LEVENSVERZEKERINÓ-BANK Daalt Uw rente Een Bele^f-Polis A*< „Nationale- is niet converteerbaar ROTTERDAM het logische betoog van Burg. en Weth. voor hun voorstel wel bewondering. Maar het slot had toch anders moeten zijn. Als men in het ziekenhuis gefotogra feerd wordt en er is niets gevonden of men gaat solliciteeren zonder succes, dan krijgt men ook geen geld voor foto of reiskosten. Spr. ziet geen enkele re den om de helft te berekenen. De heer HEEMSKERK zeide, dat, als het alleen gaan om een slager, die eens per ongeluk een zieke koe koopt, het nog zou kunnen, maar als dit nooit ge schiedde, behoefde er geen keurings dienst te zijn, en hadden de slagers geen van allen de kosten der keuring te be talen. Het koopen van een zieke koe is een bedrijfsrisico. Men moet bij alle on gelukken maar niet direct een beroep doen op de overheid of op de gemeen schap. Men moet er niet aan medewer ken de menschen nog slapper te maken. De heer HARTHOORN was het niet eens met de beide vorige sprekers. Bij goedkeuren kan men het op het publiek verhalen. Maar anders niet. De heer DEN HOLLANDER zeide, dat de foto en het spoorkaartje eigen belangen betreffen; hier niet. Mevrouw WEIJL zeide, dat het bij het gewone slagersbedrijf niet zoo dik wijls voorkomt, dat er dieren worden afgekeurd. Zijn ze dan niet verzekerd, dan kunnen zij de 6 keurloon ook nog wel dragen. Blijven over minder goede praktijken, en daarvoor achtte spr. het zeker niet noodig. De VOORZITTER zeide o.a. dat Vee- re verzocht heeft voor noodslachtingen geen keurloon te heffen bij afkeuren. In zulke gevallen is er zeker iets te zeggen van geheele vrijstelling, doch er is zeker een rem noodig om maar altijd vrijstelling te moeten geven. Daarom is dit voorstel gedaan. Mevrouw WEIJL wees op de geval len, dat men bij koopen van vee moest begrijpen risico ie loopen met bepaald vee. Spr. stelde voor de beslissing aan te houden voor een nader onderzoek voor de verschillende gevallen. De heer v. d. FELTZ meende, dat men moet zeggen alles te betalen of niets. De heer HEEMSKERK zal voor stemmen, omdat het idee Veere heel wat anders is dan het voorstel van B. en W. Het voorstel-Weijl kreeg alleen de stemmen van haar en den heer Heems kerk. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 6, tegen stem den de heeren v. d. Feltz, Portheine, Heemskerk, Cornelisse, Mes en mevr. Weijl. 11. Afwijzing verzoek huurverlagmg winkelhuis hoek Korte Delft en Nieuw- straat. Evenals vorig jaar, stelden Burg. en Weth. voor afwijzend te beschikken op het verzdek van J. R. Grool om huur- verlaging van het winkelhuis c.a., hoek Kortedelft-Nieuwstraat. De heer MES verdedigde verlaging, op grond dat sedert 1932 de economische toestand zeer is achteruit gegaan en ook andere huurverlagingen tot stand ko men. Spr. stelde voor, ingaande 1 April, de huur te verlagen met 150 per jaar. De heer ONDERDIJK zeide, dat het er voornamelijk om gaat dat de Groof zich wel beroept op eigen financieele omstandigheden, maar volledig erkent, dat het pand volkomen den huur waard is. Spr. waarschuwde tegen de conse- aenties ten opzichte van andere huur ders, wier instanties of zaken niet 'goed marcheeren. Het voorstel-Mes werd verworpen met alleen de stemmen van de heeren Mes, Harthoorn, den Hollander en de Bruijn voor. Het voorstel van B, en W. werd z. h. s. aangenomen. 12. Verhuringen grond Loskaai aan N. V. M. L. Polak en Zoon. B. en W. stelden voor aan de N-V. M. L. Polak en Zn. opnieuw 2 strooken aan de Loskaai te verhuren voor 0.30 „Schieten jullie maar!" „Wij zullen sterven!" Wij willen sterven." Het 182e regiment moet dezen gruwelijken plicht vervullen. De artilleristen richten het geschut. De oud-strijders wijken niet. Maar nog schiet men niet. Cavallerie stroomt aan. Dan treedt uit den star ren muur één enkele man naar voren; Serraut, generaal b.d., die de oud-strij ders aanvoert. Luid schalt zijn stem, wanneer hij de loyale troeoen toe roept: „Kameraden, kameraden, sluit U aan, schiet niet. Sluit U aan bij ons. Weg met de corruptie." Zal generaal Serraut met zijn groot prestige in het Fransche leger, er in slagen,...? Het lijkt reeds, alsof het geluk hem gunstig zal zijn. Dan klinken bevelen. Schoten knallen, schreeuwen klinken op. Kre ten van verwonden en stervenden. De oude generaal heeft verloren. De muur der oud-strijders brokkelt onder de schoten. Van deze toekomst beseft Stavisky nog niets. Helaas Gelukkig Wie weet het „Mooie Sasja", komt voor de recht bank. Het vonnis luidt: 12 maanden. En deze 12 maanden zijn voor de ver dere ontwikkeling van Stavisky van bui tengewoon veel belang geweest. Hij kwam er in als een „lichte iongen" en hij vertrok als een „zware, toffe jongen" per m2, met de bepaling, dat de huur prijs daalt op 1 Februari, als in het jaar te voren de norm is verlaagd. Aldus besloten z.h.s. 13. Verhuring water ZoutegradA en grond Loskaai. B. en W. stelden voor 4000 m2 water oppervlakte tusschen Langeviele en Noordlstraat weder te verhuren aan de N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co., maar nu tegen 5 cent per m2 en voor 5 jaar en ook weer 185 m2 grond aan de Loskade onder dezelfde bepalingen en voorwaarden als tot nu toe. De heer HARTHOORN vroeg of de prijs nu niet 10 cent was. De heer ONDERDIJK zeide, dat het nu 7^ cent is. De heer HARTHOORN zeide, dat t dus 33 1/3 pCt. verlaging is, wat hij zeer belangrijk achtte. De heer ONDERDIJK zeide, dat het algemeen tarief van water is 10 cent per m2 en alleen voor Alberts 754 cent. De heer HARTHOORN zeide, dat als men een woning huurt, er ook niet naar gevraagd wordt of men alle kamers ge bruikt. De heer ONDERDIJK zeide, dat als de firma alleen betaalde wat zij werke lijk gebruikt, dit omslachtig zou zijn voor gemeentewerken en voor de firma nog duurder. Alleen bij meer industrieën zou men meer kunnen bedingen. Hier is alle reden van eenige conces sie. De heer DE BRUIJN achtte het voorstel zeer billijk. Het werd z.h.s. aangenomen. 14. Verhuring voormalige Militaire Slachterij c„a. B. en W. stelden voor aan J. van Graafeiland opnieuw de voormalige militaire Slachterij aan den Langeviele- Singel te verhuuren. Aldus besloten z.h.s. 15. Crediet voor verbetering waterlei ding Oude Vlissingsche weg. B. en W. vroegen een crediet aan van 2500 voor verbetering van de wa terleiding aan den Ouden Vlissingschen weg over een lengte van 650 m. De heer PAUL wees nog eens op de opmerking over den prijs van de bestra ting van 0.80 per m2, die fabricage maakte. Spr. merkte nog eens op, dat men betere teekeningen aan de commissies en den raad moet overleggen. De heer BOASSION zeide, dat reke ning gehouden is met herbestrating enz., er werd ook nu met een maximum rekening gehouden. Er is een nieuwe teekening gemaakt, die kostte twee dagen voor een teeke naar. Dit was toch zeker voor zulkeen voorstel te kostbaar. De heer PAUL had daarop geen aan merking, maar onderstreepte nog eens, dat de commissie prijs blijft stellen op goede voorlichting. De raad nam het voorstel z.h.s. aan. 16. Verhuring gemeente-grond Caile- broershof. B. en W. stelden voor aan C. Ingelse opnieuw te verhuren 230 m2 gemeente grond in het Celebroershof voor 10 c. per m2; maar slechts voor één jaar. Aangenomen z.h.s. 17. Verhuring lokalen Bewaarschool c. a. B. en W. stelden voor aan L. Goed- bloed te verhuuren de lokalen der openbare Bewaarschool aan de Hee renstraat en de woning van het hoofd der school voor 650 per jaar. Aldus besloten z.h.s. 18. Bestrating en rioleering bouwplan „Schuttershof". Overeenkomstig het verzoek van ar chitect ir. A. Rothuijzen, namens P. Geuzenbroek te Medemblik en Jac. de Dreu te Goes stelden B. en W. voor goed te keuren de plannen tot aanleg van straten, bestrating en rioleering daarvan in den tuin van het „Schut tershof", uitkomende aan den Molen berg, waar nu de Poort is, en in de Schuttershofstraat naast het Kunstmu seum. ATIONALE een valschspeler, een wreede bandiet, die later niet voor moorden zou terug schrikken. Zijn cel moet hij deelen met Pierre Boulangereen valschspeler. Pierre onderwijst Alexander. Nog nooit heeft een leeraar zulk een intelligenten leer ling gehad. Na eenige maanden over treft Sasja zijn leermeester. Boulanger is in de wolken, dat, nu hijzelf nog 5 jaar van de wereld afgesloten zal zijn, hij iemand gevonden heeft om zijn be roep uit te oefenen. Voor het overige bevalt het Stavis ky niet zoo goed. Hij mist comfort, luxe vrouwen. Onbemind is hij niet. Gevange nen en gevangenispersoneel vinden hem een vriendelijk logee. Maar aan alles komt een einde. Op een stralenden Junimorgen, na de cliché-vermaningen van den gevangenis directeur, stapt Stavisky weer de 'we reld in als vrij man. Vóór hij de gevangenis verliet, moest hij Pierre Boulanger plechtig beloven, zijn kennis en talent van „corriger la fortune" niet onbenut te laten. Aan monsieur Alexandre zal het niet liggen. Hij heeft grootsche voornemens. Parijs zal hij veroveren. (Ingez. Med.j (Wordt olgd.j De commissie van fabricage had nog gerapporteerd o.a. met opmerkingen over de teekeningen en over het stel len van eischen in zake te verwerken materialen. Ook de uitgangen naar andere straten zijn niet goed. De heer ONDERDIJK zeide, dat de minder preciese maten in casu voor d'en raad niet zoo van belang zijn, dat is een kwestie van uitvoering; het gaat hier meer om de principieele zijde van de zaak. Afwijkingen van de vaste maten is voor tertiaire wegen als deze straat zal zijn, zeker te verdedigen, het ver keer zal zich bepalen tot dat voor de omwonenden, te meer waar de straten waarin de nieuwe straat uitkomt, ook nauw zijn. Er was volgens spr. aanleiding in deze van het recht gebruik te maken af te wijken van de bouwverordening. Het is juist, dat er gesproken wordt over betonnen rottoirbanden, inplaats van over hardsteenen trottoirbanden. Het eerste is voor deze straten ook goed. Het gaat niet aan de aanvragers nog meer te laten betalen. Het overnemen van straten zal alleen gebeuren als alle werkzaamheden er aan zijn geschied. Een uitgang van 4i meter aan den Mo lenberg is zeker weinig, maar de eige naar van het aangrenzend perceel vroeg een exhorbitant hoogen prijs. Achter den ingang komt een vierkant pleintje. Maar als er een billijk bedrag gevraagd wordt, zullen de aanvragers nog een beteren toegang maken. De heer PAUL meende, dat het bij verleening van een vergunning gaat om goede gegevens, en die kwamen in het voorstel van B. en W. niet voldoende tot uiting. In het Schuttershofstraatje kunnen de concessionarissen niet aansluiten aan het riool, maar wel op de Vlas- markt, en dan moeten zij z.i. ook zor gen voor de herbestrating. De heer DE BRUIN stelde de vraag of het wel goed is, a'at men zulke groote tuinen bestemd om te bebouwen; hij vindt vooral de nauwe uitgangen nog al een bezwaar. De heer v. d. FELTZ had ook nog al bezwaren tegen den uitgang op den Molenberg en wilde de eisch stellen van verbetering zoo het mogelijk is. In zake de herbestrating was spr, het eens met den heer Paul. De heer DEN HOLLANDER zag het weer verrijzen van hofjes, waar men juist zoo wat af is. Het is wellicht niet te voorkomen, maar spr. hoopte voor al verschoond te blijven van allerlei sloppen, die toegang geven tot woning complexen. De heer ONDERDIJK ontkende, dat men moet spreken van hofjes bebou wing, het Schuttershofstraatjè is reeds ten deele verbreed en 1.25 m troittoir in tertiaire straten is toch zeker vol doende. Uit het plan komt werk voort, waarbij werkloozen arbeid kunnen vinden, te meer waar geheele afbraak en her bouw van het Schuttershof er aan vast zitten. Over de kwestie der herbestrating zeide spr., dat aansluiting op den Mo lenberg ook mogelijk zou zijn, maar B. en W. zagen toch liever aansluiting aan het breedere riool op de Vlasmarkt. Het plan is z.i. niet zoo winstgevend voor de betrokkenen, als eerst leek. Spr. had tenslotte geen bezwaar de herbestratings-voorwaarden over te nemen. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. 19. Waterlevering aan Vrouwenpolder. B. en W, hebben een ter vaststelling, ontwerp-overeenkomst aangeboden, voor de levering van water over den meter aan de gemeente Vrouwen polder tegen 9 cent per m3. De heer BOASSON zeide naar aan leiding van opmerkingen van de com missie van fabricage, dat B. en W. meenen, dat de teekeningen voldoende duidelijk zijn. Enkele andere opmerkingen namen B. en W. over en brachten de desbe treffende wijzigingen in het ontwerp- contract aan. De heer PAUL bleef de teekeningen niet voldoende achten. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. 20. Crediet voor verbetering pomp- installatie Oranjezon. B. en W. vroegen een crediet aan van 27000, voor verbetering van de pompinstallatie voor de prise d'eau der waterleiding bij de Oranjezon. Naar aanleiding van het rapport der commisie van fabricage, zeide de he |- BOASSON o.a. dat thans teekeningen zijn overgelegd en las hij voor waarom de directeur liever een nieuw gebouw bestelde en ook de electrische installa tie; mede aan de hand vein cijfers. O.a. is het noodig om goede werking te verzekeren ook tijdens het ombou wen van de installatie. Er zijn prijzen opgevraagd van Ne- derlandsche firma's; het dagelijksch toezicht zal worden opgedragen aan den heer Maas, die dit meer op zich nam. Sommige deelen van het werk worden aanbesteed, met de bepaling, dat Middelburgsche werklieden er aan moeten arbeiden. De heer v. d. FELTZ meende namens financiën, dat er te 'weinig toelichtin gen en teekeningen zijn geweest. Men moest eerst naar den directeur om er goed achter te komen. Maar nu moet men alles aannemen op zeggen van den directeur. Spr- had voor zich zelf nog bezwaren tegen de post verlichting van het ter rein en tegen den nieuwen bank. Mevr. WEIJL had deze bezwaren niet tegen het voorstel na verkregen in lichtingen. De heer BOA5SON had het idee, dat de détailleering der plannen aan de beide commissies bekend waren, men wil hen niet gaarne iets decreteeren. Fabricage had toch ook eens kunnen informeeren bij den directeur, zooaüs financiën deed. De hygiënische maatregelen zijn daar toch zeker noodig en kunnen nu beter in eens worden uitgevoerd. De electrische verlichting is niet zoo urgent, maar men maakt toch een einde aan middeleeuwsche toestanden, men kan nu graafwerk enz tegelijk doen. Het gaat totaal om een bedrag van 3000 meer of minder. De inspecteur van de Volksgezond heid heeft op betere hygiënische toe standen aangedrongen. De heer PAUL meende, dat de wet houder erkende, dat er aan de moti veering der voorstellen, wat ontbrak, en het blijkt uit het al meer en meer vragen om mondeling advies, dat de tijd te kort is voor schriftelijk advies. De exploita tiekosten zijn niet bekend, en ook houdt spr. niet van afschrijvingen. Spr. meende, dat men bij nadere toe lichting, niet zooveel zou moeten vragen. Spr. blijft er bij, dat de posten electri sche verlihctingen en tank te hoog zijn. De heer mr. FELTZ zeide, dat de commissie van financiën toch moet na gaan wat bezuinigd zou kunnen worden; al juicht spreker de verlichtingsplannen en de tank toe. De heer BOASSON gaf toe, dat het voorstel wat laat de commissie heeft bereikt; o.a- heeft de commissie van bijstand wat laat kunnen vergaderen. -Het is geenszins de bedoeling voorstel len er maar door te halen. De cijfers van bouwwerken worden gemaakt in overleg met den directeur van gemeentewerken. De stoommachines zijn zoo oud dat men niets meer van haar kan verwach ten. De verlichting is geen luxe. De heer DEN HOLLANDER noemde het een geluk, dat niet eerder inspectie is gehouden, anders was er reeds veel eerder gelast verbeteringen aan te brengen. Spr. achtte het voorstel vol doende toegelicht en het is duidelijk dat men een nieuw machinegebouw prefereert. De VOORZITTER ziet geep finan cieel voordeel de septie tank-installa tie uit te stellen. De heer WONDERGEM achtte het goed ineens tot de grootste capaciteit op te voeren. De heer BOASSON zeide, dat de te maken installatie voldoende is voor 't huidig gebruik. Een latere vergrooting van de pompinstallaie zal niet meer kosten, dan dat men nu ineens uitge breider installaie maakt. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. 21. Crediet voor aanbrengen peilbui zen in duinterrein bij Oranjezon. B, en W. vragen een crediet aan van 3500 voor het aanbrengen van peil buizen in het duinterrein bij de prise d'eau der waterleiding. De heer HEEMSKERK meende, dat men tot nu toe dacht voldoende water te hebben voor Middelburg en enkele andere gemeenten. Hij zal zich niet te gen het voorstel verzetten, maar vroeg of de nu aan te schaffen peilbuizen lan ger zullen medegaan dan die van 1918. De heer MONDEEL zag tegenspraak tusschen den kop en c!e staart van het voorstel. In het begin slaat de centrale drinkwatervoorziening, aan het slot al leen over Middelburg, De heer BOASSON verzekerde, dat op de duurzaamheid der peilbuizen zal worden gelet. Er is verschil van opvat ting over de hoeveelheid aanwezig wa ter tusschen den directeur der bedrijven en hel Rijksbureau en daarom zijn de peilingen zeker gewenscht. Voor de wa tervoorziening van Middelburg zelf is het zeker niet noodig, maar men heeft verplichting aan Vlissingen en voor kleinere hoeveelheden ook aan Dom burg en Vrouwenpolder. Men moet ze kerheid hebben, dat men ook in de toe komst de groote hoeveelheden kan blij ven leveren. De heer MONDEEL achtte hel daar om wel iets royaal de levering van wa ter aan Vlissingen. De heer HARTHOORN zeide, dat men toch eerst moet onderzoeken en het geld voorloopig uitgeven en trach ten de uitgaven later in de combinatie voor de centrale watervoorziening in te brengen. De heer BOASSON zeide nog eens, dat het gaat om op'ossing van de vraag hoeveel water te leveren zal blijven. Het rijksbureau achtte de peilbuizen ook noodzakelijk, voor juiste gegevens, en men moet ze in ieder geval hebben om de raming van het rijksbureau te kunnen beoordeelen. Men moet voorkomen, dat de reserve der watervoorziening wordt opge maakt. Mevr. WEIJL voelde, dat men op die manier zou worden uitgeschakeld bij verdere plannen voor de centrale wa tervoorziening. Het voorstel werd aangenomen met de stem van den heer Mondeel tegen. 22. Beschikking op adres mr, dr. H, Schmidt Degener. B. en W. stellen voor het adres van mr. dr. H. Schmidt Degener gericht te gen het bestuur en de directie der Han delsschool voor kennisgeving aan te ne men. De heer v. d. FELTZ meende, dat men achter het raadslid moet staan, dat afgevaardigde is in een bestuur. De raad heeft met deze zaak niet zoo heel veel te maken. Maar wel iets daar er wordt gezegd, dat onjuiste aantallen leerlingen zijn opgegeven voor het ver krijgen van de subsidies en daarnaar dient z.i. onderzoek te worden ingesteld. Maar spr. vroeg zich af hoe dit moet geschieden, waar het hier een particu liere vereeniging betreft. Toch acht hij een onderzoek noodig. De VOORZITTER zeide, dat dé kwestie der zes leerlingen reeds in de correspondentie van den inspecteur is toegelicht. Een weerlegging daarvan is van de zijde van den inspecteur niet ge volgd. De heer v. d. FELTZ meende, dat de gemeente als geefster van subsidie toch besliste zekerheid moet hebben. Spr. zelf stelde zich geen partij. De schijn is gewekt van verkeerde gegevens en dit moet worden opgelost. Spr. wilde een nader onderzoek. De VOORZITTER zeide, dat het .gaat om een beschuldiging aan een raadslid, dat hij onregelmatigheden niet heeft ge rapporteerd. Maar als die er geweest waren, zou de inspecteur ze hebben op gemerkt. Men moet niet op zijpaden gaan. De heer MONDEEL zeide, dat de adressant zich teleur gesteld' gevoelt en het gaat dan ook eigenlijk tegen den directeur. Onregelmatigheden zijn zoo goed als uitgesloten daar de controle van het departement en de inspectie. Moet men nu nog eens opnieuw een onderzoek gaan instellen Men moet blijven bij de gedragslijn en het rijk vol- gen. De heer v. d. FELTZ beschuldigde nie mand. Maar er is geen bewijs, dat men in den Haag niet kan afgaan op ver keerd verschafte cijfers en nu dit is ge uit, moet het in aller belang ook uitge maakt worden. De heer MES meende dat men uit de stukken niets wijzer kan worden, en spr. wilde ook nadere inlichtingen ook om het publiek gerust te stellen. Mevra WEIJL deed uitkomen, dat het rijk genoegen nam met aanvankelijk vol doende doch later verloopend aantal leerlingen, en de gemeente bepaalde haar subsidie toch naar het bedrag" der rijkssubsidie. De heer MONDEEL meende nog te moeten vaststellen, dat de rekening nog niet is goedgekeurd, maar ook dat het bestuur geen bezwaar zal hebben tegen een nader onderzoek. De heer DEN HOLLANDER zeide, dat deze feiten alleen ter sprake komen, om dat een leeraar zich getroffen acht, maar dan had hij dit direct moeten doen zonder de hatelijkheden aan het adres van den heer Mondeel. Mevr. WEIJL meende, dat men ge rust de zaak aan het rijk kan overlaten. De heer HEEMSKERK zeide nog eens, dat men moet afwachten wat het

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6