GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WEND. NUMMER 86. TWEE BLADEN. DONDERDAG 12 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. PERSKRONIEK. MfDDELBURfi. SOES. VLISSIMOEN. WALCHEREN. füJR-SEVElAND, OVERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES. M1DDELBUBGSCHE COURANT n-AI-j Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2 50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. P. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelmgen 60 ct. p. r. B\j eontr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent m DE CENTRALISATIE DER GEWESTELIJKE CRISISORGANISATIES. De drie Nederlandsche Middenstands bonden hebben een adres gezonden aan den minister van economische zaken, naar aanleiding van de voorgenomen centralisatie van de gewestelijke crisis organisaties, welke dan in hoofdzaak uit vertegenwoordigers van de land- en .tuinbouw organisaties en instellingen zouden worden samengesteld. In het adres wordt verzocht het als nog daarheen te willen leiden, dat ook de handel volledig wordt ingeschakeld in het werk der gewestelijke crisis-cen trales en dat met name de organisaties van den zelfstandigen handel in de ge legenheid worden gesteld, op den ar beid dezer centrales mede in passende mate haar invloed uit te oefenen. Zij verzoekt met den meesten aan drang bij de samenstelling en inrichting der gewestelijke crisiscentrales aan den georganiseerden zelfstandigen handel in de betreffende branches volledig recht te willen doen wedervaren. DE HANDELSBETREKKINGEN MET CHILI. Tusschen Chili en Nederland is een uitwisselingsverdrag gesloten voor den verkoop van 100.000 ton salpeter aan Nederland. Twintig procent zal worden gebruikt om Nederlandsche „bevroren" credieten te ontdooien. NEDERL. HARING NAAR SOVJET-RUSLAND. De Sovjet-Unie heeft in Nederland belangrijke aankoopen gedaan van ha ring. De Nederlandsche aanbiedingen daarvan waren gunstiger dan de Engel sohe en Noorsche. Tot dusver is in to taal 10.000 ton gekocht. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn heden voor een ver blijf van enkele dagen van Het Loo per auto in de residentie aangekomen. H.M. zal in het Huis ten Bosch over nachten. Dixi's spelling. De Maasbode schrijft, n.a.v. de nieuwe spelling, waaraan ons hoofdartikel van gisteren gewijd was, o.m.: Wij weten niet of Dixi met deze „axi", die hij overigens onder schuilnaam wel eenigszins „achterbax" voert, maar in de grootste „pêrfêxi" doorzet heel veel succes [Moet qSt niet „suxês" we zen? Red. Midd. Crt.] zal hebben. Wij wenschen hem dit „hoflek en hart- lek", maar verwachten het „nauwlex". Wij vreezen. dat zelfs een „manlek" in dividu van een dergelijk „tafreel" zoo onwel zal worden, dat hij binnenvlucht in een ,,apteek". Zelfs een „ofcier" zal tegen zooiets niet bestand' blijken". HET BEZOEK VAN MINISTER DE WILDE. Bij het bezoek, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, vergezeld van den secretaris-ge neraal van zijn departement, mr. K. J. r rederiks, vandaag en morgen aan Zee land brengt, zal het College van Gede puteerde Staten van Zeeland met den Commissaris der Koningin, den Minister gedurende zijn ganschen tocht begelei- Vanmorgen hebben de heeren den Mi nister bij de eerste plaats welke door hem bezocht werd, n.l. Kloetinge, opge wacht. De Minister kwam daar onge veer 11 uur per auto aan. Na een sa menzijn met B. en W. op het gemeente huis, heeft men zich begeven naar Bie- zelinge, waar ter plaatse met de bur gemeesters van Kapelle en Schore, een grenswijziging werd besproken. Daarna begaf men zich naar Kapelle voor een conferentie met de burgemeesters van Kapelle, Wemeldinge en Kattendijke, eveneens over een grenswijziging. Om streeks 1.30 uur vereenigde de Minister zich met B. en W, van Goes en Kloetin ge aan een lunch in Hotel Centraal te Goes. Vervolgens vond een bespreking plaats over de grenswijziging Goes Kloetinge. De Minister zou zich hierop naar de Maatschappij „De Schelde" te Vlissin gen begeven, waar de directie den Mi nister omstreeks 5 uur verwachtte. Na afloop van een thé aldaar zou een diner gebruikt worden bij den Commissaris der Koningin te Middelburg, aan welk diner ook het college van Gedeputeerde Staten en enkele burgemeesters zouden aanzitten. Ten huize van den Commis saris der Koningin overnacht minister De Wilde. Morgenochtend te half negen vertrek ken de auto's naar Veere, waar o.a. de herstelwerkzaamheden van het raadhuis zullen worden bezichtigd. Daarna gaat de tocht naar Westkapelle, waar een bespreking met B. en W. zal plaats vin den in verband met de noodlijdendheid dier gemeente. Vervolgens wordt naar Vlissingen teruggereden, waar de bur gemeester waarschijnlijk nog enkele bij zonderheden te bezichtigen zal geven, waarna de lunch bij den burgemeester zal worden gebruikt. Te half twee heeft een overtocht over de Schelde naar Breskens plaats, waar na door het vierde district, dus over Schoondijke en IJzendijke, gereden wordt naar het vijfde district, waar be zien zal worden de geprojecteerde grenswijziging BoschkapelleStoppel dijkOssenisseHengstdijk. Ongeveer 7 uur heeft de terugtocht plaats van Wal soorden over de Schelde naar Hans- weert, waar de minister van het College van Gedeputeerden en den Commissaris der Koningin afscheid neemt om met mr. Frederiks naar Den Haag terug te rijden. PATRIMONIUM. Gewestelijke organisatie Zee land. Woensdagavond hield de gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium onder voorzitterschap van den heer W. A. den Hollander in het Militair Tehuis te Middelburg haar jaarvergadering. Van de 12 afdeelingen waren er 9 vertegen woordigd. De voorzitter wees in zijn openings woord op den druk der tijden die ook Patrimonium gevoelt. Nieuwe afdeelin gen konden vorig jaar ondanks de ge voerde propaganda niet worden opge richt. Er is helaa.s gebrek aan liefde voor de Chr. sociale beginselen. Op de leden rust de plicht die beginselen te propa- geeren en getrouw te arbeiden. De secretaris, de heer A. de Lange, te Goes bracht daarna zijn jaarverslag uit. Ook hij wees op het feit, dat zoovele Christenen hun roeping op sociaal ge bied niet zien, terwijl er anderen zijn, die wel belangstelling toonen voor den Chr. socialen arbeid, maar toch de eigen plaats en taak van „Patrimonium" niet beseffen. Spr. wees op de twee districtsverga deringen, n.l. te Goes en te Zierikzee, waarop nog wel geen direct tastbare resultaten werden waargenomen maar waarop het Bestuur toch weer beter op de hoogte kwam met de toestanden en stroomingen in de provincie. De sociale toestanden in verschillende deelen der provincie zijn wel zeer droevig. Het Be stuur zal zich nu wenden met een circu laire tot de kerkeraden. De secretaris herinnerde verder aan de druk bezochte vergadering waarin de heer C. Smeenk sprak, aan de gehouden algemeene vergadering en de vier ver gaderingen van Bestuur met afgevaar digden der afdeelingen en besprak ten slotte den toestand en het werken der afdeelingen. De penningmeester de heer J. W. Louwerse te Serooskerke kon een batig saldo boeken, De aftredende bestuurs leden de heeren W. A. den Hollander, J. W. Louwerse en C. Mommaas werden herkozen terwijl werd gekozen de heer A. Janse te Biggekerke. Hierna refereerde de heer A. Schout te Serooskerke over: „Het wezen der democratie". Spr. toonde aan dat democratie niet is het vechten voor eigen belang. Ze is een geestelijk beginsel: de verhouding van mensch tot mensch. Ze wordt be- heerscht door het Christelijk liefdesge bod. De verhouding van mensch tot mensch wordt beheerscht door die tot God. We staan allen onder God en voor den dood. Dat maakt ons klein. De democraat let meer op waarde en waarheid dan op waardigheden. Demo craat zijn is iets zijn en iets doen en niet een voorstelling geven. Hel conservatisme wil de verhoudin- zooals ze zijn en er een Chris telijk sausje over gieten. De democraat zal strijden tegen verhoudingen die te gen Gods wil zijn. Hij verwerpt den Is het beste voorloopig niet te be reiken, verlies het toch nimmer uit het oog. klassenstrijd want hij wil bouwen en niet breken. De menschelijke persoonlijkheid moet erkend. Zoo willen wij ons hoeden zoowel voor individualisme als collecti visme. Nadat nog eenige bespreking was ge volgd werd de goedbezochte vergade ring door ds. Tunderman met dankgebed besloten. Tot afgevaardigde naar de Verbonds vergadering te Leeuwarden werd de heer C. Mommaas te Vlissingen be noemd. Turnvereeniging „Wilhelmina." De Middelburgsche Turnvereeniging „Wilhelmina" gaf gisteravond in den Schouwburg, die zeer goed bezet was, haar jaarlijksche uitvoering, die in het teeken stond van het 15-jarig bestaan. De voorzitter, de heer A. K r ij g e r, herinnerde er in zijn openingswoord aan hoe op 7 Mei 1919 enkele leden van de C. J. M. V. den wensch uitten een gym- nastiekvereeniging op te richten; met hun achten besloot men hiertoe. Van (ie oprichters kon spr. nog welkom heeten de heeren J. M. Harthoorn en P. Sturm. Spr. bood den laatste als directeur een pendule aan, en later nog, evenals aan mevrouw Sturm, bloemen. Als leider van de adspiranten had de heer J. P Sturm een souvenir in ontvangst te ne men, nml, een ets, en mejuffrouw Accïa, die sedert kort assistent-leidster is, ont ving een bouquet. Spr. heette welkom de leden van de commissie van bijstand voor de C.J.M. V., vertegenwoordigers van de zusteraü- deelingen en ook die van het K.N.G-V. van den Z.A.B. en de andere turn- en athletiek vereenigingen. De heer Harthoorn complimen teerde de vereeniging met het jubileum en wees er op hoe deze, toen spr. na 4 jaar als voorzitter aftrad, nog de En- gelsche ziekte had, maar thans ziet zij er gezond en blozend uit. Na deze opening kon met het werken worden aangevangen. Er is in een veer tiental nummers heel veel moois gebo den. De meisjes der eerste klasse openden met goede vrije oefeningen op welk ge bied men nog meer goeds te aanschou wen kreeg, n.l. van de jongens der eerste klasse; maar in 't bijzonder die nen vermeld de beide andere nummers Ten eerste wat de vier dames en de vier heeren brachten als oefeningen, die zij hebben gegeven bij de drie steden- wedstrijden en in de tweede plaats het nummer, waarbij de jongens en de meis- ies, de dames en de heeren de oefenin gen van de Bondsuitvoering 1933 ter, beste gaven. Zoowel de dames als de heeren, en ook de jongens der beide klassen en de meisjes der tweede klasse gaven ieder naar hun krachten brugwerk te zien. De heeren, die als uitstekende turners be kend staan, handhaafden hun naam bij de oefeningen aan rek en ringen. De dames toonden haar kunnen ook nog op ander gebied door het nummer uitbeeldingsgymnastiek „Pan de Bosch god". Wat hier geboden is als danspas nummer was uitstekend en lokte een welverdiend luid applaus uit. De meisjes der eerste klase gaven nog een aardig dansje, die der tweede klasse een nummer knotszwaaien; een goed bedachte en goed uitgevoerde py- ramide was een waardig slot van deze op hoog peil staande turnuitvoering. Het werk van Mazure. Enkele weken geleden maakten wij melding van het rhythmisch spel „Hol land'', dat de heer Chr. J. Mazure alhier samenstelde voor de gymnastiekver- eeniging „Rust Roest" te Zierikzee. Deze vereeniging heeft nu tot twéé5 maal toe dit spel voor een talrijk pu bliek met groot succes opgevoerd. Niet alleen het bestuur van „Rust Roes maar ook burgemeester Ban- nink hebben den auteur en mevrouw Mazure hartelijk dank gebracht voor hun arbeid. Ook werden bloemen aan geboden. Collecte Crisis Comité. De collecte voor het Plaatselijk Cri sis Comité heeft deze week 72.52 op gebracht. Een mooi succes. Onze stadgenoot, de heer W. Siepman, behaalde op de tentoonstelling te Dom burg, met zijn inzending Zilver Wyan- dotten, het meeste aantal punten, en de hoogste onderscheiding, zijnde een zil veren beker. Wielrennersclub opgericht. Naar men ons mededeelt is hier ter stede een wielrennersclub opgericht met aanvankelijk 18 leden. Voorz. de hr J. v. d. Kreeke; secr. de hr M- Hoogeste- ger, Langevorststraat; W, van Dijke, penningm.; M. Anthonisse en Nic. Cor- stanje, comm. Aan de nieuwe vereeniging werd de naam „De Zwaluw" gegeven. „De Stem des Volks." Uit eenige advertenties in ons blad is gebleken, dat de onderafd- „Kunst na Ajrbeid" van „De Stem des Volks" hedenavond in de „Prins van Oranje" de dramatische schets „Het Vijfde Ge bod" zal opvoeren. Wij vestigen er de aandacht op, dat ook de zangvereent- ging zelf optreedt en een achttal liede ren zal zingen. Aan d'e Rijkspostspaarbank te Goes werd, in den loop der maand Maart op spaarbankboekjes ingelegd f 43.154,07 en terugbetaald f 40.127.44. Derhalve meer ingelegd dan terugbe taald f 3,026.63. Het aantal nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedroeg 23. De heer M, A. Schouwenaar hulp kommies bij de Invoerrechten der direc te belastingen alhier is naar Roosendaal overgeplaatst. DE INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER. VEERE. Maandagmiddag vergadert de Raad dezer gemeente in de zaal der Voorbereidingsschool te twee uur des namiddags, met als voornaamste punt der agenda: installatie van burgemees- ter D. Huinink. Het comité van afscheid van den vo- rigen burgemeester is herkozen voor de verwelkoming van den nieuwen burge meester. Besloten is echter, gezien: den financieelen toestand der gemeente en naar wij uit betrouwbare bron verne men, ook op verzoek van den nieuwen hincrionaris zelf, geen feestelijkheden te doen plaats vinden. Een deputatie van wege het comité zan den heer Huinink aan de kom der gemeente even voor de Groote Kerk namens de burgerij verwelkomen, waarna hij naar de Voor- bereidingschool zal rijden om cle zang- hulde der kinderen in ontvangst te ne men. Hierna zal in allen eenvoud de in stallatie plaats vinden in de zaal dier school, die tijdelijk als raadszaal inge richt zal worden. Na afloop der vergadering stelt de loco-burgemeester, wethouder F. J. Castel, de gelegenheid open, om ken nis met den nieuwen functionaris Te maken. KAPELLE. Een Kinderkoor met aan vankelijk 37 leden is alhier opgericht. Verder gaf zich 'n 20-tal ouderen op om een gemengd koor te vormen. Dit zal mogelijk zijn, wanneer nog enkele man nelijke personen zich opgeven. Anders zal een dameskoor gevormd worden. Als directeur voor beiden koren is de heer W. Harthoorn aangezocht. Het ini tiatief van een en ander ging uit van de heeren C. A. Blok en L. Willeboer, 2EEUWSCN-VLAANDEREN W.3, BRESKENS. De afdeeling Breskens van de vereeniging van Volksonderwijs hield Woensdagavond in een der loka len van de openbare lagere school I al hier haar algemeene jaarvergadering. De Voorzitter der afdeeling, de heer Salomé haalde in zijn openingswoord aan, wat de afdeeling Breskens gedaan had ter voorkoming van de opheffing van de school aan de Nieuwe Sluis, Met dankbaarheid herdacht spreker verder het vele werk, waardoor Breskens thans een bloeiende Visscherijschool heeït verkregen. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental iets teruggeloopen is. Het aan tal leden bedraagt evenwel nog 107. De rekening over 1933, die door de vergadering werd goedgekeurd, sloot met een goed slot van 45. De aftredende bestuursleden, de hee ren Salomé, Cruson en Verboven war- M'burg, 12-IV-'34. Woensdag: hoogste luchttemperatuur 16 °C (61 °F); laag ste 8.2 °C (46 °F). Heden 9 h: 13.2 °C; 12 h: 13.4 °C. 0.5 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laag ste 754 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.8 mm te Thorshavn; laagste 745.3 mm te Ho lyhead. Verwachting tot morgenavond Krachtige tot matige, later wellicht verder afnemende Z.W. tot Z,0, wind, meest hall bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen dl onweer, iets kouder des nachts, overdag waarschijnlijk wei nig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 12; onder: 18 h 51. Licht op: 19 h 21. Maan op: 4 h 20; onder: 17 h 23. N.M. 14 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. ^Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) April. Hoogwater. Laagwater. Do. 12 0.02 12.35 6.38 18.48 Vr. 13 0.44 13.15 7.20 19.29 Za. 14 1.24 13.51 7.59 20,06 Hoog- en Laagwater te Wemelding* April. Hoogwater. Laagwater Do. 12 1.54 14.22 7.35 20.00 Vr. 13 2.38 15.05 8.19 20.40 Za. 14 3.19 15.44 8.58 21.13 den bij acclamatie herkozen, terwi;l de heeren Cruson en Vasseur tot kringaf- gevaardigden benoemd werden. Goes, 12 April 1934 Er zijn gemeenteraden, waar uit journalistiek oogpunt bezien, weinig en zelden kopij in zit en andere, waar al tijd wat te beleven valt. Dit heeft met de voortreffelijkheid van zijn samenstel lende leden noch met de deugdelijkheid van den opgeleverden arbeid iets te ma ken; het is meer een quaestie van stijl en sfeer. In Goes is als regel wel wat te bele- ven. Dat komt, doordat er nog al enkele précaire zaken in dit stadje zijn; door dat om ons nu en ditmaal eens heel vriendelijk uit te drukken 's Raads voorzitter niet altijd even zachtmoedig is; en doordat tenslotte de Raad van Goes niet schroomt, te doen wat des Raads is: zelf regeeren. w In vele gemeenteraden onzes lands, maar in Goes wel zeer in het bijzonder, vormt de politie zulk een precair onder werp. Dat valt ook niet te verwonderen, wanneer men de ietwat eigenaardige positie der politie na gaat: hoofd der po litie is uitsluitend d'e burgemees ter eener gemeente, die over politie-za- ken niet-interpellabel is door den Raad. De gemeenteraad heeft evenwel, óók ten aanzien van de politie, nog zijn bud getrecht en dus kan de Raad, waarvan de burgemeester-hoofd-der-politie voor zitter is, gelden voteeren en ook niet- voteeren voor zoo veel of zoo weinig politie als de Raad, ongeacht 's burge meesters meening ter zake, noodig oor deelt. Heerscht tusschen Raad en burge meester nu min of meer eenheid van opvatting en inzicht op dit punt, dan zal men van de tweezijdige positie van den burgemeester ten opzichte van den Raad weinig of zelden iets bemerken; is die overeenstemming echter zoek en dat komt in verschillende deelen des lands nog al eens voor dan gaat het wel eens hard tegen hard. Waarbij dan de burgemeesters onmiddellijk plegen te retireeren achter hun sterkste verdedi gingslinie: dat de Raad hen niet inter- pelleeren mag over politiezaken. In Goes is er geen overeenstemming tusschen Raad en burgemeester inzake de opvatting omtrent taak en noodza-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1