GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEER IN WIND. NUMMER 95. TWEE BLADEN. MAANDAG r-n 23 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. HOUDT DR. COLIJN ECONOMISCHE ZAKEN En wordt de heer Welter minister van Koloniën OUD-MINISTER VERSCHUUR. SALARIS ONGEWENSCHT Voor bestuurders van liefda dige instellingen. Plan voor het volgend jaar. MIDDELBURG. KRING WALCHEREN „VOLKSONDERWIJS". Contribuanten concert. „CRESCENDO." INBRAAK, fiOES. V reemdelingenverkeer VEREEN. VOOR ZIEKENHUISVER. PLEGING OP Z. EN N. BEVELAND. „EIGEN ERF." WALCHEREN, MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8Ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel*, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Naar de „Courant" verneemt is in de laatste dagen de kans, dat voor de door het aftreden van minister Verschuur ontstane situatie een oplossing gevon den wordt in dier voege, dat de premier dr, Colijn, zelf het departement van Eco nomische Zaken blijft beheeren en zijn kabinet wordt aangevuld met een nieu wen minister van Koloniën, zeer ge groeid. Men zal in dit verband ernstig rekening dienen te houden met een we- deroptreden van den heer Ch. J. I. M. Welter in dezelfde functie, die hij in het eerste kabinet-Colijn heeft bekleed. Een eventueele candidatuur van den heer S. A. Louwes, den regeeringscom- mïssaris voor de tarwe en de varkens, voor het ministerschap van Economi sche Zaken, waarover in het Noorden van ons land geruchten circuleerden, komt, naar het blad verder meldt niet inaanmerking bedoelde geruchten kunnen als volkomen uit de lucht ge grepen gekwalificeerd worden. Een der gelijke benoeming zou trouwens niet in overeenstemming zijn met de wenschen van R.K. zijde, waar men ongaarne een derfen vrijzinnig-democraat in het ka- bihèt zou zien opgenomen. Naar de Nederl. verneemt, heeft bij, de ongesteldheid van oud-mi nister Verschuur, die, na het ontslag uit de Maria-Stichting te Amsterdam, thazis thuis verpleegd wordt, een com plicatie voorgedaan, waardoor het ge nezingsproces wordt belemmerd. De patiënt heeft, aldus het blad, met vrij hooge koortsen te kampen doch naar verluidt geeft zijn toestand, geen .reden tot bezorgdheid. De minister van Sociale Zaken heeft een schrijven gezonden aan alle vereeni- gingen, die zich belasten met het uitzen den van zieke kinderen, waarin wordt medegedeeld, dat de minister het onge- wemscht acht, dat bestuurders of echt- genooten van bestuurders voor hun werkzaamheden een geldelijke vergoe ding ontvangen, Geschiedt dit toch, dan zal de mi nister overwegen, in hoeverre subsidi- eering van rijkswege gehandhaafd kan wwden. IN ZES DAGEN NAAR INDIë SC uheer P'.?sman directeur van de K. L.M, heeft tijdens een rede, gehouden voor de leden der Kon. Ned.-Indische Vereeniging voor Luchtvaart medege deeld, dat men het volgend jaar de route AmsterdamBatavia in zes da gen hoopt af te leggen. DE HANDELSBETREKKINGEN MET TSJECHO-SLOVAKIJE. Be onderhandelingen, die tusschen Nederland en Tsjecho-Slovakije over de handelsbetrekkingen zijn gevoerc hebben tot een overeenstemming ge leid, waarbij wederzijds tariefverfagin- geii werden toegekend en verschillende faciliteiten zijn ontworpen. Zaterdag vergaderde op de bovenzaal van café „De Eendracht" alhier de kring Walcheren van „Volksonderwijs" onder voorzitterschap van den heer dr. C. Or- baara. Be waarnemende secretaris, de heer W, Spinnaaij, bracht 't jaarverslag over 1933 uit, waaraan wij ontleenen, dat in dit jaar de voorzitter, de heer mr. J. W. Zijlstra, overleed en dat dr. Orbaan zijn plaats innam. De heer L. den Ouden te Gaping'e trad wegens vertrek uit het bestuur en werd tijdelijk vervangen door den heer W. Spinnaaij. Het verslag herinnert aan de ophef fing van de Openbare scholen te Vrou wenpolder en Gapinge en van de afdee- ling Vrouwenpolder der vereeniging. De kinderen van de openbare school te Ga pinge worden per autobus naar de open bare school te Veere vervoerd dank zij geldelijken 'steun van het „Fonds lot steun" van Volksonderwijs, de Ned. Herv, gemeente, verschillende andere vereenigingen en enkele particulieren. De penningmeesteresse, mej. C. Grims te Veere, bracht het finantieel verslag uit, waaruit bleek, dat 1933 sluit met 'n klein nadeelig saldo, ontstaan door het niet doorgaan van den landdag op He melvaartsdag tengevolge van het slechte weder. De vergadering benoemde nog geen nieuwen secretaris in de plaats van den heer Den Ouden. De heer Spinnaaij was bereid het secretariaat tijdelijk te blijven waarnemen. De vergadering besloot in 1934 geen landdag te houden. Zooals reeds eerder gemeld, geeft 't Miiddelburgsch Muziekkorps Woensdag avond een concert in de Concertzaal waar de contribuanten op vertoon van hun kaart toegang hebben. Zij kunnen tevens introductie-kaarten bekomen. Zij, die er nog geen afhaalden of er nog bij willen hebben, verwijzen wij: naar de advertentie in dit nummer. Zaterdagavond gaf de Middelburgsche Mondorgelvereeniging „Grescendof", in de geheel met belangstellenden gevul de zaal van „Mercurius" een goed ge slaagde propaganda-uitvoering. De voorzitter, de heer W. J. Bos, sprak in zijn openingswoord zijn vrelg de uit over de groote opkomst, en uitte den wensch, dat de heer !J. Geers, een vaste medewerker der vereeniging, wien een ongeluk is overkomen, spoe dig moge herstellen. Onder leiding van den heer I. J. Lin- denberg, bracht de vereeniging daarna een 8-tal nummers ten gehoore, w.o. als nieuw de „Burgemeester Bannink- marsch", die evenals de bekende popu laire stukken, o.a. „Blonde Katrien", zeer in den smaak viel. Een hartelijk applaus klonk na ieder nummer. Dit was ook het geval na de opvoering van het kluchtspel in één bedrijf „De luite nant en zijn oppasser", een soldaten- klucht. Het bal werd ditmaal begeleid door „Den Toonder's Jasz", die onvermoeid de danslustigen tot in de kleine uurtjes bijeen hield. Hedenmorgen ontdekte men, dat was ingebroken in het gebouw der Coöpe ratieve Veilingsvereeniging aajn den Kanaalweg, Het gebouw is sedert Za terdag onbewaakt geweest; het is dus niet vast te stellen of de inbraak in den nacht van Zaterdag op Zondag of van Zondag op Maandag heeft plaats gfehad. De ongewenschte bezoeker of bezoe kers zijn binnengekomen door verbre king van een ruit aan de zijde van den Kanaalweg en alom zijn laden en kas ten in kantoor en magazijnen doorsnuf feld en mislukte pogingen aangewend om in de brandkast te komen. Er wordt niets vermist. In verband met dezen inbraak verzoekt de commissaris van politie hen, die meenen aanwijzingen te kunnen geven, die leiden kunnen tot het vinden van de daders, ten spoedig ste aan het politiebureau te komen voor het geven van inlichtingen. Ontvangsten Plaatselijk Crisis- Comité van 16 tot en met 21 April '34: Gecollecteerd op huiselijk feestje bij den heer S. 11. Wekelijksche collec te 129.04 Vi. Het gironummer van den penningmeester is 188020. Bij de districtsarbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos: 782 mannen en 6 vrouwen; Gedeeltelijk werkloos: 64 mannen en 4 vrouwen; Niet werkloos: 9 mannen. Algemeen totaal vorige week 871. hij- gekomen 26, afgegaan 32, over 865. Goes heeft gisteren reeds goed kun nen merken, dat het voorjaar was. Niet alleen aan het mooie weder, maar voor al aan de vele vreemdelingen, die de stad passeerden en er telkens vertoef den. De Grooten Markt scheen bijwijlen enkel parkeerterrein zoovele auto's, ook uit deze provincies, waren er daar ge stald. We twijfelen niet of de actie van on ze V.V.V. heeft een groot deel aan de zen trek naar Zuid Bevelands bloeien de boomgaarden. Ligt misschien niet juist in de ver borgenheid de groote draagkracht van het leven? De „Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging op Zuid- en Noord-Beveland" hield Zaterdagmiddag, onder voorzitter schap mr. dr. Mes, burgemeester van Heinkenszand, in de „Prins van Oranje"< te Goes, een goed-bezochte, algemeene vergadering. De voorzitter wees in zijn openings woord op den nog steeds voortdurenden groei der vereeniging, ook in 1934. In dit jaar zijn al weer 2300 nieuwe leden in geschreven. Aan het door den secretaris den heer A. de Lange te Goes uitgebrachte jaar verslag ontleenen wij, dat de in uitzicht gestelde uitkeeringen regelmatig kon den plaats hebben, dat de rekening sloot met een behoorlijk batig saldo, waarmee de reserve kon worden versterkt en dat de uitkeeringen dezer nog jonge ver eeniging, gerekend met het contributie bedrag, vergeleken met andere vereeni gingen tot de hoogste mogen worden ge rekend. Juist doordat de vereeniging een groot gebied bestrijkt en de eene gemeente dus de andere op de been houdt, verkeert ze in een stabielen, ge zonden toestand, en kent ze niet de moeilijkheden die men in kleine, plaatse lijke vereenigingen wel heeft. Het ledental steeg in 1933 van 17879 tot 21481. In de vijf jaar van haar be staan is het ledental der vereeniging meer dan vervijfvoudigd. Aan 430 leden werd vergoeding voor ziekenhuisverple- ging toegekend. Bovendien aan 2 barak en 12 sanatoriumpatienten. De liggings en bijkomende kosten waren per patient gemiddeld hooger dan in 1932. Het be stuur is met den chirurg in onderhande ling over het treffen van een overeen komst. Hierna vermeldde de secretaris van elke gemeente op Z. en N. Bevelanc welk percentage der ingezetenen lid is der vereeniging (varieerende van 8 tot 76 pet.) en dankte ten slotte allen, die aan den groei der vereeniging hebben medegewerkt. De penningmeester de heer J, H Klooster te Ellewoutsdijk, deed rekening en verantwoording. De rekening sluit met een batig saldo van 3751,58. Ze werd na een gunstig rapport van de controle-commissie vastgesteld. De bestuursverkeizing had tot resul taat dat werden herkozen de heeren J S. Bedet, A, de Lange en E. Vermue en gekozen in de Vacatures van de heeren J. M. Noordhoek en A. M. Overhoff, die hadden bedankt, de heeren C. Flipse te Wissekerke en M. van Zweeden te Goes. Tot lid der controle-commissie werd gekozen in de plaats van den heer H, C. Rutgers (niet herkiesbaar), de heer A. Bleuzé te Goes, Aangenomen werd het bestuursvoor stel om' in 1934 te vergoeden: a. aan verpleegkosten maximaal 2,75 per dag, doch niet meer dan de werke lijke verpleegprijs derde klas bedraagt, in het Ziekenhuis waarin men is opge nomen, tot een maximum van 137,50 per jaar en per ziektegeval, b, 75 pet. van alle bijkomende ziekenhuiskosten tot een maximum van 40, c, bij op name in een barak voor besmettelijke ziekten een exlra-uitkeering van 0.75 per dag tot een maximum van 15. Aangenomen werd een voorstel van afd. Wolfaartsdijk om verpleegden in sanatoria en herstellingsoorden niet slechts één keer in hun leven, maar één keer in de drie jaar voor dit doel uit- keering te geven. Voorstellen van Wolfaartsdijk en We- meldinge om de uitkeering voor bijko mende kosten te verhoogen en om ook uitkeering te geven bij bepaalde polikli nische gevallen, zonder dat ziekenhuis opname heeft plaats gehad, werden na uitvoerige bespreking teruggenomen, na dat het bestuur had toegezegd deze voorstellen volgend jaar wederom op de agenda te zullen plaatsen en vooraf een grondig onderzoek naar de financieele gevolgen te zullen instellen. Ook werd voor één jaar aangehouden een bestuursvoorstel om met 1 Jan. 1935 geen personen ouder dan 60 jaar meer als lid aan te nemen. Het bestuur zal ook overwegen een voorstel in te die nen om van nieuwe leden een entree te heffen. Nadat door mr. Koster te Kort- gene den voorzitter was dank gebracht voor zijn voortreffelijke leiding volgde sluiting. Onder voorzitterschap van ir. C. G. P. Stevens werd Zaterdag alhier de al gemeene vergadering gehouden van de vereeniging ingevolge art. 6 der Iiand- arbeiderswet „Eigen Erf." Aan het door den secretaris-penning meester uitgebrachte verslag ontleenen we, dat in het afgeloopen jaar bij het bestuur zijn ingekomen, 5 aanvragen ex art. 13 en 3, ex art. 17 der Landar- beiderswet. In 1933 werden plaatsjes gesticht te Kloetinge, Wolfaartsdijk en Baarland. Door bemiddeling der ver eeniging zijn thans, verdeeld over de verschillende dorpen in West Zuid Be veland, 63 plaatsjes gesticht en is ruim 11 hectaren los land verpacht aan 36 pachters. De heer de Looze merkte in zijn ver slag verder op, dat de vereeniging tot nu toe aan al haar verplichtingen te genover de gemeentebesturen heeft kunnen voldoen. Wanneer de omstan digheden echter voor de landarbeiders niet in gunstigen zin wijzigen, of wan neer de regeering geen andere regeling treft, zal dat in het ver volg niet meefr mogelijk zjijin. Over 1933 is nog 163 aan pacht en 2054 aan rente en annuïteiten te vorderen. De voorzitter vestigde er de aan dacht op, dat door sommige bezitters van plaatsjes wel bouwland wordt bij- gepacht, en dat deze pachters tegen over de eigenaren dier gronden, hun verplichtingen wel nakomen. De rente en annuïteiten die men aan de ver eeniging schuldig is, betaalt men ech ter niet. Het bestuur heeft dan ook besloten voor dezulken die bepaald weigerachtig zijn, om hun schuld te voldoen, voortaan ook aan de gemeen ten de verschuldigde annuïteiten niet meer te betalen. Tot bestuursleden werden daarna herkozen de heeren ir. C. G. P. Ste vens, Goes; J. Westerweele, 's-Hee renhoek; G. Remijnse, Oudelande en P. Dekker, Borssele. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer K. van der Slikke te Wolfaarts dijk werd gekozen de heer P. Kraak aldaar. De heer Stevens deelde mede, dat hij. zoolang hem dit mogelijk is, het voor zitterschap zal blijven waarnemen. De heer A. Simonse te Heinkens zand vroeg of herschatting van aan de vereeniging toebehoorenden grond niet mogelijk was; waarop de voorzitter antwoordde, dat door het bestuur niets onbeproefd is gelaten om het daarheen te leiden; doch dat de Minister van Financiën op het standpunt staat, dat, wanneer er moeilijkheden zouden ont staan doordat de pachtprijs te hoog is, de gemeentebesturen de helpende hand moeten bieden. Herschatting van de waarde van den grond is dan ook wel mogelijk, wanneer de gemeenten, waar in de grond gelegen is, het nadeelig verschil voor hun rekening nemen. De heer A. van der Vliet te Wol faartsdijk zette de moeilijkheden uit een waarin de landarbeiders-bezitters van een plaatsje momenteel verkee- ren. Velen zijn weken, soms maanden op een jaar werkloos en de producten welke men verbouwd brengen weinig of niets op. Ook deze spreker deed n beroep op het bestuur om toch alles in het werk te stellen, teneinde te ko- den tot een regeling die het mogelijk maakt dat men aan zijn verplichtingen zal kunnen blijven voldoen. De heer Stevens zeide, dat wanneer men aantoonen kan, door overmacht niet in staat te zijn om zijn verplich tingen tegenover de vereeniging na te komen, het bestuur bereid is naar mid delen uit te zien waardoor de betrok kene uit de moeilijkheden zou kunnen geraken. Middelburg, 23-IV-'34. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 16 °C (61 °F); laagste 8.3 °C (47 °F). Heden 9 h: 9.9 °C; 12 h: 12.9 °C.. 1 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laagste 754 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 760.4 mm te Valencia; laagste 741.6 mm te Berlijn en Reykjavik. Verwachting tot morgenavond Matige, later tijdelijk krachtige, N.W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 48; onder 19 h 10. Licht op: 19 h 40. Maan op: 24 h 11; onder: 2 h 37. V.M. 29 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) April. Hoogwater. Laagwater. Ma. 23 8.31 21.02 2.01 14.47 Di. 24 9.49 22.17 3.33 16.09 Wo. 25 10.52 23.04 4.45 17.08 Hoog- en Laagwater te Wemeldmge. April. Hoogwater. Laagwater. Ma. 23 9.55 22.31 3.01 15.53 Di. 24 11.14 23.52 4.29 17.13 Wo. 25 S 12.23 5.39 18.14 DOMBURG. Alhier is Zaterdag af gekondigd en in werking getreden de nieuwe bouwverordening. Een voor de ingezetenen voornaamste bepaling in de verordening is de verplichte aan sluiting op de drinkwaterleiding. DOMBURG. Het Crisiscomité alhier zal, evenals vorige jaar, een bazaar or- ganiseeren, die gehouden zal worden 1 en 2 Juni e.k. in de groote zaal van 't café „Wilhelmina". Aan dezen bazaar zal een verloting van mooie prijzen worden verbond.en. Ook zal er gele genheid zijn aan verschillende attrac ties deel te nemen. O. EN W. SOUBURG. De vereeni ging „Uit het VolkVoor het Volk" heeft Vrijdagavond alhier een algemee ne vergadering gehouden in het café Dorpzicht. De voorz., de heer Abeleven Sr. her dacht bij de opening het overlijden van Koningin Emma, hetgeen alle aanwezi gen staande hebben aangehoord. Hier na volgden eenige oogenblikken van stilte. In behandeling kwam de eventueele naamswijziging van de vereeniging. Hierover was in de voorgaande verga dering uitvoerig van gedachten gewis seld Het bestuur heeft eenparig beslo ten den naam onveranderd te handha ven. De eere-voorzitter, burgemeester jhr. H, A. van Doorn, die verhinderd was de vergadering bij te wonen, had schrif telijk bericht, dat hij zich met den naam best kan vereenigen. Steeds heeft hij de aangenaamste herinneringen behou den aan de feesten door een vereeni ging met gelijken naam te Middelburg georganiseerd. Van de 35 aanwezigen verklaarden zich 5 tegen het handhaven van den naam, zoodat deze dus ongewijzigd blijft. Een reglement werd vastgesteld, waaruit blijkt, dat zullen worden her dacht alle heugelijke gebeurtenissen 't Vorstelijk huis betreffende, en wanneer die zich mochten voordoen, tevens be langrijke gebeurtenissen van nationalen provincialen of gemeentelijken aard. Na het adtÜcelsge wijze vaststellen van het reglement en het houden van eenige besprekingen, sloot de voorzit ter de vergadering. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat de nieuwe neutra le vereeniging allen op Souburg tot el kander moge brengen om de feestelijk heden zoo goed mogelijk te doen sla gen. RAAD VAN VROUWENPOLDER. De aanbestedingskwestie met de verbouwing van de voor malige o, 1. school. VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitter schap van burgemeester Louwerse. Af wezig met kennisgeving de heer L. Din- gemanse. De voorz. wijdde woorden van waardeering aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder hetgeen door alle leden staande werd aange hoord. De voorz, deelde mede, dat het door J. Duvekot en P. Polderman bij de Kroon ingestelde beroep tegen de voor hen vastgestelde vergoeding inge volge art. 13 der L.O. Wel 1920 door de Kroon niet ontvankelijk is verklaard, op grond dat het ingestelde beroep niet binnen den bij de L, O. Wet gestelden termijn van 30 vrije dagen was inge diend, Verder dat het percentage der vermindering op de uitkeering uit het gemeentefonds per inwoner is vastge-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1