KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. SPORT. LEBER EH VLOOT. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. DE STERRENHEMEL 11—18 APRIL 1934, 21 h MT. ZUID DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. IERLAND. ZWEDEN. MANDSJOERIJE. goedkooper zouden maken, doch hij vreest een verkeerde uitwerking ander- z^ds. Spr. geeft eenige cijfers betreffende Zeeland. Op Walcheren is een goede re- geling bereikt, zoodat men een bevredi genden prijs voor de melk uit kan beta len. In Ooes en andere centra, is men tot een half-bevredigende consumptie melkregeling gekomen. 50 pet. van de Zeeuwsche melk wordt verwerkt. We jjjpj geslaagd, aldus spr., den zegelprijs T00r de boerenboter iets lager te krij- dan voor de fabrieksboter. Voorts jennen we de boeren door de boter op te koopen. Zoo zijn we geslaagd de prij- $ea eenigszins te ondersteunen. De dankbaarheid is niet altijd groot ge noeg. Men tracht de zegeltjes nog wel te ontduiken. Als straks de crisistucht maatregelen van kracht worden hoopt men hiertegen streng op te treden. Wat de veehouderij betreft is de re geling zeer moeilijk, omdat ze zoo vaak innig met de bedrijfseconomie verbon den is. Inkrimping heeft mindere inkom sten tengevolge. Anderzijds is de vee stapel veel te groot. Spr. noemt de per centages waarmede deze van '30 tot '33 toenam. Men moet zoo verwachten, dat de melkveestapel in '34'35 geweldig toeneemt. In Zeeland is het percentage der toename vrij gering. Zeeland heeft zijn karakter in deze niet gewijzigd. Men heeft nu de vee-inkrimping gekre gen, die populair is, en de teeltbeper king waar men met schrik tegenover staat. Sedert de inkrimpingsmaatrege len, zijn de veeprijzen beduidend geste gen. De vleeschprijzen zijn er door met pl.m 15 ct. per kg gestegen. De vermin dering zal een 20 millioen kosten, die moet komen uit de heffingen. Het ge bruik van rundvleesch nam met 8 pet. af doch afname van varkens- en schapen- vleesch nam met 8 pet. toe. De teeltbe perking heeft ten doel den stapel op de noodige 'grootte van IK millioen te houden. Mogelijk krijgt men ook nog 'n bepaling, dat de boer slechts een be paald aantal melkvee mag hebben. Dit is de consequentie van de teeltbeper king. In de toekomst mag op 3 koeien één kalf aangehouden worden. Spr. zet uit een hoe het aantal stier- en vaarskalve ren in Zeeland verdeeld werd. Men hield daarbij steeds rekening met alle betref fende omstandigheden. Natuurlijk zijn er ook fouten bij gemaakt, doch volgend jaar zal met de huidige ervaringen reke ning gehouden worden, Spr. wijst voorts op de bijzondere be palingen betreffende mestkalveren. Op het verkoopen van kalveren mét de toewijzingspapieren er bij. De kalveren, die men mag aanhouden, worden „ge schetst", en van deze krijgt men offici- eele papieren. Spr. zet hierna uiteen, hoe controle uitgeoefend za' worden. De hoiyler is vrij om te bepalen hoeveel vadrzen of stieren-kalveren hij wil aan- ftoaden. Spr. merkt tenslotte op, dat Zeeland een kleinen veestapel absoluut noodig heeft. Zeeland specialiseert zich op jong vee en mestvee. We moeten de mogelijk heid om onze kalveren op te kweeken, zooveel mogelijk zien vast te houden, al dus spr., en evenzoo het koopen voor een billijken prijs. De voorz. zegt den hr. Zwagerman dank voor zijn bevattelijke uiteenzet ting, De kwestie der beperking is een onaangenaam iets, maar we zullen ons die moeten opleggen, aldus spr. Hierna worden den hr. Zwagerman nog eenige vragen gesteld. Spr. ant woordt den voorzitter, dat de overtolli ge vaarskalveren afgenomen zullen wor den door de crisiscentrale. Met de stier kalveren zal de gewone weg gevolgd moeten worden. Spr. dient voorts nog eenige andere vragenstellers van ant woord. Bestrijding van bastaardrupsen in bessestruiken. De plantenziektenkundige dienst te Wageningen schrijft ons: Van eenige zijden is reeds bericht ont vangen, dat er dit jaar zeer vele bessen- bladwespen zijn en dal, ofschoon de blaadjes der bessestruiken nog klein zijn, reeds vele eitjes zijn gelegd. Met den meesten aandrang wordt daarom fruittelers, en hen, die besse struiken in hun tuin hebben aangeraden, spoedig een bestrijding toe te passen Een eenvoudige en afdoende methode 'S Strui.lle'1 le bespuiten met een maaggif, n.l. 0.1 pet. Parijsch groen (1 gr. per liter vloeistof), 0.3 pet. poeder- vormig loodarsenaat (3 gr. per liter vloeistof) of 5 pet. pastavormig lood arsenaat (5 gr. per liter vloeistof) Om bladverbranding te voorkomen, moeten deze stoffen niet in water, maar in 1 pet. kalkmelk (10 gr. gebl'uschte kalk per liter water) verspoten worden Bespuiting met deze middelen levert geen gevaar op voor de consumptie; men zorge er echter voor, dat mensch en dier niets van het vergif naar binnen krijgen en dat groenten, welke spoedig gegeten zullen worden en in de nabijheid der struiken staan, niet geraakt worden (afdekken met zakken of rietmatten). Tijdens den bloei mag met deze ver giftige stoffen niet gespoten worden. Men gebruike dan uitsluitend voor de bijen minder gevaarlijke stoffen, als 2 pet. barium chloride (20 gr, per liter kalkmelk; nicotine, (van de sterke nico tine, 9598 pet., is een verdunning van 1 cm3. op 1K liter water voldoende) toevoeging van 10 gram zeep per liter water verhoogt de werking; zeepspiri tus: (per 100 liter water wordt 2 kg. zachte eep opgelost en aan deze op lossing voegt men 1 liter brandspiritus toe.) Ds. J. N. Drost hoopt Zondag den 22 April a.s.. afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente te Brouwers haven en Zondag 29 April d.a.v. zijn intrede te doen te Assendelft, na beves tigd te zijn door ds. W. G. Reddingius van Westzaan. Ned. Herv, Kerk. J. J. Plantsoen, cand. te Kortgene, is beroepen te Batenburg c.a. Geref. Gem. Ds. J. D. Barth te Borsselen is beroe pen te Westzaan. Louis Davids. Het bericht van de Msb. in ons blad van gisteren, dat de bekende voor drachtskunstenaar Louis Davids wegens ongesteldheid voor een maand naar Zwitserland moet, blijkt onjuist te zijn. Louis Davids deelt mede, dat ,,zdö ge zond als een visch" is. Hij gaat wel op reis, maar niet om gezondheidsredenen. In Mei moet hij terug zijn om de opna men te leiden voor de film „Bleeke Bet", waarvoor hij zelf de muziek heeft ge componeerd. door hem met een mes te steken, te Nieuwerkerk op 30 Januari. Eisch en vonnis 25 b. s- 10 d.h.; H. L. M., 21 j., koopman te Nieuwer kerk, wegens mishandeling van J. Moerland, door hem te slaan of te stom pen, te Nieuwerkerk op 30 Januari. Eisch en vonnis 15 b. s. 10 d.h- Op de kommiezen ingereden. Het gerechtshof te 's-Bosch deed Maandag uitspraak in de zaak tegen den monteur A. G. G. uit Wellerlooi, die door de rechtbank te 's-Bosch was vrijgesproken. Hem was ten laste ge legd, dat hij op 24 October 1933 te Well- Bergen met een auto opzettelijk op de kommiezen B. Prins en P. Hartog is in gereden met het voornemen hen van het leven te berooven. De kommiezen had den stopteekens gegeven, maar verdach te had geen acht daarop geslagen, met het gevolg dat ze op het laatste oogen- blik opzij hadden moeten springen. De advocaat-generaal had de bedrei ging met misdrijf tegen het leven wettig en overtuigend bewezen geacht en eisch- te 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf Het Hof veroordeelde den verdachte tot 4 maanden gevangenisstraf. Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de recht bank te Middelburg is beëedigd als kantonrechter plaatsvervanger in het Kanton Z i e r i k z e e, de hr H. Schuur man, inspecteur der Directe Belastingen en Invoerrechten aldaar. De rechtbank te Middelburg heeft in vrijheid gesteld zekeren K. H. S., wo nende te Fredeburg, die onlangs dooi de politie te Vlissingen werd aangehou den en ter beschikking van de Justitie gesteld, verdacht van oplichting ge pleegd te Vlissingen. S. is ter beschik king van de justitie te Arnhem gesteld alwaar hij ook nog het een en ander te goed heeft. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 10 April waren de volgende personen gedag vaard: J. J. D., 25 j., arbeider te Woens- drecht, wegens verzet tegen den rijks veldwachter Van Baal, toen deze hem wegens verdacht van smokkelarij van suiker beetpakte, om hem naar een hulp-officier van justitie te geleiden te Rilland-Bath op 17 Februari en wegens mishandeling van dien ambtenaar- Eisch en vonnis 20 b. s. 10 d.h. A. J. M, de L., 26 j., werkman te Vlis singen, wegens mishandeling van An- thonie van Langeraad te Koudekerke op 22 Februari. Eisch en vnonis 10 b- s. 5, d.h, D. C. K., echtgenoote van H. G., 51 j., zonder beroep te Kortgene, wegens beleediging van den rijksveldwachter- brigadier Dekker te Kortgene op 24 Februari 1934, toen deze een zekeren Geelhoed verhoorde, in verband met een begane overtreding. Eisch en vonnis 15 b. s. 10 d.h- J. T., echtgenoote van S. F., 36 j., zonder beroep te Middelburg, wegens mishandeling van M. J. Geuze te Mid delburg op 23 Februari- Eisch en vnonis 10 b- s. 5' d.h. J. B., 45 j., commissionair te 's-Heer Arendskerke, wegens wederspannigheid tegen den rijksveldwachter-brigadier Dekker, toen deze hem terzake van openbare dronkenschap beetpakte, om hem naar het arrestantenlocaal over te brengen, te 's-Hëer Arendskerke op 27 Februari. Eisch en vonnis 20 b. s. 10 d.h. F. R., 42 j., opzichter te Middelburg, wegens mishandeling van S. H. van Zweeden en W. Fritz te Middelburg op 24 Februari. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Von nis 25 b. s. 10 d.h. R. teekende hooger beroep aan. J. Mi, 45 j., koopman te Westkapelle, wegens beleediging van L- van Sluis te Westkapelle op 17 Februari. Eisch en vonnis 20 b. s. 10 d.h. LI. C., 38 j., landbouwer te Westka pelle, wegens eenzelfde feit, gepleegd te Westkapelle op 17 Februari. Eisch en vonnis 20 b. s. 10 d.h. De verdedigster, mej. mr. van Deinse, pleitte voor een voorwaardelijke stral. F. A., 22 j-, landbouwersknecht te Koudekerke, wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan André Kats te Vlissingen op 20 Januari. Eisch een maand gevangenisstraf. Vonnis een maand voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd en 10 b. s. 5 d.h. A. J. R., 24 j., arbeider te Middel burg, wegens het ruilen van een rijwiel dat van diefstal afkomstig was, met een ander rijwiel, van Frans Adriaanse te Vlissingen omstreeks December. Eisch en vonnis 1 maand gevangenis straf. J. M., 38 j., bakker te Nieuwerkerk, wegens mishandeling van J. Moerland, Wandelsport. Met de Z.W.V, naar de Residentie. Ter inleiding van het wandelseizoen en daartoe uitgenoodigd door de Natio nale Wandelsport Vereeniging in Den Haag op 8 April, is het wederom aan de Zeeuwsche Wandelsport Vereeniging mogen gelukken, den eersten prijs voor de best marcheerende groep naar Mid delburg over te brengen. Hoewel aanvankelijk de weersom standigheden fnuikend waren voor de deelnemers, terwijl ook nog het zware strandtraject WassenaarKatwijk, de speciale aandacht vroeg, bereikte de Z.W.V. met haar 22 deelnemers zonder uitvallers als een der eerste ploegen de finish. Het parcours bedroeg c.a. 42 km. Voorts werd de Middelburgsche club nog den prijs voor de verst komende groep toegekend. Dammen. De Maandagavond gespeelde compe titiewedstrijd voor den Zeeuwschen Dambond Middelburg II en Aagtekerke II had tot uitslag 911. Voetbal, Op 10 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal te Amsterdam een ontmoeting plaats hebben tusschen de vertegenwoordigen de elftallen van Nederland en Frankrijk Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei 1934, den kapitein T. W. N. de Brouwer, van het 14e regiment infante rie, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Ster v/d 3« grootte, of kleiner Ster v/d 2' grootte. Ster v/d 1' gr. ~1— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 EERSTE KV. VOLLE MMN 3 LAATSTE KVAKIlER §lffi]VE MMN VENUS HARS JUPITER O S/TURNUS Sterretijd 10 h 18 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Eén maantje: het E K. van den 17en in den Stier. KERKDIEFSTALLEN. In den tijd van 14 dagen werden in de parochiekerken te A r n h e m tot 20 maal toe portemon- naies en zilveren rozenkransen vermist. Dit gaf aanleiding tot een grondig on derzoek naar de daderes, die werd ge pakt en bleek te zijn een zekere juffrouw Sch. Zij had zich de gewoonte toegeëigend, om bij den aanvang der H. Mis naast iemand te gaan zitten, en, zoodra deze zich naar de Communibank begaf, een onderzoek in te stellen naar den inhoud der taschjes. Zoo gauw ze haar slag had geslagen, verliet ze de kerk, om in een verloren hoek de ledige portemonnaie neer te werpen. Door een rechercheur werd zij gepakt, terwijl ze tevens bij het verhoor beken de de diefstallen te hebben gepleegd. In de St. Walburgiskerk had zij 5 maal haar slag geslagen en in de St. Martinus 15 maal. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. Te Horn is een begin van brand ontdekt in de schuur van de kapitale boerderij „Caskettenhof", bewoond door de familie V. aldaar. Tegelijkertijd wer den ook vlammen ontdekt in de in de nabijheid der hoeve staande stroomijt, die geheel uitbrandde. De brand in de schuur heeft men door spoedig ingrijpen weten te blusschen. Het feit, dat in twee verschillende eigendommen van den heer V, ongeveer gelijktijdig brand ontstond, deed aan kwaadwilligheid denken. De aandacht viel op een 33-jarigen arbeider, die bij zijn moeder in de nabijheid van de bran dende hoeve woonde. De man werd aan gehouden, meldt het Handelsblad en heeft ten slotte bekend, den brand te hebben gesticht. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Maandagmorgen toen de vrouw van den heer H. te Nunspeet op een trapje staande in den schoenwin kei bezig was het schakelbord schoon te maken, kwam zij daarbij met den elec- trischen stroom in aanraking en viel be wusteloos naar beneden. Onmiddellijk ingeroepen medische hulp mocht niet meer baten. DOOR KOKEND WATER GEDOOD. Te Beesel kreeg het 3-jarig doch tertje van de familie H. een tobbe met kokend water over het lichaam. Het kind is na korten tijd aan de bekomen verwondingen overleden, TYPHUS AAN BOORD. Aan boord van het s.s. Streefkerk zijn eenige ge vallen van typhus geconstateerd. De toestand van de patiënten bleek bij aan komst te Port-Said van dien aard, dat zij, vijf in getal, daar in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Merk waardig is daarbij, dat alleen drie leden van het officierenkorps, een stuurmans leerling en een assistent-machinist door de ziekte zijn aangetast en, voor zoover bekend, geen leden van de gewone be manning. Ondanks deze decimeering van het of ficierenkorps heeft het schip de reis naar Nederland voortgezet. Echter zijn sinds dien weer twee opvarenden ziek gewor den, n.l. de eerste stuurman Caljouw en een tweede stuurmansleerling. De directie van de reederij heeft in- tusschen maatregelen genomen om de bemanning te completeeren en heeft Za terdag per lijnvliegtuig drie man, een le en een 3e stuurman, alsmede een 2e machinist naar Marseille gezonden van waar zij per boot naar Algiers zijn ver trokken. Naar de Msb. verneemt, heeft zich reeds vóór het schip in Port Said aan kwam een sterfgeval aan boord voorge daan. Een hofmeester is namelijk toen het schip nog in volle zee was, aan de ziekte bezweken. Het drama te Thalheim; vier dooden, Omtrent den aanslag, dien een litho graaf Maandag op 3 meisjes, die op een kousenfabriek te Thalheim werkten, heeft gepleegd, in verband met een lief deshistorie tusschen hem en een der meisjes, wordt nader gemeld, dat alle drie slachtoffers zijn bezweken. Ook het meisje, dat aanvankelijk slechts licht ge wond leek. Na het volvoeren van zijn euveldaad, heeft de lithograaf zichzelf een kogel in het hoofd geschoten. Hij stierf na korten tijd. Waar de millioenen zouden blijven.. Zooals we gisteren berichtten werd in het Engelsche Lagerhuis de vraag ge steld, of de Engelsche regeering soms wist, hoe het komt dat de Duitsche be grootingen voor weerbaarheid, marine en. luchtvaart tezamen een paar honderd millioen mark hooger zijn dan verleden jaar. Van Duitsche zijde wordt thans meegedeeld, dat de verhooging der weerbaarheidsbegrooting noodig is ge weest wegens de voorbereidingen van de voorgenomen reorganisatie van het Duitsche leger van een leger met een langen diensttijd tot een leger met een korten diensttijd, waarmede belangrijke kosten zouden zijn gemoeid. De vergrooting der uitgaven voor de marine wordt gemotiveerd met de me- dedeeling, dat het scheepmateriaal der rijksmarine verouderd is en de thans gebruikte schepen gevaar opleveren voor de bemanningen. De verhooging der uitgaven voor het ministerie van luchtvaart zou haar reden vinden in de geleidelijke vervanging van verkeers vliegtuigen met een motor door toestel len met meer motoren, een maatregel, welke vereischt wordt voor de vergroo ting der veiligheid in het luchtverkeer. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de vragen-steller in het Engelsche La gerhuis erg bevredigd zal zijn door deze motiveeringen. Hij kan ze op zijn minst onbegrijpelijk duur vinden. Nationaal-socialistische opvoeding van de Rijksweer. De Rijksweermi- nister heeft een oekase uitgevaardigd, waarin staat te lezen, dat de manschap pen van het Duitsche leger van hoog tot laag voortaan „onderricht in actueele politieke problemen" zullen genieten. Dat beteekent dus, dat de Duitsche sol daat van nu af aan een dagelijksche do sis nationaal-socialisme te slikken krijgt. Tot dusver wist Rijkspresident Von Hindenburg de Rijksweer buiten de po litiek te houden. Daar was meermalen wat over te doen. Het schijnt, dat de grijze veldmaarschalk thans ook op dit punt het hoofd in den schoot heeft ge legd. Wat echter wel niemand zal ver bazen. Laf. Bij een vergadering van het Vaderlandsche Front te Bludenz in Vo- rarlberg, heeft een onbekende door een venster in de vergaderzaal een schot ge lost. Het schot trof éen fabrieksarbeid ster in den rug. Zij werd zwaar gewond. Nationaal-socialist doodgevallen. Een schoenmaker Kard Weigerstorfer uit Hinterstoder in het Doodengebergte in OpperOostenrijk, is, naar officieel wordt medegedeeld, Zondag bij het hij- schen van een hakenkruisvlag, hoewel zulks verboden is, van een rotswand doodgevallen. De man was 32 jaar oud, getrouwd, en moest voor een vrouw en twee kleine kinderen zorgen. Tragisch sterfgeval. McDowell, de Amerikaansche gezant te Dublin, heeft Maandagavond aan een officieel staats banket ter zijner eere gegeven een hartverlamming gekregen. Hij overleed enkele minuten later- Aan den maaltijd zaten de ministers van den Ierschen Vrijstaat en de leden van het diploma tieke corps aan. McDowell had pas op 27 Maart zijn geloofsbrieven overhandigd. De gezant antwoorde juist op de gelukwenschen, welke men hem naar aanleiding van zijn benoeming had betuigd, toen hij eens klaps wankelde en tot schrik van de aanwezigen met zijn hoofd voorover op de tafel neerzeeg. McDowell was bijna 67 jaar oud. In een vliegtuig geboren. Een Zweedsche vlieger, kapitein Ahremberg, heeft onlangs zijn jongsten passagier vervoerd. Deze moest namelijk nog ge boren worden toen het toestel vertrok, met aan boord de aanstaande moeder, die op weg was naar een ziekenhuis. Vermoedelijk heeft men hier met een luchtenthousiast te doen gehad, die zich dit eerste vliegtochtje niet heeft willen laten ontgaan en zich eerder heeft aan gemeld, dan van hem verwacht werd. De geboorte verliep voorspoedig. EEN GEVAARLIJKE SPOORWEG. Dezer dagen is verschenen een rap port omtrent het bedrijf van den Chinee- schen Oosterspoorweg, waarover^ in 't politieke leven al zooveel te doen is ge weest, tusschen Rusland en Japan. Maar ook als zoodanig blijkt men dezen spoor weg als gevaarlijk te mogen kwalificee- tren. In 't afgeloopen jaar waren er n.l. 11 opzettelijke déraillementen, 39 pogin gen tot ontsporing, 38 gewapende over vallen, 19 pogingen tot brandstichting, 60 moorden op treinbeambten, 197 aan slagen of berooving van beambten, 400 ontvoeringen. Desondanks schijnt het bedrijf finan cieel toch nog vrij' goed geboerd te heb ben. Wat dan wellicht nog het aller merkwaardigst mag heeten.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7