KRONIEK van den DAG. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT. GEMENGD NIEUWS. rWEEDE Blad VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 10 APRIL 1934. No. 84. BARBARA, DE HEKS VAN WINSLEA MIDDELBURG. VLISSINGEN. ÜEEUWSGH-VLAANDEREN W.D Het bureau der ontwape ningsconferentie bijeen. Optimistische geluiden. Zal de algemeene commis sie op 23 Mei weer aan den slag gaan? Vandaag is te Genève het bureau der ontwapeningsconferentie weer bijeen gekomen. In zijn laatste zitting had het bureau dezen tienden April als datum, om het geval opnieuw onder oogen te zien, aangewezen. Een paar weken ge leden gingen er stemmen op, die voor uitstel pleitten, omdat het toch niets zou geven. Maar dat durfde men niet aan: het zou zoon raren indruk maken. Wel staanshalve moest men wel aan den een maal vastgestelden datum vasthouden, al zou het dan ook alleen maar voor een formeele bijeenkomst zijn. Veel meer dan een formaliteit zal het inderdaad niet worden. Het bureau kan op 't oogenblik weinig doen. Het zwaar tepunt van de besprekingen tot bewape ningsbeperking of -stabilisatie ligt tus schen Parijs en Londen. In 't gunstigste geval zal het bureau officieel het besluit mogen nemen, tot bijeenroeping van de algemeene com missie der ontwapeningsconferentie. Maar over dat besluit hoe belangrijk op zichzelf zal buiten het bureau om beslist worden. Of er is misschien al over beslist. Uit Londen is n.l. de me- dedeeling gekomen, dat de mogelijkheid geopend is van de bijeenroeping der al gemeene commissie op 23 Mei a.s. Blijk baar hangt dat nog af van het verdere Fransch-Engelsche overleg. Maar de mogelijkheid wordt in elk geval onder oogen gezien. En dat is reeds een merk waardig feit. Men zou geneigd zijn, er uiterst optimistische beschouwingen aan vast te knoopen. Een bijeenroeping der algemeene commissie (eigenlijk de ont wapeningsconferentie zelf, want alle deelnemers zijn er in vertegenwoordigd) zou niet anders kunnen beteekenen, dan dat de zaken rijp geacht werden voor een gemeenschappelijke bespreking tot vaststelling eener conventie. Momenteel is het diplomatieke overleg dus blijk baar al zoover gevorderd, dat men den termijn voor dat rijpingsproces, zij het wat aarzelend, op een week of zes durft stellen. Het klinkt bijna verbijsterenc weldadig; nog maar korten tijd geleden leek de kans op een nieuwen bewape ningswedloop allerijselijkst groot. En thans.... Maar dat gaat meer zoo. Als de nood op 't hoogst is.Trouwens ai te veel optimisme grenst voorloopig nog aan het lichtzinnige. Men heeft nog geen enkelen vogel in de hand; ziet er slechts een paar vliegen. De betere stemming, die opeens rept van dien 23sten Mei, schijnt vooral ont staan te zijn onder invloed van een nieuwe Fransche nota, welke Zaterdag te Londen werd ontvangen. Wat er pre cies in staat, houdt men weer geheim Het verluidt alleen, dat Frankrijk zich thans officieel bereid verklaard heeft, in een beperkte herbewapening van Duitschland toe te stemmen, mits Enge' land dan natuurlijk garanties wil ver strekken. Eigenlijk vormt dat heelemaa' geen nieuws. Het was al een week oi: wat evident; men had veeleer mogen verwachten, dat Frankrijk nu eindelijk eens duidelijk had gemaakt, hoe het zich eventueele garantie-clausules voorstelt. Daar heeft Engeland om gevraagd, maar de Fransche nota moet er niet veel van gemaakt hebben. Het heet nu, dat de Fransche regeering daarover binnenkort uitsluitsel zal geven. Men zou zeggen, dat er onder deze omstandigheden nog weinig reden bestaat voor optimisme. Maar de Engelsche regeering is na de ontvangst der Fransche nota opeens een opgeruimd gezicht gaan zetten. En bo vendien duikte die mededeeling omtrent den 23en Mei e.k. op. Men kan dat moeilijk als een aardigheidje beschou wen, zoodat de Fransche regeering in 't geheim misschien toch meer heeft los gelaten dan de buitenwacht op 't oogen blik mag weten. Ook Henderson, de voorzitter der ont wapeningsconferentie, heeft nogal opti mistische uitlatingen gedaan, nadat hij op doorreis naar Genève, een bezoek te Parijs had afgestoken; bij Barthou, den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Henderson zeide er geen oogen blik aan te twijfelen, dat binnenkort een of andere overeenkomst gesloten zou worden. Hij heeft dat trouwens altijd be weerd; ook toen het uitzicht zoo zwart was als de nacht. Maar hij beschikt mis schien over een profetischen blik. Het zou de moeite waard zijn, dat over eeni- gen tijd te kunnen gelooven: op den 23sten Mei of zoo. door MAY WYNNE. 54). „Je zult niet den dood ingaan, Marjo rie, integendeel, je zult nog vele jaren '®ven en mi)n gehoorzame vrouw zijn. Maar op het oogenblik zal ik daar niet verder over praten. Ik wilde je alleen maar op de hoogte brengen van de eer die ik je morgen zal aandoen" Hij trad het vertrek door, maar hield steeds den blik op haar gevestigd tot hij in den hall nog in zichzelven prevel de: „Mijn gehoorzame vrouw! Mijn Ge hoorzame vrouw!", zoo zeker voelde "hij zich immers van de overwinning, Priscilla moest het arme, snikkende meisje terug leiden naar haar kamer, waar zij nog' enkele dagen gevangen zou blijven en dit nu zelfs nog zonder den troost van Janet's sympathie! Zij viel op de knieën naast de breede vensterbank en bad onstuimig: H "9', ^e.er< zend Hugh tot mij. Hugh Hugh, Wie zou mij anders redden var dien verschrikkelijken man!" HOOFDSTUK XXVIII. Het geheim van den Zwarten Poel, Achter een groep elzen stond een kleine jongen in een versleten buisje en zonder pet op het. hoofd, zoodat de» Wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting is door den ontvan ger der directe belastingen te Bres- kens ontvangen f 77,22, f 55.82, f 31.16, f 22.52, f 17.28, f 2.78; te H u 1 s t f 19.38, f 16.68, f 14.76, f 13.68, f 13.08, f 10, f 2,40; te Middelburg f 11.60, f 3.90; te Oost-burg f 77.27, f 48.08. f 39.86, f 27.18, f 22.75, f 18.12, f 17.16, f 10,02, f 6.21; te Sas van Gent f 59.94, f 6.16 te Terneuzen f 45.29, f 42.62, f 41.74, f 39.36, f 33.58, f 28.17, f 26.72, f 25.87, f 12.70, f 11.56, f 9.07, f 8.05, f 7.38, f 3.58, f 2.10; te V1 i s s i n- g e n f 28.40, f 14.50; den inspecteur der registratie en domeinen te Middel burg f 13.24, onder de letters N. N. Voor de werkloozen. Het ontspanningslokaal voor de werk loozen in het Militair Hospitaal wordt Donderdag a.s, gesloten, waarmede het tweede winterseizoen wat dat betreft ten einde is. De commissie voor ontwikkeling en ontspanning der werkloozen heeft be kend gemaakt, dat de tooneelgroep der Ned. Reisvereeniging afdeeling Walche ren, op Woensdag van de volgende week in den Schouwburg zal opvoeren: „Graaf-loodgieter". De commissie heeft ook een beperkt aantal kaarten voor de vrouwen van werkloozen. Een aanrijding. Gistermiddag had op den hoek van de Langeviele en den Molenberg een aan rijding plaats "tusschen twee auto's. Bei de auto's zijn vrij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De politie maakte proces-ver baal op. Goed afgeloopen. Gisternacht hoorden op het politie bureau aanwezige agenten van uit een woning in de buurt brand roepen. Het bleek, dat een bed in brand was ge raakt. De agenten wisten met emmers water het vuur in den aanvang te stui ten. (Ing. Med.) wind vrij spel had door zijn peenkleu- rig haar. Weinig aandacht schenkend aan de wanorde, die de wind over het geheel mocht aanbrengen in zijn toilet aan vaardde „Wandelende Tam" den tocht heuvelopwaarts in de richting van Winslea Grange. Nu en dan stond hij stil, keek rechts en links om zich heen en verschool-zich soms achter een boom of een steencdok, of hij bang was, dat hij gezien zou worden. Hij wist zeer goed, dat de man aan den anderen kant van de rivier wel degelijk op hem lette. En die man was James Birley. Maar toch zette hij moedig den tocht voort, want Zwarte Meg had hem warm avondeten beloofd als hij goed zijn boodschap deed. Het was al koud hier op de vennen en niet lang zou het meer duren of de avondnevel kwam opzetten. Maar Tam "iep door en bereikte na eenigen tijd het huis van Winslea Grange- Hij wist zeer goed, dat hij van ach ter een struik, dichtbij het gesloten venster, waar hij stond, werd gade ge slagen. Intusschen nam hij voorzichtig een paar kiezeltjes, wierp die tegen een van de ruitjes en riep zacht: ■{Mistress Marjorie! Mistress Marjo- rie! James Birley leunde zoo ver mogelijk voorover en spande zich in om vooral te j0(?ren wat nu volgen zou. Daar werd het venster opengeschoven en *n stem vroeg: „Wie roept Marjorie Stapleton?" „Ik, Wandelende Tam. Ik, die u al Voorstellen aan den Raad. B. en W. stellen den raad nog voor te verkoopen aan J. Westveer te Vlis- singen 398 vierk. meter grond aan den Koudekerkschen weg voor 1846.50 en aan M. Quist te Vlissingen 126 vierk. meter grond aan den Singelhoek Ver- sluijsstraat voor 1890. AARDENBURG. De Emmabloem-col lecte heeft alhier in totaal ruim 73 opgebracht. BIERVLIET. Zondag vergaderde de muziekvereeniging „De Harmonie". De rekening over 1933 werd goedgekeurd met aan inkomsten 597 en uitgaven 596. In een bijzondere kas, afkomstig van de bazarcommissie, is nog aanwezig f 565. De aftredende bestuursleden, de hee ren C. Kostense en Iz. Lijbaart, werden met groote meerderheid herkozen. Besloten werd naast de gewone dona teurs a f 3 „persoonlijke" donateurs toe te laten a 1. OOSTBURG. Naar men ons mede deelt, heeft de kerkeraad der Ned. Herv, Gemeente alhier van het Prov. kerkbe stuur bericht ontvangen, dat dit college haar goedkeuring hecht aan een verzoek om de z.g. bouwfondsgelden te gebrui ken voor den bouw van het tehuis voor ouden van dagen te Oostburg. Aan een lang gekoesterden wensch van velen kan nu worden gevolg gegeven. Door den visscher Baas te Cad zand werd Zaterdag j.l. onder West kapelle (Walcheren) een reusachtige rugwervel opgevischt, welke ten ge schenke werd gegeven aan het Oud heidkundig Museum te Sluis. De wervel is welicht afkomstig van een voorwereldlijk dier en bevindt zich nog in zeer goeden toestand. Benoemd tot hulpkommies bij den dienst der invoerrechten en accijnzen te Eed e, J. H. A. te Beek uit Amster dam en J. Ml Vos uit Oud-Vosmeer. land", Tholen, Kaai 18. Overleden eige naar: M. J. van Hoek. Nieuwe eigenaar C, J. Lindhout, wed, van M, J. Hoek, Handelsregister. Aan de in de „Ned. Mercuur" opge nomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. „Het Handelsregister" betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg.) N.V. Insulaire Hypotheekbank, Zie- rikzee, Havenplein D 381. Uitgetr Comm.: W. K. Brevet, Parijs en D. R Wijckerheld Bisdom, Baarn. Nieuwe Comm.: Mr. F. J. Brevet, Rotterdam mr. R. A. Nypels, Den Haag, H. F. van 't Haaff, Zierikzee. Firma C, van der Kleijn, Middelburg Lange Noordstraat L 186, winkel in galanteriën, speelgoederen en luxe ar tikelen. Overleden eigenaar: C. van der Kleijn. Handelsnaam gewijzigd in. L. Meijer, voorheen C. van der Kleijn Nieuwe eigenaar: L. Meijer. L. van Weele, Rilland-Bath, Molen- dreef 5, molenaarsbedrijf en handel In granen, veevoeder en meel. Zaak om gezet in een vennootschap onder firma Handelsnaam gewijzigd in: L. van Wee le en Zonen. Vennooten: L., C. A. en A. C. van Weele. Westelijk Noord-Brabant (Breda). Hotel-Café-Restaurant „Hof van Hol eens hierheen heb gebracht, mistress, van de hut van Meg van Winslea." Marjorie herkende hem nu en her haalde: „Wandelende Tam? En waarvoor ben je nu gekomen?" „Meg van Winslea heeft mij gezonden, mistress. Er is een man bij haar in de hut gekomen, die van u spreekt." „Een man?.... O, de hemel zij ge loofd! Zeker Hugh Ainslie?" „Neen, mistress, zoo heet hij niet. Kolonel Richard Morrice moest ik u zeggen en dan zoudt u het wel weten." „Inderdaad, dien man ken ik. Maar hoe is die in de hut van Meg gekomen, vanuit kasteel Pontefract?" „Dat weet ik niet, mistress. Hij heeft niet van zichzelven gesproken, enkel van u. En hoe hij zijn vriend beloofd had u uit welk gevaar dan ook te red den." „Om mij te redden?" Zij verloor nu alle voorzichtigheid uit het oog en boog zich half voorover uit iet venster naar het ventje, dat nu waarschuwend den vinger op de lippen legde. „U moet oppassen, lady!" waarop Marjorie zich dan ook in groote ontstel tenis terugtrok en hem enkel nog tot spoed aanmaande, om haar zoo gauw mogelijk de boodschap mee te deelen. Kolonel Morrice zal hier morgen avond zijn bij het opgaan van de maan en hij zal de middelen meebrengen oms u uit uw gevangenschap te verlossen, als u zich aan z'n zorgen wilt toever trouwen.'"" De Zeeuwsche Wandelsportvereeniging. De jeugdige Zeeuwsche Wandelsport vereeniging te Middelburg besloot te beginnen dit jaar iederen Pinksteren Nationale tweedaagsche afstandsmar- schen door Walcheren te organiseeren. Het met goede cliché's van Vreemdelin genverkeer verlucht programma met re glement is reeds verschenen. De heeren J. N. Breunese, secretaris van de Inter nationale Afstandsmarschen van den N.B. v. L.O. en mr. J. Moolenburgh, voorzitter san Vreemdelingenverkeer, schreven opwekkende aanbevelingan voor deelneming. Voor meisjes en jon gens van 13 tot 16 jaar worden wande lingen van 30 km. per dag gehouden, van 16 tot 19 jaar 40 km., van 19 tot 50 jaar 50 km. en voor ouderen naar keuze 40 o: 50 km. Motorclub Scheldegouwen. De Motorclub Scheldegouwen te Mid delburg organiseert op Hemelvaartsdag 10 Mei, weder een knobelrit. De belang stelling voor dit jaarlijksche gebeuren is ook nu reeds weer groot; ook de prij zen komen geregeld binnen. Dezelfde vereeniging zal op den dag van den terreinrit, waaraan verbonden is het terrein-kampioenschap van Zee land, tellend voor K.N.M.V.-kampioen schap, haar 5-jarig bestaan herdenken Des morgens organiseert de club een sterrit naar Middelburg, waarvoor mooie prijzen zijn uitgeloofd, des mid dags .heeft de wedstrijd om het terrein kampioenschap plaats. De dag zal met een feestavond worden besloten. Voetbal. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 7 April Afd. Walcheren. Scheidsrechters-Oostkapelle 101 Serooskerke-Veere 2 63. Bekerwedstrijden Tournooi C. O.N.W.-Driewegen 21. Jong Zeeland-Z.S.C. 25. Wedstrijduitslagen van Zondag 8 April, le Klasse D, Zierikzee 2-Schouwen 42. 2e Klasse A. Middelburg 4-Vlissingen 4 42. 2e Klasse B. Zeeuwsche Boys 2-Kattendijke 40. 2e Klasse C. Terneuzen 4-Westdorpe 14, 2e Klasse D. Biervliet 2-N.G.D. 51. 3e Klasse A. Zeelandia 4-R.C.S. 3 41. Eiland Boys 3-Middelburg 5 26. Vlissingen 5-De Zeeuwen 16. 3e Klasse B. Westdorpe 2-Hontenisse 2 22. Axel 3-Zuiddorpe 31. Oranje 2-Sluiskil 2 03. mm (Ingez. Med.) KORDATE JONGELIEDEN. Za terdagmorgen zag de heer J. de G, uit Hoek van Holland, in de Vlamingstraat te D e n Haag, tegenover den winkel, waar hij juist sigaretten had gekocht, rook komen uit het daar gelegen Cen trum-theater. Tegelijkertijd werd ook de heer J. L,, die bij een vriend in de Raamstraat ver toefde, op het geval opmerkzaam ge- „Natuurlijk! En van ganscher harte Maar eilacie!.... Morgenavond zal het te laat zijn, want op den ochtend moet ik trouwen met een, dien ik haat en vrees. En dan ook niet uit vrijen wil, maar gedwongen." „Morgenochtend?.... Ja, dat is nu een moeilijkheid, waarop die heer niet jerekend heeft. Welk antwoord zal ik ïem dan brengen, mistress?" „Luister eens, Tam: ga hem nu zoo gauw mogelijk vertellen, dat het mor- jen te laat zal zijn; dat hij vanavond tomen moet vanavond, vat je? Smeek hem, bijl al wat hem heilig is, dat lij ooit heeft lief gehad of zal liefheb ben, dat hij vanavond een hulpelooze vrouw bijstand komt verleenen. Wil je ïem dat zeggen, Tam?" De jongen aarzelde- „Vanavond?.... Maar de mist komt op, lady, en ik heb hooren zeggen, dat deze heer den nacht doorbrengt in de ,Bar-Guests", bij den Winslea Water val en u weet, dat die plaats een slech ten naam heeft, want dat daar geestën rondwaren in den maneschijn." „Maar als je je wat haast, Tam, zal je daar nog zijn, lang voor het opgaan van de maan. O, ga toch jongen! Je mag vragen, welke belooning je maar ver- angt. Hier is mijn beurs, daar zit niet veel in, dat geef ik toe, maar er zi)n anderen, die je zeker ruimer beloonen zullen. Neem die nu vast mee, Tam. oop dan, wat je loopen kunt, naar de Bar-Guest^"' en vraag of kolonel Mor rice, zonder mankeeren, vanavond komt." maakt. Hij ging kijken en zag juist, dat De G. de hekken van den toegang tot de bioscoop opzij schoof om naar bin nen te gaan. Beide jongemannen bega ven zich door den zwaren rook naar binnen, in het donker tastend langs de muren naar de brandslangen. In het ge bouw troffen zij niemand aan. Achteraan vonden zij een slang, waar mee. De G. naar voren liep, terwijl L. de kraan opendraaide. De slang reikte echter niet verder dan het midden van de zaal en inmiddels vraten de vlammen, welke het projectiedoek reeds verteerd hadden, aan de betimmering rond de tooneelruimte verder. Het vuur werd daarbij aangewakkerd door de ventila toren, waarvan er zich een recht tegen over de tooneelruimte bevond. De jongelieden drongen verder naar voren en vonden, nabij het tooneel een tweede brandleiding, doch toen deze in werking werd gesteld, sloeg de straal- pijp door de kracht van het water van de slang. De G. spoedde zich nu naar achteren, koppelde daar de eerst ge bruikte slang los om haar vervolgens op de brandkraan nabij het tooneel te be vestigen en de straal op het vuur te richten. Er heerschte een verstikkende rook; van de lampen brak het glas, dat om laag viel. De brandweer, welke door een politie agent was gewaarschuwd, was in de korte oogenblikken, waarin de beide jongelieden hun kordaat werk verricht ten, met de motorspuit gearriveerd en nam het blusschingswerk van De G. en L, over. Weldra had zij den brand, wel ke reeds boven het dak uitsloeg, onder de knie. EEN SOCIALISTISCH RAADSLID BEKEERD. De heer De Corte, so cialistisch raadslid te Helmond heeft in de jongste raadszitting aan het einde der vergadering plotseling mondeling bedankt, wijl in de S.D.A.P, zooals hij zeide, slechts papieren leuzen bestaan en de onderlinge afgunst en baantjes-jagerij in de partij hoogtij vieren. Grooter te leurstelling dan in de S.D.A.P., waarvan hij gemeend had, dat ze streed voor de stoffelijke en geestelijke belangen der arbeiders, had hij nooit ondervonden. Hij wilde geen zeleldief zijn en deed daarom van zijn zetel afstand ten behoe ve der S.D.A.P., op welker lijsten hij ge kozen was. WAARSCHUWING TEGEN DEN SPAANSCHEN SCHATGRAVER. De burgemeester van Overschie waarschuwt voor den Spaanschen schat graver, die wederom van zich liet hoo ren. In de in de Duitsche taal gestelde brie ven, welke uit Barcelona zijn verzon den, zegt de afzender, dat hij 1.800.000 frs. in een geheime lade in een koffer op een spoorwegstation in Frankrijk heeft staan. Hij zelf zit wegens bankroet in een gevangenis. Geadresseerde wordt geheimhouding verzocht en onverwijld een telegram aan afzender te zenden. Geadresseerde wordt voorts verzocht zijne medewerking te verleenen, opdat de koffer wordt vrijgegeven. Hij nam de zijden beurs, die zij hem had toegeworpen van de eene hand in de andere en herhaalde half-luide: „Naar de „Bar-Guests". Zwarte Meg zal daar mischien zelf nog heengaan, als ik terug ben. Maar ik denk wel, dat die Monde heer met de blauwe oogen hier zal komen." Tam liep weg en hoorde zachtjes het venster achter zich dichtgaan. Maar dat was niet het geluid, waar op hij wachtte. Hij durfde echter niet omkijken om te zien of James Birley iem wel volgde. Toch was hij hier een oogenblik la ter zeker van en opzettelijk liep hij toen niet te snel, dat zijii vervolger hem den nevel toch vooral in het oog kon ïouden. Met triomf in het hart ging James Jirley dat samentreffen tegemoet met colonel Morrice, den man, op wien hij zich wreken wilde en dien hij zich voorstelde als een vluchteling, zwak en uitgeput door ontberingen en dus des te makkelijker een prooi voor zijn zwaard. Morgen zou hij mistress Marjorie ver klaren waarom haar redder zich niet aan de afspraak gehouden had. En wat zou hij zich ook verdienstelijk maken tegenover zijn partij, als hij de natie be vrijdde van dien moordenaar van gene raal Rainsborough! Tam had hij nu uit het oog verloren, dus stond hij stil en luisterde (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5