ONDERWIJS. AFLOOP AANBESTEDINGEN. SPORT. LANDBOUW. BEUBSTHERMOMETEI van Donderdag. LAATSTE BERIGHTEN. FRIESCHE BAA110,13 en BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EK Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. WISSELKOERSEM. ZEEUWSCHE LANDBOUW- ONDERLINGE. Tabak Philips - Ford Suiker Rubber Young Aku H.V.A. Markt 1 Unilever Industrie Amerika Koninkl. HET DRAMA VAN DE REEUWIJKSCHE PLASSEN. RECHTSZAKEN. AMSTERDAM, 12 April. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 10034—100%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 89%89%. O. Indië 22 1000-6 96% O. Indië 32 1000-5 99%—99%. O. Indië 26 1000-4Vs 98%—98. Denemarken Oblig. 1926-5 861/»8634. Duitschl. 100-7 451/r—45%. Duitschl. 30 1000-5 38%—38%-%. Zwitserl. oblig. '24-5 97%977*. Zwitserl. Staatssp. 1927-41/2 96%96%. Amsterdam 1933-5 101% 's Gravenhage 1929-4% 100%- Zeeuws, Hyp. B-5 1001001/*. Zeeuws. Hyp. B-4% 100IOOV2. A Amsterd. Bank 113%113. C Rott. Bankver. 75% A Twentsche Bank 81 Rotterdam 1926-1930-4% 97—96. Utrecht, prov. 1929-4% 10%101%. Berlijn 1925-6% 2422%. A Pref. Gruyter Zn. A. 122 e.d.121 A Pref. Jurgens A 8989. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 387381 A De Schelde N.B. 20%2072. A Ver. Papf. v. Gelder 541/253%. C Am. Car Foundry 17%17%. C Am. Smelt Ref. 27%—27%. C Farbenind. I.G. 60%63%. C U. States St. C. 321/232, C North Am. Cy. 11%11%. A Born Sum. H.M. 125125. A Linde Teves en Stokv. 64%64%. A Ned. Wol Mij. 102—102%. A Singkep Tin M. 9491. A J. C. Japan Ln. 2727. A Rotterd. Lloyd 41-41%, A S. M.. Nederland 4343%. A Amst. Thee C.M. 56%58%. Houth. Alberts 33%34. Baltimore Ohio 18%18%. Southern Rlw. 20%20%. Union Pac. Rr. 78 Int. Nickel Cy. 17%17%. A Koloniale Bnk. 52%52%. A N.I. Hbk. 1000 59%—59%. Ned. H. M. 1000 45—45. A Alg. Kunstz. U. 44%45-46. A v. Berkels Pat. 20 Calve-Delft 55%56. A C. Suiker Mpij. 23%24. A Ned. Ford A.M. 158-155-56. A Philips Gem. B. af. 241%240%-41%. Unilever 78%77%-76%, Anaconda Cop. 10%10%-%. Bethlehem St. 27%26%-%. Kennec Copper 14%13%. Un. States Leather 6%6%. A A.N.I.E.M.—N.B. 205-209-11. A Kon. Petr. Mpij. 162%162%-%. C Contin. Oil Cy. 12%12%-%, C Shell Union O.C. 6%6%-6. C Tide Water Ass. Oil. 7%—7%-7%. kelijke uitgebreidheid van het politie corps. Integendeel, zij is hopeloos zoek. De burgemeester is van meening, dat er thans reeds te weinig agenten van politie zijn de meerderheid van den Raad is van meening, dat Goes het best met een eenvoudiger en minder dure or ganisatie af kan. Dit verschil van opvatting demon streert zich den laatsten tijd voortdu rend. En dat is gisteren in den Raad de bron van breede discussies geworden, waarbij het spijt ons dit andermaal te moeten constateeren 's Raads voorzitter wederom en als te doen ge bruikelijk zijn zelfbeheersching verloor en tegen de leden van den Raad te keer ging op een wijze, die volstrekt onbe hoorlijk moet heeten, en die als zooda nig dan ook door enkele Raadsleden gebrandmerkt of aan de kaak gesteld werd. Maar dat zij slechts terloops ver meld. De hoofdzaak is dit: de meerderheid van den Raad schijnt vastbesloten te zijn om tot eiken prijs, en desnoods tegen den zin van zijn voorzitter in, de politie in deze stad op eenvoudiger leest te schoeien. Zij stelde daartoe onlangs een nieuwe politieverordening vast met nog minder agenten dan het aantal, dat de burge meester al te min vond; zij probeerde, gisteren een der twee agenten die fei telijk zouden moeten afvloeien, via een „wensch aan B. en W." benoemd te krij gen tot controleur-armbezoeker; vervol gens heeft zij gisteren, na hoogloopende discussiën, besloten aan de Kroon te verzoeken eervol ontslag te verleenen aan den tegenwoordigen commissaris van politie, den heer E. Wierts van Coehoorn, wijl deze den 65-jarigen leef tijd reeds heeft overschreden e n wijl het naar de meening van de 9 der 13 Raads leden, die dit voorstel indienden en aannamen, zeer wel mogelijk is o m h e t commissariaat van politie in Goes op te heffen. Dat voorstel is tenslotte a a n g e n o- m e n. Wat wil dit nu zeggen Twee zaken moet men wel uiteen hou den. De heer Wierts van Coehoorn zal wel heengaan: is 't niet op dit verzoek van den Raad aan de Kroon, om hem de woestijn in te zenden (met volledig pen sioen wel te verstaan, en daarmee is het zelfs in de ambtelooze woestijn in deze tijden nog best uit te houden), dan wel krachtens een regeling ter zake, die, naar 's Raads voorzitter zeide, bij het departement van justitie in voorberei ding is. Maar dan Zal Goes dan een politie-organisatie krijgen met den burgemeester als hoofd der-politie tevens hulp-officier van ju stitie, een inspecteur of hoofdagent als feitelijk hoofd van dienst en een aantal agenten, kleiner dan thans Volgens 's Raads meerderheid kan dat best. Volgens 's Raads voorzitter kan dat absoluut niet. Evenwel: heelemaal hard tegen hard gaat het nog niet. De heeren zullen eens in een onderonsje bij elkaar komen, en dan zal de burgemeester onverplicht, en dus wel-willend, de heeren die gezamen lijk den Raad vormen, eens vertellen hoe hij de zaak ziet. Mogelijk brengt dat roerende eensgezindheid. Het bestuur van den Polder Wal cheren te Middelburg heeft hedenmid dag aanbesteed het uitvoeren van be- stratingswerken aan den Noordweg. Inschrijvers: P. Dekker, Veere, 2010; H. Geldof, Serooskerke, 1890; J. Wis se, Axel, 1735. Voetbal te Breskens. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Breskens organiseert tegen Zondag 6 Mei a.s. een grooten voetbal wedstrijd tusschen de zoo zeer bekende le klas-clubs Xerxes uit Rotterdam en de Royal cercle Sportif te Brugge. In ,,dc Prins van Oranje" te Goes werd onder Voorzitterschap van den heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp de jaarlijksche Algemeene Ledenverga dering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge, lid van de Ver eeniging ,,de Centrale Landbouw-Onder linge". Uit het jaarverslag, loopende over 't boekjaar 1 November 1932 tot en met 31 October '33 blijkt, dat de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge bij het eind van het boekjaar 2991 leden had, met een ja.irloon van 5.443.922, In 't verslagjaar werden bij de Zeeuw sche Landbouw-Onderlinge aangegeven 1004 ongevallen, van welke één geval een doodelijken afloop had en aanleiding gaf tot hel toekennen eener rente aan nagelaten betrekkingen, en 53 gevallen schadeloosstelling over een langeren termijn dan 6 weken vorderden. Het aantal ongevallen, dat over het boekjaar voor rekening der Centrale Landbouw-Onderlinge kwam bedroeg 7145. Vand eze ongevallen hadden er zoover de wettelijke verzekering betreft 14 en voor zoover de vrijwillige verze- ker:ng betreft 1 een doodelijken aflop. Van deze 15 ongeva.ien met doodelij ken afloop'gaven er 5 aanleiding tot int bekennen van een rente aan nageld.en betrekkingen. Deze laatste ongevallen betroffen op één na alle de wettelijke verzekering. Er werden 2 renten toegekend wegens blijvende invaliditeit. Over het geheel genomen, is ook dit jaar wederom een daling van het door de aangeslotenen in totaal uitbetaalde loonbedrag waar te nemen, de kosten der ongevallen van tijdelijken aard (l.m de eerste 6 weken na het ongeval) daal den eveneens. Daarentegen waren de kosten na de eerste 6 weken, in totaal niet onbelangrijk hooger dan over het vorige boekjaar. Het verslag geeft voorts mededeelin gen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de Ziekte-Regeling voor inwonend per soneel. Na behandeling der agenda werd een schoone mand met bloemen bij den heer M. van Liere uit Rilland-Bath neergezet terwijl de dames Van Liere, Zaayer en Hugenholtz met het personeel van het Bijkantoor ter vergadering verschene De voorz. der Zeeuwsche I andbouw- Onderlinge herinnerde er aan, dat de heer Van Liere sinds November 1909 werkzaam was geweest voor de Zeeuw sche Landbouw-Onderlinge en de ove rige organisaties bij Centraal-Beheer aangesloten en wenschte den heer Van Liere geluk met deze 25-jarige ambls vervulling en zijn medewerken aan den opbouw van deze organisatie. De heer Poslhuma, president-direc teur van Centraal-Beheer, begon met er op te wijzen, dat de heer Van Liere ei genlijk nog geen 25-jarig jubileum vier de, doch dat hij binnen eenige weken den 65-jarigen en pensioengerechtigden leeftijd zou bereiken. Waar een 65-jari ge plaats moet maken voor jongere krachten om die ook 'n kans te gevfr, daar was dit eigenlijk 'n afscheid, maar j de directie wilde dit afscheid tevensJoe-! schouwen als een 25-jarig feest en daar om had de directie, zooals te doen ge bruikelijk is, in de eerste plaats, een cadeau onder couvert aan te bieden. Na gewezen te hebben op de groote ver dienste van den heer Van Liere. wensch te dc heer Posthuma hem en zijne vrouw toe, dat hij nog langen tijd met zi;n echtgenoote zou mogen genieten van de welverdiende rust. Mr. Zaayer memoreerde den enormen groei van Centraal-Beheer na zijne be noeming tot chef van het bijkantoor voor Zeeland in 1914 en toonde aan, dat de heer Van Liere behalve een propa gandist in merg en been tevens een bui tengewoon goed instructeur was. Hij wees er verder op, dat de band niet geheel ver broken werd, daar de heer Van Liere als secretaris d'er Plaatselijke Ongeval len Commissie voor Rilland-Bath con tact hield met de organisatie. Hij dankte den heer Van Liere voor de jarenlange prettige samenwerking, ook namens het geheele personeel van 't bijkantoor te Goes, wenschte mevr. Van Liere geluk, A K.N. Stoomb. Mij. 6%6%. A Ned. Scheepv, U 41%42. A H.V. Amsterdam 176%—177%-177. A Java Cult. Mij. 911/292. A N.I. Suiker U. 74%74%. A Deli Batavia 12&—127%. C Deli Mij. 1000 124%—125%. A Senembah 145144%. C Chicago Milw. 4%4%. A Amst. Rubb. C. 105%—105-105%. A Deli-Bat. Rubb. 47%48%. A Hessa Rubber 36%37. A Serbadjadi S.R. 3434%. Prolongatie 22. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 11 Apr. 12 Apr. Londen 7.62% 7.63 Berlijn 58.31 58.37 Parijs 9.75% 9.757* Brussel 34.59 34.59 Zwitserland 47.85 47.86 Kopenhagen 34.10 34.10 New-York 1.47% 1.47% dat zij thans haar man thuis kreeg, en oplevend nationaal besef vooral de hoopte, dat de heer Van Liere nog ja- Overheidsschool niet achterweg mag ren lang als secretaris des Dinsdags op blijven, hiervan getuigenis af te leggen, het bijkantoor te Goes zou verschijnen, j Zi] verzoekt U daarom beleefd, maar De heer Van Unnik vroeg daarna het dringend, over de bezwaren heen te wil- woord namens de bestuursleden werk- ien stappen en iedere o. 1. school in het nemers en wees er op, dat de rechtscha- bezit te willen stellen van vlaggedoek penheid van den heer Van Liere op hen en stok, om ook voor deze inrichtingen (Wettig gedeponeerd.) allen steeds een grooten indruk had ge- maak1:. Zijn streven was steeds een bil lijke uitvoering van de sociale wetge ving en steeds stond hij op de bres voor de juiste uitvoering daarvan, zonder on derscheid, hij vocht even hard voor het vecht der arbeiders als voor het recht der werkgevers. Hij sloot zich aan bij de waardeerende woorden die reeds ge sproken waren en wenschte mevrouw en mijnheer Van Liere nog vele geluk kige jaren toe. Vervolgens werd het woord gevoerd door het bestuurslid P. de Regt uit Axel, die den heer Van Liere dank bracht voor den steun bij zijn werk steeds van hem ondervonden. De heer F. D. van Vessem, secretaris der Plaatselijke Ongevallen Commissie uit Bruinisse, wees er op, dat de heer van Liere, secretaris der P.O.C. te Ril- j land blijft en roept hem welkom toe in den Kring der Secretarissen en hoopt, d<at zij nog vele jaren met hem zullen sa menwerken. De heer Iz. de Hullu, voorz, der P.O.C. Schoondijke herinnerde er aan, dat hij sinds de oprichting van de afdee- ling Schoondijke met den heer Van Liere werkzaam is geweest. Hij dankt hem voor de hulp steeds van hem onder vonden. De heer D. van den Dries, secretaris der P.O.C. Driewegen's Heerenhoek zeide, dat hij bij voorkomende moeilijk heden steeds zijn toevlucht zocht bij den heer Van Liere, die hem steeds met de meeste welwillendheid hielp. Namens de secretarissen der P.O.C.'s uit Zuid-Beve land wenschte hij den heer Van Liere nog vele jaren welverdiende rust toe. De heer Van Liere, tenslotte het woord verkrijgende, dankte alle spre kers voor hun waardeerende woorden en speciaal de directie van Centraal- Beheer. Hij herinnerde aan de goede verstandhouding, die er steeds tusschen de directie en het personeel van Cen traal-Beheer is geweest. Spr. dankte vervolgens het bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge zoowel werkgevers als werknemers voor de aangename verstandhouding en ver der de secretarissen en leden der P.O.C.'s voor de steeds prettige samen werking. Zijn doel is steeds geweest zoowel de rechten der arbeiders te handhaven als de kosten zoo laag mogelijk te houden. Spr. dankte tenslotte den chef en het verdere personeel van het Bijkantoor Goes van Centraal-Beheer voor de pret tige verstandhouding en hoopte, dat het de organisatie goed zal blijven gaan. De voorzitter sloot vervolgens de bij eenkomst. Geslaagd voor het machinistendi ploma B (theoretisch gedeelte) de hee ren K. Faase en G- C. van Blitterswijk, beide leerlingen van de ,,de Ruijter- school" te Vlissingen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bijzondere school te Oostburg is met ingang van 10 April benoemd mej. C, van Laeke te Sluis. Een vlag gevraagd voor de o. 1. school te Amsterdam. De afdeeling Amsterdam van de Ver eeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, heeft tot het gemeentebe stuur dier stad het volgende verzoek ge richt: De afd. Amsterdam van de Ver, van (Hoofden van Scholen neemt de vrijheid er uw aandacht op te vestigen, dat bij de Willem de Zwijger-herdenking in 1933 en bij het overlijden van H. M. de Ko ningin-Moeder van alle openbare gebou wen de Nederlandsche vlag wapperde. Een uitzondering vormde echter de o. 1. school, terwijl de bijzondere inrichtingen van onderwijs wel uiting aan haar natio nale gevoelens konden geven. De afd. Amsterdam vindt dit niet in het belang van het openbaar onderwijs en is van meening, dat in een tijd van van onderwijs de mogelijkheid te ope nen bij herdenkingen van haar nationale gevoelens blijk te kunnen geven. AARDENBURG. Terwijl het aantal aansluitingen aan het electrisch net nog voortdurend zich blijft uitbreiden, spreekt het welhaast van zelf, dat er voor de voordracht over moderne huis verlichting door de N.V. Philips te Eind hoven in het Sociëteitsgebouw groote belangstelling bestond. Voor een aan dachtig gehoor gaf de heer Sellenraad een uiteenzetting hoe we het meeste resultaat met de moderne verlichting kunnen verkrijgen een en ander verdui delijkt met lichtbeelden. Na de pauze vertelde de heer Koning nog een en an der over het moderne radioapparaat B. De Chr. Mannenvereeniging te C a d z a n d, afdeeling van het Chr. Na tionaal Werkmansverbond, gesticht in 1897 is de vorige week ontbonden ver klaard en opgeheven. Aangaande de vreeselijke ontdekking van het lijk van den 24 jarigen E. B, leer ling der Haarlemsche M. T. S. in de Reeuwijksche plassen bij 's Gravenkoop deelde de burgemeester van Reeuwijk nog mede, dat hij niet de meening had dat hier van zelfmoord sprake is. Het zou toch buitengewoon vreemd zijn, in dien iemand die in Den Haag woonach tig is en te Haarlem school gaat, naar het meest afgelegen gedeelte van de Reeuwijksche plassen trekt om aan een dergelijk voornemen uitvoering te ge ven. Er zijn punten in deze zaak, die in 'n andere richting dan zelfmoord wijzen. Het onderzoek te Reeuwijk is nog in vol len gang, evenals te Haarlem en Den Haag. Er hebben zich personen aangemeld, die meenen dat zij aanwijzingen kunnen geven. Elke mededeeling, hoe onwaar schijnlijk ook. wordt nauwkeurig onder zocht. Zoo is het mogelijk dat L. per fiets naar dit gebied' is gekomen, en in dit verband wordt de plassen gedregd, in de hoop dat het rijwiel wordt gevon den. Met dit al blijft het een zeer geheim zinnige zaak. NOODLOTTIG ONGEVAL. Hedenmorgen is de 23-jarige chaui feur S. uit N u t h, toen hij' te Echt zijn auto, geladen met kolen deed kippen met zijn hoofd onder het omkantelende gedeelte terecht gekomen. De ongeluk kige werd op slag gedood. ONTPLOFFING. Een ontzettende knal deed hedenmor gen de omgeving van de Ruguliersbree- straat te Amsterdam opschrikken. Er bleek in het hotel-restaurant „Cosmo polite" aldaar een ontploffing te hebben plaats gehad, waardoor alle ruiten aan voor- en achterzijde sprongen. In het restaurant zelf was het een chaos. Ta fels en stoelen waren omver gesmeten. De brandweer neemt aan, dat de kel der, waar zich de centrale verwarming bevindt, zich heeft gevuld met gassen, vermoedelijk koolmonoxyde. De ont ploffing van deze gassen heeft de ver nieling veroorzaakt. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. In een hotel nabij het Zuiderstation te Brussel zijn vier Polen, o. w. twee vrouwen, gearresteerd, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan handel in blanke slavinnen. Op de Polen werden verschillende valsche paspoorten gevon den. Te Buenos Aires (Argentinië) is de politie er in geslaagd een bende van handelaars in meisjes onschadelijk te ma ken. Deze heeren lieten als het hun ge legen kwam, ook meisjes verdwijnen, (Ingez. Med.) teneinde de uitkeeringen voor de le vensverzekeringen te ontvangen, die te voren bij een Engelsche maatschappij afgesloten werden. Goes. Over de maand April. Bevallen: C. M. Buijsrogge. geb. Ver meulen, z. Getrouwd'; C. van Sorgen, jm. 22 j. en L, H. Schaalje, jd. 20 j. Overleden: A. Jacoba Snoek, 3 jr. Dienstweigeraars. Niet minder dan zes gevalle® 'van principieele dienstweigering kreeg de Krijgsraad te Den Bosch Dinsdag te be rechten. Ieder der beklaagden werd veroordeeld tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest en ontslag uit den dienst, onder ontzeg ging van de bevoegdheid om bij de ge-- wapende macht' te dienen. RENTMEESTER IN ARREST. Op vermoeden van onregelmatigheden bij de Godshuizen te H e u s d en is de rent meester in arrest gesteld. Op advies van het college der regenten heeft de ge meenteraad den rentmeester oneervol ontslag verleend. Nader verneemt het HandelsbL dat een bedrag van 15.000 niet verant woord is bevonden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het 18-jarige meisje A, K. uit U i t- hoorn dat verleden week door een auto werd aangereden en daarbij werd gewond, is Woensdag aan de gevolgen daarvan overleden. HET MYSTERIE VAN REEUWIJK. Woensdagmiddag is in het van Iter- son-ziekenhuis te Gouda de schouwing gehouden van het in den 's-Graven- koopschen plas te Reeuwijk gevonden lijk van den 24-jarigen C. A. H. E, W- De schouwing, die den geheelen middag in beslag heeft genomen, heeft geen enkel positief resultaat opgeleverd. Omtrent het gebeurde tast men dus ge heel in het duister. De justitie heeft het lijk aan de familie vrijgegeven. Het zal te Den Haag, de woonplaats van den omgekomen jongeman worden ter aarde besteld, Te Reeuwijk vernam de Msb. nog, dat de ijzers op rug en borst boven de kleeren, maar onder de overjas waren vastgebonden, terwijl de touwen alle voor de borst waren vastgeknoopt. De visscher, die de ontstellende ont dekking deed, dacht eerst, dat er een groote vogel in het water lag- Hij roeide er naar toe en zag tot zijn schrik, dat het een menschenlijk was. De Haagsche correspondent van het Handelsblad meldt omtrent de voorge-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2