GOiSCHE COURANT- W.9de WASCH STOFFEN I F. WOLSKY, MIDDELBURG BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 88. DRIE BLADEN. ZATERDAG 14 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. 91613 a 40 - 45 - 50 - 60 cent. SOES VLISSINGEN. WALCHEREN. EÜ5S3-BEVELAND. M00RB-REVELAND. ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- cbap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwabaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewqsnommers 5 cent SSH ONZE WEERMACHT. Het rapport-Idenburg besproken in de vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap. Se Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap heeft Vrijdag te 's— öwavenhage een avond gewijd aan de bespreking van het rapport van de com- missie-Idenburg, waarin de voorstellen in dit rapport belichaamd, zijn behan deld door een officier van de Kon. Ne derlandsche leger, een van het Kon. Ne- derL-Indische leger en een van de Kon. Marine, Er was buitengewone belang stelling voor deze vergadering. Majoor van den generalen staf M. L, A, van Alphen behandelde het gedeelte vaa het rapport, dat betrekking heeft op de koninklijke landmacht, en merkte opa dat terwijl men overal elders buiten gewone credieten aanvraagt hetzij tot verbetering of uitbreiding der vloot, het- zif tot verbetering of uitbreiding van het vMegwezen, hetzij ter verbetering of ■jiithreiding van vestingwerken en be wapening, in bespreking is het verslag va® een reorganisatiecommissie, welke is ingesteld met het uitsluitend doel te bezuinigen. De commissie-Idenburg is tot de con clusie gekomen, dat met de thans voor ziene oorlogsweermacht van harmoni sche samenstelling en redelijke getal sterkte, mits in de aanvoering naar be- hooren blijft voorzien en een vlotte en tijdige mobilisatie gewaarborgd blijft, wel is waar kan worden volstaan, doch dat elke tot besparing van beteekenis vam kosten in vredestijd leidende ver mindering van de oorlogsweermacht de weerkracht aantast in een mate, waar bij het optreden van het Veldleger bui- tra de Vesting Holand niet verantwoord schijnt. Spir, bracht hulde aan de commissie voos: deze duidelijke en geheel onder schreven verklaring, die, naar hij hoop te, ook gehoord zal zijn door onze Zeeuwsche, Brabant- sche en Limburgsche volksge- nooten. Ook van verdere inkrimping van het vredesbe- d r 5$ f wil hij evenmin als de commissie weten. We zijn reeds veel te ver gegaan. Vervolgens behandelde luitenant ter zee le klasse R. van Tijen, leeraar aan de Marine Krijgsschool het marine-ge deelte van het rapport. Spr. kwam tot de volgende conclusie: „,De door de commissie-Idenburg ont worpen vloot volgens het volledige plan I voldoet in geenen deele aan den ge stelden eisch van bezuiniging. In stede van 13 is slechts 5 millioen gevonden Toch is die vloot met haar bemanning te zwak voor de op te dragen taak. De in de grondslagen genoemde toekomsti ge uitbreiding en reserve is op den duur voor de vloot niet te ontberen. De com- heeft haar moeten laten vallen. Wat betreft d'e samenstelling, oplei ding en oefening van het beroepsperso- neeï, mede door over en weer dienen van het moderne materiaal, wijst de commissie wegen aan, die een belang rijke verbetering brengen ten opzichte van de huidige omstandigheden. Afschaf fing evenwel van het korps mariniers moet ten sterkste worden ontraden. Een militie van 14 maanden zou in zeer veel opzichten toe te juichen zijn. Een mili tie van 2Vi jaar is een experiment waar mogelijk veel in zit, doch dat zeer voor zichtig zal moeten worden beproefd. Met geheele onderzoek d'er commis sie naar mogelijkheden en daardoor het resultaat heeft 6terk den invloed onder gaan van den zeer hoogen, te hoogen hezuiiiigingseisch, gesteld ten opzichte van een bud'get, dat in zich zelf al tot 'n op den duur onhoudbaar minimum was teruggebracht". Tenslotte besprak kapitein A. Struy- venfoerg. van den generalen staf van het K.N.I.L. het rapport, voor zoover het betrekking heeft op het Ned. Indische Leger. Deze spreker concludeerde, dat d'e uitvoering ervan een voor Ned.-Indië hoogst gevaarlijken toestand in het le ven zaï roepen. De vraag rijst daarbij of ook deze bezuiniging in de toekomst niet zal blijken een zeer kostbaar experi ment geweest te zijn, want zoodra bij het uitbreken van onlusten wed'erom eem krachtig beroep op het leger gedaan moet worden, zal géén geld te duur zijn om hetgeen thans wordt afgebroken, in allerijl te herstellen, tegenover welke mogelijkheid hij zeer sceptisch staat. En iöcfleBi zooals bij de zich steeds meer toespitsende conflicten rondom den Pa- binnen afzienbaren tijd te verwach- Zie speciale Etalage. (Ing. Med.) ten is, Ned.-Indië te kwader ure betrok ken zal worden in een buitenlandschen strijd, zal de thans in uitzicht gestelde afbraak van het Ind'ische leger leiden tot het voor ons verloren gaan van ons schoone Insulinde, CRISIS-GARNALENBESCHIKKING. Dezer dagen zal worden afgekondigc de Crisis-garnalen beschikking 1934 I die 15 dezer in werking treedt. Dit besluit is geldig voor het tijdvak aanvangende met den dag van het in werking treden (den 2en dag na dien der afkondiging), en eindigende 1 Janu ari 1935. Volgens dit besluit is het verwerken van gemalen tot gedroogde garnalen slechts toegestaan aan degenen, die als garnalendrogers zijn erkend door een door den minister van oeconomische za ken aan te wijzen crisis-organisatie. Als zoodanig heeft de minister aangewezen de Nederlandsche Garnalen-Centrale te Apeldoorn. De erkende garnalendrogers mogen de te drogen garnalen slechts betrekken uit eigen vangst en van garnalenvis- schers, die als zoodanig door de Cen trale zijn erkend. Deze erkende garnalendrogers zijn alleen dan gerechtigd garnalen te ver werken tot gedroogde garnalen, indien zij alle aangeboden natte, zoowel ge kookte als ongekookte garnalen afne men. Voorts zijn de drogers verplicht aan de visschers een door den minister van oeconomische zaken te bepalen prijs te betalen. De drogers zijn gerechtigd de gedroogde garnalen onder door den minister van oeconomische zaken te be palen voorwaarden en tegen) een door hem te bepalen prijs te leveren aan een door den minister aan te wijzen Crisis organisatie. In de Crisis-garnalen beschikking 1934 I wordt voorts bepaald, dat de prijs, welke de d'rogers aan de visschers moeten betalen, voor gekookte garna len is vastgesteld op 2.10 cent per kg en voor ongekookte garnalen op 1.75 cent per kg. Ook is in deze beschikking de prijs vastgesteld, waartegen de drogers ge rechtigd zijn de garnalen aan de Cen trale te leveren. Deze prijs bedraagt 12.25 per 100 kg, met dien verstande dat voor garnalen, die afwijkend van kleur zijn ot te veel vergruisd, of bij chemisch onderzoek blijken te bevatten minder dan 52 pCt. eiwit, meer dan 6 pCt. vet, meer' dan 4 pCt, zout of meer dan 12 pCt. vocht of om andere redenen afwijkend van kwaliteit zijn, een korting op den prijs wordt toege past. BELASTINGVERHOOGING TE DEN HAAG. Naar wordt vernomen zal 's-Graven- hage dit jaar niet kunnen ontkomen aan een aanzienlijke belastingverhoo- ging. Binnenkort kan een voorstel van B. en W. worden tegemoet gezien om het aantal opcenten op de Gemeente fondsbelasting vast te stellen op 70. Voor het loopende belastingjaar, dat 30 April a.s. eidigt, is het aantal opcenten 45, het jaar daarvoor bedroeg het slechts 6. GEEN SPEELBANK IN DE BAD- PLAATSEN? Naar „de Tel." verneemt, heeft het verzoek van de Exploitatie Maatschap pij Scheveningen om een vergunning ge durende de zomermaanden tot het ex- ploiteeren van oen speelbank onder strenge controle van overheidswege in den ministerraad geen gunstig onthaal gevonden. De kans op inwilliging van het verzoek is dan ook, is het blad wel ingelicht, .vrijwel uitgesloten te achten. Men weet, dat de Exploitatie Maat schappij Scheveningen in een request toestemming had gevraagd tot het ex- ploiteeren van een speelbank gedurende het seizoen op grond van de overwe ging, dat het vreemdelingenbezoek en dat van badgasten uit het eigen land ernstig bedreigd werd door het feit, dat in bijna alle ons omringende landen in de badplaatsen wel gelegenheid tot spe len gegeven werd en dat voorts zonder deze exploitatie sluiting van de Kurzaal waarschijnlijk noodzakelijk zou blijken. De man, die omhoog komt zonder anderen neer te halen, trekt anderen gewoonlijk met zich mee naar boven. Tijdelijke korting jaarwedden burgemeesters, secretarissen enz. Bij Kon. besluit is goedkeuring ver leend aan het besluit van Ged. Staten waarbij is bepaald dat gedurende een tijdvak van drie jaren, ingaande 1 Ja nuari 1934, op de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ont vangers een tijdelijke korting wordt toe gepast van 12% pCt. en voor de wet houders van 4 pCt „Blonde Greet." Naar een advertentie in ons blad van gisteren meldde, zal het „Rotterdamsch Volkstooneel" Zondagavond in de „Prins van Oranje" het bekende volksstuk „Blonde Greet" opvoeren. Naar ons uit eenige ter inzage gege ven recencies bleek, werd dit stuk reeds in vele steden met groot succes opge voerd. Daar Goes de laatste jaren niet over stroomd wordt met beroepsgezelschap pen, hopen we terwille van deze kunst, dat het publiek' zich ditmaal niet onbe tuigd zal laten! Buitenkansje. Een dezer dagen ontving onze stad- genoote mej. Ph. S. Boudens, Goes van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland Vlissingen bericht, dat haar bij den Puzzlewedstrijd, door genoemde Maat schappij uitgeschreven, den Eersten prijs was toegekend. Deze prijs bestaat uit: Eerste klas vrije overtocht naar Engeland (Londen) DE STEM DES VOLKS, Zang. De uitvoering, door „De Stem des Volks" in de „Prins van Oranje" gege ven, trok ditmaal niet zooveel belang stelling, als we gewend zijn. De voorz, de hr. Groendijk meende dit te moeten wijten aldus zijn openingswoord aan den weekschen dag en aan het feit dat de loonen steeds lager worden en bijna geheel moeten dienen om de ma- terieele behoeften te bevredigen. Wat den avond betreft, zeide spr„ dat men de uitvoering in het vervolg weer op 'n Zondagavond stellen zou. Hierna bracht de Zangvereeniging on der leiding van haar directeur den hr. W. Hengeveld, een achttal nummers ten gehoore. Het programma was zeer ge varieerd en gaf wel gelegenheid het kun nen dezer jonge vereeniging te toetsen. In de eerste plaats zij opgemerkt, dat de algemeene indruk zeer goed was. Men zong met gevoel, de toon bleef steeds zuiver en men volgde nauwkeurig de aanwijzingen van den leider. Bijzonder mooi werd „Op Kerstdag", van J. F, van Egmond, voorgedragen. Evenzoo viel de samenzang in „Eccequomodo mozitur", van Jacob Handel te roemen. De toon, gaaf en vol als een orgeltoon, was ge heel die welke aan geweide muziek haar eigenaardige bekoring verleent. Evenveel goeds valt op te merken over „Meilied", „Een Avonddans" e.a., maar volgen thans nog een paar kleine opmerkingen. Bij „Bruidevaart in Har- danger", van Halfdan Kjerulf, trof men in sommige deelen niet voldoende den verteltoon, het „declamatie en masse" zouden we het willen noemen. En het bekende „Des winters als het regent", zong men wel vlot en in goeden maat, maar den pittigen schertstoon wist men niet voldoende weer te geven. Tooneel. Na de pauze gaf de onderafdeeling de dramatische schets „Het vijfde gebod" van H. Pten beste. De keuze van dit stuk scheen ons niet gelukkig. Er is wei nig handeling, het is alles dialoog, en die dialoog is steeds oppervlakkig, de vlag dekt de lading niet. Alleen de al lerbeste dramatische talenten zullen aan dit spel eenige aantrekkelijkheid kunnen verleenen. Intusschen pleit het voor onze dile- tanten, dat ze toch steeds de aandacht wisten te boeien, en dat was wel in de eerste plaats te danken aan het vlotte en gevoelige spel van „Marie Blijhof", terwijl „Thomas Muurman" met haar op één lijn te stellen was. Een paar krach ten die werkelijk ver boven het gemid delde der amateur-tooneelisten uitste ken Tot slot volgde een geanimeerd bal, waarbij de Goesche Jaszband voor op gewekte, pittige muziek zorgde. Als geheel ongetwijfeld een mooien avond Zomer in Tirol. Gisterenavond heeft de heer Wijnand Frans het in „Britannia" alhier niet In overgrooten getale opgekomen aantal leden der Afd. Walcheren van de N. K. V. meegenomen naar Tirol, waarvan hij heeft gezegd, dat het de Alpen in groot- scher vorm, in zuiverder uitdrukken der kwaliteiten te aanschouwen geeft dan Zwitserland. Waar Tirol 40 pCt. der Alpen en Zwitserland slechts 14 pCt der Alpen bevat, waar dit laatste land wel veel geciviliseerder is dan het eer ste, maar zich daartegenover ook meer toelegt op de vreemdelingen-exploita tie, zou spr. er op willen aandringen om een grooter deel der reizen naai# Tirol te doen. Spr. ving de vertooning der lantaarn plaatjes. aan met een kaart van Tirol waarop spr. de twee, totaal verschil lende ketens aanwees ten N. de Kalk- Alpen en ten Z, de Ur-Alpen, welke eoowel in natuurlijke constructie als in uiterlijken vorm zeer van elkaar ver schillen. Toen kwam een beeld van Andreas Hofer, het symbool van den vrijheidszin van Tirol, wiens standbeeld bij Innsbrück staat. En nu kwam een groote serie prachtige projecties van die Alpen, waarbij duidelijk het karakteris tieke verschil tusschen de noordelijke en de zuidelijke keten opviel. We kre gen beelden voor oogen vein meren, met als achtergrond bergen van meer dan 2400 m (d'e Sonnenspitze), waarbij spr. er de aandacht op vestigde hoe be trouwbaar de Tiroolsche gidsen zijn, waarvoor hij enkele bewijzen aanvoer dé. Naast die ,,berg"-beelden kregen we een kijk op de vervoermiddelen in die hooge streken door middel van de zweefbaan: er werden beelden ver toond van de bergen bedekt met sneeuw, maar ook schitterend belicht door het machtige natuurverschijnsel van het Alpengloeien, van gletschers en door de dalen schietende watervallen. Al die beelden der natuur werden afge wisseld met opnamen, die de woon plaatsen der Tirolers schitterend weer gaven, met karakteristieke projecties van de cultuur van dit volk. Het tweede deel der serie lichtbeel den was gewijd aan de stad Innsbrück met hare omgeving. Van die stad- met haar druk bezochte universiteit, zoowel als haar schitterende ligging met als achtergrond de machtige Alpen, kregen we typische kiekjes van smalle, hooge straten, waar de zon nauwelijks in door dringt, maar ook afbeeldingen van groot sche beeldhouwwerken, van de hoofd kerk, prachtige gesmede uithangborden, het museum met enkele schilderijen, het standbeeld van Andreas Hofer. De serie beelden werd besloten met eenige kiek jes van de bergen, waar aan de stengel- looze gentiaan en het Alpenroosje bloeien. Spr. besloot met nog eens te wijzen op de groote imposante schoonheid van het Alpengebied die allermeeste te vin den is in Oostenrijk en bovenal in Tirol- De heer A. A. Noest, die spr. met en kele woorden had ingeleid dankte den spreker. HET BEZOEK VAN MINISTER DE WILDE. WESTKAPELLE. Vrijdagmorgen, c.a. half 11, arriveerde alhier den Minister van Binnenlandsche Zaken, vergezeld van den secretaris-generaal, den Com missaris der Koningin de leden van Ged. Staten. Op den dijk bij den molen werd het Hooge gezelschap in de gemeente verwelkomd door den burgemeester, jhr. mr. De Casembroot, de beide wethou ders en den secretaris. Vandaar ging men naar het Zuidervroon, om een be zoek te brengen aan het werkverschaf fingsobject. De verschillende werkzaam heden werden in oogenschouw genomen, waarna naar het gemeentehuis werd ge wandeld, waar een korte bespreking plaats had over den toestand der ge meente. Nadat in de raadszaal de koffie was gebruikt, vertrokken Z, E. c.s. c.a. twaalf uur van hier naar Vlissingen. WESTKAPELLE. Vrijdagavond hield de voetbalvereeniging „De Noorman nen" in de openbare school haar jaar vergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer J. A. A. Mol. Na opening bracht d'e voorzitter het jaar verslag uit, waarin gememoreerd werd Middelburg, 14-IV-'34. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 16.3 °C (62 °F); laagste 10.7 °C (51 °F). Heden 9 h: 13.5 °C; 12 h: 16.3 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773,1 mm te Jan Mayen en Riga; laagste 743.1 mm te Blacksod. Verwachting tot morgenavond Meest Z.O. tot Z. oi Z.W. wind, ge deeltelijk bewolkt in het W., in het O. licht of half bewolkt, waarschijnlijk wei nig of geen regen, zelfde temperatuur. Zon op: 5 h 08; onder: 18 h 54. Licht op: 19 h 24. Maan op: 4 h 49; onder: 20 h 06. N.M. 14 April. Zondag 15 April. Zon op: 5 h 05; on der 18 h 56. Licht op: 19 h 26. Maan op: 5 h 04; onder: 21 h 26. E.K. 21 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) April. Hoogwater. Laagwater. Za. 14 1.24 13.51 7.59 20.06 Zo. 15 2.00 14.24 8.37 20.38 Ma. 16 S 2.32 14.55 9.08 21.14 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. April. Hoogwater. Laagwater. Za. 14 3.19 15.44 8.58 21.13 Zo. 15 3.57 16.21 9.32 21.44 Ma. 16 S 4.31 16.55 10.02 22.18 BIJ ISCHIAS verschaft het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater ''s morgens vroeg ingenomen, pijnlooze en grondige reiniging van het spijsverteringskanaal, wat samengaat met een aangenaam ge voel van verlichting. Door med. aanb. (Ingez. Med.) de welwillendheid van het gemeentebe stuur om op het Noordervroon een ge schikt terrein af te staan voor voetbal veld, dat 5 Juni 1933 officieel geopend werd. In Augustus werd' als trainer aan gesteld de heer J. W. Becks uit Middel burg. In September heeft de Vereeniging zich aangesloten bij den Z.V.B. De Ver. begon met 19 werkende leden. 3 junioren en 11 donateurs. Thans telt d'e Ver. 35 werkende leden. 12 'junioreen en 188 donateurs en dona trices. Buiten de competitie werd aan 31 wedstrijden deelgenomen, waarvan 14 werden gewonnen, 3 gelijk gespeeld en 14 verloren. Uit het financieel verslag bleek, dat d'e inkomsten hebben bedragen 560,18 en de uitgaven 607,42. Als leden van de kascommissie wer den benoemd de heeren P. Minderhoud en W. de Pagter. Als bestuurslid werd* herkozen de heer J, A. A. Mol en ge kozen de heer K. Roelse. Daarop werd na eenige bespreking het reglement vast gesteld. IERSEKE. De schipper van de YE 111 (D. van Boven) heeft gistermiddag een roeiboot met 2 jongens opgepikt, die door den harden wind overvallen, niet aan den wal konden komen. Hij ïeeft ze behouden aan de wal gebracht. IERSEKE. Vrijdagmiddag had op de eerste Schotte een botsing plaats tus schen de luxe auto van den heer van der H. alhier en een auto uit Wemeldin ge. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; maar een straatlantaarn werd omver gesmakt. RAAD VAN COLUNSPLAAT. In beroep bij de Kroon tegen een beslissing inzake autobus- concessie. Uitvoerige be spreking over de werkloosheid. COLIJNSPLAAT. Vrijdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad' voltallig on der leiding van burgemeester Stute. Ingekomen is een schrijven van het comité, dat gevormd is om het 35-jarig bestaan van het harmoniegezelschap „Wilhelmina" le herdenken door het

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1