weer en wind. Neem 'n "AKKERTJE" BINNENLAND. STATEN-SENERAAL ZEELAND. NUMMER 91. TWEE BLADEN. WOENSDAG 18 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. ilgtëESLgyRG. SOES. WALCHEREN. N00RD-BEVELAHD. iiiit zoo'n nieuw handig zakdoosjei bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. xwlncinU ELdURGSCHE courant dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goische courant^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent BESTRIJDING ZIEKTE VAN WEIL. De Minister van Sociale Zaken acht voortzetting van de reeds getroffen maatregelen ter be strijding zeer wenschelijk. Nu het zwemseizoen wederom nadert, heeft de Minister van Sociale Zaken de aandacht van de gemeentebesturen ge vestigd op een in 1933 door den toenma- ligem Minister van Binnenlandsche Za ken aan die besturen gezonden circulai re, betreffende de ziekte van Weil, en in het bijzonder op de daarin aanbevo len voorbehoedende maatregelen. Het voorbeeld, dat in sommige ge meenten een verordening is vastgesteld betreffende de eischen, die. aan cen zweminrichting te stellen zijn en ook over de wijze, waarop toezicht op zweminrichtingen en zwemgelegenhe- den gehouden dient te worden, verdient volgens den minister navolging. In het jaar 1932 zijn 207 gevallen van genoemde ziekte aangegeven met 16 sterfgevallen, terwijl die getallen in '33 bedroegen resp. 150 en 11. De vermin dering van het aantal gevallen is op zicib zelf niet zeer belangrijk en zou het vermoeden wettigen dat de maatregelen verleden jaar genomen, weinig effect hadden. Intusschen zijn er een tweetal omstandigheden die er op wijzen, dat dit vermoeden onjust is. Ten eerste zal, aldus de Minister, de ziekte, die niet al tijd gemakkelijk te herkennen is, nadat de aandacht erop werd gevestigd en niet het minst door het ophoopen van de ziektegevallen in 1932, meer bekend geworden zijn, althans minder aan de waarneming van den geneesheer ont snapt, zoodat aan te nemen is, dat in '33 minder gevallen onbekend zijn gebleven en daardoor zeker de statistiek van '33 meer volledig is te achten dan die van het voorafgaande jaar. Ten tweede mag worden ondersteld, dat een ziekte als deze, wanneer er geen maatregelen te gen zouden zijn genomen, zich juist niet onbelangrijk zou hebben uitgebreid. De minister deelt ten slotte mede, dat hij goede gronden heeft om aan te ne* men,, dat de voorgeschreven maatrege len, die inderdaad op ruime schaal zijn toegepast, van groot nut zijn geweest. Voortzetting acht de minister dan ook zeer wenschelijk en hij roept daarom de medewerking der gemeentebesturen in opdat tijdig en wel vóórdat het "zwem seizoen begint, het noodige worde ge daan teneinde de bestaande open zwem inrichtingen, en ook de zwemgelegenhe- den zooveel mogelijk vrij van ratten te houden. DE KOSTEN VAN DE ARMENZORG IN NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Dt minister van binnenlandsche zaken heeit het volgende aan de Ged. Staten der provinciën geschreven. In de tegenwoordige tijdsomstandig heden behooren de begrootingen van de publieke lichamen bij voortduring een zoo getrouw mogelijk beeld te geven van de financieele uitkomsten van elk dienstjaar. Uit dezen grondregel vloeit voort, dat telkens, wanneer met stellig heid te verwachten is, dat de praktijk het budgetaire aspect in ongunstigen zin zal wijzigen, maatregelen worden genomen, welke ertoe strekken, de be groeting daarmede in overeenstemming te brengen. Het is mij gebleken, dat verschillen de gemeentebesturen met het nemen van bedoelde maatregelen veel langer wachten dan in cl'e huidige omstandig heden verantwoord is. In het bijzonder met betrekking tot de posten voor de kosten van de burgerlijke armenverzor ging op de begrootingen der noodlijden de gemeenten heb ik herhaaldelijk kun nen opmerken, dat de weergegeven re gel niet was gevolgd. Maatregelen tot verhooging van dezen post werden d*ik- werd* eerst getroffen omstreeks den tijd, dat die post geheel uitgeput was geraakt! terwijl toch het gemeentebestuur veelal reeds in de eerste maanden van het be- grootingsjaar alle gelegenheid had op te merken, dat de eischen, welke aan den post gesteld werden, tot een ontij dige uitputting zouden moeten leiden. Voor de noodlijdende gemeenten heeft deze praktijk nog het ongewenschte ge volg, dat het ongunstiger beeld van den in hei begrootingsjaar te dragen last we gens kosten van armenverzorging, het welk den onderstand uit 's Rijks kas onmiddellijk influenceert, aan de regee ring veel te laat bekend wordt. In t vorenstaande virden mijn ambt genoot van financiën en ik aanleiding aan alle gemeenten, die voor 1934 een Rijksbijdrage in de kosten harer huis houding hebben aangevraagd, de vol gende voorwaarden te stellen: Van het op de begrooting voor 1934 uitgetrokken bedrag voor subsidie aan het burgerlijk armbestuur of voor recht- streeksche ondersteuning van behoefti- gen zal op 1 Juli a.s. niet meer dan 50 pet, mogen zijn uitbetaald. Van deze voorwaarde zal door Uw college in overeenstemming met ,mijn voorno'em- den ambtgenoot en mij ontheffing kun nen worden verleend, indien het ge meentebestuur kan aantoonen op rede lijke gronden te mogen verwachten, dat desondanks de geheele begroot.'ngspos' niet zal worden overschreden. De hier bedoelde ontheffing behoort tijdig vóór 1 Juli te worden aangevraagd aan Uw College. Het subsidie aan het burgerlijk arm bestuur zal alleen iin wekelijksche of maandelijksche termijnen mogen wor den betaalbaar gesteld', ROODE-KRUIS-HONDEN, De Ned. Vereen, voor Roode-Kruis- honden zal ter herdenking van haar 25- jarig bestaan een wedstrijd voor Roode- Kruishonden houden op 8 en 9 Juni te 's-Gravenhage. De jaarlijksche keuring van honden ter bekroning van 't diplo ma Roode-Kruishond zal dan tevens plaats hebben. OPVOLGER KOOS VORRINK IN DE A. J, C, Naar het Hbl. verneemt, is het zeer waarschijnlijk, dat de plaats van den heer Koos Vorrink, die thans voorzitter is van de S.D.A.P., in het hoofdbestuur der Arbeiders Jeugd Centrale zal wor den ingenomen door den heer Klaas Toornstra. Deze is nu reeds secretaris der A.J.C. TWEEDE KAMER. Examengeld verhoogd De Tweede Kamer kwam Dinsdag middag voor het eerst na het Paasch- reces weer bij een, ter behandeling van verschillende wetsontwerpen. Het be gon met het voorstel van minister Mar- chant tot wijziging van de Nijverheids onderwijswet. Daarin wordt het examen geld verhoogd. Was het uniforme be drag tot dusver in de wet vastgelegd op 20, de regeering krijgt nu de macht dit bedrag per Kon. Besluit te verhoo- gen. Het grootste deel der akten zal voortaan bereikbaar zijn tegen een exa mengeld van 30; er kan tot 40 wor den gegaan. In 1933 bedroegen de kos ten voor het afnemen der examens 48.000 en er werd 28.500 aan exa mengeld ontvangen. De opbrengst der verhoogde gelden wordt dit jaar op 35000 geraamd. Dit is de voornaamste bepaling van de wet, welke op dit punt verzet ontmoette bij de S.D.A.P. Met haar stemmen tegen werd de wijziging goedgekeurd. Salariskorting. Verder werd na eenige discussie aan genomen het ontwerp van minister De Wilde, waarbij voor die ambtenaren, wier salarissen niet bij Kon. Besluit, doch bij de wet worden vastgesteld (n.l. de leden van den Raad van State, van de Rekenkamer en de rechterlijke macht) dezelfd'e maatregelen worden in gevoerd als voor de overige ambtena ren; te weten: een ongehuwde zal nooit meer dan 90 pet. van de aan zijn ambt verbonden maximumwedde ontvangen; in plaats van de crisis-kortingen komt een definitieve korting van 10 pet.; het pensioenverhaal wordt met 1Y- pet. ver^ hoogd. Instelling, afschaffing, verhoo ging of verlaging van invoer rechten op korten termijn. Tenslotte kwam aan de orde het be langrijke wetsontwerp tot instelling, af schaffing, verhooging of verlaging van invoerrechten op korten termijn. Dit wetsontwerp geeft de regeering zeer groote bevoegdheden. In het bij zonder het tweede artikel, welks eerste Ud aldus luidt: „Ten einde het te gron- ae gaan van Nederlandsche bedrijven door hun bestaan bedreigende buiten- landsche maatregelen te voorkomen of ten einde met het buitenland gemaakte tariefsafspraken onmiddellijk van kracht te doen zijn, kan door ons worden be paald, dat voor door ons aangewezen goederen gedurende een daarbij vastge steld tijdvak van ten hoogste een jaar a. een nieuw invoerrecht zal worden geheven; Er zijn diepten der smart, waarin geen hoop kan ankeren. b. een bestaand invoerrecht zal wor den afgeschaft, verhoogd of verlaagd". Weliswaar moet zoo'n besluit door de Staten-Generaal worden goedge keurd, maar de praktijk der contingen- teeringsbesluiten, waarop pas veel later de goedkeuringswetten volgen, ieert, dat hieraan niet al te veel waarde moet worden toegekend. Nadat enkele sprekers het woord over deze zaak hadden gevoerd, werd de vergadering verdaagd tot heden. OEFENING NA DEN ARBEID. De vaandeluitreiking. Dinsdagavond heeft het muziekkorps „Oefening na den Arbeid" een uitvoe ring gegeven in de goed bezette Con cert- en gehoorzaal bij gelegenheid van de Vaandel-uitreiking. Nadat het korps onder leiding van den directeur, den heer J. C. F. van Kamer, Ps, 150: 1 had begeleid, heeft het op zeer 'verdienstelijke wijze een drietal num mers ten gehoore gebracht, waarbij bleek, dat deze muziek ook in de zaal goed tot zijn recht komt en dat het po dium, zooals het nu is ingericht, en af gescheiden met flinke gordijnen, uitste kend voor zulke uitvoeringen geschikt is. Hierna betrad de heer mr. R, M. van Dusseldorp het podium om namens het Dames-comité het vaandel aan de vereeniging uit te reiken. Spr. herinnerde er aan hoe hij nog slechts enkele maanden geleden den ba zaar heeft geopend, die gehouden is door het dames-comité «om gelden voor het vaandel bijeen te brengen. Thans vol doet hij gaarne aan het verzoek om het uit te reiken. Spr. schetste hoe het voor personen, die in het volle leven staan, moeilijk is overal te komen, waar men hen gaarne ziet. Het was spr. bekend, dat de bur gemeester dezen morgen zoo'n taak vervulde en des middags ontmoette hij hem in een heel ander deel der provin cie, Spr. stelde het daarom des temeer op prijs den burgemeester ook hier te kunnen begroeten. Het is een bewijs van diens medeleven ook met het Christelijk vereenigingsleven. Namens het damescomité bracht spr. dank aan allen, die het steunden, om daarna te schetsen, hoe het vaandel door alle tijden heen een embleem was van de glorie van de menschen, van de veldheeren, maar hier is het in de eer ste plaats om te toonen, dat men God alleen de eer geeft. Moge het ook een bewijs zijn van de trouw der leden en moge het tweedracht in de vereeniging voorkomen Dat men het drage om de overheid te eeren, op feestdagen van het Koninklijk Huis, en mocht het moe ten zijn omfloersd en neergebogen in tijden van rouw. Hierna werden de gordijnen achter op het podium van voor het fraaie vaan del, weggenomen. Het vertoont den naam der vereeniging, den oprichtingsdatum in September 1927, het wapen van Mid delburg en verder passende ornamen ten. De heer J. M. Harthoorn dankte namens het bestuur mr. Van Dusseldorp voor het uitreiken van het vaandel. Spr. herinnerde er aan hoe enkele hee- ren en dames het initiatief namen voor het aanbieden van een vaandel en bracht dank aan allen, die het mogelijk maakten, niettegenstaande de econo mische toestanden de gelden bijeen te te brengen. Ook den leverancier bracht spr. dank voor de wijze van aflevering. Spr. besloot met de belofte, dat men het vaandel hoog zal houden. Hierna gaf het korps eerst een voor deze gelegenheid door den direc teur gecomponeerden vaandelmarsch en daarna „Salut a Drapeau" van J. de Wolf ten beste. Beide nummers had den terecht een dankbaar applaus. Na de pauze hebben enkele dames en heeren het hier den laatsten tijd be kend geworden „Arme Rijken" met succes opgevoerd, terwijl met Gezang 18 1 en dankzegging besloten is. Een nieuwe voorzitter. Naar wij vernemen heeft de hr Koster om particuliere redenen, bedankt ais voorzitter der voetbalvereeniging „Goes" Door het geheele bestuur wordt als voorzitter aanbevolen de hr W. G. Koning, het oud-raadslid. De Gasfabriek. In verband met het binnen kort af- loopen van de concessie voor de gas fabriek, vernemen wij, dat de onderhan delingen over 'n belangen gemeenschap tusschen de gemeente en de tegenwoor dige concesionarisse, de Impeial Con tinent Gas Association, in vergevorder den staat van voorbereiding zijn. Deze belangengemeenschap zou dan weer aan genoemde maatschappij; concessie ver- leenen. N. R. V.-propaganda-avond, De afd. Walcheren der N. R. V. heeft gisteravond in Grand Hotel „Britan nia" een propaganda-avond gehouden, waarop door leden der afd. is opge voerd het blijspel „Graaf-Loodgieter". Aangezien hedenavond een opvoe ring van hetzelfde stuk te Middelburg plaats vindt voor de werkloozen mogen wij met een verslag der opvoe ring tot morgen wachten. Vermeld zij hier slechts, dat de avond in „Britannia" een groot succes voor de tooneelgroep der N. R. V. is geworden, en dat de heer A. A. Noest, voorzit ter der afd., allen hartelijk dank ge zegd heeft, onder instemming der aan wezigen. Met het zingen van het Zeeuwsche ■Volkslied is de avond besloten; zij werd verdienstelijk opgevroolijkt door „The Jolly Britannaders", ARNEMUIDEN. Doordat de invoer van garnalen naar Frankrijk en België geheel of gedeeltelijk stopgezet is, wordt Arnemuiden wederom financieel zwaar getroffen. Ruim de helft van de 42 mo- torvisschersvaartuigen worden door de ze regeling getroffen en liggen thans in afwachting aan den wal gemeerd. Dit beteekent voor de opvarenden geen in komsten, daar de visschers zoogenaam de deelvisschers zijn, wat wil zeggen dat elke week alle ontvangsten na aftrek van onkosten en uitgaven gezamelijk ge deeld worden. Doordat er in deze gemeente nog een tweetal garnalenpellerijen zijn, kan een gedeelte van de andere helft blijven visschen, terwijl ook eenige op eigen ri sico uitgevaren zijn. De burgemeester dezer gemeente de heer H. G, Horninge is vergezeld van den wethouder van Vlissingen den heer Laernoes, naar het Ministerie van Eco nomische Zaken te Den Haag geweest om den toestand aldaar te bespreken. RAAD VAN KATS. Het verzoek om 10 cent per inwoner beschikbaar te stellen in verband met de waterlei ding ingewilligd. Maandag vergaderde de raad voltal lig. De bekende wijziging van het Amb tenarenreglement ging z.h.s. onder den hamer door. Eveneens een wijziging der bouwverordening, zulks op verzoek van Ged. Staten. Een verzoek van de vereeniging „N. Bevelandsche Brug" om in beroep te gaan bij de Kroon tegen 't niet verlee- nen van concesie voor een autod'ienst van N.-Beveland op Goes, werd in den breede besproken. Onbillijk werd het geacht dat aan Eggebeen van Wolf aarts dijk door Ged. Staten wel concessie is verleend en aan den ondernemer J. D. de Koster van Colijnsplaat niet. De heer Koster ter vergadering ge roepen deelt mede, dat hij 8 diensten per dag wil invoeren- Ook den bestaan- den d'ienst op Donderdag wil hij handha ven. Maar ten aanzien van den dienst op Dinsdag wil hij vrij blijven. Met alge- meene stemmen wordt besloten om in beroep te gaan. Aan de orde was vervolgens een ver zoek van het waterleidingcomité op N.- Beveland, om een bijdrage van 10 cent per inwoner te verstrekken voor het maken van een plan etc. De heer L. Maat vond, dat men de gemeente wat veel op den hals haalt. Eerst het electrisch licht. toen He brug en nu weer de waterleiding. Spr. zou gaarne zien dat de buiten-menschen eerst aan electrisch licht geholpen wer- Middelburg, 18-IV-'34. Dinsdag, hoog ste luchttemperatuur 19.1 °C (66 °F); laagste 11.7 °C (53 °F). Heden 9 h: 12.3 °C; 12 h: 15.2 °C. 10.3 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laag ste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.2 mm te Isafjord; laagste 745.3 mm te Black' sod en Valencia. Verwachting tot morgenavond Matige, aan de kust wellicht tijdelijk krachtige, later afnemende Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk nog regenbuien, mogelijk iets koeler. Zon op: 4 h 59; onder: 19 h 01. Licht op: 19 h 31. Maan op: 6 h 39. E.K. 21 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min, later, (S Springtij.) April, Hoogwater. Laagwater. Wo. 18 3.46 16.10 10.17 22.32 Do. 19 4.27 16.48 10.48 23.12 Vr. 20 5.10 17.30 11.25 23.52 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge» April. Hoogwater. Laagwater. Wo. 18 5.40 18.05 11.18 23.37 Do. 19 6.16 18.40 11.54 Vr. 20 6.55 19.18 0.15 12.31 (Ingez. Med.) d'en tegen een redelijken prijs. Tevens zou hij gaarne zien dat daar nu maar eens over geschreven werd. Besloten werd om een schrijven te richten aan de P.Z.E.Mi. Met 6 stemmen tegen één stem (die van Th. Minet) werd vervolgens beslo ten het verzoek van 10 cent per inwo ner in te willigen. De hr M. W. van Arenthals vroeg of er in de Voorstraat nieuwe boomen komen. De hr Maat wilde een verzoek rich ten tot de Ambachtsheerlijkheid om nieuwe boomen te planten bij voorkeur linden. Met 6 tegen 1 stem aangenomen (tegen J. Eikenhout). De hr de Jonge informeerde hoe het gegaan was met de buizen in de school. Dat is ook nog in onderzoek. Een adres aan de P.Z.E.M. In samenwerking hebben de besturen der winkeliersvereenigingen te Hulst, Axel en Terneuzen een adres gezonden aan de Directie van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij te Middelburg, waarin zij de noodzake lijkheid uiteen zetten van vermindering van het tarief voor lichtstroom voor het winkelbedrijf op grond van le. het ach- teruitloopen van dat bedrijf; 2e. de eischen voor meer lichtreclame naar binnen en buiten, en 3e, dat zij dat be drijf stellen op een lijn met fabrieksver- lichting. Gevraagd wordt opheffing van het vastrechttarief en een tweeden meter voor het bedrijf te plaatsen. Voorts een tarief van 10 cent per Kwu tot een verbruik van 500 Kwu., 9 cent tot 1000 Kwu, 8 cent tot 2000 Kwu., en 7 cent voor meer verbruik. Tenslotte vraagt men hierover een bespreking met de Directie van de P.Z. E.M. op door haar nader te bepalen tijd en plaats. SAS VAN GENT. In verschillende bladen werd dezer dagen gemeld, dat de burgemeester dezer gemeente, de hr Hoefnagels voornemens zou zijn tegen 1 Augustus a.s. ontslag aan te vragen, in verband met zijn leeftijd. Wij verne men echter, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen is. Acht maanden geleden werd de heer Hoefnagels her benoemd en hij denkt niet aan heen gaan.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1