GARANTIE" BLUE BAND efü BINNENLAND. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 13 APRIL 1934. No. 87, BARBARA, DE HEKS VAH WINSLEA MIDDELBURG. WALÖHEREH. het BAND-mefsJa de garantie van een product, bereid onder de strengste contröle. Een waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om Blue Band te maken. Een belofte voor een smakelijk maal, waar groot en klein van zullen smullen VERSCH GEKARND revrss-jt:;.*-- .«jWeaWM<ll.f ,l,|]8a. WOTlWrWi■WWWWlWI'rWBeai 11 I IIMIIilIM I te Moskou is eens door 't roode gepeu- I pel geplunderd en hun zaakgelastigde i vermoord. Hoewel dit jaren geleden ge- j Rusland en de Volkenbond beurde, schijnen de Zwitsers het niet te Frankrijk als promotor voor kunnen vergeten en leggen zij thans den toetreding der Sovjets. Russen moeilijkheden in den weg. Het Wat voor bezwaren over- zal echter de vraag zijn, of zij daarin wonnen moeten worden. i kunnen volharden. Tenslotte mogen de Er is tegenwoordig om de haverklap wat te doen over de mogelijkheid van toetreding van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond. Uit Franschen bron duiken daaromtrent regelmatig mededeelingen op. Onlangs heette het zelfs, dat de zaak grootendeels al in kruiken en kannen was: binnen luttelijke weken kon men de vereischte stappen tegemoet zien. Blijkbaar is hier de wensch de vader van de gedachte geweest, zoozeer zelfs, dat men over eigen voortvarendheid belangen, waar het hier om gaat, niet door zekere wraakzuchtige of haatdra gende gevoelens in de waagschaal ge steld worden. Op de een of andere ma nier zullen de Zwitsers over hun anti pathie moeten heenkomen, 't Lijdt geen twijfel, dat de Franschen al lang hun best doen, het zoover te krijgen; Voor verschillende andere landen ook Nederland geldt mutatis mutan dis hetzelfde als voor Zwitserland. Zij hebben Sovjet-Rusland nog steeds niet de jure erkend. Treden de Sovjets ech struikelde en een paar dagen later moestter tot den Volkenbond toe waartoe melden, dat het minstens wel Septem- j een meerderheid van twee-derde der ber zou worden. j stemmen vereischt wordt dan zullen Oorspronkelijk is de gedachte, gelijk j ze genoodzaakt zijn, tot die erkenning een proefballon d'oor de Sovjets zelf op- over te gaan. Tenzij ze het zouden pre- gelaten. De ontwikkeling van den toe- fereeren, om als lid voor den Volken stand in het Verre Oosten noopte hen tot een herziening van hun politieke op vattingen. Men zal zich herinneren, hoe de vrees voor het Japansche imperialis me den Russen reeds hals-over-kop al lerhande vriendschapsverdragen (met bond te bedanken. Wat natuurlijk te gek is, om los te loopen. Men schijnt in Frankrijk en ook in Genève goeden hoop te koesteren, dat tegen September al deze moeilijkhe den uit den weg zijn geruimd en dat de Polen, Roemenië en zelfs Amerika) Volkenbond, die kort geleden zoon deed sluiten. Tevens ontdekten ze op zwaar verlies leed door het heengaan dit tijdstip, dat de Volkenbond, dien van Duitschland en Japan, dan weer met weleer zooveel mogelijk afbreuk j een groote mogendheid als lid versterkt kan worden. Het spreekt vanzelf, dat de Sovjets dan een permanenten zetel in den Raad moet worden toegewezen Hun positie van groote mogendheic geeft hun daarop rechten. ze had'den trachten te doen, een bemin nenswaardig instituut was. Men hoor de Moskou opeens den loftrom pet over Wilson's schepping ste ken, op hetzelfde moment, dat Duitsch land en Japan haar den rug toedraaiden. Nergens heeft men die loftuiting met grooter welgevallen vernomen dan in Frankrijk, dat zich reeds jarenlang zij het niet heelemaal uit altruïstische motieven de ridderlijke kampvech ter der Volkenbondsgedachte voelt. En van stonden aan is men toen van Parijs uit de rest der wereld gaan bewerken: Rusland dient de toetreding tot het Ge- neefsche instituut mogelijk gemaakt te MINISTER VERSCHUUR VRIJWEL HERSTELD. Inzake den toestand van den minister voor oeconomische zaken, mr. Ver schuur, die in verband met een nier steen-aandoening in het Maria-Pavil- worden, heette het. En in diplomatieke joen te Amsterdam wordt verpleegc zaak aan de wordt medegedeeld, dat het niersteen het geheim tje grootendeels is vergruisd, waardoor Fransch-Russische onderhandelingen tot verdere verpleging in het ziekenhuis binnenkamers werd de orde gesteld, nadat een gemeenschappelijk akkoord heetten niet meer noodzakelijk wordt geacht te hebben geleid. Een week of wat ge leden is zulks officieus medegedeeld. Er valt bijna niet meer aan te twij felen, dat de Sovjets eerlang inderdaad lid van den Volkenbond zullen worden.., De Fransche diplomaten - men kan bezigheden te hervatten Waarschijnlijk zal de minister Zaterdag a.s. het ziekenhuis dan ook mogen ver laten. De behandelende chirurg heeft den minister aangeraden eenigen tijd vacantie te nemen, alvorens zijn ambts zulks uit verschillende dingen opmaken houden het vuurtje brandende en trachten dag aan dag de bezwaren en moeilijkheden, die de zaak aankleven, tot een oplossing te brengen. Van ge ringen aard zijn die bezwaren geens zins. Een bericht, dat dezer dagen uit Genève kwam, getuigt daarvan. „In Vol kenbondskringen hoopt men zoo luidt het dat het mogelijk zal blijken een regeling tot stand te brengen, zoo dat Rusland op de aanstaande Assem- blée in September als lid van den Bond zal worden toegelaten. Er zijn echter eenige ernstige hinderpalen, welke het tot stand komen van een regeling be lemmeren, n.l. dat Sovjet-Rusland een aantal voorwaarden stelt, waarmede eenige andere leden van den Bond niet kunnen instemmen en voorts de omstan digheid dat Zwitserland tot dusver Sov jet-Rusland niet heeft erkend. Vooral dit tweede punt acht men een groot be zwaar, daar de Volkenbond zijn zetel op Zwitsersch grondgebied heeft en zeke re waarborgen en faciliteiten van de Zwitsersche regeering ontvangt." De antipathie der Zwitsers is begrij pelijk. Ze hebben eenige ervaringen met de Sovjet-Russen opgedaan: hun legatie door MAY WYNNE. 57). Haar eerste gedachte was een bezoek t® brengen op Barkleigh Towers. Lady Ainslie, de moeder van Hugh, was een paar maanden geleden gestorven, maar zeker zouden enkele van de bedien den toch wel weten, waar hun heer was. De vernieling van Pontefract had zij met eigen oogen aanschouwd, maar naar haar geliefde had zij nog niet durven vragen. Ze kon het nu echter niet langer uit houden, want ze voelde zich weerga loos eenzaam en verlaten, zonder een enkelen vriend of raadgever, tot wien zij zich wenden kon. Zoo spoedde zij zich de lange oprij laan af, naar Barkleigh Towers, maar, naarmate zij het huis naderde, ging zij langzamer loopen. ,t. „Wat ter wereld zou-zij toch begin nen, als zij hoorde, dat Hugh ziek was, of gevangen zat, of Een man trad door de oprijlaan; Mar- jorie herkende hem als Greyson, den tuinman, en hield hem staande. „Je heer?...." stamelde zij. „Waar 's je heer?v Hij keek ten zeerste verrast, want er waren vreemde geruchten in omloop ge weest betreffende Marjorie Stapfeton. "ij voelde echter medelijden met haar ®n antwoordde vriendelijk: DE KWESTIE-ZWERTBROEK. Te Zaandam hebben een aantal socf- aal-democraten een comité gevormd, ter bescherming van de rechten van Oen heer Zwertbroek, den ontslagen secreta. ris van de V A.R.A. Deze groep is niet tevreden met de commissie van onder zoek, door het partijbestuur aangewe zen en eischt een onpartijdige commis sie, waarvan drie leden, door de V.A R.A. worden benoemd en drie door den heer Zwertbroek, met een niet- sociaal-democraat als voorzitter. Leider van deze groep is de heer C C. Bakker, oud-voorzitter van de afdee- ling Zaandam van de S.D.A.P- HET N. V. V. IN 1933. Daling van 't ledental. Het Nederlandsche Verbond van Vak- vereenigingen publiceert in de Vakbe weging van deze maand de ledentallen op 1 Januari 1934. Uit deze cijfers blijkt, dat de daling van het ledental, die na het eerste kwartaal 1933 zich heeft vertoond, is doorgegaan. Op 1 Januari 1933 was het ledental 339.403. De aanwas zette zich door tot April 1933 toen het ledental „Hij is niet hier, mistress. Hij is ook niet weergekeerd na de overgave van het kasteel. Ze zeggen, dat de generaal van de Rondhoofden eischte, hoe hij en vijf van zijn wapenbroeders uitgeleverd en d'an gehangen zouden worden, maar ze hebben ze geen van allen gevonden. Dus heeft de generaal het slot met den grond gelijk gemaakt en is weggetrok ken. Maar nog altijd hebben wij van onzen heer niets gehoord, al zeggen sommigen dan ook dat hij naar Frank rijk ontsnapt is, en anderen, dat hij bij het beleg den dood vond." Marjorie uitte een kreet en riep: „O neen, niet dood!.... Toch niet gedood! „Dat geloof ik ook niet, mistress", zei de man om haar te troosten. „Hij zal te eeniger tijd wel weer terugkomen, als de koning weer op Whitehall is." „Zou dit ooit nog gebeuren?" vroeg zij ongeloovig. Maar Greyson scheen den toestand niet zoo hopeloos in te zien en sprak overtuigd: „Zeker, zal dit nog wel gebeuren! En dan zal mijn heer jfoed en wel op Barkley Towers terugkeeren. Een schoone dag zal dit zijn voor ons allen!" Hij spoedde zich weg en herhaalde de laatste woorden, bij wijze van aanmoe diging, terwijl hij zich met recht ver lucht voelde, toen hij dat tragische fi guurtje niet meer zag. Wat zou Marjorie nu doen? Haar vader was dood, haar huis vei- laten, haar verloofde of gedood of in ballingschap. En vrienden, och, naar wie zou zij nu toegaan in haar wanhoop? zijn hoogsten stand bereikte n.l, 342.027. Daarna kwam de inzinking. Iedere maand daalde het aantal leden en op i Januari 1934 waren 324.852 leden inge schreven. Een daling sinds 1 Ajpril 1933 van 17.175 leden. Het zwaarst werden getroffen de brui den van overheidspersoneel. De ambtenaren verloren 1442 leden, de Bond van Overheidspersoneel, de werklieden, 2198 en de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramperso neel, die als semi-overheidspersoneel- organisatie kan worden beschouwd 1724 leden. Verder verloren de bouwvakarbeiders 590; diamantbewerkers 199; fabrieksar beiders 408; metaalbewerkers 1100; meubelmakers en behangers 101; mijn werkers 114; particuliere chauffeurs 121; schilders 271; sigarenmakers 203; stu- cadoors 215 en de textielarbeiders 1982 leden. Ook de socialistische arbeidersomroep de Vara, had volgens de jaarcijfers, die wij in enkele bladen van vakbonden vonden, in 1933 met ledenverliezen te kampen. Het ledental daalde van 139.508 tot 129.039. Kan nog worden opgemerkt, dat ook de andere vakcentrales in ons land, het Chr. Nat. Vakverbond alleen uitgezon derd in ledental achteruit gingen. De Emmab'oem collecte. De dames, d'ie zich Woensdag en Don derdag belast hadden met den verkoop van de Emmabloem hebben zich daaraan met groote toewijding gegeven en al staat men nog dikwijls verbaasd', ,dat vele personen deze collecte, die geldt voor lijdende personen van alle gezind ten, weigeren te steunen, toch mogen de verkoopsters dankbaar op het resultaat terug zien. De collecte bracht f 750 op tegen verleden jaar f 730, Een ernstige val. Gisternrddag reed de werkman J. B G. per rijwiel door de Molstraat op weg naar zijn woning in de Rozenstraat. Uit de Pijpstraat kwamen twee honden aan rennen; de wielrijder kwam over de honden te vallen. Hij bleef bewusteloos liggen met een hoofd- en and'ere ver wondingen. De ter hulp gekomen geneesheer con stateerde een hersenschudding. G, is naar het Gasthuis overgebracht, nadat hij aanvankelijk in de leeszaal was bin nengedragen. RAAD VAN GRIJPSKERKE. Tewerkstelling van arbeiders in het landbouw-bedrijf. On der bepaalde voorwaarden wil de gemeente 5 pCt. toeslag op het loon geven. GRIJPSKERKE. Woensdag vergader de de Raad dezer gemeente onder voor zitterschap van burgemeester de Keij- zer. Afwezig de heer Vos wegens onge steldheid. Alvorens tot behandeling der ver schillende zaken wordt overgegaan her denkt de voorzitter het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, hetwelk door allen staande wordt aangehoord. Tevens doet de voorzitter mededeeling dat hij bij het overlijden der Koningin- Moeder, namens het gemeentebestuur, een telegram van deelneming heeft ver zonden aan de Koninklijke familie. Van Ged. Staten is goedgekeurd te rugontvangen het raadsbesluit tot aan koop van een gedeelte grond in de kom der gemeente, in verband met het uit te voéren rioleeringswerken. De V o o r z. merkt dienaangaande op, dat een gedeelte der werkloozen met de daaraan verbonden werkzaamheden zijn begonnen. De V o o r z. zet vervolgens uiteen, dat deze vergadering wat is vervroegd, teneinde zoo spoedig mogelijk over te kunnen gaan tot het vaststellen eener regeling voor het te werk stellen van werklooze arbeiders in den landbouw, met loontoeslag vanwege de gemeente. Over deze zaak volgt een breedvoeri ge bespreking. De heer Geschiere licht d'eze zaak nader toe, en ontvouwt de reden, die voor de commissie van werkver schaffing aanleiding is geweest deze re geling te ontwerpen. Werkobjecten, zijn er in deze gemeente niet. Het komt spr. voor, dat zoowel voor werkgevers als voor werknemers, deze regeling goed' kan werken. De heer A. Louwerse vraagt zich af, of hiermede wel in de goede richting wordt uitgegaan, Spr. gevoelt wel de moeilijkheden die bestaan om de werkloozen aan den arbeid' te houden, maar hij vindt ook, dat de landbouwers zoodanigen steun van 't Rijk krijgen, dat hierdoor de bedrijven voldoende ge steund worden. Opgemerkt wordt, dat dit op zich zelf waar moge zijn, maar desondanks is het nog lang geen weelde in den land bouw. Met algemeene stemmen wordt ten slotte de regeling voor het te werkstel- len van werkloozen bij landbouwers met loon-toeslag, aanvaard. De voornaamste bepalingen daaruit, zijn, dat de gemeente 50 pet. zal bijdra gen in het loon van het bij contract vast gestelde normale loon per dag per te- werkgestelden arbeider. De regeling is verder zoodanig ont worpen, dat er geen vaste arbeiders kunnen worden ontslagen; er is een grens getrokken, waarbinnen een zeker aantal verplichte arbeiders is voorge schreven, alvorens over een werklooze met loontoeslag beschikt kan worden. Eveneens wordt bepaald, dat men ge durende één jaar in de gemeente woon achtig moet zijn vóór men in aanmer king kan komen om tewerkgesteld te worden bij deze werkverschaffing. Aanvragen moeten gericht worden aan het agentschap der arbeidsbemidde ling in deze gemeente, waar nadere in lichtingen zijn te verkrijgen. Een bedrag van 1000 wordt voor de zaak op de begrooting uitgetrokken. Op een en ander zal de vereischte goed keuring van Ged. Staten worden ge vraagd. Daarna wordt overgegaan in besloten zitting. Na heropening wordt besloten niet over te gaan tot het laten verbouwen van de woning, verhuurd aan den heer Dronkers. Algemeen is het gevoelen, dat wil de ze verbouwing goed geschieden, de kos ten dan te hoog worden. Besloten wordt het hiervoor ontwor pen plan dan ook niet te laten uitvoe ren. Doelloos liep ze verder, onwille keurig den weg inslaand, die naar Pon tefract voerde. Wat had Greyson ook weer gezegd?.. Dat hij misschien in het beleg gedood was? O, als dit zoo was, mocht zij dan ook sterven, daar het leven een te zwa re last voor haar was, om dien alleen te dragen. In de schemering hadden die grijze ruïnen iets spookachtigs. Ze kon haast niet begrijpen, dat dit nu drie weken ge leden kasteel Pontefract was geweest, dat ze van haar vroegste kindsheid af had gekend. Alom heerschte dood en vernietiging. Het leek haar of zij een treurzang hoor de en zoo zeer voelde zij zich over stelpt door haar leed, dat zij neerzonk op een hoop vernielde steenen. Och, kon zij toch maar sterven, ster ven Het was biter koud, maar hierop acht te zij haast niet: de koude van buiten toch was niets bij de ijzige koude van ïaar gemoed. Allen dood! Dood en weg! Zij alleen over, zij, Marjorie Stapleton, beroofd van aller liefde en bescherming, hier ge zeten als 't ware tusschen de puin- ïoopen van jeugd en liefde! Het gegons van vele vleugels boven ïaar hoofd joeg haar geen schrik aan: ïaar leed en haar verlatenheid konden immers niet grooter worden, Een vreemd geratel van steenen deed tiaar oprijzen. Wat was dat voor een leven? Zou een gedeelte van de ruïne nog instorten? BBfctC. (Ingez. Med.) Met een schreeuw ijlde zij weg en stond eerst stil, toen het geluid van af brokkelend steen had opgehouden. Waar was dat toch eigenlijk vandaan gekomen?.... Zou zij dan toch niet al leen zijn? Die gedachte deed haar hart nog onstuimiger kloppen. Zij moest gaan van deze verschrikke lijke plaats Struikelend ijlde zij weg, toen een lange gedaante te voorschijn trad achter een stuk muur vandaan: een mannen figuur, overdekt met stof en vuil, die haastig op haar toeliep. Ze keerde zich om en zou gevlucht zijn, als ze hem niet had hooren roepen: „Marjorie! Marjorie!" Was dit een stem van de dooden?. Degenen, die in het kasteel verslagen waren en die nu als geest verschenen voor de eenzame rouwdraagster? „Marjorie! Marjorie! Dit was toch geen echo van de doo den, maar een kreet van levende lip pen.... een juichtoon, teeder en innig. Geen armen van een geestverschijning ook, die om haar heen geslagen wer den en haar dicht tegen zich aandruk ten, in spijt van stoffige jas en wam buis. ..Hugh!".... Zij klampte zich aan hem vast, of ze hem nooit weer zou laten_ gaan, zich telkens weer overtuigend, 'dat het inderdaad haar geliefde was, die daar voor haar stond in het half duister. Alle vrees, alle bezorgdheid scheen hun beiden van het hart genomen: had den zij niet elkaar weergevonden? Later, toen de eerste verrukking van het weerzien voorbij was, had ieder van hen een geschiedenis te vertellen, een geschiedenis, die in het hart van den ander tallooze ontroeringen wekte. Wat hadden zij beiden veel doorge maakt, maar dit schoone oogenbiik scheen alles weer te vergoeden! Maar toen zij samen heuvelafw^arts gingen, en een blik oostwaarts van de vennen wierpen, fluisterde Marjorie snikkend: „O, waren zij toch maar hier!" En Ainslie wist, dat zij dacht aan haar vader en aan Barbara. Nog dichter voelde zij zijn armen om haar heen en dit gaf haar zoo'n zalig gevoel van beschermende liefde, dat zij glimlachen moest, door haar tranen heen. Zoo gingen zij samen nog een veelbe wogen leven tegemoet, want ze zouden meemaken de terechtstelling van Karei I en de Restauratie van diens zoon. Maar in de eenzame hut op de ver laten vennen treurde Zwarte Meg van Winslea nog steeds over het wreede verlies van haar moedig dochtertje, waardoor alle zonneschijn uit haar be staan geweken was. En er zijn er nog wel. die beweren, dat Jack of Lanthorne, wiens gelaat im mers nooit bij daglicht gezien werd, nog over de vennen daar in Yorkshire rijdt, en dat de echo van zijn opgewekte stem nog wordt voortgedragen over heuve len en dalen: r - Hev for Cavaliers! vHo for Cavaliers! Pray for CavaSSaft! EINDE.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5