BINNENLAND. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" STATEN-GENERAAL. ZEELAND. Gevoelige voeten gevraagd WEER EN WIND. NUMMER 94. DRIE BLADEN. ZATERDAG 21 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Langevielesingel D 197 -Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. Ê0ES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. i $t<HtmdaW MIDDELBUQGSCHE COURANT 'iïagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ich&p Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes iS ct. p- w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 50 ct. Rubriek „lÜeine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent STOPZETTING VAN HET INBLIKKEN VAN VLEESCH Naar de „Vee- en Vleeschhandel" verneemt, zal het inblikken van oprui- tnmgskoeien waarschijnlijk gedurende eeaige maanden worden stopgezet; de beesten zullen voor een deel worden in gevroren. Het „Handelsblad" teekent bij dit be richt aan: lb OctoberDecember 1933, dus in drie maanden tijds, zijn blijkens offici- eeie gegevens, geslacht 70.790 „regee- ringskoeien" (opruimingsvee), die te za nten opleverden ruim 13 mihioen blikken vleesch a 1 K.G. De gemiddelde koop- prqs bedroeg 127, dus in totaal rond 9 millioen; daarbij is nog gekomen 3 millioen onkosten, in totaal dus 12 millioen, zoodat de bus, waarvoor de werkloozen 35 cent betalen en waar vóór de rundveecentrale 30 cent ont vangt, tegen de 90 cent heeft gekost. fir zit dus op een bus 55 a 60 cent „verlies" (officieel 56 cent). Verder is bekend dat er op 27 Januari reeds 9 millioen blikken vleesch in voorraad waren, waarvan nog geen af zet was. Vooral den laatsten tijd schijnt de verkoop der bussen te zijn gaan da len. Behalve de 70.790 ingeblikte koeien zijn er in genoemde drie maanden nog 2049 ingevroren, uitgevoerd en vernie tigd; in totaal is op het opgeruimde vee een verlies geleden van 8Y millioen gulden, waartegenover stond een op brengst van 4.3 millioen uit de daar toe bestemde crisisheffing op rund- vleesch, zoodat er in die drie maanden ongeveer 4.2 millioen ongedekt ver lies is geleden bij de rundvee-opruiming. Middelburg. (Ingez. Med.) TWEEDE KAMER. De werkloozensteun. De verlaging der steunuitkeeringen in Twenthe deed den heer Kupers (s.d.a.p.) een interpellatie aanyragen, waar de Kamer Donderdag al even mee begon, en die gisteren verder werd be handeld. Tot voor kort waren de Twentsche werkloozen er iets beter aan toe, dan die in andere deelen van het land. Vandaar dat de regeering meende, hier te moeten ingrijpen. Het debat over de zaak bleef echter niet tot Twenthe beperkt. De werkloo- zen-aangelegenheid in haar geheel werd ter sprake gebracht. Zoo deelde minister Slotemaker de Bruïne irïede, dat ook elders wijziging van de steunregeling niet ach ter wege zal kunnen blijven, wijl ook daar b.v. in de groote steden een wan verhouding tusschen loon en steunbe drag is ontstaan. Gezwegen van den finaracieelen nood van rijk en gemeen ten. Als binnenkort ook elders mutatis mutandis het Twentsche voorbeeld ge volgd wordt, zal echter volgens den minister „steunverlaging zonder meer niet de zuivere formule zijn". De laag' ste tarieven b.v. zullen niet verder ver laagd worden. Ten aanzien van Twenthe heeft de minister zich op dit standpunt gesteld, dat de grondslag diende te worden gewijzigd in verhand met den loontoe stand, doch de kinderbijslag in verband met de behoefte. Er is een regeling tot stand gebracht, waardoor de minst-ge- troifenen een offer brengen aan de zwaaLs*'-getroffenen, in het bijzonder aan de groote gezinnen. In de contact commissie heeft men dit volgens minis- ter bïotemaker de Bruine wel begre pen. Len punt is nog in overweging, de vraag namelijk, die voor het gansche land geldt, of de kinderbijslag niet voor kinderen van 12 jaar en ouder kan wor den verhoogd, maar overigens is de Twentsche steunregeling een voldongen feit. De verlagingen, welke de kleine re gezinnen en de hoogere inkomsten treffen, worden niet ongedaan gemaakt. De heer Kuper diende tenslotte echter toch nog een motie in, welke de regeering uitnoodigt, de verlaging van de steunbedragen voor Twentsche werkloozen in nadere overweging te nemen en van het voornemen tot ver laging van de steunnormen in de groo te steden des lands af te zien. Van her stel der oude loonen in de werkver schaffingen zwijgt deze motie, al had de ünterpellant ook daarop in eersten termijn aangedrongen. T olgende week wordt er over ge stemdi. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat ze zal worden aangenomen. Een vijftigjarige. In April 1884 vestigde wijlen de heer C. J. Kooman in de Spuistraat F 142 een lood-, lei- en zinkwerkerij. In 1900 overleed de stichter der nu vijftigjarige zaak door een droevig on geluk en nam zijn zoon, de heer P. J. Kooman de leiding op zich. Hij breidde haar uit met hout- en mastiekbedekking en aanleg van waterleiding. Sedert zeven jaar is het de kleinzoon van den oprichter, de heer P. Kooman, die den scepter zwaait in de Spuisstraat en aan de bekende steeds vooruitgaan de zaak ook het aanleggen van gas en het leveren en plaatsen van alle voor komende sanitaire artikelen toevoegde. Een advertentie in dit nummer herin nert aan dit zakenjubileum. Voor alleenstaande blinden. Maandag en Dinsdag zal alhier de collecte gehouden worden ten bate van het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen. Deze instelling waarbij onvermogenden geheel kosteloos zijn opgenomen en die uitbreiding dringend noodig heeft, moet haar inkomsten bij na uitsluitend van de nationale liefda digheid hebben. Er is te Wolfhezen plaats voor personen uit het geheele land en van eiken godsdienst en over tuiging. De heer Chr. Mazure zal met een 50-tal adepten op den derden Pinkster dag een uitvoering van volksdansen in Zeeuwsch costuum en rhytmische com posities geven in de nieuwe concertzaal „Centrum" te Axel. BAZAR BOGARDZAAL. De Bazar voor de restauratie van de Bogardzaal heeft netto opgebracht 1325. Oranjevereeniging. Vrijdagavond werd in het Schutters hof een vergadering gehouden van het Oranje-Comité met de afgevaardigden der buurtyereenigingen. De voorzitter, de heer J. I. van Bal- legoyen de Jong, herdenkt in zijn ope ningswoord H.M. de Koningin Moeder welke woorden staande worden aan gehoord. Aan H.M. de Koningin is in verband met dit overlijden een telegram van deelneming gezonden) waarop een tele grafische dankbetuiging inkwam. De penningmeester, de heer J. Don ner, deed daarna eenige mededeèlin- gen. Spr. brengt dank aan die buurtver eenigingen, welke hebben willen deel nemen in het garantiefonds voor de Oranjefilmvertooning, Dit fonds behoef de echter niet aangesproken te worden want de vertooning heeft een maar ba tig saldo opgeleverd Dit fondst is ech ter noodig in verband met de kosten gemaakt bij de herdenking van H.M. de Koningin Moeder, terwijl ook de contributies enigszins achteruitloopen. Hierna doet de voorzitter verslag van de plechtige uitvaart van H.M. de Koningin Moeder, welke door spr. en verschillende andere leden van het co mité en afgevaardigden van buurtver- eenigingen is bijgewoond. Bij de bespreking van de verdere plannen van het Dagelijksch Bestuur voor het loopende jaar werd mededee- ling gedaan van een schrijven van het Nat. Crisis-Comité, waaruit blijkt, dat er niets kan komen van het in een vorige vergadering geopperde plan om op 30 April een bijzondere collecte te houden voor het Nat, Crisis Comité omdat men vreest, dat daaronder de verkoop van de Juliana crisis-postze gels zou lijden. In overweging wordt gegeven, dat de Oranjevereenigingen zullen meewerken aan den verkoop dezer zegels. De hr Van Melle, voorzitter van het plaatselijk crisis-comité, zegt overwe ging tóe van de vraag, in hoeverre hier samenwerking kan 'tot stand ko men. Wat betreft een plechtige samen komst op 30 April, adviseert het Be stuur eenparig dit jaar zulk een samen Breek nooit een vriendschapsband op ['t eerste woord, Dat wrevel of verkoeling wekt; Want al uw vreugd wordt straks door [rouw verbitterd, Als u dat ééne hart ontbreekt, Waar gij heel 't uwe voor ontsluiten [kondt. comst niet te houden. Dergelijke sa menkomsten moeten zeldzaam zijn en waar er bij het overlijden van H. M. de Koningin Moeder pas een gehouden is, wort voorgesteld dit op 30 April niet te doen. Dit wordt goedgevonden. Waar het Hof op 30 April nog in den rouw zal zijn, zal het Bestuur dezen dag kalm laten verloopen. Alleen zal een concert op de Markt plaats Heb- oen. Alle krachten dienen geconcentreerc te worden op 24 Sept. a.s. Zooals ha kend, brengt Prinses Juliana op dien en den daarop volgenden dag een be zoek aan Zeeland. Getracht zal worden H. K. H. bij haar doortocht door Goes de centrumplaats van Zuid-Beveland (dit zal zijn op 24 Sept. des middags te ongeveer 12 uur) te huldigen. De be doeling is dan van dezen dag verder 'n feestdag te maken. Verdere plannen daarvoor zal het bestuur nog uitwer ken. De voorzitter dringt er daarna bij de buurtvereenigingen op aan een flinke bijdrage af te staan voor het gebrui kelijke kinderfeest op 31 Aug., zoodat het werkelijk een mooie dag voor de kinderen kan worden, en sluit daarna de vergadering. Declamatie Maartje Bierman. Voor de afd. Goes van de Ned. Ver van Huisvrouwen, trad Vrijdagavonc mej Maartje Bierman op. Mej. Bierman zeide, geen spijt van haar reis naar Goes te hebben, want zij was getroffen geworden door de schoon beid van Zuid-Beveland, van zijn bloei ende boomgaarden. Spr. uitte de hoop dat de aanwezigen er ook geen spijt van zouden hebben dat zij naar Goes geko men was. Vervolgens droeg mej. Bierman op vlotte en pakkende wijze een drieta dramatische en twee komische schetsen voor. Noemen we hiervan „Moeder Fou cher", een met gevoel geschreven en Weergegeven novelle, en „De Belasting" een grappige geschiedenis, waar harte lijk om gelachen werd. Na de pauze ttrad me' Bierman in Noord-Hollandsch costuum op en hielc in het West-Friesche dialect, een praatje over van alles en nog wat, benevens eenige voordrachten van komischen aard. Vooral dit laatste deel van het pro gramma een speciaal genre van mej Bierman had een buitengewoon sue ces. Haar pakkende voordracht, aar dige muziek, gevoegd bij het ronde en pittige West-Friesch, boeide en ver maakte de vrij talrijke aanwezigen. De voorzitster, mevr. Van Ballegoo yen-de Jong, was ongetwijfeld de tolk van allen, toen zij, in een slotwoord, mej Bierman dank bracht voor dezen mooien avond. L Met ingang van 27 April a.s. is de wachtmeester D. Versluijs van de briga de der Kon. marechaussee te Bergen op Zoom in gelijke functie overgeplaatst naar de brigade Vlissingen. Tevens is in gelijke functie overge plaatst de wachtmeester J. Buysse van de brigade te Vlissingen naar die te Ber gen op Zoom. Naar Walcheren! Het nummer van 20 April van „Reizen en trekken", orgaan van de Nederland sche Reisvereeniging, meldt dat enkele Zuidelijke afdeelingen. met name Dordrecht, 's Hertogenbosch, Eindhoven Breda en Tilburg, op Donderdag 10 Mei Hemelvaartsdag, een autotocht organi seeren naar Walcheren, De deelnemers komen te Roosendaal bijeen en vinden daar leden van de afdeeling Walcheren ter verwelkoming. Te Middelburg wordt een Zeeuwsche Koffiemaaltijd gebruikt. Daarna wordt de stad bezichtigd, ge volgd door een rondrit over Veere, Vrouwenpolder, Domburg en Westkapel- le naar Vlissingen. Een deel der bezoekers zal in Britan nia dineeren, de afdeeling Dordrecht noemt Bergen op Zoom als plaats van het ner. VEERE, De Emmabloemcollecte in het district Veere, waaronder ook Gapinge ressorteert, heeft opgebracht ruim 25, RAAD VAN WESTKAPELLE. Een nieuwe (vaste) ambtenaar ter secretarie. WESTKAPELLE. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in vol tallige vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester, jhr, mr. De Casembroot. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op 200. Er zijn momenteel 48 honden in de gemeente. Het ambtenarenreglement werd z. h. st. aangevuld o.a. met bepalingen om trent ontslag aan huwende ambtenares sen en aan revolutionair gezinde ambte naren, benevens het verbod tot het dra gen van insignes en uniformkleeding- stukken, lidmaatschap van of steun aan zoogenaamde verboden vereenigingen, het uitsteken van andere dan nationale vlaggen etc. Uit de rekening-1933 van den vleesch- keuringsdienst „Oostkapelle", bleek, dat de gemeente een winstsaldo toekwam van 280, In totaal was opgebracht 6480, waarvan door Westkapelle 3658. f Enkele wijzigingen werden aange bracht in de politieverordening, o.a. wat betreft de ventvergunning. Ook werden daarbij enkele klachten te berde ge bracht over het staan bij hoeken van huizen, hetgeen zoo noodig bij officieel ingediende klachten onderzocht zullen worden. Naar aanleiding van enkele opmer kingen van Ged. Staten werden enkele posten op de begrooting 1934 gewijzigd. B. en W. stelden daarbij voor een post van 500 uit te trekken voor aanstel ling van een tijdelijk ambtenaar ter secretarie. Na eenige bespreking werd besloten een vasten ambtenaar aan te stellen op een jaarwedde van 500 en daarvoor te benoemen den heer Leunis, thans agent van de arbeidsbemiddeling. Daarna werd aan den heer C. de Leeuw op verzoek, wegens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, zulks onder dank voor de verrichte werkzaamheden. De Kersenboomgaarden in Zuid-Beveland in bloei. Op verzoek van het bestuur der V. V. V. te Goes is gisteravond per radio door Vaz Dias bekend gemaakt dat de boomgaarden in 't Goessche Land in vollen bloei staan en een tocht door t Zuid-Bevelandsche landschap de moei te waard is. Mooie boomgaarden vindt men in Kloetinge, Wemeldinge, Kapelle, Bieze- linge, Schore, 's-Gravenpolder, Oude- lande, Baarland, Driewegen enz. Een bootdienst St. Maartensdijk- Zuid-Beveland. Met ingang van 1 Mei wordt een par ticuliere veerdienst geopend van St. Maartensdijk naar Wemeldinge en Ierse- ke. Er wordt echter alleen gevaren op verzoek. HEINKENSZAND. Donderdagavond vergaderde alhier in de zaal van den heer J. Vermeulen de vereeniging „Eigen erf". Aanwezig waren tien leden, Uit het verslag van den penningeester bleek dat er een batig saldo is van 45. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. IJzerman en W. Westdorp. Besloten werd twee afgevaardigden te zenden naar de algemeene vergadering. 'S HEER ARENDSKERKE. De op brengst der Emmabloemcollecte be droeg alhier en te 's H. Hendrikskinde ren gezamenlijk 30.90. TERNEUZEN. De Raad dezer ge meente heeft aan het eind van zijn Don derdag gehouden vergadering het adres behandeld van het Comité van Actie te gen de Zeeuwsch-Vlaamsche waterlei ding met verplichte aansluiting. Uit de gehouden enquête is gebleken, dat 82 pet. der inwoners (gezinsho^jlden) zich tegen verplichte aansluiting had ver- klaad. Het adres ontketende in den Raad een storm van emoties. Na een discussie van ongeveer 1 y2 uur werd gestemd over het al of niet voor kennisegving aanne- II TIMMERMAN'S in richting voor voet verzorging, helpt U zelf in de moeilijkste gevallen. Dinsdag 21 April van 10 tot 5 uur, Vlasmarkt 2 te Goes. ii (Ingez. Med.) Middelburg, 2i-IV-'34. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 11.1 °C (52 °F); laagste 6.9 °C (45 °F). Heden 9 h: 10-4 °C; 12 h: 13.6 °C. 0,1 mm regen o£ neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.4 mm te La Coruna; laagste 739.5 mm te Thorshavn. Verwachting tot morgenavond Matige tot krachtige, Z.^tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 52; onder: 19 h 07. Licht op: 19 h 37. Maan op: 9 h 46; onder: 1 h 58. E.K. 21 April. Zondag 22 ApriL Zon. op: 4 -h 50; on der 19 h 03. Maan op: 10 h 58; onder: 2 h 20. V.M. 29 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Za. Zo. Ma. 21 22% 23 April. Hoogwater. 6.01 18.25 7.10 19.40 8.31 21.02 Hoog- en Laagwater te April. Hoogwater. Za. 21 7.41 20.06 Zo. 22 8.40 21.12 Ma. 23 9.55 22.31 Laagwater. 12.14 0.48 13.21 2.01 14.47 Wemeldinge, Laagwater. 0.54 13.20 1.51 14.29 3.01 15.53 men van het adres. Hierbij staakten de stemmen. Onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Prins der Nederlanden, voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis, zijn de volgende onderscheidingen toegekend: de medaille van verdienste in zilver aan: J. "WPolderman (bij be vordering) te Terne u zen; de me daille van verdienste in brons aan C. Sol te Nerneuzen. BRESKENS. B. en W. van Breskens stellen den Raad hunner gemeente voor aan den onlangs opgerichte federatie van gemeentebesturen en visscherijor- ganisaties voor 1934 een subsidie te verleenen van 25. IJZENDIJKE. De Vereeniging „de Roomboterfabriek" alhier, kwam in al gemeene vergadering bijeen. Op 1 Jan. 1933 telde de vereeniging 148 leden met 440 aandeelen. Thans is het aantal leden 153 met 446 aandeelen, die 168 stemmen kunnen uitbrengen. Op 31 Dec. 33 le verden nog 2 Belgen. Van Nieuwvliet en omgeving waren op dien datum- 46 leve ranciers met 155 koeien. Aan room was ontvangen 347730 kg. waaruit 81747 kg. boter werd gemaakt, welke 93590 op bracht, dat is 1.14 per kg. De totale kosten zijn gelijk gebleven, doch door de lagere productie zijn de kosten per kg. omhoog gegaan. Deze waren in 1933 18312, dit is 23, 39 cent per kg. boter. Het reservefonds steeg van 3988 tot 4663. De schuld is per aandeel van 74 op 72 gedaald. De heer Zwagerman hield een lezing over de beperking van den veestapel. Hij deelde o.a. mede, dat op de 100 koei en te Schoondijke 71 kalveren zulle»

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1