sport. handel en nijverheid. laatste deriohten. gemengd nieuws. buitenland. ingezonden STUKKEN. burgerlijke stand, advertentien. MARKTBERICHTEN. BELGIE. FRANKRIJK DUITSCHLAND ENGELAND. IERLAND. SPANJE. MIDDEL-AMERIKA. NEWFOUNDLAND. pas plaats gehad in Maart 1934. Vrijdag werd de zaak opnieuw be handeld voor het Hof. In een donkeren nacht in het laatst van 1919 werd een poging tot inbraak gepleegd in een winkel in de. Kalver- straat. Dank zij het optreden van een nachtwaker bleef het bij een poging. De daders een had gepoogd met een koevoet de deur open te breken, de ander had op' de uitkijk gestaan werden gearresteerd. Ter zitting gaf de raadsheer een over zicht van de juridische feiten in dit pro ces. Na het getuigenverhoor reciuireerde de procureur-generaal schorsing van de zaak om alsnog een politierapport in te winnen. De verdediger voerde aan, dat z.i. de zaak was verjaard, overigens kon hij zich vereenigen met het verzoek van den procureur-generaal. Het Hof besloot de zaak conform den eisch te schorsen. Het Belgische voetbalelftal. Vrijdag is het Belgisch elftal tegen Nederland vastgesteld: Doel: Van de Wyer (Union St. Gilloi- se); Back: Pappaert (Union St. Gill) en Smellinckx (Union St. Gill.); halfback: Peeraer (Antwerp Footbalclub), Wel- kenhuvsen (Union St. Gill.) en Claes- sens (Union St. Gill); forward: Versyp (Footbalclub Brugeois), Voorhoof (Lier- sche Sportkring), Capelle (Standardclub Liège), Grimonprez (Racingclub Gand) en Ledent (Standardclub Liège). Reserves: Badjou (Daringclub Brus sel), Van Dessel (Lyra), Hellemans (Foot- ballclub), Malinois (Bourgois Football- club), Malinois Lamoot (Daringclub Brussel) en Van Beeck (Antwerp Foot- ballclub). Het nieuwe Bacon-contract, Naar de Stand, verneemt is het nieuwe „Bacon-contract", dat de Ned. Varkens- centrale met de verschillende baconfa- brieken zal afsluiten, thans zoo goed als gereed. Aanvankelijk zou het reeds op 1 April in werking zijn getreden, maar tengevolge van verschillende omstandig heden moest het een tijd uitgesteld wor den. De inwerkingtreding werd toen bepaald op 15 April. Op dien datum was men echter nog niet met de formuleering van de nieuwe overeenkomst gereed. Om verdere vertraging te voorkomen, heeft het bestuur van de Ned. Varkenscentrale de verschillende baconfabrieken bijeen geroepen en medegedeeld wat de in houd van het nieuwe contract zou zijn. De betrokkenen hebben zich daarop be reid verklaard op deze formuleering het nieuwe contract te willen sluiten. Hoe wel dus de formuleering nog vastgesteld moet worden, werken den baconfabrie ken reeds van 15 April af op basis van de nieuwe overeenkomst. In hoofdzaak heeft deze overeenkomst betrekking op de door de Ned. Varkenscentrale aan de fabrieken uit te betalen vergoeding voor het slachten van varkens. In het oude contract kregen deze fabrieken een ver goeding voor de vaste kosten aan het slachten verbonden. Zij werkten geheel in loon bij de Centrale. Thans geeft men dit zoodanig gewijzigd, dat de slachte rijen vergoeding krijgen voor de vaste kosten, gerekend naar het aantal in op dracht van de Centrale geslachte var kens. Voor deze berekening heeft men als eenheid aangenomen 100 kg. ge slacht varkensvleesch. Het mag een wonder heeten dat lui- j tenant v. d. G. er geheel ongedeerd vanaf kwam. Personeel van het vliegveld, dat on middellijk te hulp was gesneld, is kort nadat het ongeluk was gebeurd, met de opruimingswerkzaamheden begonnen. HAVENARBEIDER VERPLETTERD. Vrijdagmiddag beeft bij het laden van het s.s. „Hontestroom" van de Holland- sche stoomboot Mij. te Amsterdam een érnstig ongeval plaats gehad. Ar beiders waren op een zolderschuit bezig met het plaatsen van k'sten thee in een laadbak, toen plotseling de boven hen zwevende hijsch met kisten thee uit den strop schoot, met het noodlottig gevolg, dat een circa 40-jar:ge havenarbeider er door werd getroffen en zwaar verminkt. Korten tijd daarna is het slachtoffer, i dat gehuwd was en vader van vijf kin-1 deren, overleden. EEN GECOMPLICEERDE AANRIJ DING, WELKE WEER TWEE DOO- DEN EISCHTE. Vrijdagavond reed op den "Jutphaaschen Wég in de rich ting Utrecht een personenauto af komstig uit Amsterdam. Voor den wa gen üit reden eenige jongelui per fiets. Plotseling week de 18-jariée V. uit, en werd door den wagen gegrepen en weg geslingerd. Met ernstige verwondingen werd hij opgenomen. Om den jongeman te ontwijken, had de autobestuurder het stuur nog naar links gegooid. Door deze manoeuvre kwam hij links van den weg en daardoor in botsing met een van den tegenovergestelden ka"' komende wielriider, d°n TJtr^Mschen evangelist, den heer Alarm Deze ge raakte bekneld tusschen de auto en de pui van een langs den weg staand huis. Ook hij werd ernstig gewond. Beide slachtoffers zijn in de Rijksklinieken te Utrecht overleden. De auto werd ver nield. Ook de pui van het huis bekwam ernstige schade. OP DEN WEG NEERGESLAGEN. Op den Dalweg te Arnhem is Don derdagavond een overval met berooving gepleegd op een heer, die in een café had vertoefd en daar eenige rondjes had gegeven. Hij werd door een surveil- leerend agent langs den weg gevonden, terwijl hij een bloedende wonde aan 't hoofd had. Het bleek, dat hij door een drietal personen, die eveneens in het café wa ren geweest, was achtervolgd, tegen den grond geslagen en beroofd van een bedrag van 60 a 70 een gouden hor loge en eenige gouden ringen. De ge wonde moest naar het gemeente ziekenhuis overgebracht worden. De recherche is er in geslaagd de hand te leggen op de drie daders, perso nen tusschen 22 en 25 jaar, van wie er reeds twee bekend hebben den overval te hebben gepleegd. Een groot gedeelte van den buit is in beslag genomen. De daders zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN. Donderdagavond, terwiil een troepje jongens in 't Bosscherveld te Maas tricht aan het voetballen was, kwam de 7-jarige C. te vallen en bleef be wusteloos liggen. Op medisch advies werd de knaap naar het ziekenhuis Calvariënberg overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Hierbij bleek een der nieren ge scheurd te zijn. LOONSVERLAGING IN DE WIERINGERMEER. De Wieringermeerdirectie heeft per 1 Mei a.s. voor alle bij haar werkzame landarbeiders een loonsverlaging aange kondigd van ruim 14 pCt. Momenteel bedragen de loonen 35 a 40 cent per uur. De drie arbeidersorganisaties hebben in verband hiermede Vrijdagavond een ver gadering gehouden, waarop de loonsver laging werd besproken. Als gevolg van deze vergadering vond hedenmorgen een bespreking plaats tusschen de hoofdbe stuurders van de drie bonden en de W iermgermeerdirectie. MILITAIR VLIEGTUIG VERNIELD. Vrijdagmiddag is een militair vlieg tuig öij het maken van een noodlanding even ten Westen van het vliegveld Waalhaven zoo ongelukkig terecht «Je- komen dat het toestel totaal vernield werd. De piloot luitenant-vliegenier v. d G bleef ongedeerd. Over dit ongeluk verneemt de Msb. nader dat het verongelukte toestel een jachtvliegtuig type D 16 no. 284 is. Na de start is luitenant v. d. G. tegen een paal gevlogen. Wel probeerde hij nog het toestel na deze botsing de lucht 'n u - maar dit bleek onmogelijk. j, zaf. z t°en genoodzaakt een noodlanding te maken en kwam daarbij terecht op een opgespoten stuk land even ten Westen van het vliegveld. tengevolge van de slechte gesteld- ovor Jan| terrein sl°eg het toestel °ver den kop en werd totaal vernield. Zonderling proefneming van een jour nalist. Een journalist van een Brus- selsch blad heeft, naar het „Hbl. van Antwerpen" vertelt, de volgende zon derlinge proef genomen: Twee dagen lang heeft hij vruchteloos getracht zich voor den dief van het te Gent gestolen paneel van de Aanbid ding van het Lam te doen doorgaan. De man is met een keurig ingepakt houten paneel van dezelfde afmetingen als het gestolen schilderij, naar het Brusselsche Luxemburgstation gereden, heeft het al daar eenigen tijd in bewaring gegeven, is vervolgens een kamer gaan huren in een hotelletje nabij het station, waar hij moeite heeft gedaan om zich voor een Nederlander te doen doorgaan en heeft daarna het paneel door een kellner la ten terughalen. Iets later is hij met het paneel, in een open taxiauto door het centrum van Brussel gereden naar een café bij het Rouppeplein en van daar naar het sta tion van de Brusselsche voorstad Schaarbeek, waar hij het paneel nog maals in bewaring heeft gegeven. De journalist die, in het Zuiderstation, aan een adres te Amsterdam telegra feerde in termen die bestemd waren om argwaan te wekken en herhaaldelijk op zijn tocht door de Brusselsche agglome ratie politieagenten heeft ontmoet, werd nergens, al was het ook maar in de ge ringste mate, verontrust. Weer relletjes te Parijs. Socialis ten en communisten hebben gisteren avond voor het Parijsche stadhuis gede monstreerd. Het is daarbij op verschil- lende plaatsen lot botsingen met de i litie gekomen. Aan beide zijden zijn wonden te betreuren. De politie 1 po- ge- heeft ongeveer 1600 arrestat:es verricht. Vol gens officieele mededeeling van de po litie is slechts een enkele agent van po litie ernstig gewond. Auto in een afgrond gevallen. Bij Modane in Savoye, nabij de Fransch- Italiaansche grens is een auto met 5 in zittenden in een 300 meter diep ravijn gevallen. Tot nu toe gelukte het niet de verongelukten te bergen. Men vermoedt, dat allen om het levep zijn gekomen. Familiedrama. -Een zenuwziek meu belmaker in de Schuetzenstrasse te Hannover sloeg Vrijdagmorgen vroeg in zijn woning zijn vrouw dood en ver wondde zijn 19-jarige dochter en 'n 6- jarig zoontje zóó ernstig, dat zij na aan komst in het ziekenhuis overleden. De dader meldde ziel} vervolgens bij de po- itie. Hij had als wapen een granaat- ïuls gebruikt, welke hij als oorlogssou venir bewaarde. Opgepast voor roofvogels. Het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft speciale instructies verstrekt voor vlie gers die in Indië vliegen, om een bot sing met gieren en andere groote vo gels te vermijden. Deze vogels, zoo wordt gezegd, wor den aangetroffen tot een hoogte van 10.000 voet, maar meestal op 2000 voet, speciaal nabij steden. Bij het naderen óf vertrekken van vliegvelden nabij steden moeten vlie gers dus voorzichtigheid in acht nemen. De vogels moeten vermeden worden niet door onder hen door te vliegen, maar door van richting te veranderen. Net als bij ons De Iersche minister van landbouw heeft na overleg met de federatie van veehouders gelast dat voor 1 Juni "in den Vrijstaat 200.000 koeien geslacht zullen worden, om de veeboe ren te helpen in den a.s. winter weer een eenigszins redelijken prijs voor hun vee te kunnen bedingen. Dagblad-bureau bestormd. Te Ma drid trachtte Vrijdagavond een uit der tig man bestaande „Marxistische ben de" met de revolver in de hand het ge bouw van het katholieke Madrileensche blad „El Debate" te bestormen. Door de aanvallers werden tal van schoten gelost. Eenige leden van de Katholieke Volksactie liepen ernstige verwondin gen op, evenals twee agenten van poli tie, die een poging deden, de aanvallers uit elkander te drijven. Een agent werd het paard onder het lichaam doodgeschoten-. Later slaagde de politie er in, de rust te herstellen. Een hongerstakende professor. Professor Clemente Pereda van de uni versiteit van San Juan de hoofdstad van Porto Rico, is een vurig vaderlander, en zooals de meeste zijner landgenooten tegen de overheersching der Ver. Sta ten gekant. Om nu te protesteeren tegen de op slurping in het verband der Amerikaan- sche republiek en tevens als demonstra tie voor een volkomen onafhankelijk Porto Rico ging de professor in honger staking. Hij paste dit thans veelgebruikte mid del van protest niet toe in de gevan genis, want hij is een vrij man. Hij nam een week vacantie, pakte een schommelstoel uit zijn huiskamer en sleepte die naar de Baldoriotv Plaza, 't voornaamste plein van San Juan. Daar zette hij zich neer en begon een honger staking van zeven dagen. Honderden en duizenden zoowel uit San Juan als uit andere steden en dor pen van Porto Rico kwamen den pa triot hun hulde betuigen, terwijl hij ge duldig in zijn schommelstoel zat, zonder eten. De politie moest rondom hem een versperring van kabeltouwen maken en aldus hield prof. Pereda receptie. lede ren nacht ging hij naar huis, om te sla pen, natuurlijk onder toezicht, want het moest een echte, eerlijke manifestatie zijn. Tal van belangstellenden brachten ge schenken naar de Baldority Plaza en legden die aan prof. Pereda's voeten neer, ö.a. een vlag, door opstandelingen van Porto Rico gedragen in de misluk te Lares-rebellie van 1867-'68. Na den vierden dag gaf prof. Pereda de pers een interview van enkele woor den. „Ik heb een verschrikkelijken dag achter den rug", was het eenige, dat hij zeggen kon. Nadien werden de geschen ken en de defileerende menschen steeds talrijker. Een student, al even patriot tisch als prof. Pereda, zwoer ter plaat se, zijn baard niet meer te scheren, al vorens Porto Rico onafhankelijk was. Toen de professor zwakker werd, zet te men hem in een kamer van het stad-, huis neer. Te zwak om te spreken, dood- e hij^ daar den tijd met het lezen van lectuur n°' C€n Wel toepasselijke 's Morgens te zes uur van den acht sten dag, nadat hij de hongerstaking be gonnen had, maakte prof, Pereda er een eind aan. Met een ambulance werd hij naar het ziekenhuis gebracht.... Zijn eigen schip gestolen. Het ge rechtshof van Nieuw-Schotland heeft den eigenaar van een motorschoener tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld we gens een, niet iederen dag voorkomend misdrijf. De schipper, Mason genaamd, werd er n.l. van beschuldigd zijn eigen schip te hebben gestolen, een aantal po- litie-agenten te hebben ontvoerd en rum te hebben gesmokkeld. Mason was door de kustwacht er op betrapt, rum naar Canada te smokke len. Zijn schip was in beslag genomen en aan vier beambten overgedragen, die het naar de naastbijgelegen haven moes ten brengen. Plotseling echter verscheen Mason met zijn bemanning weer aan boord van het schip, nam de beambten gevangen, veranderde van koers en trachtte weer in volle zee te komen. Hij werd echter door booten van de kustwacht ingehaald en voor de tweede maal gevangen ge nomen. CORRESPONDENTIE. M. C. v. P.V., Middelburg. Wij hebben de vraag aan onzen medischen medewerker voorgelegd; u kunt bin nenkort een artikel over de quaestie van het besmettingsgevaar der ziekte van Weill verwachten. I, Afzender» onbekend stuk in de prullen -nand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort 1 DE KAPITAALKRACHTIGE A.V.R.O. Middelburg, 21-4-'34. M, de R. Ik lees in het verslag over 1933 van de avro bijeengebracht door luistervin ken 752060.bedrijfsoverschot 475000—, saldo der middelen een be drag van 2.031.485, Ik denk aan de vele instellingen wier bestaan bedreigt wordt door achteruit gang der ontvangsten. Hoor o.a. de nood kreet van het Concertgebouwbestuur: een nationale instelling waarvan het be staan toch verzekerd moest blijven. Om dichter bij huis te blijven zie ik rond me de afbraak van veel dat zoo slecht gemist kan worden, en denk o.a, aan de ingetrokken subsidie aan een corps dat zijn bestaansrecht al meer dan een eeuw lang bewezen heeft. Ik denk aan het feest in December a.s., dat op waardige wijze zal gevierd 'worden ter herdenking van een honderdjarig be staan, maar waaraan thans niet den luister kan worden bijgezet die bij vcP rige lustrum ten toon kon worden ge spreid. En nu zou ik met groote waardeering kunnen gaan spreken van veel wat door de avro geboden wordt, maar ik moet kort zijn, dat vraagt u altijd. Ik heb me nu de vraag gesteld of ik met mijn bij drage in zijn geheel, alleen aan de avro moet door gaan en mee helpen tot nog grootere kapitaalvorming, of dat ik mijn bijdrage daaraan zoodanig zal herzien dat ik de instellingen die in minder gun stige omstandigheden verkeeren een deel van die bijdrage doe toekomen, daarbij gedachtig aan hetgeen geschre ven staat: Doe deel aan alle menschen, maar inzonderheid aan de huisgenooten. 752060.—, 475.000.—, 2.031.485 waar tegenover staan terugloopende contributien, slinkende reserves, nood zakelijke beperking van programma's met.... 'n kouwe concertzaal, zooals gisteravond. Is dat allemaal billijk Met vr. dank. Luistervink. Vlissingen. Van 12—19 April 1934. Ondertrouwd: J. C. Lenaerts, 26 j. en E. Courtin, 30 j. K.. Marijs, 39 j. en S. van der Linde, 34 j. G. Schuij- jer, 29 j. en C. van de Ketterij, 21 j. L, B. van Beekhoven, 38 j. en A. G. van de Plasse, 23 j. C. J. Feij, 23 j. en E. Francke, 22 j. Getrouwd: M. A. Danckaerts, 22 j. en J. A. B. de Klerck, 18 j. J. van Luijk, 26 j. en J. L. Linders, 21 j. Bevallen: R. Geervliet, geb. Stout - hamer, d. D. Ficher, geb. Gerre- brands, z. M. Meerman, geb. Bron- ke, d. A. D. J. van Kooten, geb. Ermeling, z. A. C. Wijtenburg, geb. Bellaart, z. N. J. Mijnsbergen, geb. Post (levenl.) C. W. C. Hekelaar, geb. van Woerkens, z. Overleden: M. Bakker, 82 j., wedn. van F. Remijn L. Verhulst, 65 j., wedn. van L. Lievense W. Jansen, 78 j., man van M. E. Vader M. J. R. Hennaert, 46 j., vrouw van J. J. Ver- sluijs. Souburg. Van 1117 April. Bevallen: E. J, Bloos, geb, van den Berg, z.; J. Joosse, geb. Cornelissen, d.; C, M. Vleugel, geb. Faasse, d. Ondertrouwd: J. de Nooijer, 27 j. en C. Bosschaart, 23 j. Getrouwd: L. de Keijzer, 29 j. en S. P. de Kam, 22 j. Overleden: M. Paauwe, 67 j., wed. van I. Bruggeman. Ierseke. Van 1320 April. Ondertrouwd: J. van de Plasse, 21 j. en C. J. van Stel, 21 j. te Wemeldinge. D- C. van de Velde, 29 j. en D. Mol, 30 j. te Hein- kenszand. Getrouwd: A. J. Zuijdweg, 25 j. te Kruiningen en J. J. Duinkerke, 23 j. J. Mieras, 26 j. te Kruiningen en C. Pe- kaar, 21 j. Bevallen: J. van Es, geb. Smit, d. W. Pekaar, geb. Daane, z. Middelburg, 20 April. Op de veiling deden:, baksla 1216 cl, snijsla 2223 c.; veldsla 214 c.; spinazie 2 3 c.; postelein 2637 c.; moskrul 17 18 c.; vroege stoksnijboonen 7173 c.; rentegevers 89 c.; slavellen 2—3 c.; verdiinsel 1121 c.; witlof 26 c.; nantespeen 47 c.; zuring 211 c.; peen 6 c.; uien 1 c.; kroten 11Y c.; alles per kg. Peën 1319,5 c.; raapstelen 3,5 c.,- prei 13 c.; selderie 3,55,5 c.; pe terselie 2,5 c.; rabarber 12,5 c.; ra dijs 2,55 c.; sjalotten 2 c. alles per bos; roode kool 12,5 c.; bloemkool 3,5 22 c.; andijvie 37 c.; kropsla Y 7 c.; stoofsla Yi c.; alles per stuk. Hyacinthen 45 c.; primula's 3 c.; vet- planten 4 c.; saxi fragen 6 c.; azalii's 15 18 c. alles per pot; violen 1214 c.: tulpen 17 c.; flieren 941 c.; primula's 33—36 c.; bakkruid 30—36 c.; chrysan ten 22 c.; alles per 10; narcissen 24 c.; 'tulpen 311 c.; lathyrus 67 c.; ornatus 3 c.; sanders 18 c.; clara buth 18 c.; ribis 5 c.; alles per bos; kool- planten 2133 c. per 100 stuks. m Goes, 20 April Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" Witlof 38, Spinazie 24, Postelein 1621, alles per 100 kg. Rabarber 1.502.80, Radijs 2.904.20, Selderij 2.603, Prei 55.10 per 100 bos, Bloemen: Narcissen 44.60, Tulpen 4 10, Primula Veres 2.20 alles per 100 stuks. Azalea's 17, Violen 1.40, Kropsla 1.80—4.50, id. lie soort 0.50—1.60, Bloemkool 89, Bloemkoolplanten 0.13 0.15, kipeieren 1.80, Eendeieren 2.00. K a p e 11 e, 20 April. Groentenveiling: Spinazie 35, Stoofsla 11, Postelein 12 16 alles per Ko. Kropsla 22.90 per 100 krop. Radijs 2.803, Selderij 1.50 2.10 beiden per 100 bos. Bloemen: Tul pen 915, Narcissen 23 beiden per bos. Hyacinthen 67 per pot. Heden overleed tot onze diepe droefheid zacht en kalm, na een geduldig ge dragen lijden, onze innig geliefde Vrouw en der Kin deren zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. P. SCHUIJT- DINGEMANSE, in den ouderdom van 59 jaar. Uit aller naam, J. D. SCHUIJT. Middelburg, 21 April 1934. Vischmarkt H 163. Algemeene kennisgeving. Onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling on dervonden op 9 April j.l. Familie REIJNHOUT, Noordweg, Middelburg. Voor de vele en hartelijke be wijzen van belangstelling, ontvan gen bij onze 50-jarige Echtver- eeniging, betuigen wij, ook na mens onze kinderen, onzen harte lijken dank. J. GROENENBERG. M. 'GROENENBERG— GELDOF. Koudekerke, 't Zand, Kerkstraat, April 1934. Voor de vele blijken van deelne ming tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader den Heer ANDRIES LOUWERSE betuigen wij onzen hartelijken dank, inzonderheid dokter Huy- gens en zuster Traas, voor hun lief devolle behandeling. Westkapelle, 21 April 1934. Namens de familie, Wed. As. LOUWERSE—TIMP. Getroffen door de buitengewone belangstelling op 17 dezer, bij de herdenking van mijn 60en geboorte dag, betuig ik mede namens mijne familie mijn oprechten dank. C. ZANDEE Az„ Burgemeester. Kloetinge 20 April 1934.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3