Nu kunt U de beroemde "AKKERT] U hebben!" 20 ct "AKKERTJES" (akker-cachets; Dit zakdoosje kost U slechts KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. SEVEUMD. 11 want vanaf heden zijn"AKKERTJES"nu ook verkrijgbaar in platte zéér handige metalen zak-doosjes met 3 "AKKERTJES voor Uw vest-zak voor Uw taschje altijd bij de hand komt telkens van pas om ze dadelijk te gebruiken tegen: Hoofdpijn Kiespijn Spierpijn Zenuwpijn Neuralgie Griep enz. Gemakkelijk en pretti innemen. Ge proe: niets. Veroorzaakt géén maagstoornissen. Helpt direct en is onschadelijk. en ten aanzien van daaruit voortvloei- ende stortingen, in het Raadsbesluit van j 5 Sept. 1933, tot het aangaan van een rekening-courant, overeenkomst met de N.V. Hendrikse en Co. te Middelburg de j daarin genoemde sommen te wijzigen, j In de Commissie tot verdeeling der graskanten werden benoemd weth. Goedbloed, A. Melis en L. Cornelisse. Bij de rondvraag informeerde de heer Allaart of nog niets bekend is van het 1 desbetreffend departement, inzake het te verkoopen terrein aan de IJsver- De v o o r z, antwoordde ontkennend. 's HEER ARENDSKERKE, In de al- gemeene vergadering van de afdeeling 's Heer Arendskerke van de Vereeni- giag voor Ziekenhuisverpleging op Zuid en Noord-Beveland, dtie door slechts 8 leden van de 606 werd bijgewoond deed de penningmeester rekening en verant woording over 1933, waaruit b'eek, dat de ontvangsten bedroegen 1737 en de uitgaven 1181alzoo een batig slot van j 556. Besloten werd over het afgeloopen jaar het bedrag voor het reservefonds te bepalen op 50 zoodat dat thans be loopt 150. ot bestuurslid werd' herkozen de hr. D. van der Maale Jansz. Nadat nog was besproken de agenda van de te houden vergadering van de Centrale Vereeniging op Zaterdag 21 April a.s. te Goes/werd de vergadering gesloten, POLDER WALCHEREN. De algemeene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren zal dit jaar plaats hebben op Zaterdag 28 April. Jaarverslag. Het jaarverslag over 1933, dat door het dag. bestuur wordt aangeboden, ver meldt het vertrek van den raad P. Du- mnn Tak- In 1902 tot commissaris geko zen. maakte de heer Dumon Tak van 1913 af als raad deel uit van het dag. bestuur. Door zijn groote liefde voor Walcheren en zijn ervaring nam hij een vooraanstaande positie in het polderbe stuur in. Zijn slagvaardige adviezen zul len noode worden gemist. In zijn plaats is tar. M. C, van der Minne tot raad be noemd en het dag. bestuur wees als plaatsvervanger van den voorzitter aan, den raad jhr. P. J. Boogaert. De vergadering leed nog twee verlie zen door de ontslagneming van den Commissaris A. Barentsen, die sedert 1925 voor het gebouwd zitting had en het overlijden van mr. J. A. Heijse, se dert 1913 commissaris voor het onge bouwd. Gekozen zijn mr. L. van Andel in de vacature-Van der Minne; K. J. van Loo in de vacature Barentsen en C. A. van Woelderen in de vacature Heijse. De schuldenlast van den polder be droeg op 1 Januari 1934 1.423.150 of f 4050 meer dan op 1 Januari 1933. Evenals in het vorige verslagjaar kwamen ook in 1933 weinig stormen voor. De stormen van October en No vember waren vrij hevig, doch kort van duur en gingen gepaard met vrij hooge vloeden. In de steenglooiing aan de Noordwatering ontstonden weinig scha den. Belangrijker waren de schaden in de rijswerken op de strandhoofden. En kele paalhoofden werden beschadigd, terwijl aan de staketwerken weioig schade werd veroorzaakt. De duinvoet op de stranden nam weinig af, behalve tusschen de strandpalen 57 en 67 op het Noorderstrand waar de afname van eenige beteekenis was. De kosten van herstel der stormschaden bedroegen voor de Noordwatering 21.016-10, I11 den avond van 3 Maart strandde bij mistig weer het Zweedsche stoom schip Sirius en in den morgen van 25 October het Duitsche stoomschip Wago- go. Schaden aan a'e zeeweringen zijn niet toegebracht. Aan de Oostwatering kwamen geen stormschaden voor eind October deed zich bij strandpaal 47 wederom een af schuiving voor. Ook nu werd het tref fen van voorzieningen nog niet noodig geacht. ■Aan de Zuidwatering was de storm schade gering en werd deze door de vaste arbeiders hersteld. timoden van den mijnenveger M «t™ eP*ember en va" het Duitsche stoom^ch,p Passat op 20 October aan de H °°k geen schaden mede. De stormschade aan de Westwa- termg was gering. De herstelling daarvan heeft 175 ge- Aankoop gronden V oor voortzetting van de verbetering van sprinken tusschen Biggekerke en Mehskerke stelt het Dag. bestuur v00r aan te koopen enkele stukken grond van verscbil]ende eigenaren en met hen deed, die schade lijden door de werken overleg te plegen over een toe te ken nen schade vergoeding, zulks na overleg ook met de taxatiecommissie. in verband met de voorgenomen ver betering van den Noordweg tusschen nrigdamme en den molen van St. Lau rens stelt het dag. bestuur voor ver schillende perceelen en gedeelten van perceelen grond aan te koopen. verder van L. Louws te St. Laurens en M. C. -rinissen Wzn. beide te St. Laurens e 'pstallen op aan te koopen perceelen grond voor reap.';/ 4000 en 4400, ver- Glazen buis met 12 "AKKERTJES" kost slechts 52 ct. (Omzetbelasting Is inbegrepen) Gij kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen. De groote verpakking is dus veel voordeeiigerl Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) der het plantrecht voor nader aangege ven koopsommen en vergoedingen. Verkoop gronden. Het Dag, bestuur stelt voor te ver koopen aan de Provincie Zeeland enkele stukken zijkanten voor verbetering van den weg van Koudekerke naar Vlissin- gen; drie stukjes zijkantweg eveneens aan de Provincie voor verbetering van den Nieuwen Vlissingschen weg en zij kanten van den straatweg van Middel burg naar Koudekerke, gelegen aan het afgesneden gedeelte van dien weg vóór de buitenplaats Ter Hooge aan mr. dr. R. W. Graaf van Lynden. Kasgeldleening. Het Dag. bestuur stelt voor machti ging te verleenen tot het opnemen van kasgeld tot een bedrag van ten hoogste 200.000. Keur op de duinen. Daar de verleden jaar op nieuw vast gestelde keur op de duinen, niet door Ged. Staten kon worden goedgekeurd, omdat verzuimd was de bij de Keuren wet voorgeschreven bekendmakingen te doen voorafgaan, heeft dat college den termijn voor de herziening met één jaar verlengd. Het Dag. bestuur stelt voor de keur opnieuw vast te stellen. De voorgeschre ven formaliteiten zijn thans in acht ge nomen. Archief. Het belangrijke archief van den Pol der is geborgen in eenige localiteiten van het Polderhuis, welk gebouw behal ve aan de voorzijde, aan alle zijden is ingebouwd of door kleine binnenplaat sen gescheiden van de belendingen. Uit een oogpunt van brandgevaar scheen deze toestand zoo weinig vrij van be denking, dat het dag. bestuur den Districtsbouwkundige van den Rijksge bouwendienst en den Commandant der Brandweer te Middelburg heeft ver zocht en bereid bevonden, te advisee- ren omtrent le nemen maatregelen ter waarborging van een redeijke beveiliging van het archief. Uit het rapport van de ze beide deskundigen blijkt, dat de vrees van het dag. bestuur niet ongëgrond was. De deskundigen komen tot de con clusie, dat een behoorlijke beveiliging van het archief slechts te verkrijgen is door het maken van een brandvrije ruimte op den beganen grond. Nadat ook. de Rijksarchivaris zich met dit rapport had vereenigd, maakte de ingenieur een begrooting op, die 5000 bedroeg met uitzondering van de noo- dige rekken en zonder dat daarbij ge rekend is met de mogelijkheid, dat bij den bouw gestuit zal worden op oude fundeeringen, die verwijderd zouden moeten worden, op balken, die ver nieuwd moeten worden en dergelijke onaangename verrassingen, die men in een oud gebouw allicht ontmoet. Daar om schijnt het gewenscht 7500 crediet te verleenen. Reeds is aan eenige daar voor in aanmerking komende aannemers onderhands prijsopgave voor de uitvoe ring van het werk gevraagd. Mochten de prijsopgaven daartoe aanleiding ge ven, dan behoudt het dag. bestuur zich voor de credietaanvrage dienovereen komstig te wijzigen. Weg Westkapelle-Domburg, Bij schrijven van 9 Maart zonden Ged. Staten een plan toe tot verbetering van den weg van Westkapelle naar Domburg en bij schrijven van 23 Maart de gege vens nopens de overdracht van den weg aan de Provincie. De vergadering zal van het Dag. be stuur geen betoog verwachten, dat de toestand, waarin de weg zich bevindt, bij het huidige verkeer ten eenenmale onvoldoende is- De vraag, wat ter ver betering moet worden gedaan, vervult het Dag. bestuur reeds geruimen tijd met zorg. Want, weliswaar heeft het onder houd van den weg over de laatste dtie jaren gemiddeld slechts een uitgave van 2950 of rond 500 per km. gekost, maar het is duidelijk, dat op dezen voet niet kan worden doorgegaan vooral niet, nu de verbetering van den weg van Mid delburg naar Westkapelle eene toene ming van het verkeer tusschen West kapelle en Domburg doet verwachten. Niet dan door een algeheelen ombouw van den weg kan de noodige verbetering bereikt worden. Neemt de Polder zelf dezen ombouw voor zijne rekening, zoo mag verwacht worden, dat Ged. Staten een bijdrage in de kosten ad 75 pet. daarvan uit het wegenfonds zullen toe staan. Ongetwijfeld zal dan echter de verbetering niet geringer mogen zijn, dan die welke het door de Provincie op gemaakte plan oplevert, zoodat de kos ten op hetzelfde "bedrag ah die van dit plan kunnen worden gesteld. In het on derhoud zal de Polder dan een bijdrage ad 200 per km. per jaar kunnen krij gen, doch overigens zal dan het onder houd voor rekening van den polder blij ven. Wordt de weg echter aan de Pro vincie overgedragen zoo neemt deze van de onderhoudskosten nog eens een geschat bedrag van 230 per km. per jaar voor hare rekening, zoodat van de op 660 per km. geraamd onderhouds kosten een bedrag van slechts 230 of over 5.865 km, 1350 per jaar voor re kening van den polder blijft. Door be taling van een som in eens ad 30.000 kan de polder dezen jaarlijkschen last afkoopen. Het lijdt dan ook geen twijfel, of overdracht van den weg aan de Provin cie zal voor den Polder het meest voor- deelig zijn. De Polder zal dan aan de Provincie 25 pet. van de op 140.000 geraamde kosten van uitvoering van het verbeteringsplan, benevens een bedrag van 1350 's jaars in de kosten van on derhoud, dan wel de afkoopsom daar van ad 30.000 ineens moeten betalen. Indien de vergadering zich met zijn voor stel kan vereenigen, zal het dag. bestuur in een volgende zitting een voorstel tot regeling van de financieele zijde der kwestie ter tafel brengen. Pensioensbijdrage, Salaris- korting, De aanneming van het wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet 1932, zal voor de ambtenaren, die na 1 Juli 1922 in dienst zijn getreden, het verhaal voor pensioen met 1 Y pet. hunner wedden doen stijgen. Voor hen, die vóór ge noemden datum zijn aangesteld, varieert het percentage van den pensioensgrond slag, dat thans op hen verhaald wordt van 2Y tot ruim AY pet. De wetswijzi ging zal tengevolge hebben, dat het ver haal voor hen met rond 5Y tot 7 Y pet. verhoogd wordt. Het komt het dag. bestuur voor, dat deze ambtenaren, wier bijzondere po sitie destijds werd erkend, daardoor wel zeer zwaar getroffen zouden worden. Intusschen zal het niet mogelijk zijn, voor hen een uitzondering te maken mei betrekking tot het verhaal der pensi oensbijdrage. Het remedie zal dus in andere richting gevonden moeten wor den. Het dag. bestuur meent, daarin te zijn geslaagd. Wordt toch van deze amb tenaren niet gevorderd de tijdelijke sala riskorting van 3 pet. van den pensioens- i grondslag ingevolge besluit van 29 April j i.933, zoo zal voor hen het gevolg van de verhooging der pensioensbijdrage j met 3 pet. verminderd en al zoo tot on- i geveer 2Y tot AY pet. beperkt worden. 1 Behalve van enkele ambtenaren, wier pensioensgrondslag hooger is dan 3000, zooaat voor hen de bijdrage voor we duwen- en weezenpensioen niet over den vollen pensioensgrondslag wordt be rekend, zal dan aan pensioensbijdrage en korting samen rond 13 pet. van den pensioensgrondslag verhaald worden op de ambtenaren, die na 1 Juli 1922 in dienst zijn getreden en rond 10 pet. op de ambtenaren, die op dien datum reeds in dienst waren. Thans wordt aan pen sioensbijdrage en korting 3689.27 of 8.235 pet. der som van de pensioens grondslagen ontvangen, zoo de verga dering het voorstel aanneemt, zal dit zijn 4634.51 of 10.345 pet. en zoo dit voorstel niet en de wet wel wordt aan genomen 5533.01 of 12.35 pet. Pensionneering. Het Dag. bestuur had aan P. Verhage, dagelijksch opzichter te Westkapelle, na een ziekte van twee jaar, tegen 15 De cember eervol ontslag gegeven met recht op pensioen. Het stelt nu voor aan de erfgenamen van wijlen Verhage, die intusschen overleden is, een aanvulling op het pen sioen uit te keeren, berekend naar 144 per jaar en zulks van 15 December tot den datum van zijn overlijden. Vermindering pacht. Het dagelijksch bestuur vraagt mach tiging naar bevind van zaken te beschik ken op een adres van J. Breel te Rit- them op pachtvermindering over 1932 1933 voor 3.64.80 ha, zijnde inlaagdijk en bosch ten Oosten van den Ritthem- schen weg tot den zeedijk. Bijdragen kosten wegsverharding. Het Dag. bestuur stelt voor aan de gemeente Zoutelande voor de verhar ding van den Duinweg aldaar 5 pet. der kosten tot een maximum van 320 toe te kennen en aan de gemeente Vrou wenpolder voor de reeds uitgevoerde verharding van den Langeweg en den Korteweg 10 pet. der kosten tot een maximum van f\ 400. Begrooting 1934. Tenslotte biedt het dag. bestuur het ontwerp-begrooting 1934 ter vaststelling aan. De gewone inkomsten en uitga ven wijzen een eindbedrag aan van 429.702.03. Onder de inkomsten komt aan gew. dijkgeschot voor 393.060,77. Onder de uitgaven komen voor aan kos ten der gewone werken aan de vier wa teringen 134700, en herstel stormscha den 30.000, w.o. voor de Noordwate ring (Westkapelschen dijk) respectieve lijk 90.000 en 25.000. Verder voor rente 63.869.50 en voor aflossingen f 103.800. Voor onvoorzien 12.567.65. De buitengewone inkomsten en uitga ven bedragen in totaal 25,167,64^2, w.o. 20.542.64 Y voor werken ter ver betering der afwatering. De begrooting van den dienst der straat- en zandwegen, geeft voor de ge wone inkomsten en uitgaven 20.378.60, buitengewone 46.927.13. Tenslotte geeft de begrooting der in komsten der gebouwde eigendommen als eindcijfer 55.028.89, w.o. aan ont vangsten 49.919.81 aan dijkgeschot. De uitgaven zijn geraamd op 53.454.21. A.s. Zondag des namiddags te 2 uur hoopt ds. J. G. U. van Hoogstraten zijn intrede te doen als predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's Gravenpol der na des voormiddags te zijn beves tigd door ds. Blanson Henkemans van Nisse. Ned. Herv. Kerk. M. A. Beek, cand. te Rotterdam heeft bedankt voor het beroep naar Brouwershaven. Han delsregi ster Aan de in de „Ncd- Mercuur" tpgeno- .nen wekelijksche openbaarmakingen i.z. „Het Handelsregister" betreffend'e Zeeland ontleenen wij het volgende: W ij z i g i n g e n Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). W. P. Cornelisse, Korte Delft F 20, winkelier in fijne vleeschwaren en co mestibles. Uitgetr. eigenaar: W. P. Cor nelisse. Handelsnaam gewijzigd in. A. S- Cornelisse. Nieuwe eigenaar: A- S. Cor nelisse. L. Rommens Co., Wnterstraat Q 97, café. Uitgetreden beheerend vennoot. L. Rommens. Nieuwe Vennoot, A. Min- derhoud. Westelijk Noord-Brabant (Breda). A. rense, Tholen, Botermarkt 9, gros- sierderij in koloniale waren, meel, enz. Uitgetreden eigenaar: Adr. Cense Han delsnaam gewijzigd 'n: Firma A. Cense. Wnnooien. Andr. Mar., Abr., J J., C. Adr. en Ki. C. Cense. Zeeuwsche Ei'anden (Middelburg). N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunst- mesthandel v.h. S. en M. Boogerd, in ?iq., Middelburg. Loskade P 143. Veref fenaar: handelszaak opgeheven.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7