HONIG'S JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. KRONIEK van den DAG? BINNENLAND. Geen koersverliezen wj een Beleggings-Polis ZEELAND. TWEEDE BLAli VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 11 APRIL 1934. No. 85. BARBARA, DE HEKS VAN WINSLEA LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM der „Nationale" (SOES. WAL0HEREH, Na het vonnis tegen de IJzeren Garde in Roemenië De po litieke situatie gespannen Titulescu worstelt met het fas cisme. Men verwachtte de vorige week in Roemenië een kabinetscrisis naar aan leiding van het nogal sensationeele von nis in de zaak tegen de moordenaars van wijlen minister-president Duca. Het is er echter niet van gekomen. Zater dag j.l. heeft koning Carol zijn vertrou wen in de regeering-Tatarescu uitge sproken en daarmee werd het dreigen de conflict zoogenaamd bijgelegd. Zoogenaamd want men kan moei lijk aannemen, dat de koninklijke ver klaring de eigenlijke moeilijkheden uit den weg geruimd heeft. De uitspraak van den krijgsraad is symptomatisch een te ernstige zaak, dan dat de Roe- meensche regeering haar nu maar zon der meer naast zich kan neerleggen. Het kabinet-Tatarescu is men zal het zich herinneren een paar maan den geleden opgetreden, nadat de libe rale staatsman Duca, minister-president in het vorige kabinet, op 29 December was neergeschoten door een drietal in dividuen, die naderhand bleken, deel uit te maken van de fascistische of na- tionaal-socialistische „IJzeren Garde". De politie wist hen te pakken te krijgen en arresteerde bovendien een aantal lei dende figuren van de „IJzeren Garde". Uit gevonden papieren zou n.l. gebleken zijn, dat de moord op instigatie dier kopstukken, was bedreven. Toen Tata- rescu die tot de z.g. jonge liberalen be hoort, het bewind aanvaardde, ver- klaardde hij, dat er strenge tegen de na- tionaal-socialisten zou worden opgetre den en de bekwame Roemeensche di plomaat Titulescu werd bereid gevonden de portefeuille van buitenlandsche za ken te nemen, op voorwaarde, dat de IJzeren Garde zoo ongeveer vernietigd zou worden. Algemeen verwachtte men in verband hiermede, dat niet alleen de werkelijke moordenaars van Duca, maar ook de aanstichters, streng gestraft zou den worden. De krijgsraad van vijf ge neraals die het geval moest berechten, heeft nu echter alleen de drie moor denaars veroordeeld (tot levenslang). De andere verdachten, w.o. de leider der IJzeren Garde, Codreanu, werden vrijgesproken. Het is zonder meer begrijpelijk, dat de regeering zich die uitspraak heeft meenen te moeten aantrekken. Zij zag daar en wellicht volkomen terecht een soortement motie van wantrouwen tegen haar bewind in. En in elk geval was het een bittere pil voor haar in verband met vroegere verklaringen, dat de IJzeren Garde, energiek zou wor den onderdrukt. Men vermoedt, dat er achter den rug der regeering om, zekere machten werk zaam zijn, die invloed op den koning trachten uit te oefenen, ten bate van fiet fascisme en dat het sensationeele von nis als een symptoom daarvan moet worden opgevat. Daarom vooral kan voorloopig aan de verklaring van ko- ning Carol, dat de regeering zijn ver trouwen heeft, niet veel waarde toege kend worden. Men moet aannemen, dat die verklaring slechts werd afgelegd, omdat een crisis op dit oogenblik ge vaarlijke gevolgen had kunnen hebben. In stilte zou echter de strijd om de macht, die reeds lang achter de coulis sen woedt, worden voortgezet. De voor- spee!t daarin dan ongetwij feld I ïtulescu, die een verbitterde vij and van het (anti-semitische) nationaal- sociahsme is. De verhouding tusschen hem en koning Carol was er steeds een door MAY WYNNE. 55). Juist, daar was de oever van de ri vier en daar hoorde hij het geruisch van. den waterval van Winslea. Maar vernam hij daar nog niet een ander geluid, dat tot hem kwam uit den nevel, die over den oever hing? Een stem, diep en rijk van toon, maar toch met iets droevigs er in, dat niet hoorde bijd en inhoud van het lied, zong: Hey for Cavaliers! Ho for Cavaliers! Pray for Cavaliers. Rub-be-dub! Rub-be-dub! Have at old Beelzebub. Oliver smokes for fear! En, terwijl James Birley aan den eenen oever stond, zag hij aan dfen an deren Richard Morrice, geheel ten strijde uitgerust, zooals hij was, toen hij met zijn kameraden den uitval van kasteel Pontefract ondernam- Morrice zag hem ook en kwam een schrede naderbij. Helaas stroomde de rivier tusschen hen beiden.... Toch trok Morrice zijn zwaard met een woeste uitdaging, dat, als Birley niet openlijk met hem strij den wilde, hij dan over de rivier zou zwemmen en hem zou doodslaan als n hoBd. Maar het antwoord, dat James Bir ley had willen geven, zou nooit uitge van den gewapenden vrede, zoodat het zeer de vraag zal zijn, of hij op den Roe- meenschen vorst voldoende invloed kan uitoefenen, om zijn fascistisch-gezinde tegenstanders, een aantal hooggeplaat ste militairen naar beweerd wordt op den duur het hoofd te bieden. Een en ander wijst er op, dat de politieke toe stand in Roemenië in de naaste toe komst verrassingen zou kunnen baren. Een fascistisch regime ter vervanging van het liberale, zou ook internationale gevolgen hebben, We wezen daar reeds eerder op: in plaats van op Frankrijk, zou Roemenië zich dan wellicht meer op Duitschland gaan orienteeren, terwijl de Kleine Entente naar alle waarschijn lijkheid uiteen zou spatten. Daar kwam dan natuurlijk heel wat aan vast te zit ten, doch voorloopig moet men zich er maar niet in verdiepen. Het is zoover nog niet. En misschien wint Titulescu den strijd wel. EEN BELANGRIJKE BESLISSING. Ten aanzien van het in bewa ring geven van gemeente-gel den bij boerenleenbank. De Kroon heeff een beslissing geno men, betreffende het in deposito geven van gemeentegelden bij Boerenleenban ken, welke beslissing zoowel voor de gemeentebesturen, als voor bedoelde banken van groote beteekenis is. Voor al op het platteland toch plegen vele gemeenten hun gelden ter leen te ver strekken of in bewaring te geven bij de Boerenleenbank ter plaatse. In de vergadering van den raad der gemeente Ursem van 10 Augustus 1933 is o.m. besloten tot het rentegevend be leggen van het reservefonds van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Ur sem. Ged. Staten van Noord-Holland ont hielden aan dit raadsbesluit hun goed keuring, omdat daarin de bepaling ont brak, dat voor het geheele te beleggen bedrag door genoemde bank een onderpand ten minste ter waarde daarvan moest worden gege ven. De gemeenteraad ging in beroep bij de Kroon, daarbij o.m. aanvoerende, dat de soliditeit van de plaatselijke boeren leenbank, aangesloten bij de Centrale te Utrecht, gelijk dient te worden gesteld met de Bank voor Nederlandsche ge meenten en derhalve vrijgesteld dient te worden vair' het verstrekken van on derpand. De raad achtte een onderpand bovendien overbodig, omdat bij de plaatselijke boerenleenbank alle leden hoofdelijk aansprakelijk zijn. Thans is bij Kon. besluit het beroep van den gemeenteraad ongegrond ver klaard. De Kroon achtte den door Ged, Staten gestelden eisch in het belang van de veiligheid van het door de gemeente in bewaring gegeven bezit noodzakelijk. Ten aanzien van de onbeperkte aan sprakelijkheid der leden van de boeren leenbank overwoog de Kroon, dat hier in weliswaar eenige waarborg voor de terugbetaling der in deposito gegeven gelden is gelegen, doch dat vooral in de tegenwoordige financieele omstandig heden geen volstrekte zekerheid be staat, dat de leden in staat zullen blij ken om aan hunne verplichtingen te voldoen. NATIONALE ("Ingez. Med.) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De land- en tuinbouwtentoon stelling te Amsterdam. De meerderheid van de commissie voor de Financiën heeft zich niet kun nen vereenigen met het voorstel van bet bureau, om een maximum van f 150 toe te kennen voor hei uitkomen van Zee land op de land- en tuinbouwtentoon stelling in September te Amsterdam. De opmerking van het Bureau, dat de bevordering van de belangen van den landbouw geenszins behoort tot die aangelegeheden, waarvoor de Kamers van Koophandel speciaal hebben zorg te dragen, moge in hare algemeen heid juist zijn, men moge toch niet ver geten, wat juist in Zeeland een bloeiend landbouwbedrijf beteekent voor handel, industrie, bankwezen, winkelstand enz. en hoe de Kamer van Koophandel de belangen van den landbouw dienende toch ook den bloei van alle genoemde bedrijven mede helpt bevorderen. De af zet van land- en tumbouwproducten is tegenwoordig meer dan vroeger afhan kelijk van de binnenlandsche markt, het is een schitterende gelegenheid hiervoor in Amsterdam reclame te maken. Wil de deelname van Zeeland aan de ten toonstelling tot standkomen dan zal noodzakelijk zijn dat de Kamer van Koophandel voor d t doel een bedrag van f 500 beschikbaar stelt. De meerder heid der Commissie ste't dan ook voor dit bedrag aan het Comité te verleenen. De minderheid der Commissie heeft zich -vereenigt met het voorstel van het bu reau. De belasting der besloten ven nootschappen. De Commissie vóór de Wettelijke Be palingen heeft zich vereenigt met het voorstel van het bureau inzake hel ont- werp-wet tot belasten van de besloten N.V.'s. Een van de leden merkte hier bij op. dat men de fiscaliteit en het niet veroorlooven van afschrijvingen, zooals goed koopmansgebrirk eischt nu ook wil gaan toepassen op Naamlooze Ven nootschappen. Particulieren en vennoot schappen onder firma ondervinden deze nadeelen reeds lang. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, Dinsdagavond^ had in de „Prins van Oranje" een algemeene vergadering plaats van de „Vereeniging voor Vreem delingenverkeer op Zuid- en Noord Be- veland". Voorz. de hr. J. I van Balle- goyen da Jong. De secr., de hr. G. Houtekamer, her innerde in zijn jaarverslag aan het be danken van de heeren L. H. Berk en J. Duvekot, in den loop van 1933; voorts aan: vergaderingen e.d. door bestuursle den bijgewoond; de werkzaamheden van het informatiebureau; de gevoerde pro paganda; het sluiten met een batig sal do; propaganda in diverse bladen; het medewerking verleenen aan diverse fo tografische opnamen; de rondritten door Zuid-Beveland; het vaststellen van reis routes; het uitschrijven van een foto wedstrijd door de Middelburgsche-Goe- sche Courant; het steunen van de pro paganda voor een brug naar Noord-Be veland; de actie voor meer wegwijzers; de deelname aan het garantiefonds der Zeeuwsche Luchtvaartverbinding enz. Het ledental der V.V.V. bedroeg 31 Dec. 1.1. 218 tegen 243 31 Dec. 1932. De hr. Houtekamer vulde dit verslag nog met een aantal mededeelin- gen aan, waaruit bleek, hoe de propa ganda inslaat, en hoe velerlei inlichtin gen gevraagd worden. De voorz. deelde op een vraag van den hr. De Kok mede, dat de rondritten door Zuid-Beveland door den autobus- dienstondernemer Van Fraassen ook dit jaar zullen gehouden worden. De hr. G, G e y s e n, penningmees ter, bracht hierna zijn financieel verslag uit. Inkomsten bedroegen 906, uitga ven 780. Zoo sloot men met een batig saldo, hoewel met een nadeelig saldo geopend werd. De rekening werd aldus vastegesteld. De begrooting voor 1934 sloot met 895. De Voorz. deelde mede, dat het bestuur overleg pleegt over een nieuw reclame-drukwerk- Men denkt ovc*r 'n vouwblad met kaartjes van tochten, doch beslist is nog niets. De Secr. wees op de wenschelijk- heid van een foto-wedstrijd, b.v. in sa menwerking met de plaatselijke bladen. Dit is een schitterende réclame. De Voorz. deelde mede, dat een 12- tal ieden de aftredende bestuursleden voor herverkiezing voordroegen. Zulks is volgens de statuten noodig, daar an ders de aftredenden niet herkiesbaar zijn. Spr. deelde verder mede, dat tot zijn verrassing in „De Zeeuw" stond, dat secretaris en voorzitter zich niet herkiesbaar gesteld hadden. Hiervan is hem, noch den secretaris iets bekend. Bij de nu volgende verkiezing, wer den de aftredende bestuursleden her kozen. Inplaats van de heeren L. H. van Berk (vertrokken uit Goes) en J. Du vekot (die zich niet herkiesbaar stelde) worden benoemd de heeren L. Kranen burg, Wilhelminadorp en P. Dominicus, Rilland. De hr. Houtekamer deelde mede, zi)n herbenoeming eenige dagen in beraad te willen houden. (Ingez. Med.) sproken worden, want, terwijl hij enkel maar bedacht was op den vijand daar aan ed overzijde, kwam er achter hem een nog veel dreigender gevaar, iii den vorm van een opgeheven rapier, dat, helaas, niet zoo raak trof, als dit wel de bedoeling was geweest van Zwarte Meg want die was het, die, gewaar schuwd door Wandelenden Tam, on zichtbaar en onhoorbaar in den nevel achter hem geslopen was. Met een onderdrukten kreet van pijn wendde hij zich om, teneinde zich op zijn aanvaller te werpen, maar daar hoorde hij een vrouwenstem zingen: Hey for Cavaliers! Ho for Cavaliers! Pray for Cavaliers. Maar er was niemand om te bidden voor James Birley - niemand, ofschoon hij er toch zoozeer behoefte aan had. Vlak bij zijn gelaat zag hij een vrou wengezicht, knap en met fijn besneden trekken en donkere oogen, maar nu was de uitdrukking van dit gelaat halt waanzinnig, als van een wild dier, dat men zijn jongen ontnomen heeft. „Ken je mij, James Birley?" riep Zwarte Meg en het wilde geraas van den waterval leek dan wel een passen de begeleiding voor haar krijschencte slem. ,,Kèn je mijO, je kende Bar- ,.ara Carcroft; 'e kende mijn aardig, i hef dochtertje Barbara! Je hebt haar j jaten hangen, omdat ze den spot met I 'e .bedreven heeft, toen zij den rol speelde van Jack of Lanthorne! En nu njF ^aar £'nds, dood! Dood!.... Dood.. En haar lieve lippen zijn voor altijd gesloten. Toch heb ik haar hooren zingen, terwijl ik hier over de purperen heide ging. Ze zong, omdat ze wist de taak, die ik ging ondernemen, en die ik volbreng,.... nu.... nu...." Met kracht werd hij achteruit geduwd en steeds dichterbij hoorde hij het ge- ras van den waterval. Een andere gedaante dook op naast hem, aan den oever van de rivier. Morrice wilde haar tegenhouden m haar ondernemen, maar hij was te Iaat? Nog één krachtigen stoot en achteruit storte Birley in de snel stroomenden rivier, die naar den zwarten poel voer de, die onherroepelijk verzwolg, al wat zijn richting uit dreef. „De hemel zij zijn ziel genadig f" sprak Dick Morrice. Maar Zwarte Meg stak de armen omhoog en lachte wild: „Mijn gelofte is volbracht!.... Vol bracht! Eerst later, toen die twee met het op gaan van de maan voor de deur van de hut stonden, sprak Morrice van Mar- jorie Stapleton. „Wat moet ik doen?" vroeg hij. ,.Zij zal op mijn komst wachten." Zwarte Meg schudde het hoofd: „Dat hindert niets, want ze zal nog wel langer wachten op de komst van een onwelkomen bruidegom. Bekommer <e verder niet om haar. Je zorg zou baar ïuist in gevaar kunnen brengen, daar de menschen er heel wat van den ken zouden als James Birlev nagenoeg tegelijk verdween met de bruid, die niet op hem gesteld was. Ze is daar veilig waar ze is. Als haar geliefde uit Pontefract ontsnapt, dan kan hij haar óAl des te makkelijker vinden. Zoo niet.... nu, als ze mooi en jong is, dan treurt ze niet te lang om een dooden geliefden maar vindt wel weer gauw een ander in zijn plaats. Ik geloof niet, dat je zelf weer gauw aan een aivrer denken zult, want je hebt eenmaal n meisje lief gehad, dat haars gelijke niet heeft op aarde! Als ik mij niet vergis, dan zal het ook niet lang duren, of je volgt denzelfden weg, dien zij ge gaan is en, of je later elkaar nog ont moeten zult, dat zou ik niet kunnen zeggenMaar het wordt al laat en het is koud. Vaarwel, geliefde van mijn Barbara! Ik zal waken voor het jonge meisje, dat haar vriendin was. Je weg gaat verder in het duister." Morrice, die voelde, dat deze voor spelling maar al te waar was, nam met een enkel woord afscheid van Zwarte Meg. Drie maanden later werd Richard Morrice gehangen aan de galg in Not tingham. HOOFDSTUK XXIX. De overgave van Pontefract. Vier dagen waren voorbij sinds den geslaagden uitval uit het kasteel, toen Morrice en nog een van het veroordeel de zestal waren ontsnapt een voor beeld, dat twee dagen later gevolgd was door Kingsley en generaal Alnutt. Maar de tweede uitval was niet gelu";- kig voor de verdedigers van Pon+efract, want die kostte hun heel wat levens. Sir John Digby en Hugh Ainslie vólden toen niet andermaal hun leven trachten Er ontstond hierna een bespreking over een uit te geven reclame-druk werk. De hr. V e r w e r meende, dat men er wat laat mede begonnen is. Het Be stuur. heeft getracht het drukwerk bij een drukker te plaatsen en geld toe te krijgen, doch de drukkers gingen hier niet op in. De hr. Tieleman merkt op, dat er verschil is tusschen geld toekrijgen en een folder gratis laten drukken. Spr. meende, dat wel een folder uit te geven is, zonder dat dit de vereeniging iets kost. RAAD VAN AAGTEKERKE. De diaconie der Gerei. Kerk heelt de werkverschaffing stopgezet. De gemeente springt bij. De electrifi- catie. AAGTEKERKE. Onder voorzitter schap van den heer J. Bosselaar, bur gemeester, hield de Raad dezer gemeen te Maandagmiddag eene openbare ver gadering, waarin de voorz. het overlij den van H.M. de Koningin-Moeder her dacht. Spr. deelde mede, dat hij een schriftelijke betuiging van de deelne ming der gemeente had gezonden en te genwoordig was geweest bij de begrafe nis. Na een toelichting van den voorz., werd besloten de door den Minister van Binnenlandsche Zaken gewenschte wij zigingen in het ambtenarenreglement (verboden vereeniging, uniformverbod enz.) te brengen. Op verzoek van Ged. Staten werden daarna eenige wijzigin gen in de bouwverordening gebracht. Aan de orde was vervolgens de kwes tie der werkverschaffing. De voorz. deelde mede, vernomen te hebben, dat de diaconie der Geref. Gemeente, die tot nog toe aan hare leden die daarvoor in aanmerking kwamen, een gelijk aan tal dagen werk verschafte als dit door de gemeente gedaan werd, met 1 April daarmede was opgehouden. Daardoor zullen eenige personen slechts 2 of 3 dagen per week aan de werkverschaf fing kunnen deelnemen, wat z. i. te wei nig is om in hun levensonderhoud te voorzien, waarom voorgesteld werd om deze personen de dagen dat zij nu niet voor de diaconie werken bij de gemeen telijke werkverschaffing te plaatsen. De heer Wisse zeide het te betreuren, dat waar reeds geruimen tijd met de dia conie is samengewerkt, deze niet heeft medegedeeld, met de hulp te zullen op houden, waardoor men ook niet weet wat de reden is van het stopzetten der werkverschaffing. De heer S. d e Vis ser Gz. was van dezelfde meening. Spr. achtte het gewenscht, dat de betrokken personen nu door de gemeente geholpen worden. De hr. Kodde meende, dat, waar bij de Geref. Gem. principieele be zwaren bestaan, dat de gemeente aan sluit bij de Werkloosheidsverzekering, de diaconie ook zijn werkloozen verder te redden ten koste van hun kamera den. De commandant zei dan ook: „Zeg generaal Lambert, dat wij 'be reid zijn ons over te geven, nu toch aï vier van de mannen., die Cromwell eischte, zich door de vlucht gered heb ben" Maar nu kwam sir Hugh Cartwright op een idee. Ongeveer vijf jaar geleden, toen Pon1 tefract voor den koning behouden was, in het begin van den burgeroorlog was een gedeelte van den toren, be kend als de Piper's of Pype's Tower, vernield en de puinhoopen waren pre cies zoo blijven liggen, als ze gevallen waren. Naar die ruïne geleide sir Hugh de vesting. „Inplaats van je nu over te geven aan de Rondhoofden, moeten jullie eerst eens probeeren je een paar weken ver borgen te houden in een paar cellen, die we kunnen bouwen onder het puin. Met voldoende voorraad aan levensmid delen bij je, wat toevoer van frissche lucht kun je 't best lang genoeg daaron der uithouden, tot Lambert en zijn sol daten eindelijk hier de streek zullen verlaten hebben. En dan zullen wii. na dat wij onze poorten geopend hebben, verklaren, dat je alle zes ontvlucht bent, maar dat wij bereid zijn de wa pens neer te legden en naar onze goe deren terug te keeren, zonder verzet tegen een gouvernement, dat ons te "sterk is." fWordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5