l I1-30 BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 96. TWEE BLADEN. DINSDAG 24 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. 17.45 18.10 ram. ram. ).45 11.15 ll.20 |l.56 i 9.47 9.45 9.55 10.05 3.05 10.35 MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALMEREN. WEER EN WIND ZUID-BEVELAND. tovmci&te ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. *2* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewy snommers 5 cent 17.28 20.— ).25 20 40 32 55 HET KROONDOMEIN. Blijkens het door den minister van fi nanciën aan de Tweede Kamer toege zonden verslag omtrent den toestand van het Kroondomein gedurende 1933 is het aantal rentambten, door groepsgewijze samenvoeging, sinds 1 Mei 1933 vermin derd tot acht, t.w.: 1. Roosendaal- T h o 1 e n-G o e s-M i d d e 1 b u r g, 2. Werkendam-Dordrecht-Oosterhout, 3. Colemborg-Grave-Arnhem; 4. Tiel, 5. Amersfoort; 6. Het Loo; 7 .Schiedam; 8. Hulst. De niet strenge winter 1932/33 bad een goeden invloed op de structuur van den bodem. De prijzen van bijna al le producten bleven slecht: tarwe en suikerbieten waren vrijwel de eenige ge wassen, welke nog loonend konden wor den verbouwd. De toestand van het vee was in het verslagjaar over het algemeen vrij goed. Onder het rundvee kwamen veel gevallen van mond- en klauwzeer voor, dikwijls van onschuldigen aard, doch in verschillende gevallen ook met doodelijken afloop. Ook in 1933 was de handel in vee slecht. Het kapitaal, ten name van het Kroon domein ingeschreven op het Grootboek der 2y, pet. Nationale Schuld, heeft in het verslagjaar geen verandering onder gaan en bedraagt' f 7,288,850. DE ONDERWIJZERSOPLEIDING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van de op leiding van onderwijzers en onderwijze ressen voor het lager onderwijs c.a. De bedoeling van dit ontwerp is nu er al jarenlang een teveel aan onderwijzers en onderwijzeressen bestaat den om vang van de opleiding zooveel mogelijk te beperken tot de grens, waarbij „in een behoefte wordt voorzien", en te vens om te bezuinigen. Daartoe stelt de minister dan voor, dat met afkapping van het eerste leer jaar alle vierjarige kweekscholen m driejarige worden omgezet. Deze zullen dan moeten aansluiten aan de U.L.O.- scholen. In den nieuw geschapen toe stand zou echter, als verder niets ge schiedde, de grief blijven bestaan, die ook altijd tegen de vierjarige kweek school is aangevoerd, dat een onderwij zer na zijn kweekschoolopleiding de the oretische studie moet voortzetten om de hoofdakte te behalen, zoo hij voor „vol" wil worden aangezien. Om nu de zen onbevredigenden toestand op te heffen, stelt de minister verder voor de 3-jarige kweekschool uit te bouwen tot een 5-jarige, welke dan een v o 11 e d i- g e opleiding zal verschaffen. Zoo spoedig mogelijk dient de nieuwe toestand in werking te treden. De mi nister wil daarom het staatsexamen voor de oude akte voof het laatst dit jaar laten afnemen en dat van de hoofdakte voor het laatst in 1936. De nieuwe regeling zal een vrij sterke vermindering van het aantal kweekscho len met zich meebrengen. Verder voor ziet het ontwerp o.m. nog in een rege ling, waarbij de financieele gelijkstelling van de bijzondere met de rijkskweek scholen tot uitdrukking wordt gebracht. DE WERKLOOZEN EN DE ZIEKENFONDSEN. Tengevolge van werkloosheid kunnen tal van leden van Ziekenfondsen hun contributie aan die fondsen niet meer betalen. De ziekenfondsen zien zich op den duur genoodzaakt zulke leden te royeeren, met het gevolg, dat in geval van ziekte van de betrokkene of zijn gezin, de kosten daarvan geheel voor rekening van de gemeenten in casu Maatschappelijk Hulpbetoon komen. Herhaaldelijk is daarom aangedron gen op een regeling, waardoor het mo gelijk zou worden, dat de werkloozen lid van hun ziekenfonds blijven, doordat bijvoorbeeld de gemeenten, een gedeelte van de contributie zouden bijbetalen, verschillende ziekenfondsen hadden zich reeds bereid verklaard zich in dat ge val ook een offer te willen getroosten. De wenschelijkheid hierbij was echter, dat het Rijk zich steeds op het stand punt heeft gesteld, dat de gemeenten niet meer aan de werkloozen mochten uitkeeren dan het steunbedrag. Naar de Msb. verneemt, zou het Rijk dit standpunt voor wat betreft de zie kenfondscontributie, thans willen losla ten. Er is namelijk een regeling in voor bereiding, waarbij de gemeenten V3 'n de ziekenfondscontributie der werkloo zen zullen mogen bijdragen, wanneer de werklooze zelf Va betaalt en de zieken fondsen ook Vs voor hun rekening ne men door de premie in geval van werk loosheid met Va te verlagen. Wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en of vermogen (gewetensgeld) is door den ontvanger der directe belastingen, enz. te Breskens f 27.52, f 19.69. f 6.46 en f 6.50 ontvangen; te Kortgene f 7.12; te Oostburg f 58.14, f 36.66, f 36.56, f 33.54, f 26.98; f 26.85; f 15.62; f 13.40, f 9.90, f 9.60; f 8.02, f 7.18; wegens te weinig betaalde personeele belasting bij: den ontvanger der directe belastingèn te Vlissingen f 32.29, onder de letters A. D. Aardappel-centrale. De minister van Staat, Minister van Economische Zaken a. i. heeft benoemd tot lid van hèt bestuur der Stichting Nederlandsche Aardappelcentrale, ge vestigd te 's-Gravenhage, in de vacatu re, ontstaan door het overlijden van den heer Iz. P. v. d. Weele, den heer J. S. de Regt S.zn., te K a t s. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Gisterenmiddag vergaderde de afd. Middelburg van de Vereeniging „Het Roode Kruis" in de trouwzaal ten stadhuize onder voorzitterschap van mr. R. M. van Dusseldorp, die na een woord van welkom, er op wees, dat men gehoopt had te kunnen ver gaderen onder leiding van mr. G. h. baron thoe Schwartzenberg en. Hohen- landsberg, maar men heeft er dezen niet toe kunnen brengen tijdens de ver- huisdrukte nog een vergadering bij te wonen en afscheid te nemen. Spr. wil de nu toch in deze vergadering dank uitspreken voor het vele, dat de afge treden voorzitter steeds in het belang van het Roode Kruis heeft gedaan, 't Vergaderen onder zijn leiding was aan genaam, want die leiding stond in het teeken van groote evenwichtigheid, 't Bestuur stelde voor een brief van dankbetuiging tot mr. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg te richten. En tevens wilde het dit doen tot mr. J. H. Bybau, die wegens ver trek ontslag nam als secretaris en wiens aangename persoonlijkheid men zeer zal missen, temeer daar hij zich zoo goed in de organisatie van het Roode Kruis had ingewerkt. Dank bracht spr. ook aan dr. E. Scheps, voor alles wat deze als lei der der transportcollonne en van de helpsters presteert, daarbij ter zijde ge- gestaan door den heer J. C. Ludekuse. De heer Ludekuse sloot zich aan bij de woorden over den afgetreden voorzitter en den afgetreden secretaris zulks namens de leden van de trans portcollonne en de dames-helpsters. De Voorzitter zegde toe, dien dank ook in de aan de heeren te rich ten brieven over te zullen brengen. De heer H. Bierman wenschte als oudste der bestuursleden mr. Van Dus seldorp hartelijk geluk met zijn benoe ming tot Kringcommissaris en ver trouwde dat men met hem ook in die functie prettig werkzaam zal zijn. De heer Van Dusseldorp bracht dank voor die woorden en zeide, dat van de vele functies, die hij heeft, dit een der meest op prijs gestelde is. De V o o r z. heette welkom de beide nieuwe bestuursleden, de heeren mr, J. M. Pilaar en jhr. F. Beelaerts van Blok land. De heer mr. Pilaar, die het secre tariaat op zich had genomen, bracht nu het jaarverslag uit, waaraan wij ontlee- nen dat zoowel de door den arts-leider met hulp van den sergeant-majoor-ploeg- commandant gehouden theoretische- en practische oefeningen, als die voor een cursus voor adspirant-helpster zich ook in het achterliggende jaar kenmerkten door een regelmatige en vrij goede op komst. Het gemiddelde aantal deelnemers aan de oefeningen bedroeg voor de transportcolonne 20, voor den cursus voor adspirant-helpster 25, Een lid van de transportcolonne bedankte. De eene week oefent de transportco lonne, de andere week doen de help sters het. Behalve deze veertiendaagsche oefe ningen, zijn drie buiten-oefeningen ge houden, die voornamelijk de transport colonne betroffen. Diploma en insigne konden in het afgeloopen jaar aan 6 adspirant-helpsters worden uitgereikt. Van de beide onderdeelen werd in ver schillende gevallen vacantieschool, afstandsmarschen en een in de duinen gehouden behendigheidswedstrijd op motoren de hulp ingeroepen. Dat de Degene die vleitaal spreekt, heeft noodzakelijkerwijze geen goeden zui veren dunk van zich zeiven, noch van degenen tot wie zijn vleitaal gericht is. La Bruyère. hulp, bij die gelegenheid verleend, ten zeerste werd gewaardeerd, moge ook daaruit blijken, dat in twee gevallen het betrokken comité of de betrokken ver eeniging zich opgaf als lid, tegen 2.50 contributie. Ofschoon ook dit jaar de opbrengst van de jaarlijksche collecte achterbleef bij die in vorige jaren, mag, de tijdsom standigheden in aanmerking genomen, op de financieele resultaten dezer col lecte niettemin met voldoening worden teruggezien. Van de opbrengst van 156.54 is wederom 80 of 125.20 aan het hoofdbestuur afgedragen. De secretaris deelde nog mede, dat aan den sergeant J. Niesthoven de zil veren medaille van verdienste werd ver leend. De uitreiking hiervan geschiedde door den voorzitter der afdeeling in te genwoordigheid van het bestuur. Ook herinnerde het verslag aan de aanschaf fing van een zuurstofapparaat, en aan de overeenkomst met den leverancier om de aanschaffingskosten ad 175 in drie jaarlijksche termijnen te betalen. Ook bij de huldiging van den algemee- nen voorzitter, Prins Hendrik, was de afdeeling vertegenwoordigd geweest en voor het huldeblijk bij diens 25-jarig voorzitterschap droeg de afdeeling 10 bij. Het jaarverslag werd goedgekeurd en ook de rekening, die mr. Van Dussel dorp nog als penningmeester uitbracht en die een goed slot aanwijst van 89,60 bij een ontvangst van 527.05 en een uitgaaf van 437.45. Als penningmeester treedt nu op de heer J. L. A. baron van Ittersum. De oefening, gehouden te Terneuzen in verband met een vermeenden gasaan val, kwam ter sprake; de voorzitter noemde die als uitstekend geslaagd. Dat bij de uitnoodigingen daarvoor vergis singen zijn begaan en o.a. de medische leiders uit Middelburg niet aanwezig waren, werd betreurd, al begreep men wel, dat men te Terneuzen aanvankelijk niet heeft gedacht aan zulk een groot opgezette oefening. De bij de oefening aanwezige eerste ondervoorzitter van het hoofdbestuur, jhr. J. H. Roëll, luitenant-generaal b.d., bracht ook een bezoek aan Middelburg en de voorzitter heeft met hem een oefening besproken van de colonne te Middelburg in samenwerking met die te Vlissingen, waarbij zal worden nagegaan in hoeveel tijd men een deel van de bed den enz. uit het kringmagazijn in het Hospitaal te Middelburg op een nader aangeduide plaats kan hebben gebracht. Binnenkort zullen de examens worden afgenomen van de in den afgeloopen winter gehouden cursussen, ook van die voor Rijksveldwachters, die gehouden zijn, omdat de minister van justitie ér terecht op heeft gestaan, dat deze poli tiemannen op de hoogte zouden zijn van eerste hulp bij ongelukken. Onder nadere goedkeuring van het gemeentebestuur werd Zaterdag 7 Juli als datum voor de Roode Kruis collecte aangewezen. Voor de op Vrijdag 29 Juni te Bever wijk te Kouden algemeene vergadering, is de heer H. Bierman als afgevaardigde aangewezen. De vergadering herkoos tenslotte tot bestuursleden de heeren H. Bierman, mr. R. M. van Dusseldorp en dr. E. Scheps. „Onderlinge Steun." Onder leiding van den heer L. Melse Jz, te Serooskerke (W.) vergaderde Maandag de vereeniging tot onderlinge hulp bij het ontstaan van brandschade aan onroerende goederen „Onderlinge Steun". Uit het jaarverslag van den se cretaris bleek, dat 1019 personen en cor poraties lid zijn der vereeniging. In het jaar 1933 werd aan brandschade vergoed 4333.30. De premie bedroeg in het af geloopen jaar, evenals vorige jaren, 80 cent per 1000 verzekerde waarde voor alle bij de vereeniging verzekerde ge bouwen. De rekening en balans van het afgeloopen jaar werden z.h.s. door de vergadering goedgekeurd. Het voordee- lig saldo werd bij de reserve gevoegd. Als commissaris werd gekozen de heer C. Wisse Pz., zulks in de plaats van den heer P. Wisse, die vorig jaar als zoo danig heeft bedankt. De vergadering was door slechts 37 leden bezocht. M£$, ZWEMCLUB ,,'T SAS". Gemeentelijke Zweminrichting Tienjarig bestaan. De Goesche Zwemclub ,,'t Sas" hield Maandagavond, in de „Prins van Oranje" een algemeene vergadering. In bespreking kwamen o.a. de gemeen telijke plannen tot het bouwen van een zweminrichting. Over het algemeen bleek wel, dat de meerderheid van be stuur en leden niet geestdriftig tegen over de gemeentelijke plannen staat. Daar van gemeente-zijde echter nog niet alle financieele gegevens verstrekt kon den worden, werd besloten, een nieuwe vergadering te beleggen op welke zoo wel van de zijde van het gemeentebe stuur als van de zijde van ,,'t Sas" bei derlei standpunt uitvoerig zal worden uiteengezet, waarna dan de vergadering een beslissing kan nemen. De burgemeester van Goes, de ge meente-secretaris, alsmede de directeur van Gemeentewerken waren bij deze voorloopige besprekingen aanwezig. Voorts werd o.a. besloten ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van ,,'t Sas", dit jaar onderlinge zwemwedstrij den te houden en aan de Rotterdamsche Dames Zwemclub te verzoeken, deze wedstrijden met een demonstratie van haar dames te willen opluisteren. Een klacht van de N.S.B, De N.S.B, heeft een adres gezonden aan den gemeenteraad, waarin zij zich beklaagd, dat het bestuur der openbare leeszaal geweigerd heeft „Volk en Va derland" op de leestafel te doen neer leggen. Het Zweedsche oorlogsschip „Oscar II" zal van 25 tot en met 27 Mei een niet- officieel bezoek aan Vlissingen brengen. Rijwielpaden op Walcheren. Maandagmorgen is een aanvang ge maakt met den aanleg van een rijwiel pad van Koudekerks naar de duinen langs het zoogenaamde Slobberduinsche voetpad, zulks in aansluiting op 't nieu we rijwielpad MiddelburgKoudekerke. WESTKAPELLE. Het aantal inge schreven werkzoekenden bedraagt thans 233 tegen 260 de vorige week. Van hen zijn sinds Vrijdagmorgen j.l. een beperk.t aantal, c.a. 30 personen bij de werkverschaffing te werk ge steld. Onder de steunregeling vallen 70 personen. WESTKAPELLE. Door B. en W. is als controleur voor de steunregeling aangesteld, de heer P. de Vos alhier, WESTKAPELLE. Maandagavond trad alhier in hel Evangelisaliegebouw de heer Staal, directeur van de districts arbeidsbeurs te Middelburg, in een open bare vergadering op ter bespreking van de wettelijke bepalingen voor de uitvoe ring van een steunregeling voor werk looze arbeiders. De burgemeester, die den heer Staal met een hartelijk woord van welkom bij de talrijk opgekomen werkeloozen in leidde, deed uitkomen welke moeilijkhe den zich bij de uitvoering van de al gemeene regels van het steun-instituut kunnen voordoen, vooral ook waar de steunregeling nog pas in deze gemeente in werking is en gezien de eigenaardige toestanden in deze gemeente. De heer Staal gaf daarop aan de hand van verschillende artikelen uit de rijks voorschriften een duidelijk en zakelijk overzicht van de omstandigheden, waar in werkeloozen voor steun in aanmer king komen in deze gemeente. Met tal van voorbeelden toonde spr. aan, hoe veel steun in bepaalde gevallen getrok ken kan worden. De voorz. gaf daarop gelegenheid tot het stellen van vragen. O.a. werd de vraag gesteld, of inwo nende ouders als gezinsleden worden beschouwd, en of daarbij ook aftrek van genoten ouderdomsrente of pensioen plaats heeft. Hoe de uitkeering geregeld is bij gedeeltelijke werkeloosheid, wat in deze gemeente veelal voorkomt. Als antwoord op de vraag, of ook de pacht mag afgetrokken worden, zei spr. dat zulks niet in de algemeene regeling is opgenomen, maar plaatselijk geregeld kan worden. Nadat nog enkele vragen door spr. waren beantwoord en nader met voor- Middelburg, 24-IV-,34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 14.1 °C; ('57 °F): laagste 6.6 °C (44 °F). Heden 9 h: 6.8 °C; 12 h: 8.5 °C. 2.8 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 755 mm; laag ste 745 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 758.4 mm te Jan Mayen; laagste 736.7 mm te Shields. Verwachting tot morgenavond Matige tot krachtige, tijdelijk afne mende, Z.W. tot W. wind, tijdelijk op klarend, aanvankelijk nog enkele re genbuien, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. Zon op: 4 h 46; onder: 19 h 12. Licht op: 19 h 42. Maan op: 13 h 25; onder: 2 h 50. V.M. 29 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Di. Wo. Do. 24 25 26 April. Hoogwater. 9.49 22.17 10.52 23.04 11.34 23.45 Laagwater. 3.33 16.09 4.45 17.08 5.39 17.52 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Di. Wo. Do. 24 25 S 26 April. Hoogwater. 11.14 23.52 12.23 0.45 13.12 Laagwater. 4.29 17.13 5.39 18.14 6,34 19.00 «miüsnxmsw DE POEDERS TEGEN ZENUW HOOFDPIJN, die altijd beterschap bren gen, zijn de ZENUWHOOFDPIJNPOE DERS van Dr. J. B. MEENK, 5 ets. per p., étui van 6 st. 28 ets. (Ingez. Med.) beelden toegelicht, sloot de voorz. de vergadering, na den heer Staal een har telijk woord van dank gebracht te heb ben. Ook dankte spr. nog de aanwezige raadsleden en den secretaris voor htm blijk van belangstelling, getoond door hun aanwezigheid op deze vergadering en de talrijke aanwezigen voor hun op komst. KAPELLE. De Emmabloem-collecte bracht f 80 op. KAPELLE. De vereeniging van oud leerlingen van de tuinbouwcursussen kwam in ledenvergadering bijeen on der voorzitterschap van den heer W. Glas. Medegedeeld werd dat B. en W. ge negen waren 't verzoek in te willigen inzake het rooken in de Boomgaarden, een nieuw middel tegen nachtvorsten. Besloten werd om met de vereeni ging Krabbendijke een stand in te ne men en een en ander den Tuinbouw be treffende te exposeeren op de te hou den Landbouwtentoonstelling te Krui- ningen 21 Juni e.k. Ais nu volgde bespreking van de rapporten: een degelijk mooi rapport was ingeleverd door de commissie be staande uit J. A. Mol, Jacs. Burger en L. Verhulst, omtrent vraag of de merel en de spreeuw nuttig zijn voor den tuinbouw. Beiden berokkenen veel schade, de merel vooral, deze pakt <Je vroegste aardbei en neemt de laatste appel of peer, de beste allereerst; de spreeuw is een plaag voor den kersen boer, overbekend, een eerste lastpost. Hiertegenover werd echter ook bet goede opgewogen, beiden verorberen veel insecten. De Voorz. deelde vervolgens mee, dat een proefveld van aardbeien is aan gelegd. De Secr. besprak de moeilijkhe den welke hieraan vooraf gingen. Een proefveld is aangelegd van goedgekeur de planten welke matig worden onder houden, en een van ongekeurden pla#- ten goed en eveneens matig tot aan den pluk van onkruid gezuiverd. De heer P h a f f controleur bij den plantenziektenkundigen dienst ie Goes deelde mee hoe en op welke wijze men in het buitenland en ook hier de ziekte dood en ontsmet bir het planten. Voorgelegd werd het rapport van aen eindrapporteur, den heer Hendrikse uit Zierikzee, betreffende de vraag

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1