Va» I. HOOFTMAN Ir. Middelburg Los van 'tgoud??? Uw Regenjas of Costuum BINNENLAND. ZEELAND. WEEK EN WIND. m NUMMER 87. TWEE BLADEN. VRIJDAG 13 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. GOES. ZUID-BEVELAND. $toumci«*U MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent De „Vlissingsche Courant" wijdt een hoofdartikel aan den economischen kant Vein 't vraagstuk van den smokkelhandel. Op zichzelf is het een vrij onschuldige uiteenzetting, doch er zitten zoo scher pe en gevaarlijke zijkanten aan, dat wij niet mogen nalaten daarop te dezer plaatse de aandacht te vestigen. Want.... de beschouwing van de Vliss. Crt. over het smokkelen is slechts een schijnbeweging, een „aanloopje" tot heel iets anders: een scherp betoog te- ge n de financieele politiek der Neder landsche regeering en de muntpolitiek Nederlandsche Bank, een betoog vóór de devaluatie van den gulden, voor het loslaten van den gouden standaard door Nederland Klaarblijkelijk is de „Vlissingsche Courant" van meening, dat we „den gul den maar los van het goud behoeven te maken", om meteen van den kwaden weg waarop wij ons thans, volgens dit blad, bevinden op den goeden te recht te komen Wij citeeren hier enkele zinsneden, om de strekking van het betoog der „Vliss. Crt." klaar te stellen: „De regeeringssteun en de steun aan de smokkelaars, door deze laatsten aan zichzelf te geven, [bedoeld wordt hier mede de illegale smokkelwinst Red. Mdb. Crt.], komen uit de zakken van de consumenten. Het is een overheveling van een deel der sterk ineengeschrom pelde nationale inkomens in de zakken der anderen, maar de ineenschrompe- ling zelf ontstaat door het proces van deflatie, welk proces door onze regee ring wordt aangemoedigd. Stellen wij de economische situatie van Nederland en van Engeland tegen over elkander, dan kunnen wij een ge voel van weemoed niet onderdrukken. Wij, Nederlanders, prat op een gezonde munt in schijn de gulden is nog altijd vèr boven zijn normale koopkracht gaan hoe langer hoe meer naar den ma- terieelen en ook zedelijken afgrond toe. Wij kunnen ons niet meer aan iets vast klampen, want de grond begint steeds meer onder onze voeten te verzinken. Engeland daarentegen, hoeveel moeilijk heden het land ook nog te doorworste len heeft, is aan die materieele en zede lijke achteruitgang ontsnapt, omdat de Engelsche leiders nog tijdig hebben be merkt, tot welke ellende een steeds ver dergaande deflatie moet leiden". En verder: „Men mag de werkelijkheid niet ver doezelen, Het is voor hen, die nog niet of nagenoeg niet van de crisis hebben te lijden, zoo aangenaam om den kop in het zand te steken en de ellende niet te z*en< alom wordt geleden. Doch die ellende is ontegenzeggelijk zeer erg..die ellende neemt bovendien schrikbarend toe. De Overheid echter gaat haar gang; steeds gaat men verder op dien schijnweg, waarop het bordje „richting welvaart" staat, maar die in werkelijkheid naar verarming" leidt". Tenslotte verwijt de Vlissingsche Cou rant onze Overheid zelfs te zijn „ver blind in haar eigen economisch in zicht"! Niemand kan meer dan wij gesteld zijn op onze persvrijheid, op het recht van vrije kritiek, ook op daden van onze wettige overheid, zelfs in moeilijke tij den als wij thans beleven. Maar desalniettemin vragen wij ons af, of het wenschelijk is in een zóó moei lijk en ingewikkeld vraagstuk, als dat van den gouden standaard, waarover de grootste economen der wereld het nog niet eens zijn, op zulk een scherpe wijze partij te kiezen en het pleit te voeren voor een maatregel waarvan wij twij felen daaraan geen oogenblik de „Vliss. Courant" natuurlijk te goeder trouw een heilzamen invloed op den economischen toestand verwacht maar die, toch o.a. in flagranten strijd 'is met hetgeen een vooraanstaand econoom als prof. dr. H. W. C- Bordewijk aan het slot van een beschouwing dd. 4 jur: 1933 in de N. R. Crt. schreef, als waar schuwing aan alle Nederlanders: „houdt het hoofd koel en wacht u.... voor de overwoekering van het groote algemeene belang der gaafheid van den gulden door groeps-particularisme. Recht en economie wijzen met nadruk tn één en dezelfde richting: geen in flatie." En in een interview met het Alg. Hbl. omstreeks dienzelfden tijd, zeide mr. A. Trip, de president V&n onze cir culatiebank, o.m.: „De menschen staren zich blind op Engeland.... Een devaluatie kan het verbruik niet doen stijgen." Dan herrinneen wij aan een uitlating van den heer F. H. Fentener van Viis singen, voorzitter van de Internatioale Kamer van Koophandel, die zeide, dat de; „ineenstorting van het laatste blok van landen met gouden stand aard, onder leiding van Frankrijk, een débacle tengevolge zou heb ben''' En tenslotte herinneren wij aan de rede, door mr. Trip gehouden in de jaarvergadering onzer Buitenl- Persver., waarin deze spr. Nederlands eventueel doorsnijden van den band met het goud „in vierkanten strijd met Nederlands welbegrepen belang" noemde. Wanneer wij er daarbij nu nog op wijzen dat, hoezeer een devaluatie wel licht een misschien kortstondigen cn althans tijdelijken gunstigen invloed op de concurrentiemogelijkheden ter wereldmarkt zou kunnen uitoefenen, desalniettemin een woordbreuk, een vorm van diefstal aan weerlooze, ook kleine en zeer kleine, bezitters blijkt te zijn, dan vragen wij ons af, of de Vlis singsche Courant er wel verstandig aan doet op een nog zoo bestreden terrein zoo opvallend partij te kiezen voor de genen, die het los-van-den-gouden- standaard in Nederland prediken? Het is natuurlijk haar goede recht, deze stelling te verdedigen en te ver breiden. maar zij dient zich er ter dege van bewust te zijn, dat zij, dus doende, naar het oordeel van den president der Ned. Bank, als naar dat onzer tegen woordige regeering. handelt „in vier kanten strijd met Nederlands welbegre pen belang." flngez. Med.) EEN GROOTE TOERISTENREIS VAN DE K.L.M. Het vliegtuig „de Havik" van de K.L. M. is teruggekeerd van een grooten toe- ristentocht. Gezagvoerder was de heer J. B. Scholte, indertijd tweede stuurman op het vliegtuig, weermede de heer Van Lear Black de wereld doorkruiste. Het gezelschap bestond uit mevr. Corrigan en haar drie gasten mevr. Fraser, de markies De Talleyrand en Périgord en burggraaf De la Rochefoucauld, en de kamenier van mevr. Corrigan. Op 12 December vertrok de Havik van Le Bourget voor 'n tocht van 36,000 km. Tot Singapore heeft men de Indië- route gevolgd en daarna is men naar Medan overgestoken. Het gezelschap heeft daarna een tocht dwars door Su matra, Java, Borneo, de Molukken, Nieuw Guinea en Bali gemaakt en heeft vervolgens met kortere of langere op onthouden in verschillende plaatsen de volgende luchtroute afgelegd: Singapore BangkokPnom Penh, Saigon, Sai gon, SaigonHué, Angkor, Rangoon, Calcutta, Allahabad, Agra en Delhi. De Havik vloog de gewone route terug en was 9 April weer in Parijs. DE VERKOOP DER CRISISPOSTZEGELS. In aansluiting op een aankondiging van de uitgifte van crisis-postzegels, maakt het Nat. Crisiscomité bekend, dat maatregelen zijn getroffen, dat ook door de plaatselijke crisis-comité's aan ^den verkoop kan worden deelgenomen, waarbij de opbrengst van door eigen ac tiviteit verkochte postzegels geheel het betrokken comité ten goede komt. DE SPELLINGSKWESTIE. Dezer dagen zal, naar het „Hbld." meldt, in de Mededeelingen vanwege het Departement van Onderwijs, K. en het spellingsvoorstel van minister archant worden gepubliceerd. verwachting kan worden uitge sproken, aldus het blad, dat een be is ïssmg over het ontwerp in zijn huicfi- gen voim spoedig zal volgen. Het leven is geen zachte, teedere moeder neen, een strenge onver biddelijke meesteres, die nauwkeurig rekenschap vraagt van onze daden. Maxim Gorki. M/ÖSÊ1.BBR6. HET BEZOEK VAN MINISTER DE WILDE. Alvorens minister de Wilde met den secretaris-generaal, dr. K. J. Frederiks, en het volledig college van Ged, Sta ten met den Griffier heden volgens het programma naar Veere en Westkapelle vertrok, verscheen het hooge gezelschap reeds voor half negen bij het Stadhuis alhier, aan het welk nog een bezoek was ingelast. Hier waren ter verwelkoming aanwe zig de burgemeester, de heer M. Fern- hout, de beide wethouders, de heeren J. Onderdijk en M. H. Boasson, de ge meente-secretaris, mr. M. W. G. van der Veur en de gemeente-archivaris dr. W. S. Unger. In de burgemeesterskamer heeft de burgemeester den minister ver welkomd en er op gewezen, dat er nu geen tijd was vöor een bespreking van de grenswijziging met Koudekerke, doch dat spr. hoopte, dat daarvoor later ge tegenheid zal zijn. Hierna heeft onder leiding van den archivaris een bezoek aan de oudheids kamer en andere bezienswaardigheden plaats gehad en is tenslotte het hooge gezelschap in de Vierschaar een kop bouillon aangeboden. Nadat het heele gezelschap voor de pui van het Stadhuis op de gevoelige plaat was vereeuwigd, is met drie auto's naar Veere gereden voor een bezoek m het bijzonder aan de restauratie van het Raadhuis. Vervolgens reed men naar Westkapelle en vandaar naar Viissin gen. Een tweede contribuantenconcert. Den 22en Februari van het vorige jaar nam het Middelburgsche Muziekcorps een proef met een concert voor zijn con tribuanten en hun introducé's in de Con cert- en gehoorzaal. Zooals men zich zal herinneren, is dat zeer wel geslaagd; na dat het gehoor even aan 't geluid'svolume gewend was, bood juist dit concert een uitstekende gelegenheid om de muzikale prestaties van het corps te beoord'eelen. Naar wij vernemen zal den 25en April a.s. wederom zulk een zaalconcert ge geven worden voor contribuanten, zij die het voor dien tijd nog worden, en in troducé's. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Gisterenavond vergaderde te Goes de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland' van de Natuurhistorische Vereeniging. Bij afwezigheid van ir. A, W. van de Plas- sche, werd d'eze vergadering geleid door den heer H. Th. Nieuwenhuijsen te Goes Het programma voor de zomerexcur- sies werd voorloopig vastgesteld. Het ligt in de bedoeling op nader te bepalen data excursies te ondernemen naar Elle- woutsdijk, Westenschouwen, de cactus- kweekerijen van den heer d'e Laat te Contich, Reimerswaal, de Caloot en de tuinen van den heer Van d'er Have. De heer J. C, P. Jansen Verplanke, land- en tuinbouwonderwijzer te Krui- ningen, hield' daarna een lezing over: „Bemesting van kamerplanten". Wij ko men daar morgen op terug. Chr. Besturenbond. Gisteravond hield het Bestuur van de Chr. Besturenbond „Goes" onder voor zitterschap van den hr. A. de Lange zijn laatste vergadering in d'il seizoen met de besturen der aangesloten organisaties. De aftredende bestuursleden de heeren De Lange en Polderman te Goes en Snoodijk te Wolhaartsdijk werd'en her kozen. Besproken werden de viering van het 20-jarig bestaan van het Chr. Nat. Vak verbond te Utrecht op 30 Juni a.s. De leden der aangesloten organisaties wer den opgewekt en daaraan is zoo groot mogelijk getal d'eel te nemen. In enkele afdeelingen hebben zich al verschillende deelnemers opgegeven. Er zal voor goed- koope reisgelegenheid worden gezorgd Ook voor het deelnemen aan een werk kamp voor jeugdige werkloozen bleek veel animo te bestaan. Verd'er werd be sloten alle mogelijke pogingen aan te wénden dat aan groote werken in Zee land zooveel mogelijk Zeeuwsche ar beiders worden tewerk gesteld. DE LOCAALSPOOR. 33.055 pCt, reductie op de sub sidies. Naar wij vernemen is de commissie, die indertijd benoemd werd om onder handelingen met de Ned. Spoorwegen te voeren, over vermindering van de subsidie, die de gemeenten en polders moeten betalen in verband met den aan leg van de locaalspoor op Zuid-Beve land, thans met de Ned. Spoorwegen tot overeenstemming gekomen. De Spoorwegen zijn bereid de door de Com missie voorgestelde reductie van 33,055 pCt. op de subsidie toe te staan. Zooals men zich herinneren zal wilden de Ned. Spoorw. aanvankelijk niet ver der gaan dan een reductie van 30 pCt. RAAD VAN KLOETINGE. De bouwverordening gewijzigd Het verzoekschrift van de bewoners van den Heernisse- weg aangehouden. KLOETINGE. Donderdagavond kwam de Raad dezer gemeente in een open bare vergadering bijeen. De v o o r z. herdacht het overlijden van H. M. de Koningin Moeder; de leden hoorden dit staande aan. Ingekomen was o.m. een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1934. B. en W. stelden voor tot wijziging van art. 25 der bouwverordening oyer te gaan. Volgens de bestaande redactie kan geen vergunning worden verleend voor den bouw achter een woning van schuurtjes e.d. met 'n grooteren inhoud dan 15 m:! en een grootere hoogte dan 2.25 m. Om den bouw van dergelijke gebou wen te kunnen toestaan stelden B. en W. voor aan artikel 25ee, 5e lid toe te voegen luidende: Van het bepaalde in het vierde lid kunnen B. en W. vrijstel ling verleenen indien gebouwd wordt anders dan in een geheel of grootendeels door wegen omgeven bouwblok, zoome de overigens indien de bestemming of de ligging daarvan ten opzichte van el kander het verleenen van vrijstelling wettigt. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van B. en W. om aan het gemeente gasbedrijf te Goes opdracht te geven tot verlenging van het gasbui- zennet aan de Zuidzijde van den spoor weg o.a. ten behoeve van de woningen van W. J. de Groote werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. De v o o r z. deelde mede, dat, de uitbrei ding ongeveer 55 m zal bedragen terwijl 4 woningen zullen worden aangesloten. De heer Kousemaker vroeg, of het, nu dit gedeelte meer bebouwd wordt, niet wenschelijk is daar een brandkraan te plaatsen. De v o o r z. achtte een brandkraan daar ook wel op zijn plaats omdat de afstand tot het laatst te bouwen huis nogal groot is. B. en W. stellen verder voor om af wijzend te beschikken op het verzoek van C. Visser en andere bewoners van den Heernisseweg om subsidie te ver leenen voor de bijzondere bewaarschool te Goes. B. en W. deden dit voorstel met het oog op aanhangige grenswijziging en verder uit overweging dat de gemeente reeds één bewaarschool geheel bekos tigt en subsidie verleent aan de bijzon dere bewaarschool in deze gemeente. De heer Buitenhuis achtte het onvoorzichtig van B. en W. om de aan hangige grenswijziging als motief aan te voeren. Wat de aanvrage zelf betreft voelde spr. er wel voor om subsidie te verleenen omdat de kinderen uit dat gedeelte, waar ongeveer 1/10 der inwo ners wonen, moeilijk een bewaarschool alhier kunnen bezoeken. De afstand is te ver. Ook het feit, dat de gemeente in dertijd begonnen is subsidie te verlee nen aan de bijzondere bewaarschool is voor hem een motief voor verleenen der gevraagde subsidie. 12 kinderen bezoe ken de school. De heer Kousemaker vond het argument van B. en W. n.l. de grenswij ziging niet gelukkig gekozen. Het niet verleenen van subsidie alleen op dien grond kan nog wel onaangename ge volgen met zich meebrengen. De heer Hoogstrate zegde, dat die gevolgen wel achterwege zullen blij ven. Men dient voorzichtig te zijn met het verleenen van subsidie. Wat de on- Middelburg, 13-IV-'34, Donderdag: hoogste lucht temperatuur 13.7 °C (56 °F); laagste 7.1 °C (45 °F). Heden 9 h: 9.5 °C; 12 h: 15.3 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.0 mm te Karlstadt; laagste 750.4 mm te Va lencia. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind uit W. tot Z, richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens geringe onweers kans, iets warmer overdag. Zon op: 5 h 10; onder: 18 h 52. Licht op: 19 h 22. Maan op: 4 h 34; onder: 18 h 44. N.M. 14 April. Hoog- en Laagwater te Viissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S -- Springtij.) April. Hoogwater. Laagwater. Vr. 13 0.44 13.15 7.20 19.29 Za. 14 1.24 13.51 7.59 20.06 Zo. 15 2.00 14.24 8.37 20.38 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. April. Hoogwater. Laagwater. Vr. 13 2.38 15.05 8.19 20.40 Za. 14 3.19 15.44 8.58 21.13 Zo. 15 3.57 16.21 9.32 21.44 gelijkheid betreft die de heer Buiten huis bedoelde, wees spr. er op, dat de bewoners van den Monniltendijk, cie Groe en Abbekinderen evenver en mis schien nog wel verder van het dorp verwijderd zijn dan de bewoners aan den Heernisseweg. Deze menschen kun nen hun kinderen ook niet naar de oe- waarschool sturen. Spr. was evenwel niet direct tegen verleenen der subsi die. De heer S t r a u b achtte het ook ge- wenscht om voorzichtig te zijn met ver leenen van subsidie. De V o o r z. lichtte nog een en ander toe. Het blijkt dat elk kind uit deze gemeente die de bijzondere bewaar school te Goes bezoe'kt voor de ver eeniging 26 per jaar nadeel oplever'. Bij nader inzien achtte ook spr. het motief grenswijziging niet op zijn plaats. Na eenige bespreking wordt besloten het verzoek aan te houden tot de vol gende vergadering ten einde nog nadere inlichtingen te kunnen vragen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de werkverschaffing met ingang van 28 Maart a s. te eindigen. Op het verzoek om vermindering van hondenbelasting van Q. van de Linde wordt afwijzend beschikt, omdat geble ken is dat de door hem gehouden hond nogal eens losloopt. Aan G. G. E. KakebeekeHolshei- mer werd een halfjaar ontheffing ver leend van hondenbelasting evenals aan A. Theune en M. Verlare- Bij de rondvraag wees de heer Bui tenhuis op de wenschelijkheid, om de lantaarn bij den dokter 's nachts te laten doorbranden, B. en W. zullen hieraan aandacht schenken. De heer S t r a u b vestigde de aan dacht op den slechten toestand waarin de Peperstraat zich bevindt en vroeg, of hier geen verbetering in kan worden gebracht. De V o o r z. zegde onderzoek toe. NISSE. De muziekvereeniging „Ons Genoegen" alhier, hield haar jaarverga dering. Uit het verslag van den secreta ris bleek, dat de vereeniging steeds vooruit gaat. Over het afgeloopen jaar was een goed slot van 9.06. De aftre dende bestuursleden G. Nieuwenhuijse, A. Vette en Jacs, Paauwe werden met algemeene stemmen herkozen. Besloten werd dit voorjaar geen uit voering te houden wegens ziekte van den directeur, maar dit te doen a.s. na jaar ter herdenking van het 12 jaar bestaan der vereeniging. Het verzoek van E.M.M. te Kortgene om deel te nemen aan een festival al daar werd aangehouden tot de eerst volgende repetitie. SCHORE. Donderdagavond vergader de de plaatselijke afd'eeling der Ver eeniging voor Ziekenhuis-verpleging, onder voorzitterschap van den heer A. Bierens. Uit het verslag van den secre-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1