deelden, had hij kano gevaren; vermoe delijk is het vaartuigje omgeslagen, waardoor hij te water is geraakt en ver dronken. De gemeente bestolen. Voor den Bredaschen Poliier echter stond Maandag terecht de 49-jarige winkelier S. v. d. V. uit St. Philipsiand, ter zake, dat hij op 22 Dec. j.l. 'n hoe veelheid eierkolen had weggenomen, welke aan die gemeente toebehoorden. Verdachte was belast om tegen ver goeding de openbare school schoon te houden en de kachels in die school aan te maken. Reeds lang werd hij er van verdacht dat hij van de school ko len mede naar huis nam, totdat men hem op 22 Dec. j.l. op heeterdaad Be trapte, dat hij met twee emmers gevuld met eierkolen van de school naar huis ging- Verdachte, die verschenen was, be weerde dat het slechts de eerste keer was, dat hij iets dergelijks deed. Voorts trachtte hij aannemelijk te maken, dat hij de kolen mede naar huis genomen had om water te koken dat gebruikt zou worden bij het schoonmaken der school. Nadat de burgemeester van St. Phi lipsiand als getuige gehoord was, nam de officier van justitie requisitoir. Ue houding, welke verdachte bij de politie en ook ter zitting aannam, vond spr. onsympathiek. Ook had de man vete personen brieven aan de justitie laten schrijven om het feit, waarvoor hij thans teecht staat, goed te praten. Al leen maakten hierop een gunstige uit zondering de predikant en de reclas- seering die ter wille van verdachte's gezin verzochten den man voorwaarde lijk te veroordeelen, indien zulks moe gelijk zou zijn. Voor deze verzoeken voelde de off. v. justitie veel. De elsch luidde vervolgens een onvoorwaarde lijke boete van 25 of 25 dagen hech tenis en een voorwaardelijke gevatige-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2